Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  bardzo o Największa pułapka pozytywnego…
  JADAM o Izrael wciąż domaga się zmiany…
  bardzo o Wiadomo, dlaczego niektórym tr…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  Boydar o Prokrastynacja – czy prokrasty…
  Skrót relacji z Sejm… o Minister zdrowia i statys…
  Bogdan o Na Dolnym Śląsku odnaleziono s…
  Kar o Największa pułapka pozytywnego…
  Niedowierzający o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  NyndrO o Wolne tematy (62 – …
  wanderer o Globaliści wzmagają agresję na…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Egzorcyzmy wokół żydokomuny

Posted by Marucha w dniu 2012-04-11 (Środa)

O najnowszej książce Pawła Śpiewaka „Żydokomuna” jest coraz głośniej, co można było przewidzieć, gdyż poruszył on „gorący” temat. Co ciekawe, głos zabierają głównie publicyści, natomiast historycy wolą na temat tej publikacji zachować wymowne milczenie. Przyczyna tego stanu jest prozaiczna: autorska interpretacja historii á la Śpiewak ma istotny defekt: nie spełnia norm warsztatu historycznego. Publicyści zwracają uwagę, że istotną wartością tej książki jest swoiste odczarowanie terminu „żydokomuna”, stygmatyzującego do tej pory osoby, które odważyły się go użyć. W dobie panującej politycznej poprawności to rzeczywiście pozytyw i akt odwagi (choć dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego raczej nie musiał obawiać się etykietki antysemity), niestety jednak to za mało, aby książka zyskała uznanie jako rzetelne opracowanie historyczne.

Fałszywe stereotypy
Główna teza pracy Śpiewaka brzmi: tytułowa „żydokomuna” była zjawiskiem mitycznym, fałszywą plotką, która przez dziesięciolecia rzutowała negatywnie na postrzeganie Żydów w Europie, a szczególnie w Polsce. Sam Śpiewak jednak nie jest w stanie twierdzenia tego obronić, a opisując wydarzenia i fakty związane z aktywnością komunistów żydowskiego pochodzenia, wielokrotnie tej tezie przeczy. Więcej nawet, autor – zarzucając różnym osobom uleganie antyżydowskim stereotypom – sam nie potrafi wyzwolić się z równie fałszywego stereotypu, jakoby doświadczenie flirtu z komunizmem było uniwersalnym doświadczeniem polskich Żydów. Być może wynika to z jego własnych traumatycznych doświadczeń i hermetycznej jednorodności własnego środowiska – gdyż tylko takie osoby spotykał. Obraża to jednak pamięć większości polskich Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy z komunizmem nie mieli i nie chcieli mieć nic wspólnego. [Czyżby… – admin]

Innym fałszywym stereotypem lansowanym przez Śpiewaka jest „kato-endecki” antysemityzm, zapożyczony od Jana Tomasza Grossa, którym próbuje tłumaczyć wszystkie konflikty polsko-żydowskie. Niestety, nie zdobył się on na samodzielne zbadanie tytułowej problematyki, nie pofatygował się do archiwów, ani nawet nie odwołuje się do dokumentów. Można odnieść wrażenie, że pisze na podstawie własnego przekonania i nie potrafi odnieść się do tematu z pozycji obiektywnego recenzenta. Jest to zatem dość sprawnie napisana publicystyka historyczna, a nie praca naukowa. Operuje w większości obiegowymi faktami i cytatami, które służą mu do udowodnienia z góry założonej tezy, że głównym powodem angażowania się Żydów w komunizm był antysemityzm. Niezbyt to oryginalne – w historiografii anglosaskiej są setki podobnych publikacji, poczynając od lat 70. XX wieku.
Śpiewak pozuje jednak na odkrywcę i z powagą głosi, że widoczna nadreprezentacja Żydów w ruchu komunistycznym podyktowana była tym, iż ten nurt polityczny stał po stronie „słabszych, wyzyskiwanych, biednych”. Komunizm był więc dobry, a żydokomuna to postawa wyboru wyższych wartości etycznych – zły był natomiast otaczający ich świat, „wrogi i antysemicki” (s. 142). W taki sam sposób tłumaczy angażowanie się Żydów w UB i stalinowskie państwo terroru, jakim była Polska „ludowa” (s. 205).

Podwójna mentalność
Śpiewak rozpoczyna swoje dzieło rozważaniami o światowej karierze „Protokołów mędrców Syjonu”. Nie pasuje to do sytuacji w Polsce, gdzie – inaczej niż we Francji czy Niemczech – obecność ponad 3-milionowej rzeszy żydowskiej była stałym elementem pejzażu. Żydów znano nie z antysemickich ilustracji, ale z sąsiedztwa, ulicy, sklepu. Autor w ferworze udowadniania, że to „Protokoły…” były wszędzie powodem antysemityzmu, zdaje się nie rozumieć, że akurat w Polsce postawy antyżydowskie wcale nie musiały być sztucznie wywoływane jakąkolwiek odgórną propagandą – ustną czy pisaną – obie społeczności żyły obok siebie w dużych skupiskach i w toku wzajemnego obcowania konflikty były nieuchronne: rozwijały się i wygasały. Zupełnie błędna jest jego teoria, że polski antysemityzm ulegał radykalizacji jak samonakręcająca się spirala: były bowiem okresy, gdy antagonizm polsko-żydowski narastał (to lata 1912, 1919-1920, 1936-1938), były, kiedy wygasał (1914-1918, generalnie lata dwudzieste, 1939). Gdyby było tak, jak chce to zjawisko widzieć autor „Żydokomuny”, antysemityzm, od wojny bolszewickiej narastając z każdym kolejnym rokiem, doprowadziłby do gorszego ludobójstwa niż niemieckie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Tymczasem nawet podczas wojny nic takiego jednak nie nastąpiło, przeciwnie, wielu narodowców przed wojną nastawionych antyżydowsko, w czasie holokaustu przyszło z pomocą Żydom, o czym świadczą pierwsze z brzegu przykłady: Jana Mosdorfa, ks. Stanisława Trzeciaka, Witolda Rościszewskiego oraz medale Yad Vashem dla Jana Dobraczyńskiego (Stronnictwo Narodowe), Edwarda Kemnitza (ONR) czy Sławomira Modzelewskiego (NSZ).

