Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jak w Polsce likwidowano nowoczesny przemysł

Posted by Marucha w dniu 2012-04-17 (Wtorek)

Polskie Lobby Przemysłowe wydało ostatnio raport dotyczący potencjału polskiego przemysły. Wnioski płynące z tego raportu nie są zbyt optymistyczne.

Z raportu wynika, że po 89 roku najmocniej zredukowano nasz przemysł elektroniczny. Tu wraz z likwidacją 17 dużych zakładów związanych z branżą elektroniczną, utracono aż 55% majątku produkcyjnego oraz zlikwidowano 43 tysiące miejsc pracy dla ludzi o bardzo wysokich kwalifikacjach. Ponadto z pośród 81 zakładów o bardzo zaawansowanym poziomie rozwoju technologicznym zlikwidowano 31 placówek. 31 zakładów high-tech znikło z mapy gospodarczej Polski.

„Jest to zjawisko, co do skali bez precedensu we współczesnej Europie i rażąco odbiega od tendencji dominujących w krajach rozwiniętych, gdzie upadały głównie zakłady w górnictwie i tradycyjnych gałęziach przemysłu ciężkiego, a nie jak u nas przemysły najbardziej nowoczesne. (…) Taka skala likwidacji nie ma odpowiednika w innych dziedzinach przemysłu” – zwraca uwagę PLP.

Część tych zakładów przejęły zagraniczne firmy po to tylko by zlikwidować konkurencyjną produkcję, a na jej miejsce utworzyć placówki dystrybucji własnych produktów. Taki los spotkał m.in. wrocławskie zakłady komputerowe „Elwro” oraz Zakłady Wytwórcze Urządzeń Telefonicznych w Warszawie.

To samo dotyczy polskiego przemysłu zbrojeniowego zatrudniającego przez 89 rokiem 250 tys. ludzi pracujących w 120 zakładach. W zakładach tych działały placówki badawczo rozwojowe, których badania miały zastosowanie nie tylko dla armii, ale również na potrzeby cywilne. Dziś w Polsce mamy 20 przedsiębiorstw skupionych w Grupie Bumar, 12 przedsiębiorstw podlegających pod MON oraz kilkanaście wojskowo cywilnych jednostek rozwojowo badawczych. Obecnie w przemyśle wojskowym jest zatrudnionych ok. 30 tys. ludzi.

„Należy podkreślić, że wszystkie przedsiębiorstwa lotnicze, które w PRL stanowiły ważną – opartą na nowoczesnych technologiach – część polskiego potencjału przemysłowego o znacznych zdolnościach eksportowych, zostały sprzedane przez Agencję Rozwoju Przemysłu kapitałowi zagranicznemu i stały się filiami firm zachodnich, głównie amerykańskich (m.in. WSK Rzeszów, PZL Mielec, PZL Okęcie, WSK Świdnik i PZL Hydral). (…)

Nadal nie ma koncepcji, jak wykorzystać potencjał tkwiący w przedsiębiorstwach – poczynając od jednostek badawczych, poprzez producentów, zakłady remontujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy, aż do tych, które partycypują w utylizacji danego produktu. Jest to o tyle zastanawiające, że produkty przemysłu zbrojeniowego uważane są powszechnie za najbardziej zaawansowane technologicznie, a zatem takie, które – dzięki technologiom podwójnego zastosowania – mogą i powinny być motorem napędowym całej gospodarki” – zwracają uwagę eksperci PLP.

Obecnie mamy ok. 20 placówek rozwojowo- badawczych, w których zatrudnienie spadło prawie trzykrotnie. Często też w sprywatyzowanych zakładach rola takich placówek sprowadza się jedynie do wdrażania dokumentacji technicznej opracowanej gdzieś za granicą.

W 2010 r. na 4516 patentów uprawomocnionych w Polsce jedynie 12 było pochodzenia krajowego. Na każdy 1000 zatrudnionych w naszym kraju – tylko 3,9 pracownika pracuje w dziedzinie badań naukowych, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej jest to 8-10 pracowników. Nakłady na badania i rozwój stanowiły w 2010 r. w Polsce zaledwie 0,68 proc. PKB, podczas gdy średnia krajów Unii Europejskiej wynosi 2,01 proc. PKB – wyliczają eksperci PLP.

