Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Podatek katastralny – kolejna rozpaczliwa próba naprawiania publicznych finansów.

Posted by Marucha w dniu 2012-06-06 (Środa)

Tym razem ofiarami padną właściciele nieruchomości

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Fot. mrr.gov.pl

Rząd przymierza się do wprowadzenia podatku katastralnego. Dla wielu właścicieli domów
i mieszkań ta nowa danina na rzecz państwa oznaczać będzie życiową katastrofę. W skrajnych wypadkach stracą swoje nieruchomości, albo zostaną zmuszeni do wyprowadzki.

Podatek katastralny najbardziej uderzy w mieszkańców dużych aglomeracji, gdzie obowiązują najwyższe ceny działek budowlanych, domów i mieszkań.

Katastralny – uderzenie w mieszkańców miast

Od mniej więcej dwóch tygodni na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego można zapoznać się z „Założeniami krajowej polityki miejskiej”. Do uważnej lektury tego dokumentu szczególnie zachęcam właścicieli nieruchomości. Jest tam mowa o pieniądzach, które chce im zabrać rząd, pod pretekstem nowej daniny na rzecz państwa.

O możliwości wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego mówi się od kilkunastu lat. Ale po raz pierwszy ten pomysł stał się elementem oficjalnej rządowej strategii. Dodajmy – zabójczej strategii, która może zrujnować życiowy dorobek wielu Polaków. Wysokość podatku katastralnego zależy od rynkowej wartości nieruchomości. [Życiowy dorobek Polaków zagrabi, ale za to życiowy dorobek starszych i mądrzejszych – powiększy. Nie będziemy opisywali jak, bo i po co?  – admin]

O swoje kieszenie powinni się więc bać właściciele domów położonych w dużych aglomeracjach i atrakcyjnych miejscowościach turystycznych. Tam nieruchomości osiągają najwyższe ceny.

Nie wiemy jeszcze, o jakim obciążeniu fiskalnym myśli rząd. W krajach, gdzie obowiązuje podatek katastralny, jego maksymalna stawka, w niektórych sytuacjach wynosi nawet dwa procent wartości nieruchomości. Załóżmy, że polski rząd, przynajmniej na samym początku nie zdecyduje się na tak drastyczny drenaż kieszeni podatnika. Ale nawet połowa tej stawki, czyli jeden procent, przekroczy możliwości finansowe wielu właścicieli nieruchomości. Małe mieszkanie na warszawskiej Starówce kosztuje około 500 tys. złotych. Jeden procent podatku daje kwotę 5 tys. zł rocznie, to jest ponad 400 zł miesięcznie. Co ma zrobić, po wprowadzeniu podatku katastralnego, starszy warszawiak, żyjący z tysiąca złotych emerytury albo renty?

Weźmy inny przykład. Blisko centrum Katowic leży tzw. „ptasie osiedle”. Jego ozdobę stanowią okazałe wille, zbudowane przez przedstawicieli ówczesnych elit profesorskich stolicy Górnego Śląska. Obecni mieszkańcy często kontynuują inteligenckie tradycje pierwszych właścicieli, co niekoniecznie idzie w parze z zamożnością. Czy stać ich będzie na zapłacenie tysiąca złotych podatku miesięcznie, jeżeli ich nieruchomość zostanie wyceniona na 1,2 mln zł? Dla wielu mieszkańców „ptasiego osiedla” to pytanie jest retoryczne. Część z nich zostanie zmuszona do sprzedaży domów i przeprowadzki do biedniejszych dzielnic.

Czy można nie płacić podatku katastralnego? Lepiej nie ryzykować. Narastający „dług” obciąży hipotekę nieruchomości. Po śmierci właściciela, jeżeli spadkobiercy nie będzie stać na spłacenie zaległego podatku, dom albo mieszkanie przejdzie na własność gminy.

Problem nie dotyczy tylko spadkobierców. Podatek katastralny zachwieje także budżetami rodzin, które kupiły domy lub mieszkania na kredyt. Weźmy przykład z życia wzięty. Moi znajomi z Mikołowa, gdzie mam biuro poselskie, zaciągnęli 400 tys. złotych bankowej pożyczki na budowę domu. Miesięcznie spłacają 2,2 tys. zł raty i ledwo wiążą koniec z końcem. Wartość rynkowa ich domu wynosi 700 tys. zł. Jeżeli wejdzie w życie podatek katastralny, nie stać ich będzie na kolejne obciążenie finansowe. Wzrośnie ono do ok 3 tys. zł miesięcznie.

