Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Gaz łupkowy w Polsce sprzedany

Posted by Marucha w dniu 2012-04-11 (Środa)

Gaz ziemny (inaczej łupkowy), którego wg Państwowego Instytutu Geologicznego jest od ok. 346 do 768 mld metrów sześciennych został sprzedany zagranicznym firmom, pochodzącym głównie z USA. Polski rząd wydał amerykańskim firmom koncesje na wydobywanie gazu łupkowego bez przetargów i debaty publicznej.

W całej tej operacji handlowej Polska nie zarobiła, wręcz przeciwnie, sporo straciła. Oddaliśmy prawa do naszego gazu po znacznie niższych cenach niż te, które na całym świecie. Zwykle takie umowy opiewają na ok. 20% wartości wydobywanego surowca. Polski rząd sprzedał gaz za 1% przychodu z wydobycia gazu. W praktyce oznacza to utratę ponad 100 mld złotych. Gaz łupkowy mógł uniezależnić Polskę od dostaw z Rosji. Eksperci „The Economist” w swojej analizie ukazują, że Polski gaz ziemny mógł zmienić układ sił energetycznych w naszej części Europy.

Czemu sprzedajemy nasz gaz po tak niskich cenach? Czemu w mediach słyszymy, że w Polsce nie ma technologii, która umożliwia wydobywanie tego surowca? Dlaczego jesteśmy informowani że ta technologia jest strasznie droga?

Badania nad złożami gazu łupkowego w Polsce były prowadzone już w czasach PRL, więc już wtedy ta technologia była znana. Ponadto każdy kraj, który posiada uczelnie wyższe wie także, jak wydobywać gaz z łupków. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że technologia wydobywania gazu ziemnego jest już stara i Polska ją posiada. Dodatkowo mamy firmy, które tymi technologiami dysponują i są gotowe samodzielnie wydobywać ów surowiec (np. firmy: Exxon, Chevron, Conoco, BNK Petroleum i San Leon Energy). Uwaga, część tych firm współpracuje z Ministerstwem Gospodarki, a najprawdopodobniej żadna z nich nie uzyskała koncesji na wydobycie!

Amerykanie swoje wydobywanie już zaczęli, PGNiG oraz Orlen dopiero to planują. Kolejnym szokującym faktem jest to, że rząd nie chce ujawnić szczegółów finansowych zawartych w około 60 koncesjach. Zastanawiające jest także wstępne przedstawienie umów dystrybucyjnych przez USA innym krajom UE.

Ciekawi mnie, gdzie są wszyscy ekolodzy, kiedy są potrzebni. W państwie Polskim nie ma nadmiaru wody pitnej, jej ilość ulega z roku na roku zmniejszeniu. Mimo to szukamy gazu w łupkach metodą „hydraulic fracturing”[1]. Firmy, które używają wodę do poszukiwań, zanieczyszczają ją. Oczywiście nie płacą za to nic, gdyż posiadają koncesje do wydobycia. Tak, oddaliśmy swoje złoża wody pitnej zupełnie za darmo(nie licząc 1% przychodu z wydobywanego gazu, czyli naprawdę marne grosze). Ciekawe dlaczego Ministerstwo Środowiska oraz „wielcy ekolodzy z Doliny Rospudy” milczą?

PRZYPIS

[1] Hydraulic fracturing – inaczej Kruszenie lub szczelinowanie hydrauliczne – proces technologiczny mający na celu zwiększenie wydajności odwiertu poprzez wpompowywanie płuczki (tzw. płynu szczelinującego) – mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem pod wysokim ciśnieniem w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach. Proces ten jest wykorzystywany np. do pozyskiwania gazu ziemnego z łupków. Kruszenie hydrauliczne jest jedną z metod stymulacji odwiertu.

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.extremeconcept.pl/index.php/news/91-korupcja-lupkowa
2. http://fiatowiec.nowyekran.pl/post/27919,prof-mariusz-orion-jedrysek-polska-straci-miliardy-na-sprzedanych-przez-po-koncesjach-na-wydobycie-gazu-lupkowego
3. http://www.europa21.pl/wiadomosc/12152-Polska_sprzedala_gaz_lupkowy_za_grosze
4. http://rafal.kowalczyk.salon24.pl/172558,polska-znow-sprzedana-za-grosze
5. http://prawdaxlxpl.wordpress.com/tag/gaz-lupkowy/
6. http://freeisoft.pl/2010/06/gaz-lupkowy-w-polsce-metod

Autor: Łukasz Grochal
http://wolnemedia.net/

Komentarzy 48 do “Gaz łupkowy w Polsce sprzedany”

 1. Kronikarz said

  I tak nie ma Polski !

 2. konstanty said

  Ukradli,sprzedali za bezcen,zachachmencili,dokonali szwindli itd,itd itd,… Trzeba zaczac pisac . kto ukradl ?Komu ukradl? Co ukradl? Ile ukradl? Na jaka sume szkody narobil swoimi swiadomymi najczesciej ,lajdackimi decyzjami? I inne bezecenstwa. A pozniej jak (mam nadzieje ze sie to zmieni) nastana odpowiednie czasy Postawic tych panow tak jak premier J.Tymoszenko przed sadem( Bron Boze przed jakims Trybunalem Stanu – ta atrape stworzyli sobie do wylgania sie od odpowiedzialnosci) . Za manatki i do kryminalu.

 3. centurion said

  Panie Marucha odnośnie zielonych groszków to chyba nie ma Pan złudzeń na jakiej i czyjej smyczy chadzają te pieski. Pojawiają się w momencie kiedy chodzi o interes Polski aby go sabotować.

 4. centurion said

  Konstanty ale co z tego że będziemy znali skalę przekrętów nawet jeśli ci przestępcy zostaną osądzeni to niezależnie jaką karę by ponieśli czy to sznurek, krzeselko czy kulka albo chociaż dożywocie z przepadkiem majątku to i tak Polska odzyska z tego niewielką część na poziomie kilku procent wartości mienia zagrabionego.

 5. wet3 said

  Celowa robota, aby puscic nas z torbami i ucznic niewolnikami. To jest sabotowanie panstwa i narodu! … A narod spi …

 6. Świadomy said

  Właśnie tak należy to nazywać. To nie jest sprzedaż lecz bezczelna kradzież i rozbój. Polski już nie ma, bo ją „rozsprzedali”, czyli rozgrabili, rozdali dla zysku i dla unicestwienia narodu. A ogłupiony naród biernie się przygląda i nie reaguje. Na coś czeka ? Na co? Czy ktoś mu obiecuje cudowną ingerencję Opatrzności ?

