Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sebastian o Polska – kraj stanu wyjąt…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (70 – …
  Marucha o Dziwne i najciekawsze choroby…
  Andzia o In statu nascendi
  50% slavic + 20% bal… o Dziwne i najciekawsze choroby…
  D-T o Schizofrenia fotowoltaiczna
  NC o Koniec “efektu Tuska”
  Peryskop o Schizofrenia fotowoltaiczna
  Husajn Bolt o Schizofrenia fotowoltaiczna
  D-T o Schizofrenia fotowoltaiczna
  NC o Schizofrenia fotowoltaiczna
  Lily o Wolne tematy (70 – …
  UZA o Ukraina: Czarnobyl 2.0?
  Lily o Wolne tematy (70 – …
  Wladca o Schizofrenia fotowoltaiczna
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Proroctwa Archimandryty Serafina (Tiapoczkina)

Posted by Marucha w dniu 2012-05-29 (Wtorek)

Artykuł podesłał p. RomanK

Archimandryta Serafin (Tiapoczkin, +06.04.1982) z Rakitnoje:

„W czasie pamiętnej rozmowy była obecna młoda kobieta z pewnego syberyjskiego miasta. Starzec powiedział do niej: „Przyjmiesz męczeńską śmierć z rąk Chińczyków na stadionie twojego miasta, gdzie zgonią mieszkańców-chrześcijan i przeciwników ich rządów”.

To była odpowiedź na jej wątpliwości odnośnie słów starca, że praktycznie cała Syberia zostanie zajęta przez Chińczyków.

Starzec mówił to, co zostało mu odkryte na temat przyszłości Rosji: nie podawał dat, jedynie podkreślał, że czas, kiedy ma się to dokonać, jest w rękach Bożych i wiele zależy od tego, jak będzie wyglądać życie duchowe Rosyjskiej Cerkwi, na ile silna będzie wiara Rosjan w Boga, jaki będzie modlitewny podwig wierzących..

Starzec mówił, że rozpad Rosji, mimo pozornej potęgi i rządów twardej ręki, dokona się bardzo szybko. Najpierw oddzielą się słowiańskie narody, potem odpadną republiki związkowe: nadbałtyckie, środkowo-azjatyckie, kaukaskie, oraz Mołdawia. Potem centralna władza w Rosji będzie się jeszcze bardziej osłabiać, a przez to zaczną oddzielać się od Rosji republiki autonomiczne i obwody. Pociągnie to za sobą jeszcze większy rozpad państwa: centralna władza nie będzie nawet uznawana przez oddzielne regiony, które będą próbować funkcjonować samodzielnie i nie będą już zwracać uwagi na ukazy z Moskwy.

Największą tragedią będzie zajęcie Syberii przez Chiny. Dojdzie do tego bynajmniej nie drogą wojenną, albowiem Chińczycy w wyniku osłabienia władzy w Rosji i otwarcia granic zaczną masowo przesiedlać się na Syberię, skupować nieruchomości, zakłady przemysłowe, mieszkania. Przekupstwem, zastraszaniem, umowami z władzą, stopniowo podporządkują sobie ekonomiczną bazę miast. [Co na to Janusz Korwin-Mikke, który twierdzi, że nie jest ważne, w czyich rękach jest ziemia, byle suweren miał władzę polityczną? – admin]

Wszystko dokona się w taki sposób, że pewnego ranka Rosjanie, żyjący na Syberii, obudzą się … w państwie chińskim. Los tych, którzy tam pozostaną, będzie tragiczny, ale nie beznadziejny. Chińczycy okrutnie rozprawią się z jakimikolwiek próbami buntu (Dlatego starzec przepowiedział męczeńską śmierć na stadionie syberyjskiego miasta wielu prawosławnych i rosyjskich patriotów).

Zachód będzie sprzyjał owemu cichemu zawładnięciu naszymi ziemiami i z nienawiści do Rosji wszelkimi sposobami będzie wspierał wojskową i ekonomiczną potęgę Chin. Jednak Zachód zobaczy w tym (popieraniu Chin – uwaga tłum.) niebezpieczeństwo dla siebie i kiedy Chińczycy będą starali się już przy użyciu siły militarnej zająć Ural i pójść dalej, Zachód wszelkimi możliwymi sposobami będzie próbował temu zapobiec i nawet może pomóc Rosji w odparciu inwazji ze Wschodu.

Rosja ma wytrwać w tej bitwie, po cierpieniach i całkowitym zubożeniu znajdzie w sobie siły, aby się odrodzić. A nadchodzące odrodzenie zacznie się na ziemiach, zajętych przez wrogów, pośród tych Rosjan, którzy pozostali w byłych republikach Związku Radzieckiego. Tam Rosjanie zrozumieją, co stracili, uświadomią sobie, że są obywatelami tej Ojczyzny, która jeszcze żyje, zapragną pomóc jej odrodzić się z popiołów. Wielu Rosjan, żyjących za granicą, zacznie pomagać w odbudowaniu Rosji i normalnego życia w państwie …. Wielu z tych, którzy zdołają uciec przed prześladowaniami, powróci na rdzenne rosyjskie ziemie, aby zapełnić porzucone wioski, uprawiać zapuszczone pola, wykorzystać resztki pozostałych surowców. Bóg ześle pomoc, i mimo tego, że państwo utraci główne złoża surowców, na terenie Rosji zostaną odnalezione nowe złoża zarówno ropy, jak i gazu, bez których niemożliwe jest funkcjonowanie współczesnej gospodarki.

Starzec mówił, że Bóg dopuści do utraty ogromnych terenów, darowanych Rosji, dlatego, że sami nie byliśmy w stanie ich godnie wykorzystać, a tylko zaświniliśmy, zniszczyliśmy je … Mimo to Bóg pozostawi Rosji te ziemie, które były kolebką rosyjskiego narodu i bazą Wielkoruskiego państwa. Jest to terytorium Wielkiego Księstwa Moskiewskiego z XVI wieku z dostępem do Morza Czarnego, Bałtyckiego i Mórz Północnych. Rosja nie będzie bogata, ale mimo to będzie w stanie sama się wyżywić i zmusi inne państwa, by się z nią liczyły.

Na pytanie: „A co będzie z Ukrainą i Białorusią?” starzec odpowiedział, że wszystko jest w rękach Bożych. (…). Słowiańskie narody łączy wspólny los, a przepodobni Ojcowie Kijowo-Peczerscy powiedzą jeszcze swoje ważne słowo, ponieważ wraz z rzeszą Nowych męczenników Rosyjskich wymodlą nowy związek trzech braterskich narodów.

Zadano Ojcu jeszcze jedno pytanie – o możliwości restauracji monarchii w Rosji. Starzec odpowiedział, że na ową restaurację trzeba sobie zasłużyć. Istnieje ona jako potencjalna możliwość, ale nie jako przeznaczenie. Jeśli będziemy godni tego, to rosyjski naród wybierze Cara, ale będzie to możliwe przed samym ukoronowaniem antychrysta, albo nawet po nim – na bardzo krótki okres czasu.

Źródło: http://samoderzhavnaya.ru/pages/prorochestva_serafima_tiapochkina
http://wiadomosci.monasterujkowice.pl

Komentarzy 79 do “Proroctwa Archimandryty Serafina (Tiapoczkina)”

 1. dtzkyyy said

  > Największą tragedią będzie zajęcie Syberii przez Chiny…
  Wkrótce po tym zajęciu Chiny będą po trzykroć podzielone i rozebrane między odrodzoną Rosją, Wietnamem i Persią.

  Co daj Boże amen – admin

 2. robertgrunholz said

  Wielka Rosja jak i wszystkie narody słowiańskie od samego początku były planowo niszczone. Marna propaganda każe Polakom, Ukraińcom i Rosjanom rzucać się sobie do gardeł, ale z całej tej trójki Rosjanie to pamiętliwy naród i jeśli nawet może się wydać Żydom zza Oceanu że skoro mieli GRU czy KGB to teraz nic się nie stanie, srodze się zawiodą. Rosja gra w przeznaczoną dla niej partie, ale przy okazji tworzy własne jej zasady. Pewnego dnia naród ten pokaże, że nie należało niszczyć imperium. Natomiast Chińczycy metodą kropli drążącej skałę swoją pracowitością i ogromnym potencjałem zyskają w końcu to, co im się niewątpliwie należy. Nie sądźmy też, że dumny naród Japoński zapomniał i wybaczył. Żyjemy w ciekawych czasach.
  http://www.rgrunholz.wordpress.com

 3. dtzkyyy said

  Re. 2.

  Nieźle, Panie.

 4. maasteer69 said

  A jak w takiej sytuacji zachowają się Indie??

 5. dtzkyyy said

  Re. 4.

  No to wpis #1 był takim trochę żarcikiem…

 6. EC said

  «Wiele razy wam ogłaszałam – mówi ks. Gobbiemu Matka Najświętsza 31 grudnia 1992 – że zbliża się koniec czasów i przyjście Jezusa w chwale. Pragnę wam dziś pomóc w zrozumieniu znaków opisanych w Bożym Piśmie, które wskazują na wielką bliskość Jego chwalebnego powrotu. Znaki te – jasno ukazane w Ewangeliach, Listach św. Piotra i Pawła – realizują się w obecnych latach» (485). Maryja szczegółowo poucza o tych znakach. Oto one:

  – szerzenie się błędów prowadzących do utraty wiary i odstępstwa (Mt 24,4n; Mt 24,11; 2 Tes 2,3; 2 P 2,1nn);
  – wybuch wojen i walki bratobójcze, mnożenie się katastrof naturalnych (por. Mt 24,6-12);
  – krwawe prześladowanie wiernych Jezusowi; głoszenie Ewangelii na całym świecie (por. Mt 24,9-10.14);
  – nadzwyczajne znaki na niebie (por. Mt 24,29).

  Maryja wyjaśnia: «Cud słońca – dokonany w Fatimie w czasie Mojego ostatniego objawienia się – wskazuje, że weszliście obecnie w czasy, w których spełniają się wydarzenia przygotowujące was na powrót Jezusa w chwale (por. Mt 24,30)» (485). Maryja mówi dalej ks. Gobbiemu o strasznym świętokradztwie, jakiego dokona ten, który sprzeciwia się Chrystusowi, czyli Antychryst. Wejdzie on do Świętej Świątyni Bożej i zasiądzie na tronie, każąc siebie adorować jako Boga (por. 2 Tes 2,2.4-10; Mt 24,15). Wyjaśnia Ona, o jakie świętokradztwo chodzi: «Na zniesieniu codziennej ofiary polega straszliwe świętokradztwo dokonane przez Antychrysta» (por. Dn 12,11) (485). Opisywanie pojawiających się znaków – zapowiadających powrót Jezusa i ostateczny tryumf Boga – Maryja kończy słowami ostrzeżenia: «coraz bliższa staje się chwila pełnego ukazania się Antychrysta.» Czas ostatnich dwóch świadków z Objawień Św. Jana się kończy. Po Papieżu Benedykcie XVI, na tronie zasiądzie prawdopodobnie Antychryst.(mason-faryzeusz). Dokona największej ohydy spustoszenia, zakaże konsekracji Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa na wszystkich ołtarzach świata. Apostazja naród jest prawie w pełni(inaczej to by się nie powiodło). Ten właśnie moment będzie śmiercią Kościoła, jak niegdyś Jezusa Chrystusa na Krzyżu.(o tym mówi trzecia tajemnica fatimska – papież z kościołem wierzących idzie na górę, na której stoi krzyż i tam zostaje zabity). Po tym nastąpi Zmartwychwstanie = Paruzja. Powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na ziemię. Zastanowi się ktoś dlaczego Jan Paweł II i Benedykt XVI są ostatnimi dwoma świadkami z Apokalipsy. Jan Paweł I sprawował swój pontyfikat 33 dni, jak 33 lata życia Chrystusa. Tak jak kropka nad papieżami. Oraz jako jedyni nie mieli już zakładanej Tiary, potrójnej korny, symbolu władzy Niebiańskiej, Ziemskiej i nad Czyśćcem.
  Według wizji Jana Bosko, kościół miał otrzymać dwa filary ratunku. Filar Maryjny oraz Eucharystyczny. Jan Paweł II był to papież Maryjny(w historii Kościoła nikt nie pielgrzymował ze słowem Ewangelii po całym świecie jak On=z trudu słońca). Benedykt XVI to filar Eucharystyczny=chwała oliwki. Nawet w nie potwierdzonych przepowiedniach jest iż ostatni papież miał być murzynem. W herbie Benedykta mamy głowę murzyna. A na dodatek Benedykt XVI jako pierwszy papież wycofał Tiarę nawet z herbu papieskiego (zastąpił ją mitrą). Koło się historii zbawienia się zamyka.

 7. kiriki said

  Z tego wynika ze Chiny wezma co swoje, bo Syberia byla im odebrana przez traktat z carem, gdy owe Krolestwo Smoka bylo oslabione wojnami opiumowymi.
  Chyba spelni sie poczesci sen Michala Bakunina. Zostanie lud czysty, mocny i surowy. A wiara niezachwiany w Bogu, a nie imperium przesiaknietym zniemczonych duchem.
  Ja bym raczej o Rosje sie nie przejmowal, bo ona przetrwa. Pytanie czy przetrwa Polska i inne podobne jej kraje nawrocone na zachodnia mysl syfilistyczna, och przepraszem cywilizacyjna…

 8. robertgrunholz said

  Re. 4

  Indie ulegną pod potęgą atomową i militarną Chin i Pakistanu o ile Amerykanie dalej będą wycofywać wojska z tego rejonu i pozostawią takie tereny jak Indie, czy w ogóle cały Pacyfik bez ochrony. Myślę że są pewni przegranej swoich sojuszników, albo boją się możliwości kolaboracji Indii z innymi krajami rejonu co w sumie dla wszystkich państw byłoby korzystne i otworzyłoby drogę Chin do militaryzowanego przez Rosję Kazachstanu.
  http://www.rgrunholz.wordpress.com

 9. kiriki said

  A oto co czeka Polsze. Mowi o tym slodki Karolak zseksowna szczerba miedzy zebami, ale i mozgiem…

 10. AlexSailor said

  Jedyną szansą dla Rosji jest sojusz z Polską. Nie mają żadnych innych potencjalnych sojuszników, kórych interesy są tak zbieżne z rosyjskimi.
  Nie będzie sojuszu z Polską, nie będzie Rosji mocarstwowej, a może i w ogóle.
  O sytuacji Polski nie ma co pisać.

 11. revers said

  z Polska? z dlugami i cienkim PKB, cashflowem, gdy chiny na dzisiaj obracaja 4,5$, Trylionami kasy, ecb 3,5T$, stany 2,8 T$, Japonia 1,2T$. Sama musi stanac na nie glinianych nogach.

 12. Marucha said

  Re 11:
  O to chodzi, że Polska sama na nogach nie stanie. Zero szans. Zero. Zero.

