Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nieruchomości banków nie kosztują ich nic!

Posted by Marucha w dniu 2012-06-24 (Niedziela)

Przez tworzenie pieniędzy z NICZEGO banki stają się właścicielami WSZYSTKIEGO

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego najpiękniejsze budynki w wielkich miastach są zawsze siedzibami banków? Odpowiedź brzmi: ponieważ nic ich nie kosztują. Banki po prostu honorują swoje własne czeki! Oto wyjaśnienie, jakiego udziela Colin Barclay-Smith w swojej książce.

Stwierdziliśmy, że przeważająca część pieniędzy wchodzi do obiegu jako dług wobec banków. Powiedzieliśmy: „przeważająca część”. Jedynymi pieniędzmi nie pochodzącymi z długów wobec banków są pieniądze, które banki wydają na siebie. Wszystkie pieniądze, które bank wydaje na swoje potrzeby, czy będą to pensje pracowników, czy koszty zakupu placów, budynków, papiery giełdowe, druki, reklama, materiały biurowe itd., wszystkie tego typu wydatki wprowadzają do obiegu pieniądz nie obciążony kosztami zadłużenia.

Zajmijmy się najpierw stwierdzeniem, że banki opłacają nabytki, ubezpieczenia, reklamę dzięki zwykłemu uznawaniu własnych czeków. Rozpatrzmy przypadek nabycia przez bank jakiejś nieruchomości. Najpierw bank wystawia na siebie czek. Ten czek zostaje wpłacony na czyjeś konto – powiedzmy w jakimś innym banku. W ten sposób depozyty bankowe ulegają zwiększeniu.

Dla wyrównania tego zakupu, w bilansie banku zostaje zwiększona wartość bankowych aktywów na koncie nieruchomości. Technika księgowania polega na obciążeniu sumą zakupu konta nieruchomości i dodanie do tego samego konta wartości nabytku.

W podobny sposób bank może nabywać akcje czy państwowe papiery wartościowe. Płaci za nie wystawionym na siebie czekiem i od razu suma czeku i nabytku zostają zaksięgowane pod „winien” oraz „ma” konta papierów wartościowych.

Można by oczywiście twierdzić, że bank płaci za swoje nabytki z zysków czy z rezerw. Jednakże takie wyobrażenie jest równie złudne jak fikcja, że bank pożycza swoje depozyty. Żaden wydatek banku nie narusza ani zysków, ani rezerw, ponieważ bank faktycznie niczego się nie wyzbył.

Zupełnie inna jest sytuacja, gdy nieruchomość kupuje jakaś osoba. Koszt nieruchomości zostaje zaksięgowany na jej rachunku bankowym po stronie „winien”. Osoba ta, pomimo że nabyła prawa własności, ma obniżone o tę sumę konto w swym banku. Natomiast w przypadku nabycia nieruchomości czy papierów wartościowych, czy czegokolwiek, przez bank, koszt tej transakcji sprowadza się tylko do zaksięgowania go we własnych rejestrach.

Jak zauważył Hawtrey, były podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Skarbu, w swej książce Art of Central Banking (Sztuka centralnej bankowości): „Inni pożyczkobiorcy nie posiadają owej mistycznej władzy tworzenia środków płatniczych z niczego”.

Można by tu wysunąć zarzut, że jeśli bank „A” kupił nieruchomość, a jego czek został zdeponowany w banku „B”, tamten może odmówić współpracy. Istnieje oczywiście taka możliwość. Sytuację tę reguluje jednak wymiana bilansów z innymi bankami. Jeśli banki harmonijnie współpracują ze sobą (jak to faktycznie ma miejsce), mogą zaspokajać swe potrzeby i nabywać aktywa, bez poniesienia żadnych faktycznych kosztów.

Może to pomóc Czytelnikowi zrozumieć, jakim sposobem banki mogły wejść w posiadanie najdroższych placów w miastach i pobudować tak okazałe budynki. Większość głównych banków metropolii to piękne budynki, od parteru po dach wykładane marmurem, w których skromny ciułacz czuje, że wypada mu zdjąć kapelusz, w milczącym podziwie i lęku, w atmosferze uświęconego bogactwa i władzy. Obecnie znamy już jej sekret.

Colin Barclay-Smith
Przełożył Szczęsny Górski
Źródło: Dwumiesięcznik MICHAEL Journal Edycja Polska Nr 66, marzec-kwiecień 2012 : 1101 Principale St., Rougemont QC, J0L 1M0, Kanada
www.michael.org.pl

Nadesłał: Krzysztof Ś.
http://wsercupolska.org

Komentarzy 50 to “Nieruchomości banków nie kosztują ich nic!”