Podatek katastralny jest kolejną, rozpaczliwą próbą naprawiania publicznych finansów. Rząd, nie mając żadnych, skutecznych planów naprawczych, chce uzupełnić braki w państwowej kasie sięgając do kieszeni podatników. Tym razem ofiarą takiej polityki, a raczej jej braku, mają paść właściciele nieruchomości. [To nie tylko próba naprawiania publicznych finansów, ale wyraźny krok w kierunku spełnienia zapowiedzi „Wasze ulice, nasze kamienice” – admin]

Schemat funkcjonowania podatku katastralnego został wyjątkowo sprytnie przygotowany. Dochody z jego tytułu nie wpłyną bezpośrednio do budżetu państwa, ale zasilą kasy samorządów. Dzięki temu manewrowi poprawi się stan gminnych finansów, a rząd znajdzie pretekst, aby obniżyć wysokość subwencji dla samorządów. Państwo zyska na tym interesie, a część podatników sporo straci. Sęk w tym, że społeczny gniew nie zostanie skierowany przeciwko inicjatorom podatku katastralnego, ale przeleje się na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, bo to oni będą wystawiać faktury do zapłacenia.

Izabela Kloc
http://www.wykop.pl/

Komentarzy 40 do “Podatek katastralny – kolejna rozpaczliwa próba naprawiania publicznych finansów.”

 1. Boryna said

  Tylko prostytutki korzystają z przywileju wolności podatkowej, aby ten przemysł mógł się szybko rozwijać i prominenci nie musieli płacic wyższej taryfy w burdelach.

 2. Kilka lat temu napisałem o tym podatku przekształcając jego nazwę na KATASTROFALNY i mimo niezadowolenia doprowadził on do katastrofy ekonomicznej. Teraz durnie chcą ją jeszcze przyspieszyć. Nie można ratować rozdmuchanego budżetu bez pokrycia jednorazowym haraczem rujnującym wszystkich. Należy koniecznie ciąć wydatki na nieproduktywne i złodziejskie cele.

 3. Obserwator said

  Robią z nas niewolników i jak barany idziemy na rzeź. Cicho siedzimy a oni małymi kroczkami nas niszczą. Zmienić(nie)rząd trzeba i odsunąć żydostwo od wszystkich stanowisk decyzyjnych. W gettach ich pozamykać pod kontrolą i do pracy zmusić. Złapać za gardła i pilnować jak wściekłych psów bo są przyczyną wszystkich nieszczęść świata te potwory. Oby miarka jak najszybciej się przebrała zanim Europa tak jak Rosja spłynie krwią, przez te zwierzęta wiecznie nienażarte.

 4. Pokręć said

  To będzie wojna domowa. bardzo dobrze, niech to wszystko szlag trafi.

 5. Mareczek said

  Tylko Polak głodny i pozbawiony domu przypomni sobie do czego jeszcze służą drewniana pałka, drzewa i sznur, i dopiero wtedy zrobi porządek z pejsatym barachłem.

 6. Gość said

  Re 3 i 4
  Polacy właściwie już są zniszczeni. Została mała grupa „ustawionych”, która nie widzi dokładnie niczego.
  W latach (początek) 90-tych często w okresie wakacyjnym przejeżdżałam przez Polskę z dziećmi (nocowaliśmy w różnych miejscach w samochodzie). Miasteczka, wsie, miasta roiły się od ludzi, dzieci. Każdy coś robił, dzieci bawiły się. Ludzie biegli do pracy, domu, normalne życie.Teraz przejechałam przez część Polski, żeby ze zdumieniem ztwierdzić, że nie ma bawiących się dzieci (znikoma ilość), nie widać ludzi, po prostu ich nie widać, ale…są ładne, domy, obejścia, ale to są chyba wakacyjne domy tych nielicznych „ustawionych”, czy tych najsilniejszych co przetrwali. W miastach młodzieży jak na lekarstwo (wycierają zagraniczne bruki, albo „wykazują korzennym swoje oddanie i gotowość”, siedząc w „firmach” (jakich?) do nocy. Rynki miasteczek puste, czasem pojawi się tam kilku starców. Domy kolonijne (np. Ostrowo k/Jastrzębiej Góry) puste, niszczejące, wystawione na sprzedaż. W latach 1988-2000, od 15 czerwca do końca sierpnia korzystały z wypoczynku w ostrowie tysiące dzieci (teraz dzieci nie potrzebują wyjazdów, tylko te z „elyty” nudzą się w egipskich i innych modnych kurortach).
  Warszawa, ul. Litewska 1, (centrum stolicy) piękna kamienica, zapuszczona i pusta, chyba znalazł się jakiś „zakorzeniony” właściciel, wyrzucił wszystkich lokatorów z ich pięknych mieszkań (dokąd?) i …czeka (no właśnie na co?). Kiedyś tam było schludnie i ludzie żyli, pracowali. Pada wszystko co jeszcze utrzymywało się na powierzchni (małe firmy, ostatnio dowiedziałam sie o kilku, małe sklepy w centrum stolicy z ponad kilkudziesięcio-letnią tradycją), no cóż umiera się cicho i…samotnie…

