Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  revers o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Carlos o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Kula o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o PiS już wybrał: nie zdrowie, a…
  Ewelina Anna (@AnnaK… o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Casting do polskiej edycji afe…
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Dziadzius o Adidas wprowadza odzież dla…
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 518 obserwujących.

Minister Rostowski ma go dość – zegar długu publicznego musi zniknąć

Posted by Marucha w dniu 2012-04-28 (Sobota)

Dług publiczny to sprawa niewygodna dla polityków, zwłaszcza dla ministra finansów, który wszak odpowiada za stan finansów państwa. Dlatego też zapewne odmierzający wysokość długu publicznego zegar, zamontowany w centrum Warszawy z inspiracji Leszka Balcerowicza, zaczyna drażnić ministra Jacka Rostowskiego. Zwrócił się więc z prośbą do ekonomisty, aby ten go zdemontował, gdyż nie jest już potrzebny.

Minister finansów zaapelował o to do prof. Leszka Balcerowicza w ciepłym liście. Tłumaczy w nim, że w związku z pozytywnymi informacjami, płynącymi z KE, dotyczącymi wysokości deficytu w sektorze finansów publicznych oraz dobrymi prognozami dotyczącymi spadku długu publicznego, doszedł do wniosku, że zegar należy już usunąć.

Jak czytamy dalej, rozpoczął się dla Polski okres, w którym stosunek długu publicznego do PKB powoli, ale konsekwentnie maleje, co jest charakterystyczne dla krajów wiarygodnych finansowo. Zdaniem Rostowskiego, znów bogacimy się szybciej niż się zadłużamy.

Według obliczeń, w tym roku relacja długu do PKB spadła o 3% i, jak tak dalej pójdzie, niedługo może spaść nawet poniżej 50% PKB. Minister Rostowski nie omieszkał się zarazem pochwalić, że dzięki staraniom rządu udało się zejść z poziomem deficytu do 5,1%, czyli znacznie więcej niż zakładano. W tym roku ma on spaść poniżej 3%, skutkiem czego KE zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu.

Minister ma też ambitne cele na przyszłość. W 2015 roku planuje, że nasz kraj osiągnie średnio-okresowy cel fiskalny i tym samym spełni wymogi unijnego 6-paku oraz paktu fiskalnego. Już rok później, jego zdaniem, możemy osiągnąć nadwyżkę dochodów nad wydatkami.

Rostowski z dumą podkreśla, że jest to wynik narzuconej przez rząd Donalda Tuska dyscypliny wydatkowej. Wyraził też nadzieję, że prof. Balcerowicz, będąc zatroskanym o stan finansów publicznych, ucieszył się z podwyższenia wieku emerytalnego i zmiany systemu tzw. emerytur mundurowych. W opinii ministra poprawi to znacznie sytuację w najbliższych dziesięcioleciach, a zarazem przyciągnie inwestorów zagranicznych. Tym bardziej, że to nie koniec planowanych reform. W związku z tym niebezpieczeństwo dla polskich finansów publicznych zostało, w jego opinii, zażegnane.

Dlatego też Rostowski kordialnie zaapelował: „Leszku! Ściągnij licznik. Spełnił on swoją pożyteczną rolę.” To dzięki niemu rząd miał ciągle przed oczami zagrożenie przekroczenia progów ostrożnościowych. I ten sam cel, w przekonaniu Rostowskiego, przyświecał Leszkowi Balcerowiczowi, gdy podjął się jego zawieszenia.

Minister zauważył, że nominalnie dług publiczny cały czas rośnie, tymczasem chodzi o relację długu do PKB, czyli stosunek zadłużania do bogacenia się. To bowiem jest miernikiem wiarygodności finansowej państw na całym świecie. W jego opinii, gdyby powstał właśnie taki licznik, mógłby wisieć bez przerwy. Ten obecny natomiast wskazuje na zagrożenie, którego już nie ma. „Co zrobisz, kiedy ponownie pojawi się zagrożenie? Jak wtedy będziesz chciał bić na alarm?” – pisze Rostowski.

Dlatego minister finansów uznał, że należy go więc zdjąć i ewentualnie powiesić ponownie, gdy zagrożenie znów się pojawi. Wyraził jednak nadzieję, że rząd Donalda Tuska skutecznie je odsunął na długie lata.

Można jednak przypuszczać, że jeśli znów zaczniemy się zadłużać, minister Rostowski raczej nie upomni się o zawieszenie licznika. A to się może bardzo szybko zmienić.

Za komentarz do tej sytuacji niech posłuży wpis jednego z internautów, pod informacją o inicjatywie zdjęcia licznika: „Nie ma potrzeby, wkrótce na liczniku zabraknie miejsca na kolejne cyfry i licznik straci sens. Myślę, że po cyfrach 9999999999.99 następną, z przyczyn konstrukcyjnych licznika, będzie 0000000.00, i tak oto pozbędziemy się długu.”

I.Sz.
Źródło: http://makro.pb.pl/2599116,30903,leszku-sciagnij-licznik
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 48 to “Minister Rostowski ma go dość – zegar długu publicznego musi zniknąć”

 1. konstanty said

  Zniknac to powinien pan Rostowski a nie zegar ! Tutaj pan Balcerowicz ktory budzi moj zdecydowany sprzeciw ma akurat calkowita RACJE !

 2. revers said

  obaj sa siebie warci, jeden wola zbic termometr, drugi zainicjowal wyprzeadarz majatku
  wg. wskazowek Sachsa, zle zkalibrowal termometr, dobrze dla Sachsa i lichwierzy, juz na starcie w transformacje.

  Drugiego w porozumieniu z lichwirzami redukcji dlugu o polowe nie bedzie, na jedno na co liczy rzond Tuska, Rostworowski, jest przyjecie RP do uni monetarnej, przejecie czesci dlugu przez tzw. fundusze stabilizacyjne – pod warunkiem ze wczesniej unia nie rozpadnie sie.

 3. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 4. Ja sądzę, że obaj przestępcy dojdą do wspólnego porozumienia a ta mała forma dyskomfortu u jednego z nich jest chwilowym kaprysem mającym przekonać mnie o tym jak powinienem liczyć dług, którego nie zrobiłem.

 5. 166 bojkot TVN said

  Ten zegar długu, to obraz i EFEKT reformy Balcerowicza, więc nie wiem, czy oburzenie pana Balcerowicza jest na miejscu, albo czy dobrze odczytujemy jego emocje.
  TEN LICZNIK POKAZUJE JAK SZYBKO POLSKIE PIENIĄDZE (wysiłek, praca, emerytury) BEZ ŻADNEGO OPORU i HAMULCÓW ZE STRONY POLITYKÓW ZOSTAŁY SKIEROWANE ZA GRANICĘ DO OBCYCH MALWERSANTÓW, KTÓRZY PONOĆ POŻYCZYLI NAM PIENIĄDZE, czyli papier, który wydrukowali.

  Więc może być dumny pan Balcerowicz i Unia Wolności, kolejne rządy, że zapewnili swoim PRAWDZIWYM ZLECENIODAWCOM WIELKI STRUMIEŃ DARMOWEGO DOBROBYTU WYPROWADZONEGO ZE ZNIEWOLONEJ POLSKI.

  Dla nich wszystkich – latarnie

 6. Kapsel said

  że zegar należy już usunąć.

  Jasne że tak, bo tam jest miejsce dla nich obydwóch

 7. JO said

  na szubienice ich

 8. centurion said

  Ja tu widzę nieścisłość ci ludzie jawnie was okradli i oszukali a wy jeszcze będziecie latarnie kulki i linki fundowali najpierw muszą na to zapracować ale uczciwie w innym wypadku co najwyżej zrzucenie do szybu kopalnianego i tak byłoby dla nich nobilitacją.

 9. renobar said

  Rostklowski: „Niedługo może spaść o 50% PKB” a ja powiem: może spaść i o 1500% (tysiąc pińcet – „z tyłu sklepu” Z. Smoleń.

 10. Pokręć said

  Ten Rostowski, to on mnie denerwuje. I co z tego, że PKB rośnie, jak przeciętny Kowalski czuje, że mu jest ciężej? To żadna sztuka podnieść doraźnie PKB metodą grabienia Kowalskiego, co Rostowski robi bardzo wydajnie. Kiedyś to się skończy. Bo odsetki biją coraz szybciej, nie coraz wolniej.

 11. Pokręć said

  @Centurion: ja z własnej kieszeni ufunduję mocny powróz dla kilku bandytów. Niech im będzie, to honorowa śmierć, jak dla nich, ale ważniejsze jest, żeby juz przestali kraść, niż oddawanie ostatnich honorów. Mogliby nawet żyć sobie dalej, gdyby tak sami z siebie przestali kraść, gdyby była nadzieja na resocjalizację. Ale ta opcja niestety, nie wchodzi w grę, trudno. Społeczeństwo ma prawo sie bronic przed bandytami, jak nie ma innego wyjścia…

 12. zdrada said

  Brawo Konstanty , Rostowski powinien zniknac a nie zegar , POwiesic popaprancow na latarniach wzdloz tykajacego zegara !! i PO krzyku.

 13. zdrada said

  Rostowski i spolka doprowadza Polske do straszliwej nedzi bedzie Etiopi w europie , kurwa mac czy Polacy sa slepi co te bydlo z PO wyprawia z nimi !!!

 14. Brat Dioskur said

  Tymczasem Hiszpania na kilka dni zamyka granice,tzn. wprowadza na nich kontrole. Powodem tego kroku sa obrady Eur.Banku Centralnego ,ktore maja sie odbyc w Barcelonie.Najwyrazniej Uny wola dmuchac na zimne i boja sie juz wlasnego cienia.
  Ostatnio zachodnie TV pokazaly ponetny brzuszek Julci Timoszenkowej z rzekomymi sladami pobicia ,ale wcale nie trzeba byc ekspertem zeby dojsc do wniosku ,ze cos ja w tym mamrze pogryzlo…..