 1. Pokręć said

  Czekajcie, czy w takim razie wynalazców księgowania należy przekląć raz na wieki wieków?
  A może po prostu zakazać księgowania? To znaczy – księgować sobie każdy może jak chce, ale płatności MUSZĄ polegać na FIZYCZNYM przepływie środków płatniczych? Proszę bardzo, przyjmujemy za walutę bitcoina i już nie ma powodu, do tego, żeby ktoś posługiwał się transferem elektronicznym zapisów księgowych, bo transfer bitcoinów jest tak samo prosty i bezpieczny. Bitcoin ma to do siebie, że nie da się go wyciągnąć z powietrza, jest tak samo łatwy w obsłudze jak zapisy księgowe w systemie komputerowym, bitcoin nawet nie ma reprezentacji fizycznej, jest po prostu samoksięgującym się środkiem płatniczym. bardzo fajna waluta. banki straciłyby racje bytu a mnóstwo „starych rodzin” poszłoby w skarpetkach. Wystarczyłoby, e państwo nakazałoby płacenie podatków w bitcoinach. Zawód księgowego by właściwie upadł, w każdym razie kreatywność nie na wiele by się przydała takiemu. Bo ile wpłynęło – tyle jest i nie da się bitcoina nazwać jako „winien”, czy „ma”, jako ‚aktywo” czy „pasywo”, „strata”, czy „zysk” – bitcoin po prostu jak koń – jaki jest – każdy widzi. nazywać sobie mozna dowolnie, ale każdy jako zapłatę żąda i tak przelania na swoje konto odpowiedniej ilości bitcoinów i guzik go obchodzi, jak kupujący te bitcoiny nazwie.
  Konta osobiste ponadto działają autonomicznie i niezaleznie, jak sieć bittorrent, nie ma banku prowadzącego ludziom konta. Nie ma takiej potrzeby… Znaczy – kto chce otworzyć bank i pozyczać na procent – oczywiście może to zrobić, ale i tak może pozyczać tylko tyle, ile ma w kasie, FIZYCZNIE nie ma mozliwości wyprodukowania pieniądza z powietrza.
  Banksterstwo w takim układzie kończy się smiercią gwałtowną i bezlitosną. Nikt nie będzie chciał świstków z podpisem bankiera, bo zażąda po prostu elektronicznego transferu oryginału bitcoinów. Falsyfikatów nie ma z definicji – system szyfrowania użyty w algorytmie bitcoina zapobiega sfałszowaniu bitcoina. Znaczy – mozna to zrobić i tak wygląda z początku uruchomienie systemu – odpowiednik wydobywania złota przez poszukiwaczy. Ale wraz z przybywaniem ilości bitcoinów „sfałszowanie” nastepnych jest coraz trudniejsze i system asymptotycznie zbliża się do ustalonej z góry liczby bitcoinów. Fałszowanie wymaga coraz większych mocy obliczeniowych. Aż nikt nie ma tylu serwerów i komputerów, żeby „wykopać” następny bitcoin. I takie coś, jak bankier nie istnieje. Każdy jest bankierem. Tyle ma w banku, ile zarobił. I może wydać (pożyczyć komuś) najwyżej tyle, ile ma.

 2. Obserwator said

  A za co niby miałyby płacić żydowskie bankiery? Toć ich sralmud mówi, że wszystko co posiadają goje należy do żydów. My – zwierzęta – nie mamy przecież nic do powiedzenia.

 3. Dopóki czeku nie trzeba zrealizować, dopóki nie pojawi się na rynku, dopóty nie ma bólu. Ale jak już czek się na rynku pojawi… To jego posiadacz zechce go ZREALIZOWAĆ. A co to znaczy „ZREALIZOWAĆ”? Ano, „zrealizować”, to znaczy zamienić na dobra materialne (nauka też jest taką wartością materialną, bo nauczyciel potrzebuje jedzenia, mieszkania, paliwa do auta itd.). Jeśli chcemy nagle zrealizować czeki na jakąś gigantyczną sumę, to okaże się, że te sumy, napisane na papierkach (czekach) nie mogą być zrealizowane, bo takich ilości dóbr w obecnej chwili na rynku po prostu NIE MA! Te czeki, te pieniądze pojawiły się na rynku nie dlatego, że ktoś te wartości wypracował, ale dlatego, że ktoś te wartości napisał na papierze.

  Inflacja i podobne zjawiska są zjawiskiem, które wystąpić w obecnym systemie MUSZĄ.

 4. Ad. 1

  „system szyfrowania użyty w algorytmie bitcoina zapobiega sfałszowaniu bitcoina.”

  – Tra ta ta ta. A świstak siedzi i sreberka zawija.