 7. Guła said

  Bez Komentarza (fakt!)

 8. „Ciekawe dlaczego Ministerstwo Środowiska oraz “wielcy ekolodzy z Doliny Rospudy” milczą?”

  – Nie dostali zlecenia. To milczą.

 9. Umowy można renegocjować, anulować, można stworzyć warunki, w których odechce się wydobywania… można wiele. Jeśli się chce.

 10. RomanK said

  He,,to naszym intelektualistom do glowy nie moze samo przyjsc panie Krzysztofie:-)))
  W POlsce nie ma przyslowia..kak pokupil tak pradajut:-)))
  Zreszta co Polacy maja z czegokolwiek co wydobywa zie z Polskiej Ziemi…oprocz podatkow obowiazkow ..w tym cieszenia sie i podziwiania…ze tacy zdolni i moga:-)))))))
  Zaraz ndobni i dyzurni miszcze wytlomacza tlomokom ze wlasnei to jest sztuka…zebyby miec i nie miec z tego nic:-))) czy;lo Polak p[otrafi:-)))

 11. Guła said

  A miało być bez.
  Stabilizuje ten stan rzeczy sytuację w tej części Europy, dopóki stalinowski stan granic nie ulegnie zmianie. Niestety tak obiecał ten z dymiącym Naganem. A on słów na wiatr nie rzuca.

  I kto mógł maczać w tym geszewcie paluszki?

 12. Guła said

  Może być geszeft, w zależności od pochodzenia.

 13. xyz said

  ten narod czeka cierpliwie na swoja zaglade

 14. 166 bojkot TVN said

  „Katastrofa” smoleńska wydarzyła się przypadkiem przed decyzjami rządowymi w sprawie koncesji na łupki

 15. Nolo contendere said

  …pochodzącym głównie z USA
  …wydał amerykańskim firmom koncesje
  …Amerykanie swoje wydobywanie już zaczęli

  Za takie pisanie dostaje grubą kasę panie Marucha.
  Głupcem pan chyba nie jesteś i za darmo nie tracisz pan piura?
  Chyba że pana porwali i ubezwłasnowolnili!

  Jak nie porwali, nie ubezwłasnowolnili i jeszcze nie zapłacili
  to proszę się jak najszybciej zgłosić po zasłużone należności
  od „Amerykanów”

  Panowie Dennis B. Goldstein i Jerzy Maciołek z FXENERGY
  uiszczą zaległości i nisko się pokłonią licząc na dalszą owocną
  współpracę 🙂

  FX ENERGY
  Outside Directors

  Dennis B. Goldstein – Attorney with over 25 years international business and mining law experience. Formerly Vice President and Corporate Counsel of Homestake Mining Company.

  Arnold S. Grundvig, Jr. – President and Chief Financial Officer of A-Systems Corp. Graduate University of Utah and MBA Phoenix University.

  Richard Hardman – Leading figure in North Sea exploration since 1969, VP exploration for Amerada Hess 1983-2002 responsible for North Sea discoveries at Val Hall, Scott & S.Arne.

  H. Allen Turner – Retired from Devon Energy, Corp. (DVN: NYSE) in 2001 after twenty years as a senior financial executive, including Senior Vice President of Corporate Development.

  Inside Directors

  David Pierce – President and Chief Executive Officer
  Attorney with over 25 years experience in natural resources, securities and international business law. Graduate of Princeton and Stanford Law School.

  Tom Lovejoy – Executive Vice President and Chairman
  Over 30 years energy investment banking experience with Dillon Read., Blyth, Eastman Dillon, Paine Webber, and Prudential. Graduate of MIT-BS and Harvard-MBA.

  Jerzy Maciolek – Vice President International Exploration
  Over 25 years experience as a geophysicist with PGNiG, Gulf Oil Research and as a consultant. MS in exploration geophysics from the Mining and Metallurgical Academy in Krakow, Poland.

  http://fxenergy.com/directors.php?PHPSESSID=3a4d3c4529fff24d2d53706d0815fdda

  http://fxenergy.com/contact.php

 16. maran said

  Polska??
  Jaka Polska?
  Polska jest tylko wojewodztwem, prowincja , malo znaczaca gubernia w multi-narodowym panstwie zwanym Unia Europejska, ( ktora zmierza do utworzenia jednego, mutli-narodowego, aczkolwiek mocno zdepopulowanego panstwa Swiatowego).
  Czyby panowie lekcji nie odrabiali??

 17. Maverick said

  Ostrzezenie dla Polski, nasi wladcy nabili sobie kase, oddajac gaz lupkowy korporacjom, ktore obciaza nas kosztami a zgarna zyski, bedzie podobna systuacja jak w Ekwadorze.

  http://swobodnadyskusja.myfreeforum.org/Propaganda_donosi_ze_Polska_bedzie_potega_energetyczna__about735.html

 18. maran said

  ad 17 Narod woli ogladac Drzyzge, Julke lub Na wspolnej.
  To video wymaga myslenia , tamte „showy” wymagaja tylko wytrzeszonych galow do patrzenia.

 19. re.18
  lub czytać Marankę..

 20. maran said

  ad 19 Nie musi pan.
  Glowy za to panu nie utne.

 21. Nolo contendere said

  Polskie złoża na Pacyfiku
  Surowce

  Pod powierzchnią wody, na głębokości ponad czterech kilometrów, kryją się prawdziwe bogactwa. Nasz kraj, jako jeden z zaledwie kilkunastu na świecie, ma prawo do eksploracji surowców w strefie Clarion – Clipperton. Działka należąca do Interoceanmetalu leży we wschodniej części Oceanu Spokojnego, w pobliżu Ameryki Środkowej. Złoża konkrecji polimetalicznych, znajdujące się w tej części Pacyfiku, oceniane są jako jedne z największych na świecie. To czyste, nieprzykryte mułem kopaliny, zawierające koncentracje cennych metali strategicznych. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie kopaliny powstawały w ten sposób, przez miliony lat.

  Konkrecja.
  Na razie prowadzona jest eksploracja tych bogactw zmierzająca do rozpoznania środowiskowych warunków eksploatacji. Jednak już w najbliższej przyszłości ruszy przemysłowe wydobycie. Oblicza się, że konkrecje manganowe mogą pokryć zapotrzebowanie ludzkości na metale kolorowe na okres ponad stu lat. Ogromne obszary przygotowują do eksploatacji poszczególne państwa lub grupy państw (w tym Polska), które uzyskały pozwolenia w Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego, prowadzące z ramienia ONZ nadzór nad eksploracją i eksploatacją kopalin dna morskiego. Od ponad 20 lat Polska jest członkiem międzynarodowej organizacji Interoceanmetal (IOM) agendy międzyrządowej. Konsorcjum to ma wyłączne prawo do eksploracji wyznaczonego fragmentu dna Pacyfiku. Prawo to zobowiązuje członków organizacji Interoceanmetalu do prowadzenia badań geologicznych, zgodnie z ustalonymi w Konwecji Prawa Morza ONZ procedurami .