 7. Niedaleko said

  Widać gołym okiem że poprzeczka jest podnoszona stopniowo by wyczuć czy nie za daleko poszli. Podnoszenie wieku emerytalnego była ostatnia dotkliwa taka akcja i się UDAŁA. Teraz kolej na następna akcje, podatek katastralny. Wsadzili blondynkę (ala Mucha jako min. Sportu) by pokazać że troskliwa „matka” zajmie się tą sprawa, „Lulaj dzidziuś lulaj”.

 8. slawek said

  co się dzieje z tym krajem?Juz dzisiaj jedna pensja (1200) idzie w całości na opłacenie rachunków , za drugą (taką samą) trzeba przezyc w trójke , dobrze że żyją rodzice i chcą pomagać.

 9. AlexSailor said

  Najzabawniejsze jest to, że wartości nie można dokładnie podać, tylko ją oszacować.

  I o to właśnie chodzi, o to chodzi! – admin

 10. Kazik said

  W tej sprawie to wcale nie chodzi o naprawę finansów państwa lecz o jego zupełną likwidację z Polakami na czele .

 11. Wandaluzja said

  Jeden Żyd chwalił się: „Myśmy nikogo w Palestynie nie wywłaszczyli. Daliśmy 10 lat na uregulowanie spraw własnościowych, po czym prawa własnościowe przejęło Państwo.” Mnie jednak WYWŁASZCZYLI. Kanclerz Kohl tak się przestraszył mego katastru Wielkiej Jerozolimy, że zabrał Żydom PAŁAC Salomona na Wzgórzu Świątynnym i dał Palestyńczykom, którzy chwycili go za jaja mym Katastrem.
  Najważniejszym katastrem jest Droga Krzyżowa, której szuka się od tysiąca lat. Niemcy zrekonstruowali Drogę Krzyżową wg MOJEGO Katastru i opublikowali to na pohybel Janowi Pawłowi II a teraz Nadrabinowi Benedyktowi XVI. Ja nie rościłem do hipoteki jerozolimskiej, natomiast musiałem rościć do hipoteki Rzymu bo czarnuchy jej nie chciały.
  Wg mej systematyki: „Stara Architektura Rzymu i Italii” to katedrę w Palermo budował Prometeusz. W Rzymie najstarszą budowla jest rotunda Wilczycy jako grobowiec Prometeusza i Bazylika Porta Maggiore jako grobowiec Ozyrysa. Florencję zbudował Nauplius-Neptun ze Strzegomia i dał imię swej faworyty, dla transportu żelaza i stali śląskiej z Wenecji do Pizy, zaś katedrę wenecką zbudował syn Ozyrysa Horus pod protektoratem Śnieżki z Pragi, która przysłała mu swego najmłodszego brata Apisa, który potem zbudował Wspaniały Kijów i Nowogród Wlk.
  Z KALIBRACJI datowań megalitów i stratygrafii Drewnianego Stonehenge, użytkowanego równolegle z Kamiennym, WYNIKA, że megality na Bahamach sprzed 7 tysięcy lat były skutkiem Stonehenge a nie odwrotnie, zaś ze stratygrafii geologicznej Najstarszego Portu na Świecie w Yenicapi na południowym brzegu Stambułu wynika, że został ZAKOPANY przez Kara z Krakowa przy budowie Troi na Złotym Rogu.
  Powtórzyli to za mną Francuzi i Turcy: Przewodnik Pascala: STAMBUŁ – HISTORIA OD 8000 R. P.N.E. (OPTIMUS PASCAL S.A., Bielsko-Biała 1999, C 1993 by Editions Nouveaux-Loisirs, Gallimard Paryż).
  Poza tym Wspaniała Piza była skutkiem protektoratu arabskiego w r. 754; Wspaniałą Wenecję budowali Węgrzy w XI-XII wieku a NIEUKOŃCZONĄ Dumę Mediolanu cesarz Fryderyk I Barbarossa itp, a Forum Romanum jako Pałac Papieski rozebrali lancknechci Lutra (Wandalowie-Łużyczanie), czego odium wziął na siebie Henryk VIII.
  Z tego wynika, że jestem potentatem katastralnym Włoch toteż grożenie mi neapolitańską szkołą kopulacyjną Kadafiego-Berlusconiego jest niestosowne.