 5. RomanK said

  Nie panie Pokrec..przeklinanie nic nie pomoze…dziesiatki milionow klnie ich w kazdym momencie… a oni robia cookies…
  Niech pan zastanowi sie …skad sie biora kryzysy i dlaczego banki maja braki pieniadza????
  Niech pan nie usilje wymyslec kola skoro wszyscy maja wozki:-)))) i nie nasiladuje pan Krzysztofa M..ktory tez udaje, ze wie o co chodzi:-)))).”chodzi” rozumie…… pan…. „osochozi”///:-))))
  A chodzi o prosta rzecz…zabrac prawo kreacji pieniadza banksterom..a oddac suwerenowi! czyli narodom! Tylko tyle….bank moze byc tym czym powinien ..ksiegowym i kasjerem..i niczym wiecej!
  I teraz np trzeba szpital w Jasle???? sru… rzad wystawia swoj czek sobie p.o, Wojewoda Podkarpacki deponuje w banku w Jasle..i budujemy szpital…
  Zeby nie bylo to chaotyczne i tfuurcze inaczej….zalatwia sie to poprzez Ustawe Budzetowa…zatwierdzona przez Sejm Polski….

  Prawo Suwerena jest przez niego i tylko przez niego stosowane dla dobra Narodu.

  Inflacja panowie to nic innego tylko najhaniebniejszy bo sensu stricto nielegalny podatek wyludzany od najbiedniejszych poprzez nielegalna i niezbalansowana emisje pieniadza.

 6. Ad. 5

  „rzad wystawia swoj czek sobie p.o, Wojewoda Podkarpacki deponuje w banku w Jasle..i budujemy szpital…”

  – Właśnie tak. Podobnie było w Stanach, przed wojną secesyjną, zanim kreację pieniądza przejęły banki Anglii (bo przecież nie angielskie).

 7. Fran SA said

  Bank nie pozycza nam zadnych pieniedzy. Chcemy kupic dom, auto, rower, nie dostajemy pieniedzy do reki.

  Chyba jednak David Icke opisal to najlepiej:

  file:///Users/User/Desktop/David Icke: Essential Knowledge For A Wall Street Protester:FederalJack.webarchive

 8. Fran SA said

  Przepraszam: David Icke:

 9. Rysio said

  re 1. bitcoin na pewno jest lepsze od obecnej sfałszowanej waluty.

  Ale uwierz mi Pokręć, że nic nie bije przyjemnego uczucia jakiego doznajesz gdy trzymasz w ręku pełną garść czystego złota. ( Tzn. korekta – ta rzecz bije nawet złoto http://www.youtube.com/watch?v=C7fFotNbQ4c )

  Uczucie przyjemności wzrasta do kwadratu , gdy trzymasz nie jedną a dwie garście złota.

  Powiem więcej – Ci którzy dyskutują o pieniądzu, a nigdy nie mieli w ręku garści złotych monet, to tak jakby rozprawiali o seksie przed swoim pierwszym stosunkiem.

  😉

 10. Marucha said

  Re 9:
  Panie Rysiu, miałem w ręku garść złotych monet, a wśród nich carskie pięciorublówki.
  Owszem, złoto jest ładne, błyszczy się, ma piękny kolor, nie rdzewieje – nadaje się świetnie na ozdoby czy do pewnych zastosowań w elektronice.
  Ale co z tego wynika?
  Nic.
  Przynajmniej dla dyskusji na temat dobrego pieniądza.

 11. Rysio said

  Panie Gajowy, złoto w garści sprawiało żydom zawsze przyjemność i dlatego też stworzyli złotego cielca.

  Jeżeli chodzi o dobry pieniądz, to idę o zakład że większość ludzi (tzw. wolny rynek) na naszej planecie by się opowiedziała za złotem jako pieniądzem.

  … dopóki by się nie zorientowali, że większość zapasów złota jest w wiadomych rękach… – admin

  Elity, które chcą mieć pełną kontrolę nad tym czym jest i co będzie walutą, opowiedziały by się za czymś, co można łatwo fałszować.

 12. Realista said

  Nie wiem gdzie to wstawić.

  Nr 39 Maj, 2012 r.

  „Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, bowiem są to rządy hien nad osłami”
  (Arystoteles ze Stagiry, 322-384 przed Chr.)

  BEZPŁATNY BIULETYN

  Powstała nowa siła polityczna pod nazwą
  POLSKA PATRIOTYCZNA
  – Nowa Samoobrona – Narodowa

  Polską rządzą gangi cudzoziemskich partyjnych najemników na szkodę Polski i Polaków. Dziś z wielką trwogą zadajemy pytanie: Kiedy Polacy wreszcie się obudzą i wezmą sprawy w swoje ręce? Jeżeli w Polsce nie powstanie zorganizowana siła polityczna wolna od manipulacji przez masonerię, Żydów, Niemców i nie przerwie postępującego zgubnego biegu wydarzeń dla Polski, to w 2053 r. Naród Polski na tych terenach może fizycznie przestać istnieć. Powyższe słowa kierowane są z najwyższym tragizmem do Polaków, a zwłaszcza do młodej inteligencji, ażeby przestała być ślepa wobec tragedii Narodu Polskiego.
  Wzywamy wszystkich prawdziwych Polaków do samoobrony, samoorganizacji i samostanowienia o sobie, ponieważ wróg ukrył się w sercu Rzecz-pospolitej i trzeba mu się przeciwstawić.