  Poza Polską, wyłączne prawo do zagospodarowania złoża mają Czechy, Bułgaria, Słowacja, Kuba i Rosja. Powierzchnia działki wydobywczej wynosi około siedemdziesiąt pięć tysięcy kilometrów kwadratowych. Zasady rejestracji, badań i eksploatacji podmorskich złóż reguluje Konwencja Praw Morza ONZ (UNCLOS), która weszła w życie w 1994 roku. Cenne złoża leżą na wodach międzynarodowych. Zainteresowani eksploatacją muszą więc swą działalność zarejestrować i wykonywać na własny koszt określone prace rozpoznawcze na rzecz Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ISBA – International Sea-Bed Authority, która z ramienia ONZ nadzoruje wykonywanie zaleceń Konwencji). W ten sposób kraje uzyskały status tzw. inwestora pionierskiego, dający potencjalnym inwestorom prawo wyłączności na zarejestrowanym obszarze morskiego dna. Wymogi te spełnia Interoceanmetal. Polska od początku jest jednym z najbardziej aktywnych jego członków.

  http://www.tvp.info/informacje/biznes/polska-dzialka-na-pacyfiku

  Żeby tylko „Amerykanie” się o tym nie dowiedzieli!

 22. Nolo contendere said

  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/mamy_skarb_na_dnie_oceanu_i_zloto_w_polskiej_ziemi_221207-2–1-d.html

  A co słychać o odkrytym złocie na polskich ziemiach? Otóż KGHM ma od dawna działkę na Dolnym Śląsku, na której geolodzy znaleźli złoże złota, szacowane na przeszło 80 ton. Jednak to nasze złoto leży bardzo głęboko. I miedziowy koncern (KGHM) nie podejmuje wydobycia. Bo na razie ten interes się nie opłaca. Muszą być opracowane nowe i tańsze technologie wydobywcze. Czekamy na nie. Czekamy więc na gaz łupkowy, ropę naftową, rudy metali na Pacyfiku i polskie złoto. Czekamy aż przyjdą do nas z technologią i opłacalną pomocą wydobywczą, bogate koncerny zagraniczne; być może amerykańskie, angielskie, holenderskie i inne. A jak przyjdą i zaczną wydobywać to wszyscy Polacy będą szejkami z ozłoconymi petrodolarami.

  🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 „!”

 23. Nolo contendere said

  A co słychać o odkrytym złocie na polskich ziemiach? Otóż KGHM ma od dawna działkę na Dolnym Śląsku, na której geolodzy znaleźli złoże złota, szacowane na przeszło 80 ton. Jednak to nasze złoto leży bardzo głęboko. I miedziowy koncern (KGHM) nie podejmuje wydobycia. Bo na razie ten interes się nie opłaca. Muszą być opracowane nowe i tańsze technologie wydobywcze. Czekamy na nie. Czekamy więc na gaz łupkowy, ropę naftową, rudy metali na Pacyfiku i polskie złoto. Czekamy aż przyjdą do nas z technologią i opłacalną pomocą wydobywczą, bogate koncerny zagraniczne; być może amerykańskie, angielskie, holenderskie i inne. A jak przyjdą i zaczną wydobywać to wszyscy Polacy będą szejkami z ozłoconymi petrodolarami.

  🙂

 24. Kris said

  Polscy zydzi sprzedali amerykanskim zydom za judaszowe srebrniki, gaz ktory nalezy do Polakow.

 25. niereligijna said

  zygac sie chce… z bezsilnosci.

 26. RomanK said

  Nolo Contendere////
  ..FX Energy nie jest zadna amerykanska firma…to zwykly slup..zrobiony w USA obsadzony parchatymi figurantami….zrobiona na zelcenie i za pieniadze..tanie zreszta..przez tzw polskie busines sluzby.
  Wlascicielami sa „Wlasciciele Polski”!~ ONi sa w Polsce.. to dlatego tak tanio kupili”:-)))sprzedawali sobie:-)))) i nie tylko gaz//// wszystko!~
  Zloza polskie na Pacyfiku przykryte 4km wod:-)))))
  Sa po to zeby sie Polacy nie dowiedzili ile zlota przypada na 600tys ton miedzi i kto sie nim obdziela i dlaczego….srebro t samo./.co z tego maja Polacy strzyzeni i goleni na azdym kroku…
  I dziwicie sie ze rzna sie , morduja truja i dusza???? Maja o co:-))))))

 27. RomanK said

 28. Nolo contendere said

  KUWEJT POD KUTNEM – czyli część grabieży bilionowego majątku Polski – KTO JEST SZEJKIEM?

  Obszar koncesji Kutno – proste tłumaczenie za strony FX Enefgy z Solt Lake City z USA, treści – 2009r. http://www.fxenergy.com

  W 2007 roku nabyła 100% udziałów w koncesji w centralnej Polska obejmuje 284.000 ha. Ostatnio dodane 426.000 do zebrania ogółem 710.000 ha. Obszar obejmuje czerwonego spągowca mega-strukturę („Kutno”) z przewidywanych czterech kierunkach zamknięcia kąpieli.Interpretowane kolumny gazu jest 280 metrów, na powierzchni 143 kilometrów kwadratowych. Z spodziewać porowatość od 5% do 15%, struktura ma oblicza potencjał brutto objętości do 19 bilionów metrów sześciennych. Głębokość struktury szacowana jest na około 6000 metrów (19200 stóp). Ze względu na głębokość i koszt, szukamy udziału przemysłu wiercenia Kutnie.

  Poniżej te same informacje, ale aktualne – 2011r. – sierpień

  Obszar koncesji Kutno
  Posiadamy 100% udziałów w 706.000 brutto akrów (2856 km kw.). Nabyte w 2007 i 2008. Obszar obejmuje czerwonego spągowca mega-strukturę („Kutno”) z przewidywanych czterech kierunkach zamknięcia kąpieli. Głębokość struktury szacuje się na około 6500 metrów (21000 stóp). Ze względu na głębokość i kosztów, ustaliliśmy, szukać udziału przemysłu ponieść koszty początkowe badania. W 2010 roku zawarła umowy, w których dwie inne spółki zgodziła się większość kosztów wiercenia testu oraz w celu ich razem, aby zarobić 75% udziałów w tej dziedzinie. Będziemy przechowywać operacji i oczekiwać na wykonanie odwiertów testu oraz na strukturę Kutnie w 2011 roku.