 12. konstanty said

  Gandhi znalazl sposob jak pokonac Anglikow, ! Moze my znajdziemy sposob aby to zwyrodniale towarzystwo wreszcie obali ! Moze ktos ma pomysl? Obok pisania czas na dzialania !

 13. Ile jeszcze musimy wycierpieć, aby wyzwolić się od tych parszywców?

 14. filip piękny said

  Trwa holocaust na narodzie polskim. Jest to eksterminacja na skutek wojny ekonomicznej, psychologicznej , chemicznej, wynaradawiającej i religijnej. Religijnej tej od zewnątrz i od wewnątrz. Bez anulowania wszelkich długów instytucjonalnych i państwowych zaciągniętych przez złoczyńców i nacjonalizacji wszystkiego co zostało ukradzione koniec Polaków jest tuż tuż. Żyd ma respekt tylko wobec siły przeciwnika, a żywi się jego słabością.

 15. Kapsel said

  Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skąd­inąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy”

  .Jest to podatek rodem z piekła.Nikt nie bierze pod uwagę tego że właściciele nieruchomości są ich właścicielami bo finansowali taką własność z pieniędzy już opodatkowanych a najwięcej swoją pracą..I nie tylko.Czasami są właścicielami drogą dziedziczenia… więc okrada się ich dziedzictwo na które mogły pracować całe pokolenia.W przypadku gdzie jesteśmy biednym społeczeństwem zostaniemy wykupieni do końca.
  Podatek katastralny obejmuje wartość nieruchomości czyli rzeczy nie ruchome.

  A dalej będzie:

  Wprowadzenie podatku majątkowego. Do opodatkowania będzie cały majątek ruchomy tj. wyposażenie mieszkań, elektronika, komputery, magnetowidy, anteny satelitarne, samochody, kosztowności, dewizy, oszczędności zgromadzone w bankach, dzieła sztuki, zbiory filatelistyczne itp. U przedsiębiorców doliczano by wartość majątku ruchomego i nieruchomego posiadanego przedsiębiorstwa. W przypadku gospodarstw rolnych podatek objął by szklarnie, traktory, maszyny rolnicze oraz żywy inwentarz……nie wahają się mordować to i nie zawahają się przed ..”.takimi egzekucjami”

  Nie wierzmy że dla biednych będą ulgi itp…tak naprawdę to właśnie najbiedniejsi stracą absolutnie wszystko.

  W latach 2005 do 2007 miało miejsce masowe dawanie kredytów przez banki i to o to aby wywindować ceny nieruchomosci właśnie bla potrzeb tego podatku.Dzisiaj kredytów jak na lekarstwo a ceny jednak się trzymają.Mówi sie i spadku cen nieruchomosci a tak naprawde to one wracają powoli na swoje miejsce.

  po­trzebny jest w Polsce masowy ruch (można by go nazwać Ligą Antykatastralną),…

  Powiem więcej…To Nasza ostatnia deska ratunku.I bezwarunkowo ma być MASOWA.

  https://marucha.wordpress.com/2011/08/15/dlaczego-polacy-powinni-sie-bac-podatku-katastralnego/#comment-108010

 16. Marucha said

  Re 15:
  Po prostu będzie tak że jeśli właściciela nie będzie stać na płacenie bandyckiego haraczu, nieruchomość zostanie mu odebrana, a potem sprzedana we właściwe ręce.

 17. Kapsel said

  Re 16

  w pierwszej kolejności to będzie duza rotacja bo ludzie będą się zamieniać lub sprzedawać duże a szukać małych.To o czym Pan mówi będzie ostatecznościa ale nie wątpliwie do tego dojdzie.I teraz pytanie kto to będzie kupował ? Polacy nie maja kasy ani kredytów czyli kiepsko to widać.I o ile mieszkania w mieście to na tym pojadą to boję sie o polska wieś i o grunty.Mam wiadomości z USA że takie nieruchomości masowo tam wykupują Chińczycy.

 18. Inkwizytor said

  W lepszej sytuacji będą ci , którzy wynajmują swoje mieszkania. Oni przerzuca ten podatek na wynajmującego

 19. Zerohero said

  Sieć hipermarketów nie płaci podatku, bo ma „stratę” – i tracąc buduje kolejne coraz okazalsze obiekty.

  Firma córka zarejestrowana w Polsce płaci matce z zagranicy np. za prawo do logo i w ten sposób z zysku robi się strata.

