Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ryszard Malinowski – wiceprezes firmy Intel

Posted by Marucha w dniu 2012-04-23 (Poniedziałek)

Na postać Ryszarda Malinowskiego zwróciła nam uwagę MatkaPolka, za co dziękujemy – admin.

Ryszard Malinowski
Vice President and General Manager,
Client Components Group INTEL CORPORATION

Ryszard Malinowski – Wiceprezes i menadżer generalny Client Components Group firmy Intel Corporation, odpowiadający za zarządzanie biznesem i R&D chipsetów PC firmy Intel.

Urodził się w Szczecinie w roku 1958. W roku 1981 Malinowski otrzymał tytuł magistra inżyniera elektryka ze specjalnością automatyka i metrologia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, po czym w 1985 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie systemów mikrokomputerowych i mikroprocesorowych na tej samej uczelni.

W roku 1986 rodzina Malinowskich (Ryszard z żoną Elżbietą i dwoma małymi córeczkami, Agnieszką i Katarzyna) wyjechała do Toronto w Kanadzie.  Tam też Ryszard Malinowski zapoczątkował swoją karierę w dziedzinie projektowania układów półprzewodnikowych jako projektant w firmie LSI Logic Corporation, szybko awansując na stanowisko menadżera projektowania chipsetów.

W roku 1994 Malinowski przeniósł się z rodziną do Kalifornii, przechodząc do pracy w firmie Intel, jako menadżer projektowania chipsetów i kierując zespołem, który zaprojektował i przygotował do produkcji pierwszy liczący się na rynku chipset firmy Intel: 430FX (Triton). Chipset Triton osiągnął niezwykły sukces na rynku i zapewnił Intelowi pierwsze miejsce na liście producentów chipsetów na świecie w ciągu zaledwie dwu lat.

W ciągu następnych kilku lat dział chipsetowy Intela urósł do pozycji drugiego najważniejszego biznesu w Intelu (poza mikroprocesorami) przynosząc wielomiliardowe (liczone w USD) obroty. W tym okresie, Malinowski otrzymał 4 patenty w dziedzinie architektury systemów pamięci głównej, pamięci cache i awansował na stanowisko dyrektora Inżynierii Chipsetów, odpowiadając za projektowanie i wdrażanie do produkcji wszystkich chipsetów PC w Intelu.

W roku 1998 Ryszard Malinowski skończył studia MBA na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

W roku 2005 Malinowski awansował na stanowisko generalnego menadżera grupy Chipset Group (obecnie Client Components Group), odpowiadając za cały dział chipsetów PC Intela i otrzymał tytuł wiceprezesa.

Od czasu wyjazdu do Kalifornii w roku 1994, rodzina Malinowskich mieszka w El Dorado Hills, u podnóża gór Sierra Nevada. Żona Ryszarda, Elżbieta Malinowska do niedawna pracowała w Intelu jako projektant pamięci flash.  Córki, Agnieszka i Katarzyna, skończyły renomowany Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.  Obecnie młodsza córka, Katarzyna, mieszka w San Francisco i pracuje w Krzemowej Dolinie jako specjalista od marketingu i PR (najpierw w Google, obecnie w blinkx.com). Starsza córka, Agnieszka, po ukończeniu dwóch fakultetów w Berkeley, historii i filozofii,  kontynuuje studia doktoranckie na znakomitym wydziale Committee on Social Thought Uniwersytetu Chicago, próbując iść w ślady słynnego polskiego filozofa, byłego profesora tej uczelni, Leszka Kołakowskiego. [Oby nie za bardzo poszła w jego ślady… – admin]

Ryszard Malinowski poza pracą w Intelu najbardziej ceni sobie czas spędzony z rodziną, także na wspólnych podróżach.  Oprócz tego lubi czytać i kolekcjonuje wina. Całe życie uprawiał sport. Grał najpierw w piłkę nożną a później w tenisa, a jego ostatnią sportową pasją  stał się golf (pracuje ciężko nad obniżeniem swojego golfowego handicapu – obecnie około 13). Ryszard Malinowski jest członkiem założycielem klubu Intel Folsom Golf Club, obecnie pełni w nim funkcję wiceprezesa i prezesa Komitetu Handicapowego.

*                    *                     *

Drodzy Pracownicy naukowi, Studenci i Absolwenci Politechniki Szczecińskiej!

Serdecznie Was pozdrawiam z Krzemowej Doliny, serca technologii półprzewodnikowej i najnowszych technologii internetowych.

Po 25+ latach pracy w branży komputerowej, jestem bardzo dumny z faktu, że mogłem wnieść swoją cegiełkę do rozwoju komputerów na świecie, a jeszcze bardziej, że to wszystko osiągnąłem dzięki doskonałemu wykształceniu, jakie otrzymałem w Szczecinie: najpierw w VI LO Czarnieckiego, a następnie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej.

Polska ma niezwykle tradycje kształcenia doskonałych inżynierów i niezwyklą ilość utalentowanych, pełnych energii ludzi. Generalnie uważam, że Polacy są stworzeni do tworzenia nowych technologii i innowacji ze względu na ich przyrodzone cechy narodowo-kulturowe: talent, pracowitość, no i co bardzo ważne, zdrowy balans pomiedzy poszanowaniem ustalonych struktur i podejmowaniem ryzyka.

Ubolewam jedynie nad tym, że nie mogłem tej cegiełki rozwoju technologii komputerowych dokładać w Polsce, ze względów, które wszyscy absolwenci i pracownicy naukowi z moich czasów znają z własnego doświadczenia, a Wy, obecni studenci, znacie z lekcji historii PRL-u. Z tej perspektywy mam dla Was doskonałą nowinę: te bariery, które nie pozwalały nam, inżynierom wychowanym i zaczynającym swoje kariery przed 1989 rokiem, pracować nad najbardziej zaawansowanymi technologiami światowymi w Polsce, już nie istnieją. Te bariery zniknęły dzięki nowej, demokratycznej Polsce, wolnorynkowej ekonomii, przynależności do Unii Europejskiej, no i co również bardzo ważne, dzięki Internetowi.

Mnóstwo doskonałych technologii robi się dziś w Polsce, jednym z przykładów jest oddzial Intela w Polsce, Intel Technology Poland, którego pracami kieruję. Jest to wspaniały, choć może niewystarczająco rozreklamowany jeszcze zespół około 400 inżynierów w Gdańsku.

Studiując na tak znakomitej uczelni jak Politechnika Szczecińska (jeszcze nie mogę się przyzwyczaić do nowej nazwy uczelni :), żyjąc w warunkach jakie Wam nowa Polska i Internet dzisiaj stwarza, wszystko tylko od Was zależy i świat stoi przed Wami otworem. Mam nadzieję, że z tego skorzystacie!

Jeszcze raz ściskam i pozdrawiam, możecie mnie łatwo znaleźć, chociażby w portalu nasza-klasa, nie wahajcie się kontaktować, no i miejmy nadzieje że też się kiedyś spotkamy w Szczecinie, do którego często przyjeżdzam.

Ryszard Malinowski
Santa Clara, CA, 2 lipca 2009

*                    *                     *

Na osobiste zaproszenie dr. Jerzego Sawickiego w dniach 1-2 lutego 2010 przebywał u nas [Katedra Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki – admin]Ryszard Malinowski, absolwent Wydziału Elektrycznego, a obecnie wiceprezes Intel Corp. Poza oficjalnymi spotkaniami z władzami uczelni i wydziału była także okazja do spotkania z nauczycielami akademickimi, którzy uczyli naszego Gościa oraz kolegami ze studiów.