 15. Usunąć należy tych dwóch. Razem z zegarem.

 16. RomanK said

  Drodzy Przyjaciele!
  Faszystowskie metody Miedzynarodowego Funduszu Walutowego wspomaganego przez Bank Swiatowy sprowadzily na kraj nedzy wybrane kraje swiata.
  Do najbardziej doswiadczonych naleza Meksyk, Argentyna ,Brazylia, Polska, Ukraina i Rosja. Nie jest dzielem przypadku, ze kraje ktore ucierpialy najwiecej….. to bez wyjatku kraje katolickie. Poniewaz w Meksyku eksperyment ten trwa najdluzej, cierpi on najwiecej, zdolal juz wylonic sie ruch spoleczny, czyli „Ibero -Amerykanski Ruch Solidarnosc”, ktory chce zrzucic narzucone jarzmo .
  Do chwili tej przygotowuja sie Meksykanie, jak i inni Latinos, a dowodem jest przedstawienie Kongresowi Stanow Zjednoczonych Meksyku we wrzesniu zeszlego roku niniejszego dokumentu , pod nazwa ” Inicjatywa Odbudowy Narodowej Ekonomii, i udzial Meksyku w Ozywieniu Ekonomii Swiata.”
  Dokument ten opiera sie na zalozeniach ekonomisty amerykanskiego Lyndona LaRuche, ktore znane sa pod wspolna nazwa ” Jest zycie ….po smierci – Miedzynarodowego Funduszu Walutowego”.

  Ponizej przedstawiam Wam tlumaczenie i skrot dokumentu jako, ze w Polsce nie ma nic podobnego, a nawet samo poddawanie w watpliwosc zadan MFW traktowane jest….. jako apostazja.
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  Wstep.
  Dzis wszystkie prawie narody swiata poddane sa dominacji jednego systemu finasowego i monetarnego, ktorym jest Miedzynarodowy Fundusz Walutowy.
  Ten system znajduje sie na drodze gwaltownej dezintegracji, ktora moze nastapic w ciagu kilku tygodni , badz tez moze zostac przedluzona byc moze do 1997-2002 roku. Nic nie zostanie z obecnego systemu, nic nie zostanie uratowane, bo nie ma rozwiazania – istniejacego w tym systemie.
  Dlatego tez, w ciagu 42 do 72 godzin po krachu, musza zostac wprowadzone przepisy o klasycznym bankructwie i reorganizacji, obejmujace caly swiat poddany temu systemowi w tym i nasz narod musi przejsc taka reorganizacje.
  Polityczne, ekonomiczne i socjalne sily naszego narodu musza wziac udzial rozpoczynajac od zaraz, w tworzeniu intelektualnego i programowego przygotowania, ktore pozwoli na przyjecie wlasciwych rozwiazan ekonomicznych, finansowej i walutowej reorganizacji.

  Udzial rzadu narodowego w reaktywowaniu ekonomii swiatowej.

  1) Sejm Polski wyda instrukcje i upowazni rzad, do jak najszybszego podjecia negcjacji z rzadem Stanow Zjednoczonych i innych narodow, ktore doprowadza do:
  a) zwolania Swiatowej Konferencji Monetarnej, ktora opracuje nowy porzadek monetarny zastepujacy dotychczasowy Miedzynarodowy Fundusz Walutowy.
  b)wprowadzi nowy porzadek dotyczacy towarowej wymiany, taryf i ekonomicznych umow, ktore beda spelnialy wymagania zywotnych interesow niezaleznych narodow, dazacych do ogolnego ozywienia gospodarczego.

  2) Wszystkie umowy i porozumienia z Miedzynarodowym Funduszem Walutowym i innymi obcymi instytucjami, prywatnymi i innymi, zostana ogloszone za niewazne i nieobowiazujace. Znaczy to, ze nasz Kraj oglasza natychmiastowe moratorium na dlugi zagraniczne i wstrzymuje platnosci calego obcego zadluzenia, jak i poszczegolnych kategorii pozyczek wewnetrznych.
  Moratorium to bedzie obowiazywalo tak dlugo, az zacznie funkcjonowac nowy system monetarny i finansowy i przywrocony zostanie porzadek i lad ekonomiczny.

  3)Rzad powola niezalezna komisje expertow, ktora dokona przegladu i oceny legalnosci oryginalnych pozyczek, eliminujac z naszych zagranicznych zobowiazan wszystkie te kategorie pozyczek z naszego zadluzenia, ktore byly zaciagniete w sposob nielegalny, nieusprawiedliwiony, niesprawiedliwe, nieuczciwie i na warunkach lichwiarskich.

  4)Rzad oglosi swoja gotowosc do honorowania wszystkich zasadnych i legalnych zobowiazan kredytowych, z zachowaniem zasady rownosci i obrony zywotnych interesow naszego narodu. Splaty owych dlugow zostana rozlozone na 20- 30 lat w zaleznosci od kategorii dlugu.

  5).Przez dwustronne porozumienia wierzyciel i dluznik ustala daty, od ktorych nie bedzie naliczny na istniejacy dlug dodatkowy procent. Co spowoduje, ze od tej chwili dlug nie bedzie wzrastal. Z data wyznaczona – narod wyda bankom wierzycieli bondy rzadowe o wartosci rownej legalnego dlugu. Bondy te beda charekteryzowac sie nastepujacymi cechami:
  a) Beda oprocentowane wg stopy nie wiekszej jak 2% w skali rocznej.
  b) Wyplata bondow nastepowac bedzie po wygasnieciu porozumien. W niektorych przypadkach mozliwy bedzie okres karencji przed wyplatami.
  c) Wymagalnosc splaty dlugu bedzie dostosowana do daty roznych serii bondow,ktore zostana wydane.

  6) Aby wypelnic powyzsze wymagania Rzad Narodowy upowazniony zostanie do natychmiastowego wydania dekretu o scislej kontroli monetarnej, ktora pozwoli na niedopuszczenie do spekulacji i ucieczki kapitalu i obroni spojnosci i integralnosci naszej narodowej waluty.

  II. Krajowa Reforma Walutowa

  7) Silna narodowa waluta jest niezbednym instrumentem naszej narodowej suwerennosci i kierowania naszymi gospodarczymi sprawami na wlasny sposob pozbawiony obcego dyktatu, jak rowniez promujacym tworzenie prawdziwego majatku – w drodze wlasciwej polityki kredytowej.
  W celu umocnienia narodowej waluty i utrzymania zdrowych relacji w wymianie towarowej wewnetrznej, jak i miedzynarodowej, system narodowy waluty zostanie przeorganizowany w oparciu o rezerwy zlota, a wartosc waluty zostanie oparta na ” koszyku” produktow, ktore to zostanie ustalone na drodze prawnej.
  Rzad powinien sporzadzic plan i oglosic w postaci aktu prawnego, jako”Plan Reformy Walutowej”, wg ktorego w scisle okreslonym czasie zostanie wycofana obecna waluta z obiegu i wprowadzona nowa wg scisle okreslonych procedury. Powyzsza procedura powinna zawierac przepis pozwalajacy wymienic okreslona gorna granice ilosci srodkow pienieznych per capita, wszystko ponad ustalony limit podlegac bedzie wymianie tylko po udokumentowaniu , ze pochodza one z legalnych zrodel.
  Wyeliminuje to z obiegu srodki pieniezne, ktore nagromadzono w drodze nielegalnych praktyk lichwiarskich, nielegalnej gospodarczej dzialalnosci, jak i dzialalnosci korupcyjno kryminalnej.

  III. Nowy Bank Narodowy

  8) Bank narodowy nie moze byc bankiem”autonomicznym”.
  Bezwarunkowo, instytucja przynalezna i spelniajaca suwerenne zadania nie moze operowac poza kontrola narodu (w oparciu o umowy i nakazy MFW i Sw B), i dlatego wlasnie Narodowy Bank Polski nalezy natychmiast przeorganizowac w nowy Bank Narodowy wedlug nastepujacych kryteriow:

  9) Nowy Bank Narodowy jest wlasnoscia Panstwa i funkcjonuje pod nadzorem i wg przepisow wydawanych przez Polski Rzad Narodowy w porozumieniu ze Sejmem.

  10)Nowy Bank narodowy natychmiast wprowadzi w zycie plan reorganizacji dlugu narodowego i dlugu narodowych przedsiebiorstw oraz narodowych, jak i prywatnych bankow wg, takich samych kryteriow, jak i z dlugiem zagranicznym.

  11) Nowy Bank Narodowy bedzie stosowal generalna zasade, zmierzajaca do zachecenia do wzrostu produkcji i narodowego zatrudnienia w drodze technologicznego i naukowego postepu.Promocje gospodarki rolnnej rodzinnej, tworzenie i rozwoj srednich i malych przedsiebiorstw, generalnego rozwoju i modernizacji przemyslu, gornictwa i hutnictwa, budownictwa mieszkaniowego, fizycznej infrastruktury, jak i placowek edukacji i kultury, jak i ochrony zdrowia.

  12) Narodowy Bank powinien byc wyposazony w prawo tworzenia kredytu na specyficzne kategorie produktywnych inwestycji. Nastepowac to powinno w postaci wprowadzenia do obiegu nowych pieniedzy w formie kredytow udzielanych przez Narodowy Bank bezposrednio i za posrednictwem pozyczek przez banki prywatne i instytucje finansowe.