  Wszyscy premierzy i prezydencji w czasie
  przemian do dziś byli cudzoziemcami i brali udział
  w likwidacji mienia narodowego i Polski.

  Demokracja zachodnia produkuje cudzych idiotów, którzy rządzą Polską. Co zrobić by ich wymienić?
  Musimy my Polacy zorganizować się w Ruch Ocalenia Polski pod Polską Patriotyczną – i wygrać wybory – mamy program likwidacji biedy i bezrobocia, program odbudowy i rozwoju kraju! By wygrać wybory musimy mieć centrum zarządzania w silnym ośrodku politycznym, jakim jest w Warszawa i mieć środki, a tego nie mamy. Ale mamy większość Narodu, który może być siłą, i do tej siły trzeba dotrzeć, być jednością. Tej jedności najbardziej się boją. Jeżeli te cele osiągniemy, to: mamy napisaną nową Polską Konstytucję (Kazimierz Styrna), która jest kompatybilna z PRAWAMI NATURY, która, stanowi o suwerenności Państwa i Narodu Polskiego. Kiedy wygramy! dokonamy wyboru na najwyższe stanowiska w państwie – 8-10 Polaków z rodowodem polskim, patriotów z dziada pradziada,. Jakie powinny to być stanowiska? Powinny to być stanowiska: Prezydenta RP i Premiera Rządu, Ministra Skarbu, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Ministra Oświaty i Kultury, Ministra Gospodarki. Musimy odzyskać suwerenność monetarną państwa. Wyjść poza Unię i zacząć produkować i rozgonić na cztery strony świata wszystkie partie z obecnego parlamentu oraz inny element antypolski.
  Aby być wiarygodnym politykiem polskim, trzeba mieć czysty życiorys polski. Powinni politycy wiedzieć, co to jest państwo, jaki obowiązek spoczywa na ich w stosunku do państwa i Narodu oraz mieć wizję rozwoju Polski i dobrobytu Polaków. Trzeba wiedzieć, co to jest globalizm; liberalizm; restrukturyzacja; demokracja, komuna; socja-lizm. Trzeba wiedzieć, co to jest prawica, a co to jest lewica. Trzeba wiedzieć, co to był Układ Warszawski, a co to jest NATO. Trzeba wiedzieć, co to jest Unia Europejska. Trzeba wiedzieć, kto to jest Tusk, Komorowski, Sikorski, Palikot, Kwaśniewski, Borowski, i tysiące innych, którzy obecnie rządzą i rządzili tzw. wolną Polską po 1989 r.

  Rodacy musimy odzyskać Polskę i prawo do życia! Naszym celem jest powołać Rząd Narodowy. Odrzucić tych co nas okradli.
  Poseł IV kadencji – Zdzisław Jankowski
  Odniosę się do niektórych tych określeń. Globalizm, tj. zagłada, nowa forma okupacji pokojowej. To jest walec, który jedzie wolno i niewidzialnie niszczy dorobek narodów. Zabija niewygodnych polityków. Jest to globalna polityka Stanów Zjednoczonych w konfrontacji międzynarodowej metodami ekonomicznymi lub militarnymi.
  Liberalizm, tj. kapitalizm, wyzysk. Jest to struktura ekonomiczna burżuazji – kapitalizmu międzynarodowego. Własność społeczną, narodową, naszą polską – nazywają utopią, nie uznają żadnych państw, narodów. Ich celem jest kłamstwo, pieniądz, władza, telewizja…
  Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, bowiem są to “rządy hien nad osłami”. (Arystoteles ze Stagiry, 322-384 przed Chr.) Jest to wyższy stopień systemu totalitarnego, gorszy od każdego innego, który bogaci garstkę, doprowadzając do nędzy masy. (12. 05. 2012 r. Poseł Zdzisław Jankowski).
  Restrukturyzacja, to inaczej likwidacja zakładów, fabryk, konkurencji, jest to bezrobocie, zmiana pasywów i aktywów.
  Socjalizm, to relatywne stosunki społeczne między polityką, a gospodarką. Dąży do bezpłatnej służby zdrowia, edukacji, likwiduje bezrobocie. Gospodarka planowana, zmniejsza nierówności społeczne i upowszechnia świadczenia socjalne. Gospodarka poddania jest kontroli społecznej i państwa, ogranicza własność prywatną. Gospodarka Socjalistyczna nie była takim złem. Złem była opanowana przez Żydów bezpieka i polityka służb. Komuna to wspólnota, jej rozwijającym etapem miał być Socjalizm. W Polsce jej nie było. Prawica, ma szacunek do tradycji, ona nic nie daje, wszystkim zabiera. Lewica, głównym teoretycznym założeniem lewicy jest dążenie do wolności równości i sprawiedliwości społecznej. Układ Warszawski – służył obronie narodów i państw tzw. Socjalistycznych. NATO jest to prywat-na Armia Globalizmu Światowego do obrony oligarchów światowych. UE jest to (po)twór masoński złożony z karteli, który ma celu likwidacje fabryk, banków narodowych, państw, Polski…, nie używa wojsk, posługuję się zdrajcami.