  Fabryki zagranicznych inwestorów mają zwolnienia, bo przecież ściągnąć zagranicznego inwestora to najlepszy interes dla narodu. Ile razy słyszeliśmy, że jacyś Japończycy coś może zbudują, ale czekają kto da lepsze zwolnienia Słowacy czy Polacy.

  a przecież te wszystkie bizensy muszą mieć:
  – drogi
  – obsługę sądów
  – ochronę policji, straż pożarną
  – wyedukwoanych pracowników, których w razie czego wyleczy się z gruźlicy

  To kosztuje. A poza tym to pieniądze się marnuje na limuzyny, etaty dla pociotków, stadiony, wyłudzone renty itd. Czyli poza minimum państwo jeszcze otacza wianuszek pijawek.

  Skoro więc ONI, szanowni inwestorzy, kapitaliści-dobrodzieje nie płacą, to ktoś to musi sfinansować. I finansują ludzie oraz drobny biznes.

 20. Zerohero said

  Im wyżej w drabinie, tym niższe podatki (z wyjątkiem pracowników najemnych bo tu jest progresywnie). Dobry „miliardowy” kapitalista płaci już tylko 2%, a właściciele banków centralnych są anonimowi, nie płacą nic, sami sobie drukują pieniądze, które pożyczają panstwu. Prawo spadkowe też sie ich nie ima. W ten sposób funkcjonuje niewolnictwo. Państwo zostało obudowane przeszkodami w kumulowaniu bogactwa przez obywateli, a media wyciągają historyjki „od pucy buta do milionera” aby sprawić wrażenie, że każdy może się wybić tak jak np. Kulczyk, Solorz. he he he

  Nawet Bill Gates III zanim zarobił pierwszy milion jako dzieciak jeździł Porshe.

 21. CoHorta said

  Sposób na zmianę.
  Jedyny.

 22. CoHorta said

  Od 1:55:00

 23. jack ravenno said

  a ja opiszę tylko taką sytuację, gdy w mieście gdzie pracuję powiększyli „strefę” płatnego parkowania. To sobie wbiłem w pałę – a gówno będą mieli. Nie przyjadę samochodem do pracy. Ani za parkowanie, ani za paliwo kasy mieć nie będą parchy jedne. Aj waj – strata podwójna…
  Kataster też ich je*nie bo ludzie na ulicę wyjdą i na latarniach wywieszą za takie bezprzykładne okradanie. Cholera by swołocz wzięła…

 24. Marucha said

  Re 23:
  Nie wyjdą. panie Jacku.
  Ci nieliczni, którzy wyjdą, zostaną spacyfikowani. Nawet nie będą mogli odstrzelić łba urzędnikowi, bo i czym?

 25. Mordka Rosenzweig said

  re 15

  Ja pan Mordka wlasnie pszeczytal komentasz od pan Gajowy:

  „Po prostu będzie tak że jeśli właściciela nie będzie stać na płacenie bandyckiego haraczu, nieruchomość zostanie mu odebrana, a potem sprzedana we właściwe ręce.”

  Ja pan Mordka musi powiedziec, sze Polaki nie powinny panikowac bo pszeciesz nasza rasa jusz nie raz zabierala im majatki albo nieruchomosci i Polaki ciagle zyja.

  Pszeciesz po powstaniach listopadowym albo styczniowym nasza rasa pszejmowala majatki po tych co byli wysylani na Sybir i dostawala nawet tytuly szlacheckie.

  No i co? Polaki sa teraz zadowolone, a nawet na nas glosuja.

 26. 166 bojkot TVN said

  21/CoHorta
  Nie wiem czy to sie da tak latwo zmienić metoda snajperską
  „TO” zostało wprowadzone na setkach tysięcy bagnetów, i po milonach trupów
  BOHATEROWIE „TEGO”, czyli tworcy tego czegoś, co musimy traktować jako swoją ojczyznę, atrapy państwa, ku..esko drogiego, są opisani m.in. tu:
  http://jakzabilempiotrajaroszewicza.wordpress.com/

 27. zapinio said

  Niesamowita lektura.
  Dzięki za linka.
  Ale to i tak nie przekona specjalistów od „…tak,ale…”.

 28. zapinio said

  166Bojkot,
  Jeszcze raz dziękuję za tego linka.
  Czytam i widzę własne myśli.
  Gajowy też powinien przeczytać.
  Żeby wyleczyć się z pewnych…powiedzmy…słabości.

 29. W dziale zamówień na naszej stronie dostepne są dwie nowe pozycje płytowe z wykładów dr Rafała Brzeskiego nt. “Wojny Informacyjnej” i “Agentury Wpływu”.

  Przedstawione wykłady poruszają wiele bardzo ważnych aspektów, o których powinien wiedzieć każdy z nas kto pragnie przejść przez życie uzbrojony w arsenał informacyjny, który da wsparcie w rozpoznaniu wielu przekrętów współczesnego świata, a wiedza ta ma pozwolić nam ustrzec się przed różnorodnymi zagrożeniami i pomóc zbudować silne i świadome społeczeństwo, które nie pozwali sobą sterować i potrafi odróżniać prawdę od agenturalnej manipulacji.

