Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  prostopopolsku o Obywatele w obronie radcy praw…
  lewarek.pl o List przełożonego generalnego…
  lewarek.pl o W obronie realizmu polity…
  Boydar o List przełożonego generalnego…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Białoruska biegaczka będzie si…
  bryś o Białoruska biegaczka będzie si…
  Boydar o Traditionis Custodes
  podczaszy o Kościół w rękach predatora. Dr…
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  Olo o Paradoks Pałacu Saskiego
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  Marucha o Kościół w rękach predatora. Dr…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Rzym: Nostra ætate i Dignitatis humanæ są „niewiążące” – mówi kard. Brandmüller

Posted by Marucha w dniu 2012-05-25 (Piątek)

Kard. Walter Brandmüller, historyk Kościoła, w latach 1998-2009 przewodniczący Papieskiej Komisji Nauk Historycznych.

We wtorek 22 maja 2012 r. w siedzibie Radia Watykańskiego abp Augustyn Marchetto i ks. prał. Mikołaj Bux zaprezentowali przedstawicielom mediów nową książkę pióra kard. Waltera Brandmüllera, emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Komisji Nauk Historycznych, zatytułowaną Le „Chiavi” di Benedetto XVI per interpretare il Vaticano II (‘Benedykta XVI klucz do interpretacji Vaticanum II’).

Arcybiskup Marchetto zapytany przez dziennikarza Radia Watykańskiego, czy w dzisiejszym Kościele przeważa hermeneutyka zerwania czy ciągłości, odpowiedział: „Niestety, muszę powiedzieć, że przeważa hermeneutyka zerwania. Chciałbym dodać, że jest wiadome, iż zarówno skrajne skrzydło — które na soborze stanowiło większość — jak i ruchy tradycyjne mówią to samo. Dla nich również to było zerwanie. Dlatego wciąż jest wiele do zrobienia”.

Przedstawiciel Catholic News Service zanotował kilka interesujących wypowiedzi kard. Brandmüllera, który również był obecny podczas prezentacji.

W swojej książce kard. Brandmüller — czytamy na stronach CNS — napisał, że Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X i starokatolicy, którzy nie przyjęli dogmatu o papieskiej nieomylności ogłoszonego na I Soborze Watykańskim, „są do siebie podobni w tym, że odrzucili uprawniony rozwój doktryny i życia Kościoła”.

Kardynał scharakteryzował ruch starokatolicki jako odgrywający „niewielką rolę” w dzisiejszym globalnym chrześcijaństwie i stwierdził, że witalność FSSPX zmusza jednak Kościół do wykazania, że protesty Bractwa są nieuzasadnione. Autor zapytany o ten fragment książki powiedział dziennikarzom: „Mamy nadzieję, że starania Ojca Świętego o ponowne zjednoczenie Kościoła zakończą się sukcesem (…). Istnieje ogromna różnica między wielkimi konstytucjami”, jak konstytucje II Soboru Watykańskiego o Kościele, o liturgii i objawieniu Bożym, „a zwykłymi deklaracjami”, jak deklaracja o edukacji chrześcijańskiej i o mediach.

„O dziwo, dwa dokumenty, które są najbardziej kontrowersyjne” dla FSSPX — o wolności religijnej [Dignitatis humanæ] i relacji z niechrześcijanami [Nostra ætate] — „nie zawierają wiążącej treści doktrynalnej, więc można o nich dyskutować — mówił kardynał. — Nie rozumiem zatem, dlaczego nasi przyjaciele z Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X koncentrują się niemal wyłącznie na tych dwóch tekstach. I jest mi przykro, że tak robią, ponieważ te dwa dokumenty są najłatwiejsze do zaakceptowania, jeśli wziąć pod uwagę ich kanoniczny charakter [jako niewiążące]” (źródła: rorate­‑caeli.blogspot.com, radiovaticana.org, 22 maja 2012).

Nostra ætate i Dignitatis humanæ — dotąd traktowane jako nienaruszalne soborowe superdogmaty — powoli stają się „niewiążące”. Ten kierunek posoborowego rozwoju doktrynalnego wydaje się ze wszech miar słuszny.

http://news.fsspx.pl/

Komentarze 4 do “Rzym: Nostra ætate i Dignitatis humanæ są „niewiążące” – mówi kard. Brandmüller”

 1. maran said

  Ze wszech miar lekcewazacy stosunek hierarchii KK do Bractwa Sw Piusa X powinien im dac duzo do myslenia.
  Wlaza w paszcze lwa, a on tylko czeka a by ich pozrec.
  Im bardziej slysze takie pierdolety hierarchii watykanskiej w stylu naszego Pieronka, tym bardziej przyznaje sedevacantystom racje.

  Pieronek to nie papież – admin

 2. maran said

  „Pieronek to nie papież – admin”.
  Niby tak, ale takich a la Pieronek jest obecnie w KK na peczki. I maja sie dobrze, nikt ich nie rusza, siedza na swych stolkach i gledza bez sensu, a czesto wprost rozwalaja KK od srodka i krzywda sie im nie dzieje.
  A najwiekszymi heretykami okazuja sie byc ci co bronia Tradycji i nauk KK. Paranoja.
  A papiez Bendedykt??
  No coz, odtworzyl balwochwalstwo Asyza na miare swego poprzednika w pazdzierniku 2011.
  W swiatyniach katolickich, przy jego i jego pomagierow wspoludziale, odbywalo sie jawne, publiczne bezczeszczenie 1 przykazania. Zawolania do roznych demonow, modlitwy do roznych pol-bozkow, ludzi, ktorym przyznano status bozka (np Budda) itp. Zenada w bialy dzien.
  Takich rzeczy sie NIE robi.
  To juz kompletnie deprawuje obecna sekte judeo-chrzesijanska, jaka stal sie posoborowy KK.
  Pna sie jeszcze ludzi, ja juz nie.

 3. maran said

  „Kardynał scharakteryzował ruch starokatolicki jako odgrywający „niewielką rolę” w dzisiejszym globalnym chrześcijaństwie i stwierdził, że witalność FSSPX zmusza jednak Kościół do wykazania, że protesty Bractwa są nieuzasadnione”
  Chca spacyfikowac Bractwo i to zrobia jak Bractwo podpisze z nimi jakikowliek cyrograf.
  Na razie udaja potulne owieczki. bo boja sie „witalnosci FSSPX” mimo ze chca przedstawic wplywa bractwa jako odgrywajace „niewielka role”.

 4. maran said

  a tu kolejny dowod ,jaka droga ida posoborowszczaki.
  Takich przypadkow bedzie wiecej, bo juz im nie zalezy na pozorach.
  V kolumna skutecznie rozwalila KK, wprowadzila podzial i zamieszane wsord wiekszosci pseudo- katulikow, ktorzy nie maja tak naprawde pojecia o swej wierze.
  Maski beda powoli opadac bo sa prawie pewni zwyciestwa.
  A niektorzy sie jeszcze ludza bo ludzic sie chyba wedlug nich nalezy i trzeba.
  http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/prolajferzy_wyrzuceni_z_fatimskiego_sanktuarium___21380

Sorry, the comment form is closed at this time.