Tzw. transformacja spowodowała upadek krajowego przemysłu o wysokim poziomie zaawansowania. Obecnie w Polsce przemysł opiera się w głównej mierze na oddziałach zagranicznych firm, dla których jesteśmy krajem gdzie lokuje się produkcje najbardziej pracochłonną zaś produkcja o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego dokonywana jest za granicą. Dlatego też udział produkcji finalnej, dającej największy dochód, jest bardzo niski.

Najbardziej rozpowszechnia jest u nas prymitywna, w porównaniu do najbardziej rozwiniętych gospodarek, produkcja bądź też produkcja półfabrykatów. Co więcej. W takich dziedzinach przemysłu jak np. farmaceutyka, telekomunikacja, elektronika czy biotechnologia nastąpil regres w porównaniu do lat przed rokiem 89./BK/

Na podstawie: Nasz Dziennik
http://www.nacjonalista.pl/

Komentarzy 25 do “Jak w Polsce likwidowano nowoczesny przemysł”

 1. jaszmija said

  Dla mniejszych złodziei też szykują się ułatwienia.

  Wartość 251 zł. Czy to jest sprawa dla prokuratury?

  Przy kradzieży czy zniszczeniu mienia granicą, od której mówimy o przestępstwie, powinno być 1000 złotych, a nie 250. Tak uważają zgodnie: policja i prokuratura – donosi „Gazeta Wyborcza”.
  – Ile dziś jest warta złotówka, a ile była warta w 1998 r., gdy w kodeksie wykroczeń ustalano próg 250 zł? – pyta prok. Paweł Wierzchołowski kierujący prokuraturą rejonową na warszawskim Mokotowie.

  – Przychylamy się do idei podwyższenia progu w sprawach o wykroczenia – mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

  Źródło: http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,Wartosc-251-zl-Czy-to-jest-sprawa-dla-prokuratury,wid,14415499,wiadomosc.html

 2. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 3. Złodziejem kraj stoi więc i prawodawstwo powinno nadążać za tym postępowym nurtem. Oby na równi rewaloryzowali emerytury i inne świadczenia socjalne nadążając za inflacją jak w przypadku troskliwej kurateli nad złodziejami.

 4. 166 bojkot TVN said

  http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/afganistan-kilka-bolesnych-prawd,1785107
  Można byłoby uznać tę informację za komiczną, gdyby nie tragiczny kontekst wojny i życia polskich żołnierzy
  …………..
  Jednak helikopterów – transportowych Mi-17, prawdziwych koni roboczych polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie – nikt nie porzucił. Odholowano je na bok, gdyż od kilku dni nie mogły być używane. Tymczasem do Ghazni miała przylecieć delegacja prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, obsługiwana przez amerykańskie śmigłowce, dla których, po prostu, zrobiono miejsce.

  „Śmigła” – jak nazywają helikoptery żołnierze – wyłączono z eksploatacji na polecenie z Warszawy, gdy okazało się, że w oleju używanym w maszynach wykryto jakieś zanieczyszczenia. Co prawda stało się to w Polsce, jednak decyzja o uziemieniu objęła również helikoptery stacjonujące w Afganistanie. W efekcie, przez kilka pierwszych dni marca tego roku, polscy żołnierze działali bez osłony i wsparcia własnych śmigłowców.

  – Lataliśmy na tym oleju od początku zmiany i nic złego się nie stało – mówił mi wówczas, nie kryjąc złości, wysokiej rangi oficer naszego kontyngentu. – Informacja o uziemieniu przyszła w piątek popołudniu, nie dając nam szansy na odwołanie, bo osób odpowiedzialnych za podjęcie takiej decyzji nie było już w pracy. A nikomu nie przyszło do głowy, by nas z zakazu wyłączyć. Ktoś tam na górze zapomniał, że my nie „opędzamy” poligonów, tylko jesteśmy na wojnie…
  …………………….

 5. veri said

  Nieodparcie nasuwa się pytanie : KTO w tym Państwie pilnuje interesów Polaków ?!