Twierdzeniem na wyrost można uznać to, że żydowscy komuniści byli traktowani jak odszczepieńcy, którzy zdradzili żydowski los (s. 11). Nie było jednak słychać protestów, gdy o swej żydowskości przypomnieli sobie dawni stalinowscy prokuratorzy, ubecy i propagandyści, którzy po 1968 r. trafili do Izraela i gdzie indziej. Podobnie było w przypadku kata obozu w Świętochłowicach Salomona Morela, który także znalazł tam bezpieczną przystań i już jako Żyd i obywatel nowej ojczyzny nie musiał obawiać się ekstradycji do Polski. Zresztą wielu podobnych mu komunistycznych zbrodniarzy próbowało, w większości skutecznie, unikać odpowiedzialności, twierdząc, że oskarżenia są fałszywe, a oni sami są ofiarami antysemickiej nagonki. Czy odszczepieńcem był też Eugeniusz (Gerszon) Szyr, komunistyczny aparatczyk, wicepremier PRL, którego zaproszono w 1998 r. na oficjalną uroczystą akademię z okazji marca ´68 w Teatrze Żydowskim w Warszawie? Szkoda, że autor nie potrafił przeprowadzić poważnej analizy tej właśnie niepokojącej podwójnej mentalności, starającej się pomieścić komunizm i żydostwo w jednej osobie.

„Precz z białą gęsią”
Wiele miejsca Śpiewak poświęca emancypacji żydowskich mas i ich udziałowi w życiu politycznym. Fakty te same w sobie nie były przez polską większość postrzegane negatywnie, choć Śpiewak widzi to oczywiście inaczej (s. 36). W 1905 r. obawy Polaków wzbudził natomiast nie tyle udział Żydów w polityce czy też ich samodzielność, lecz ich programowy brak zainteresowania sprawami polskimi, jeśli nie wręcz otwarta wrogość w stosunku do Polski, czego przejawem było hasło „Precz z białą gęsią!”, które pierwszy raz pojawiło się w czasie demonstracji polskiej i żydowskiej lewicy na placu Teatralnym 1 listopada 1905 roku. Warto w tym miejscu odnotować przerażenie, jakie w Michale Sokolnickim, socjaliście o poglądach niepodległościowych, wzbudził obraz żydowskich socjalistów demonstrujących na ulicach Warszawy w 1905 r.: „Warszawa zobaczyła w dniu 1 listopada socjalizm. Dla wielu socjalistów, dla mnie między innymi, dzień ten pozostał jak ciemny koszmar”. Ale o takich faktach i reakcjach ludzi skądinąd zupełnie niezainteresowanych antyżydowskością w książce Śpiewaka nie przeczytamy. Kilka stron później musiał on jednak przyznać oczywisty fakt rezolucji przeciwko niepodległości Polski przyjętej przez kongres Bund-u w Zurichu w 1905 roku.

Śpiewak sporo miejsca poświęca Rosji, bo jego zdaniem tamtejszy antysemicki klimat i pogromy miały stać się przyczynami połączenia się radykalnych żydowskich outsiderów i ruchu socjalistycznego, co zaowocowało zjawiskiem żydokomuny. Być może tak było, może to uproszczenie. I czy rzeczywiście byli to outsiderzy, skoro jak sam pisze (s. 62), większość Żydów przyjęła rewolucję 1905 r. entuzjastycznie – nawet jeżeli bezpośrednio się w nią nie angażowali i nawet jeżeli byli przeciwnikami socjalizmu. Autor nie zauważył natomiast, że w odniesieniu do Polski zarówno socjalizm rosyjski, jak i większa część Żydów uważała ten kraj za etnograficzny żart: dla nich Warszawa czy Łódź były miastami rosyjskimi, częścią imperium carów, podobnie jak Białystok czy Wilno, nie mówiąc nawet o Mińsku czy Kijowie. Tak pokazywała mapa i nakazywało myślenie realistyczne – ale Polacy tego nie akceptowali i nigdy nie uznali swojej ziemi za część Rosji. Dla Polaka przełomu wieku nawet te najbardziej odległe ośrodki były uważane za polskie – wszędzie była obecna kultura polska i znajdowały się zasiedziałe polskie społeczności (w Kijowie stanowili oni ok. 30 proc. mieszkańców). Dla Żydów, nastawionych na Rosję, niepoczuwających się do związków z Polską i jej nierozumiejących, więcej, nawet niezainteresowanych, żeby zrozumieć, polskie odwoływanie się do przeszłości i hasła niepodległościowe były nieporozumieniem i stratą czasu. Było w tym także coś z fanatycznego zachwytu Rosją, o czym zresztą Śpiewak pisze (s. 70). Tak myśleli także ci, którzy włączyli się w ruch socjalistyczny. W tym kontekście późniejsza wojna polsko-bolszewicka – abstrahując od kontekstu poparcia przez nich Lenina i Trockiego – mogła być przez Żydów widziana jako kłótnia w rodzinie, kolejny bezsensowny bunt przeciwko Rosji.