 13. EC said

  Re:9
  Multikulti metodą destrukcji państwa narodowego
  W ostatnim okresie Polacy “dorobili się” w swoim kraju “ekspozytury multikulturalizmu”. W parlamencie zasiada “afropolak” Godson, w serialach dla idiotów pojawiają się obowiązkowe czarnoskóre dziewczynki. Koniecznie ładne i miłe – i koniecznie troszkę – tylko troszkę – narażone na “szowinizm” polskiej “prowincjonalnej” “ciemnoty”. Oczywiście postawy “ciemnoty” są wywołane niepojętą, niewytłumaczalną dla zdrowego tolerancyjnego człowieka “ksenofobią”. Ciemnota jest szybko zawstydzana, dostrzega swój błąd – i żyje odtąd w przyjaźni z kolorową dziewczynką. W końcu aspirujemy do miana “społeczeństwa otwartego”. Pogodę zapowiada seksowna mulatka. O ekonomii wypowiada się profesjonalny czarnoskóry ekonomista. Polskich widać nie mamy
  Czy nikogo z Was nie zaszokowało, jak nagle polska telewizja stała się bardziej multietniczna niż polskie społeczeństwo? Nikogo nie zastanowiło, po co to wszystko? Otóż po to, żeby “multietniczność” stała się normą.

 14. dtzkyyy said

  Re. 12.

  Panie Marucho, mnie w 1985-1993 też wydawało się że Rosja wkrótce skona.

  Widzi Bóg. że myliłem się wtedy bardzo.

 15. Marucha said

  Re 14:
  Z Rosją to inna sprawa. Rosja to duży niedźwiedź.
  Gdy niedźwiedź był chory, każdej małpie się wydawało, że może go ciągnąć za ogon.
  Ale niedźwiedź zdrowieje… i małpy jakby trochę straciły odwagę.

 16. dtzkyyy said

  Re. 15.

  No, to popatrzymy. Nudno chyba nie będzie.

 17. dtzkyyy said

  Powiem Panu w tajemnicy od wszystkch, że Indeks Gajowki kontynuuję codziennie, nie czekając na oklaski.

 18. Przecław said

  #10
  Tak jest.
  Jednak skoro Rosja odpycha od siebie nawet Białoruś, to czego można się spodziewać ?

 19. JO said

  ad.12. To Prawda, sama nie powstanie jednak po to by Polska , mowie o Polakach, masach ludzkich byla z Kims, ktos musi dac znak, ze jest z Polska. Poki co taki znak dala Bialorus….Ukraina wciaz daje przeciwne znaki, choc to b gleboka sprawa i zawila, Rosja daje znaki za Slabe lub wcale. PRL Bis jest pod nowoczesna okupacja i tylko Pan Gajowy daje Znaki , cala reszta jest opanowana przez Zydow-Masoneria , ktorzy uniemozliwiaja nie tylko dawanie sygnalow ale i normalne Zycie – zdrowe myslenie
  —-

 20. dtzkyyy said

  Re. 18.

  Naprawdę. Po-pierwsze Rosja odpchnęła od siebie przyjazną Polskę z gronem wdzięcznych platonicznie wschodnio+europejskich sojuszniczych krajow do łapsków ES i USA. Teraz samobójczo odpycha od siebie byłe republiki: Łotwę, Litwę, Estonię, Gruzję, Mołdowę, Ukrainę. Wkrótce pocznie Baćkę dusić.

 21. aga said

  Św. Jan od Krzyża pisze:
  „Szatan cieszy się bardzo kiedy dusza łatwo przyjmuje objawienia i kiedy widzi, że ma do tego pociąg, ponieważ ma on wtedy wiele okazji i sposobów, by podsuwać liczne błędy i odciągać ile może od wiary”? („Wejście na Górę Karmel”? ks. 2, rozdz. 10, nr 10).

 22. aga said

  A tutaj cosik godnego uwagi i analizy dla wszystkich sekciarzy ze Smoleńska 🙂

  4 czerwca – czyje „święto”?

  Od upadku rządu Jana Olszewskiego minie wkrótce 20 lat. To tyle, ile mają niektórzy członkowie i sympatycy ONR, czy MW. Czy to jednak tłumaczy ich uczestnictwo w obchodach służących kultywowaniu fałszywego obrazu tamtego fatalnego gabinetu, a nawet współorganizację takich uroczystości? Oczywiście, że nie. Od powstania Ligi Narodowej minęło wszak lat 119, pierwszą lożę B’nai B’rith na ziemiach polskich powołano 90 wiosen temu – a chyba nawet młodzi narodowcy nie mają wątpliwości, które dziedzictwo powinno być im bliższe?

  Balcerowicz-bis

  Nie ma żadnego faktu, który by tak z ówczesnej, jak i z dzisiejszej perspektywy pozwalał bronić gabinetu Olszewskiego. Przede wszystkim dlatego, że ani programowo, ani kadrowo nie odbiegał on jakościowo (czyli anty-jakościowo) od innych ekip po 1989 r., zwłaszcza post-solidarnościowych. Mówimy wszak o rządzie z udziałem Andrzeja Olechowskiego i Radosława Sikorskiego (wówczas jeszcze „młodego orła” centroprawicy)! Równie typowy był z trudem wypracowany program tej ekipy. „Założenia polityki społeczno-gospodarczej na 1992 r.”, czyli tzw. plan Eysymontta – to tylko kontynuacja planu Balcerowicza, z jego założeniami antyeksportowymi, częściowym popiwkiem, wyprzedażą majątku narodowego, dławieniem produkcji i ścisłym podporządkowaniem Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Bankowi Światowemu. Czy na pewno chcemy życzliwie wspominać ekipę dumnie zamykającą historię polskiej motoryzacji, w związku z niekorzystną dla państwa (i rzutująca potem poważnie na naszą ekonomikę, np. na działania sektora bankowego) sprzedażą FSM? Ile ciepłych słów znajdziemy dla drużyny, która przygotowała dewastację Huty Warszawa, szykowaną wówczas do oddania na poniewierkę głównemu konkurentowi – Lucchiniemu S.p.A.?

  Na pasku Brukseli

  Na odcinku polityki zagranicznej – nie było lepiej. Jan Olszewski (z wrodzoną sobie nieudolnością, ale jednak uparcie) przepychał w okresie swego urzędowania Układ Europejski, ustanawiający stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi – czyli umowę stowarzyszeniową stawiającą polską gospodarkę na pozycjach kolonialnego rynku zbytu dla państw zachodnich. Dla neo-endeków puste gesty antyrosyjskie, czy pro-NATO-wskie są zapewne argumentami za, a nie przeciw temu rządowi – ale może sprzeciw wywoła chociaż wspomnienie jego uległości wobec malutkiej, antypolskiej Litwy prześladującej już wówczas naszą mniejszość i rozpędzającą zdominowane przez Polaków samorządy?

  Byle ładnie przegrać!

  Zakłamanie historii rządu Olszewskiego bije nawet wysokie standardy mitologizacji politycznej lat 80-tych i 90-tych. To nie była „heroiczna drużyna odważnie reformująca państwo, pokonana przez agentów i Ruskich” – tylko czwarty garnitur solidarnościowy, kierowany przez najbliższego współpracownika czołowego polskiego wolnomularza z czasów PRL, Jana Józefa Lipskiego. Unia Demokratyczna i Kongres Liberalno-Demokratyczny, które do tej koalicji wciągał Jarosław Kaczyński – nie weszły do niej nie z powodu różnic ideowych, ale w słusznym przekonaniu, że taka władza się nie utrzyma, bo raz że rządzić nie umie, a dwa, że w sumie nie chce.

  To jest bowiem właśnie główna cecha centroprawicy w Polsce: jest ona tak przywiązana do koncepcji „moralnego zwycięstwa” (czyli po ludzku mówiąc – klęski), że za nią tęskni i robi wszystko, by ją przyspieszyć. Rządzenie jest wszak niewdzięczne, trudne, wymaga uczenia się, myślenia, gromadzenia doświadczeń i podejmowania decyzji. Łatwiej jest snuć marzenia – że „kiedyś to hoho, wygra się wszystko”, no, ale na razie „układ nie pozwala”. I można trwać dalej w bierności, świętując rocznice kolejnych porażek, skupiając uwagę elektoratu na jakichś pobocznych czy wydumanych problemach. Czemu jednak w tym procederze chcą uczestniczyć osoby i środowiska odwołujące się do tradycji endeckiej?

  Nikt po nich nie płakał

  Na upadek rządu Olszewskiego w 1992 r. powszechnie czekano. Nawet z punktu widzenia ówcześnie istniejących środowisk „niepodległościowych” i antykomunistycznych – nie dokonał on niczego istotnego. KPN miał mu za złe odwrócenie się od postulatów „restytucji niepodległości”, nie zrealizowano PC-owskiej koncepcji „dekomunizacji” – i to nie z powodu braku większości dla takich rozwiązań. To był po prostu fatalny, nieudolny zespół, wobec którego aż chciało się być w opozycji. Dość przypomnieć, że kiedy minister obrony Jan Parys, robiąc tajemnicze miny, oskarżył wtedy prezydenta Lecha Wałęsę o zamiar wykorzystania wojska do zamachu przeciw demokracji – po kraju poszło raczej westchnienie ulgi o treści „no nareszcie, może ktoś tu zaprowadzi w końcu porządek…!”

  Pusty jak wydmuszka „ethos” olszewicki został negatywnie zweryfikowany przez wyborców (2,7 proc. na Koalicję dla Rzeczypospolitej w wyborach 1993 r.), jak i przez ugrupowania wchodzące w skład zaplecza politycznego rządu (by wspomnieć tylko krytyczne oceny formułowane wobec Olszewskiego np. w szeregach ZChN). Trzeba było upływu dwóch dekad jawnie sprzecznej z faktografią propagandy (na rzecz „rządu który wstrzymał prywatyzację” – sic!) i powtórzenia raz jeszcze całej operacji „heroicznej klęski” przez ekipę Kaczyńskiego – by i jego poprzednik załapał się na swój kawałek legendy.

  Ostrożnie z ogniem!

  Może więc chociaż sam ten PR nadawałby się do wykorzystania przez neo-endeków? Ha, jeszcze po 1992 r. narodowcy obserwowali próby reorganizacji nurtu „niepodległościowego” w ramach RTR, RdR, KdR, PC-ZP itp. Trafnie odnajdywano w ich szeregach osoby zagubione, odczuwające instynktowną bliskość w stosunku do nacjonalizmu (głównie na tle antysemickim) – słowem nie dostrzegające fundamentalnych różnic w myśleniu o Polsce pomiędzy swymi idolami (Parysem, Olszewskim, Kaczyńskim), a polską racją stanu i polskim interesem narodowym. Na tym gruncie można było (i być może da się nadal) niekiedy łowić zbłąkane owieczki. Jednak słabsze, mniej selektywne umysły same przy takich kontaktach mogą ulec dezorientacji. Wszak i tu, i tu widzą biało-czerwone flagi, i tu, i tu mówi się o patriotyzmie, o Polsce, a także o Bogu i honorze, okraszonych w dodatku historycznym wprawdzie, lecz dla wielu po dawnemu aktualnym antykomunizmie. Co gorsza, w takiej bogoojczyźnianej licytacji środowiska centroprawicowe zawsze będą nie do pobicia w stosunku do endecji, czy konserwatystów. Ci bowiem nie stronią od krytyki narodowych wad, potrafią spojrzeć poza patriotyczny szafaż, patrzą na efektywność, a nie tylko efektowność podejmowanych działań. Piewcy „heroicznych klęsk” zaś żadnych blokad nie mają – mogą bez końca o cnotach wszelakich, husarii, Ordonie, Olszewskim, Winkelriedzie i Samuelu Zborowskim pomieszanych z Kaczyńskimi – aż słuchającym łzy wzruszenia zalewają oczy.

  Nie babrać się

  Nawet więc próba cynicznego rozegrania „złotej legendy” 4 czerwca przez ewentualnie zainteresowanych neo-endeków, niesie za sobą zasadnicze ryzyko. Nie wiadomo bowiem kto by tu kogo rozegrał… Tym bardziej, że nawet na plakatach kolegów z ONR, poświęconych rocznicy obalenia olszewickiego rządu – dominują tony znane z „Gazety Polskiej”. Oto podejrzane typy szykują „nocną zmianę”, diabolicznie naradzając się na spotkaniu u TW „Bolka” – widać na zdjęciu. Włosy na karkach jeżą się z oburzenia… ale właściwie dlaczego? Nie inaczej wyglądają dziesiątki innych narad partyjno-politycznych, obalany rząd był ewidentnie zły, trzeba było wziąć pod uwagę, że może się przed legalnym odwołaniem opierać – a więc omawiano szczegółycałej operacji itd. Słowem – nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego. Skoro więc konsekwentnie potępiamy całe to bagno demokracji partyjnej i demoliberalizmu – to nie ma najmniejszego powodu, abyśmy się emocjonowali jednym więcej wykwitem tych chorób niszczących tkankę narodową.

  Odwoływani i odwołujący z 4 czerwca 1992 r. niczym istotnym się z polskiego, narodowego punktu widzenia nie różnili. Niech więc sobie obchodzą tamtą rocznicę we własnym gronie. Autentyczni, odpowiedzialni patrioci zaś – niech lepiej wezmą się do pracy, by Polacy mieli lepsze powody do świętowania. Chyba, że komuś w sumie wydaje się obojętne, czy bliższą jest rocznica powstania Ligi Narodowej, czy B’nai B’rith…

  Konrad Rękas

 23. aga said

  Tegoż samego autora :

  Prawica nie-smoleńska?
  Przed dwoma laty przez prawicowe fora i portale przeszedł wiatr „końca historii”. Jedni z nieskrywanym zadowoleniem, inni z rezygnacją przyjmowali, że odtąd stosunek do katastrofy smoleńskiej będzie wyznacznikiem prawicowości w Polsce, docelowo zaś oznaczać to będzie niemożność zaistnienia jakiejkolwiek formacji prawicowej poza PiS-em.

  Przekonanie to przez długi czas wydawało się być weryfikowane pozytywnie – o czym świadczyć miał tak wynik wyborczy Jarosława Kaczyńskiego, jak i załamanie pozostałych nie-PiS-owskich inicjatyw prawicowych – Polski Plus, Prawicy Rzeczypospolitej, a następnie PJN. Byliśmy więc świadkami, jak powtarzał się na polskiej scenie politycznej proces, w efekcie którego desygnatami „prawicowości” stawały się cnoty rewolucyjne: żądanie „przyspieszenia”; antypaństwowość polegająca na podważaniu zaufania do pracy organów państwa, a wręcz nawet na odrzucaniu w ogóle poczucia więzi z istniejącą państwowością, apologizowanie destrukcji itp.

  Wraz z nasilaniem propagandy spiskowo-zamachowej w odniesieniu do katastrofy, zjawisko to przybierało na sile, faktycznie cementując pewną część elektoratu uważającego się za prawicowy wokół Prawa i Sprawiedliwości.

  Błędy w zarodku
  Jednocześnie jednak mechanizm ten niemal od początku zawierał w sobie podstawowe symptomy słabości. Po pierwsze bowiem zakładał nieustającą kumulację: od momentu, gdy podejrzenia zamachu stanowiły margines obozu, oficjalnie odrzucany przez jego liderów – aż do ich ostatnich wystąpień, w których stawiają już kropki nad „i”, mówiąc wprost o zamachu, wybuchach i wojnie. Ta eskalacja nie może jednak trwać w nieskończoność, a najwyżej do wskazania domniemanych sprawców – a więc nie może utrzymywać nieustającego napięcia zwolenników.