  … a może, wbrew pozorom Polacy nie mają własnego Państwa.

 6. veri said

  U Niemców czytałem, że potencjał przemysłowy POlski oceniają na poziomie średniego ich landu jakim jest Hesja.

 7. 166 bojkot TVN said

  protest głodowy Jadwigi Chmielowskiej przeciwko jakości nauczania

 8. Widzę, że niektórzy mają tutaj jakieś wąty, a przecież
  „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”
  i „Alleluja i do przodu”
  śpiewają.
  Wystarczy.

 9. Rysio said

  re 5. „…Nieodparcie nasuwa się pytanie : KTO w tym Państwie pilnuje interesów Polaków ?!…”

  Veri – jak to kto? Ci na których głosowała Bojkotka (aka. 166 Bojkot TVN).

  Niestety, mimo naszych usilnych próśb, nie chciała nam zdradzić ani nazwy żydowskiej partii, ani imion żydowskich polityków na których głosowała. Tym bardziej dziwne, że strasznie nas wszystkich, namawiała do brania udziału w wyborach i do głosowania.

  😦

 10. veri said

  9.@Rysio
  „…nie chciała nam zdradzić ani nazwy żydowskiej partii, ani imion żydowskich polityków na których głosowała.” –

  – a są jakieś inne, niż żydowskie partie ( pomijam PSL) ? 🙂

 11. Joker said

  Czy Rysio zaniża poziom Gajówki z niewiedzy czy z premedytacją? Jestem przekonany, że onet.pl
  daje więcej opcji Rysiowi… bardziej liberalny?

 12. Brat Dioskur said

  Tajemnice likwidacji przemyslu wszelkiego ,bo nie tylko nowoczesnego w Polsce wyjasnil doskonale Szewardnadze,ktory oswiadczyl ,ze zjednoczenie Niemiec moze sie tylko odbyc pod warunkiek stworzenia miedzy Rosja i Niemcami strefy buforowej pozbawionej potencjalu militarnego.Dokladnie takim tworem jest dzisiejsza Polska w ktorej najwieksza grupe pracownicza stanowia urzednicy ,utrzymywani najprawdopodobniej zastrzykami pienieznymi finansowanymi przez Tajny Rzad Swiatowy.A o tym ,ze kamufluje sie on coraz bardziej swiadczy wybor nowego szefa MFW ,ktorym zostal ,jak podaja zachodnie media ,Amerykanin …Kim (sic!)
  Ki diabel ,czyzby jakas boczna galazka z drzewa genealgicznego polnocno koreanskich Kimow?Armia polskich urzedasow zapeniajaca jakas tam wegetacje ich rodzinom jest dlatego finasowana z zagranicy ,zeby zapobiec wybuchowi niezadowolenia spolecznego ktore mogloby przekreslic misterny plan realizowany przez srodowiska ,ktore bezlitosnie obnaza ,smagany tutaj od czasu do czasu biczem krytyki-Michalkiewicz .Ostatni jego felieton o poczuciu kim jest „swoj”a kim „obcy” w kontekscie ksenofobii ,jest tego najlepszym przykladem….
  A Veriemu podpowiadam ,ze jest SO no i LPR,chociaz ta ostatnia w wyborach nie startowala dlatego proponowalem opcje glosowania na PiS ,ale „od 5 miejsca w dol” ,gdzie latwiej znalezc juz „swoich” ,oczywiscie w sensie w jakim podal to Michalkiewicz.Od razu zbijam tu kontrargument ,ze proponowani przeze mnie kandydaci mieliby byc juz „wytresowani” niczym psy Cezara Milana,bo dokladnie na 5 -tym miejscu w Wa-wie na liscie Jarkacza widnial osobnik ,ktory glosowal w Sejmie przeciwko Lesbonie!Jakos go z Pis-u nie wycieto i mozna bylo na goscia zaglosowac tym samym wysadzajac z siodla kunktatora Jarkacza! Takich przypadkow w skali kraju bylo na pewno wiecej ,ale zamiast sobie zadac trudu zeby ich wyszukac to latwiej bylo apelowac o bojkot wyborow!W pierwszym przypadku zmudna praca a w drugim wystarczylo tylko nie wymagajace zadnego wysilku- krasomowstwo (czytaj :lanie wody)No i zamieniala sie nam ta woda w krew ,ktora czlowieka teraz zalewa jak sie widzi ,co sie z Polska wyprawia!