Doprawdy zadziwić mogą opisy Śpiewaka o niezwykłej empatii i współczuciu żydowskich aktywistów socjalistycznych z Warszawy czy Wilna z początku XX w. wobec doli rosyjskich chłopów (których nigdy nie widzieli i nie poznali) – natomiast nie było wśród nich zrozumienia dla spraw polskiego ludu, choć żyli tuż obok Polaków. Trudno nie uznać, że pochodną tego stanowiska była późniejsza linia polityczna komunistów w Polsce: w latach 20. i 30. głosili oni hasła oddania Niemcom Górnego Śląska, Pomorza i Gdańska, Sowietom natomiast miały przypaść tereny na wschód od tzw. linii Curzona. Takiego stanowiska nie da się wytłumaczyć „negatywnym stosunkiem komunistów do Traktatu Wersalskiego”, jako niesprawiedliwego, co usiłuje uczynić Śpiewak. Stara się on zresztą umniejszać rolę Żydów w strukturach KPP, dowodząc, że partia nie była całkowicie opanowana przez Żydów, gdyż pozostawała w całkowitej zależności od Moskwy.

Podawane przez Śpiewaka dane statystyczne dotyczące udziału Żydów w ruchu komunistycznym w latach 20. i 30. mają udowodnić, że Żydzi – jakkolwiek stanowili znaczny procent, to jednak nie dominowali. Problem w tym, że dane te są nieweryfikowalne. Przykładem jest twierdzenie: że w obozie odosobnienia w Berezie „przetrzymywano pięciuset sześciu komunistów na ośmiuset trzydziestu dwóch osadzonych” (s. 119). Tymczasem w monografii Berezy pióra Ireneusza Polita (Toruń 2003) znajduje się imienna lista osadzonych tam 979 komunistów – skąd więc swoje dane czerpał Śpiewak? Podobnie zresztą, gdy pisze, że 90 proc. pracowników nielegalnych komunistycznych drukarni i powielarni stanowili komuniści Żydzi. Spora część książki to opisy działalności i wewnętrznych układów w KPP – skoro według autora Żydzi nie odgrywali w niej specjalnej roli, po co zatem poświęca tym sprawom tyle miejsca? Na przyklad opiewa „poświęcenie i twardość charakteru” członków KPP i dramat, jakim była likwidacja ich partii.

Autor nie wyjaśnił przekonująco przyczyn, które spowodowały na przełomie wieków na ziemiach polskich tak widoczne i skuteczne przyciąganie Żydów przez ruch socjalistyczny. Czyni to bowiem w odniesieniu do Rosji – nie Polski, gdzie były zupełnie inne warunki. Ówczesna endecja, ruch wszechpolski, który odwoływał się do tradycji I Rzeczypospolitej, państwa tolerancji dla różnych religii i narodów (włączając w to samych Żydów), i nie występował jeszcze z programem antyżydowskim, nie cieszył się w ogóle ich zainteresowaniem. Poza nielicznymi jednostkami, osobami całkowicie spolonizowanymi, których należy traktować nie jak Żydów, lecz Polaków żydowskiego pochodzenia. Czy więc widoczne odrzucenie przez ogół Żydów sprawy polskiej nie przyczyniło się w istotny sposób do powstania zalążków przyszłego konfliktu? Szkoda, że autor nie pokusił się o wyjaśnienie tego problemu.

Jak Berek Joselewicz
Na szczęście nie dla wszystkich – o czym świadczy dość duży procentowo udział młodzieży żydowskiego pochodzenia w Legionach Polskich. Nie wnikając bowiem w różnice polityczne (w tym wypadku drugorzędne) między endecją a legionami, hasła patriotyczne i reakcje ludzi były identyczne. Rzesze osób wywodzących się z rodzin żydowskich wybrały nie żydokomunę, lecz polskość – ciekawe, że o tym fenomenie dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego milczy. Pewnie nie zetknął się z książką dr. Marka Gałęzowskiego „Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich” (Warszawa, IPN, 2010). Byli bowiem Żydzi otwarci na polskość, uważający się za Polaków i poczuwający się w potrzebie do „polskich obowiązków”. Byli oni rzecz jasna nie tylko w Legionach. Dla nich nie musiano przygotowywać obozów internowania w Jabłonnie w 1920 roku. Należał do nich chociażby Stanisław Ostwind-Zuzga, legionista I Brygady Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i policjant. W 1942 r. wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej, wraz z którą znalazł się w strukturach NSZ. W maju 1944 r. w stopniu majora objął funkcję komendanta powiatowego NSZ w Węgrowie, którą pełnił po wkroczeniu Armii Czerwonej. Aresztowany przez UB w styczniu 1945 r., 2 lutego 1945 r. został skazany na śmierć i stracony. Przykładów ludzi, którzy nie ulegli komunistycznemu zaczadzeniu, było mrowie i nie dotyczy to tylko polonizujących się Żydów, ale także tych pielęgnujących swą żydowską tożsamość: konserwatystów z Agudy czy narodowych radykałów z Betaru (syjonistów-rewizjonistów). Po zajęciu przez Sowietów Kresów Wschodnich RP w 1939 r. wielu z nich (jak np. Menachem Begin) razem z Polakami trafiło do łagrów i na syberyjską zsyłkę.