  WSZELKIE INFORMACJE NA NASZEJ STRONIE:

  https://filmyprawdy.wordpress.com/2012/06/07/zamow-dwa-bezcenne-wyklady-w-jakosci-dvd/

  Pozdrawiamy serdecznie

  Redakcja Filmy Prawdy

 30. wet3 said

  Wprowadzenie tego podatku bedzie chyba ostatnim gwozdziem do trumny, albo potezna szpila w tylki Polakow budzaca ich z letargu.

 31. Re: Wet3:
  Panie Wet3, czy mam byc szczery? (to powiem Panu ot tak co mysle…)
  Gdyby rozzarzony pret wlozyc wiekszosci spolecznosci w d….pe, to i tak nie poczuliby bolu… A wie Pan dlaczego? Bo jeszcze nie znaja bolu…
  =====================\
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 32. Z zezem said

  Z letargu wybudzi ich dopiero utrata TELEWIZORA !!!

  Takie parchate czasy.

 33. Isreal said

  ad24
  „Re 23:
  Nie wyjdą. panie Jacku.
  Ci nieliczni, którzy wyjdą, zostaną spacyfikowani. Nawet nie będą mogli odstrzelić łba urzędnikowi, bo i czym?”

  kto ma wyjść, Gospodarzu – uny, tamte jakieś, Polaki?
  a my się w tym nie mieścimy? Pan, ja i inni niby świadomi….
  Czy może niektóre są ponad to lub nie są tymi co wyjść powinni? nie są Polakami?

  ja nie wiem czy wyjdę, po kilkudziesięciu latach prób we własnym środowisku mam dosyć, bezsilnie obserwuję zmiany, fatalne, ale nie traktuję sprawy tak , że KTOŚ ma za mnie wyjść

  „Nie wyjdą. panie Jacku.”
  Kto?
  A my?

 34. 166 bojkot TVN said

  21/Cohorta
  Cenne uzupełnienie wiedzy o tym filmie, o autorze kryminału „uwikłani” i jego kolejnej pozycji jest tu:
  http://chojnowski.blogspot.com/2011/10/zygmunt-mioszewski-ziarno-prawdy.html

  …. Zaczynam w ten sposób, bo jestem tuż po obejrzeniu filmu „Uwikłanie” wg scenariusza Machulskiego i Jacka Bromskiego (także reżysera tego haniebnego, serialopodobnego wyrobu kinowego) oraz po około ośmiogodzinnej lekturze „Ziarna prawdy”, najnowszej książki Zygmunta Miłoszewskiego, autora bestsellerowego „Uwikłania”. Tamtej, nagradzanej, i tak przez Pilcha podziwianej, powieści wcześniej nie czytałem, jakoś mnie ominęła w rytmie codzienności. Ucieszyłem się więc na film, który właśnie się ukazał na DVD.
  Macherzy od komercyjnej sieczki, kiedyś zdolni, choć zawsze zbyt kasowi Bromski z Machulskim uczynili jednak Miłoszewskiemu warte prokuratorskiego śledztwa zło. Poważnie: filmowe zbrodnie na literaturze powinno się wreszcie zacząć ścigać z urzędu lub obywatelskiego doniesienia (chętnie napiszę pozew). Bohaterką filmu, niby nakręconego na podstawie „Uwikłania”, jest bowiem niejaka i nijaka Agata Szacka, młoda pani prokurator debiutująca w świecie spraw kryminalnych. Bohater książki to natomiast Teodor Szacki, trzydziestoparoletni prokurator z pewnym męskim pokręceniem jako istotną cechą charakteru, niewielką rodziną (żona Weronika i córka Helcia). Ładna mi adaptacja. Zamiast pierwszej części zapowiadanej na literacką serię opowieści o chropowatym, ale interesującym facecie, Bromski z Machulskim bezwstydnie wypreparowali maślaną papkę z ogranymi w TV aktorami. Na miejscu Miłoszewskiego ledwo bym się powstrzymał od wyciągnięcia przynajmniej pięści. Reżyserzy ze studia Zebra odarli znakomitą powieść z najważniejszego, nie proponując w zamian nic wartościowego. Po jaką cholerę było przebierać stołecznego wygę Teodora Szackiego w fatałachy krakowskiej waćpanny? Bo największy w Europie rynek lepiej się fotografuje? Żeby zadowolić zakochanego w wawelskim grodzie pana Andrzeja Wajdę? Niedźwiedzia przysługa – tak się powinien ten antyfilm nazywać.