 13. Rysio said

  re 11. O proszę – Joker – następny cenzor się znalazł.

 14. Rysio said

  re 12. „…Takich przypadkow w skali kraju bylo na pewno wiecej ,ale zamiast sobie zadac trudu zeby ich wyszukac to latwiej bylo apelowac o bojkot wyborow!..”

  Bracie Dioskur, akurat tu się z wami nie zgadzam.
  Ci którzy nawoływali jak wściekli do głosowania (np. Bojkotka) nigdy nie podali nawet jednego nazwiska polityka.

  Dużo lepszym wyjściem był całkowity bojkot wyborów niż głosowanie niewiadomo na kogo – z głupim tłumaczeniem „no bo wszyscy głosują”.

 15. 166 bojkot TVN said

  14/Rysia
  Uprawianie polityki z żoną we własnym łożku też zostawiasz innym, albo nie „głosujesz”?

 16. Re.15
  Najtrafniejsze są argumenta łóżkowe.
  I wedle takich argumentów ludziska wybierali.

  W trosce o właściwy wybór opatentowany został najnowszy wynalazek z tej dziedziny.
  Wynalazek ten otrzymał najwyższe uznanie w oczach opinii międzynarodowej.
  Poufne źródła donoszą, że istnieje realna szansa na nagrodę Nobla.

  MASZ PROBLEM PRZED WYBORAMI? KUP wielofunkcyjny miernik KanalioZator!
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/20/masz-problem-przed-wyborami-kup-wielofunkcyjny-miernik-kanaliozator/

 17. Re.12
  „ktory glosowal w Sejmie przeciwko Lesbonie! Jakos go z Pis-u nie wycieto i mozna bylo na goscia zaglosowac ” …. ciągnąc w górę przy okazji całą listę PiS-u, gdyż realnie nie istniała żadna szansa wycięcia w ten sposób Kaczyńskiego.

 18. z sieci said

  Rzeczpospolita Europejska
  Marek Mojsiewicz – Europejczyk

  Olejnik i Giertych radzili jak zapobiec buntowi społecznemu
  ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

  Giertych Obecna sytuacja może nas doprowadzić do wojny domowej , Logika tej sytuacji jest taka, że należy zacząć wojnę domową, ukarać rzadzących dożywociem albo przywróconą karą śmierci –

  eśli jest tak dobrze , to dlaczego jest tak źle , dlaczego Olejnik , oligarchia II Komuny tak bardzo boi się powstania narodowego, buntu, czy jak to ujął Giertych wojny domowej . Przecież Tusk , Platforma nic nie robi całe dni i noce tylko pracuje, zapewnia dobro i szczęście Polakom . Jak dramatyczna musi być sytuacji i jak duże zagrożenie wybuchem społecznym , że Olejnik publicznie zdaje kłam propagandzie , że jest jesteśmy zielona wyspą ,że ludzi są szczęśliwi ,że Polakom żyje się coraz lepiej. Musi być być bardzo źle jeśli propaganda zaczyna przestrzegać reżim ,że ludzie żyją w takiej nędzy ,że już niedługo wyjdą na ulice. I przed czym przestrzega renegat II Komuny Giertych i dinozaur tejże II Komuny Olejnik. Nie apelują do Tuska , żeby obniżył podatki, obniżył wydatki rządu , przestał zadłużać kraj, przestał zwieszać ilość urzędników . Nie . Dla Giertycha i Olejnik nie jest największym zmartwieniem nędza Polaków, która zmusi ich do wyjścia na ulice . Z tym sobie reżym II Komuny poradzi . Dla nich największym zmartwieniem jest to , że Polacy wyjdą na ulice nie tylko po to żeby mieć pełne koryto , ale tak jak I Solidarność żeby walczyć o realizacje programu politycznego i społecznego zwanego projektem IV Rzeczpospolitej .