Autor demonizuje endecję i jej antyżydowskie nastawienie, choć nie stanowi to głównego wątku pracy. Zasadniczo ten obóz polityczny, także w latach 30., nie miał antyżydowskiej obsesji ideologicznej, przynajmniej nie takiej, o jakiej myśli Śpiewak. Gdyby tak było, to Dmowski wymyśliłby swoje ustawy norymberskie na długo przed Hitlerem. Tymczasem nie zrobiono tego także po Hitlerze. Kwestiami rasowymi się nie interesowano: Stanisław Stroński, mając żydowskie korzenie, nigdy na ten temat nie usłyszał złego słowa, nawet wówczas, gdy w 1935 r. znalazł się wśród odsuniętej od władzy frakcji SN, która skonfliktowała się z młodymi radykałami. W wytykaniu endekom i narodowym radykałom żydowskich przodków specjalizowały się natomiast lewicowo-liberalne „Wiadomości Literackie”, a jednym z propagatorów tego rodzaju publicznych „donosów” był Julian Tuwim.

Jeżeli gdzieś szukać ideowych fundamentów żydokomuny w Polsce, to właśnie w kręgu tychże „Wiadomości” i skupionego wokół nich środowiska, które samo swoje pismo przezywało „Jadą Mośki Literackie”. Ale ta sprawa nie wydała się autorowi „Żydokomuny” interesująca.

Pogromy, których nie było
Opisując sytuację w Polsce po wojnie, Śpiewak w dużej części powiela schematy komunistycznej propagandy, do których należała np. rzekoma „akcja pociągowa”, czyli zorganizowana operacja partyzantów niepodległościowych, którzy mieli zatrzymywać pociągi i zabijać podróżujących Żydów. Nie jest jednak w stanie wskazać miejsca jakiejkolwiek tego rodzaju akcji (s. 190). Chętnie natomiast wymienia miasta, gdzie doszło do rzekomych „morderczych” pogromów. Gdyby znał literaturę, zapewne byłby ostrożniejszy, gdyż kilka tego rodzaju przypadków zbadano dokładnie, np. w Rzeszowie 11-12 czerwca 1945 r., gdzie w brutalny sposób zamordowana została polska dziewczynka (sprawcą był Żyd); doszło co prawda do zaburzeń społecznych, ale nie było ofiar śmiertelnych. Wypadek ten zbadał dr Krzysztof Kaczmarski. Wydarzenia w Parczewie 5 lipca 1945 r. zbadał dr Mariusz Bechta z IPN: partyzanci WiN w czasie ataku na miasteczko zlikwidowali trzech Żydów ujętych z bronią w ręku, należących do paramilitarnej struktury współpracującej z MO i UB, jeden z zabitych wręcz słynął jako prześladowca i morderca członków AK.

Śpiewak jednak niechętnie wchodzi w szczegóły, zadowala się stworzonym na własne potrzeby czarno-białym obrazem Żydów jako ofiar i Polaków – sprawców ich nieszczęścia. Nawet jeżeli wymienia fakty działalności Żydów w komunistycznych strukturach władzy, stara się pomniejszać ich wpływy i nie łączy ich z prześladowaniami podziemia niepodległościowego. Terror komunistyczny i awans społeczny Żydów, jak pisze: „przyjmowanych tak licznie na stanowiska państwowe jak nigdy dotąd”, to według niego niemal dwa różne światy. „Nie sposób wątpić, że Żydzi ginęli nie dlatego, że mieli cokolwiek wspólnego z komunizmem, że należeli do jakichś rządowych formacji, ale tylko dlatego, że urodzili się Żydami” (s. 196). W ten sposób każdy zabity funkcjonariusz UB pochodzenia żydowskiego, nieważne, jak strasznych czynów się dopuszczał, staje się automatycznie ofiarą polskiego antysemityzmu. Dalej nawet posuwa się do twierdzenia, że po wojnie zginęło więcej Żydów niż Polaków, co przychodzi mu tym łatwiej, że książka pozbawiona jest opisu kontekstu, jakim było powojenne powstanie antykomunistyczne 1945-1947.

Abstrahując już nawet od nieprawdziwości tego stwierdzenia, trudno nie odnieść wrażenia, że dla autora liczą się przede wszystkim zbrodnie wobec Żydów – te zaś popełnione przez samych Żydów stanowią wątek poboczny. Za szczególnie istotne uważa plotki i powtarzane rzekomo z ust do ust opinie o tym, że „Hitler jedno zrobił dobrze – wybił Żydów”. Zdaniem Śpiewaka, tego rodzaju świadectwa są bardzo rozpowszechnione – można je też, jego zdaniem, znaleźć w archiwach. Niezwykła to pewność siebie, tym bardziej że przygotowując „Żydokomunę”, nie zrobił specjalnej kwerendy archiwalnej, a przynajmniej nie świadczą o tym przypisy zawarte w książce. Są jednak świadectwa, których nie trzeba szukać w archiwach – do takich zaliczają się np. opinie Marii Dąbrowskiej (o jednoznacznie lewicowych poglądach, trudno ją otwarcie posądzać o antysemityzm), która utyskuje na bezkarność ubeków mordujących Polaków i samowolę żydowskich komunistów. Śpiewak streszcza jej słowa, a następnie zbywa to stwierdzeniem o uleganiu przez nią panice i stereotypom (s. 193).