  Drugą słabością „logiki” wroga – jest konieczność nieustannego mnożenia przeciwników. Tak skonstruowanej grupie politycznej nie wystarcza bowiem oczywisty wróg zewnętrzny (Rosjanie), ani nawet czytelny wróg wewnętrzny (Tusk, rząd i Platforma). Liczba wrogów musi stale rosnąć, obejmując jeszcze bardziej wewnętrznych zdrajców, elementy niepewne, przekonane zbyt późno, lub jeszcze się wahające. Nie trzeba dodawać, że taka konstrukcja obozu politycznego nie jest możliwa na dłuższą metę, doprowadzić bowiem może jedynie do sytuacji, w której „Robespierre zgilotynowawszy już wszystkich Francuzów ścina w końcu kata” – przy czym w roli „Nieprzekupnego” wystąpiłby zapewne Antoni Macierewicz…

  Pod prąd?
  Co ciekawe, świadomość tych ograniczeń nie była typowa dla kolejnych rozłamowców z PiS. Zarówno PJN, jak i początkowo Solidarna Polska wyraźnie obawiały się pójść pod prąd fali smoleńskiej, przeciwnie wręcz, dawały się jej unosić – tym samym jednak biernie znosząc podpadanie pod paragraf o niedostatecznej ortodoksji zamachowo-spiskowej. Od pewnego czasu jednak jesteśmy świadkami zmiany nastawienia do obowiązującej linii „10.04” i to ze strony dwóch alternatywnych (czy potencjalnych) ośrodków „prawicowych”.

  Kiedy pierwszy raz Zbigniew Ziobro wyraził swój sceptycyzm (bardzo łagodny zresztą) wobec teorii zamachowej – można było uznać, że się zagalopował, pociągnięto go za język, lub nawet zmanipulowano wypowiedź. Wszak nie jest tajemnicą, że spora część tzw. „prawicowych autorytetów” nie wierzy w „mord smoleński”, z różnych jednak względów woli zachować swoją opinię dla siebie – już to, aby nie tracić czytelników, już uznając, że jest to znakomity argument polityczny do grillowania przeciwników. Kiedy jednak jednoznacznie swoją niewiarę w zamach wyraził Jacek Kurski – o przypadku nie może już być mowy.

  Solidarna Polska, która dotąd wątek smoleński starała się raczej przykrywać swoimi pomysłami ekonomiczno-socjalnymi – teraz zdecydowała się chyba przetestować wariant va banque. „Wierzę w sowiecki „bardak”, wylądują, to dobrze, nie wylądują, też dobrze. Ale to jeszcze nie zamach” – powiedział Kurski w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”, w oczach czytelników GaPy czy Solidarnych 2010 ustawiając się pewnie w ten sposób w tym samym rzędzie co Tusk z Putinem. Jeśli słowa te nie zostaną szybko zdementowane, a Kurski dla zrehabilitowania się w oczach sekty nie dokona samospalenia pod ambasadą rosyjską – oznacza to, że SP podjęła wyzwanie.

  W poszukiwaniu niesmoleńskich wyborców
  W takim przypadku liderzy Solidarnej uznawaliby skrajnych smoleńszczyków za środowisko stracone, nie do wyrwania spod wpływów PiS, a więc w sumie nieistotne z punktu widzenia wyborczego. SP musiałaby w takim przypadku przestać eksploatować katastrofę (poza standardową krytyką śledztwa, prokuratury, uległości Tuska wobec „Ruskich” itp.), a zacząć szukać innego elektoratu. Oprócz poszukiwań po stronie socjalnej sceny politycznej – chodziłoby o tych wyborców prawicowych (i „prawicowych”), którzy zaczynają się bać. Bać Macierewicza, wojny, eskalacji w nieskończoność – słowem tych, którzy albo nie odczuwali nigdy, albo teraz mają już dość nieustającego rewolucyjnego napięcia serwowanego przez PiS.

  Trzeba przyznać, że byłby to ze strony SP eksperyment ambitny – doprowadzić bowiem musiałby do ostatecznej falsyfikacji opisanej na wstępie tezy, że oto „po Smoleńsku nie będzie w Polsce prawicy poza PiS-em”. Słowa Kurskiego i Ziobry wskazują, że chcą oni sprawdzić to założenie drogą tzw. ostrego eksperymentu. I choć można mieć wątpliwości tak co do ich intencji, jak i zdolności w tym kierunku – nie mniej dla czytelności sceny politycznej byłby to krok w dobrym kierunku.

  Marsz też skręca?
  Tym bardziej, że podobny ruch zdecydował się w końcu wykonać także jeden z liderów „prawicy maszerującej”. Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w tekście „10 kwietnia nie dla nas” ostrożnie i zbyt późno, ale jednak ostatecznie odcina się od „smoleńskości” jako wykładni polskiego patriotyzmu. Dowodzi to, że z jednej strony musi odczuwać wzajemne przenikanie się smoleńszczyków z neo-endecją (by wspomnieć tylko pamiętny portret Lecha Kaczyńskiego niesiony na jednej z manifestacji przez chłopców z „falangami”) – co jest groźne dla planów budowy nowej formacji. Z drugiej zaś – lider MW po kilku przebieżkach musi też czuć się wystarczająco mocny, by kazać swym zwolennikom wybierać – za Smoleńskiem, czy za maszerowaniem.

  Oba te przykłady dowodzą, że „prawica funkcjonalna” (czyli te środowiska, które się za prawicę mają, lub są za takową uważane, nieważne czy z sensem) próbuje się w końcu otrząsnąć ze smoleńskiej traumy i zorganizować siebie i potencjalne elektoraty wokół innych haseł, niż tylko rozliczenie katastrofy. „Koniec prawicy” może się więc okazać tylko krótka przerwą w jej dziejach w Polsce
  za prawica.net

 24. aga said

  Zignorowane objawienia z Sołówek :

  http://pl.gloria.tv/?media=233683

 25. Glos Z nikad said

  My wsio taki podnimimsa s kalien

 26. aga said

  ad. Głos z nikąd
  Abyście się mogli naprawdę podnieść ,musicie najpierw upaść na kolana i to przed Matka Bożą ,czego zrozumienia Wam życzę .

 27. Marucha said

  Re 25:
  Zawsze przechodzą mnie ciarki, gdy słucham tej pieśni.
  Jest gdzieś taka w Polsce? Taka napisana po 1990-tym?

 28. dtzkyyy said

  Re. 27.

  Gdy/jeśli Pan przypomni sobie taką piosenkę, może Pan da mi znać?

 29. dtzkyyy said

  Re. 18, ad. 20.

  http://news.tut.by/politics/291719.html

 30. Marucha said

  Re 28:
  Chyba ostatnią piosenką tego typu jest Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie…”

  Np.

 31. dtzkyyy said

  Re. 30.

  Знаю давно и люблю эту песню. Согласен. Хоть в ней иная интонация, чем в песне „Мы – русские”, но это – ОНО!

 32. 166 bojkot TVN said

  9/
  Ale debil kolorowy niepodległy. Karolak, to rodzina tej Marii Czubaszek, co to miała 2 skrobanki? Jeśli to jej syn niewyskrobany, to może ona nie tego wyskrobała co powinna?
  Ten debil jest teraz „modny” ma swoje 5 min. w świecie medialnym, dopóki oczywiście nie zmienią się polityczne wiatry, Wtedy ani nazwisko, ani to kolorowe g..no, ani nawet przeciąg między zębami mu nie pomoże.

 33. wet3 said

  @ Kiriki (7)
  Nie mam najmniejszej ochoty bawic sie w adwokata Rosjan, ale mowi pan tak jakby ci, ktorzy zbudowali chinski mur byli Rosjanami… Chiny nigdy nie pchaly sie na polnoc. Ich naturalna granica byl Amur i mur chinski.

 34. Brat Dioskur said

  Re13,@EC
  Wydawaloby sie ,ze zachodnie narody poddane juz przeciez dlugotrwalemu trenngowi,zostana pozostawione w spokoju,tymczasem wystarczylo tylko popatrzyc na festiwal Eurowizji zeby sie przekonac ,ze indoktrynacja nie slabnie.Wygrala Szwecja reprezentowana przez …Marokanke!Jakby tego bylo malo do towarzustwa dolozono jej murzyna.Zwalista postac , przypominajaca Yeti,momentami pelzajaca wokol piesniarki na czworakach i przekladajaca nad jej glowa nogi ,byla zapewne glownym acentem kulturalnym jaki mogli zaprezentowac Szwedzi….Nawiasem w kazdym zachodnim zespole czy teamie spiewaczym byl dostawiony jakis kolorowy.Holandia zalamuje rece ,bo nie weszla do finalu ,ale przyklad moglaby brac z Rosji ,ktorej reprezentantki , proste babuszki, przyszly na III-cim miejscu! Kraj Tulipanow wystawil dziewoje o kreolskiej urodzie ,ktora wystapila w …indianskim pioropuszu!Momentami myslalem ,ze nasz „zdrojewsio” Holendrom doradzal…
  Z frontu kulturalnego inna ciekawostka.Mianowicie Lady Zgaga majaca wystapic przed 50 tysieczna publika w Indonezji zrezygnowala z wystepu!Otoz bractwa muzulmanskie postawily warunek co do repertuaru i ubioru na ktory zgaga sie nie zgodzila .Pamietamy jak u nas pewna zdzira z USA profanujaca imie Matki Boskiej nie spotkala sie z zadnym oporem czy protestem.Czas na polityke.Cisna na Rosje wszelkimi sposobami.Bandy Free Syrian Army dostaly rozkaz podkrecenia obrotow powodujac kontrakcje Assada.Zawyly wiec media zachodnie bo w jakims miescie armia poslugujac sie czolgami ostrzelala „bezbronnych cywilow” zabijajac ich w liczbie 80 -tu.Rada Bezp. wrecz w pidzamach zbiegla sie na polecenie milujacych pokoj demokracji ,ale Rosja znowu wlozyla patyk w szprychy dokladajac do koncowego komunikatu ustep o brutalnosci „rebeliantow”.Byloby to wszystko moze nawet dosc powazne ,gdyby nie w tym samym czasie atak ameryk. dronow w Afganistanie w wyniku ktorego zostala zabita 8 -cio osobowa rodzina ,rodzice oraz 6-scioro dzieci! R.Bezp. sie nie zbierala .Wracajac do multi -kulti.Wlasnie w Holandii ujawnila sie grupa muzulmanska o nazwie „Sharia4 Holland”,ktora proponuje Holendrom dobry interes : wprowadzenie prawa islamskiego!”Bedziecie zyli w spokoju i ladzie spolecznym „-oglosil ich rzecznik a Wildersa nazwal psem Rzymu (!?)

 35. Marucha said

  Re 31:
  Tak, Panie Władymirze, nastrój polskiej piosenki jest inny, niż „My russkije”, ale zawiera dość podobne treści.
  Natomiast NIE WYOBRAŻAM sobie, aby gdziekolwiek w Polsce, ktoś mógł publicznie zaśpiewać „My, Polacy, jeszcze się podniesiemy z kolan!”.
  Żydomedia chyba by ochrypły z wrzasku o faszystach, szowinistach i rasistach.

 36. JO said

  Ja bede tak spiewal glosniej… , choc wiem, ze za to mnie zabija jezeli Pan Bog mnie nie okryje skrzydlami. Wierze jednak , ze jest jak w Psalmie 91

 37. KaRabin said

  RE 15
  Ładnie Gajowy to ujął ,muszę zapamiętać .Co do proroctw i przepowiedni to lubią się spełniać kiedy komuś na tym zależy żeby się spełniło 😉
  Przecież każdy który nie dał się otumanić (obojętnie jakiej sile) wie,że ludziska na świcie sa silnie „zaczadzeni” głupotą .Wszysko można im w mówić.

 38. Ad. 36

  Psalmy to Stary Testament. Więc zostawmy to innym. My mamy Nowy Testament. Choć niektórzy nie zauważają różnicy.

 39. Wprowadzam do obiegu publicznego nowe określenie SYFILIZACJA. Co oznacza – wyjaśniać nie trzeba. (Inspiracja: wpis nr 7 – Kiriki).

 40. 25godzina said

  @Marucha (35)

  MODLITWA (Obudź się, Polsko) — ZAYAZD

  Modlitwa… Który to już raz..
  Święte misterium… Święty czas.
  Minęło znowu tyle lat
  Czy z tego coś zrozumiał świat

  Które z przykazań zechciał wziąć
  Nie kłam, nie kradnij, wiernym bądź
  Czcij ojca swego… Matkę swą…
  I nie zabijaj… To największe zło…

  Ref.
  Obudź się Polsko ma
  Niech opadnie kłamstwa mgła
  Powstań z kolan, Polsko!
  Daj nam sprawiedliwość…
  Bóg, Ojczyzna, Honor, Wiara
  W naszych sercach…
  Na sztandarach…
  Powstańcie! Dzwon Zygmunta wzywa!

  Mieć albo być — pytania dwa…
  W świecie, gdzie wszystko cenę ma
  Spytają dzieci kiedyś nas
  Kto ukradł im najlepszy czas?

  Kto sprzedał pamięć dawnych lat
  Na poniewierkę wygnał w świat
  I kto zatracił prawdę tą:
  Tu jest Ojczyzna… Tu nasz dom…

  Ref.
  Obudź się Polsko ma
  Niech opadnie kłamstwa mgła
  Powstań z kolan, Polsko!
  Daj nam sprawiedliwość…
  Bóg, Ojczyzna, Honor, Wiara
  W sercach naszych…
  Na sztandarach…
  Powstańcie! Dzwon Zygmunta wzywa!

  Bądź nam zawsze naszym domem
  Wytęsknionym, wymarzonym
  Obudź się, Polsko!
  Biją dzwony!
  Kraju mój!
  Polsko ma!
  Ojczyzno ma!

 41. 25godzina said

  @Brat Dioskur (34)

  Wilders to pies, ale Talmudu. Bo plan jest taki, żeby z resztkami Europy rozprawić się rękami Muzułmanów i już się strony wykrwawią to wejść jako rozjemca i ustalić nowy porządek.

 42. Piotrx said

  Jeszcze tekst z linku jaki podała Pani Aga w swoim wpisie nr 24

  /być moze sa jakies literowki, bowiem tekst jest tam podany w formie grafiki/

  Zignorowane objawienia z Sołówek :

  http://pl.gloria.tv/?media=233683
  ******************************************
  -Wyspy Sołowicckie -grupa wysp, w -Zatoce Onega na -Morzu Białym. 160 km na płd. od koła podbiegunowego, wchodzących w skład -Obwodu archangielskiego w -Rosji i zamieszkanych przez 968 osób (2002 r.). Największe z nich to :
  • -Sołowiecka (albo -Wielka Sołowiecka) – 246 km2
  • -Anzerska – 47 km2
  • -Wielka Muksałma – 17 km2
  • -Mała Muksałma – 0,57 km2
  • -Wielka Zajęcza – 1,25 km2
  • -Mała Zajęcza – 1,02 km2
  Ponadto w skład archipelagu wchodzi 100 małych -wysepek, j. np. -Babia. -Psia. -Wronia. -Popia. -Filipowa.Na wyspach archipelagu jest ponad 200 -jezior. Powierzchnia łączna wysp : 347 km2. Nizinne i pagórkowate ukształtowanie terenu, wyspy są porośnięte -tajgą ; liczne -jeziora i -torfowiska.
  Jest to miejsce równie niedostępne jak i piękne…

  Przez wieki wyspy pełniły rolę miejsca odosobnienia oraz -Kultu religijnego, a od XVI w. urządzono tu -więzienie.

