Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  re1truth2 o Wolne tematy (6 – 2…
  Boydar o Wolne tematy (6 – 2…
  Boydar o Wolne tematy (6 – 2…
  osoba prywatna o Wolne tematy (6 – 2…
  Podczaszy o Wolne tematy (6 – 2…
  revers o Joe z Piastów na banerach prze…
  Greg o Wolne tematy (6 – 2…
  Antares o 64 rocznica zamordowania Bohda…
  NICK o Wolne tematy (6 – 2…
  Podczaszy o Wolne tematy (6 – 2…
  Greg o Wolne tematy (6 – 2…
  Kar o Kocie miauczenie, czyli co chc…
  kobra o Po co nam Korwin-Mikke?
  Birton o Maski opadły
  Marucha o Wolne tematy (6 – 2…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 531 obserwujących.

Szczyt obu Ameryk porażką USA

Posted by Marucha w dniu 2012-04-25 (Środa)

W dniach 14-15 kwietnia odbył się szósty Szczyt Ameryki. Gospodarzem była Kolumbia, która uznawana jest za najwierniejszego sojusznika Stanów Zjednoczonych w regionie. Dla tego państwa szczyt stał się doskonałą okazją, aby pokazać swoje najlepsze oblicze i wszystkie postępy jakie zostały dokonane po wojnie domowej.

Rząd w Bogotcie chce też umocnić się jako coraz bardziej wpływowy gracz regionalny. Na szczycie jednym z głównych tematów były kwestie bezpieczeństwa i przestępczości zorganizowanej. Mowa tutaj w szczególności o problematyce z nielegalnego handlu narkotykami. Poruszano również kwestię Kuby, jak i Falklandów.

Na szczycie nie obecny był Hugo Chavez ze względu na swój stan zdrowia oraz prezydenci Ekwadoru i Nikaragui, którzy zbojkotowali szczyt, ponieważ nie zaproszono Kuby.

VI Szczyt Ameryk zakończył się bez wspólnej deklaracji końcowej. Główną przyczyną był brak porozumienia krajów zachodniej hemisfery w kwestii przyszłego udziału Kuby w spotkaniach. Wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej wykazały solidarność wobec tego państwa. Przywódcy USA i Kanady nadal jednak nie widzą miejsca dla tego kraju podczas szczytów. Państwa latynoamerykańskie naciskają na zaproszenie przedstawicieli wyspy na kolejne spotkania. Stany Zjednoczone utrzymują, że ta karaibska wyspa nie spełnia wymogów demokratycznych. Tym samym problem zaproszenie tego kraju został przeniesiony na ręce panamskiego rządu, który jest organizatorem i gospodarzem kolejnego szczytu w 2015 roku.

Konserwatywny prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos również złożył wyrazy ubolewania, że na szczycie nie jest obecna Kuba. Głowa państwa kolumbijskiego stwierdziła, że „Izolacja, embargo, odpowiedzialność zbiorowa, patrząc z drugiej strony, były nieefektywne. Mam nadzieję, ze Kuba będzie na następnym szczycie za trzy lata”.

Warto podkreślić, że przywódca Kolumbii nie chce izolować się od reszty krajów latynoamerykańskich, tym bardziej, że wpływ Waszyngtonu na latynoskie kraje jest o wiele mniejszy niż miało to miejsce 20 lat temu. Kolumbia chce być pomostem między USA i krajami regionu, które nie mają ze Stanami Zjednoczonymi dobrych stosunków.

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez opuściła szczyt przed jego oficjalną ceremonią zamknięcia. Źródła dyplomatyczne twierdzą, że było to wyrazem jej frustracji brakiem osiągnięcia porozumienia w kwestii Falklandów.

Ważnym tematem szczytu była też sprawa wojny narkotykowej i legalizacji narkotyków. Kraje Ameryki Środkowej chcą zmiany polityki antynarkotykowej. Już ponad miesiąc wcześniej kraje latynoamerykańskie wezwały USA do rozpoczęcia rozmów na temat zmiany podejścia w tek kwestii. Według prezydenta Gwatemali Otto Pereza Molina, wojna narkotykowa jest nie skuteczna, a kartele narkotykowe powodują ogromną przestępczość i fale przemocy w krajach Ameryki Środkowej. Niewątpliwie mogą one stanowić zagrożenie dla demokracji, znacząco osłabiając państwo. Tak więc propozycja legalizacji lub przynajmniej dekryminalizacji narkotyków stała się bardzo ważnym tematem szczytu obu Ameryk.

Jednak Stany Zjednoczone, wraz z Kanadą, zdecydowanie sprzeciwiają się jakiejkolwiek ich legalizacji. Według Baracka Obamy, legalizacja nie jest dobrą odpowiedzią na problemy powodowane przez kartele narkotykowe. Tymczasem, według prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa, przyszedł najwyższy czas, by przeanalizować obecną politykę narkotykową i znaleźć jakąś alternatywę, która byłaby bardziej efektywna i mniej kosztowna dla społeczeństwa. Jednak Waszyngton jest zdecydowanie przeciwny legalizacji narkotyków. Co więcej ogłosił zwiększenie wydatków na walkę z handlarzami narkotyków i kartelami narkotykowymi. Najprawdopodobniej zwiększenie wydatków nic nie da, a wojna z kartelami będzie się coraz bardziej zagłębiać i pochłonie więcej ofiar.

