Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Koniec dyplomacji „praw człowieka”

Posted by Marucha w dniu 2012-05-01 (Wtorek)

Premier Chin był ostatni raz w Polsce 27 lat temu. Potem dominowała u nas dyplomacja „praw człowieka”, którą uosabiał Bronisław Geremek. Kiedy był ministrem spraw zagranicznych, podczas wizyty w Pekinie, jedyne co miał do powiedzenia – to połajanki pod adresem gospodarzy i upominanie się o Tybet i Dalajlamę.

Nic więc dziwnego, że na całą dekadę Chińczycy zwyczajnie nas skreślili, uznając że nie jesteśmy poważnym partnerem. Geremek i jego wyznawcy pomylili rolę aktywistów prawo-człowieczych z obowiązkami polityków kierujących państwem.

Niestety, „filozofia” polityczna Bronisława Geremka była przez lata uznawana u nas za wielkie osiągnięcie. Jej wyznawcy kazali być nam dumni z tego, że jesteśmy krajem, który ma wyjątkowe prawo do pouczania innych – co mogą, a co nie mogą robić, co jest dobre, a co złe, czym jest demokracja itp. Ta pycha połączona z misjonarstwem uczyniła wiele szkód, nieraz nieodwracalnych, a i dziś znajduje wiernych wyznawców. Przez lata Dalajlamę [agenta CIA – admin] traktowano u nas jako „wielkiego przywódcę”, zapraszano go przy każdej okazji, spotykali się z nim premierzy i prezydenci, próbowano nadawać ulicom i placom jego imię. Typowy lewacki obłęd, połączony z narzucaniem Polsce polityki konfrontacji z państwem mającym 5000 lat historii.

Czy wizyta w Polsce chińskiego premiera Wen Jiabao kończy ten niechlubny etap naszej „polityki zagranicznej”? Raczej tak, przynajmniej w odniesieniu do Chin. Dzisiaj, kiedy Zachód nie błyszczy już tak, jak kiedyś, kiedy zaczyna być postrzegany jako zmurszałe próchno – oczy wielu państw dawnego bloku wschodniego kierują się ponownie na Wschód, głównie na Chiny. Tam jest rozwój, dynamizm, są wreszcie pieniądze.

Donald Tusk decydując się na zwołanie szczytu państw Europy Środkowej (także z udziałem krajów spoza UE – Serbii, Macedonii i Bośni Hercegowiny) wykonał bardzo ważny ruch na geopolitycznej szachownicy, bez wątpienia znacznie bardziej racjonalny i skuteczny niż słynny „szczyt energetyczny”, któremu patronował Lech Kaczyński. Tamten „szczyt” był bardziej polityczny niż gospodarczy, był wymierzony w Moskwę, dlatego kilka państw szybko się z tego wycofało. Teraz tak nie będzie, bo inicjatywa chińska i polska nie jest bezpośrednio montowana przeciwko UE czy Rosji. Wszelkie pokusy, by to robić (a te można dostrzec) nie będą zaakceptowane przez głównego rozgrywającego, czyli Pekin.

Z drugiej jednak strony spotkanie warszawskie pokazuje, że państwa Europy Środkowej nie są skazane na dyktat Brukseli czy Waszyngtonu. Chiny mają nie tylko kapitał, ale co równie ważne – nikomu nie mówią, jak mają żyć i oczekują tego samego od swoich partnerów. To znacznie wygodniejsza płaszczyzna porozumienia niż ideologiczny gorset a la Hillary Clinton czy Manuel Barroso.

Jan Engelgard

http://sol.myslpolska.pl/

Rządy Donalda Tuska uważamy za najgorsze w III RP, co skłania nas do zastanawiania się, jakie były naprawdę powody zwołania szczytu Państw Europy Środkowej – bo przecież tylko głupiec mógłby sądzić, iż Tusk kierował się dobrem Polski, wzrostem jej suwerenności, znaczenia międzynarodowego, jej rozwojem gospodarczym itp. bzdetami. Przyczyny muszą być inne i nie wątpię, że uczestnicy dyskusji w gajówce zaproponują różne ciekawe hipotezy na ten temat. – admin.

Komentarzy 12 do “Koniec dyplomacji „praw człowieka””

 1. Guła said

  A cóż takiego miałby bronić rząd Tuska. Gazu łupkowego? Albo miedzi czy węgla? Może stoczni czy floty? A tym bardziej przed kim?
  Sami swoi.

  Słyszałem ze oddolnie powiaty będą likwidować. I słusznie. Bo co to za władza u której ryby nie kupisz ino kilo wody, co prawda morskiej, po 25 zł za kg. Wrzuca to się na rozgrzany olej, a to pieni się, buzuje, paruje. A kiedy wyparuje i uspokoi się na patelni, okazuje się, że nie ma nic.
  By ich pogięło… zawsze świeże.

 2. Ingerencja w wewnętrzne sprawy obcego państwa jest chołociarską formą agresji i dywersyjnej inwazji, Na taką postawę nasz sąsiad zatrzaskuje przed nami drzwi o ile przed tym nie dowali w pysk ujadający na jego podwórku a co dopiero niezależne państwo. Bardzo wysoki poziom naszego kundlizmu tzw. elit politycznych minionego 20-lecia obrazuje to wyraziście nawet bez przeniesienia w wymiar 3D.

 3. revers said

  oa moze nie panstw, a regionow europy srodkowej tuz przed wielkim dzielem globalizacji i nowego rodzaju niewolnictwa
  http://www.bibula.com/?p=56151

 4. aga said

  http://wolnemedia.net/polityka/sarkozy-zaprzecza-ze-finansowal-go-kaddafi/

 5. aga said

  http://wolnemedia.net/polityka/czy-mistrzostwa-euro-2012-zostana-odwolane/

 6. aga said

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/igrzyska-olimpijskie-w-londynie-beda-chronione-dodatkowa-tarcza-antyrakietowa

 7. Oka said

  „Ta pycha połączona z misjonarstwem uczyniła wiele szkód, nieraz nieodwracalnych, a i dziś znajduje wiernych wyznawców.”

  Polscy idioci nigdy nie zawodza.

 8. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka muwi oficjalnie wszystkie czlowieki, sze nie tylko Polaki sa glupie, bo zdasza sie nawet wsrud nasze bratnie narody tesz troche glupota.

  Americans are NOT stupid – WITH SUBTITLES

  http://www.safeshare.tv/v/fJuNgBkloFE

 9. 166 bojkot TVN said

  Policja PO poznała się na papieżu, nie będzie im bruździł pośmiertnie, papież jeden, Już za życia sprawiał za dużo kłopotów
  http://niezalezna.pl/27669-policja-tuska-aresztowala-jana-pawla-ii:

 10. zapinio said

  Jakoś nikt na temat.
  Przyczyną „Nowej Polityki Zagranicznej” (pan Engelgard jest ponad miarę przenikliwy) jest rozpaczliwe szukanie pieniędzy.
  Rozwijanie tematu jest chyba zbyteczne.

 11. pawel13 said

  Pytanie do adm., gdzie można poczytać, że Dalajlama był agentem CIA?

  Wystarczy wrzucić na Google:
  > Dalajlama agent CIA
  > Dalai Lama CIA agent
  itp. – i będzie Pan miał zajęcia na cały wieczór.
  Admin.

 12. Halina said

  Przyczyną zwołania narady zbirów – jest (najprawdopodobniej) – odkrycie znakowania numerów identyfikacyjnych (w Polsce PESEL).

  POLACY SĄ JAK NIEŚWIADOME OWIECZKI – niestety nie jesteście świadomi, jak ważne jest to żydowskie kodowanie żydostwa w peselach. Zbiry zwołały na naradę te państwa – – W KTÓRYCH ZBIRY RZĄDZĄ WSKUTEK MANIPULACJI I KODOWANIA ZNAKOWANYCH PESELI……..

  HOŁOTA ŻYDOWSKA MA WŁADZĘ W RÓŻNYCH KRAJACH (I W POLSCE!!!) – WSKUTEK OZNAKOWANIA ŻYDOWSKIEGO STADA – WYBIERAJĄ TYLKO SWOICH !!!!!!!!!!!!!!

  CZY MOŻECIE TO WRESZCIE ZROZUMIEĆ ??????????
  CZY MOŻECIE SIĘ WRESZCIE TYM ZAINTERESOWAĆ ?????

  CZY JESTEŚCIE W STANIE ZROZUMIEĆ, JAK WAŻNE SĄ TE RASISTOWSKIE OZNAKOWANIA peselowe DLA CAŁEJ HOŁOTY – MIĘDZYNARODÓWKI ŻYDOWSKIEJ ??????????????????

  cytat:
  Donald Tusk decydując się na zwołanie szczytu państw Europy Środkowej (także z udziałem krajów spoza UE – Serbii, Macedonii i Bośni Hercegowiny) wykonał bardzo ważny ruch na geopolitycznej szachownicy, bez wątpienia znacznie bardziej racjonalny i skuteczny niż słynny „szczyt energetyczny”, któremu patronował Lech Kaczyński. Tamten „szczyt” był bardziej polityczny niż gospodarczy, był wymierzony w Moskwę, dlatego kilka państw szybko się z tego wycofało.

Sorry, the comment form is closed at this time.