  13) Minister Skarbu powinien byc wyposazony w prawo zatwierdzone przez Sejm, do wypuszczania dodatkowych kwot pieniedzy i trzymanych jak depozyt w Narodowym Banku, ktore uruchamiane beda, tylko w celu przedluzenia kredytu na aktywnosc produkcyjna w gospodarce. Nowe pieniadze powinny byc wprowadzane do obiegu jako kredyt udzielany przez Bank Narodowy w nastepujacy sposob.
  a) kredyt udzielany przez Bank Narodowy dla panstwa na inwestycje panstwowe.
  b)kredyt udzielany jednostkom gospodarki prywatnej na cele gospodarcze
  c)udzial Banku Narodowego w kredytowaniu poprzez Banki prywatne
  d) Narodowy Bank dyskontuje noty, drafty i rachunki za wymiane towarowa
  wynikajace z wzrostu produkcji i rzeczywistego majatku i wzrostu kapitalu.

  14) W kazdym jednym przypadku, wydawanie nowego kredytu powinien byc scisle ograniczone do nastepujacych kategorii:
  Zakup materialow surowca i materialow pomocniczych jak i dobr kapitalowych.
  Budowy infrastruktury, zatrudnienia w transporcie lub produkcji dobr rzeczywistych, cele rolniczej produkcji, dzialalnosci gorniczej, budowy fabryk i mieszkan, produkcji i transportu nosnikow energii w roznych formach oraz na publiczne urzadzenia i komunikacje.
  Powinna obowiazywac zasada, ze kredyt nie moze byc placony pozyczajacemu bezposrednio, a tylko w postaci przelewu na rachunek bankowy, z ktorego beda dokonywane wyplaty na sprawdzone i zatwierdzone platnosci zgodne z przeznaczeniem kredytu udzielonego. W ten sposob udzielany kredyt przez Bank Narodowy ma zawsze pokrycie. Nastepne kredyty udzielane beda, tylko w uzaleznieniu od rzeczywistego majatku powstajacego przy ich uzyciu,

  15) Nowe pieniadze nie moga byc uzyte na pokrywanie kosztow operacyjnych rzadu narodowego, ani prowincjonalnych, ani rad municypalnych.

  16) Prywatne banki i instytucje finansowe beda poddane kontroli, czy nie angazuja sie w dzialalnosc nielegalna udzielania swych wlasnych pozyczek( pieniadz kreowany przez bankierow bez wiedzy Narodowego Banku),czy nie inwestuja srodkow w swoich wlasnych transakcjach stockami, i innych nielegalnych aktywnosci.
  Nastepstwem takiego oczyszczenia, bedzie udzielenie zezwolenia bankom tylko na dzialanosc pozyczkowa bazujaca na posiadanych wkladach oszczednosciowych. Pojedyncze zezwolenia na dodatkowe pozyczki bedzie mozna uzyskac, tylko w scislej wspolpracy z Bankiem Narodowym i tylko do pozyczek wymienionych powyzej.

  17) Interest i dyskount na kredyty udzielane przez Bank Narodowy nie powinien byc wiekszy w zadnym wypadku niz 4% w skali rocznej. Prywatne instytucje moga negocjowac swoje kredyty na cale pozyczki, nie przekraczjac jednak ustalonego przez Bank Narodowy limitu.

  18) Jakikolwiek kredyt udzielany przez instytucje krajowa czy zagraniczna czy osoby prywatne , bedzie poddany prawu zakazujacemu praktyk lichwiarskich. Bedzie to uregulowane w przyszlych aktach normatywnych.

  19) Podstawowa infrastruktura, w sklad ktorej wchodzi transport, energia, zaopatrzenie, gospodarka wodna i komunikacja, jest w wiekszym stopniu zrujnowane i zdegradowane. Dlatego Rzad powola natychmiast Narodowa Komisje Infrastruktury, ktora opracuje i wprowadzi w zycie Plan Narodowej Infrastruktury.
  Wielka skala inwestycji w poprawie narodowej infrastruktury, jest zawsze najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem podniesienia produktywnosci ekonomii, zapewnienia wysokiego poziomu produktywnego zatrudnienia, zapewnienia warunkow sprzyjajacych gwaltownemu rozwojowi prywatnych przedsiebiorstw i rolnictwa.

  20) Komisje powinny w ciagu 60 dni od chwili wprowadzenia niniejszego ustawodawstwa, inicjujacy raport zawierajacy:
  a)ocene najbardziej potrzebnych remontow i usprawnien w podstawowych ekonomicznych infrastrukturach, ze szczegolna uwaga na modernizacje koleji, drog, kanalow wodnych, zaopatrzenia w wode i energie per capita, i na km2.
  b) dokonac oceny i mobilizacji sil roboczych i zdolnosci produkcyjnych do remontu infrastruktury.
  c) oceny ewentualnych dodatkowych kredytow potrzebnych w poszczegolnych okresach poczatkowych rozwoju infrastruktury, z w uwzglednieniem odpowiedniego odsetka przeznaczonego na;
  I. Bezposrednie inwestycje panstwowe
  II. Kredyty dla prywatnych przedsiebiorstw zaangazowanych w budownictwo i zaopatrzenie w surowce i
  urzadzenia do remontu infrastruktury.

  21) Na podstawie zalecen Komisji, Sekretarz Skarbu poprosi Sejm o zezwolenie na wydanie okreslonej ilosci srodkow pienieznych w postaci kredytu udzielonego przez Bank Narodowy na cele i zadania scisle okreslone, remontu i rozbudowy infrastruktury zgodnego z zalozonymi planami narodowymi.
  Kredyty te powinny dotyczyc :
  a) kredyty dla panstwowych przedsiebiorstw i przedsiebiorstw ze specjalnymi panstwowymi koncesjami, na budowe i modernizacje urzadzen, pomieszczen i parku maszynowego dla koleji, drog, wodnego i powietrznego transportu, produkcji energii i jej dystrybucje, do budowy urzadzen kontroli i gospodarki zasobami wodnymi ich oczyszczaniem, dystrybucja, ochrona i kontrola wlacznie z budowa odpowiednich systemow irygacyjnych. Komunikacje ze szczegolnym uwzglednieniem sieci lacznosci pocztowej i telefonicznej.
  b) kredyt na budowe, rozszerzenie i modernizacje prywatnych przedsiebiorstw zaangazowanych w Plan Narodowej Infrastruktury, w zaopatrzenie materialowe i maszyny do tych celow.
  Przedsiebiorstwa te beda pracowac wylacznie w budownictwie koleji, drog, wodnego i powietrznego transportu, produkcji energii i jej dystrybucji, kontroli i gospodarki zasobami wody, i komunikacji.

  IV. Handel i taryfy celne

  22) Rzadowa ingerencja w wolna wymiane towarowa i uslug, bedzie ograniczac sie do niezbednego minimum, tylko w celu zachowania porzadku i zabezpieczenia przed zjawiskami kryminogennymi spekulacji, lichwy, wyzysku i eksploatacji, aby utrzymac produkcje i wlasciwy kierunek ekonomii. Wylapywania i przetrzymywania dobr rynkowych w celach uzyskania paskarskich cen, lub w celu uzyskania wplywu na poszczegolne zachowania osob i powodowania zdarzen, jak i wszelkie inne zjawiska towarzyszace spekulacji, beda karane z cala surowoscia prawa
  Wymiana podstawowych towarow takich jak zywnosc, materialy surowcowe, i podstawowe urzadzenia za ceny ponizej ich kosztow produkcji, powoduje smiertelne zagrozenie dla dla gospodarki i nie bedzie tolerowane, ani zarowno w krajowej, jak i miedzynarodowej wymianie.
  Rzad ustali nowy system cen rownowaznych (parity) dla producentow krajowych, ktore beda uzaleznione od: przecietnego kosztu produkcji danego towaru wyceniony na podstawie oceny wielu producentow danego towaru, po odrzuceniu 30% najbardziej zacofanych i 30% najbardziej zaawansowanych przedsiebiorstw.
  Kalkulacja powinna opierac sie na uczciwym i wystarczajacym poziomie plac, w odniesieniu do poziomu gospodarstwa domowego przecietnej rodziny, jak i innej konsumpcji zwiazanej z rozwojowym trendem podnoszenia kwalifikacji i produktywnosci sily roboczej, bez brania pod uwage obecnych plac podczas kalkulacji wyceny.
  Ceny rownowazne, powinny byc kalkulowane przez dodanie do kosztow produkcji, tak zwanego marginesu kapitalowego rozwoju w produkcji, w odniesieniu do minimalnego wzrostu produktywnosci w danym sektorze tak, jak wymaga tego czas i potrzeby gospodarki jako calosci.

  23) Taryfy na dobra importowane w kategoriach towarow podstawowych, nie powinny byc wieksze niz potrzebne, aby zapewnic utrzymanie cen rownowaznych(parity) dla konkurencyjnych producentow krajowych o kwalifikowanej jakosci.
  Taryfy dla towarow importowanych o duzej zwartosci materialow produkowanych w kraju, powinny byc obciazone minimalnie, aby zachecic do uzywania materialow krajowych przez producentow obcych. Towary jawnie konkurencyjne powinny byc oblozone znacznymi taryfami.

  24) W nowym swiatowym systemie finansowo monetarnym i ekonomicznym, bedzie konieczna eliminacja (WTO)Swiatowej Organizacji Handlu, GATT, ktore doprowadzily miedzynarodowa wymiane do niedopuszczalnej sytuacji, niszczenia calych sektorow produkcji krajowej, i sprowadzenie do nedzy ogromnych rzesz ludzi ,ktorzy znalezli sie pod dyktatem- tak jak nasz narod. Tak samo NAFTA, pomiedzy Meksykiem USA i Canada, powinien zostac zreformowany wg zalozen przedstawionych powyzej.