PRL – nowa Judeopolonia
Swoistym kuriozum są ubolewania Śpiewaka, powtarzającego za Kazimierzem Wyką (historykiem „nawróconym na marksizm” po 1945 r.), że polski obóz narodowy nie zhańbił się kolaboracją w czasie wojny. Jakiż piękny argument mieliby wówczas komuniści, a obecnie sam Śpiewak, mogąc kompromitować narodową prawicę porównywaniem do Quislinga i zarzucając jej ideologiczną uległość wobec niemieckich zbrodniarzy (s. 195). Niemal czuje się w tym żal, że ci „ohydni” narodowcy ze Stronnictwa Narodowego, NSZ czy ONR walczyli z Niemcami i nieśli pomoc ofiarom holokaustu. Nie przeszkadzało to jednak Śpiewakowi postawić w jednym szeregu Obozu Narodowo-Radykalnego i Hitlera (s. 130).

Taka zasada zbiorowej odpowiedzialności za kolaborację mogłaby być użyteczna (choć, według Śpiewaka, „niestety” nie jest) jako maczuga przeciwko endekom – nie ma ona jednak zastosowania w przypadku realnej kolaboracji szerokich odłamów Żydów z sowieckim okupantem. A zatem wysługiwanie się Sowietom nie kompromitowało i nie może być uznawane za czynnik obciążający. W jego mniemaniu zresztą, w przypadku Żydów w ogóle nie można mówić o kolaboracji z Sowietami – ci wszyscy żydowscy funkcjonariusze aparatu terroru, prokuratorzy, politrucy, propagandziści, ministrowie i urzędnicy niższych rang, których liczebność podaje kilka stron dalej – to wszystko jednostkowe przypadki, zresztą nieistotne, bo po wojnie był w Polsce antysemityzm. który powodował, że „nienawiść rasowa do Żydów została podniesiona do rangi wojny narodowo-wyzwoleńczej” (s. 198). Śpiewak sprawnie odwraca relację przyczynowo-skutkową, aby po raz kolejny obwinić o całe zło w stosunkach polsko-żydowskich samych Polaków oraz Kościół katolicki.

Autor ma jednak pewien dyskomfort – w pewnym momencie stawiając pytanie, dlaczego tak wielu komunistów żydowskiego pochodzenia znalazło się w powojennej elicie komunistycznej, stara się znaleźć jakąś sensowną odpowiedź. Odrzuca jednak wyjaśnienia najprostsze, takie np. jak instrumentalne wykorzystywanie Żydów przez Stalina, którzy dobrowolnie stali się janczarami nowego okupanta. Innym motywem mogła być chęć zemsty za doznane krzywdy i tragedię holokaustu – z braku prawdziwych winnych kozłem ofiarnym stali się Polacy, Mazurzy, Ślązacy, czyli wszyscy, którzy w czasie wojny mniej ucierpieli. Śpiewak woli jednak psychologizować, uważa, że powojenny akces Żydów do komunistycznego aparatu władzy wywołała ich „ogólna sympatia do powojennej lewicy”, co jest swoistym potwierdzeniem ich prokomunistycznych inklinacji. Podkreśla, że PKWN i wyrosłe z niego rządy dawały Żydom ochronę przed antysemityzmem Polaków – tak jakby w 1945 r. polscy powstańcy walczący z sowiecką okupacją nie mieli nic innego do roboty, jak tylko ściganie ocalałych Żydów.

Według niego, powstająca PRL wydawała się ziszczeniem mesjanistycznego marzenia Żydów o kraju sprawiedliwości i równouprawnienia, co powodowało, że nie tylko utożsamiali się z „Polską ludową”, ale wręcz udział w rządzeniu nią uważali za swoje powołanie: „Może w mundurze – pisze Śpiewak – albo w gabinecie rządowym mogli żydowscy towarzysze poczuć się Polakami, wziąć kawałek odpowiedzialności za naród, który ich nie akceptował i nie chciał. W głębi serca czuli się i chcieli być częścią narodu, z którym związali swoje losy”. A może, jeżeli już tak psychologizujemy, ci ludzie mieli stać się nową elitą pojałtańskiej Polski, nową Judeopolonią, wyrosłą na ubecko-politruckich korzeniach? Tym samym trudno zrozumieć, jak to się stało, że według Śpiewaka nawet w „najlepszych czasach stalinowskich” życie w PRL było dla żydowskich komunistów pasmem udręk, większych i mniejszych represji. A finałem tego smutnego bytowania były „okrutne” czystki marcowe z 1968 r. i wymuszona emigracja. Można podejrzewać, iż wielu Polaków, zwłaszcza byłych żołnierzy AK i NSZ, którzy jeszcze w latach 60. odsiadywali wyroki z lat stalinowskich, nie marzyło nawet o takiej „karze”. Wyjazd nobilitował wielu marcowych emigrantów, otoczył ich nimbem męczenników, a przy okazji umożliwił ucieczkę od odpowiedzialności za zbrodnie.

Retuszowanie historii
Obsesją Śpiewaka jest twierdzenie, że przedwojenna Polska była państwem antysemickim. Dla podparcia swoich teorii dopuszcza się modelowania cytatów. Na przykład słynne stwierdzenie premiera Sławoja Składkowskiego z 1936 r. dotyczące bojkotu sklepów żydowskich: „Walka ekonomiczna, owszem, ale krzywdy żadnej”, zamieścił w zupełnie zmienionej formie, która wypacza jego pierwotny sens: „Bicie Żydów wykluczone, bojkot jak najbardziej wskazany” (s. 136). Tak więc nie chodziło, jak starał się pokazać Śpiewak, o czynne poparcie bojkotu, ale o jego tolerowanie. Podretuszowany cytat miał uzasadnić wymyśloną tezę o rzekomym poparciu władz II RP dla akcji bojkotu ekonomicznego, prowadzonego przez opozycyjne Stronnictwo Narodowe. Dalej, nie licząc się zupełnie z faktami, posuwa się nawet do twierdzenia, że państwo polskie nie zatrudniało Żydów w szkolnictwie, administracji państwowej, wojsku i policji. Jest to oczywista nieprawda, gdyż ani przed 1926 r., ani tym bardziej później nie było w Polsce przepisów, które ograniczałyby prawo obywateli do zatrudnienia z uwagi na pochodzenie czy wyznanie.