  Na największej z -wysp znajduje się -Monastyr Sołowiecki -klasztor prawosławny. położony na między lądowym -Jeziorem Świętym a -Zatoką Pomyślności na -Morzu Białym. W czasach -Imperium Rosyjskiego. -Wyspy Sołowieckie były miejscem -zsyłek więźniów : -politycznych i -religijnych dla : (-grekokatolików i -Katolików), a w -Rosji sowieckiej -pierwszych -łagrów… -Klasztor otoczony był 2 kilometrowym kamiennym murem z 7 bramami, zbudowany z głazów o wadze dochodzącej do 14 ton i grubości do 8 metrów. Monastyr składał się z 2 -Soborów. Soboru -Zaśnięcia -Matki Bożej z -refektarzem i -Soboru -Przemienienia Pańskiego (wybudowanego w 1. 1556-1564), -największego obiektu -monastyru strawionego pożarem w 1923 r. -Sobory były połączone ze sobą długą, zadaszoną -galerią. Na terenie zabudowań znajdowało się ponadto 5 -Cerkwi m.in. -Cerkiew Świętego -Mikołaja (1834 r.), a za nią -Kościół -Świętej Trójcy, odrębna -dzwonnica (kołokolnia), 7 -baszt zwanych odpowiednio : -Nikolskaja, -Kwasowańennaja, -Powariennaja, -Archangielskaja, -Biełaja, -Priadilnaja -Basznia, -młyn wodny z początku XVII w., -refektarz oraz liczne budynki gospodarcze i mieszkalne. Wewnątrz znajdują się liczne -pasaże i -krużganki… W podziemiach -Klasztoru znajdują się… -lochy i -kazamaty… -Monastyr był największą -twierdzą w płn. cz. –Imperium Rosyjskiego. -Klasztor został założony pod koniec 1429 r. przez -mnicha -Germana i -Sawwacjusza z -Monastyru -Cyrylo-Biełozierskiego. Głównym twórcą -Klasztoru był jednak Św. -Zosima. W XV i XVI w. -Klasztor przeżywał swój rozkwit, rozwijał działalność handlową, stając się tym samym centrum gospodarczym i politycznym w całym regionie -Morza Białego. Handlowano głównie solą uzyskiwaną z wód morza metodą opracowaną przez ojca -Tarasa i owocami morza, głównie ostrygami hodowanymi przez Św.- Trifona. Rozwijało się rybołówstwo, wydobycie mik i pereł…

  Archimandryci -Klasztoru byli mianowani przez -Cara i jego -Patriarchę… W1. 1537-1565 -Ihumenem -Klasztoru był -Filip II. późniejszy -Metropolita -Moskwy… W 1694 r. -Monastyr odwiedził -Car -Piotr Wielki… W XVII w. w -Klasztorze było 350 -Mnichów i pracowało 600-700 pracowników, rzemieślników i chłopów. W latach 50. i 60. XVII w. -Klasztor stanowił jedną z -twierdz -sekty prawosławnej – „ raskolników”…

  Pod kon. lipca 1711 r. -Ukazem -Cara -Piotra I. -unicki -Biskup -łucki Dionizy -Żabokrzycki. został za -odmowę przejścia na -prawosławie skazany na -dożywotnie -więzienie w -Monasterze, gdzie następnie -zmarł!!!

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Monastyr So%C5%82owiecki

  Historia tego tak pięknego, jak i smutnego miejsca na tej nieludzkiej ziemi, jest bardzo wymowną nauką i wielką przestrogą dla potomnych…

  Otóż dokładnie w rok, po osadzeniu -Ukazem -Cara -Piotra I. na -dożywotnie -więzienie, w -kazamatach -Monastyru sołowieckiego, na -wyspie -Wielka sołowiecka, -unickiego -Biskupa -łuckiegio Dionizego Żabokrzyckiego. za… –odmowę przejścia na -prawosławie, gdzie następnie -zmarł…, 18.VI1712 r. w tym samym -Klasztorze sołowieckim, -Objawiła się -prawosławnemu -Mnichowi -Lowie. -Matka Boża…

  Może nie było by w tym nic nadzwyczajnego, bo przecież było to miejsce wielkiego -Kultu religijnego, do którego ciągnęły pielgrzymki z całej -Rosji, nawet sam -Car -Piotr Wielki, nawiedził to -Sanktuarium w 1694 r. Było to wówczas największe miejsce pielgrzymowania w całej -Rosji, rangi naszej polskiej -Jasnej Góry… A mimo to, -Objawienie Matki Bożej -Mnichowi -Lowie, zostało bardzo żle odebrane, wyciszone i zakazane…

  Powodem tego ostracyzmu było -Przesłanie -Matki Bożej, która prosiła o wybudowanie na -górze klasztornej -Kościoła a -nie -cerkwi i poświęcenie go -Ukrzyżowaniu Chrystusa… Nadto zbyt niewygodną, niepoprawnie polityczną dla triumfaiizmu -prawosławia, które było u szczytu swojej potęgi i kariery, była -Przepowiednia -Matki Bożej, która mówiła, że… : – „ Za popełnione liczne
  zbrodnie, niewinnie przelewaną krew -Wiernych, (-Katolików i -Grekokatolików), góra ta będzie nosiła kiedyś nazwę -Golgoty, ponieważ stanie się miejscem niewypowiedzianych mąk i cierpień…”.

  Prawosławni czekali, aż 200 lat, by ich potomkowie, na własnej skórze boleśnie doświadczyli, że to co odrzucili i wyśmiali ich przodkowie, wypełniło się co do „joty” w każdym szczególe… W latach 1923- 1939 -Klasztor służył już tylko za -więzienie polityczne jako – „ Sołowiecki Obóz Robót Przymusowych Specjalnego Przeznaczenia”, jako -prototyp dla -systemu – „ Gułag”. gdzie -zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi!!!…

  Pod koniec 1923 r, w obozie znajdowało się 2.557 więźniów, na początku 1931 r. już 71. 800. W 1937 r. -obóz został zaadaptowany na -więzienie – „ NKWD”… Może gdyby butni -prawosławni, wsłuchali się w -Orędzie -Matki Bożej i zaniechali swoich niezliczonych zbrodni, których dokonywali na bezbronnych -Katolikach i -Grekokatolikach, gdyby zaprzestali przelewania krwi niewinnych, -Matka Boża powstrzymałaby karzącą rękę swego -Syna… Ale tak się jednak nie stało… Woleli swymi polifonicznymi śpiewami zagłuszać jęki -Katolików i -Grekokatolików, uwięzionych w lochach pod posadzką -Monastyru… W tym samym czasie gdy śpiewem chwalili -Boga na powierzchni -Klasztoru, w jego podziemnych kazamatach składali -szatanowi -krwawą ofiarę z -Męczenników : -Katolików i Grekokatolików, jak np. wyżej wspomniany unicki -Biskup -łucki Dionizy -Żabokrzycki i tysiące innych …
  Szydząc z -Katolików, że : „ Bóg wysoko, -Car blisko…”, łudzili się naiwnie, że ich potęga będzie trwać wiecznie i zawsze będą -bezkarni… -Bóg jednak, choć nierychliwy, to zawsze jest -Sprawiedliwy…

  Odrzuciwszy -Orędzie Matki Bożej do -Mnicha -Łowy z 1712 r. dalej krwawo -pacyfikowali -Katolików… W -Rosji gwarancja „Wolności religijnej”, łaskawie ogłoszona przez -Carycę -Katarzynę II -Wielką. -właściwie… Sophie Friederike Augustę zu Anhalt-Zerbst (1729-1796 r.), w chwili -I-ego -rozbioru -Polski 1772 r. pozostawała w ostrej sprzeczności z długim i smutnym okresem prześladowań, którymi dręczono -Kościół rzymskokatolicki, a zwłaszcza -Unitów… W przypadku -Katolików, -Carat podporządkował ich kontroli swoich -Władz świeckich… Ściśle nadzorował wszelkie nominacje biskupie, całkowicie odciął ich dostęp do -Rzymu, kontrolował ich finanse, a od 1801 r. utworzył dla nich ścisły kompleksowy nadzór w postaci -„ Świętego Kolegium” w -Petersburgu… Jedyne -Wyższe Seminarium Duchowne dla -Katolików także było w -Petersburgu… Po wprowadzeniu tak surowych ograniczeń, wszystkie protesty i żądania -Rzymu, były przez -prawosławną Rosję, – ignorowane… Ignorowano każdy -Dekret -Papieża, włącznie z kasatą -Zakonów, nawet – Jezuitów… Oba -Konkordaty z 1847 r. i 1883 r. jawnie łamano i lekceważono… Całą -Administrację -Kościoła -rzymsko-katolickiego, celowo oddawano w ręce osób niekompetentnych, nieudolnych i jawnie wrogich -Katolicyzmowi… Po -Powstaniu Listopadowym (29/30.XI.1830 r. -21.X.1831 r.) -Carat zamknął 1/2 żeńskich -Klasztorów…
  http://www.interklasa.pl/portal/index/strony? mainSP=subjectpages&mainSRV=historia&methid=9722873&page=subpage&article id=319399&page id=16069

  Podjęcie jakiejkolwiek korespondencji -Katolików z -Rzymem, bez oficjalnej, urzędowej zgody -Władz carskich, -karano natychmiastową -deportacją w trybie przyśpieszonym… Wszystkie ogłoszenia, publikacje religijne a nawet -kazania, musiały mieć zgodę carskiej -cenzury…

  Wszystkie ośrodki religijne kontrolowane były przez carską -Policję i Tajną – „ Ochranę”… Po –Powstaniu Styczniowym 1863 r. ( 22.1.1863 r.-XI.1864 r.), -rozwiązano większość Zakonów, -konfiskując ich majątki… W 1863 r. -Biskup wileński Adam -Krasiński (1810-91 r.), został w trybie przyśpieszonym skazany na 20 lat zesłania w głąb -Rosji, za to, że śmiał wystąpić z propozycją podjęcia się roli -mediatora między -Carem i -Powstańcami… Podobny los spotkał -Arcybiskupa warszawskiego. Zygmunta Szczęsnego -Felińskiego (1822-95 r.), mianowanego osobiście przez -Cara -Aleksandra II, za poruszenie kwestii -autonomii -Polski w prywatnym liście do -Cara, który na skutek przecieku trafił do francuskiej prasy… W 1868 r. -Biskupa płockiego Wincentego -Popiela (1825-1912 r.), -deportowano za to, że sprzeciwił się narzuconym kandydaturom świeckich delegatów do – „ Świętego Kolegium „… W 1869 r. -Biskup augustowski. Konstanty -Łubieński (1825-69 r.), -zmarł na skutek -złego traktowania w transporcie zesłańców do -Rosji…

  W 1870 r. -Carat sprowokował w diecezji wileńskiej otwarty konflikt, wprowadzając siłą do -Liturgii katolickiej łacińskiej, język rosyjski !!!… W ten sposób, już o całe 100 lat wyprzedził tym -Sobór Watykański II!!!… Widać że wrogowie -Katolicyzmu rozumieją wagę -Łaciny w -Liturgii, podczas gdy naiwni -posoborowi -„katolicy”, niestety -nie !!! …

  Unitów, -Carat zamierzał całkowicie -eksterminować, za to, że… -odrzucili w 1596 r. -prawosławie, (-Unia Brzeska), przeszli na -Katolicyzm, uznali zwierzchność -Papieży, więc uznano ich za -zdrajców i -renegatów !!! … Wściekła, krwawa –kampania przeciw nim rozpoczęła się już w 1773 r.. gdy -Caryca_Katarzyna II Wielka, proklamowała -Dekret o pięknie brzmiącej nazwie o … -.. Wolności religijnej”… W ciągu następnych dziesięcioleci, dawne polskie prowincje : -Wołyń. -Podole. -Ukraina, odwiedzała -prawosławna -„misja”, niosąc ze sobą : ogień i miecz, rabunki i gwałty, zbrodnie i śmierć !!!…

  W stawiających opór wsiach, kwaterowano -Oddziały – „ Sotnie” -Kozaków, dając im pełną swobodę urządzania : grabieży, hulanek, gwałtów, orgii, tortur, rzezi, dopóki nie wymogli na chłopach posłuszeństwa… Unickich duchownych stawiano przed wyborem między uległością a gwałtem… Rodzicom grożono zgwałceniem, okaleczeniem lub uprowadzeniem ich dzieci… Stawiających opór torturowano i zabijano…

  -Apostatom udzielano zawsze hojnych nagród … Posuwając się szlakiem znaczonym krwią i upokorzeniem, masowych samobójstw i nigdzie nie odnotowanego -Męczeństwa, – „ misjonarze” -prawosławni, dozgonnie wierni swojej -Carycy, przeprowadzali konfiskaty -Kościołów unickich, doprowadzając do nominalnego ..nawrócenia” 4/5 ogółu ludności -unickiej… Dwie dalsze operacje „nawracania” siłą -Unitów na -prawosławie, przeprowadził -Car -Mikołaj I w 1827-39. oraz -Car -Aleksander II w latach 1873-75…

  Aby pozbawić -Unitów ochrony ze strony hierarchii katolickiej, -Car w przebiegły sposób utworzył swoje osobne -Kolegium unickie i siłą włączył resztki diecezji unickich do swoich -prawosławnych… Taka wyglądała
  -prawosławna, -rosyjska -„Wolność” religijna, o której dzisiejsi -ekumeniści milczą jak grób…

  Dla uczczenia tej wielkiej operacji -Car wybił nawet okazjonalny -medal z szyderczym napisem… ; – „ Rozłączeni nienawiścią 1595. zjednoczeni miłością 1839″…

  Unicestwienie -Unitów, posłużyło -Carowi jako wstęp do rozpoczęcia -rusyfikacji, którą jak zwykle podjęto za pomocą kozackich dzid… Tak było w -Pratulinie na -Podlasiu, we wsi nad -Bugiem w -okręgu janowskim, gdzie 24.1.1874 r. z rąk -siepaczy carskich, bohatersko -zginęł -Lewoniuk i 13 -Unitów w obronie -Wiary katolickiej… Karną ekspedycją dowodził -Namiestnik Okręgu -Kutanin, oraz -Pułkownik -Stein… Tych którzy ocaleli, zakuto w łańcuchy i odesłano do -więzienia w -Biełem, dokąd szli pieszo przy śpiewie hymnów katolickich… Stary chłop -Pikuta. odmówił posłuszeństwa, a to co powiedział wszyscy mężczyźni z -Pratulina powtórzyli w obecności -Namiestnika ; -„ Przysięgom na moje białe włosy, na bezpieczeństwo mojej -Duszy, tak jak pragnę ujrzeć -Pana Boga w chwili śmierci, że nie zaprę się ani słowa naszej -Wiary, jako też nie uczynią tego moi sąsiedzi. -Święci -Męczennicy znieśli tyle prześladowań, a nasi bracia przelali tak wiele krwi, że mamy przymus ich naśladować…”.