  25) Rzad podejmie wspolprace z innymi rzadami do stworzenia ramowych zasad wymiany miedzynarodowej i wspolpracy, Rzad podejmie natychmiast dyskusje z zainteresowanymi narodami, w celu rozszerzenia sprawiedliwego handlu na zasadach wymiany(barter) towar za towar, na zasadach dlugich umow. W przypadku Europy Centralnej I Wschodniej jest zasadnym dazenie do stworzenia regionalnego wspolnego rynku, dazacego do integracji calego regionu.

  VI. Polityka podatkowa

  26) Prawidlowe funkcjonowanie systemu podatkowego nie tylko przynosi panstwu niezbedne na funkcjonownie srodki, ale powinno rowniez zachecac do dzialalnosci, z ktorej wynika ogolny dobrobyt narodu, z ktorego nie mozna wylaczyc szczegolnie tych, ktorych natura, czy wypadki uczynily niesprawnymi czy mniej zdolnymi.
  Najbardziej efektywnym sposobem zwiekszenia wplywow z podatku, jest zwiekszenie zatrudnienia,
  ( czyli bazy podatkowej), ktore zwieksza dobra fizyczne w wyniku produkcji wymiernej per capita, wypracowuje rzetelny dochod, jak i od przedsiebiorstw.
  Ulgi podatkowe powinny miec zastosowanie wszedzie tam, gdzie wypracowany profit jest reinwestowany w produkcje, natomiast wysokie podatki dotyczyc beda wszystkich przejawow dzialalnosci spekulanckiej i typowo pasozytniczej dzialalnosci, jak zyski z akcjonariatu, dywidend etc, te ktore nie pochodza z pracy i nie tworza nowych dobr.

  Postanowienia koncowe

  Postanowienia te sa wystarczajace, aby rzad podjal dzialania zapewniajace samowystarczalnosc i rozwoj naszej narodowej gospodarce i rolnictwu. Naszym celem, jest zachowanie i uratowanie za wszelka cena narodowej produkcji od pewnego samobojstwa, jakim bedzie dalsze trzymanie sie zasad narzuconych naszemu Narodowi przez Miedzynarodowy Fundusz Walutowy. Nasz Ruch jest zdecydowany uczynic wszystko, aby poruszyc i obudzic nasze spoleczenstwo, caly nasz Polski Narod. Tych, ktorzy ciezka praca tworza nasz narodowy byt.
  Lud Polski moca prawa Boskiego, naturalnego i na mocy prawa narodow, ma swiete i niezbywalne prawo uwolnic sie z kajdan LICHWY.

  Tak nam dopomoz Bog~!

  Zalozenia planu tego, ktory ma juz 18 lat znalazly odbicie w najwspanialszym podreczniku ekonomii jaki ukazal sie w ostatnim 30 leciu na swiecie, napisany przez dr, Glaizewa w Rosji pod tytulem “Osnowy Fizyczieskoj Ekonomiki”, ksiazka ta jest tlumaczona na wszystkie jezyki swiata, w Polsce natomiast nic o niej nie wiadomo.

  Przesylam pod rozwage
  Roman Kafel
  Dallas Texas November 1994

 17. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka tak czyta to wszystko i sie nie mosze nadziwic glupota Polaki.

  Czy zegar dla dlug ma byc czy nie?!!

  Nasza rasa nie obchodzi czy jest zegar tylko czy jest dlug, a dlug bedzie zawsze, bo takie jest prawo ekonomiczne od nasza rasa wybrana.

 18. Ad. 17

  Panie Mordka. Nie rasa wybrana, a rasa wyprana. Ta sama literka, tylko do góry nogami.

 19. Sław. said

  Panie Mordka, cały czas pan zażydza [ kłamie, kpi…..]. Faktem jest, że ” samowybrana” koczująca, żmijowa nacja bandytów, powinna skończyć w obozach pracy o zaostrzonym rygorze.

 20. EKO-LAS said

  Ad.16 @RomanK

  (…)
  7) Silna narodowa waluta jest niezbednym instrumentem naszej narodowej suwerennosci i kierowania naszymi gospodarczymi sprawami na wlasny sposob pozbawiony obcego dyktatu, jak rowniez promujacym tworzenie prawdziwego majatku – w drodze wlasciwej polityki kredytowej.
  (….)

  „Przesylam pod rozwage”

  Szanowny Panie Romanie z całym szacunkiem jakim dla Pana żywię, bo już się pogubiłem, czy nie powinno być: PRZESYŁAM KU PRZESTRODZE.

 21. RomanK said

  Eko Las..to tekst napisany w roku 1994…wtedy przesylalam to do ludzi jacy zazeli w Polsce odgrywac jakas role…i zazeli robic glupoty na sjale horenndalna:-))) Oczywiscie ze ku przestrodze jak wiele innych…jak sam pan widzi z jakim skutkiem:-))
  Najlepiej ocenil to chyba w nizszym texcie pan Jerzy…
  To: wiec@lists.ceti.pl
  Subject: [WIEC] Stanie sie to za sto lat, …. licząc od 1917 roku

  Zobaczcie kto w Polsce jest poszukiwany na rynku pracy?”
  Cham
  i Księgowy

  a więc:

  Polska Misjonarzy ( ……..) Chamów i Księgowych

  czekamy
  – kiedy Polska

  Polska Inżynierów i Gospodarzy

  Podstawy wiedzy inżynierskiej nie zmieniają się w czasie , lub przestrzeni.
  Te same obowiązują we wszystkich krajach
  Opierają się na fizyce chemii, matematyce , czyli na naukach ścisłych.
  Natomiast księgowy?
  Tam wiedza zmienia się w czasie i przestrzeni.
  Kto decyduje co to koszt , a co wydatek?
  Co to wydatek na reklamę i w którym kraju odliczamy VAT i od czego i dlaczego?
  Przepisy zmieniają się wraz z szerokością i długością geograficzną
  Każdy kraj ma inne przepisy, inne cła, inne podatki i sposoby naliczania które zmieniają się w czasie.
  Wystarczy , że politycy wyznaczą specjalna strefę ekonomiczna
  i już obliczenia inżynierskie dotyczące opłacalności danego projektu można wrzucić do kosza.
  Zmieni się akcyza na paliwa, energie elektryczna , cło, i chociaż nie zmieniają się prawa fizyki, to inżynier pozostaje bezradny.
  Napisze księgowy wraz z swoimi pisarzami prośbę do UE o zapomogę, zwaną dotacją, i konkurencyjny zakład można zamknąć.
  Wyjdzie księgowemu z biznes planu ,że zamiast wymieniać olej w silniku, to trzeba robić tylko dolewki,
  to tak będzie , bo inżynier z Służb Utrzymania Ruchu nie dostanie środków na olej i filtry.

  Księgowy śledzi fanaberie posłów i władzy przy produkcji prawa, a inżynier rozwój techniki.

  Dziś kto zdolny pójdzie na trudne studia inżynierskie , aby potem mało zarabiać?
  Na studia inżynierskie pójdzie ten kto na inne się nie dostanie.
  Jaki efekt?
  Świeżo upieczeni inżynierowie nie potrafią czytać rysunku technicznego.
  Uniwersalny język inżynierów z całego Świata, język rysunku technicznego , to dla nich język obcy!
  Czego się Jaś nie nauczył , tego Jan nie będzie umiał!

  Ekonomiści natomiast pomijają całkowicie psychologie,
  bo w Polsce „naukowcy jej nie znają i brak jest jej w polskiej nauce ekonomii

  Ja liczę , że w Europie celem przeciwstawienia się hegemoni Niemiec,
  powstanie, …
  – Środkowoeuropejska Strefa Ekonomiczna z jednym prawem i systemem podatkowym
  Obejmować ona będzie kraje:
  Polska , Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Macedonii,
  Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy,
  Łotwy, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

  Do kiedy to się stanie?
  Proste.
  mamy rózne cykle biblijny „siedem krów…
  Cykle Kondratiewa „Długość fal mierzona między punktami szczytowymi wynosi 58-45,
  a między dolnymi 61-45 lat. Datą przełomową między 3 a 4 cyklem jest rok 1945,
  kiedy zakończyła się faza spadku koniunktury, a zaczęła faza rozwoju, trwająca do początku lat 70. ”
  i cykle 100 letnie

  Stanie sie to za sto lat, …. licząc od 1917 roku
  Wypada więc , że do 2017 musi się to stać!
  _________________
  JerzyS
  „Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn.”
  Arystoteles

 22. wet3 said

  @Konstanty (1)
  Prawda jest taka -jeden skonczony antypolski gnoj rozmawia z drugin skonczopnym antypolsko – sachsowskim gnojem …

 23. Ad. 21

  Księgowy nie musi rozumieć. Księgowy musi PAMIĘTAĆ. I na tym polega księgowość. Nic nie ma do rozumienia. Księgowy wystarczy, że pamięta. I żadnych skojarzeń! Żadnego przetwarzania informacji!

 24. Mordka Rosenzweig said

  re 18

  Szanowny pan Krzysztof,

  Ja pan Mordka dziekuje szanowny pan za ta uwaga.

  Ja pan Mordka zrobil jusz ten blad pare razy w swuj komentasz, ale potem zrozumial sze wyprana i wybrana to nie bylo to samo.

  Ja pan Mordka, teraz cofa wszystkie swoje komentasze gdzie sie pomylil o jedna mala litera.

  Teraz pan Mordka bardzo zaluje, sze nie skonczyl szkola podstawowa, bo potem muglby skonczyc nawet matura, a potem nawet zostac pan profesor, a mosze nawet prezydent dla cala Polsza.