Reasumując: lektura najnowszej książki Pawła Śpiewaka skłania do wniosku, że nie sprawdził się on jako historyk. Nie każdy socjolog, nawet taki, który uważa się za wybitnego, musi być równocześnie dobrym historykiem. Niemniej jednak należy żałować niskiego poziomu tej książki, gdyż fenomen żydokomuny zasługuje na rzetelną monografię. Zainteresowani będą musieli jeszcze na nią poczekać. Na razie otrzymali stek wyświechtanych stereotypów wygenerowanych w środowiskach żydowskich na Zachodzie i importowanych do Polski w ostatnich latach. Śpiewak dał przykład publicystyki apologetycznej, gdzie w sposób tendencyjny stara się umoczyć całe polskie żydostwo w komunizm.

Dr Wojciech Muszyński
historyk, redaktor naczelny kwartalnika „Glaukopis”
http://naszdziennik.pl/

Jakby kto się pytał, to ojciec Pawła Śpiewaka nazywał się Singer. A jakby kto miał wątpliwości, to Paweł Śpiewak jest od 3 października 2011 dyrektorem Żydowskiego Instytut Historycznego – admin.

Komentarzy 13 do “Egzorcyzmy wokół żydokomuny”

 1. p.e.1984 said

  Co do korzeni „polskiego” „socjologa”, oto „tate”: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Śpiewak

  Co do polskiego antysemityzmu – lekturą obowiązkowa jest tekst Judeopolonia – żydowskie państwo w państwie polskim.

  Co do żydokomuny – Tajne przemówienie Jakuba Bermana do żydów w Polsce (inna strona publikująca ten tekst: http://niniwa2.cba.pl/BERMAN.HTM , ja ten tekst widziałem na początku lat ’80 – albo jako przepisany maszynopis albo odbitkę z powielacza):

  Żydzi mają okazję do ujęcia w swoje ręce całości życia państwowego w Polsce i rozszerzenia nad nim swojej kontroli. Nie pchać się na stanowiska reprezentacyjne. W ministerstwach i urzędach tworzyć tzw. Drugi garnitur. Przyjmować polskie nazwiska. Zatajać swoje żydowskie pochodzenie. Wytwarzać i szerzyć wśród społeczeństwa opinie i utwierdzić go w przekonaniu, że rządzą wysunięci na czoło Polacy, a Żydzi nie odgrywają w państwie żadnej roli.

  Celem urabiania opinii i światopoglądu narodu polskiego w pożądanym dla nas kierunku, w rękach naszych musi się znaleźć w pierwszym rzędzie propaganda z jej najważniejszymi działami – prasą, filmem, radiem.

  W wojsku obsadzać stanowiska polityczne, społeczne, gospodarcze, wywiad. Mocno utwierdzać się w gospodarce narodowej.

  W ministerstwach na plan pierwszy przy obsadzaniu Żydami wysuwać należy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Skarbu, Przemysłu, Handlu Zagranicznego, Sprawiedliwości. Z instytucji centralnych – centrale handlowe, społdzielczość.

  W ramach inicjatywy prywatnej, utrzymać w okresie przejściowym silną pozycję w dziedzinie handlu. W partii zastosować podobną metodę – siedzieć za plecami Polaków, lecz wszystkim kierować.

  Osiedlanie się Żydów powinno być przeprowadzone z pewnym planem i korzyścią dla społeczeństwa żydowskiego. Moim zdaniem, należy osiadać w większych skupiskach, jak: Warszawa, Kraków; w centrum życia gospodarczego i handlowego: Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Bielsko.

  Należy również tworzyć typowe ośrodki przemysłowe i rolnicze, głównie na ziemiach odzyskanych, nie poprzestając na Wałbrzychu i Rychbachu – obecnie Dzierżoniów. W tych ośrodkach możemy przystosować przyszłe kadry nasze w tych zawodach, z którymi bylibyśmy słabo obeznani.

  Uznać antysemityzm za zdradę główną i tępić go na każdym kroku.

  Jeżeli stwierdza się, że jakiś Polak jest antysemitą, natychmiast go zlikwidować przy pomocy władz bezpieczeństwa lub bojówek PPR jako faszystę, nie wyjaśniając organom wykonawczym sedna sprawy.

  Żydzi muszą pracować dla swego zwycięstwa, pracując jednocześnie nad zwycięstwem i gruntowaniem komunizmu w świecie, bo tylko wtedy i przy takim ustroju naród żydowski osiągnie najwyższą pomyślność i zabezpieczy sobie najsilniejszą pozycje.

  Sa niewielkie widoki na to, by doszło do wojny. Jeśli Ameryka zacznie się szybko socjalizować, to tą drogą mniejszych lub większych wstrząsów wewnętrznych i tam musi zapanować komunizm.

  Wtedy reakcja żydowska, która dziś trzyma z reakcją międzynarodową, zdradzi ją i uzna, że rację mieli Żydzi stojący po drugiej stronie barykady. Podobny przypadek współdziałania Żydów całego świata, wyznających dwie rożne koncepcje ustrojowe – komunizm i kapitalizm – zaistniał w ostatniej wojnie. Dwa największe mocarstwa światowe, całkowicie kontrolowane przez Żydów i będące pod ich wielkim wpływem, podały sobie ręce.