  Chłopkę -Kraiczkę. która odmówiła podpisania dokumentu o przyjęciu -prawosławia, zesłano na -Syberię i zabrano jej dziecko… Nieugięta, pobłogosławiła je i wykrzyczała zbójom ; – „ Bierzcie !!!… -Bóg się nim zaopiekuje”…

  http://www.lubelskie.pl/index.php?pid=501
  http://www.ciekawepodlasie.pł/opis/929,Zabytkowy+ko%C5% +Piotra+i+Paw%C5%82a+-+Sanktuańum+M%C4%99czennik%C^^^^

  Podobne sceny rozgrywały się w jednej wsi, za drugą… Wreszcie -Kościół unicki został tak bardzo wyniszczony, że nie był już w stanie skorzystać z dobrodziejstw krótkiego okresu tolerancji w 1. 1906-14… Tam gdzie było to
  możliwe, -unniccy uciekinierzy chronili się wśród współwyznawców -Katolików po drugiej stronie granicy w -Galicji-Krakowskiem… -Terror jakiemu ich poddano, spowodowany krańcowym fanatyzmem -prawosławnych -prześladowców, był swego rodzaju duchowym poprzednikiem czystek ideologicznych, przeprowadzanych w czasach sowieckich… -Księżom katolickim -nie wolno było udzielać -Sakramentów nikomu z wyjątkiem zarejestrowanych w księgach ich własnych -Parafii, a na mocy -Konkordatu z 1874 r. wszystkich którzy przeszli z -prawosławia na -Katolicyzm, czekała natychmiastowa -zsyłka na -Sybir, do guberni -tomskiej, lub -tobolskiej…

  Mieszane małżeństwa były praktycznie -niemożliwe, ponieważ -Władze carskie rościły sobie -Prawo do przekazywania takich dzieci pod opiekę -Państwa… Jednocześnie wszelkiej zachęty udzielano katolickim -apostatom, którzy pod
  warunkiem przyjęcia -prawosławia, uzyskiwali nawet formalne uniewinnienia za popełnione przestępstwa kryminalne, a ich żonom zezwalano na -rozwód i ponowne -Małżeństwo !!! … Byłym -Księżom katolickim, którzy
  otrzymali Święcenia w -Kościele prawosławnym, zezwalano, wbrew zwykłej praktyce –
  Kościoła w -Rosji, na zawarcie Małżeństwa…

  W okresie od 1864 r. do 1914 r. -zesłano na -Syberię ponad 1.000 -polskich -Księży katolickich… Los polskich -Biskupów : -Załuskiego i ‚ka. -zesłanych w 1767 r, w głąb -Rosji, na polecenie -Ambasadora -Rosji w -Warszawie, -Repnina, był stałym „memento” dla niedoszłych -Męczenników, a wizja pustych biskupich -Urzędów, przekazywanych pod zarząd świeckich -Urzędników carskich, skłaniała do głębokich przemyśleń każdego, kto cenił sobie bezpieczeństwo o własne życie… Podobnie jak dziś, niemożliwością jest, by -Biskupem został -nie
  modernista i -nie ekumenista, tak i w tamtym czasie, niepodobnym było, by jakikolwiek-Duchowny o niezależnym umyśle, dostał się do – episkopatu… Większość -Biskupów, spośród tych których nie zesłano na -Syberię,
  była opłacana przez -Carycę Katarzynę II.

  Podobnie jak dziś, po -Soborze Watykańskim II, większa część
  -Hierarchów powiązana była ściśle z elitą panującą więzami: -politycznymi a nawet -rodzinnymi… Dziś podobnie, -Ks. Dariusz -Raś, -Sekretarz -Kardynała St. -Dziwisza, jest bratem Ireneusza -Rasia, -Posła i -Szefa małopolskiej – „ PO -Platformy Obywatelskiej”… Jeżeli chodzi o -krewnych -Metropolity z -Krakowa, to z – „ PO” związana jest jego -bratanica Barbara -Dziwisz, która zasiada z ramienia tej -Partii w -Sejmiku wojewódzkim, startując do -Sejmu… Z kolei -bratanek -Kardynała Andrzej -Dziwisz jest – „ bezpartyjnym” -Wójtem -Raby Wyżnej…

  Prawosławny carat niszczył -Kościół także poprzez swoje decydowanie o -nominacjach -Biskupich… -Urząd -Metropolity -warszawskiego był obsadzony tylko przez 8 lat w okresie między 1829 r. a 1883 r… -Urząd -Metropolity -wileńskiego był obsadzony jedynie przez 17 lat w ciągu całego 100 lecia od 1815-1918r Zaledwie 1 na każdych 15 -Biskupów Sufraganów przewidzianych przez -Konkordat z 1847 r. rzeczywiście objął swój -Urząd…

  Jeszcze bardziej upokarzająca była carska praktyka obsadzania wysokich stanowisk w -Kościełe katolickim. -wrogami -Katolicyzmu, -bez aprobaty -Rzymu, zdeprawowanymi, skompromitowanymi, hulakami i despotami Takim człowiekiem był Gabriel -Podoski (1719-77 r.), wyniesiony przez -Carycę -Katarzynę II do godności -Prymasa -Polski… Takim był -St. Bohusz-
  Siestrrzeńcewicz (1731-1826 r.), były luterański -Kapelan______-Armii rosyjskiej wyniesiony przez nią do godności -Metropolity Mohylewskiego…
  Takim był też Józef -Siemaszko ( zm. 1868 r.), niepohamowany karierowicz, którego -Car -Mikołaj I, mianował -unickim -Biskupem -Wilna i -Naczelnym Administratorem – „ Kolegium unickiego”… Takie nominacje były obliczone na rozbicie wewnętrznej jedności -Kościoła katolickiego…

  Większość -katolickich -Biskupów żyła w atmosferze ciągłego
  zastraszenia i zagrożenia…Czy wobec tych wszystkich niezliczonych i niewypowiedzianych zbrodni, tego oceanu wylanych łez, krzywd i cierpień :-Katolików i -Grekokatolików, -Bóg mógł być obojętny ??? …Czy nie.. Wysłał 18.VI.1712 r -Maryję -Współodkupicielkę i Pośredniczkę Łask, do -prawosławnego -Mnicha -Łowy z -Monastyru na wyspach sołowieckich, by wstrząsnąć sumieniami -Duchownych całego -prawosławia w ich największym i najświętszym miejscu -Kultu religijnego… Niestety daremnie…

  Dlatego -Bóg przeklął ich jak -Chrystus niewiasty, ich dzieci i całą -Jerozolimę, na swej -Drodze Krzyżowej… Wszystkie -klątwy którymi ich objął, dokładnie w 40 lat później, co do dnia i godziny, wypełniły się… Jerozolima padła strawiona ogniem, pogrążając w jego śmiertelnych płomieniach, tych którzy nie zginęli od mieczy rzymskich legionistów, ponad 1.5 milona Żydów… Było to w te same ich największe święto -paschy w 40 rocznicę -ukrzyżowania przez nich -Zbawiciela… Bóg udowodnił -prawosławiu, że nie miła jest Mu ich fałszywa ofiara, oraz to, że jaką miarką pożyczane, taką będzie odebrane… W swej Miłości i Miłosierdziu, cierpliwie czekał, aż 200 lat, na ich przebudzenie, które niestety nie nastąpiło, dlatego zesłał swojego -Anioła z mieczem ognistym, by dokonać ich -Sądu i -kary… W niwecz obrócił ich najświętsze miejsce kultu, -Monastyr na -Wyspie Sołowieckiej, pozwolił je zbrukać ich potomków : potem, łzami i krwią

  Wg obliczeń w -Rosji przed rewolucją 1917 r. było ponad 70 tysięcy -Cerkwi i -kaplic… W 1939 r. w przeddzień wybuchu II wojny światowej,
  czynnych było niecałe 100… i tylko 4 -Biskupów sprawowało swoje funkcje… Tysiące -Cerkwi zburzono, inne zamknięto, lub zamieniono na inne cele… Klasztory prawosławne już nie funkcjonowały, a życie monastyczne zeszło do podziemia, jako niejawne… Panorama -prawosławia w -Rosji, zmieniła się na skalę i z szybkością dotychczas nieznaną w całej historii tego -Kraju… Jakie były losy -Mniszek i -Mnichów z 1.025 -Klasztorów prawosławnych czynnych jeszcze w 1917 r. i zamkniętych w latach następnych ??? … Bardzo wielu pochłonęły łagry, lub zostali rozproszeni na olbrzymich obszarach -Rosji…

  23.1.1918 r. -Lenin wydał -Dekret o -rozdziale -Kościoła od -Państwa, który umożliwił -bolszewikom, brutalną -konfiskatę dóbr kościelnych, -usunięcie Religi ze -Szkół, -upaństwowienie -Instytucji kościelnych włącznie z -Seminariami duchownymi, -więzić duchownych i skazywać ich na -śmierć…

  W 1919 r. wydano -Dekret o zniesieniu -Kultu -Relikwii Świętych… W 1922 r. rozpoczęto -rekwizycje wszystkich cennych naczyń kościelnych, która wywołała protesty i represje… Jedną z pierwszych jej ofiar padł -Metropolita -Piotrogrodu, -Beniamin, oraz katolicki -Arcybiskup -Ropp… Potem było tysiące innych… W 1922 r. -Arcybiskup Jan -Cieplak, który zastępował w -Mohylewie -Arcybiskupa -Roppa, nakazał -Kapłanom katolickim, aby sprzeciwiali się -rekwizycji naczyń liturgicznych… Z tego powodu wezwano go i 13 -Księży z -Petersburga, oraz -Egzarchę -Fiodorowa do -Moskwy, gdzie 23.11.1923 r. wytoczono im proces, przypominający czasy -Nerona… -Wyroki były bardzo -ciężkie… -Arcybiskupa -Cieplaka i jego –Wikariusza generalnego -Ks. Konstantego -Budkiewicza, -skazano na -śmierć… -Ksiądz -Budkiewicz został rozstrzelany w nocy 31.11.1923 r. w podziemiach -Łubianki… -Egzarcha -Fiodorów spędził 13 lat na -Sołowkach, po
  czym -zmarł na -zesłaniu w 1935 r. -Arcybiskup -Ropp został zwolniony w ramach wymiany jeńców.

  Odstępcy, którzy przeszli na stronę -Władz bolszewickich, tworzyli konkurencyjna tzw. : – „ Żywą Cerkiew”. Przez cały 1922 r., aż do wiosny 1923 r. trwały straszliwe -procesy 6.000 -Duchownych… W 1932 r. przyszła kolej na – „ 5 letni -Plan walki z -Religią „. który przewidywał -zamknięcie wszystkich świątyń i -skazanie na -wygnanie samej -Idei -Boga… Aż 7.000.000 milionów bojowników – „ Związku Wojujących Bezbożników”, świeckiego ramienia -Organów Bezpieki, kierowanego przez -żyda Jemieliana -Jarosławskiego, przystąpiło do ataku na -Religie… Już 5.XII.1931 r. na rozkaz -Stalina, zburzono -Katedrę prawosławną -Chrystusa Zbawiciela w -Moskwie, k./ -Kremla… Lata 1932-36 to – „ 5 latka” -walki a -Religią… Lata 1937-8 to okres wielkiego -terroru… Na poligonie -Butowo k. –Moskwy dziennie rozstrzeliwano 400 osób… W okolicy pochowanych jest 300.000… Gdy w 1917 r. pracowało w -Rosji 900 -Zakonników, to w 1938 r. było ich tylko 2… Rozstrzelanie w 1937 r. na –Krymie -Biskupa A. -Frisona, oznaczało koniec Hierarchii katolickiej w –ZSRR. Kolejnym -Męczennikiem był -katolicki -Ksiądz Michaił Josifowicz -Wolf, -Proboszcz i -profesor Teologii w : -Seminariach w -Odessie i -Saratowie, oraz -Proboszcz Józef -Łukianin aresztowany w 1922 r. za odmowę profanacji -Relikwii Św. Andrzeja -Boboli, a także : -Katolik Obrządku ormiańskiego -Ter-Arsen-Karapetjan i -Ks. Wacław -Szymański… Pod koniec 1937 r. -Katolicyzm wydawał się być całkowicie -unicestwiony… W przededniu -Paktu – „ Ribbentrop-Mołotow” w 1939 r. w całym -ZSRR czynne były tylko 2 -kościoły katolicki 1 w -Leningradzie i 1 w -Moskwie obsługiwane, przez -obcokrajowców…

  W 1937 r. -Stalin zarządził „ usunięcie” wszystkich -Mnichów i -Popów, przetrzymywanych w łagrach i więzieniach… Zostali zwyczajnie -wymordowani!!!…

  Pozostałych duchownych -prawosławnych pozbawił -Praw obywatelskich „liszency”… Pozbawi ich -Prawa do -Opieki lekarskiej, -mieszkań komunalnych, -kartek żywnościowych, w zamian obciążając ich ciężkimi -podatkami… Ich dzieci -nie miały -Prawa do -Szkół Średnich i -Wyższych… Przed -Cerkwiami, zaczęli pojawiać się -Popi i –Mnisi -żebracy, błagający o jałmużnę… Aleksander -Jakowlew -Przewodniczący -Komisji d/s. rehabilitacji ofiar represji polit., ujawnił w 1995 r. dane dotyczące, aż 200.000 -Duchownych prawosławnych, skazanych na -śmierć między 1917 r. a 1980 r… Tylko w latach 1937-38 -aresztowano 165.100 -Duchownych
  prawosławnych, z tej liczby -rozstrzelano 105.000… Ponad 300 -Biskupów prawosławnych padło ofiarą represji, a więcej niż 250 -Hierarchów, otrzymało -wyroki śmierci, lub -zmarło w -więzieniach… W -Patriarchacie moskiewskim do 1941 r. represje religijne objęły 350.000 -prawosławnych z czego 150.000 aresztowano w 1937 r. i -rozstrzelano 80.000… Ponad 250 -Biskupów -zamordowanych w -więzieniach… W momencie inwazji niemieckiej na -ZSRR, było już tylko 4 -Biskupów na całym obszarze -Kraju… Wg – „ Instytutu Sw. -Tichona”, liczba -prawosławnych -zamordowanych przez -bolszewików sięga, od 500.000, do 1 -miliona -Rosjan !!!…

  Ale miejscem największych cierpień rosyjskich -Prawosławnych, były -Wyspy Sołowieckie -„Solówki” na -Morzu Białym… Tamtejszy -Obóz był: – „ Alma mater”, wszystkich -Obozów sowieckich, stał się „Golgotą” dla tysięcy skazańców…