Ryszard Malinowski w dziekanacie Wydziału Elektrycznego.
Zofia Gilewska pamięta doskonale naszego Gościa z czasu studiów.

Wywiad dla „Kuriera Szczecińskiego”
http://www.kisse.zut.edu.pl/HoF/images/kurier_wywiad.jpg

Intel ma już 40 lat i wciąż zamienia piasek w złoto.
http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,81011,5908007,Intel_ma_juz_40_lat_i_wciaz_zamienia_piasek_w_zloto.html

Intel: Polacy są stworzeni do technologii, bo nie boją się ryzyka
http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,85252,5998312,Intel__Polacy_sa_stworzeni_do_technologii__bo_nie.html

Za http://www.kisse.zut.edu.pl

Admin nie komentuje optymistycznych poglądów Ryszarda Malinowskiego na warunki, jakie zapewnia III RP swoim uczonym i wynalazcom – zresztą innych nie wypadałoby mu publicznie głosić.

Komentarzy 29 do “Ryszard Malinowski – wiceprezes firmy Intel”

 1. 25godzina said

  Do tych białych skarpetek bardziej pasują sandały.

 2. revers said

  Maliniak przebil sie, byli tacy po tym samym wydziale z podobnymi referencjami i odpadali z racj pochodzenia z „bloku wschodniego” lub naturalizowali sie w Japoni, przyjmujac nazwisko japonskie, kulture co umozliwialo im start w High Tech biznesie w hermetycznym spoleczenstwie japonskim..

 3. Marucha said

  Re 2:
  Gdyby polskie władze dawały naukowcom możliwości sensownej pracy i rozwoju, nie musieliby przebijać się za granicą, gdzie – jak Pan słusznie zauważył – jednemu się uda, a innym nie.

 4. Halina said

  Wskutek jego chipowej działalności – une chcą zrobić z ludzi stado niewolniczego bydła. Podobnie „przysłużył się” ludzkości A.Nobel – tamten szybko zrozumiał swój błąd. Ten Maliniak – jak widać – udaje, że nie pojmuje, do czego służy Intel i chipy. Żydowska fizjonomia wiele tłumaczy.

 5. Marucha said

  Re 4:
  Pani Halino, oskarżenia należałoby rozpocząć od tego, co wynalazł sposób rozpalania ognia i tego, co po raz pierwszy uderzył kamieniem o kamień. Ich odkrycia były później wykorzystywane w najróżniejszy sposób.

 6. wi42 said

  Re: 4, 1
  4. Zanim zaczniemy krytykowac, uznajmy fakt: ten czlowiek cos osiagnal. A chipy sluza m.i. do naszej komunikacji.
  1. Biale skarpetki i adidasy to amerykanski standard, podobnie jak prezentacja uzebienia. Moze to sie podobac lub nie, ale jest to zrozumiale – „wpadles miedzy wrony….”

 7. revers said

  Nie tak hop, bez ich chipowej dzialalnosci nie mozna by bylo pisac wlasnych opini np. w gajowce, a kamien jak komputer roznie mozna wykorzystac, zabic kogos przez uderzenie kamieniem lub uzywac go w budownictwie, utwardzac drogi, robic podsypy na kolei, czy j.w. uzywac jako zapalniczke..

 8. Halina said

  Podglądanie, podsłuchiwanie innych ludzi, czytanie cudzej korespondencji, śledzenie, „namierzanie” i nawet „polowanie na człowieka” – te gorszące i na wskroś łajdackie zajęcia to domena żydziochów.
  Czy gdyby ten Maliniak był kapo w wielkim obozie internowanych i miał „sukcesy” w podporządkowaniu sobie wielu ludzi – też byście go za tę „działalność” – wysoko sobie cenili???
  On jest w szajce antyludzkich elektroników i mało mnie obchodzi, że wpuścili go na wysokie stołki w Intelu. Tam aktywnie”działają – lucyferianie, niestety.

 9. revers said

  kapo, skad te ekstremy? chore porownina, godne zydlactwa, z ktorym tak wszyscy walcza, a listy akurat mozna wyslac zwykla poczta, czgo nie wszystkim sie chce.

  Lucyferianie sa wszedzie jak i demoniczne kobiety, a swoja nieludzka elektronike zawsze mozna wylaczyc z pradu, w szczegolnych wypadkach nawet publiczna o czym napewno wie „nieludzki elektonik” po wydziale elektrycznym gdzie wyklada sie tez sieci energetyczne.

 10. Marian said

  Komentarz przeniesiono tu:
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/23/agent-mossadu-terrorysci-sa-w-polsce-i-planuja-zamach/#comment-159245

 11. Marucha said

  Rany Boskie,
  Facet, mimo polskiego pochodzenia (bo chyba jest Polakiem?), wybił się na wysokie stanowisko w bardzo znanej firmie. Od swych korzeni się nie odcina.
  Zamiast to docenić – robi się z niego jakiegoś wspólnika Lucyferian.

  Nb. chipset to nie to samo, co chip do wszczepiania bydłu i ludziom. To grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy w komputerze. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt. Mogą zawierać np. sterownik CPU, sterownik klawiatury, sterownik DMA itd.

 12. Marian said

  ad 10 Szanowny Panie Gajowy – ten wpis miał być w innym dziale, mianowicie o terrorystach, czy to da się przenieść?, przepraszam za bałagan – mądrość rzymska się kłania: festina lente