 25. Mordka Rosenzweig said

  re 19

  Szanowny pan Slaw,

  Ja bardzo pszeprasza szanowny pan ale prosze dac jeden dowud, sze ja pan Mordka muwi nieprawda albo pisze humor.

 26. Ad. 24

  Panie Mordka szanowny. Pan piszesz, co pan wiesz, a ja rozumiem.

  Tu przypomina się anegdota, jak to ktoś usłyszał, że pociągiem, którym miał jechać, będą jechać dwaj sławni rabini. No to on uradowany myśli sobie, że nasłucha się mądrych rozmów dwóch mądrych osób. Znalazł przedział, w którym siedzieli wymienieni i przez parę godzin obserwował rabinów, jak ci siedzieli milcząć całą drogę. Wreszcie nie wytrzymał i zapytał, dlaczego nic nie mówią, a do powiedzenia przecież mają dużo. Jeden z rabinów odpowiedział: „On wie wszystko i wie, że ja wiem wszystko. Ja wiem wszystko i wiem, że on wie wszystko. To o czym my mamy gadać?”

  Tak to i języka po próżnicy strzępić nie należy. A pan, panie Mordka, niech już pisze ten naród wybrany, albo wyprany, wszystko jedno. Goje różnicy i tak nie zauważą. Im jest wszystko jedno.

  Pozdrawiam z szacunkiem. I zaczynam milczeć.

 27. Maciej said

  Nad cała Polsza i dla dobra większości Polaków panie Mordka …

 28. Marucha said

  Re 19:
  Pan Mordka jest jednym z naszych dwu ulubionych starozakonnych, jakich tolerujemy bez względu na treści ich wypowiedzi, które bywają bardzo pouczające.

 29. Sław. said

  Bardziej pouczjące od tego co mówią starozakonni http://www.youtube.com/user/ Polonocentryzm. Pozdrawiam.

 30. Sław. said

  http://www.youtube.com/user/Polonocentryzm upadki.wmv i irytacja.wmv.

 31. Dojczgewałt said

  Ciekawa i odwazne podsumowanie faktow przed Fed w ktorej mowca nazywa ich szczurami. Warto by moze przetlumaczyc?

  Robert Wenzel’s ‚David’ Speech Crushes Federal Reserve’s ‚Goliath’ Dream

  In perhaps the most courageous (and likely must-read for future economists) speech ever given inside the New York Fed’s shallowed hallowed walls, Economic Policy Journal’s Robert Wenzel delivered the truth, the whole truth, and nothing but the truth to the monetary priesthood. Gracious from the start, Wenzel takes the Keynesian clap-trappers to task on almost every nonsensical and oblivious decision they have made in recent years.
  „My views, I suspect, differ from beginning to end… I stand here confused as to how you see the world so differently than I do. I simply do not understand most of the thinking that goes on here at the Fed and I do not understand how this thinking can go on when in my view it smacks up against reality.”
  and further…
  „I scratch my head that somehow your conclusions about unemployment are so different than mine and that you call for the printing of money to boost ‚demand’. A call, I add, that since the founding of the Federal Reserve has resulted in an increase of the money supply by 12,230%.”
  But his closing was tremendous:
  „Let’s have one good meal here. Let’s make it a feast. Then I ask you, I plead with you, I beg you all, walk out of here with me, never to come back. It’s the moral and ethical thing to do. Nothing good goes on in this place. Let’s lock the doors and leave the building to the spiders, moths and four-legged rats.”
  The Full Speech is below:
  Thank you very much for inviting me to speak here at the New York Federal Reserve Bank.
   
  Intellectual discourse is, of course, extraordinarily valuable in reaching truth. In this sense, I welcome the opportunity to discuss my views on the economy and monetary policy and how they may differ with those of you here at the Fed.
   
  That said, I suspect my views are so different from those of you here today that my comments will be a complete failure in convincing you to do what I believe should be done, which is to close down the entire Federal Reserve System
   
  My views, I suspect, differ from beginning to end. From the proper methodology to be used in the science of economics, to the manner in which the macro-economy functions, to the role of the Federal Reserve, and to the accomplishments of the Federal Reserve, I stand here confused as to how you see the world so differently than I do.
   
  I simply do not understand most of the thinking that goes on here at the Fed and I do not understand how this thinking can go on when in my view it smacks up against reality.
   
  Please allow me to begin with methodology, I hold the view developed by such great economic thinkers as Ludwig von Mises, Friedrich Hayek and Murray Rothbard that there are no constants in the science of economics similar to those in the  physical sciences.
   
  In the science of physics, we know that water freezes at 32 degrees. We can predict with immense accuracy exactly how far a rocket ship will travel filled with 500 gallons of fuel. There is preciseness because there are constants, which do not change and upon which equations can be constructed.
   
  There are no such constants in the field of economics since the science of economics deals with human action, which can change at any time. If potato prices remain the same for 10 weeks, it does not mean they will be the same the following day. I defy anyone in this room to provide me with a constant in the field of economics that has the same unchanging constancy that exists in the fields of physics or chemistry.
   
  And yet, in paper after paper here at the Federal Reserve, I see equations built as though constants do exist. It is as if one were to assume a constant relationship existed between interest rates here and in Russia and throughout the world, and create equations based on this belief and then attempt to trade based on these equations. That was tried and the result was the blow up of the fund Long Term Capital Management, a blow up that resulted in high level meetings in this very building.
   
  It is as if traders assumed a given default rate was constant for subprime mortgage paper and traded on that belief. Only to see it blow up in their faces, as it did,  again, with intense meetings being held in this very building.
   
  Yet, the equations, assuming constants, continue to be published in papers throughout the Fed system. I scratch my head.
   
  I also find curious the general belief in the Keynesian model of the economy that somehow results in the belief that demand drives the economy, rather than production. I look out at the world and see iPhones, iPads, microwave ovens, flat screen televisions, which suggest to me that it is production that boosts an economy. Without production of these things and millions of other items, where would we be? Yet, the Keynesians in this room will reply, “But you need demand to buy these products.” And I will reply, “Do you not believe in supply and demand? Do you not believe that products once made will adjust to a market clearing price?”
   
  Further , I will argue that the price of the factors of production will adjust to prices at the consumer level and that thus the markets at all levels will clear. Again do you believe in supply and demand or not?
   
  I scratch my head that somehow most of you on some academic level believe in the theory of supply and demand and how market setting prices result, but yet you deny them in your macro thinking about the economy.
   
  You will argue with me that prices are sticky on the downside, especially labor prices and therefore that you must pump money to get the economy going. And,  I will look on in amazement as your fellow Keynesian brethren in the government create an environment  of sticky non-downward bending wages.
   
  The economist  Robert Murphy reports that President  Herbert Hoover continually pressured businessmen to not lower wages.
   
  He quoted Hoover in a speech delivered to a group of businessmen:
   
  In this country there has been a concerted and determined effort  on the part of government and business… to prevent any reduction in wages.
   
  He then reports that FDR actually outdid Hoover by seeking to “raise wages rates rather than merely put a floor under them.”
   
  I ask you, with presidents actively conducting policies that attempt to defy supply and demand and prop up wages, are you really surprised that wages were sticky downward during the Great Depression?
   
  In present day America, the government focus has changed a bit. In the new focus, the government  attempts much more to prop up the unemployed by extended payments for not working. Is it really a surprise that unemployment is so high when you pay people not to work.? The 2010 Nobel Prize was awarded to economists for their studies which showed that, and I quote from the Noble press release announcing the award:
   
  One conclusion is that more generous unemployment benefits give rise to higher unemployment and longer search times.
   
  Don’t you think it would make more sense to stop these policies which are a direct factor in causing unemployment, than to add to the mess and devalue the currency by printing more money?
   
  I scratch my head that somehow your conclusions about unemployment are so different than mine  and that you call for the printing of money to boost “demand”. A call, I add, that since the founding of the Federal Reserve has resulted in an increase of the money supply by 12,230%.
   
  I also must scratch my head at the view that the Federal Reserve should maintain a stable price level. What is wrong with having falling prices across the economy, like we now have in the computer sector, the flat screen television sector and the cell phone sector? Why, I ask, do you want stable prices? And, oh by the way, how’s that stable price thing going for you here at the Fed?
   
  Since the start of the Fed, prices have increased at the consumer level by 2,241% [3]. that’s not me misspeaking, I will repeat, since the start of the Fed, prices have increased at the consumer level by 2,241%.
   
  So you then might tell me that stable prices are only a secondary goal of the Federal Reserve and that your real goal is to prevent serious declines in the economy but, since the start of the Fed, there have been 18 recessions including the Great Depression and the most recent Great Recession. These downturns  have resulted in stock market crashes, tens of  millions of unemployed and untold business bankruptcies.
   
  I scratch my head and wonder how you think the Fed is any type of success when all this has occurred.
   
  I am especially confused, since Austrian business cycle theory (ABCT), developed by Mises, Hayek and Rothbard, has warned about all these things. According to ABCT, it is central bank money printing that causes the business cycle and, again you here at the Fed have certainly done that by increasing the money supply. Can you imagine the distortions in the economy caused by the Fed by this massive money printing?
   
  According to ABCT, if you print money those sectors where the money goes  will boom, stop printing and those sectors will crash. Fed printing tends to find its way to Wall Street and other capital goods sectors first, thus it is no surprise to Austrian school economists that the crashes are most dramatic in these sectors, such as the stock market and real estate sectors. The economist Murray Rothbard in his book America’s Great Depression [4] went into painstaking detail outlining how the changes in money supply growth resulted in the Great Depression.
   