  Jak na ironię losu, urządzono go w tym samym -Klasztorze -Monastyrze, w którym w minionych 2 stuleciach, więziono -Duchownych -Katolickich i -Grekokatolickich, w którego -lochach -skonał -unicki -Biskup -łucki Dionizy -Żabokrzycki i tysiące innych … Tak potwierdziło się, że kto burze sieje, ten zbiera gromy… Ten niegdyś najważniejszy ośrodek -Kultu całego rosyjskiego -Prawosławia, stał się miejscem najokrutniejszego męczeństwa w XX wieku… -Sanktuarium sołowieckie, opisane w 1899 r. w – „ Przewodniku po północnej -Rosji”. jako miejsce -Pokoju dla -Pielgrzymów, cel niezliczonych -Pielgrzymek z całej -Rosji, zostało w szatański sposób, brutalnie zbezczeszczone i wulgarnie -sprofanowane… Bolszewickie „Prawa” przemocy i przymusu zastąpiły miniony -Ład monastyczny… Sołówki stały się królestwem nieszczęśników… Na chropowatej ścianie -Katedry, na świeżym tynku, została naszkicowana gigantyczna sylwetka miasta z dymiącymi kominami i żurawiami, z latającymi samolotami i umieszczoną u góry wielką, czerwoną, 5 ramienną -gwiazdą… Nad tym widokiem miasta, namalowano -czerwonym lakierem slogan… : – „ Niech żyje wolna, radosna praca !!!…”, na całe 50 lat przed faszystowskim – „ Arbeit macht frei -praca czyni wolnym”… W tym „królestwie” nieszczęśników, katorżnicza wegetacja była bardzo ciężka, także z powodu dotkliwego klimatu polarnego (tylko 100 km. od -Bieguna Północnego)…

  W 1920 r. -Klasztor został przeznaczony na łagier dla więźniów z okresu wojny domowej… W 1923 r. przekształcono go w – „ Łagier Specjalnego Przeznaczenia”… W latach 1920-39 przebywało w nim ponad
  milion aresztowanych skazańców… Profanacja okazała się jeszcze bardziej
  wyraźna, gdy -Sołówki wybrano na miejsce katorgi -Prawosławnych… Bolszewicy sprawili, że odtąd –Klasztor stał się celem przymusowych pielgrzymek -prawosławnych : -Biskupów, -Popów, -Mnichów, -Mniszek,
  -świeckich…

  -Zwierzchnik Kościoła -prawosławnego z -Gruzji, trzymał tam zamiast swojego -Pastorału, -kij, którym musiał upłynniać fekalia w latrynie… Podobny nikczemny los spotkał -Egzarchę obrządku bizantyjskiego Leoncjusza -Fiodorowa, oraz wszystkich innych : -Metropolitów i –Biskupów -prawosławnych… Jedynym „szczęśliwcem” -Sołówek był -Biskup -Bagaratiana, który zostawszy tam -inwalidą, został przeniesiony do stacji tranzytowej -Kuzema, na lini kolejowej do -Murmańska, gdzie jako „zwolniony” z -Obozu, -zmarł w 1936 r… -Bolszewicy przekształcili najważniejsze -Sanktuarium -prawosławia w miejsce katorżniczej „reedukacji”… W swej propagandowej gazecie : – „ Wiestniku Karelii”, hucpiarsko szydzili…: –
  „ Przez 5 stuleci -Solówki zaciemniały umysły ludu… Dziś wznosi się tu -Obóz koncentracyjny, gdzie reedukowani są -Obywatele, którzy popełnili zbrodnie… Umilkły dzwony na -Wyspach sołowieckich, lecz obudziło się -Nowe życie… -Sołówki uderzane gwałtownymi falami morza, żyją teraz -Nowym życiem, porywistym nurtem życia… Stały się -Sanatorium, które leczy choroby przeszłości… Zamilkły odgłosy modlitwy w ogromnym kościele i tylko z rzadka rozbrzmiewają modlitewne błagania i skomlenia w kościele cmentarnym, a zresztą nieliczni są już obecnie ci, którzy tego słuchają …”.

  Po 1929 r. -Władze -Obozu wydały całkowity zakaz jakichkolwiek modlitw…
  -Bożą Sprawiedliwością jest także to, że -Wyspy sołowieckie stały się w końcu miejscem uwięzienia i śmierci -Kierowników -Obozu, jak było np. w przypadku -Zorina, który pierwszy wywiesił czerwony sztandar nad -Klasztorem i wrócił do niego 3 lata później, ale już jako -więzień…

  Tak oto ta -szatańska, -bolszewicka rewolucja pożerała własne dzieci… Prawdą jest, że szatańska rewolucja bolszewicka 1917 r. -nie oszczędziła, żadnych -klas społecznych i żadnych -Wspólnot religijnych, ale to co spotkało -prawosławie, było prawdziwą -hekatombą, -holokaustem !!! …

  Było tragiczną konsekwencją, -zignorowania -Objawienia -Matki Bożej, z 18 VI 1712 r. w -Klasztorze sołowieckim, -prawosławnemu -Mnichowi -Lowie…

  Po rewolucji bolszewickiej i dekadach-Wielkiego terroru stalinowskiego, -prawosławie już nigdy nie wróciło do swojej potęgi z czasów przedrewolucyjnych…

  -Reanimowane po śmierci -Stalina, było już tylko zwykłą – „matrioszką-wydmuszką”, całkowicie -zależną od -Władz komunistycznych, które nie wahały się nawet mianować na -Patryjarchów i -Biskupów -prawosławnej -Cerkwi, swoich oddanych -Oficerów -„KGB”… Stan tej wielkie smuty -prawosławia, trwa do dziś w -Putinowskiej -Rosji oraz w
  -Krajach satelickich, również w -Polsce…

  http://www.rp.pl/artykul/247370.html 13.1.2009 r. – „ Rzeczpospolita”: – „ Przeszłość arcybiskupa Sawy”.

  -Zwierzchnik polskiego -prawosławia -Metropolita -Sawa, już od 1965 r. był świadomym i tajnym współpracownikiem -Służby Bezpieczeństwa o -pseudonimie – .. Jurek” -wynika z akt zachowanych w – „ IPN»…
  Jako – .. TW” -Tajni -Współpracownicy -..SB” -Służby Bezpieczeństwa . oprócz -Metropolity -Sawy. -zarejestrowani jako -.. TW”. zostali także m.in. :-Arcybiskupi: -Abel. -Szymon i -Jeremiasz… W 1989 r. cały -Sobór -Biskupów stanowili -Biskupi zarejestrowani jako – „TW” !!! …
  http://www.rp.pl/galeria/55271.247370.html

  Redakcja poleca : – „ Trzeba było iść na kompromisy, by ocalić Cerkiew”.
  Piotr -Semka : -.. Esbecka metoda domina”.
  : – „ Arcybiskup oskarża ..Rz” o spisek”.

  Piotr -Semka : – „GW” i teologia chowania głowy w piasek”.
  – „ Abp Sawa przeprasza za grzechy hierarchów”.
  13.1.2009 r. – „ Rzeczpospolita”… ( fragment artykułu)…

  „ W 1948 r. Cerkiew moskiewska udzieliła zgody na – „ autokefalię”…
  W 1951 r. do Polski przybył -Bp -Makary (Michał -Oksijuk) i stanął na czele -Cerkwi. Wiele wskazuje na to, że był współpracownikiem -KGB… Walnie przyczynił się bowiem do -likwidacji struktur Kościoła -greckokatolickiego na -Ukrainie, co było akcją prowadzoną właśnie przez -KGB…
  -Kościół katolicki oceniał -Metropolitę -Makarego jako postać jednoznacznie -wrogą… W aktach sprawy obiektowej ..Bizancjum” (rozpracowania Cerkwi) zachowała się analiza -Ks. Donata -Nowickiego dla -Prymasa Stefana -Wyszyńskiego. „Rozumiemy dobrze, że bez czynników świeckich Makary nie potrafi prowadzić walki z Kościołem naszym: duchowe bowiem życie Cerkwi prawosławnej jest tak prymitywne, że w żaden sposób nie zdoła zaspokoić potrzeb nawet przeciętnych katolików, tym bardziej -dobrze uświadomionych. Niewątpliwie prawosławni hierarchowie zachęceni przez świeckich działaczy politycznych uwierzyli, że stanowią niemałą potęgę” – pisał.

  Po październiku 1956 r. nawet wśród duchownych prawosławnych pojawiły się głosy wzywające -Metropolitę -Makarego do ustąpienia… -Zmuszono go do -wyjazdu z -Polski w 1960 r… Władzę na krótko przejął znowu -Bp Tymoteusz, który niebawem zmarł. Strażnikiem tronu metropolitalnego został -Bp Jerzy Korenistow. z pochodzenia rosyjski -arystokrata. Funkcja ta była uważana za wstęp do wyboru na -Metropolitę… -Władze komunistyczne jednak do tego -nie dopuściły. W aktach „Bizancjum” zachowały się wypowiedzi -Bp. Jerzego, które nie mogły się podobać – „SB”… – „ Urząd ds. Wyznań -nie może nadzorować działalności Kościoła prawosławnego w -PRL, -Kościół prawosławny w -Polsce winien pozostawać w dobrych stosunkach z -Kościołem rzymskokatolickim…” -mówił -Bp -Jerzy. -„SB” uznała, że wypowiedzi te „świadczą, że -Abp -Jerzy chciałby odegrać rolę prawosławnego Wyszyńskiego”, i zanotowała : „z powyższego wynika, że kandydatura -Arcybiskupa Jerzego na -Metropolitę nie mogła być pozytywnie rozpatrzona”. W 1963 r. sprowadzono nawet -specjalnego -agenta -„KGB” o -ps. „Pawłowicz”, którego zadaniem była -inwigilacja -Bp. Jerzego -Korenistowa.

  -Władze postawiły na Stefana -Rudyka. – „Aczkolwiek -nie posiada Wyższych -Studiów Teologicznych, to wieloletnie doświadczenie w pracy kościelnej, a przede wszystkim -lojalność wobec -Władz państwowych powodują, że jest -jedynym kandydatem na -Metropolitę, na którego -Władze państwowe mogłyby wyrazić zgodę ” – zapisała -„SB”.. -Rudyk w 1948 r. podpisał -zobowiązanie do -współpracy z -„SB” jako -,.TW” -..Fidelis”.
  Z jego usług korzystała też -sowiecka -„KGB”. -Szefem jego -Kancelarii został -Ks. -Sawa, który w 1965 r. został zwerbowany jako -„TW” -„Jurek”. W 1989 r. cały -Sobór -Biskupów stanowili -Biskupi zarejestrowani jako – ..TW” !!! … Obecnego -Biskupa wojskowego -Mirona zarejestrowano jako -,,TW” w 1980 r. -Współpracy z-„SB” uniknęli tylko -Biskupi urodzeni w latach 60. i 70… Jednak byli duchowni prawosławni, których stać było na sprzeciw. Choćby -Ks. Aleksander -Wysocki z prawosławnej parafii w -Klejnikach, który już w latach 80. oskarżał publicznie swojego -Zwierzchnika o współpracę z -„bezpieką”… – „ Rzeczpospolita”.

  Kolejny raz -Bóg ukazał światu, źe jego młyny mielą powoli, ale bardzo dokładnie… a Bożych -Objawień -nie należy odrzucać, cenzurować, wyszydzać i ignorować !!! …

  Nadal pozostaje jednak pytanie bez odpowiedzi… Dlaczego -moderniści -Soboru -watykańskiego II, zachłystują się nad wyimaginowanymi – „superlatywami” -prawosławia, które przecież nadal jest -SCHIZMĄ, bo… :

  -nie uznaje -Dogmatu o -Niepokalanym poczęciu -Najświętszej -Maryji -Panny,

  -nie uznaje pochodzenia -Ducha Świętego od -Boga Ojca i Syna – „filioąue”, lecz tylko od -Ojca,

  -negując w ten sposób –Prawdę Wiary o -Trójcy Świętej i -minimalizując rolę -Chrystusa,

  -neguje –Prawdę Wiary o -Czyśćcu, o -Kulcie -Relikwii Świętych,

  -odrzuca –niekwaszony chleb i -Łacinę w -Liturgii,

  -odrzuca –Zwierzchnictwo Papieża, jako głowy -Kościoła i widomego następcy -Chrystusa na ziemi,

  -które poprzez całe stulecia niewoli,okrutnie prześladowało -Katolików i -Grekokatolików -Unitów, dlaczego jest obłudnie nazywane –
  ..Kościołami siostrzanymi”. – „ będącymi w pełnej jedności z -Rzymem”, czego widomym dowodem są nieustanne wspólne -modły, spotkania ekumeniczne typu – „ Asyż”, eucharystie, nabożeństwa, sympozja, -deklaracje itd…, podczas gdy tego samego odmawia -kościół posoborowy, prawdziwym -Katolikom, żarliwym -Obrońcom -Wiary,

  jak np. -Bractwo Św. -Piusa X, czy odważny i gorliwy -Ksiądz Katolicki Piotr -Natanek, którzy nawet w 1 % procencie, -nie popełnili, choćby jednego z ciężkich grzechów, -schizmatyków prawosławnych ??? !!! …

  Łódź. 29.XH.2011 r. M.-T. -Mirek z -Łodzi.

  W swojej pracy korzystałem z -książek :
  1.) – „ Boże Igrzysko ” -tom II Normana -Dayiesa.
  2.) – ..Stulecie Męczenników” Andrea -Riccardi.
  3.) – „Europa” Normana -Dayiesa.
  4.) – „ Księga Objawień Maryjnych od I do XX wieku ” : Gottfrieda -Hierzenbergea i Otto -Nedomanskyego.

 43. Przecław said

  Dtzkyyy #20

  Rosja od czasu Piotra I prowadzi polityke na zamówienie z Anglii i Niemiec /d.Prus/ tj wojny węwnątrzsłowiańskiej. Gdyby Rosja zamiast tracić energię na zwalczanie Polski zechciała z nią współpracować, była by dziś najbogatszym krajem o najwyższym standardzie życia na świecie. A jak jest nie trzeba mówić.
  Tego się nie da zasłonić panslawizmem na pokaz.

 44. Ad.9 Ten kolorowy pajac w Święto Niepodległości namawia Polaków w naszym ojczystym języku do wyrzeczenia się godności narodowej ponieważ chce czuć się wolny. Mogę mu polecić inne strony o ile Polska zniewolona mu obrzydła. Pokazujcie właśnie takich jak najczęściej i to właśnie po nazwiskach, ich wypowiedzi wyrzekające się polskości. Tęczowy Kalisz przyszedł mo przypomnieniem myśli jak i cała reszta tej plejady. Co do pieśni zaś to przypomnę fragment tej, którą mam w sercu od dawna. Będę zabiegał o reaktywację, może „Dżem”? Wtedy będą nam surmy grały, będą się serca rwały…….. Po prostu Nasz Polski lesie.

 45. Re. 42.

  Rosja z czasow Piotra I i Dtzkyyy to sa rozne rzeczy, Panie Przeclawie, Co do polityki na zamowienie Anglii i Prus, to sa rowniez inne niz Pana jej interpretacje. Pan widzi sobie wspolprace Rosji z Polska chyba inaczej, niz Rosjanie z tym panslawizmem na pokaz, a nie tym, prawdziwym, w wersji preciwleglej strony. Zdaje mi sie, ze czegos nie rozumiem. Moze Pan objasni?