  The area encompasses a Rotliegend mega-structure („Kutno”) with projected four-way dip closure. Depth of the structure is estimated at approximately 6,500 meters (21,000 feet). In view of the depth and cost, we determined to seek industry participation to bear initial exploration costs. In 2010, we entered into agreements under which two other companies agreed to provide most of the drilling costs of a test well in order for them together to earn a 75% interest in the area. We will retain operations and expect to begin drilling a test well on the Kutno structure in 2011.

  W treści zamieszczonej obecnie na stronie FX Energy nie ma wzmianki o stopniu porowatości skały, w której uwięziony jest gaz. Jest to podyktowane sprzeciwem ostrym mieszkańców, którzy boją się technologii fracturingu z uzyciem toksycznych chemikaliów. Dla wyciszenia nastrojów zdjęto ze strony ta informację i stwierdzono, że gaz pod Kutnem jest KONWENCJONALNY. Jeżeli jest tak w istocie, to od wielu lat PGN i G Nafta Piła posiada doskonałą technologię głębokich wierceń (w tym od roku 1993 również wierceń kierunkowych) i nie trzeba było wcale wydawać koncesji na ten gaz amerykanom. Zatem kiedy skłamano, żeby tak ogromny zasób BĘDĄCY WŁASNOŚCIĄ NARODU trafił do rąk koncernu amerykańskiego? Obecnie pan prof. Orion Jędrysek również utrzymuje, że jest to „gaz konwencjonalny”, ale udokumentuje go i wyeksploatuje FX Energy (w zarządzie której są „Polacy”, o tym poniżej)

  Powyższa mapa jest już dokładniejsza niż w roku 2009, po badaniach D2

  Smaczku tej historii dodaje jeszcze fakt, że firma FX Energy nie inwestuje własnych pieniędzy za dużo. Wiercenia robić będzie firma PGN i G Nafta Piła, za pieniądze polskich podatników. Potem FX Energy będzie sprzedawać gaz PGN i G dla polskich konsumentów, który wydobywać usługowo będzie również PGN i G, ale FX Energy posiada KONCESJĘ, którą bezprzetargowo otrzymała w roku 2007 od Głównego Geologa Kraju – Pana prof. Oriona Jędryska. Ile FX Energy zapłaciła za koncesję? – 470 tys. zł, czyli grosze w porównaniu do wartości zasobu – wg mapy powyżej = 512 bln m3 gazu !!

  Kolejny kontrakt z FX Energy Sp. z o.o.
  6 czerwca w Warszawie PNiG NAFTA Piła podpisała kontrakt z firmą FX Energy Poland Sp. z o.o. na wiercenie otworu Kutno -2. Ze strony FX Energy umowę podpisał członek Zarządu Zbigniew Tatys w obecności Aleksandra Nowaka, natomiast ze strony PNiG NAFTA Piła Prezes Henryk Dytko i dyrektor marketingu Ryszard Chylarecki
  Rejon prac znajduje się w granicach koncesji FX Energy Poland Sp. z o.o. na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Planowana głębokość otworu to 6450 m. Prace wiertnicze będą prowadzone urządzeniem IDM 2000, które wraz z wykwalifikowaną załogą dostarczy NAFTA Piła.
  Otwór Kutno -2 będzie najgłębszym z aktualnie wierconych otworów w Polsce, co stanowi duże wyzwanie dla naszych inżynierów, a to ze względu na jego konstrukcję i technologię wiercenia.
  Na tej samej stronie możemy jeszcze przeczytać, że PGNiG Nafta Piła wykonała pierwsze kierunkowe wiercenia już w 1973 roku. Patent na szczelinowanie został zgłoszony w Polsce w roku 1976 i opublikowany w roku 1977 – Biuletyn Urzędu Patentowego Nr 24 (104) 1997 rok str. 80. Kto i kiedy wywiózł do USA pełną informację geologiczną wykonaną za NASZE POLSKIE pieniądze w latach 60 i 70 ub.wieku?
  Wykonano na przełomie lat 70 i 80 – tych ok. 9 tys. otworów badawczych, z czego ok. 3 tys. głębokich (takich jak w Kutnie do 5966 m, potem podobno łamały się wiertła). Koszt jednego głębokiego odwiertu to obecnie ok. 50 mln zł., koszt odwiertu płytszego do ok. 2500 m to ok. 15 mln zł.
  Koszt szacunkowy samych badań, bez opracowania wyników wynosi:
  Otwory głębokie:
  3000 x 50 mln = 150 000 000 000 zł = 150 bln zł
  Otwory płytkie:
  2500 x 15 mln = 37 500 000 000 zł = 37 bln zł
  Razem same odwierty = 187 bln zł, bez uwzględniania wynagrodzeń geologów, którzy opracowywali dokumentację każdego z odwiertów, też za nasze pieniądze.

  Pytanie:
  KTO POZWOLIŁ NA WYWIEZIENIE INFORMACJI GEOLOGICZNEJ Z POLSKI, KTÓREJ TAK WYSOKIE KOSZTY PONIOSŁO SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE?

  PYTANIA KOLEJNE:
  KTO MA TECHNOLOGIĘ KIERUNKOWYCH WIERCEŃ, FACHOWCÓW, TECHNOLOGIE SZCZELINOWANIA I PIENIĄDZE NA WIERCENIA? – MY POLACY!!!
  KTO ZARABIA NA WYDANYCH KONCESJACH I BĘDZIE ZARABIAŁ NA SPRZEDAŻY GAZU, OBOJĘTNIE CZY ŁUPKOWEGO, ZE SKAŁY POROWATEJ, CZY KONWENCJONALNEGO? – GLOBALNE KONCERNY AMERYKAŃSKIE, A ZA ICH POŚREDNICTWEM ???
  Takie osoby jak
  Zbigniew Tatys – obecnie członek Zarządu FX Energy Poland sp. z o.o., który w latach wykonywania badań był prezesem Zarządu PGNiG i między innymi robił odwiert pod Kutnem. Dowiercili się wtedy prawie 6 km i łamały im się wiertła ?!
  Obecnie Dyrektor w firmie FX Energy Poland sp. z o.o.
  oraz
  Jerzy Maciolek –
  Wiceprezes FX Energy International Exploration
  Ponad 25 lat doświadczenia jako geofizyk z PGNiG, Badań Naukowych Olej Gulf i jako konsultant. MS in exploration geophysics from the Mining and Metallurgical Academy in Krakow, Poland. MS w eksploracji geofizyki w Akademii Górniczo-Hutnicze w Krakowie, Polska. (proste tłumaczenie ze strony FX Energy w USA)
  Obecnie dyrektor w firmie FX Energy w Solt Lake City oraz członek zarządu FX Energy Poland sp. z o.o.