W czasie szczytu doszło również do widocznego zgrzytu między Brazylią a Stanami Zjednoczonymi. Delegacja Brazylii przypuściła krytykę na amerykański rząd za jego ekspansjonistyczną politykę monetarną, powodującą kryzysy w gospodarkach współpracujących z Waszyngtonem. Ostatni szczyt pokazał, że amerykański wpływ na kraje regionu jest już cieniem tego, co miało miejsce kiedyś.

Szczyt ten zakończył się dla USA klęską dyplomatyczną. Niemal wszystkie kraje regionu były przeciwko sankcjom nałożonym na Kubę – w tym najwięksi sojusznicy USA regionu, czyli Meksyk i Kolumbia. Większość państw latynoamerykańskich poparła Argentynę w sprawie Falklandów oraz opowiedziała się za zmianą polityki narkotykowej. Ameryka Łacińska na szczycie pokazała, że jest coraz silniejsza, samodzielna i coraz skuteczniej wyraża swoje stanowiska.

Mniejszy wpływ Stanów Zjednoczonych na państwa latynoamerykanskie ma związek głównie z rosnącą pozycją Brazylii, która już jest szóstą gospodarką świata i która w przyszłości może stać się globalnym mocarstwem. To właśnie Brazylia obecnie dominuje na kontynencie południowoamerykańskim. Warto też zwrócić uwagę że Ameryka Południowa i Karaiby stworzyły kilka nowych organizacji regionalnych, gdzie Stany Zjednoczone są pomijane. Ponadto Waszyngton powoli przestaje już być strategicznym partnerem dla państw latynoamerykańskich. Ma to związek ze wzrostem gospodarczym Chin. Już teraz Państwo Środka jest największym partnerem handlowym dla Brazylii, Peru czy Chile.

VI Szczyt Ameryk był kolejnym sygnałem, że Ameryka Łacińska nie może być już przez USA traktowana jako własne podwórko. Państwa południowoamerykańskie chcą być traktowane jak partnerzy, a nie jako marionetki. Oznacza to, że kontynent amerykański jest podzielony a kraje Ameryki Łacińskiej nie zgadzają się już na dominację USA w tym regionie.

Tomasz Skowronek
Za: geopolityka.org
.

Komentarze 3 do “Szczyt obu Ameryk porażką USA”

 1. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 2. Szczyt chińsko-środkowoeuropejski sukcesem Słowian?

  PREMIER CHIN PO 25 LATACH PRZYBYŁ DO WARSZAWY

  „Jest to pierwsza wizyta szefa chińskiego rządu w naszym kraju od 25 lat. Stanowi ona kolejny punkt pogłębiania relacji polsko-chińskich w ostatnich latach. W 2008 r. do Chin udał się premier Donald Tusk, zaś w grudniu 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski.
  (…)
  Głównym tematem rozmów polskich i chińskich władz państwowych będzie ekonomia. Wraz z premierem do Polski przyleciało ok. 300 przedstawicieli najważniejszych firm z Państwa Środka. Podczas trzech dekad swego imponującego wzrostu gospodarczego, Chiny zgromadziły wielkie rezerwy pieniężne sięgające sumy 3 bln $. Komunistyczna Partia Chin inwestuje te pieniądze z oczywistych względów u siebie, ale też coraz częściej lokuje je zagranicą.
  (…)
  Podczas pobytu Wen Jiabao w Polsce w Warszawie zostanie zorganizowane forum gospodarcze na które zaproszono 15 przywódców politycznych krajów naszego regionu. Pomysłodawcami zorganizowania tego forum byli Chińczycy. NIE ZAPROSZONO NA NIE NIKOGO Z EUROPY ZACHODNIEJ. Co bardzo istotne premier ChRL w tym tygodniu odwiedzi różne kraje Europy – w tym także Niemcy. Niemniej Chińczycy chcą, aby takie forum zostało zorganizowane w Warszawie, a nie w Berlinie, Paryżu, czy Moskwie. To bardzo ważny gest. W grudniu nasze kraje podpisały umowę o strategicznym partnerstwie. Wniosek z tego wydarzenia nasuwa się jeden – Chiny traktują nasz kraj jako regionalnego lidera.

  Wizyta szefa chińskiego rządu jest dużą szansą dla Polski. Miejmy nadzieję, że nasz rząd będzie potrafił z niej mądrze skorzystać.”

  http://konserwatyzm.pl/artykul/4313/dzis-premier-wen-jiabao-przybywa-do-polski (25.04.2012)

  * * *

  Czy można dziś wątpić, że Konfederacja Słowiańska „pobłogosławiona” przez Rosję i Chiny mogłaby stać się od zaraz korzystnym dla nas faktem, gdyby nie przeciwdziałanie Zachodu, polegające m.in. na skłócaniu Słowian (np. Polaków i Ukraińców) ze sobą?

 3. Rysio said

Sorry, the comment form is closed at this time.