Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ostatni gasi światła?

Posted by Marucha w dniu 2012-04-02 (Poniedziałek)

Prominentni urzędnicy Unii Europejskiej i przestraszeni perspektywą wyborów (tych się jeszcze wybiera) politycy z poszczególnych krajów od miesięcy mamią nas informacjami o nieuchronnie nadchodzącym końcu kryzysu, tudzież rezultatach (równie niezaprzeczalnych), jakie mają przyjść wraz z zastosowaniem kolejnych „pakietów pomocowych” czy „fiskalnych”.

Jakby w odpowiedzi na te enuncjacje, w węgierskim mieście Kecskemet rozpoczęła właśnie produkcję nowa fabryka Mercedesa, co do której żywiono zresztą jeszcze w 2008 roku nadzieje, iż stanie w Polsce, gdzieś na Dolnym Śląsku. Cóż, Węgrzy wygrali, i serdecznie bratankom gratulujemy, ale…

Jak twierdzi w rozmowie ze znanym serwisem Bloomberg Carol Thomas, analityk firmy LMC Automotive, to może być… ostatnia duża fabryka europejskiego producenta samochodów w Europie. Produkcja samochodów w naszym regionie najzwyczajniej przestała się opłacać, stąd firmy motoryzacyjne uciekają przez przerostem zatrudnienia i wysokimi podatkami choćby do Azji czy Ameryki Południowej, gdzie koszta zatrudnienia są o wiele tańsze, a do tego nie obowiązuje szereg przepisów godzących w przedsiębiorców, często absurdalnych.

Dodajmy, że na Węgrzech będą produkowane jedynie auta klasy B tej słynnej marki.

Sprzedaż nowych aut w Europie spada od pięciu lat. W ubiegłym europejskie fabryki wykorzystywały już tylko 71 procent swoich mocy przerobowych. Według analityków cytowanych przez Bloomberga, linie produkcyjne mogłyby produkować na Starym Kontynencie 10 milionów samochodów więcej.

W ostatnim czasie likwidację fabryk w Europie przeprowadzały m.in. Fiat i Opel. Mitsubishi zapowiedziało w lutym, iż zamierza zlikwidować swój zakład montażowy w Holandii.

Minister Sikorski wieszczył w tych dniach, iż Unia Europejska ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się „supermocarstwem”. Pytanie tylko w czym, na jakiej płaszczyźnie będzie się ta mocarstwowość, nawet z przydomkiem „super” objawiać, skoro jej polityka doprowadzi do tego, że nawet europejskie samochody produkowane będą na innych kontynentach.

Piotr Toboła
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 6 to “Ostatni gasi światła?”

 1. niereligijna said

  tu nie o gaszeniu….tu o pozytywnym rozjasnieniu….warto zobaczyc bo moze pomysl sie przyda gdy zgasza swiatlo ….

 2. Brat Dioskur said

  http://www.nederland2.nl/programmas/3548-de-waan-van-de-dag/uitzending/28737?missed=true

  Czy slowa Wildersa w tym polskim kabarecie pokazanym w hol.TV nie sa podobne do deklaracji „drogiego Bronislawa „z wywyadu z H.Krall? Oczywiscie pomijamy reklame a rzeczony cytat powinien nastepic w 1 min40 sek.

 3. KaRabin said

  Od wejścia do UE nasze pensje urosły o jedną trzecią. I nadal są trzy razy niższe niż unijna średnia – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w 2011 r. wyniosło w Polsce 800 euro. Było aż o 33 proc. wyższe niż w 2005 r. – wynika z danych Eurostatu. Średnia płaca w 27 krajach UE to 2177 euro. Średnio w ciągu roku skracaliśmy dystans o 0,95 pkt proc.

  Jeśli nadal w tym tempie będziemy gonić Wspólnotę, uzyskamy takie same przeciętne płace nominalne jak tam dopiero za 65 lat, a takie jak w strefie euro – za 85 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ta różnica jest o połowę mniejsza, jeśli uwzględni się siłę nabywczą polskich wynagrodzeń – większość produktów i usług jest u nas tańsza niż na Zachodzie.

  Eksperci nie mają wątpliwości, że różnice w wynagrodzeniach są związane z naszą mniejszą produktywnością (czyli wartością PKB na jednego pracującego). „Wydajność jest mniejsza, ponieważ firmy często nie mają najnowszych technologii produkcji i nowoczesnych maszyn. A organizacja pracy jest gorsza niż na Zachodzie, choć się poprawia” – mówi prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

  http://praca.wp.pl/title,Scigamy-Unie-W-placach-dogonimy-ja-juz-za-65-lat,wid,14379543,wiadomosc.html

  A wy dalej głosujcie na PO bo na PiS to obciach a na dodatek tam „same żydy”,prawda…?.Nie jęczcie tylko potem,że nie obchodzi się godnie świąt narodowych,ucina się lekcje historii i każe się wam tyrać aż do śmierci na dodatek za przysłowiową „miskę ryżu”

 4. Kibic said

  Omal ze najwieksze od 15 lat bezrobocie w strefie „euro”
  poniedziałek, 02 kwietnia 2012 16:55
  >>>
  http://szachimat.bloog.pl/?pod=1&6aaticaid=6a

 5. Adam said

  I to wszystko na ten temat.

 6. Brat Dioskur said

  A KaRabin znowu dojrzal do okresowego przegladu i regulacji przyrzadow celowniczych …albo pomylily mu sie portale.
  Kazdy,kto juz dluzej tutaj przebywa doskonale wie ,ze na tym portalu predzej mozna sie natknac na sympatykow Dalaj Lamy niz zwolennikow PO!
  Oczywiscie mam na mysli czynnie uczestniczacych w dyskusji.Natomiast mozna sie zdobyc na reflekscje ,ale z tym KaRabin nie wypalil ,ze bojkot wyborow byl de facto oddaniem glosu na PO .Oczywiscie w kwestii PiS-u musze ciagle powtarzac,ze mozna go bylo w wyniku glosowania uwolnic od „betonu”….Nawet Jarkacz wyladowalby na aucie( pilkarskim!)

Sorry, the comment form is closed at this time.