  Nie jest to b. łatwe, ale zrobiłem – admin

 13. Brat Dioskur said

  Rzeczywiscie,facet stal sie zywa reklama mozliwosci Polakow, oczywiscie jezeli swojej polskosci zagranica nie ukrywa.Pamietam pewien wpis ,rodem z USA pod filmem „Znikajacy punkt”,ktory onegdaj byl dostepny na Youtube.Otoz ktos zauwazyl ,ze nazwisko „Kowalski” jest w Polsce tym samym czym „Smith” w USA i wtedy padl komentarz: „No way! Kowalski is dirty ,stupid Pollack ?(koniec cytaty) Nie mogl biedak pojac ,ze bozyszcze z tego kultowego filmu moze byc Polakiem!
  Jak juz o chipach to ciekawa wiadomosc z Rumunii gdzie wg agencji zachodnich powstaje druga Sillicon Valley.Na przedmiesciach Bukaresztu , jak grzyby po deszczu rosnie technologiczne centrum w ktorym obok rumunskich ,usadowily sie znane zachodnie firmy !Przedstawiciel jednej z nich reprezentujacej Holandie powiedzial,ze w Rumunii sa lepsze warunki do rozwoju niz na Zachodzie.Rumuni zreszta juz wczesniej zablysli na polu programow antywirusowych.Kudy nam do nich?
  Na samym Zachodzie wcale nie bez zmian.Pisalem chyba w marcu ,ze w ciagu 2 miesiecy upadnie rzad Holandii i…stalo sie!Wilders z PVV, bedacy cichym koalicjantem zerwal po 3tygodniach zmudne rozmowy prowadzone w hermetycznie odcietym od swiata palacu.Powodem zerwania jest bezlitosny dyktat Brukseli zmuszajacy Holendrow do takiego zaciskania pasa ,ze dziurek w pasie zabraklo!”Dosc ingerencji Unii w nasze sprawy.Gospodarzem w naszym domu” -tak moznaby w skrocie przedstawic postulat Wildersa.W Brukseli zas placz i zgrzytanie zebow a na Wildersa posypaly sie gromy wieksze jeszcze niz na naszego Lechkacza za dobrych jeszcze czasow ,kiedy probowal on zdyskontowac (trzeba uczciwie to przyznac)fakt wysokich strat w ludnosci poniesionych przez Polske w czasie II WS.Widocznie prawo Murphyego przesladuje Eurokolchoz bo wlasnie Niemcy i Francja rozpoczynaja negocjacje w sprawie ponownego wprowadzenia kontroli granicznych.Tak wiec lepiej juz teraz przystapic do remontu przejsca w Slubicach,bo wkrotce zapelni sie ono kolejka czekajacych !Pamietamy wszyscy wypadek w Szczekocinach a tu prosze, wyposazona w „higch tech” infrastrukura holenderskich kolei moze sie pochwalic takim samym osiagnieciem.Czolowe zderzenie pospiesznego (zaden tam intercity-Polacy nie gesi…)z podmiejskim kosztuje na razie zycie 1 osobe i ponad 80 rannych ,w tym polowe ciezko.Na linii MFW -E-kolchoz goraczka.Ta pierwsza pogania Bruksele we wprowadzaniu „reform” jak eufemistycznie nazywa sie dalsze dojenie „wszystkich ludzi bedacych bracmi”.Na razie G-20 przekazaly MFW €400 mld. na fundusz walki z kryzysem i to tez jest eufemizm ,a czego, to juz tutaj tlumaczyc nie potrzebuje.Ciekawie przebiega proces Brevika.Facet dostaje tysiace(sic!) listow z calego swiata od zakochanych w nim dam!!!! Relacjonujac swoj czyn wyjasnil,ze ofiary to byl mlody narybek socjademokratycznych satrapow ,ktorzy niszcza Europe i ze powinien wystrzelac na tym obozie szkoleniowym wszystkich jego uczestnikow .Powiada tez ,ze dziwila go biernosc ofiar ,ktore albo patrzyly na to wszystko apatycznie albo padaly na ziemie zwijajac sie w klebek, dajac sie wystrzelac jak kaczki ! Podchodzil wtedy do nich i zabijal pojedynczym strzalem w glowe.Nikt sie na niego nie zrzucil !Wydaje sie ,ze wlasnie taka postawa to wynik wychowania w zachodnich spoleczenstwach ,gdzie we wlasnym domu nie mozna podniesc reki na wlamywacza ,bo sie jeszcze zarobi wyrok !Lepiej postawic bandycie kawe i przedstawic mu przedmioty do rabunku.U nas tez to tresuja ,bo kiedy matka zgwalconej i zamordowanej corki nazwala w sadzie sprawce bydlakiem to okazalo sie ,ze naruszyla jego godnosc! „Nie oddala mu naleznego szacunku”- powiedzialby nasz” francuski lacznik”…..
  Na koniec cos ,co w/w nie przypadnie do gustu.Chodzi o sprawy Kosciola.W Trierze wystawiono na widok publiczny Szate w ktora w czasie Ukrzyzowania ubrany byl Jezus.Poniewaz odbywa sie to raz na 20 lat ,to Szata sciagnela licznych pielgrzymow.Wystawiono Ja pod szklem na stole ,ktory oplywaly z obu stron rzesze pielgrzymow i w czasie conajmniej 2 min., bo tyle trwala migawka w TV nie zauwazylem ,zeby ktos sie przezegnal nie mowiac juz o tym ,zeby ukleknal.!!!Malo tego ,lucyferianie nie spali a poniewaz w tym samym miescie urodzil sie Marks to na jego domu wywieszono gablote z ,rzekomo, jego …kalesonami! Jakaz ucieche mieli spikerzy zachodnich TV!!!!

 14. Zerohero said

  Co do optymizmu tego pana, to mogę powiedzieć, że to dość typowe. Facet dużo osiągnął, sprawdził się, więc zaczyna wydawać wyroki w różnych tematach, nawet w tych o których nie ma pojęcia. Poza tym wielu ludzi jest kosmopolitami, są dość obojętni na kraj w którym się urodzili. Zauważyłem, że tacy ludzie będą ostatnimi do narzekania. Urodzeni narzekacze to ci którym zależy.

  Istotne fakty:

  1) W Polsce zgłasza się zaniedbywalną liczbę patentów – ok. 100 razy mniej na ustaloną liczbę mieszkańców niż w krajach rozwiniętych.

  2) Polska wydaje na badania i rozwój 0.5%PKB. Normą są 2%, liderzy wydają ponad 3 przy znacznie większym PKB.

  1 i 2 to są trendy stałe od 20 lat.

  3a) Praktycznie nie ma w Polsce branży hi-tech. Największe nakłady na badania ponosi firma macierzysta we własnym kraju. Jeśli u nas nie ma siedzib firm macierzystych, to trudno się spodziewać by było zapotrzebowanie na naukowców i inżynierów. Te centra o których mówił Malinowski, to sprawa drugorzędna, bo pracuje w nich mało ludzi.

  3b) Gdy czytam o jakimś osiągnięciu polskich naukowców, to jest to zwykle na państowej uczelni. Niebieski laser, grafen itp. Nie ma przełożenia na działalność komercyjną, na zyski.

  4) PRL był zły, ale nie był ani lepszy ani gorszy niż III RP. Inżynierowie mają teraz lepszy kontakt ze światem, mogą wyjechać gdy tylko chcą (o to chodzi?!) jest dostęp do wiedzy, części itd. No i jaki efekt? III RP w porównaniu z PRL ma mniejszą ofertę przemysłową: produkowaliśmy telewizory, magnetofony, koparki, statki, samochody, samoloty, śmigłowce. Ktoś to musiał projektować, nie? A może teraz większość naszych inżynierów robi jakieś bzdety, tuninguje zestawy pod klienta, a zespołów gdzie buduje sie coś nowego jest mniej? Może ludzi w tym zawodzie jest de facto mniej?

 15. 25godzina said

  @ Brat Dioskur (13)
  >W Brukseli zas placz i zgrzytanie zebow a na Wildersa posypaly sie gromy

  Wzruszające, tym bardziej, że Wilders to Żyd.

 16. Zerohero said

  PS. Malinowskiemu zarzuciłem jedno z dwojga: wymądrzanie się albo kosmopolityzm. Zapomniałem o naiwności :). Np. opisywany tu Karpiński od komputera K 202. Geniusz techniczny, a strateg kiepski. Nie chciał jechać do USA, wolał robić komputery w PRLu. To w końcu wylądował jako świniopas. W III RP też dostał po głowie.

 17. Marucha said

  Re 14, 16:
  Wywyższania się nie zauważyłem, kosmopolityzm – może.
  Oraz brak rozeznania w tym, co dzieje się w Polsce.

 18. Marian said

  ad 12 Panie Gajowy, dziękuję bardzo

 19. Facet jest dobry. I kropka. Miałem kiedyś przez dwa lata kierownika podobnego formatu. Inżynier automatyk. W czasach embargo na podzespoły zaprojektował i wykonał komputery do celów przemysłowych. Gdyby też wyjechał, pewnie pracowaliby razem.

 20. Kazek said

  W Gajówce objawili się aniołowie „polskiego piekła” i jedna czarownica.

 21. MatkaPolka said

  Polacy wicemistrzami inteligencji

  http://www.emito.net/spolecznosc/fora_tematyczne/dyskusja_ogolna/polacy_wicemistrzami_inteligencji_181458

  Polacy są wicemistrzami Europy w inteligencji! Bijemy sobie brawo?
  Ależ skąd! Nikt z nas w to nie wierzy

  Raport opublikował Rychard Lynn, emerytowany profesor uniwersytetu w Ulsterze. W swojej najnowszej książce „Rasa a różnice w inteligencji” podaje, że Polacy są wicemistrzami Europy, jeśli chodzi o inteligencję!

  Nasze średnie IQ to 106. Wyprzedzają nas tylko Holendrzy i Niemcy z IQ 107 ex aequo.

  A za nami – cała masa: Brytyjczycy ze 100 pkt, Czesi z 98, Rosjanie z 96. O naszym wyniku napisał nawet „The Times”. Brytyjczycy nie ukrywali, że jest im trochę przykro, że inni tak bardzo wystrzelili do przodu.

  Prof. Lynn tak mówi o czołowym miejscu Polaków: – Nie podporządkowaliście się najeźdźcom, ta nieustanna gra z nim w kotka i myszkę musiała pozytywnie wpłynąć na waszą inteligencję. Gdybyście tylko dobrze to wykorzystali, to wasze PKB w tej chwili wynosiłoby 15 tys. dol., a nie 11 tys. na mieszkańca.

  Brawo! Nareszcie gdzieś jesteśmy z przodu. By podzielić się tą cudowną informacją, dzwonię do zaprzyjaźnionych naukowców. I co słyszę?: – Bułgarzy tak daleko? Przecież to Bułgar wymyślił komputer! Niemcy z przodu, Czesi za nami? Niemożliwe! Historia przecież pokazuje, że to narody niewojujące są najinteligentniejsze – mówi Jacek Leluk z polskiej Mensy, na co dzień uniwersytecki wykładowca.

  Anna Ciechanowicz, dyr. Pracowni Testów Psychologicznych Państwowego Towarzystwa Psychologicznego: – Polacy z IQ 106?!… Serbowie z IQ 89? To oznacza, że Serbowie są na granicy ociężałości umysłowej.

  Na szczęście nie wszyscy są tak sceptyczni. Prof. Jan Madey, przewodniczący Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, cieszy się: – To zasłużone miejsce. Gdzie nie spojrzeć, Polacy ostatnio są w czołówce. Wciąż wygrywamy w konkursach programistycznych TopCoder albo Młodzi Naukowcy UE. A nasi astronomowie, Wolszczan i inni, cenieni są na całym świecie. Z Polakami tak jest, że im zadanie jest trudniejsze, tym lepiej sobie radzimy.

  (Poz. 81 Israel IQ 92 blisko ociężałości umysłowej )

  IQs for 185 countries
  National IQs Based on the Results of Intelligence Tests and Estimated National IQs (marked by *) Based on the IQs of Neighbouring or Other Comparable Countries.
  Country National IQ based on Comparison countries arithmetic means.

  1 Afghanistan 83* Iran 84, India 81
  2 Albania 90* Croatia 90, Turkey 90
  3 Algeria 84* Morocco 85, Egypt 83
  4 Angola 69* Zambia 77, Zimbabwe 66, Congo (Z) 65
  5 Antigua & Barbuda 75* Barbados 78, Jamaica 72
  6 Argentina 96
  7 Armenia 93* Turkey 90, Russia 96
  8 Australia 98
  9 Austria 101
  10 Azerbaijan 87* Turkey 90, Iran 84
  11 Bahamas 78* Barbados 78
  12 Bahrain 83* Iraq 87, Qatar 78
  13 Bangladesh 81* India 81
  14 Barbados 78
  15 Belarus 96* Russia 96
  16 Belgium 100
  17 Belize 83* Guatemala 79, Mexico 87
  18 Benin 69* Ghana 71, Nigeria 67
  19 Bhutan 78* Nepal 78
  20 Bolivia 85* Ecuador 80, Peru 90
  21 Botswana 72* Zambia 77, Zimbabwe 66
  22 Brazil 87
  23 Brunei 92* Malaysia 92
  24 Bulgaria 93
  25 Burkina Faso 66* Guinea 63, Sierra Leone 64, Ghana 71
  26 Burma (Myanmar) 86* India 81, Thailand 91
  27 Burundi 70* Congo (Z) 65, Tanzania 72, Uganda 73
  28 Cambodia 89* Thailand 91, Philippines 86
  29 Cameroon 70* Nigeria 67, Congo (Braz) 73
  30 Canada 97
  31 Cape Verde 78* Mixed population-see notes
  32 Central African Rep. 68* Congo (B) 73, Congo (Z) 65, Nigeria 67
  33 Chad 72* Sudan 72
  34 Chile 93* Argentina 96, Peru 90
  35 China 100
  36 Colombia 88
  37 Comoros 79* Mixed Negroid-Arab-Malay population – see notes
  38 Congo (Braz) 73
  39 Congo (Zaire) 65
  40 Costa Rica 91* Argentina 96, Uruguay 96, Colombia 88, Puerto Rico 84
  41 Côte d’Ivoire 71* Ghana 71
  42 Croatia 90
  43 Cuba 85
  44 Cyprus 92* Greece 92
  45 Czech Republic 97
  46 Denmark 98
  47 Djibouti 68* Sudan 72, Ethiopia 63
  48 Dominica 75* Barbados 78, Jamaica 72
  49 Dominican Republic 84* Mixed population, Puerto Rico 84
  50 Ecuador 80
  51 Egypt 83
  52 El Salvador 84* Guatemala 79, Colombia 88
  53 Equatorial Guinea 59
  54 Eritrea 68* Sudan 72, Ethiopia 63
  55 Estonia 97* Finland 97, Russia 96
  56 Ethiopia 63
  57 Fiji 84
  58 Finland 97
  59 France 98
  60 Gabon 66* Congo (B) 73, Equatorial Guinea 59
  61 Gambia 64* Sierra Leone 64, Guinea 63
  62 Georgia 93* Russia 96, Turkey 90
  63 Germany 107
  64 Ghana 71
  65 Greece 92
  66 Grenada 75* Barbados 78, Jamaica 72
  67 Guatemala 79
  68 Guinea 63
  69 Guinea-Bissau 63* Guinea 63
  70 Guyana 84* Suriname 89, Barbados 78
  71 Haiti 72* Jamaica 72
  72 Honduras 84* Guatemala 79, Colombia 88
  73 Hong Kong 107
  74 Hungary 99
  75 Iceland 98* Norway 98
  76 India 81
  77 Indonesia 89
  78 Iran 84
  79 Iraq 87
  80 Ireland 93
  81 Israel 92
  82 Italy 102
  83 Jamaica 72
  84 Japan 105
  85 Jordan 87* Iraq 87, Lebanon 86
  86 Kazakhstan 93* Russia 96, Turkey 90
  87 Kenya 72
  88 Kiribati 84* Marshall Islands 84, Fiji 84
  89 Korea, North 105* South Korea 106,Japan 105
  90 Korea, South 106
  91 Kuwait 83* Iraq 87, Qatar 78
  92 Kyrgyzstan 87* Turkey 90, Iran 84
  93 Laos 89* Thailand 91, Philippines 86
  94 Latvia 97* Russia 96, Finland 97
  95 Lebanon 86
  96 Lesotho 72* Zambia 77, Zimbabwe 66
  97 Liberia 64* Sierra Leone 64, Guinea 63
  98 Libya 84* Morocco 85, Egypt 83
  99 Lithuania 97* Russia 96, Finland 97
  100 Luxembourg 101* Netherlands 102, Belgium 100
  101 Macedonia 93* Bulgaria 93, Greece 92
  102 Madagascar 79* Mixed Malay-Negroid population – see notes
  103 Malawi 71* Congo (Z) 65, Tanzania 72, Zambia 77
  104 Malaysia 92
  105 Maldives 81* India 81
  106 Mali 68* Guinea 63, Sudan 72
  107 Malta 95* Italy 102, Spain 99, Morocco 85
  108 Marshall Islands 84
  109 Mauritania 73* Guinea 63, Morocco 85, Sudan 72
  110 Mauritius 81* Mixed population-see notes
  111 Mexico 87
  112 Micronesia 84* Marshall Islands 84
  113 Moldova 95* Romania 94, Russia 96
  114 Mongolia 98* Russia 96, China 100
  115 Morocco 85
  116 Mosambique 72* Tanzania 72, Zimbabwe 66, Zambia 77
  117 Namibia 72* Zambia 77, Zimbabwe 66
  118 Nepal 78
  119 Netherlands 107
  120 New Zealand 100
  121 Nicaragua 84* Guatemala 79, Colombia 88
  122 Niger 67* Nigeria 67
  123 Nigeria 67
  124 Norway 98
  125 Oman 83* Iraq 87, Qatar 78
  126 Pakistan 81* India 81
  127 Panama 84* Colombia 88, Ecuador 80
  128 Papua New Guinea 84* Marshall Islands 84, Fiji 84
  129 Paraguay 85* Ecuador 80, Peru 90
  130 Peru 90
  131 Philippines 86
  132 Poland 106
  133 Portugal 95
  134 Puerto Rico 84
  135 Qatar 78
  136 Romania 94
  137 Russia 96
  138 Rwanda 70* Congo (Z) 65, Tanzania 72, Uganda 73
  139 Samoa (Western) 87
  140 Sao Tome/Principe 59* Equatorial Guinea 59
  141 Saudi Arabia 83* Iraq 87, Qatar 78
  142 Senegal 64* Sierra Leone 64, Guinea 63
  143 Seychelles 81* Mixed population, India 81
  144 Sierra Leone 64
  145 Singapore 100
  146 Slovakia 96
  147 Slovenia 95
  148 Solomon Islands 84* Marshall Islands 84, Fiji 84
  149 Somalia 68* Ethiopia 63, Kenya 72
  150 South Africa 72 See notes
  151 Spain 99
  152 Sri Lanka 81* India 81
  153 St. Kitts & Nevis 75* Barbados 78, Jamaica 72
  154 St. Lucia 75* Barbados 78, Jamaica 72
  155 St.Vincent/Grenadines 75* Barbados 78, Jamaica 72
  156 Sudan 72
  157 Suriname 89
  158 Swaziland 72* Zambia 77, Zimbabwe 66
  159 Sweden 104
  160 Switzerland 101
  161 Syria 87* Iraq 87, Lebanon 86
  162 Taiwan 104
  163 Tajikistan 87* Turkey 90, Iran 84
  164 Tanzania 72
  165 Thailand 91
  166 Togo 69* Ghana 71, Nigeria 67
  167 Tonga 87
  168 Trinidad & Tobago 80* 78, Jamaica 72 Suriname 89, Barbados
  169 Tunisia 84* Morocco 85, Egypt 83
  170 Turkey 90
  171 Turkmenistan 87* Turkey 90, Iran 84
  172 Uganda 73
  173 Ukraine 96* Russia 96
  174 United Arab Emirates 83* Iraq 87, Qatar 78
  175 United Kingdom 100
  176 United States 98
  177 Uruguay 96
  178 Uzbekistan 87* Turkey 90, Iran 84
  179 Vanuatu 84* Marshall Islands 84, Fiji 84
  180 Venezuela 88* Colombia 88
  181 Vietnam 96* China 100, Thailand 91
  182 Yemen 83* Iraq 87, Qatar 78
  183 Yugoslavia 93* Croatia 90, Slovenia 95
  184 Zambia 77
  185 Zimbabwe 66