  Polaku oddałeś co nasze, nie daj się dalej zapędzać do śmietnika.
  Poseł IV kadencji – Zdzisław Jankowski
  Kto to jest Tusk? – Ma on swoje pochodzenie! Tusk nie wie, co to jest państwo i jakie zobowiązania spoczywają na premierze w stosunku do państwa i jaki obowiązek ma państwo w stosunku do obywateli. Człowiek znikąd, wygrywa wybory, tylko na kłamstwach. Gra na sentymentach Polaków. Przemawiając, nie patrzy Polakom prosto w oczy, zachowuje się jak Judasz. W 1992 r. żądał autonomii Kaszub i Pomorza i odłączenia tych ziem od Polski i nazwał te ziemie „IV Rzeszą niemiecką”. Informacja o tym, ukazało się na portalu internetowym. Obecnie jako Premier „zdrajca” dąży do całkowitej likwidacji państwa polskiego.
  Kto to jest Komorowski? W dniu 12. XI 2010 r. Bronisław Komorowski złożył do Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP, który jest aktem samolikwidacji państwa polskiego.
  Kto to jest Sikorski? – W dniu 28. XI. 2011 r. mówił on w Berlinie, jako Minister Spraw Zagranicznych o samodelegalizacji Sejmu, Senatu, Rządu i Urzędu Prezydenta RP w rządzie Tuska. Media pokrętnie komentowały te wystąpienie. Kto to jest Palikot? – O godz. 18:11 w dniu 8. II. 2012 r. na portalu internetowym odczytałem. Palikot powiedział:’ “Polacy muszą się wyrzec swojej polskości.” Dąży on do szybszej likwidacji Polski, niż chce to zrobić Tusk. Kto to jest Kwaśniewski? – Stolzman i Borowski – Berman. Są to ludzie, którzy wprowadzili Polskę do Unii Europejskiej, likwidując ją, zalecając sfałszowanie referendum. Niby plotki, te informacje – posłowie przekazywali sobie w kuluarach Sejmu. Nie wierzyłem tym ‘plotkom’. Poszukałem ludzi z pierwszego rzędu Borowskiego i Kwaśniewskiego, wg których te ‘plotki’ okazały się być prawdą. Potwierdzili oni, że do referendum poszło 46% Polaków. Dla jego ważności wymagane jest ponad 50%. Więc sfałszowano wynik na 58%. W drugim dniu referendum złamano ciszę wyborczą wypędzając Polaków z domów przed zamknięciem lokali wyborczych.

  Polacy, błagam Was obudźcie się. Ojczyzna ginie.
  Wszyscy Premierzy i Prezydencji w czasie przemian byli i są Żydami wraz z partiami żydowskimi, brali udział w likwidacji mienia narodowego i Polski. (Źródło – Organizacje polonijne USA i Kanady).
  Polaku, obudź się! Obudź innych!
  To spisek przeciwko Ojczyźnie i przeciwko Tobie.

  Poseł na Sejm IV kadencji – Zdzisław Jankowski
  e-mail: jankowskizdzislaw@poczta.onet.pl tel.609 142 290

  Kseruj i podaj dalej

 13. Obserwator said

  Cudzoziemcy. Nie można powiedzieć z jakiej nacji by nie być posądzonym o antysemityzm.

 14. RomanK said

  Rysio,,,,oczywiscie jak zwykle myli pojecia Pieniadza.
  Wg Rysia jesli uznamy g..o za medium wymiany..dostanie erekcji trzymajac w garsci g,,o:-)))) TO nastepuje u tzw zboczencow sexualno ekonomicznych bez roznicy na to czym jest hedge. Sama KASA badz intensywne o niej myslenie doprowadza ich do szczytowania:-)))
  Zloto panie Rysio to tylko hedge..i nic wiecej.
  Mowiac o obrocie na skale panstwa , kontynentu i swiata….wprowadzanie do obrotu zlota jest gargantanskim idiotyzmem.
  Zatem nawet- jak wprowadzimy zloto- czy srebro- jako uznanynaturalny hedge…rozliczenia i tak i tak nastepowaC BEDZA W OBROCIE BEZGOTOWKOWYM.
  I jesli bedzie legalna Tresauryzacja oszczednosci czy pieniadza rezerwowego w zlocie ..zniknie z rynku w ciagu paru dni zgromadzone przez najbogatszych…i zacznei sie taniec od nowa, bo zacznie sie nielegalna spekulacja zlotem…
  Dalej panowie nie rozumiecie podstawy calego zalozenia! TO nie od tego z czego robimy pieniadz zalezy uczciwosc Systemu Finansowego …ale tylko od tego…