  Najlepiej ilustruje to zmanipulowany w Onet skrót rozmowy Olejnik z Giertychem . Co się stało z Giertychem ,że tak ochoczo wysługuje się II Komunie. Giertych to słynny Titanic z Ligi Polskich Rodzin , który zderzył się z górą lodową Kaczyńskiego . W ciągu jednego dnia wyborów utonęła i spoczęła na dnie, czeluściach głębin politycznych kariera Giertycha i roztrzaskanej Ligi Polskich Rodzin . Tłumaczy to bezbrzeżną nienawiść Giertycha do Kaczyńskiego. Ta osobista , neurotyczna nienawiść uczyniła Giertycha kolaborantem II Komuny .

  „Obecna sytuacja może nas doprowadzić do wojny domowej„….”Giertych uważa, że – w odpowiedzi na teorię zamachu – „prokuratura powinna zapoznać opinię publiczną z dokonanymi ustaleniami”. Tymczasem śledczy milczą. Za mało, według Giertycha, na tego typu zarzuty reaguje również premier Donald Tusk.”…..”- Jeżeli prawdą jest, że to był zamach, jak twierdzi Jarosław Kaczyński, to oznacza to, że winnych trzeba ukarać – kontynuował mecenas. Dodał jednak, że nie sądzi, aby „posłowie PiS wierzyli w zamach w Smoleńsku”.
  – Każde społeczeństwo przy pewnych warunkach może dojść do takiego poziomu nienawiści, że będzie się nawzajem mordować – mówił Giertych, dodając, że nie należy lekceważyć nakręcania nastrojów przez zwolenników tezy o zamachu.- Logika tej sytuacji jest taka, że należy zacząć wojnę domową, ukarać rzadzących dożywociem albo przywróconą karą śmierci – przekonywał były szef LPR. – Obecna sytuacja może nas doprowadzić do wojny domowej – dodał.- To pierwszy krok, abyśmy wprowadzili w Polsce dwa obozy, które będą się tak nienawidzić, że to doprowadzi do zbrodni- mówił dalej Roman Giertych.”….(źródło)
  Gdzie jest manipulacja i tak już wiernopoddańczej w stosunku do Platformy wypowiedzi Giertycha.
  Otóż żeby zrozumieć całą wypowiedź Giertycha jest konieczne zapoznanie się z jego twierdzeniem , że wyniku kryzysu cale grupy Polaków wpadną w nędzę , a wtedy uwierzą w Zamach Smoleński i rozpoczną wojnę domową . Giertych nie dodał ,że przeciw ciemiężycielom .

  Dlaczego Onet pominął tak ważny , ba najistotniejszy fragment wypowiedzi Giertycha . Bo Establishment Okrągłego Stołu( OSE ) jak nazwała go Fedyszak Radziejowska panicznie boi się buntu społecznego, powstania antykolonialnego. Bo ta wojna domowa, to powstanie antykolonialne jeśli wybuchnie to wybuchnie przeciwko niewolniczej eksploatacji ekonomicznej . Polska staje się w tej w tej chwili beczką prochu . Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali okradania Polaków przez oligarchię II komuny . Posłużę się faktem, którymi paradoksalnie chwali się rząd. Wzrostem gospodarczym .Otóż w ciągu pierwszych 5 lat epoki Tuska produkt krajowy brutto , PKB wzrósł o około 25 – 30 procent. Oznacza to ,że Polacy wyprodukowali o 30 procent więcej ,czyli statystyczny Polak powinien móc za swoja pensje kupić 30 procent większe mieszanie , więcej jedzenia , więcej ubrań , elektroniki ,.Generalnie powinno mu się żyć o 30 procent lepiej . Ale tak nie jest . Polacy co stwierdził Giertych , a Olejnik milcząco potwierdziła wpadają w coraz większą nędzę. A za rok będzie gorzej , za dwa lata jeszcze gorzej. Polacy zostali okradzeni z całego wzrostu gospodarczego . System eksploatacji ekonomicznej podatkowej Polaków jaki wypracowała OSE II Komuny zabiera Polakom coraz więcej , wyniszcza biologicznie polskie społeczeństwo . Wyższy VAT ,prac aż do śmierci , gorsze i, tańsze leki . Co dalej , jaki nowe pomysły rabunku powstaną w głowach decydentów II komuny ? Trzy i pół milion polskich dzieci jest niedożywionych , dwa miliony Polaków pomimo pracy na cały etat m atak głodowe pensje ,że nie może popłacić rachunków . Polacy są drugim najciężej pracującym narodem na ziemi . Kaczyński zaprezentował dane statystyczne i dane instytucji międzynarodowych, które spuentował twierdzeniem ,że Polacy są niewolnikami . Emigracja ze wszystkimi swoimi społecznie niekorzystnymi skutkami sięga trzech milionów osób . Skutkiem gigantycznej grabieży jak zachodzi w Polsce jest największe rozwarstwienie społeczne w Europie. Nie tylko w Polsce elity wypracowały mechanizmy okradania swoich społeczeństw na gigantyczną skale . Oligarchia niemiecka w latach 1999- 2009 obniżyła płace realne o 4.5 procenta przy 20 – 30 procentowym wzroście gospodarczym . W USA w czasie ostatniego jeszcze nie zakończonego kryzysu gospodarczego zyski korporacji poszybowały w górę i ich udział w całym PKB wzrósł , podczas gdy udział plac zmalał .