  CZY TO SĄ MOŻE ZDRAJCY NARODU I SZPIEDZY GOSPODARCZY?
  CZY MOŻE POWINNI BYĆ POSTAWIENI POD TRYBUNAŁ STANU WRAZ Z OSOBAMI WSPÓŁPRACUJĄCYMI?
  Wymyślono również takie prawo w Polsce, które pozwoliło im zabrać do firmy amerykańskiej informację geologiczną. Zatem niestety pozostaną bezkarni.

  Konstrukcja doskonałego biznesu jest taka:
  1. Pod pretekstem posiadania technologii hydraulicznego szczelinowania przez jedynie słuszne firmy amerykańskie, wydano bezprzetargowo, za ok. 30 mln zł koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce (na terenach, na które wydano koncesje znajdują się również złoża towarzyszące jak np. w tzw. rowie lubelskim największe w Europie złoża węgla kamiennego antracytu, złoża węgla brunatnego, metali szlachetnych, wód leczniczych, solanek, geotermii – te złoża też należą do właścicieli wydanych koncesji!),w tych koncesjach jest 13 dla firmy FX Energy Poland sp. z o.o., wydanych
  2. PGNiG Nafta Piła – póki co spółka państwowa polska, za własne (nasze!) pieniądze wykona wiercenia. Odbierze sobie należność albo obejmując część koncesji lub barterem w wydobytym i sprzedanym na polski rynek gazie. Co oznacza, że sami sobie zapłacimy własnym gazem za wykonane prace przez państwową spółkę!
  3. Forma FX Energy nie musi wiele inwestować, bo gaz wydobywać będzie firma polska, FX Energy będzie ten gaz sprzedawać też PGNiG dla polskich konsumentów, który z kolei sprzeda NAM gaz z marżą, dzięki której PGNiG dalej będzie mógł finansować wiercenia jako podwykonawca firmom amerykańskim.
  Firma FX Energy Poland Sp. z o.o. powstała głównie dla prowadzenia na terenie Polski działalności poszukiwania i eksploatacji złóż ropy i gazu – kapitał amerykański 100%, siedziba firmy matki jest w Teksasie.
  Pierwszą koncesję otrzymała w roku 1997 (W departamencie Koncesji w MŚ był wtedy Pan Jacek Jezierski) i jest to koncesja tzw. „łączna” na poszukiwanie i eksploatację, w koncesji tej firma ma 49 % udziału, resztę posiada PGN i G, w składzie Zarządu firmy zasiada były wieloletni prezes PGN i G. Wszystkie informacje i szczegóły dotyczące obszarów występowania złóż gazu i ropy, które firma obecnie uściśla poprzez badania sejsmiczne i odwierty, firma otrzymała od PIG, AGH i PGN i G.
  Ilość koncesji i daty ich wydania.
  1 koncesja w roku 1997, 1 koncesja – 23.12.2003r., 5 koncesji – 24.10.2006r., 8 koncesji w roku 2007. (koncesje wydane w roku 2007 są w 100% własnością firmy).
  Jak widać pan prof. Jędrysek wydał jednej firmie FX Energy Poland sp. z o.o. 13 koncesji w latach 2006 i 2007, zatem NIE DO KOŃCA PRAWDĄ JEST JAK TWIERZDI POSEŁ O. JĘDRYSEK W TRAKCIE WYWIADU, że wydał ok. 11 koncesji różnym firmom. Wszystkie koncesje wydane tej SAMEJ firmie obejmują najlepsze perspektywicznie złoża gazu. Firma FX Energy sprzedaje od kilku lat gaz PGNiG, za ile?, można wyczytać z jej sprawozdań na stronie firmy matki.
  Mija się również z prawdą pan prof. w wypowiedzi, że wydał tanio koncesje, bo nie mieliśmy pieniędzy na odwierty (proszę sprawdzić z ostatnich lat zyski PGNiG), że wydał koncesje na pilotażowe poszukiwania gazu łupkowego, skoro dziś twierdzi, że pod Kutnem jest złoże gazu konwencjonalnego. Nie sprowadził do Polski inwestora w postaci FX Energy Poland sp. z o.o., na pilotażowe badania, bo ta spółka była w Polsce od roku 1997 i doskonale radziła sobie na robieniu interesów z PGN i G.
  Obszary objęte wydanymi koncesjami pokazuje mapa.

  Jaka jest wartość przekazanego za 4,90 zł/1000m3 gazu pod Kutnem?
  Łatwo wyliczyć:
  512 mld m3 x ok. 360$/m3 (tyle płacimy Rosji) x 3,0 zł/$ = 552,960 mld zł
  Wpływy do budżetu państwa i samorządów (w podziale 40% i 60%) wyniosą ok. 2,5 mld zł., w rozłożeniu oczywiście na lata eksploatacji. Czy powstała różnica to koszty wydobywania gazu? Może tak, więc niech się ci wszyscy specjaliści wypowiedzą.

  I co na to POLACY? – śpią i mówią trudno, tego już nie da się zatrzymać, albo cieszą się i piszą takie artykuły jak „Kuwejt pod Kutnem” – Krzysztof Różycki, Angora nr 35 (28 VIII 2011)
  Niezależnie od tego, czy wydobycie gazu w technologii szczelinowania hydraulicznego jest szkodliwe środowiskowo czy nie, jesteśmy WYDYMANI z NASZYCH ZŁÓŻ podziemnych w sposób znakomity przez ekipę z byłego i obecnego PGNiG, Departament Geologii I Koncesji MŚ (od 1997 roku) z Głównymi Geologami na czele (prof. Orion Jędrysek i dr. Jacek Jezierski), parlamentarzystów – lobbystów ustawy Nowe Prawo Geologiczne i Górnicze z byłym posłem Rzymełką na czele, geologów z PIG (panowie, którzy w latach opracowywania wyników badań za nasze pieniądze byli w Zarządzie PIG, wyjechali do USA i przebywali tam kilka lat, a obecnie powrócili do pracy w PIG).
  Poniżej artykuł z Dziennika Łódzkiego
  2009-01-29 07:19:44
  500 mld metrów sześciennych gazu pod Kutnem?