 22. Marucha said

  1. Nie chcę być tym, który dodaje przysłowiową łyżkę dziegciu… ale co właściwie mierzą testy IQ? Otóż one mierzą zdolność do rozwiązywania testów IQ.
  2. Nie chce mi się wierzyć, aby np. średnie IQ w Zimbabwe wynosiło zaledwie 66, a w Sierra Leone 64 – oznacza to debilizm. Debilizm jako średnia krajowa???
  3. Przypuszczam, że owe testy bardziej pasują rasie białej, czy w ogóle ludziom znajdującym się w jej kręgu cywilizacji. Afrykanin, przypuszczam, może być bardzo dobry w rozwiązywaniu problemów, z którymi my się nie stykamy.

 23. Rysio said

  Każdy jeden kto wierzy w to, że ustrój kapitalistyczny jest najlepszym, najekonomiczniejszym, najuczciwszym i najsprawiedliwszym systemem społecznym i jednocześnie jest święcie przekonany, że ustrój socjalistyczny jest najgorszy, najbardziej zbrodniczy, najbardziej złodziejski ma IQ bliskie zera i jego prawidłowe miejsce jest w wariatkowie.

 24. Marucha said

  Re 23:
  Przez grzeczność nie zaprzeczę 😉

  (Na serio: panie Rysiu, najgorsza jest dogmatyka. Na pewnych obszarach działają rozwiązania wolnorynkowe, na innych nie.)

 25. wi42 said

  Marucha #22, 17
  Zgadzam sie calkowicie z 22.
  Jezeli chodzi o 17 wydaje sie, ze w wypowiedzi R.M. doza kosmopolityzmu jest adkwatna do okolicznosci (wznioslej i optymistycznej). I poza tym, prezes firmy nie moze miec watpliwosci co do znaczenia postepu, demokracji, wolnosci… itp. A co naprawde mysli – trudno powiedziec, prawdopodobnie nie mial czasu aby zglebiac np. zagadnienia omawiane w gajowce (chyba, ze w tym nie wzoruje sie tak na Amerykanach, jak to robi na pozowanym zdjeciu).

 26. Rysio said

  re 24. Dokładnie tak Panie Gajowy.

  Tłumaczyli to już 100 lat temu, socialiści narodowi i międzynarodowi Misesowi.
  A on uparciuch nigdy w to nie uwierzył i co najgorsze opisał to dokładnie w Human Action, i w Omnipotent Government.

  🙂

  PS1. Ponieważ nie byli w stanie go przekonać, to aby ochronić młode pokolenia przed jego diabelskim wpływem eknomicznym – zniszczyli jego książki w Niemczech. Najpierw zrobili to faszyści za Hitlera – a dokończyli w NRD komuniści za Stalina.

  PS2. Z ekonomią Panie Gajowy – jest tak samo jak z grawitacją – na pewnych obszarach ona działa a na innych nie.

 27. MatkaPolka said

  Raz na jakiś czas rodzą się ludzie genialni, których myśli i czyny zmieniają świat. Którzy sprawiają, że życie staje się lepsze i łatwiejsze.

  prof. Bohdan Maciej Żakiewicz, w związku z nominowaniem go do Nagrody Nobla w 2010 r. w dwóch kategoriach: Pokojowej i Ekonomii Inżynieryjnej. Ta druga będzie przyznana po raz pierwszy i w rankingach nasz rodak jest na pierwszej pozycji.

  Wagi tej nominacji dodaje fakt, że została zgłoszona przez Business Initiative Directions (BID) i prawie 100 największych, najbardziej zaawansowanych technologiczne organizacji biznesowych z 57 krajów świata. Przychód najbiedniejszej z nich jest na poziomie 1/8 przychodu Polski. Na uroczystej gali byli ambasadorowie i przedstawiciele wielu państw.