 46. RomanK said

  BYla taka piosenka w 1983 roku…prostowala kregoslupy i rozjasniala twarze…kiedy ja uslyszale po raz pierszy..pociekly mi lzy..co zdumialo nawet mnie samego:-)))
  POkazali w amerykanskiej TiVI pielgrzymke z Jasnej Gory..i spiewala to mlodziez..idaca zwarta masa mlodziez, schludnie skormnie ubrana, chlopcy i dziewczeta…. i spiewali….Bez patosu wielkich slow, wielkich nadymanych heroicznych frazesow..spiewali prawde..o tym co daje Nadzieja…i Prawda….i Praca…Madra Powsciagliwosc i Praca….motto BL.Ks, Markiewicza….
  Nagle pod koniec lat 80 ta piosenka zniknela…jak zamazana brudna szmata…jak zabita Nadzieja ,,,zrozumialem; ze przekreslono Przyszlosc tym Mlodym Polakom……i nie wiem sam dlaczego….\
  ale od tamtego okresu czasu przesladsuje mnie jakies dziwnie uparte przeczucie…ze jak uslysze znowu ta piesn= spiewana przez mlodziez masowo..bedzie to znaczylo Odrodzenie Nadzieji i Odrodzenie Polski….
  moze ktos pamieta i ma melodie…to co odnalazlem

  Tekst utworu

  Oj, nie czekaj, aż czyn wielki,

  Spełnić będziesz mógł,

  Aby rzesze za Twym blaskiem szły,

  Lecz odważnie krocz po każdej,

  Z Twych codziennych dróg,

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty.

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty,

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty.

  Ktoś przez Ciebie drogę znajdzie,

  Poprzez ciemne mgły,

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty.

  Dla zdolności Twoich wszędzie,

  Znajdziesz pracy dość,

  Nie trać czasu na bezpłodne sny,

  Twym zadaniem będzie tępić wszędzie,

  Fałsz i zło,

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty.

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty…

  Gdy wokoło siebie widzisz smutnych twarzy rój,

  Niech nie gasną twych zapałów sny,

  Choćby tylko jedno serce rozgrzał uśmiech twój,

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty.

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty… [1]

 47. wi42 said

  Dla zmiany nastroju, inna przepowiednia, tym razem Wangi z lat 70-tych:
  cyt. z pamięci ~~~”Wszystko roztopi się jak śnieg – i Związek Sowiecki i Ameryka, pozostanie sława Włodzimierza, sława Rosji…”
  Przepowiednie do wyboru…..

 48. RomanK said

  Panie Dtzykyyy…do tego panslawizmu o jakim pan mysli…musza wszyscy dorosnac….dojrzec
  I my i Wy i inni….bracia…cala RODzINA.
  My wszyscy mozemy tylko nad tym ciezko pracowac i..wyjasniac dlaczego to jest jedna z najlepszych drog dla nas wszystkich.
  Dlaczego malzenstwo jest najlesze dla rodziny, rodzina dla spolecznosci, spolecznosci dla narodow i narody dla calej naszej Slwoianskiej Rasy..tak rasy…bo panslawizm jest nam potrzebny- jako rasie….BIalej Rasie czyli Slovanom….. bo to jest prawdziwie ……NAsROD!.

 49. RomanK said

 50. RomanK said

  Ta piosenka..jest poetycko ciekawa i specjalna……zauwazcie ze ma i niesie tylko i wylacznei pozytywny i bardzo uniwersalny przekaz o niezwyklej czystosci intencji!
  Jest doskonala piosenka w Duchu Swietym niosaca bardzo Uniwersalne- Powszechne- Kathokikos- Przeslanie.
  Jest napisana jezykiem latwym do przetlumaczenia na wszystkie Jezyki Slowianskie….
  ale musza to zrobic ludzie dla ktorych znajomosc jezyka wlasnego jest doskonala..wlasnei by oddac to co w tej piosence jest najwazniejsze….Bezinteresowna Zyczliwosc i MIlosc Blizniego i Zdecydowanie Liczenie tylko na Siebie!
  Moze sprobowac to przetlumaczyc na Rosyjski Ukrainski Bialorusko Slovacki, Czeski..etc….podac slowa mlodym kibicom na stadionie i sprobowac ja razem zaspiewac?????
  Moze ktos zna na tyle Slovio..ze mozee rzetlumaczyc…

  Moze panie Gajowy zrobimy z tego pierwszy panslavistyczny experyment??? Na Gajowce????

 51. Marucha said

  Re 43:
  Panie Przecławie, z kim właściwie Rosja ma współpracować? Z rządem Judeopolonii składającym się z obcych? Ze stadem lemingów, których nauczono, że „rusek to wróg” i że patriotyzm polega na nienawiści do Rosji?
  Niech Pan spojrzy się nawet na gajówkę… a przecież tu udzielają się ludzie o szerszych horyzontach, niż przeciętni.

  Re 48:
  Idea panslawizmu to droga dla ocalenia nie tylko naszej słowiańskiej tożsamości, ale może i droga dla ocalenia świata przez synami Lucyfera.
  Ale cóż z tego, kiedy jeden dureń z drugim woli utracić całą swoją tożsamość w Unii Pederastów… pardon, Europejskiej – niż jakiś jej niewielki kawałek w Unii Słowiańskiej?
  Albo na wieść o pojawieniu się rosyjskiej stacji benzynowej przy szosie, albo rosyjskich butów w sklepach, zaczyna bredzić „Czekamy na ciebie czerwona zarazo” i wspomina Stalina?

  Re 50:
  Sam nie czuję się kompetentny, aby cokolwiek tłumaczyć z polskiego, ale gorąco zachęcam naszych gości ze Słowiańszczyzny, aby spróbowali.

  Na marginesie schizmy prawosławnej… Ja się nie dziwię, że Cerkiew nie pali się do uznania papieskiego zwierzchnictwa, bo chyba każdy widzi, co się stało ze Stolicą Apostolską.

 52. z sieci said

  „Wanga mało znana w Polsce popularna w Rosji.”

  „Jej przepowiednie były zdumiewająco trafne. I tak bezbłędnie przewidziała upadek Związku Radzieckiego, katastrofę w Czarnobylu czy zwycięstwo Borysa Jelcyna w wyborach. Wcześniej bezbłędnie określiła datę dojścia do władzy Hitlera i początek II Wojny Światowej. Jej wizje zawierały opis śmierć Stalina, a także, – co może zdumiewać – zatonięcie Kurska. Na długo przed tą katastrofą wymieniła nazwę feralnego okrętu podwodnego.”

  „2011 – W wyniku opadu radioaktywnego północna półkula Ziemi będzie niemal pozbawiona fauny i flory. Następnie wrogowie zaczną chemiczną wojnę przeciwko pozostającym przy życiu Europejczykom.”

  „2016 – Europa prawie w całości wyludniona.”

  http://iluminaci.pl/proroctwa/przepowiednie-jasnowidzacej-wangi

 53. RomanK said

  CO do przepowiezni….pamietam Ojca Klimuszko….i mialem okazje rozmawiac kilkakrotnie z Jednym z najslawniejszych Indianskich Curanderro z plemienia Hopi….
  Oni maja bardzo ciekawa Kosmogonie i wierza w przepowiednie…i czekaja na nie…w sprawie niespelnionych przepowiedni maja zupelnie podobne tlumaczenie jak mistycy chrzecijanscy…
  Otoz jak powiada Szaman Hopi…Bog zawsze stawia przed nami kilka rowiazan,,kazde zalezy od naszego zachowania. Kazde rozwiazanie jest zawsze pewna konsekwencja naszego zachowania. Premonition to dar od BOga, ktory ostrzega pokazujac jak zle moze sie skonczych jesli wybierzemy zlo i w ten sposob podsuwa nam dobre rozwiazanie. Wybor nalezy do nas samych.
  Jesli ludzie sluchaja Wielkiego Ducha…ON cofa nieuniknione i prowadzi ich w Przyszlosc bezpieczniejsza sciezka…
  TO zmienia Przyszlosc…losy nasze, spolecznosci Swiata, Universe….
  POsluchanie Woli Boga posluszenstwo jego PLanowi powduje daleko idace korekty….przedluza i czyni mozliwa Przyszlosc. Kontynuuje Bozy Plan….

  Twym zadaniem będzie tępić wszędzie,

  Fałsz i zło,

  Słońce niech wschodzi tam, gdzie Ty.

 54. RomanK said

  http://www.crystalinks.com/hopi2.html

 55. wet3 said

  @ Marucha (51)
  Tez bylem podobnego jak pan zdania, ze Rosja nie ma z kim rozmawiac bo mamy judeopolonie. Po glebszym przemysleniu tej sprawy doszedlem do wniosku, ze gdy wezmie sie pod uwage realia obecnej sytuacji politycznej w Polsce, to przy dobrej woli i otwarciu sie Rosji, mozna by cos zaczac. Uwazam, ze jest w Polsce wielu ludzi myslacych podobnie jak my i pragnacych prawdziwej wspolpracy z Rosja oraz pozostalymi panstwami slowianskimi. Nie sprzyja jednak temu obecna sytuacja w jakiej Polska znalazla sie po 1989 r. oraz historyczne zaszlosci miedzy oboma krajami. Dochodze do wniosku, ze inicjatywa w tej sprawie powinna zdecydowanie wyjsc ze strony Rosji, ktora by nam powiedziala jak to widzi wykladajac otwarte karty na stol – przez co uzyska nasze zaufanie. Inicjatywa rosyjska niekoniecznie musi byc skierowana do wladz judeopolonii – bo wiadomo, ze te (obecne pro – szwabskie-jankeskie- i pejsate) wykreca sie sianem. Moznaby np., po gescie ze strony Rosji, zalozyc jakies towarzystwo czy organizacje rosyjsko-polska i polsko-rosyjska, ktora pozniej mogla by byc rozszerzona na inne narody slowianskie. Gdyby to wszystko udalo sie, to nie mam najmniejszych watpliwosci, ze rzady judeopolonii nie bylyby w stanie tego ruchu zmarginalizowac.

 56. > Moznaby np., po gescie ze strony Rosji, zalozyc jakies towarzystwo czy organizacje rosyjsko-polska i polsko-rosyjska, ktora pozniej mogla by byc rozszerzona na inne narody slowianskie..

  Zdaje mi sie. ze takich gestow ze strony jesli nie Rosjj, to roznych Rosjan bylo kilka, jako i gestow ze strony Polakow w odpowiedz. Takich gestow nie musi byc wiele. dobrze juz. ze sa.

  > Gdyby to wszystko udalo sie, to nie mam najmniejszych watpliwosci, ze rzady judeopolonii nie bylyby w stanie tego ruchu zmarginalizowac…

  Troche zrobilismy w tym kierunku wzajemnie czy nieprawdaz?

 57. wi42 said

  Re: 55
  Zbliżenie jest dobrym pomyslem. Do zalożenia towarzystwa rząd nie jest potrzebny. Potrzebni sa ludzie z obu stron, inicjatywa, energia, stanowczość i … niestety trochę funduszy.
  Trzeba by było wiedziec na początek co juz funkcjonuje, lub przestało działac – jakie popełnili blędy aby nie wywazac otwartych drzwi.

 58. Glos z Nikad said

  Pani Ago, wybaczy Pani, ale nie pojmuje Pani reakcji na piesn w wykonaniu Zanny Biczewskiej. Co to znaczy, ze mamy sie najpierw znalezc na kolanach? My juz od dawna jestesmy na kolanach, choc nie w tym sensie, ktory jak tusze ma Pani na mysli, bo z takiego kleczenia nie ma powstania. Slowa owej piesni opiewaja zywotnosc ruskiego narodu, a w podtekscie sile slowianskich genow. Bo niektorzy antropolodzy podobno przebakuja o Slowianach jako odrebnej rasie, ktorej zadne krzyzowki nie zdolaly zniszczyc.

 59. Re. 42.

  Dziekuje, Panie Piotrxie za ta transformacje tekstu, ktory teraz lepiej bedzie czytac w metrze. Czyz to nie jest jeszcze jednym malym krokiem dwoch narodow w kierunku do siebie nawzajem, zeby w koncu sie spotkac, a nie rozejsc kolejnym razem.

  Takimi krokami widze np. teksty Jana ENGELGARDA, anonsowany tu Polski blog.ru i zachecajace intonacje nieprzescignionego wlasciciela tej Gajowki, dzieki ktorym nadzieja na lepsza przyszlosc slowianszczyzny nie jest zerowa.

 60. Krzysztof said

  Daj Bóże, aby do tych nowo powstałych embrionów słowiańskich nie dorzucono jakiegoś mutanta bezpłciowego, bo takiego mariażu, to nawet zahartowane w bojach o tożsamość geny słowiańskie nie będą w stanie przetrwać.

 61. Guła said

  Nie można nie lubić Biczewskiej.

  Przecież to Rosjanka, nawet nacjonalistka! – admin

 62. dtzkyyy said

  Do #59 Re. 42.

  Oczywiście „krokiem naprzeciw” nazwałem TRANSFORMACJĘ bardzo interesującego materialu o objawieniach z Sołowek, ale nie jego interpretacji, której uważać takim krokiem trudnie. Zbyt różnymi są poglądy Rosjan i Polaków na stosunki wzajemne poczynając chociażby od Unii Breskiej i kończąc Unią Europejską. Ten fakt, że możemy spokojnie omawiać różne bolesne tematy, bardzo mnie cieszy.

 63. Guła said

  Chcąc nie chcąc zahacza pan panie Romanie o fizykę kwantową. A to już czarna magia no dla mnie. Tak czy inaczej to nasza obecność wprawia w ruch elektrony albo protony, nie wiem, a powiadają uczone że to ta sama cząstka przyjmująca rolę protonu albo elektronu (czy elektron to neuron?) w zależności od czegoś tam. A one, te cząstki, bez naszej obecności co empiryka dowiodła, stoją jak na weselu.

  Więc do dzieła bo: „wszystko jest w nas i wokół nas”. O ile za „słowo” uznamy „myśl” wszystko zaczyna pomykać. Znaczy kręcić się i to z prędkością kilkakrotnie większą od światła.

  A fizyką klasyczną objaśniającą zasady według których trwa życie w tym systemie rzeczy ze spraw duchowych niczego nie wyjaśnimy.

  A z tych współczesnych uczonych i tak pierwszy był Masmer i jego masmeryzm choć jemu chodziło tylko o metodę leczenia. W latach jemu przypadających, wykpiony i odepchnięty przez bliźnich.

 64. Guła said

  No to co?

 65. Marucha said

  Re 55, 56:
  Ze strony Rosji były takie kroki. Pamiętam dobrze (choć trudno byłoby mi odszukać źródło), gdy nawet prasa rosyjska ostrzegała Polskę przed wejściem w jarzmo Unii Europejskiej.
  Jaka była reakcja lemingów?
  Oburzenie, że Rosja wtrąca się w nasze wewnętrzne sprawy.
  No i dobrze. Teraz nie mamy już swoich wewnętrznych spraw.