  .KTO!!!!!!!!!! i jak KREUJE……. i WPROWADZA DO OBIEGU NOWY PIENIADZ

  Uwaga postaram sie wytlumaczyc roznice:
  Kreujemy nowy pieniadz….i to pieniadz w kruszczu:
  WYdobywamy w Polsce w lLogowie rocznie 3 tony M zlota i 2800 ton srebra…..to jest ..i tylko to nowym pieniadzem…za ktory mozemy cos nowego zrobic, czy wybudowac…plus celowe podatki zaplacone pieniadzem juz zarobionym i pozostajacym w obiegu…..koniec kropka!
  Ani centa wiecej! Nie mamy wiecej zlota i srebra nie mamy pieniedzy!
  Pare momet pan Rysiu trzyma w reku i sie Oro….nizuje:-))))
  Nasza gospodarka uzalezniona jest od ilosci wydobytego kruszczu! I na tyle sie rozwija na ile wydobedziemy tego kruszcu….
  ”””””””””’
  Teraz
  Kreujemy pieniadz- jako medium wymiany. Kreuje go Suweren- czyli Narod. a w jego imieniu Sejm przyjmujac ustawe Budzetowa i tzw Plan inwestycyjny dot ,TYlkjo i wylacznei nowych inwestycji ,ktore powieksza fizycznie nasz majatek narodowy! Pod ktore przyjmuje plan emisji pieniadza, za ktorego realizacje jest odpowiedzialny Bank Narodowy POlski!

  Na szkole w Jasle miedzy innymi kreujemy 1 mln zlotych….i tylko na szkole….po rozpoczeciu inwestycji pieniadze te stopniowo wg rozliczen rzeczywistego projektu wprowadzane sa w obieg w postaci zaplaty za materialy i robocizne…Dlatego stopniowo bo tylko w ten sposonb maja pokrycie w budynku szkoly….
  Pieniadze wchodza w obieg- bo za nie robotmicy robia zakupy…jada na wakacje etc nowy peniadza zasila ekonomie i rozchodzi sie po calej ekonomii kraju…
  Po ukonczeniu szkoly zuzyte na jej budowe pieniadze wracaja do banku i sa wycofane z obiegu! Przez caly czas maja pokrycie w..SZKOLE! W materialnym budynku, o ktory wzrosl nasz majatek narodowy ..wartosc fizyczna….pieniadze spelnily swoja funkcje ulegaja unicestwieniu wtycoifaniu z obiegu.. Roznica ??? nie ma dlugiu nie ma odsetek do splacania.
  Szloly i wszystko co powstaje w ten sposob staje sie wlasnioscia Ogolnonarodowa…nei panstwowa,,ale ogolnonarodowa..Panstrwo tylko jest opiekunem i zarzadca tego majatku zgodznie z ustanowionycmi prawami i zasadami i niczym wiecej! Panstwo jest tylko powiernikiem Narodu i jego sluga..i niczym wiecej!
  Jak widac w tym systemie w zadnej jego fazie nei wystepuje sytuacja, ze na rynku w obiegu krazyskreowany..ale pusty nie majacy w niczym fizycznym zadnego pokrycia pieniadz, ktorym posluguja sie tylko i wyuacznie ci , ktorzy maja do neigo dostep i pozliwosc nim spekulacjiczyli banksterzy i ich kolesie…co ma miejsce obecnie! To kapitalna roznica!!!!!

  Panie Krzysztofie myli sie pan w USA przed wojna secesyjna dollar byl oparty o zloto i srebro i banki wiele bankow emitrowalo swoje pieniedze jako noty promisowe i emitowalo dollara w parytecie zlota i srebra,,,silver dollar….
  Lincoln wprowadzil Green Bucks…ktore dzialaly troche naczej niz sie panu wydaje. gdzyz byy to czystej postaci fiat money..i dzieki temu wygral wojne.
  Natomiast wszystkie noty prmisowe Rzadu Poludnia oparte o zloto…poprostu stracily swoja wartosc z chwila upoadku Rzaduy Poludnia i odmowy honorowania ich przez Polnoc. TYlko tyle.
  W sumie panei Rysou kazdy papier zamieniony za zloto nadaje sie tylko do podtarcia:-))) z chwila znikniecia fiat:-))))

 15. RomanK said

  Panie Posle iV Kadencji Jankowski””””\
  czegos pan tego apelu nie napisal. jak pan byles poslem za IV Kadencji??????
  Ja takie pisalem i wtedy i za I i II III i Za pansiej kadencji i pisze do dzis:-)))))
  Pan juz pokazal co potrafi…za wiecej dziekuje!

 16. Rysio said

  re 11. Eee tam bredzi Gajowy.

  To nie było by możliwe gdyż wszelkie transakcje zawierane by były czystym złotem.

  I tak polski Franek budujący willę dla żyda miałby wypłacane za swoją robotę czystym złotem.
  Żyd by płakał, ale płacić by musiał.

  PS. I tylko od Franka by zależało czy by trzymał swoje złoto w żydowskim banku, czy w workach z zbożem tak jak Boryna.

 17. Rysio said

  re 14. W bajki Pan wierzy Panie Romanie?

  Gdyby od jutra wprowadzono złoto jako pieniądz, to tylko durnie by pracowali za papierki.

  Nie wiem jak Panu, ale mnie żyd musiałby płacić czystym złotem.

  🙂

 18. Rysio said

  re 14. „…W sumie panei Rysou kazdy papier zamieniony za zloto nadaje sie tylko do podtarcia:-))) z chwila znikniecia fiat:-))))………….”

  Dlatego ja bym złota na papierki nie zamieniał – a Pan?

  🙂

 19. RomanK said

  Chce wyjasnoic jeszcze jeden bardzo wazny element , ktorego jak widze malo ludzi rozumie!
  OPisany przezemnie sytem to system fnkcjonujacy w tzw ekonomii fizycznej. Tak pracowaly gospodarki w systemie faszystowskim, czy sowieckim..tzw planowo nakazowym. Stad widoczny przyorst majatku narodowego i brak zadluzenia, mimo wielu nieprawidlowosci i naduzyc. . Inna sprawa ze system sowiecki pominal i to celowo standart zycia ludnosci uznajac ja tylko za element procesu produkcji traktujac jako taki i dlatego przeznacajac na jej utrzymanie niezbedne minimum.
  Celem glownym byla pozycja mocarstwowa i utrzymanie hegemonii gobalnej..co osiageli.
  Pieniadze- jakie emitowaly rzady sobieckiego typu podlegaly tresureacji w wybudowanym i produkujacycm majatku..i tak bylo i w PRL… potezny majatek i infrastruktura majatku Narodowego Polakow byla parytetem pieniadza poslkiego,

  Teraz uwazajcie co zrobiono..jakiego szwindlu..jakiej zbrodni dopuszczono sie na Narodzie Polskim!

  Caly ten mnajatek byl odzwierciedleniem pieniadza w obrocie w tym miliardy na kontach oszczednosciowych ludnosci…. za te pieniadze Polacy mogli wykupic swiadectwa udzialowe w majatku narodowym..wszystko do ostatniego PGR u bo na to mieli pieniadze..to bylo dokladnei zbilansowane!…..ale im nei pozwolono! KTos zadecydowal ,ze majatkiem Polakow uwlaszczy sie Cenokracja a Polakow wlascicieli zamieni na parobkow!!!
  W tym celu wprowadzono w sposob oszukanczy i kryminalny najbardziej haniebny podatek, podatek nielegalny i zlodziejski pod postacia Inflacji..galapujacej inflacji…wolajac ze mastodonty socjalizmu nic nie sa warte, celowo i rozmyslnie w sposob planowany i doskonale przygotowany..wprowadzono kotwice inflacyjana- na ktora przeznaczyli najbardzie wartosciowy Majatek Polakow przemysl Wydobywczo Energetyczny!!
  Z dnia na dzien Polacy stali sie nedzarzami, a dorobek ich zycia zamienil sie w kupke papieru bez zadnej wartosci….
  Wtedy ogloszono ze trzeba sprzedac majatek Polakow…. ale Polacy nie maja na to pieniedzy….czy widzicie Zbrodnie????
  Okradziono zniszczono i unicestwiono podatkiem- inflacja pieniadze Polakom i teraz ogloszono ze Majatek jest…panstwowy….i Polacy nie moga go kupic bo nie maja pieniedzy.
  Sprowadzono Johnow Venczerow..ktorzy pod zastaw kupowanego majatku ze ulamek wartosci, dostawali kredyty z kazdego banku…bo banki niczym nie ryzykowaly..kupowany majatek bul bowiem zastawem kredytowym- hipoteka..zadnego ryzyka… a przy wycenie idiotycznie niskiej od razu krociowe zyski.siegajace tysiecy procent!!!!
  Polska Rosja etc ten sam model….
  Prawo PRL nie przewidywalo takiego szwindlu i nie pozwalalo..malo karalo za to smiercia…. zatem na gwalt tworzono nowe prawa ,przepisy lub tez bezczelnie je omijano i lamano! I od razu zniesiono dla assekuracji kare smierci:-))) z pobudek religijnych:-))))))
  Dzialo sie to na oczach i przy wspoludziale poslow roznych formacji kazdej kadencji Sejmu! Niestety ci ludzie byli calkowicie nieprzygotowani i prawde powiedziawszy za glupi zeby tam siedziec….i o to im wlasnie chodzilo!
  Za glupi zeby wiedziec co sie dzieje i za uczciwi -zeby sami krasc o w sam raz jako kukieko nie wiedzace co sie dzieje nadawac sie do assekuracji dla zlodzieji!
  TO najwiekszai jak do tego czassu nieukarana zbrodnia jakiej dokonaly elity zdrajcow rzadzace POlska na Narodzie Polskim! Ta zbrodnia nie moze ulec przedwnieniu..bo jest to zbrodnia przeciwko Narodowi Poslkiemu! I proponuje- zeby tak ten okres nazywac!
  Transformacja ustrojowa i Przeksztalcenia Wlasnosciowe to zwyczajna i Najwieksza Zbrodnia przeciwko Narodowi Polskiemu w calej historii Polski!