  Profesor Bohdan Żakiewicz ABSTRAKT OSIĄGNIĘĆ

  Profesor Bohdan Żakiewicz uruchomił na całym świecie ponad 60 unikalnych technologicznie projektów związanych z górnictwem i energią. Jest właścicielem 348 patentów i know how w tych dziedzinach. Umożliwiły one często o rząd wielkości obniżenie kosztów projektów, radykalnie zwiększyły wykorzystanie zasobów. Za najważniejsze dla ludzkości można uznać jego opracowania pozwalające na sięgnięcie do taniej, w pełni odnawialnej i absolutnie czystej energii w ilościach o parę rzędów przekraczających potrzeby.

  Energia cieplna z głębokich pokładów formacji skalnych. Tej w pełni odnawialnej energii jest w Polsce tysiące razy więcej niż zużywamy. Energia ta jest dostępna w każdym miejscu na głębokościach 7.000 do 10.000 m (..) lokalnie, dzięki czemu nie ma strat na przesyłach (..) koszt produkcji energii w tej technologii jest na poziomie poniżej 2 groszy za 1 kWh, a cieplnej znacznie mniej, czym bije na głowę wszelkie inne metody.

  Umożliwia zamianę węgla na energię bezpośrednio w pokładach, bez emisji dwutlenku węgla.

  Możliwe i . opłacalne stało się sięgnięcie po ciężką ropę. pozostałą w złożach po beztroskim i rabunkowym wydobyciu wyłącznie lekkiej frakcji. 85% zamiast dotychczasowych 5% -15% wszystkich frakcji ropy z nowych pokładów i to przy zagospodarowywaniu CO2.

  Technologia Podziemnego zagospodarowywania złóż węgla brunatnego., pozwala na uzyskiwanie w pierwszym etapie metanu i ogromnych ilości kwasu huminowego, który w kompozycji z siarką krystaliczną daje znakomity nawóz, zwiększający plony nawet czterokrotnie. W drugim etapie możliwe jest pozyskiwanie bezpośrednio ze złoża energii cieplnej i elektrycznej oraz gazu syntezowego i metanu, bez niszczenia powierzchni i środowiska

  Odmetanowania kopalń., ale również pozwoliła na pozyskanie traconego do tej pory metanu.

  Technologia wykorzystująca siarkę do tworzenia powierzchni drogowych. umożliwia za połowę dotychczasowych kosztów stworzenie praktycznie niezniszczalnych dróg.

  Technologię pozyskiwania siarki., która pozwalała 10-krotnie obniżyć koszty jej wydobycia.

  Zupełnie inne podejście do tworzenia narzędzi wiertniczych i uniwersalnych gryzaków, pozwala na wiercenie otworów nawet do głębokości 15.000 m z szybkością nawet powyżej 600 m na dobę, co przynajmniej k ilkunastokrotnie przewyższa szybkości dotychczasowych wierceń.

  Czwórgeneracji na pozyskiwanie wody zdatnej do picia, co niesie szansę że nie będzie wojen o wodę. Daje również możliwość, wraz z pozostałymi technologiami Profesora Żakiewicza i innymi uzupełniającymi na likwidację głodu na świecie.

  Nagroda Nobla dla Polski?
  LINK eurogospodarka.pl/swiat/nagroda-nobla-dla-polski
  Redakcja, śr., 2010-03-03 16:04
  Raz na jakiś czas rodzą się ludzie genialni, których myśli i czyny zmieniają świat. Którzy sprawiają, że życie staje się lepsze i łatwiejsze.

  prof. Bohdan Maciej Żakiewicz, w związku z nominowaniem go do Nagrody Nobla w 2010 r. w dwóch kategoriach: Pokojowej i Ekonomii Inżynieryjnej. Ta druga będzie przyznana po raz pierwszy i w rankingach nasz rodak jest na pierwszej pozycji.

  Wagi tej nominacji dodaje fakt, że została zgłoszona przez Business Initiative Directions (BID) i prawie 100 największych, najbardziej zaawansowanych technologiczne organizacji biznesowych z 57 krajów świata. Przychód najbiedniejszej z nich jest na poziomie 1/8 przychodu Polski. Na uroczystej gali byli ambasadorowie i przedstawiciele wielu państw.

  WĘGIEL BRUNATNY JEST WYJĄTKOWYM I ABSOLUTNIE NIEDOCENIANYM SKARBEM
  LINK eurogospodarka.pl/innowacje/czarny-skarb

  CZY POLAK DOSTANIE DWIE NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY NOBLA

  Czy istnieje jakaś szansa, że Polak dostanie Nagrodę Nobla w tym roku? A może dwie? A jeśli tak to jakie i dlaczego? Czy ktoś z Was wie cokolwiek na ten temat? Czemu w mediach są prawie wyłącznie informacje mocno negatywne lub plotkowe, a nie ma tych najbardziej istotnych, pozytywnych i potrzebnych?

  Raz na jakiś czas, w różnych krajach, rodzą się ludzie genialni, których myśli i czyny zmieniają świat. Którzy sprawiają, że życie staje się lepsze i łatwiejsze. W większości państw stwarza się im wspaniałe warunki do rozwoju i działania oraz promuje i nagradza.

  Jest również taki kraj na świecie, gdzie przytłaczająca większość społeczeństwa interesuje się tylko czubkiem własnego nosa i ogłupiającymi serialami telewizyjnymi. Gdzie panuje mediokracja, a naród wyjątkowo rzadko używał prawa do wolności myślenia. Najczęściej pozwala, aby to media „myślały” za niego, co pozwala na dowolne i skuteczne sterowane poprzez emocje przekazywane w przygotowanej papce medialnej, w której prawda jest traktowana nadzwyczaj liberalnie.
  W kraju tym władze interesują się przede wszystkim faktami medialnymi i słupkami poparcia, a za miłe gesty elit światowych są w stanie podjąć decyzje tak racjonalne jak budowa elektrowni atomowych czy pompowanie CO2 pod ziemię. Swoje obietnice wyborcze traktują tak poważnie, że to samo obiecują za każdym razem.

  Głównym sportem tego społeczeństwa jest wzajemne podgryzanie się, przeszkadzanie, bezpodstawne obmawianie, podbieranie pomysłów. Największym szczęściem jest cudze nieszczęście, a powodem do zmartwień czyjś sukces.

  Natomiast głównym zajęciem elit politycznych jest, jak sama nazwa wskazuje, ciągłą wymiana stanowisk na zasadzie ruchu robaczkowego elit, a wielka alternatywna inteligencja niektórych z nich pozwala im wyrazić na wiele sposobów brak jakiejkolwiek myśli.
  Jest to jedyny naród, który zamiast współpracować, zwalcza się nawet za granicą. Krąży nawet taki dowcip, że w piekle nie trzeba ich pilnować, bo sami nie dadzą nikomu uciec.

  Paradoksalnie, naród ten potrafi w chwilach zagrożenia zjednoczyć się i postępować bohatersko, dając przykład innym. Rodzi się w nim również nieproporcjonalnie dużo wspaniałych Ludzi, dostrzeganych i docenianych przez inne narody, a którzy bywają zwalczani na różne sposoby przez własne władze i najbliższe otoczenie. Czasami, gdy wyróżnienia przyznawane przez innych są najwyższego rzędu, dostrzeże ich również i uzna Ojczyzna oraz ze zdziwieniem zauważą rodacy.

  Może w niedługim czasie zostanie również zauważony w kraju swojego urodzenia Profesor Bohdan Maciej Żakiewicz, w związku ze zgłoszeniem Go do Nagrody Nobla w 2010 roku w dwóch kategoriach: pokojowej i ekonomii inżynieryjnej.
  Ta druga będzie przyznana po raz pierwszy i nasz rodak jest na pierwszej pozycji. Wagę temu zgłoszeniu dodaje fakt, że została dokonana przez Business Initiative Directions i prawie sto spośród największych oraz najbardziej zaawansowanych technologiczne organizacji biznesowych z 54 krajów świata. Przychód najbiedniejszej z nich jest powyżej 20 miliardów dolarów.
  Na uroczystej światowej gali byli ambasadorowie i przedstawiciele wielu państw, ale zabrakło polskiego ambasadora. Widocznie zapomniał, albo miał ważniejsze sprawy.