  Jak podaje Polska Dziennik Łódzki pod Kutnem odkryto gigantyczne złoża gazu ziemnego.

  – Specjaliści są zgodni. Tak zwany blok Kutno jest strukturą bardzo perspektywiczną i rzeczywiście potencjalnie zawierać może nawet 500 mld metrów sześciennych gazu – powiedział w rozmowie z Polską Dziennikiem Łodzkim Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego.

  Złoża znajdują się ponad 6 km pod ziemią. – To bardzo głęboko. Otwór badawczy będzie więc niezwykle kosztowny – powiedział Polsce Dziennikowi Łódzkiemu M. Rutkowski.

  Złożami zainteresowana jest firma FX Energy z Salt Lake City w USA. Zdobyła już koncesję na próbne odwierty w rejonie Kutna.

  – FX Energy ma już koncesję na poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej oraz gazu w okolicach Kutna. Wydana koncesja w centralnej Polsce obejmuje 284 tys. akrów – powiedziała Polsce Dziennikowi Łódzkiemu Anna Szpetner z departamentu geologii i koncesji geologicznych Ministerstwa Środowiska.

  – Liczymy na wydobywanie w rejonie Kutna; uważamy, że są tam spore szanse na gaz. Projekt poszukiwawczy, który chcemy tam zrealizować, jest dość drogi. Złoża zalegają na głębokości 6 kilometrów. Dlatego w tej chwili rozmawiamy z różnymi firmami, by wspólnie do niego przystąpić. Wartość projektu wynosi od 60 do 100 milionów złotych. Myślę, że pierwsze kutnowskie odwierty powinniśmy wykonać w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat – powiedział dla Polski Dziennika Łódzkiego Zbigniew Tatys, dyrektor FX Energy Poland sp. z o.o.

  – Nie wiedziałem, że specjaliści oceniają, że w naszym rejonie gazu może być aż tak dużo. To dla nas fantastyczna wiadomość. Poszukiwania amerykańskiej firmy wydobywczej mogą podziałać jak magnes na inwestorów, a to da mieszkańcom nowe miejsca pracy. Pamiętam, że już 30 lat temu na ul. Łąkoszyńskiej w Kutnie robiono odwierty. Prace jednak zostały wtedy przerwane – powiedział Polsce Dziennikowi Łódzkiemu Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

  Polska Dziennik Łódzki dotarł do informacji, z których wynika, że faktycznie we wrześniu 1979 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wiercenia w Kutnie, z myślą o docelowej głębokości 6.100 metrów. Po niemal czterech latach poszukiwania zakończono z powodu problemów ze sprzętem. Osiągnięto wówczas głębokość 5.966 metrów.

 29. Nolo contendere said

  1. Pod pretekstem posiadania technologii hydraulicznego szczelinowania przez jedynie słuszne firmy amerykańskie, wydano bezprzetargowo, za ok. 30 mln zł koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce (na terenach, na które wydano koncesje znajdują się również złoża towarzyszące jak np. w tzw. rowie lubelskim największe w Europie złoża węgla kamiennego antracytu, złoża węgla brunatnego, metali szlachetnych, wód leczniczych, solanek, geotermii – te złoża też należą do właścicieli wydanych koncesji!),w tych koncesjach jest 13 dla firmy FX Energy Poland sp. z o.o., wydanych
  2. PGNiG Nafta Piła – póki co spółka państwowa polska, za własne (nasze!) pieniądze wykona wiercenia. Odbierze sobie należność albo obejmując część koncesji lub barterem w wydobytym i sprzedanym na polski rynek gazie. Co oznacza, że sami sobie zapłacimy własnym gazem za wykonane prace przez państwową spółkę!
  3. Forma FX Energy nie musi wiele inwestować, bo gaz wydobywać będzie firma polska, FX Energy będzie ten gaz sprzedawać też PGNiG dla polskich konsumentów, który z kolei sprzeda NAM gaz z marżą, dzięki której PGNiG dalej będzie mógł finansować wiercenia jako podwykonawca firmom amerykańskim.
  Firma FX Energy Poland Sp. z o.o. powstała głównie dla prowadzenia na terenie Polski działalności poszukiwania i eksploatacji złóż ropy i gazu – kapitał amerykański 100%, siedziba firmy matki jest w Teksasie.
  Pierwszą koncesję otrzymała w roku 1997 (W departamencie Koncesji w MŚ był wtedy Pan Jacek Jezierski) i jest to koncesja tzw. „łączna” na poszukiwanie i eksploatację, w koncesji tej firma ma 49 % udziału, resztę posiada PGN i G, w składzie Zarządu firmy zasiada były wieloletni prezes PGN i G. Wszystkie informacje i szczegóły dotyczące obszarów występowania złóż gazu i ropy, które firma obecnie uściśla poprzez badania sejsmiczne i odwierty, firma otrzymała od PIG, AGH i PGN i G.
  Ilość koncesji i daty ich wydania.
  1 koncesja w roku 1997, 1 koncesja – 23.12.2003r., 5 koncesji – 24.10.2006r., 8 koncesji w roku 2007. (koncesje wydane w roku 2007 są w 100% własnością firmy).
  Jak widać pan prof. Jędrysek wydał jednej firmie FX Energy Poland sp. z o.o. 13 koncesji w latach 2006 i 2007, zatem NIE DO KOŃCA PRAWDĄ JEST JAK TWIERZDI POSEŁ O. JĘDRYSEK W TRAKCIE WYWIADU, że wydał ok. 11 koncesji różnym firmom. Wszystkie koncesje wydane tej SAMEJ firmie obejmują najlepsze perspektywicznie złoża gazu. Firma FX Energy sprzedaje od kilku lat gaz PGNiG, za ile?, można wyczytać z jej sprawozdań na stronie firmy matki.
  Mija się również z prawdą pan prof. w wypowiedzi, że wydał tanio koncesje, bo nie mieliśmy pieniędzy na odwierty (proszę sprawdzić z ostatnich lat zyski PGNiG), że wydał koncesje na pilotażowe poszukiwania gazu łupkowego, skoro dziś twierdzi, że pod Kutnem jest złoże gazu konwencjonalnego. Nie sprowadził do Polski inwestora w postaci FX Energy Poland sp. z o.o., na pilotażowe badania, bo ta spółka była w Polsce od roku 1997 i doskonale radziła sobie na robieniu interesów z PGN i G.

 30. Nolo contendere said

  ABW zatrzymała siedem osób, w tym trzech pracowników Ministerstwa Środowiska, w związku z korupcją przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego – informuje wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl.

  http://worldnews.nowyekran.pl/post/47494,abw-szuka-w-ministerstwach

  Dennis Goldstein i Jerzy Maciołek z FXENERGY nie po to dawali łapówy i kradli dokumentację PGNiN żeby im tu jakaś korupcja, amatorszczyzna bróździła pod nosem czyli gdziekolwiek w Polsce!

 31. Marucha said

  RE 15:
  No jak to dobrze, że Pan dla nas, maluczkich, odkrył Amerykę – a raczej to, że „amerykańskie” firmy są w rękach żydowskich. Istotnie, kto by – oprócz Pana – mógł na to wpaść?
  Żeby tak jeszcze Pan się nauczył odróżniać to, co gajowy żywcem przenosi z innych witryn od tego, co gajowy sam pisze od siebie.

  Mam nadzieję, że Pan sobie przemyśli tę sprawę, a w międzyczasie – za słowa:
  Za takie pisanie dostaje grubą kasę panie Marucha.
  Głupcem pan chyba nie jesteś i za darmo nie tracisz pan piura?
  Chyba że pana porwali i ubezwłasnowolnili!

  zostaje Pan zbanowany.

 32. AniaK said

  Odpowiadam na pytania 🙂
  „Czemu sprzedajemy nasz gaz po tak niskich cenach?”
  – Bo Polak nie jest materialistą 😉
  „Czemu w mediach słyszymy, że w Polsce nie ma technologii, która umożliwia wydobywanie tego surowca?”
  -Cała Polska ogląda seriale i tańce z gwiazdami. Na pierdoły nie ma czasu 😉

  W tym kraju polscy naukowcy mają dwa wyjścia. Albo uciec z tego kraju przed obłędem, albo popaść w obłęd. Bez wsparcia społecznego, nawet przy najlepszych chęciach niewiele mogą zrobić, bo rozdziobią Ich kruki i wrony.

 33. EKO-LAS said

  Ad. 31
  „zostaje Pan zbanowany”

  Gdzie brakuje siły argumentów to pojawia się argumet siły.

  W dyskusjach nieraz można było spotkać się z większymi odstępstawami od norm etycznych. Banowanie kogokolwiek za odmienne poglądy wydaje mi się niecelowe, i doprowadzić może do wstąpienia na drogę powolnego zaniku wiarygodności i tym samym samounicestwieniem. Proszę pozwolić wypowiadać się „Nolo contendere”, w każdej „bajce” jest odrobina prawdy.

  Nie za żadne „poglądy”, tylko za parszywe insynuacje pod moim adresem. – admin

 34. baba-ze-wsi said

  A ja sie pytam, czy ksiądz w kosciele o tym mówił???

 35. Cham Wiejski said

  Każdy kutas zbanowany za chamstwo twierdzi, że zbanowano go za poglądy.
  I zawsze znajdzie obrońcę wolności słowa.

 36. Każda umowa zawarta z podtekstem oszustwa w/g prawa jest umową nieważną.

 37. EKO-LAS said

  Ad. 33
  „Nie za żadne “poglądy”, tylko za parszywe insynuacje pod moim adresem. – admin”

  „Nolo contendere” zaczął wykazywać się dosyć szczegółowymi informacjami. Żal by było zaniechać takiego źródełka.

 38. Zdziwiony said

  @32;

  Sprostowanie. O stanie polskich naukowców

  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=6074&Itemid=80

  Doszła do mnie ostatnio szeroko kolportowana wiadomość o jakimś moim „wybryku” w środowiskach utytułowanych, profesorskich. Zniekształcona.

  Stąd prostuję – według starych reguł:

  Nieprawda jest, że..

  przed laty używałem na Seminarium Socjologii, brzydkich słów w całości. Nie stało to się też w Krakowie (jakbym śmiał!).

  Natomiast prawdą jest, że była to spokojna analiza stanu umysłów „tutejszych” naukowców.

  —————————————-

  O sprawie zapomniałem, o nazwisku Profesora też. Skleroza. No i przebrzmiało.

  Ale nieprecyzyjne powtarzanie przez ludzi tej anegdoty męczyło mnie, więc wklepałem w guglach: „Telewizyjny Profesor socjolog, Andrzej”

  I od razu wyskoczyło:

  Prof. Andrzej Rychard – socjolog PAN o 11.11.11

  socjolog Polskiej Akademii Nauk, wypowiada się o zawłaszczeniu przez organizacje ONR i MW idei niepodległości

  http://klid.pl/link/5433/prof-andrzej-rychard-socjolog-pan-o-111111

  Komentator TVN (fizjognomia fryzjerczyka, umysłowości oczywiście nie porównuję, by nie obrażać fryzjerczyków) o lewym proteście: „Próbują iść w kontrze do tej czerni”..

  [to ostatnie o nas, ta czerń to my, Polacy w Marszu Niepodległości MD]

  Szanowny Profesor nie protestuje (mógłby np. w imię obiektywizmu, czy różnorodności). Za to czyta przygotowany tekst z manifestem ideowym tych grup, które Marsz podobno organizowały.

  Z kawałkami Manifestu nieznanej mi grupy młodych ludzi (ONR czy MW), Polaków, cytowanymi z oburzeniem przez Profesora, zgadzam się w zupełności.

  Całości nie słucham, bo ilość kłamstw o Marszu Niepodległości w wykonaniu aparatczyka TVN-u i dyżurnego profesora TV niesmaczy.

  Profesor o zaproszeniu niemieckich bojówek przez tutejszych lewaków „Jeśli to jest prawdą.. Bo nie mamy dowodów..”

  =====================================

  Ta wypowiedź prof. Rycharda czarę przelała.