  On a more personal level, as the recent crisis was developing here, I warned throughout the summer of 2008 of the impending crisis. On July 11, 2008 at EconomicPolicyJournal.com, I wrote:
   
  SUPER ALERT: Dramatic Slowdown In Money Supply Growth
   
  After growing at near double digit rates for months, money growth has slowed dramatically. Annualized money growth over the last 3 months is only 5.2%. Over the last two months, there has been zero growth in the M2NSA money measure.
   
  This is something that must be watched carefully. If such a dramatic slowdown continues, a severe recession is inevitable.
   
  We have never seen such a dramatic change in money supply growth from a double digit climb to 5% growth. Does Bernanke have any clue as to what the hell he is doing?
   
  On July 20, 2008, I wrote:
   
  I have previously noted that over the last two months money supply has been collapsing. M2NSA has gone from double digit growth to nearly zero growth.
   
  A review of the credit situation appears worse. According to recent Fed data, for the 13 weeks ended June 25, bank credit (securities and loans) contracted at an annual rate of 7.9%.
   
  There has been a minor blip up since June 25 in both credit growth and M2NSA, but the growth rates remain extremely slow.
   
  If a dramatic turnaround in these numbers doesn’t happen within the next few weeks, we are going to have to warn of a possible Great Depression style downturn.
   
  Yet, just weeks before these warnings from me, Chairman Bernanke, while the money supply growth was crashing, had a decidedly much more optimistic outlook, In a speech on June 9, 2008, At the Federal Reserve Bank of Boston’s 53rd Annual Economic Conference [7], he said:
   
  I would like to provide a brief update on the outlook for the economy and policy, beginning with the prospects for growth.  Despite the unwelcome rise in the unemployment rate that was reported last week, the recent incoming data, taken as a whole, have affected the outlook for economic activity and employment only modestly.  Indeed, although activity during the current quarter is likely to be weak, the risk that the economy has entered a substantial downturn appears to have diminished over the past month or so.  Over the remainder of 2008, the effects of monetary and fiscal stimulus, a gradual ebbing of the drag from residential construction, further progress in the repair of financial and credit markets, and still-solid demand from abroad should provide some offset to the headwinds that still face the economy.
   
  I believe the Great Recession that followed is still fresh enough in our minds so it is not necessary to recount in detail as to whose forecast, mine or the chairman’s, was more accurate.
   
  I am also confused by many other policy making steps here at the Federal Reserve. There have been more changes in monetary policy direction during the Bernanke era then at any other time in the modern era of the Fed. Not under Arthur Burns, not under G. William Miller, not under Paul Volcker, not under Alan Greenspan  have there been so many dramatically shifting Fed monetary policy moves. Under Chairman Bernanke there have been significant changes in direction of the money supply growth FIVE different times. Thus, for me, I am not at all surprised at the current stop and go economy. The current erratic monetary policy makes it exceedingly difficult for businessmen to make any long term plans.  Indeed, in my own Daily Alert on the economy [8] I find it extremely difficult to give long term advice, when in short periods I have seen three month annualized M2 money growth go from near 20% to near zero, and then in another period see it go from 25% to 6%.
   
  I am also confused by many of the monetary programs instituted by Chairman Bernanke. For example, Operation Twist.
   
  This is not the first time an Operation Twist was tried. an Operation Twist was tried in 1961, at the start of the Kennedy Administration [10] A paper [11] was written by three Federal Reserve economists in 2004 that, in part, examined the 1960’s Operation Twist
   
  Their conclusion (My bold):
   
  A second well-known historical episode involving the attempted manipulation of the term structure was so-called Operation Twist.  Launched in early 1961 by the incoming Kennedy Administration, Operation Twist was intended to raise short-term rates (thereby promoting capital inflows and supporting the dollar) while lowering, or at least not raising, long-term rates. (Modigliani and Sutch 1966)…. The two main actions of Operation Twist were the use of Federal Reserve open market operations and Treasury debt management operations..Operation Twist is widely viewed today as having been a failure, largely due to classic work by  Modigliani and Sutch….
   
  However, Modigliani and Sutch also noted that Operation Twist was a relatively small operation, and, indeed, that over a slightly longer period the maturity of outstanding government debt rose significantly, rather than falling…Thus, Operation Twist does not seem to provide strong evidence in either direction as to the possible effects of changes in the composition of the central bank’s balance sheet…
   
  We believe that our findings go some way to refuting the strong hypothesis that nonstandard policy actions, including quantitative easing and targeted asset purchases, cannot be successful in a modern industrial economy.  However, the effects of such policies remain quantitatively quite uncertain.
   
  One of the authors of this 2004 paper was Federal Reserve Chairman Bernanke. Thus, I have to ask, what the hell is Chairman Bernanke doing implementing such a program, since it is his paper that states it was a failure according to Modigliani, and his paper implies that a larger test would be required to determine true performance.
   
  I ask, is the Chairman using the United States economy as a lab with Americans as the lab rats to test his intellectual curiosity about such things as Operation Twist?
   
  Further, I am very confused by the response of Chairman Bernanke to questioning by Congressman Ron Paul. To a seemingly near off the cuff question by Congressman Paul on Federal Reserve money provided to the Watergate burglars, Chairman Bernanke contacted the Inspector General’s Office of the Federal Reserve and requested an investigation [12]. Yet, the congressman has regularly asked about the gold certificates held by the Federal Reserve [13] and whether the gold at Fort Knox backing up the certificates will be audited. Yet there have been no requests by the Chairman  to the Treasury for an audit of the gold.This I find very odd. The Chairman calls for a major investigation of what can only be an historical point of interest but fails to seek out any confirmation on a point that would be of vital interest to many present day Americans.
   
  In this very building, deep in the underground vaults, sits billions of dollars of gold, held by the Federal Reserve  for foreign governments. The Federal Reserve gives regular tours of these vaults, even to school children. [14] Yet, America’s gold is off limits to seemingly everyone and has never been properly audited. Doesn’t that seem odd to you? If nothing else, does anyone at the Fed know the quality and fineness of the gold at Fort Knox?
   
  In conclusion, it is my belief  that from start to finish  the Fed is a failure. I believe faulty methodology is used, I believe that  the justification for the Fed, to bring price and economic stability, has never been a success. I repeat, prices since the start of the Fed have climbed by 2,241% and there have been over the same period 18 recessions. No one seems to care at the Fed about the gold supposedly backing up the gold certificates on the Fed balance sheet. The emperor has no clothes.  Austrian Business cycle theorists are regularly ignored by the Fed, yet they have the best records with regard to spotting overall downturns, and further they specifically recognized the developing housing bubble. Let it not be forgotten that in 2004, two economists here at the New York Fed wrote a paper [15] denying there was a housing bubble. I responded to the paper [16] and wrote:
   
  The faulty analysis by [these] Federal Reserve economists… may go down in financial history as the greatest forecasting error since Irving Fisher declared in 1929, just prior to the stock market crash, that stocks prices looked to be at a permanently high plateau.
   
  Data released just yesterday, now show housing prices have crashed to  2002 levels.
   
  I will now give you more warnings about the economy.
   
  The noose is tightening on your organization, vast amounts of money printing are now required to keep your manipulated economy afloat. It will ultimately result in huge price inflation, or,  if you stop printing, another massive economic crash will occur. There is no other way out.
   
  Again, thank you for inviting me. You have prepared food, so I will not be rude, I will stay and eat.
   
  Let’s have one good meal here. Let’s make it a feast. Then I ask you, I plead with you, I beg you all, walk out of here with me, never to come back. It’s the moral and ethical thing to do. Nothing good goes on in this place. Let’s lock the doors and leave the building to the spiders, moths and four-legged rats.

 32. Re.16
  Panie Romanie.
  W 1994 r. to już było po nocnym cyrku z 4 czerwca 1992 r. pod osłoną którego wyrażono zgodę na ratyfikowanie przez prezydenta Wałęsę Układu Europejskiego z 16 grudnia 1991 r.
  Dostali w nim program ramowy – co i jak mają w Polsce robić – a rząd nadzorczy w postaci Rady Stowarzyszenia. Resztę szczegółów dopracowywano w ciszy gabinetów

  A Pan im z takim czymś wówczas wyskoczył w 1994 r.

  Nawet teraz wielu nie chce nawet słyszeć jak to faktycznie wówczas było.
  Wystarczy im raz na miesiąc wieczorno-nocna ‚katecheza polityczna’ znanego profesora w znanym jedynie polskim i jedynie katolickim radiu.
  I już wszystko wiedzą – prawdę, jedynie prawdę – z samych siebie i opowiadań.
  A o Układzie Europejskim z 16 grudnia 1991 r. zawsze obowiązywało tam tabu. Ciekawe dlaczego? Może daty się źle kojarzą?

  Trochę o tym jak to było jest tu:

  Wybory przez pryzmat „Nocnej zmiany – czy nocnej zdrady?”
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/10/wybory-przez-pryzmat-%e2%80%9enocnej-zmiany-%e2%80%93-czy-nocnej-zdrady%e2%80%9d/

 33. RomanK said

  Coz panie Jozefie..sprawa jest nadal aktualna i w teh chwili praktycznie jest jednyna instrukcja na chwile krachu..a ten moze nastapic juz..teraz…w kazdej chwili tzn on juz jest ale jeszcze nie slychac behhhhhh:-)))
  Bieda panei Jozefie…ze4 w Polsce nie ma zadnej organizacji, zeby odegrac role ratownika i strazaka…w USA wszedzie sa do tego gotowi…nawet calew sektory samorzadow, rzadow stanowych, administracja…
  Dlatego jest straszno….

 34. Panie Romanie.
  ‚Podsłuchuję’ w tej chwili RM – plecie o PiS J.R. Nowak – i flaki się człowiekowi przewracają. Świetny neutralizator i uwodziciela stworzyli.
  Tam się wg mnie nic nie zmieni. Idą i pójdą w zaparte – aż do końca.

  Chanuka i patriotyzm inaczej?
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/16/chanuka-i-patriotyzm-inaczej/

 35. No jak mamy takie radio?
  z takim patriotyzmem? – mur beton powstanie taka organizacja.
  Widocznie tam nie mają takiego szczęścia.

  Chanuka i patriotyzm inaczej?
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/16/chanuka-i-patriotyzm-inaczej/

 36. u said

  Coz taki Rostkowski moze poradzic, jak zadluzenie jest rekomendowane przez swiatowej slawy – beneficjentow uwlaszczonych w MFW. Toc po to go ryzy musial przyklepac, zeby sie nie wychylal, a bez zgrzytow, bardzo plynnie – zegar do przodu nakrecal.

 37. Oni się wszyscy boją oszukanego Narodu Polskiego.
  Jedność i jedność … jedność i jedność …. jedność i jedność … głosił J.R. Nowak – oczywiście pod berłem J. Kaczyńskiego i PiS … czyli KOR … to jakiś nawyk po tej zjednoczonej onegdaj partii.

 38. u said

  Wydaje mi sie, ze pod opiekunczymi skrzydelkami pisowskimi, Narod sie nie zjednoczy. Po prostu partia ta wzbudza bardzo negatywne emocje wsrod przewazajacej czesci elektoratu. To musi byc cos nowego, niepohanbionego ruszaniem palcami w butach. W czasie pobytu w kraju pare osob przyznalo mi sie, glosowali na palizbukow, zeby nie windowac kaczorow. Taka zobaczyli alternatywe!!!! To o czyms swiadczy, fakt, ze o glupocie wyborcow, ale i o sympatii jaka sie ciesza kaczory a Narodzie.

  JRN fakt popiera kaczk (przysluchujac sie uwaznie – mozna wysluchac i krytyke)i, dla mnie to jest zrozumiale – bo musi. RM przy aplauzie jaim sie cieszy wsrod poslusznych politycznie zmuszone jest zabiegac o popracie wplywej partii, gdyz inaczej ……… sami wiemy w czyjej obronie maszeruja manifestanci po naszych ulicach ze wlasnie zeby nie windowac kaczorow, gloswali na palizbukow.

 39. TomUSAA+ said

  Zerżnąłem to z Onetu, mam nadzieje, ze będzie mi to wybaczone.

  ceny 2008 rok do 2012 roku:
  1 litr benzyny: 3,80 –> 5,60–W SZCZECINIE PO 6,10 – NA DZIEŃ 14.03.2012 r
  1 kg piersi z kurczaka: 11,00 –>18,00
  1 kg kiełbasy podwawelskiej: 12,00 –> 22,00
  1 jajko: 28 groszy –> 70 groszy (!!!!!!!)
  1 kg jabłek: 1,80 –> 2,90
  1 litr oleju Kujawski 4,99 –> 6,99
  1 kg żeberek wieprzowych 10,00 –> 17,00
  1 kg schabu wieprzowego 12,00 –> 19,00
  1 kg szynki zwykłej (wędlina) 17,00 –> 35,00 (!!!!!!!!!!!!)
  1 litr Coca-Cola: 3,80 –> 4,99

  Ciekawe jak długo to ludzie jeszcze wytrzymają… Pracujący Polak oddał Rządowi w podatkach…
  24 802 zł
  Dług publiczny Polski wynosi…
  942 460 032 067 zł
  Państwowy dług
  w przeliczeniu na obywatela
  wynosi…
  24 703 zł
  Z tytułu podatków w 2011 r. Rząd zebrał…
  267 261 576 268 zł

  Polska Republika Kolesi (PRK) jest biurokratyczno-mafijnym państwem bezprawia, w którym znaczna część dochodu narodowego – wypracowanego ciężką pracą obywateli – ulatnia się do kieszeni wąskiej grupy cwaniaczków z powodu napęczniałej biurokracji, wprost niewyobrażalnej korupcji i na skutek panowania „kolesiowskiego kapitalizmu” (ang. crony capitalism) zamiast gospodarki wolnorynkowej.

  I to jest odpowiedź na nurtujące wielu Polaków pytanie, dlaczego ceny i koszty utrzymania są w PRK jak na Zachodzie, a płace 4 razy mniejsze pomimo wielu lat swobodnego przepływu ludzi, technologii i kapitału.

  Nawet połowa ceny większości produktów lub usług nabywanych w Polsce to tzw. nawis korupcyjno-biurokratyczno-mafijny. Inaczej: gdyby nie korupcja, biurokracja i mafijne układy ceny w Polsce byłyby 50% niższe (albo płace 100% wyższe).

  Ale wysoka w stosunku do zarobków struktura kosztów w gospodarce to nie jedyna cena jaką płaci przeciętny Polak za obecny stan rzeczy. Haracz jest także uiszczany w postaci niższej jakości produktów i usług np. fatalna jakość dróg i kolei, nowe stadiony i autostrady-buble, fatalna służba zdrowia, sól przemysłowa w żywności, makarony z odpadów rybnych itd. Gdyby brać pod uwagę nie tylko ceny, lecz także jakość produktów i usług okazałoby się, że na Zachodzie płace są 6x większe.
  W poprzednim roku nasz PKB to 1,5 biliona zł.Wynika z tego ,że nasz dług publiczny to 825000000 mld zł,czyli 55% PKB.Jeżeli do tego dodamy długi samorządowe to całkowity dług wynosi ponad 1 bilion zł.Rostowski twierdzi ,że reforma emerytalna nie wniesie do budżetu za wiele pieniędzy ,ale widać,że dobre kilkaset mln zł.Jak będzie trzeba to Vincent machnie się na pozostłe 3 % kasy z OFE.Za trzy lata rozpocznie się rolowanie naszych długów i wtedy będzie naprawdę niedobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PŁACIMY ZA PO-PULIZM TUSKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Niedościgłym wzorcem dla ministrów jest niejaki Jaques Vincent Rostowski. Przypomnę kilka ‚tricków’ owego pana, zwanego pieszczotliwie ‚księgowym mafii’:

  – uczynienie z Lasów Państwowych jednostki budzetowej: dzięki temu 2 miliardy rocznie dochodów lasów stało się zastrzykiem dla budżetu
  – emisja obligacji przez fundusz drogowy: 15 miliardów rocznie obligacji gwarantowanych przez skarb państwa, które nie są wykazywane jako wydatki budżetu
  – emisja obligacji przez fundusz kolejowy: 10 miliardów rocznie obligacji gwarantowanych przez skarb państwa, które nie są wykazywane jako wydatki budżetu
  – grabież 7.5 miliarda zł z funduszu rezerwy demograficznej
  Administracja rządowa i samorządowa spuchła do niespotykanych dotychczas rozmiarów. W 2012 roku liczba tych urzędników przekroczyła 500 tysięcy. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat urzędnicze posady otrzymało 75 tysięcy osób. Jednym z haseł, dzięki którym rząd Donalda Tuska (55 l.) doszedł do władzy, była walka z biurokracją i cięcie wydatków na urzędy. Tymczasem według twardych danych GUS tylko w latach 2007-2010 w Polsce liczba zatrudnionych w administracji publicznej urzędników wzrosła o 110 tys. I dalej rośnie.
  W 2011 roku do tej armii dołączyło kolejne 15 tysięcy rekrutów. – Więcej urzędników, to więcej wydatków z kasy, którą wpłacają do budżetu podatnicy.
  Posada w administracji to dobra fucha, średnie zarobki urzędnika Służby Cywilnej to 4 tysiące miesięcznie, do tego dochodzą nagrody, premie i przywileje. Tylko w ciągu jednego roku na nagrody w Służbie Cywilnej wydano 800 milionów złotych.

  110 tys. – tylu urzędników przybyło w latach 2007-2011

 40. Re.38
  A ile urzędników przybyło w latach 1990-2007 r.
  I będzie ich przybywać w związku wepchaniem Polski do UE i radosnej na tym tle tworzenia niezliczonej ilości przepisów prawnych.
  Aby przepisy prawa nie były martwą literą prawa, to trzeba je obsłużyć – a to urzędnicy, komputeryzacja ….. [gigantyczne koszty].

 41. RE: glowny artykul

  Wyglada na to, ze jak „une” wszystko „szprywatyzuja”, sprzedadza, wytna i zaleja, to stwierdza, ze jednak sie pomylili i sa zmuszeni podac sie do dymisji…odlataujac w Tel-aviwska „sina dal…”…
  „Ekonomia” nie wytrzymala, albo juz dzisiaj „niewolnicy” przystapia do ladowania „unych” na „taczki”…i do „wronek”…:)))
  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 42. RomanK said

  Pan TOmUSA..do takiej statystyki zawszenie niech pan poda minimalna place pracujacej rodziny….
  Wtedy zobaczy pan prawdziwa skale..INFLACJI..w Polsce…
  Jak leci na pysk polski zloty i jego sila nabywcza.
  CO moze zrobic pan Rostkowsk „””””?????? pyta pani U//i i wszyscy inii///// poprostu powiedziec NIE! TO moze..inna sprawz ..alaczego tego nie mowi, dlaczego nei owi prawdy???

 43. Zdziwiony said

  Julian Tuwim: Giełdziarze

  Wybiegają obłędnie i w popłochu pędzą,
  W nerwowych mózgach skaczą kursa, akcje, czeki,
  Mówią do siebie, liczą,biegną, byle prędzej,
  Zapinając po drodze pękate swe teki.