  Business Initiative Directions (BID) to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 163 kraje, podporządkowana zasadom UNESCO, która wybiera i nagradza najlepsze produkty i technologie powstające na świecie.

  Mimo że sukcesy Profesora Bohdana Żakiewicza, osiągnięte w czasie sześćdziesięcioletniej, międzynarodowej kariery, nie mają sobie równych we współczesnym świecie, polskie media, zajęte najczęściej negatywnymi sensacjami lub sensacyjnymi plotkami, nawet tego nie zauważyły.

  Dziwnie na tle artykułów o bezpieczeństwie energetycznym, konieczności budowania elektrowni jądrowych czy problemach górnictwa wyglądają Jego zupełnie nieznane u nas osiągnięcia. W akcie nominacyjnym, który liczy osiem stron, praktycznie samego wyliczania spektakularnych osiągnięć, możemy między innymi wyczytać:

  „Nominujemy Emerytowanego Profesora Bohdana Macieja Zakiewicza do Nagrody Nobla za zasługi dla światowego pokoju i dobrobytu ludzi w skali globalnej poprzez radykalne makroekonomiczne i technologiczne innowacje w energooszczędne górnictwo, które otwiera nowe globalne zasoby energetyczne. Stworzył On pragmatyczne podstawy i metody obniżenia liczby ofiar śmiertelnych w górnictwie, a także drastycznej redukcji zanieczyszczeń górnictwa i produkcji energii bez negatywnych skutków dla środowiska czy dodatkowych obciążeń finansowych dla zaangażowanych krajów.”

  W innym miejscu tego dokumentu czytamy:
  „Pokój światowy i dobrobyt ludzi w znacznym stopniu zależy od tanich, trwałych i odnawialnych źródeł energii. Powszechne są opinia i wspólne żądanie żeby zachować zdrową, czystą i nieskażona planetę. Ta idea nie jest nowością dla Bohdana Zakiewicza, kontynuującego wsparcie tych idei przez zastosowanie nowoczesnych technologii, jak również wdrażającego innowacyjne systemy energetyczne. Powinien On być przykładem dla rządów i ludności świata, zwłaszcza teraz, gdy świat zmaga się w walce z kryzysem ekonomicznym.”

  Do tej pory Profesor Żakiewicz zdobył między innymi dziewięć najwyższych światowych nagród – Diamentowych Oskarów za Kulturę Biznesu i Technologii oraz tytuł Międzynarodowego Leadera Technologii Światowych nadany przez Kongresy Kultury Biznesu BID-UNESCO.

  Cóż takiego zrobił i robi nasz kandydat do Nagrody Nobla, że prof. dr hab. inż. Janusz Badur z PAN tak napisał o Nim w swojej opinii o nominacji:

  „Takim śmiałym i bezkompromisowym odkrywcą i pomysłodawcą jest Bohdan Maciej Żakiewicz – autor i główny wykonawca wielu niezwykle ważnych przełomowych technologii wydobycia, konwersji i utylizacji rozmaitych bogactw jak węgiel, siarka, metan, ropa naftowa, ciepło geotermalne, etc.”

  Profesor Bohdan Żakiewicz uruchomił na całym świecie ponad 60 unikalnych technologicznie projektów związanych z górnictwem i energią. Jest właścicielem 348 patentów i know how w tych dziedzinach. Umożliwiły one często o rząd wielkości obniżenie kosztów projektów, radykalnie zwiększyły wykorzystanie zasobów. Za najważniejsze dla ludzkości można uznać jego opracowania pozwalające na sięgnięcie do taniej, w pełni odnawialnej i absolutnie czystej energii w ilościach o parę rzędów przekraczających potrzeby.

  W skali całego świata prawie 56% energii jest przeznaczone na ogrzewanie, a ok.41% na pracę mechaniczną. Ludzie potrzebują ciepła, elektryczności oraz napędu do pojazdów i urządzeń mechanicznych. Większość z tego jest jak dotąd zaspokajane poprzez spalanie wyczerpujących się z dostępnych współczesnym technologiom, nieodnawialnych paliw kopalnych.

  Czy istnieją dostępne źródła czystej energii, które mogą zaspokoić te potrzeby bez niszczenia środowiska? Cóż takiego zrobił Profesor Żakiewicz, że jest tak wyróżniany na całym świecie?

  Nie może to być energii wiatrowa zamienianej na elektryczną, ponieważ nieliniowe jej pozyskanie i brak możliwości opłacalnego jej gromadzenia, jest tylko poważnym kłopotem dla sieci przesyłowych.
  Bardziej im się opłaca zapłacić za nią pod warunkiem, że nie muszą jej odbierać. Jest to jak na razie wyłącznie fakt medialny dla władz i dobry sposób na ograbianie ogłupianego społeczeństwa. Nieopłacalność pozyskiwania energii słonecznej jest powszechnie znana.
  Z energetyki jądrowej wycofują się wielkie mocarstwa , próbując te „nowoczesne” i „ekologiczne” technologie sprzedać nieświadomym krajom, licząc na zapomnienie afery z Wielkiej Brytanii, gdy niechcący wyszło na jaw ile miliardów funtów rząd dopłacał do tych elektrowni.

  Takim tanim i nieprzebranym źródłem energii jest wysokotemperaturowa energia cieplna z głębokich pokładów formacji skalnych , która cały czas jest uzupełniana przez reakcje termojądrowe zachodzące wewnątrz naszej planety.
  Opracowana przez Profesora Żakiewicza metoda jej suchego pozyskiwania, za pomocą wgłębnych wymienników ciepła typu harvestors, nie niszczy niskotemperaturowych pokładów wód geotermalnych.

  Tej w pełni odnawialnej energii jest w Polsce tysiące razy więcej niż zużywamy. Energia ta jest dostępna w każdym miejscu na głębokościach 7.000 do 10.000 m. Jeden kilometr kwadratowy może rocznie dać ilość energii, która jest równoważna 200.000 baryłek ropy naftowej, bez żadnego uszczuplenia zasobów i bez zanieczyszczenia środowiska.

  Mimo, że dostęp do energii geotermicznej mamy najłatwiejszy w Europie, a nasz rodak jest najważniejszym wynalazcą w tej dziedzinie na świecie, wiedza na ten temat i zainteresowanie są w Polsce zerowe.

  Ale nic dziwnego. Jej pozyskiwanie może doprowadzić do niezależności energetycznej i wiąże się z utratą ogromnych zysków dla niektórych lobby, które mocno zasilają media poprzez reklamowanie się. Może właśnie dlatego ta informacja jest u nas nieobecna. A może najpierw musimy podpisać umowy na elektrownie jądrowe, żeby później zapłacić ogromne kary za wycofanie się z tych „wyjątkowo opłacalnych” i „jedynych zapewniających niezależność” rozwiązań lub dopłacać miliardy do energii.

  Rozwiązania takie mogą być stosowane lokalnie , dzięki czemu nie ma strat na przesyłach.

  Ponieważ możliwa jest trójgeneracja i system ma niską stałą czasową, można go sprzęgać z pozyskiwaniem znacznie droższej energii elektrycznej (generatory) i cieplnej (pompy hydrosoniczne) z turbin wiatrowych.