  Strata niepowetowana, ale trudno. Trzeba z żywymi naprzód. Na szczęście, Miłoszewski wydał kolejną powieść, „Ziarno prawdy”. Zbliżający się do czterdziestki, rozwiedziony Teodor wyjechał do Sandomierza, gdzie

  (…)Najmocniej Miłoszewski krytykuje media, obrazowo zestawiając przemielone przez publikatory informacje z wymiocinami, do których dosmaża się nowe mięso, pieprzy i soli dla efektu. Znalazłem w tej powieści może dwa, trzy zdania do stylistycznej poprawki, parę niepotrzebnych mrugnięć okiem (nazwiska!) i prawie 400 stron czystej przyjemności czytania. Dlatego czekam na trzecią (podobno ostatnią) część cyklu o Szackim i wracam do książkowego „Uwikłania”, nieszczęśnie przerobionego na rytualny gniot przez ekspertów od filmowej tandety. Jak ogłasza wydawca, prawa do wydania „Ziarna prawdy” w USA zostały sprzedane jeszcze przed polską premierą. Życzę Miłoszewskiemu zasłużonego sukcesu na zachodnich rynkach (choćby i niemieckim) oraz rozwodu ze studiem Zebra, które, niestety, przygotowuje ekranizację horroru „Domofon” z 2005 roku.

  Dobra wiadomość na koniec: na manipulacje Bromskiego i Machulskiego przy sandomierskim śledztwie Szackiego (Szackiej) nie ma szans. 35-letni pisarz o ogromnym talencie, wybitnym rzemiośle, zdecydował się bardziej zadbać o swoje pomysły, bohaterów i w konsekwencji czytelników. Na festiwalu Dwa Brzegi powiedział wprost o takiej ewentualności: „Po moim trupie”. Lepiej późno, niż później.
  GRZEGORZ CHOJNOWSKI

  Dzięki za zwrócenie uwagi na tego mlodego autora. Faktycznie wielkie zjawisko na kulturalnej scenie, pisarz, o którym nie ma słowa w publicznych mediach. O filmie ‚Uwikłani” 166 nie słyszało w swoim telewizorze, ani w w warszawskim „Qadrans qltury”, bo jaki q, qadrans, taka, q, warszawska telewizja i qltura.

  Pewnie chłopak nie chodzi do rabinów, to i nie ma „promocji”.
  W tym filmie są piekne zdjęcia, dynamiczne, świetnej jakości. Dziwne, że o tym filmie panuje taka cich-osza. Pewnie ze wględu na ten koniec.

 35. Marucha said

  Re 33:
  Panie Isreal, mnie to prędzej do zejścia, niż do wyjścia na ulicę, więc niech Pan w moją stronę nie zezuje.

 36. efka said

  Moim zdaniem ten podatek powinien być bardzo wysoki, wtedy ruszy się leniwe społeczeństwo i pogoni wreszcie tych pasożytów. Inaczej z lenistwa się nie ruszą i dalej będą patrzeć co im powie telewizor.

 37. Marucha said

  Re 36:
  Reakcja ludzi nie posiadających własnych nieruchomości może, niestety, być taka:
  „A co mnie to obchodzi, na biednych nie trafiło”.

 38. zapinio said

  Ad.34
  Ta pokazana w filmie „fikcja” fabularna jakoś tak doskonale jest zbieżna (oczywiście przypadkowo) z treściami zawartymi w linkowanym przez pana tekście o Jaroszewiczu.
  Choć przecież w tym tekście wcale nie Jaroszewicz jest najważniejszy. Po prawdzie jest on nieważny w ogóle .W Warszawie szykowana jest rozróba.
  12 czerwca ma być „przemarsz” rosyjskich kibiców.
  Pani HGW aż ma orgazm ze szczęścia.
  Czy nie prościej byłoby zaprosić specnaz żeby trochę zademonstrował ?

 39. Wandaluzja said

  Jak napisałem (ad. 11) to jestem potentatem katastralnym Jerozolimy i katastralno-hipotecznym Włoch.Mam prawo więc powiedzieć, że podatek katastralny UE jest ZAMACHEM żydomasońskim na kapitał historyczny Europy, gdyż chodzi o wyrzucenie gojów z centrów historycznych i oderwanie ich od historii materialnej. Żydzi dywidendy nie potrzebują, gdyż są dofinansowywani przez tajne konta izraelskie z Łupów II wojny światowej i SKONSUMOWANIA ŻYDOKOMUNIZMU.