  Giertych wyciągał bardzo dobre wnioski . Ludzie bez idei , bez symboliki z nią związanej to masy , którymi można manipulować , chłopstwo pańszczyźniane, którym można przy pomocy propagandy sterować . To dlatego carska Rosja zwalczała myśl powstańczą , I Komuna tak zaciekle zwalczała postać Jana Pawła II i idee za tą postacią stojące . Nie trudno zrozumieć dlaczego teraz II komuna tak zwalcza mit, legendę Lecha Kaczyńskiego . Ruchy sprzeciwu na Zachodzie , typu Ruch Oburzonych nie mają żadnych szans .Bardzo szybko są przejmowane .Po prostu nie mają struktury ideologicznej ,programowej .
  Jednym z największych dokonań Jarosława Kaczyńskiego było zbudowanie kultu politycznego Lecha Kaczyńskiego ,personifikującym cele , idee i wartości . Jak potężne zagrożenie stworzył Kaczyński dla oligarchii świadczy fakt ,że nawet Niemcy wpadły w panikę w obliczu powstania mitu Lecha Kaczyńskiego.
  A Giertych z Olejnik radzą Tuskowi jak ważne nie dopuścić , aby eksploatowani nędzarze mieli jakąkolwiek zagrażającą OSE jak ich nazywa Fedyszak Radziejowska ideologię , idee czy wartości .

  Marek Mojsiewicz
  http://mojsiewicz.nowyekran.pl/post/59664,olejnik-i-giertych-radzili-jak-zapobiec-buntowi-spolecznemu

 19. Re.18
  Posunięcia Tuska są cały czas posunięciami idącymi na konfrontację, co z kolei odpowiada Kaczyńskiemu. Chodzi właśnie o wyprowadzenie ludzi na ulicę, a wówczas skończy się to jak zawsze. Uchowaj Panie Boże przed takim scenariuszem.
  Chodzi im bowiem o to, aby za wszelką cenę nie dopuścić do sytuacji:

  A jeżeli w Polsce dojdzie do sytuacji, w której połączą swoje siły, nie w jakiejś rewolucji, nie w wystąpieniach ulicznych, w wielkich strajkach, tylko przy urnie wyborczej, całkowicie wykluczeni z częściowo wykluczonymi, dwie wielkie grupy społeczeństwa, to będziemy mieli rządy Samoobrony, być może LPR-u (to też formacja radykalna)…” cd.