  Wczoraj kupił za milion, dzisiaj za dwa sprzeda.
  Kupi jeszcze- gdzie dostać?- leci – płaci więcej,
  Był w cukierni, był w banku, targuje się, nie da,
  Liczy, gemacht, wziął, pędzi, sprzedał. Sto tysięcy.

  A jutro znów popędzą z giełdy do kawiarni,
  Puszczą w ruch bystre oczy i paluchy drżące,
  I znów obsiądą stolik jak spiskowcy czarni,
  Rzucając krótkie słowa i grube tysiące.

  W twarz dadzą sobie napluć za tyle a tyle,
  Obetrą gębę ręką, a sumę przeliczą!
  Poproś ich o Chrystusa – zapytają: ile?
  A gdy zgodzisz się – przyjdą jutro ze zdobyczą!

  Gudłaje w drogich futrach, w jedwabnej bieliźnie
  Wystrojone szajgece w eleganckich butach,
  Chamy, bydło spasione na własnej ojczyźnie,
  Którą codziennie w obcych kupczycie walutach!

  Haussa, łotry! Na giełdę! Kwadransik szermierki!
  Wrzeszczcie! To cały trud wasz, tak hojnie płacony!
  Nuże! Z rączki do rączki przerzucać papierki
  I leciutko zagarniać krocie i miliony!

  A potem – zakąskami zastawiać stoliki!
  Żreć, żreć, chlać i używać – wre wściekła robota!
  Tłustym, słodkim likierem zapijać indyki
  I – „Wina dla orkiestry! – Orkiestra Foxtrotta!”

  Złodzieje na wolności! Próżniaki! Parszywce!
  Bando rozzuchwalona i niesyta nigdy!
  Baczcie! Marki, przepite wieczorem przy dziwce,
  Jak proklamacje fruną w mrowie ludzkiej krzywdy.

  Wyjdą z okrutnym hymnem podziemni mściciele,
  Sto tysięcy ziębnącej i głodnej gołoty,
  Rozbiją kasy, podrą spęczniałe portfele
  I do gardła wam zaczną pięścią pchać banknoty!

  Tutaj nie ma gadania. Tutaj pięści trzeba!
  Wyłapać ten sztab czarny, łajdaków gromadę!
  Za mordę, do więzienia – na suchy kęs chleba,
  Bo do dziś – po cukierniach żłopią czekoladę.

  A potem – dać im pracę. Niechaj rąbią drzewo.
  Niech z dworca noszą kufry, cięższe od kamieni,
  Niech sprzedają gazety w mróz i pod ulewą.
  Lub trochę postoją przy warsztacie zgarbieni.

  Gdy święty turkot maszyn zadudni im w głowie,
  Kiedy pot zrosi czoło, plecy zegnie ucisk.
  O życiu wtedy ramię omdlałe im powie
  I duszne sale fabryk, i wściekły żar hucisk!

 44. Kapsel said

  Re 42
  To może jeszcze i ten wierszyk:

  Julian Tuwim: Żydzi.

  Czarni, chytrzy, brodaci,
  Z obłąkanymi oczyma,
  W których jest wieczny lęk,
  W których jest wieków spuścizna,
  Ludzie,
  Którzy nie wiedzą, co znaczy ojczyzna,
  Bo żyją wszędy,
  Tragiczni, nerwowi ludzie,
  Przybłędy.

  Szwargocą, wiecznie szwargocą
  Wymachując długimi rękoma,
  Opowiadają sobie jakieś trwożne rzeczy
  I uśmiechają się chytrze,
  Tajnie posiedli najskrytsze
  Z miliarda czarnych, pokracznych literek
  Ci chorzy obłąkańcy,
  Wybrany Ród człowieczy!
  Pomazańcy!

  Pogładzą mokre brody
  I znowu radzą, radzą…
  – Tego na bok odprowadzą,
  Tego wołają na stronę,
  Trzęsą się… oczy strwożone
  Rzucą szybko przed siebie,
  Czy ktoś nie słyszy…

  Wieki wyryły im na twarzach
  Bolesny grymas cierpienia,
  Bo noszą w duszy wspomnienia
  O murach Jerozolimy,
  O jakimś czarnym pogrzebie,
  O rykach na cmentarzach…

  …Jakaś szatańska Msza,
  Jakieś ukryte zbrodnie
  (…pod oknami… w piątki… przechodnie…
  Goje… zajrzą do okien… Sza! Sza-a-a!)

 45. mironik said

  Co premier Kazimierz Marcinkiewicz kombinował z KSS S.A.?
  W kilku ostatnich wydaniach Dziennika Gazety Prawnej można przeczytać szereg informacji na temat

  kłopotów związanych z budową odcinak autostrady A4 przez spółkę Dolnośląskie Surowce Skalne. Możemy

  dowiedzieć się między innymi o tym, że ponad sześćdziesiąt tysięcy złotych zainkasował były premier

  Kazimierz Marcinkiewicz za doradzanie upadłej firmie DSS budującej autostradę A2. Wśród usług

  doradczych było namawiał Ministerstwa Skarbu Państwa do przedłużenia terminów spłat za kupioną od

  państwa przez DSS kopalnię kruszców w Złotoryi.
  Kazimierz Marcinkiewicz organizował współpracę DSS z ministerstwami Skarbu Państwa, infrastruktury

  oraz spraw zagranicznych. Dostał za to wysokie wynagrodzenie – wynika z dokumentów, do których dotarł

  DGP. W tym czasie spółka cieszyła się wyjątkową przychylnością ministerstw, które powierzyły jej wiele

  zamówień.
  Firma Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kazimierz Marcinkiewicz wystawiła DSS dwie faktury w 2011 r. W

  tytule pierwszej b. premier napisał: „Doradztwo strategiczne, współpraca z Polimex, West LB Bank,

  Ministerstwo Skarbu Państwa”, i pracę wycenił na 24,6 tys. zł. Kolejną opisał tak: „Doradztwo

  strategiczne, współpraca z Polimex, West LB Bank, Ministerstwem Skarbu Państwa, Ministerstwem Spraw

  Zagranicznych, Ministerstwem Infrastruktury”. Tym razem za 40 tys. zł.
  – Gdyby mnie pan złapał na lobbingu, mógłby mnie pan podać do prokuratury. Ja byłem w MSP, aby po

  prostu złożyć konkretną propozycję w imieniu DSS – tłumaczył nam wczoraj Kazimierz Marcinkiewicz.

  Jednak pytań co do jego roli trudno uniknąć. Takie działanie może być traktowane jako lobbing, choć

  wymyka się obowiązującej dziś dziurawej ustawie.
  Ze słów Marcinkiewicza wynika, że nieskutecznie namawiał MSP do przedłużenia terminów spłat za kupioną

  od państwa przez DSS kopalnię kruszców w Złotoryi. Ale to nie do końca prawda. W MSP rozmawiał o tym w

  połowie ub.r., a resort dopiero dziś zastanawia się, co zrobić z tą umową. – Umowa sprzedaży akcji

  między Skarbem Państwa a spółką Surowce Skalne Zachód (spółka celowa założona przez DSS) została

  zawarta w 2010 r. Kupujący nie dokonał wpłat. Rozważamy odstąpienie od umowy – poinformowała DGP

  rzecznik resortu Skarbu Państwa Magdalena Kobos.
  – Przy prywatyzacji kopalni w Złotoryi mieliśmy do czynienia ze specjalnym traktowaniem DSS przez MSP

  – mówi wprost Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw.
  Co więcej, mimo że DSS nie wywiązywał się wobec budżetu z płatności w 2011 r., dostał strategiczne

  zamówienie z wolnej ręki na dokończenie opuszczonej przez chiński COVEC autostrady A2 między Łodzią i

  Warszawą. Przy podpisywaniu kontraktu za 756 mln zł minister infrastruktury Cezary Grabarczyk

  zapewniał, że kondycja spółki była prześwietlona. To samo jeszcze przed miesiącem powtarzał jego

  następca Sławomir Nowak. Tymczasem przed tygodniem sąd ogłosił upadłość DSS.
  – Przyznaliśmy kontrakt z wolnej ręki, ale po zgodzie prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Propozycja

  DSS była najtańsza – tłumaczy Urszula Nelken z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
  Marcinkiewicz nie zarejestrował się jako lobbysta. Jego nazwiska nie ma w obowiązkowo prowadzonych

  rejestrach ministerstw, z którymi współpracował. W czwartek w Sejmie posłowie Kazimierz Ujazdowski i

  Jerzy Polaczek pytali o kulisy prywatyzacji kopalni w Złotoryi wiceministra skarbu Tomasza

  Lenkiewicza.
  – Jak to możliwe, że nikt nie wyciąga konsekwencji wobec firmy, która przez dwa lata nie płaci za

  sprywatyzowane kopalnie w Złotoryi. Domagam się szczegółowych wyjaśnień od ministrów skarbu państwa i

  transportu – mówi poseł i były minister infrastruktury Jerzy Polaczek (PiS).
  Na pytanie o naciski ze strony polityków wiceminister skarbu Tomasza Lenkiewicza odpowiedział, że „nic

  mu nie wiadomo”. http://zlotoryja.info/portal/informacje/?komentarz.informacja.5510

 46. Marucha said

  Re 43, 44:
  To nie są wiersze krytyczne wobec Żydów.
  To jest wyśmiewanie postaw „antysemickich”.

 47. kolo said

  Moim zdaniem cała sprawa jest lansem Balcerowicza, bo ten zegar to tak naprawdę chucpa i pełni on rolę dezinformacyjną (zaniża wysokość długu publicznego około 4 razy).

 48. indigo said

  Co jeszcze te łajzy potrafią?

Sorry, the comment form is closed at this time.