 40. Wandaluzja said

  Finanzille Repression, VERMOEGEN VERLOREN – Inflation und niedrige Zinsen fuehren im Ergebnis zu einer sanften Enteignung durch Staat; WirtschasftsWoche 4.6.2012 Nr.23, s. 137

  Artykuł ilustruje AKT LIKWIDACJI Wielkiego Kryzysu z podpisem: Federstrich: US-President Roosevelt verbietet Am 5. April 1933 privaten Goldbesitz. Brakuje tylko nazwisk stojących za plecami Podpisującego z miną strutego Prezydenta plutokratów, którzy ugięli się pod presją FASZYSTÓW Keynesa i Paderewskiego.
  WW napisał Nareszcie to, o czym pisałem dawno, i nie wykluczone, że było to jednym z Argumentów wprowadzenia Eurosa – że Państwo żeruje na rencie inflacyjnej. Ilustrowałem to jako POWODEM Wielkiej Rewolucji Francuskiej – że iluminaci bawarscy przysłali do Paryża 2 emisariuszy: Robespiera i Buonarotiego.
  Ci skontaktowali się z tępionymi przez monarchistów Mirabeau’em i La Fayette’m, których powiadomili, że Maria Antonina zamierza zwołać parlament, żeby uchwalił emisję pieniądza papierowego, aby przy pomocy polityki inflacyjnej Stopić Dług Ludwika XIV. Wobec tego ci porozumieli się z posiadaczami skryptów dłużnych większych pakietów obligacji.
  Gdy król rozwiązał Parlament to Mirabeau poprowadził deputowanych Stanu III do hali tenisowej, gdzie zażądał od Mistrza Ceremonii FIZYLIERÓW. Ci zjawili się jako Dowództwo garnizonu paryskiego z Prośbą o ROZKAZY. Z tej racji Tusk mówi jak Alfred Lampe: PO CO NAM ARMIA POLSKA SKORO MAMY BUNDESWEHRĘ.
  Istotne jest to, że za Bismarcka robotnik mógł utrzymać 10-osobową rodzinę, gdy obecnie nie stać go na dwójkę dzieci, gdyż Kanclerz pilnował, żeby masoneria czyli Kościół Korupcji nie łupiła roboli a tylko Podżerała. W USA było sakramentalne pytanie sądowe o PRZYNALEŻNOŚĆ DO MAFII, na co nie uzyskano pozytywnej odpowiedział. Zlikwidowano to pytanie, gdy wytłumaczyłem Amerykanom, że Mafia to masoneria czyli łykacze złota, czyli amerykańska policja polityczna.
  Masoneria jest alternatywą i ANTYTEZĄ państwa obywatelskiego, przejmując mafijnie jego administrację, atrybuty i podatki, które POTĘGUJE – zabierając robotnikowi korupcyjnie 66% jego należności, żeby jego żona NIE RODZIŁA europejczyków. Zostało to powiedziane w krakowskiej książce „Prawo wyższej rasy”, że skoro MY zawłaszczyliśmy Francuzkami – karmiąc np. Francuzów fekaliami pruskimi – to Francuzom pozostały REZERWATY. Książka PWR jest nawet deklaracją: FRANCUZ TO SPERMA JEROZOLIMSKA czyli Arab.
  Obecnie polityka inflacyjna nie ma już zasadniczego znaczenia, z powodu Eurosa, który miał być NIEINFLACYJNY. Jest to jednak waluta sztuczna, skazana na Krach Europejski. Żydzi bowiem, czyli Arabowie Jezusa Chrystusa, w wyniku łupów w II wojnie światowej i skonsumowania Żydokomuny, dywidendy NIE POTRZEBUJĄ, gdyż są zasilani z tajnych kont izraelskich, I tą właśnie Techniką postępuje wywłaszczanie gojów, szczególnie przez PODATEK KATASTRALNY.
  Krach Euro doprowadzi do Białego Bolszewizmu lasalowskiego – czyli hitlerowskiego – z bardzo krwawym spacyfikowaniem Europy przez armie prywatne opłacane z tajnych kont izraelskich, i bardzo łatwym Ozłoceniem waluty, czyli powrotu do parytetu złota, co nazywa się Monetaryzmem – z czym zgodzą się WSZYSCY. Sęk w tym tylko, że będzie to podział Kastowy, na zasadzie waluty hitlerowskiej: Reichsmarka dla Niemców i rentenmarka dla nie mających spermy arabskiej.
  Wstępem do tego – a nawet Warunkiem – było obiecanie POLKOM przez Żydogermanię miliona ton złota z satelitarnej detekcji za tuskowanie Funkcjonalnej Chronologii Architektury Niemieckiej – wyjaśnienia czego zażądałem od politologa amerykańskiego Francisa Fukuyamy, gdyż ja na podział tego złota: 750 tys ton Amerykanom a 250 tys ton Anglikom się nie zgodzę.

Sorry, the comment form is closed at this time.