 66. Wandaluzja said

  Ad. 10: Tak uważał Dmowski, a MY, że z czechosłowackim przemysłem maszynowym, ale Kosygin powiedział, że czechosłowacki przemysł maszynowy nie jest NIKOMU potrzebny – co było większą Mądrością od bicia Polaków Żydami.
  Największym przemysłem XIX wieku było wypędzanie Polaków z Ukrainy przez sojusz armii rosyjskiej z Żydami: Gubernatorzy wywłaszczali Polaków – tak jak templariuszy w Bałtykii – a Żydzi to obsługiwali finansowo. To wytworzyło Mafię Rosyjską czyli zapładnianie Rosjanek przez Żydów z haremów Sulejmana Wspaniałego – w czym przeszkadali Polacy, co jest powodem STRASZNEJ NIENAWIŚCI DO POLAKÓW.
  Ci Żydzi uważali, że uda się tak PRZEROBIĆ folwark żydowski na Drugi Izrael, ale Chruszczow złamał na stalingradziej radzie wojennej samowładztwo, uciekł do Bolesława Piaseckiego i Roberta Satanowskiego, dzięki którym podjął wojnę z HSKZPRN, wobec czego ta MUSIAŁA WYMORDOWAĆ POLAKÓW.
  Skutkiem tego była wojna ukraińska 1946-7 w której LWP zabrało generalimussowi złoto na wykupienie przez Holkaustów USA. Potem była spowodowana przez Jerzego Szaniawskiego i mego dziadka Ucieczka Światły, dzięki czemu Stalin ZŁAPAŁ frondowców przez prekazanie Rekomendacji Światły do KC KWPb, ale zginęły mu Bardzo Ważne Dokumenty, więc musiać WYMACAĆ, kto je ma, co umożliwiło frondowcom OSKALPOWANIE Wodza – historia zaiste cygańska.
  Tymi Dokumentami okazała się Filmowa Dokumentacja Katynia, którą ukradł Chruszczow i sprzedał memu stryjowi za Głowę następcy Stalina Berii. Bierut kazał córce tą FDK wywieść do Izraela, który sprzedał ją Chińczykom za Hołd przed tajnymi kontami izraelskimi. Gdy Sowieci przekształcili wojnę ussurysjką w mandzurską to ambasada ChRL w Paryżu wyświetliła dla publicystów FDK, co Sowieci nazwali Hitlerowską Prowokacją i powiadomili Waszyngton o ataku nukearnym na 100 miast chińskich, na co jankesi odpowiedzieli, że wówczas US AF dokona ataku nuklearnego na 128 miast sowieckich.
  Żeby wyjść z minorowego nastroju przypomnę, że gdy Bierut zaprosił Antystalinowców na kołduny litewskie to Marszałej Żukow krzyknął STOP i kazał dwóm generałom nakarmić nimi Bieruta, który WYKITOWAŁ…

 67. robertgrunholz said

  Koledzy, droga do pojednania Polsko-Ukraińsko-Rosyjskiego już istnieje i jest tworzona przez Związek Kozaków w Polsce, którego sam jestem członkiem. Mimo to jest nas za mało i pomimo poparcia Rosyjskiego Ruchu Monarchistycznego nie jesteśmy sami w stanie odkłamywać historii związanej z naszym krajem i caratem. Do tego potrzeba pracy kompletnie innego pokolenia wychowanego na starych zasadach i bez wszczepionej rusofobii-pseduopatriotyzmu.
  Dlaczego mamy się jednać z Rosją? Bo ją zniszczyli w ten sam sposób co nasz. Wymordowali rodzinę carską, sponsorowali hojnie Lenina i rewolucjonistów, dokonali kilkakrotnie ludobójstwa na wielu narodach słowiańskich rękoma żydowskich Rosjan. To jest jednak pamiętliwy naród i pomimo kolaboracji globalistów z KGB i GRU to Rosja oprócz gry w wyznaczoną dla niej partie gra również w swoją grę i to ona ustala jej reguły.
  http://www.rgrunholz.wordpress.com

 68. dtzkyyy said

  Re. 68.

  Pan rozumie rosyjską mowę? Może poprosimy P. Maruchę zaznajomić nas?

 69. JO said

  ad.67. Mam pytanie, czy w statucie Zwiazku Jest Odwolanie sie do Trojcy Swietej? Kozacy Wierzyli w Trojce Swieta…

  Kazdy Zwiazek ala szlachecki poki co jest Masonskim, nie majacym nic wsolnego z Religia. Kazdy z nich promuje tkzw „wolnosc szlachecka u torej podstawy niby ma byc wolnosc religijna w Masonskim-Klamliwym-S..m rozumieniu.

  Czy ten Zwiazek Elitarny – Kozacki rowniez…?

 70. JO said

  ad.51. Rosja ma wspolpracowac ze zwyklymi ludzmi jak zwykli Polacy z Rosjaninami. Przykladem takich Polakow jest Pan Gajowy, RomanK (jezeli sie wciaz uwaza za Polaka a nie „Zakarpacica..”, z Rodzina Moja i takimi jak Moja.

  Ja mam ciocie w Nowosybirsku, Rodzine w Grodnie, Lidzie, Ukrainie – Wolyniu, Wiekopolsce i Mazowszu oraz w Zamosciu. I taka wlasnie jest Cala Polska. Zabijane sa nasze relacje Rodzinne ale Rodziny Mamy i relacje powinny byc Odbudowywane… wlasnie za przyczyna Silniejszego i moze madrzejszego – ROSJI

  Poki co dzialania Rosji sa niewidoczne dla przecietnego Polaka i nie jest to li tylko wina Masonerii rzadzacej w Polsce i Polakow w tym Lemingow

 71. robertgrunholz said

  Re. 69
  Kozak bez wiary to nie kozak, jak głosi nasz ataman Marek Wasilenko.
  Przede wszystkim pracujemy nad tym, aby budować wśród Polaków pozytywny obraz kozaków i Rosjan, zwłaszcza z czasów Aleksandra II Romanowa. W kwestii ustroju politycznej nie jesteśmy zgodni, część to monarchiści, pozostali są republikanami. Mimo to my i nasi bracia z rosyjskich ruchów monarchistycznych jesteśmy w pełni przeciwni masoństwu i NWO.
  http://www.rgrunholz.wordpress.com

 72. W żyłach Obamy płynie polska krew? http://katonnajmlodszy.wordpress.com/2012/05/30/w-zylach-prezydenta-obamy-plynie-polska-krew/

 73. JO said

  ad.71. Na Pana Blogu nie Ma odwolania do Pana Boga, nie ma wyraznej deklaracja jaka chociazby istnieje na stronie Pana Gajowego Maruchy. Poza Tym powiedziane jest tam ; „patriotyzm był zresztą czymś kompletnie odmiennym od patriotyzmu współczesnego. Liczył się głównie władca, to on jednoczył i dzielił. Podstawowym podziałem panującym wtedy był podział religijny, czyli rzucające się sobie do gardeł wilczury …”

  Mysle , ze to zdanie odrzuca normalnego czlowieka a przyciaga bezmozgowcow nie znajacych wlasnej wiary czy tez Wiary Katolickiej.

  Powszechnie powinno byc wiadomo, ze Rzeczpospolita byla Krolestwem Katolickim, gdzie Katolicyzm byl religia panujaca – co oznaczalo, ze Sekty w Krolestwie byly dopuszczone do dzialania na zasadzie niedopuszczenia do wiekrzego zla z warunkiem, ze sa GRANICE dzialalnosci Sekt i wnich Ludzi. To powodowalo, ze sekciaze lub schizmatycy, szczegolnie Prawoslawni po Reformie Prawoslawia na styl Reformatorskich sekt Angielskich – Nie byli dopuszczani do wazniejszych Stanowisk Panstwowych….

  Sumujac, w Krolestwi Naszym nie bylo podzialow Religijnych a Ataki Sekt na Jedna Religie – Religie Katolicka, Panujaca i Panujacego Pana Jezusa Chrystusa.

  Zdanie na Pana Forum Atakuje KKatolicki a to jest dyskwalifikujace Pana bo sugestie sa Nieprawdziwe.
  Od poczatku istnienia Krolestwa, czy tez Krolestw, Ksiestw, ktore Utworzyly Polske przez Duze P byla jedna Religia, na bazie ktorej Utworzono nasze Krolestwo i to te Krolestwo i te Religie Katolicja – Prawoslawna – atakowaly wilki. Katolicyzm- Ortodoksja nikogo nie atakowala jak wilk a Tolerowala Grzech czekajac na nawrocenie gloszac prawdziwy Ekumenizm.

  Zabietaj Pan swoja Strone internetowa do poprawki poki co …..

 74. JO said

  re . 73. …..no i dodam, ze w Rzeczpospolitej nie liczyl sie Glownie wladca a Trojca Jedyna – Jedyny Bog do ktorego w kazdym pismie bylo odwolanie….

  Pana Strona jest podpucha ala Zwiazek Szlachty Polskiej albo Panowie jestescie Ignorantami….

 75. Przecław said

  #45 Dytzkyyy

  Przepraszam, nie mogłem wcześniej odpowiedzieć.
  Jasne że upraszczam. Nie da się przecież przekazać wszystkiego w dwu czy trzech zdaniach.
  Mogę tylko trochę wyjaśnić, że słabość Polski od początku 18 wieku i w konsekwencji jej wzięły się z tego, że Piotr I wspierał militarnie swojego sojusznika którym był August II, król Polski. Formalnie więc Rosja była w sojuszu z Polską, naprawdę było odwrotnie bo August był uzurpatorem i dostał się na tron polski jako pionek ówczesnej mafii banksterskiej z osrodkiem dyspozycyjnym w Londynie, po to aby wyeliminować Polskę. Od czasu Katarzyny II banksterzy całkowicie opanowali ośrodek władzy w Rosji i w zasadzie nic się dotąd nie zmieniło poza pewnymi próbami wyzwolenia się z jarzma, które podejmowali władcy Rosji. Sednem tych prób była zamiana systemu wzajemnego wyniszczania na współpracę między Polską a Rosją.
  Można wymienić Pawła I, Aleksandra I, a może nawet Stalina w pewnym okresie. Żaden z nich chyba nie zmarł śmiercią naturalną.

  Czy nie wie Pan dlaczego do tej pory nie zbadano pod względem DNA szczątek Pawła I i Stalina / lub jego krewnych o ile Stalin został skremowany/ , to wyjaśniło by precyzyjnie zagadkę ojcostwa obu tych postaci ?

  Wbrew temu co się głosi w Rosji powielając pruską interpretację, żródłem upadku Rzeczpospolitej w 18 wieku nie był jej własny ustrój ale zniszczenie tegoż przez narzuconych banksterskich władców.

 76. Re. 75.

  Pozwole siebe odpowiedziec listem po rosyjsku, Panie Prrzeclawie, z przeproszenia P. Maruchy i szanownych maruchowiczy. Boje sie, ze mojej polszczyzny nie wystarczy.

 77. Przecław said

  #76
  Bardzo proszę po rosyjsku Panie Włodzimierzu, w języku zaprzyjażnionego narodu.

  Wracając do powyższego, do grona tych trzech należało by chyba dorzucić Mikołaja II za jego próby nawiązania dialogu z Polską. Niestety były to próby spóżnione, poprzedzone doprawdy żałosnym aktem oderwania guberni Chełmskiej od i tak okrojonego Królestwa.
  Ale przecież i one przyniosły wiele pozytywnych owoców, z których najważniejsze to:

  1. Ostateczna przegrana Niemiec w I wojnie światowej na skutek odmowy Polaków udziału w wojnie po stronie Niemiec. Masowy udział Polaków w bitwie pod Tannenbergiem 8/1914 gdzie udział Polaków po stronie Rosji wynosił 1/3 nie doprowadził do zwycięstwa rosyjskiego w warunkach sabotażu i zdrady generałów rosyjskich niemieckiego pochodzenia, ale odciągnął siły niemieckie z frontu zachodniego, ostatecznie zniweczył niemieckie plany blitzkriegu. W rezultacie Niemcy wojnę przegrały a Polska się odrodziła po 123 latach. Koniec wojny przyniósł jednak zainstalowanie się niemieckiej agentury w Rosji i znane tego konsekwencje. Polska też nie była wolna od agentury, która jednak na dobre rozgosciła sie w r.1926 doprowadzając do nowej straszliwej klęski.

  2.Kolejną, mało znaną reperkusją nowego, bardziej przyjaznego Polakom kursu Petersburga, była odpowiedż nań 18-letniego rekruta Konstantego Rokossowskiego, który polskich patriotycznych motywacji zaciągnął się do armii imperialnej. Jakie były jego dalsze losy, 3 lata spędzone w kazamatach i łagrach, ale za to potem wszystkie bitwy wygrane przeciw Niemcom, przekucie klęski w zwycięstwo, o tym w Rosji wiedzą /w Polsce na skutek blokady informacyjnej mało kto o tym wie, a wciska się zakłamany i wypaczony kit / ale nikt nie podnosi jaka była tego pierwotna przyczyna.

 78. Janió said

  Jak powiedział wielki góral,Polska będzie aż po Ural.za Uralem będą Chiny,was nie będzie sku…syny

 79. Ad. 75

  „Wbrew temu co się głosi w Rosji powielając pruską interpretację, żródłem upadku Rzeczpospolitej w 18 wieku nie był jej własny ustrój ale zniszczenie tegoż przez narzuconych banksterskich władców.”

  – A to narzucenie było możliwe dzięki przyjęciu prawa rzymskiego przez Jagiellończyka. Rzecz to arcy-ważna. Zacytujmy Konecznego:

  ————
  *Humanizm wywarł wpływ na wszystko, na zasady ludzkie i na obyczaje. Najważniejszym był wpływ na prawodawstwo. Dla humanistów było prawo rzymskie szczytem doskonałości i tak się dla niego zaślepili, że zaczęli całkiem serio wprowadzać je na nowo! Napoili też europejskie prawodawstwo duchem pogańskim, którego do dziś dnia nie możemy się pozbyć. Prawo rzymskie dawało zawsze pierwszeństwo silniejszemu nad słabszym. Obok tego zaś polegało prawo rzymskie, publiczne na uznawaniu nieograniczonej, absolutnej władzy cesarskiej, a humaniści-prawnicy (tzw. legiści) byli zwolennikami absolutyzmu, wbrew nauce i tradycji Kościoła. Podobało się to monarchom, dawali więc legistom urzędy i pomagali do wznowienia prawa rzymskiego.
  W prawie rzymskim strzeżono troskliwie praw kapitalizmu. Handel przybierał właśnie w XV wieku nowe kształty, fatalne dla nieposiadających większych zasobów pieniężnych. Poczęto gromadzić wielkie, niebywałe przedtem fortuny kupieckie w jednym ręku, kosztem zubożenia setek i tysięcy innych. Występowano przeciw średniowiecznym rozmaitym ograniczeniom handlowym, które miały na celu właśnie ochronę zarobków słabszego.
  Nastały o to gorące spory legistów z uczonymi „starej daty”, opierającymi się na prawie kościelnym. Z naszego uniwersytetu odezwały się też głosy przeciw „odrodzeniu” pogańskich pojęć w kupiectwie i rękodziełach. Legistyczne pojęcia o kapitale wyszły na dobre tylko żydom. Pełno ich było w starożytnym cesarskim Rzymie przy wszystkich interesach, a teraz poczęli zagarniać w swe ręce na nowo handel i przemysł. Kazimierz jagiellończyk nadał im rozległe przywileje zaraz w pierwszym roku swego panowania, 1447, a już z końcem XV wieku odzywały się szydercze głosy, że Polska otwarła im na oścież wrota. Były przeciw nim rozruchy, ale ich nie wypędzano. Wypędzeni z krajów zachodnich, znajdowali w Polsce przytułek. Bardzo niechętny żydom był biskup Oleśnicki.
  ————–

  Jagiellończyk zrobił rzecz straszną. I tę lekcję musimy przerobić. Musimy wyciągnąć wnioski z tego tekstu.

  * – Nie szukajcie tego ustępu w wydaniu „Dziejów Polski” Lux Veritatis, bo tam go nie ma. Jest w reprincie wyd. ANTYK.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: