Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W XX wieku w Europie torturowano za wyznanie rzymskokatolickie

Posted by Marucha w dniu 2012-05-02 (Środa)

… Czyli jeszcze krótko w sprawie metropolity A.Szeptyckiego
Fragmenty pracy zbiorowej pod redakcją Jana Młotkowskiego.

Nadesłał p. PiotrX.

Na wniosek postulatów ukraińskiego redemptorysty, ojca dra Mychajła Hryncyszyna z Kanady, dotyczących beatyfikowania JE ks. abpa Andreja Szeptyckiego – lwowskiego metropolity obrządku greckokatolickiego we Lwowie, został otwarty przez Watykan 5 grudnia 1958 roku informacyjny proces beatyfikacyjny – Congregatione per le Cause Dei Santi Romo SCV. Postać metropolity jest niezwykle kontrowersyjna i złożona, może stanowić również zagadkę psychologiczną.

Niewątpliwie był postacią wybitną i ambitną. Dla jednych był autorytetem, uwielbiany przez rusińsko-ukraińskie środowiska szowinistyczne i nazywany „Wielkim metropolitą”, „Ojcem”, dla drugich ukraińskich historyków przeciwnego obozu był „kolaborantem”. W polskich środowiskach nie posiadał autorytetu i był nazywany pogardliwie przez niektórych „Szepetiuch” lub „Perekińczyk”, względnie „Renegat”.

Metropolita Szeptycki uważany był za współodpowiedzialnego za śmierć setek tysięcy zarówno Polaków, Żydów, Ormian, Rosjan, jak i swoich rodaków – Ukraińców, którzy nie zgadzali się z zasadami ideowymi, i zbrodniczą praktyką OUN i UPA. Wydaje się, że metropolita Szeptycki ponosi moralną odpowiedzialność za ludobójstwo popełniane przez OUN-UPA, przede wszystkim na polskich obywatelach.

W tej sytuacji zrozumiałe jest, że otwarcie informacyjnego procesu beatyfikacyjnego spotkało się z licznymi protestami w myśl K. 1446 Kodeksu Prawa Kanonicznego w związku z zarzutem, iż JE abp A. Szeptycki, jako lwowski metropolita obrządku greckokatolickiego nie dopełnił obowiązków na nim ciążących w świetle K. 436 1 , K. 1717 1, K. 1446 1, a także zaniedbał stosowanie postanowień K. 1311 i K. 1337, przy czym osobowość JE może być w ostrej sprzeczności z wymogami K. 276 1, a zatem nie może być w imię PRAWDY, MIŁOŚCI i SPRAWIEDLIWOŚCI wyniesiony na ołtarze.

Jednym z protestujących był Prymas Polski, kardynał Wyszyński, który pierwszy protest złożył jeszcze w roku 1958, drugi natomiast w roku 1962. Protestowali przeciwko beatyfikacji metropolity Szeptyckiego zarówno świeccy , jak i duchowni, np. ks. kanonik Władysław Żak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Lwowie-Skniłowie, sąsiadujący z posiadłościami metropolity i znający z tego tytułu wiele istotnych szczegółów z jego osobowości i działalności. Za pośrednictwem kardynała bpa Bolesława Kominka z Wrocławia, ks. W. Żak otrzymał pisemne podziękowanie od Papieża Pawła VI z nadaniem mu tytułu szambelana wraz z obietnicą, że Szeptycki nigdy nie będzie beatyfikowany.

Głównym czynnikiem sprawczym zbrodni ludobójstwa, popełnionej przez OUN i UPA, była nienawiść zrodzona w duszach naszych pobratymców z inspiracji ounowskiego szowinizmu ksenofobicznego a realizowana przez Cerkiew greckokatolicką, na czele której stał właśnie lwowski metropolita Szeptycki. Mitem zaś są rzekome krzywdy – jako główny czynnik sprawczy – czy niewłaściwa polityka władz II RP w stosunku do mniejszości narodowych.

Komentarze 4 do “W XX wieku w Europie torturowano za wyznanie rzymskokatolickie”

 1. mgrabas said

  a teraz nowo powstająca partia mieniąca się być katolicką, zamierza karać niekatolików za publiczne wyrażanie krytycyzmu wobec katolickich dogmatów – grzywną od 100 do 200 minimalnych płac, lub w wysokości dochodów skazanego w okresie jednego roku, karą ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2
  oczywiście to „poszkodowani” będą definiować „przestępstwo” niekatolików, którzy ośmielili się mieć własne przekonania
  nie muszę chyba tłumaczyć jak takie „prawo” może być wykorzystywane do niszczenia osób niewygodnych…
  proszę sobie wyobrazić skazanie kogoś za przekonania na grzywnę 100 minimalnych płac, lub zamknięcie człowieka na 2 lata gdy jakiś pejsaty „sąd”, oczywiście niezawisły i nie podlegający żadnej kontroli społecznej według własnego widzi mi się będzie mógł legalnie niszczyć Plaków za wierność ich osobistym przekonaniom! patrz komentarz 32. w tym wątku https://marucha.wordpress.com/2012/05/01/powstala-blekitna-polska-ma-bronic-wiary-i-ojczyzny/

 2. Bezczelność nie zna żadnych granic, nie dziwota więc gdyby i świętym się ostał. Torturynic co odeszło w mroki Średniowiecza. Ks. Jerzego Popiełuszkę nie zabili przecież bez bestialstwa i sadyzmu. Po odsunięciu prok. Witkowskiego, zwyrodniałych sadystów ochronił światły erudysta , niedawno zmarły niejaki Chrzanowski.

 3. JO said

  Uni wyniosa kazdego bydlaka na oltarze, przeciez o to im chodzi by Prawde zre;atiwizowac. Chodzi im o to by ludzie nie umieli podjac decyzji , okreslic, oddzielic dzialan prawdziwych od falszywych, czlowieka o zbrodniczych czynach, dzlaniach od Swietego w Tradycyjnym slowa znaczeniu. Uni daza by kazdy uwazal sie za „Swietego” a sczegolnie mamy uwazac za swietych co rzadza i nie wazne jak. Oni Maja byc bogami – swoetymi, nawet gdy MORDUJA.

 4. wet3 said

  @ JO (3)
  Bull’s eye !!! (=10)

Sorry, the comment form is closed at this time.