  Więc podaję, jak wyglądało dawne, zapomniane spotkanie u Socjologów: :

  Prawda jest opisana, z zażenowaniem, tu:

  Panieny a Intelektualiści

  Czyli: http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=448&Itemid=100

  Wyznam tu wreszcie mą przygodę, skrzętnie skrywaną, szczególnie przed kolegami z Ruchu JOW. Przed paru laty przysłuchiwałem się debacie „O ordynacjach do Sejmu” prowadzonej w Naukowym Kole Młodych Socjologów na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, u prof. Jadwigi Staniszkis. Uczenie debatowały znane Autorytety Telewizyjne prof. Andrzej Rychard i (chyba?) dr (prof.?) Raciborski. Po dwóch godzinach rozważania cech i niuansów różnych wariantów d’Hondta i Saint Lague (czy jak tam) i „przybliżeń spełniających zasady sprawiedliwości wobec wszystkich”, wspominali też o JOW – czyli czymś prostym (z podtekstem: prostackim, niegodnym roztrząsania przez intelektualistów). Studenci zadali podstawowe pytanie: Co byłoby najlepsze dla Polski, teraz? Odpowiedzi znów były wielo-aspektowe, uczone. I mętne. Na pytanie: Może walczmy o proste i oczywiste rozwiązania, bo to i skuteczne i tanie? usłyszeli znów rozważania o sprawiedliwości proporcjonalności, o regułach bardziej demokratycznych, o tym, że trzeba sprawę rozważyć wieloaspektowo i tp..

  Wreszcie coś we mnie strzeliło (szlag?) – i poprosiłem o głos. Dali… Oto ma wypowiedź:

  Spotkały się dwie panienki lekkiego prowadzenia.
  Mariola pyta Violetty: – Co u ciebie?
  V.: – Wiesz, pracuję teraz wśród intelektualistów..
  – No i co, no i jak? pyta rozciekawiona i podniecona M.
  – No, wygoda. I nie narobię się. Światło przyćmione, gra mocart, potem biorę penisa do ręki..
  – A co to penis?
  No, wiesz, też taki ch…, ale zawsze miękki…

  Na sali stłumione chichoty niewinnych panienek, a Intelektualiści zamilkli z oburzenia.

  O ile wiem, Profesorowie dalej rozważają aspekty.

  ————————————————–

  To wyjaśnienie/sprostowanie nie ma żadnego związku z ostatnio kolportowanym w internecie protestem całkiem innej grupy uczonych, tym razem ścisłych, którzy się skarżą, że ich prośby o dofinansowanie (z UE?) zamyślanych czy projektowanych badań nt. wypadku pod Smoleńskiem (dwa lata od zdarzenia) nie opublikowała gazetka zakładowa ich firmy (chyba Uniwersytet Warszawski). Tłumienie wolności wypowiedzi o badaniach.

 39. p.e.1984 said

  Ad 31.
  Panie Gajowy – mimo pyszałkowatości wypowiedzi Nolo contendere są wartościowe – niosą wiele informacji, do których nie byłoby łatwo się dokopać. Wątpię, żeby moje wstawiennictwo panu Nolo contendere wyszło na zdrowie, wobec moich niskich notowań na tej stronie, niemniej sugeruję ponowne rozpatrzenie bana.

  @Nolo contendere – jeśli tu Pan zajrzy, poproszę o pozostawienie informacji, gdzie Pan pisuje w tym miejscu: http://myslnarodowa.wordpress.com/polska-mysl-marodowa/ . Pozdrawiam i dziękuję za teksty. Co do pańskiej oceny Gajowego – nie ma Pa przesłanek do formułowania takich wniosków (Gajowy wie, że mu tu nie nadskakuję – bo sam formułuję tu różne niepopularne sądy).

 40. Kar said

  No, wiesz, też taki ch…, ale zawsze miękki…

  mozna pojsc na kompromis i „nagiac” do Definition of FLEXIBLE

  1: capable of being flexed : pliant

  2: yielding to influence : tractable

  3: characterized by a ready capability to adapt to new, different, or changing requirements

  — flex·i·bil·i·ty noun

  — flex·i·bly adverb

 41. Zdziwiony said

  ad.40;
  – osobniki konformistyczne = osobniki meskie bez jaj, każący się nazywać poprawnie politycznymi, czy jakoś tam…

 42. Isreal said

  ad 21
  Żeby tylko “Amerykanie” się o tym nie dowiedzieli!
  „amerykanie” poczekają na rozpoznanie złóż na nasz koszt i dopiero wtedy przejmią najważniejsze , i chyba bez 1%

 43. Zbigniew Kozioł said

  Putin miał bardzo długą mowę w Dumie. Coś około 4 godzin. Swobodnie.

  Czy któryś z „polskich” pajaców potrafi wypowiadać się swobodnie przez czetyrie czasa?

  Wspomniał dwoma słowami o tym gazie dupkowym, coś mniej więcej tak (ale politycznie, ja sens przekazuję, nie słowa): „Amerykanie robia nam koło dupy”. Nic więcej. Ani słowa o Polsce.

 44. Guła said

  #14 nie tylko Bojkot
  Dwa dni dzieliły Gasprom od bankructwa; sobota i niedziela. W poniedziałek byłoby po nich. Co oczywiście zmieniłoby układ personelny w nowym gasspromie II.
  Mieliby problem z przegłębieniem rurociagów na wejściu do portu Świnoujście itd.

  O Piłsudskim nie ma, wiec więcej nie chce mi się.

 45. Guła said

  Zmusiłem się.
  Bojkot. Mowy by nie było o eksploatacji gazu łupkowego. Zasoby zostałyby dla następnych pokoleń.

 46. Guła said

  Po prostu nadal Roman Dmowski współczesnym imponuje. Małpują.

 47. Guła said

  Bóg dał chaos narodowi w tej częsci świata, po to by po latach upokorzeń i pokuty uczynić z nich wielkich. Dał też dwióch pasterzy. Jednego płodnego teoretyka i drugiego doskonałego realizatora.
  Kiedy ledwoże dzieło poczeto, zabrakło jednego z nich we władzach i jednym podpisem skazano ten naród na zatracenie.

  Trza było iść do bani. Typ czysty i bez mydła jest czysty.

 48. Guła said

  „post 11/03/2006, 11:39 Quote Post

  QUOTE
  „Ale wojnę Polska przegrała.”

  ??? dlaczego ???
  Przecież obroniliśmy niepodległość przed najazdem czerwonego robactwa, uzyskaliśmy w miarę korzystną granicę na wschodzie ( mogliśmy uzyskać więcej gdyż Sowieci bardzo chętnie przekazaliby nam Mińsk i Kamieniec Podolski – na to jednak nie zgodziła się zdominowana przez endeków delegacja na rozmowy pokojowe).
  Co prawda nie stworzono „Miedzymorza”

  Ano właśnie dlatego. Celem strategicznym wojny było stworzenie międzymorza, a w najgorszym razie chociaż sprzymierzonej (zwasalizowanej?) Ukrainy. Cel ten został przez Sowietów udaremniony, Polska została wciśnięta między Niemcy a ZSRR, co oznaczało okrążenie strategiczne i w dalszej konsekwencji klęskę. ”

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14416

Sorry, the comment form is closed at this time.