  Trud Żydów pracujących wokół Roosevelta doprowadził do tego, ze USA wspólnie z ZSRR wystąpiły zbrojnie do walki przeciwko Europie środkowej, gdzie była kolebka nowej idei, opartej na nienawiści do Żydów. Zrobili to Żydzi, gdyż wiedzieli, że w przypadku zwycięstwa Osi, a głównie hitlerowskich Niemiec, które doskonale przejrzały plany polityki żydowskiej, niebezpieczeństwo rasizmu stanie się w USA faktem dokonanym i Żydzi znikną z powierzchni świata.

  Dlatego też Żydzi sowieccy poświęcili dla tego celu krew narodu rosyjskiego, a Żydzi amerykańscy zaangażowali swoje kapitały.

  Należy się liczyć z dalszym napływem Żydów do Polski, ponieważ na terenie Rosji jest jeszcze dużo Żydów. Przed wkroczeniem Niemców, w poszczególnych miastach ZSRR było kilka skupisk Żydów polskich: Charków – 36.200, Kijów – 17.800, Moskwa – 53.000, Leningrad – 61.000, w zachodnich republikach 184.730.

  Żydzi skupieni w tych ośrodkach to przeważnie inteligencja żydowska i dawne kupiectwo żydowskie. Element ten jest obecnie szkolony w ZSRR. Są to kadry budowniczych Polski – tzn. Zgodnie z projektem Politbiura – fachowcy ci obsadzać będą najważniejsze dziedziny życia w Polsce, a ogół Żydów będzie rozlokowany głównie w centrach kraju.

  Stara polityka żydowska zawiodła. Obecnie przyjeliśmy nową, zespalającą cele narodu żydowskiego z polityką ZSRR. Podstawową zasadą tej polityki jest stworzenie aparatu rządzącego, złożonego z przedstawicieli ludności żydowskiej w Polsce.

  Każdy Żyd musi mieć świadomość, że ZSRR jest wielkim przyjacielem i protektorem narodu żydowskiego, że jakkolwiek liczba Żydów w stosunku do stanu przedwojennego uległa olbrzymiemu spadkowi, to jednak dzisiejsi Żydzi wykazują wiekszą solidarność. Każdy Żyd musi mieć wpojone to przekonanie, że obok niego działają wszyscy inni, owiani tym samym duchem prowadzącym do wspólnego celu.

  Kwestia żydowska jeszcze jakiś czas będzie zajmowała umysły Polaków, lecz ulegnie to zmianie na naszą korzyść, gdy zdołamy wychować choć dwa pokolenia polskie.*

  Według danych wojewódzkiego Komitetu Żydowskiego na terenie Śląska Górnego i Dolnego jest obecnie ponad 40.000 Żydów. Około 15.000 Żydów ma być zatrudnionych w osadnictwie. Powiat Rychbach (Dzierżoniów) i Nysa są przewidziane do tych celów. Akcja osadnicza jest finansowana z żydowskich funduszów zagranicznych i państwowych. Żydzi celowo tworzą nową, choć chwilowo nieznaczną koncentrację elementu żydowskiego, kładąc podwalinę pod zawód rolnika i robotników przemysłowych.

  Jest to budowanie podłoża szerszych celów politycznych.**

  * [a wychowali conajmniej pięć pokoleń zindoktrynowanych i zkomuniałych żydolubów; przyp. red. polonica.net]

  ** [‚chłopo-robotnik’ – czyli …’ni pies ni wydra’, element zależny od systemu i niespójny, miernoctwo; przykłady: Siwak (z opinią o A. Siwaku głoszoną przez polonica.net nie mogę się zgodzić – czytałem fragmenty jego książek; co do Leppera – gdyby był miernotą, to by żył), Wałęsa, Lepper; przyp. red. polonica.net]
  __________________________
  Oczywiście referat „Bermana” jest „ubecką fałszywką” – bo jeśli taki dokument wypływa – to co pozostaje innego, jak robić z niego fałszywkę? Tym bardziej, że przecież w Polsce poza rebe Szudrichem Żydów nie ma.

  Jeszcze mała uwaga do referatu. Na stronie http://niniwa2.cba.pl/BERMAN.HTM można przeczytać pod tekstem referatu co następuje:
  Opis ten znajduje się w aktach sprawy człowieka, który za ujawnienie tegoż stenogramu został skazany na kare śmierci, zamienionej następnie na dożywocie.”

  Autentyczność „Referatu Jakuba Bermana” jest w stanie potwierdzić Pan Bogusław Rybicki, Prezes Stronnictwa Narodowego „Ojczyzna”. W jednym z wydań tygodnika „Ojczyzna” wydawanego przez Pana Rybickiego ukazał się ten słynny „Referat Bermana”

 2. p.e.1984 said

  Mała poprawka: fragment (z opinią o A. Siwaku głoszoną przez polonica.net nie mogę się zgodzić – czytałem fragmenty jego książek; co do Leppera – gdyby był miernotą, to by żył) to moja uwaga do tekstu z polonica.net

 3. p.e.1984 said

  I jeszcze jeden link (nie mogłem znaleźć w moich ulubionych, więc chwilę zajęło odszukanie ponownie wyszukiwarką) – artykuł „W komunistycznej bezpiece Żydzi zajmowali niemal połowę stanowisk – Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk” ( http://www.bibula.com/?p=31417 ).