  PiS w Fundacji Batorego George’a Sorosa – uaktualnienie
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/06/17/pis-w-fundacji-batorego-georgea-sorosa-uaktualnienie/

  Tylko wyprowadzenie ludzi na ulice daje pewność przetrwania obecnych układów niszczących Naród Polski i pewność realizacji testamentu politycznego wygłoszonego w Izraelu w 2006 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 20. 166 bojkot TVN said

  http://polskalokalna.pl/wiadomosci/lodzkie/piotrkow-trybunalski/news/awaria-semafora-na-trasie-miedzy-piotrkowem-a-babami,1786139,4503
  (….)
  „Mielibyśmy kolejną katastrofę”
  Miętek wyjaśnił, że „semafor blokady samoczynnej pokazuje, z jaką prędkością można koło tego semafora jechać, ale wskazuje również jakiego sygnału można się spodziewać na następnym semaforze, czyli w tym przypadku semaforze wjazdowym do stacji Baby”. – Ten semafor blokady samoczynnej pokazywał światło zielone, czyli mówił, że droga jest wolna i że semafor wjazdowy do stacji Baby powinien pokazywać sygnał „jazda z największą dozwoloną prędkością”. Ale ten semafor nie pokazywał takiego światła, tylko nakazywał maszyniście zmniejszenie prędkości do 40 km/godz. Proszę sobie wyobrazić, że nie byłby to pociąg towarowy, tylko pasażerski nocą we mgle. Maszynista jechałby z maksymalną dozwoloną prędkością i dopiero w ostatniej chwili zauważyłby, że musi zmniejszyć prędkość do 40 km/godz. Nie zdążyłby wyhamować i mielibyśmy kolejną katastrofę w Babach – powiedział Miętek.

  Pociąg uderzył w nasyp
  W sierpniu ubiegłego roku w pobliżu stacji w Babach doszło do katastrofy pociągu TLK Warszawa-Katowice. Wykoleiła się lokomotywa i cztery wagony. Jeden z nich wypadł z torów i przewrócił się. Dwie osoby zginęły, a 80 zostało poszkodowanych.

  Według piotrkowskiej prokuratury, jedną z przyczyn wypadku była nadmierna prędkość, z jaką pociąg wjechał na rozjazd. 42-letniemu maszyniście przedstawiono zarzut spowodowania katastrofy kolejowej. Grozi za to kara do 12 lat więzienia. Piotrkowska prokuratura nadal prowadzi śledztwo w tej sprawie.

 21. Sław. said

  @Panie Rysio „wybory” wygrywa ten co liczy głosy. Wiadomo od dawna.

 22. Brat Dioskur said

  re14,

  Rysio:”Bracie Dioskur, akurat tu się z wami …..”

  Te „wami” to po linii czy na bazie?

 23. Brat Dioskur said

  Re17,
  J.Bizon:”….. gdyż realnie nie istniała żadna szansa wycięcia w ten sposób Kaczyńskiego”

  A jak sie miala do tego realna szansa bojkotu?

 24. 166 bojkot TVN said

  23/Brat Dioskur
  Bojkotnicy wybojkocili ruch palikota, o którym krótko Leszek Miller SLD powiedział w Sejmie naćpana hołota..
  Oprócz tego wychodzi na jaw, że co najmniej jeden poseł palikota, to bandyta i kryminalista
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/miller-posel-ruchu-palikota-przenosi-zwyczaje-z-wi,1,5109625,wiadomosc.html

  Teraz wystarczy pomyśleć chwilę: uczciwi ludzie bojkotują wybory, głosują tylko kryminaliści, zboczeńcy i mniejszości narodowe. Jaki mamy „konstytucyjnie” wybrany Sejm?
  Palikociarnia, czyli naćpana hołota ze zboczeńcami i mniejszościami narodowymi, żydowską i np ukraińską. Jakie tworzą prawo, podatki, jakie zarządzają inwestycje, gdzie kierują wspólne pieniądze, czy rozwijają polskie wojsko, czy dbają o zdrowie Polaków, czy budują domy, czy stadiony?

  Ale co ja się pytam, przecież taki p. Bizoń, Rysia, czy Inkwizytorka nie są w stanie tego pojąć, bo wyobraźnia kończy im cię na progu własnej chałupy!

 25. Inkwizytor said

  Bełkotka, wszyscy pamiętamy jak gorąco stręczyłaś antynarodowy i probanderowski PiS. Nie wypieraj się teraz tylko szybciuteńko mów na jakiego żyda głosowałaś 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.