  Koszt uruchomienia zakładu pozyskującego i przetwarzającego tą energię jest porównywalny do farm wiatrowych w przeliczeniu na jednostkę mocy. Różni się jednak tym, że nie jest zależny od warunków zewnętrznych i może cały czas pracować z maksymalną mocą. Natomiast późniejszy bieżący koszt produkcji energii w tej technologii jest na poziomie poniżej 2 groszy za 1 kWh, a cieplnej znacznie mniej, czym bije na głowę wszelkie inne metody.

  Zasygnalizowana technologia ma niewiele wspólnego z popularnymi w mediach, bardzo nisko sprawnymi i kosztownymi przedsięwzięciami związanymi z niskotemperaturową energią geotermalną, opartą na pobieraniu zwykle mocno zasolonych wód o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza.

  Inna z technologii opracowana przez Profesora Żakiewicza umożliwia zamianę węgla na energię bezpośrednio w pokładach, bez emisji dwutlenku węgla na powierzchnię. Metoda ta umożliwia kilkakrotnie większe wykorzystanie dostępnych zasobów oraz po sięgnięcie do tych, które są nieosiągalne lub nieopłacalne – zbyt cienkie, zbyt głębokie, z dużą zawartością metanu, itd.

  Dzięki Jego technologiom możliwe było sięgnięcie ponowne do kopalni porzuconych już jako wyeksploatowane z dostępnych surowców, często po wielokroć więcej niż wydobyto wcześniej.

  Możliwe i opłacalne stało się sięgnięcie po ciężką ropę pozostałą w złożach po beztroskim i rabunkowym wydobyciu wyłącznie lekkiej frakcji. Opracowane przez niego rozwiązania pozwalają na tanie pozyskanie prawie 85% zamiast dotychczasowych 5% -15% wszystkich frakcji ropy z nowych pokładów i to przy zagospodarowywaniu CO2, którego takim wrogiem jest EU . Nieuwzględnienie tych technologii od początku, powoduje tylko częściowy dostęp lub podraża znacznie pozyskanie pozostałych, często znacznie większych ilości.

  Jego technologia podziemnego zagospodarowywania złóż węgla brunatnego , pozwala na uzyskiwanie w pierwszym etapie metanu i ogromnych ilości kwasu huminowego, który w kompozycji z siarką krystaliczną daje znakomity nawóz, zwiększający plony nawet czterokrotnie . W drugim etapie możliwe jest pozyskiwanie bezpośrednio ze złoża energii cieplnej i elektrycznej oraz gazu syntezowego i metanu, bez niszczenia powierzchni i środowiska.

  Jego technologia odmetanowania kopalń, nie tylko uratowała życie bardzo wielu górników, ale również pozwoliła na pozyskanie traconego do tej pory metanu.
  Rozwiązania dotyczące innych sposobów pozyskiwania siarki zmniejszyły koszty jej wydobycia w niektórych przypadkach nawet dwudziestokrotnie.

  Technologia wykorzystująca siarkę do tworzenia powierzchni drogowych umożliwia za połowę dotychczasowych kosztów stworzenie praktycznie niezniszczalnych dróg.

  Zupełnie inne podejście do tworzenia narzędzi wiertniczych i uniwersalnych gryzaków, pozwala na wiercenie otworów nawet do głębokości 15.000 m z szybkością nawet powyżej 600 m na dobę, co przynajmniej kilkunastokrotnie przewyższa szybkości dotychczasowych wierceń . Ma to bezpośredni i oczywisty wpływ również na zmniejszenie kosztów odwiertów.

  Połączenie głębokiego, suchego pozyskiwania wysokotemperaturowej energii z pokładów skalnych , z równoczesnym zagospodarowywaniem złóż występujących ponad tymi pokładami, pozwala na dalsze zdecydowanie zmniejszenie łącznych kosztów i uzyskanie znacznej synergii dającej bezpośredni, mierzalny i bardzo wysoki zysk nadzwyczajny.

  Tania, w pełni odnawialna i czysta energia pozwala również w czwórgeneracji na pozyskiwanie wody zdatnej do picia , w chwilach nadmiaru energii, co niesie szansę że nie będzie wojen o wodę. Daje również możliwość, wraz z pozostałymi technologiami Profesora Żakiewicza i innymi uzupełniającymi na likwidację głodu na świecie.

  Business Initiative Directions ocenia wartość Jego patentów i technologii na trzy i pół miliarda dolarów, a zyski dla ludzkości i świata na nieprzeliczalnie więcej.

  Nic dziwnego, że prof. dr hab. inż. Janusz Badur tak podsumował opinię do nominacji do Nagrody Nobla:

  „Zważywszy na niezwykłe zasługi dla rozwoju nowych, wysoko ekonomicznych technologii wydobycia i konwersji podziemnych zasobów Ziemi, jak również masowe (niekiedy 10-cio-krotne) zwiększenie światowych zasobów energetycznych dzięki wprowadzeniu technologii B. Żakiewicza dla wydobycia surowców ze złóż zdyskryminowanych, gorąco popieram w imieniu swoim i Instytutu nominację Bohdana Żakiewicza do nagrody Nobla w kategorii „Engineering Economy”.”

  Piotr Waydel

  Obrona prof. Żakowicza przez Andrzeja Leppera.
  Prof. Bohdana Żakowicza wybitny naukowiec i wynalazca kandydat do Nagrody Nobla, którego prace pozwoliłyby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, tanią i czystą energię i tanie nawozy dla rolnictwa do produkcji taniej żywności. Za swe wybitne prace prof. Bohdana Żakowicza prześladowany przez obecna Juntę.

  LINK wolnemedia.net/?p=20562 CZYTAJ CAŁOŚĆ

  Nobel dla prof. Bohdana Żakowicza za opracowanie rewelacyjnych metod pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej zapewiajacych Polsce samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne.

  Profesor Bohdan Żakiewicz uruchomił na całym świecie ponad 60 unikalnych technologicznie projektów związanych z górnictwem i energią. Jest właścicielem aż 348 patentów i know-how! Umożliwiły one znaczne obniżenie kosztów przedsięwzięć i radykalnie zwiększyły wykorzystanie zasobów. Za najważniejsze dla ludzkości można uznać jego opracowania pozwalające na sięgnięcie do taniej, w pełni odnawialnej i absolutnie czystej energii w ilościach o parę rzędów przekraczających potrzeby.” – czytamy na stronie eurogospodarka.eu

  Interpelacja nr 1861 Poseł Andrzej Lepper Warszawa, dnia 28 lipca 2002 r do ministra gospodarki w sprawie eksploatacji złóż siarki w Polsce

 28. Marucha said

  Nobla dostanie jakiś Chazar, który zainicjuje światowe protesty przeciwko wichurom oraz handel wichurami między krajami.

 29. Brat Dioskur said

  225 godzina(15)

  Chodza pogloski ,ze Wilders ma pochodzenie …hinduskie.Te wlosy sa tlenione!Wskazywaloby to na wiezy z Surinamem ,dawna kolonia holenderska zamieszkala przez liczna hinduska diaspore.Faktem natomiast niezaprzeczalnym jest ,ze w mlodosci przebywal w kibucu. Nie musi to jednak niczego przesadzac bo w tych czasach zycie w kibucach bylo przez zblazowana zachodnia mlodziez przedstawiane jako romantyczna przygoda.Z drugiej strony holendrescy Zieloni(dawne komuchy) zarzucali Wildersowi kontakty z neokonsami.Jezeli patrzyc na klucz partyjny to pochodzi on z liberalnej VVD,partii ,ktorej wladze teraz obalil.

Sorry, the comment form is closed at this time.