 4. zdrada said

  Ktos pisze o zydach ze nie odgrywaja wiekszej roli …. dziwny text , ja znam osobiscie zyda mieszka 7 mil odemnie ale pracuje w polsce (kolezka Kwasniewskiegi i Millera) jak wraca na tydzien do USA czasami porozmawiamy , kiedys mnie zapyta lpo angielsku (udaje ze nie muwi po polsku) bedac juz w Polsce 20 lat dziwne co ? co sadze o Kwasniewskim wiec powiedzialem mu prawde komuch i alkocholik, zapanowala cisza . Ten znajomy zyd przez 20 lat okrada Polske z duzych $$$ , mial zadanie uratowac jakas fabryke w Gliwicach i uratowal dostal w zamian 160 tys. $$ , fabryka upadla po 4 miesiacach , Bielsko Biala to samo 220 tys, $$ uratowal ? nie upadla po 2 miesziacach , teraz puenta ile kosztuje panstwo polske taki zyd ? znam tylko jednego a ilu takich skurwysynow dziala w Polsce na tych samych zasadach ?… jesli Rzad tego nie widzi to jest zaslepiony lub pomaga zydom w jawny sposob. Tu w USA zydek ten ma 3 domy po 4-6 milionow kazdy i co Wy na to Rodacy ? , pozdrawiam serdecznie

 5. wet3 said

  Spiewak = Singer
  A kto jest Singer – ten od upokarzania Polski, to przeciez wiecie …

 6. Aras said

  Uś, jaki Nasz Szanofny Pan Szpiewak zafrasobliwawiony. Onsze asz tszyma za lefe uchle?

 7. RomanK said

  Aras..taka poza to nie przypadek..pan Spiewakl pokazuje ze jest Bratem 33stopnia i Rycerzem Kadosz….to taki trynd w Polin…niech pan patrzy na zdjecia notabli z podpartymi brodami uchem, etc..

 8. wet3 said

  @ Fotka Spiewaka
  W moich stronach, w czasach mojej mlodosci na takie fotki lub osoby mowilo sie, ze : jest urocza jak stara klapa od srocza …

 9. lopek said

  Kto słucha unego lub z unym rozmawia – ten sam sobie szkodzi.
  Poważnym problemem jest to, że une opanowały uniwersytety, więc siłą rzeczy, szkodzą studentom!

 10. Kapsel said

  Słowianie i Stowarzyszenie Ofiar Wojny w Katowicach / Robert Teodor Kudła o Żydach w Polsce

 11. Zerohero said

  W EMPiK ta książka jest nieźle eksponowana. Napis ŻYDOKOMUNA bije po oczach. Z początku się zdziwiłem, bo EMPIK należy do Żyda. Teraz już się nie dziwię.

  Oczywiscie dla rzesz 20 letnich gamoni (tacy są najmądrzejsi, jeszcze mądrzejsi od nastolatków!) kapitał nie ma narodowości, liczy się zysk i wolny rynek. Kto handluje byle cyzm ten zbankrutuje, a kto ma dobry towar ten zarobi. Narodowość właściciela sklepu nie ma znaczenia, a świadome, niezwiązane z komercją promowanie pewnych tytułów to teoria spiskowa.

 12. Wandaluzja said

  Polacy zostali wywłaszczeni przez żydokomunę konstytucją JARUZELSKA, którą protestowaliśmy tylko my, ale naszych 6 petycji – w tym do sądów Najwyższego, Konstytucyjnego i Karnego – pozostały BEZ ODPOWIEDZI. Jeśli ktoś jeszcze protestował Konstytucję Jaruzelską to bardzo proszę o powiadomienie mnie na tell7@wp.pl – Teraz w podobny sposób do Konstytucji Jaruzelskiej próbuje się załatwić sprawę SMOLEŃSKA, tworząc jakieś prawo Chicagowskie, którym PRZEBITO
  prawo Natowskie.
  Nie prawdą jest, że Generał Jaruzelski ratował Polskę, gdyż ratował żydokomunę. ZSRS został Znokautowany przez mój atak na Zjednoczenia i otruty rektorem Francuskim, tak że ratował się kradzieżą minireaktora URSZULA SIPIŃSKA.
  Piszę dużo o Doktrynie Wojennej d’Gaulle’a, który był teoretykiem wojny z ZSRS, co wyraził w rozmowie z Prezydentem Eisenhowerem: PAN PANIE PREZYDENCIE PODEJMIE WOJNĘ NUKLEARNĄ W OBRONIE FRANCJI, ALE PAŃSCY HOLOKAUSTYCZNI NASTĘPCY JUŻ TEGO NIE ZROBIĄ. DLATEGO JA MUSZE MIEĆ BROŃ ATOMOWĄ, ŻEBY PRÓBĘ HOLOKAUSTYCZNEJ OKUPACJI FRANCJI PRZEKSZTAŁCIĆ W WOJNĘ GLOBALNĄ.
  Dlatego Prezydent Nixon powiadomił Moskwę, że JEŚLI ROSJANIE ZAPĘDZĄ HOLOKAUSTÓW DO KOMÓR GAZOWYCH TO AMERYKANIE PROTESTOWAĆ NIE BĘDĄ – za co przepraszał Żydów cherubin Hitlera. Jak piszę w książce „Incydentu nie było” to generał Jaruzelski bronił nie Polaków tylko HOLOKAUSTÓW.

 13. wet3 said

  @ 12
  Tak wlasnie bylo! Pomogl im sie przegrupowac. Wspolpracujac scisle z holokaustami wyrzucil sila za granice polskich patriotow. W ten sposob przygotowal kompletnie grunt do zawlaszczenia PRL-bis przez komuchopejsow.

Sorry, the comment form is closed at this time.