 20. RomanK said

  Panie Rysiu…pracowalby pan albo za zloto …a poniewaz Zyd by panu pokazal go przez szybkae badz w telavizji,,BEDZIE PRACOWAL PAN ZA MICHE!!!! TY szybciej i chetniej im glodniejszy pan rano wstanie:-))))
  Niech pan nie zapomina…ze zloto to doskonaly srodek tresauryzacji….ale tylko dla tych co ich na cos takliego stac….znbakomita wiekszosc jest zawsze niedojedzona , niedopita, niedocpana, nie domeblowana etc….pan nei jest wyjatkiem ale regula.

 21. wet3 said

  Panie Rysio!
  Powiem panu to co mowila mi moja babcia gdy wkurzyla sie moimi pomyslami, zyczeniami, czy pragnieniami. Otoz (mowila), jesli masz zyczenie i chcesz przekonac sie czy ono sie sprawdzi, to nadstaw jedna swoja garsc pod tylek i rob srututrutru, a druga w pewnej odleglosci od niej i zobaczysz ktora garsc napelni sie pierwiej.

 22. RomanK said

  Ja tez nie.zamieniam zlaota na papierek .bo lepiej natychmiast zamieniac papierki na cos co ma wartosc,,,najwieksza wartosc ma mleczko, ktore natychmiast pompowac nalezy w maluszki…ich pieluszki,i co wygniota podrzucac bankierom…
  .Bo TO!
  TO najlepszy ,najpewniejszy i najbardziej cenny investement….. jaki moze dokonac Ludzkosc! Czlowiek! inwstuja w Czlowieka..nastepna generacje!
  Tak bylo …Jest i Tak Pozostanie na Wieki Wiekow. Amen!

 23. Pokręć said

  @5, 6 – Bitcoin to właśnie waluta przy której NIKT nie może „majsterkować”. Nawet suweren. Ona jest nieemitowalna. Po prostu jest „sama”. To jest sytuacja analogiczna do tej, w której dopuszczalna jest wymiana wyłącznie szczerym złotem i nie ma możliwości wystawiania weksli, dopisywania zer na kontach, etc, tylko bez konieczności posiadania złota. W tym systemie nikt fizycznie ani prawnie nie może wydać (ani pożyczyć) więcej pieniędzy niż w danej chwili ma. To jest sytuacja w której mamy permanentny run na banki. bank może funkcjonować, ale w momencie otwarcia swoich podwojów ma od razu run i to się nigdy nie skończy. W każdej cholernej chwili musi mieć w kasie tyle banknotów, ile deklaruje, że ma. Nie ma możliwości powiedzenia klientowi, żeby poczekał 3 dni na wypłatę gotówki, jeśli ma rachunek a vista, niezależnie od wysokości kwoty.
  Owszem, gdyby Naród mógł emitować pieniądz na szpital w Jaśle, byłoby cudownie, i tak powinno być, ale Naród to jedno a przedstawiciele – to drugie. Gdyby ten mechanizm miał działać, to ten sam mechanizm zawodzi dziś w przypadku uchwalania przez Sejm podwyżek podatków. Skoro mogą wbrew woli Narodu podnosić VAT, to czemu nie mieliby zarządzać pieniądzem również wbrew woli narodu?
  Nie wierzycie? To zróbcie referendum w sprawie podwyżki VAT. Ciekawe, jak wypowie się Naród.
  Dlaczego nie przeprowadza się referendów dotyczących podatków?

 24. Ad. 14

  „Panie Krzysztofie myli sie pan w USA przed wojna secesyjna dollar byl oparty o zloto i srebro i banki wiele bankow emitrowalo swoje pieniedze jako noty promisowe i emitowalo dollara w parytecie zlota i srebra,,,silver dollar….”

  – I co z tego? Złota można mieć całe wagony. Ważne jest, ile jest kasy w obiegu. I czy ta kasa ma pokrycie w pracy, w produkcie. Bo, że ma pokrycie w złocie, to jeszcze nie sprawia, że chleba jest więcej.

  Złoto to taki sam przedmiot, jak banknoty. Tylko o innych właściwościach. Tylko praca jest stałą wartością. Wartość złota jest zmienna. Praktycznie złoto powinno być tyle warte, ile warta jest praca wydatkowana dla wydobycia, wytopienia tego złota. Ale to już inna sprawa. Poza tym, złoto… srebro… to wszystko jedno. Wybór srebra, zamiast złota istoty sprawy nie zmienia.

 25. RomanK said

  Noop….bredzicie panowie! Nie rozumiecie istoty rzeczy. Nai pan polrec piszac…
  Bitcoin to właśnie waluta przy której NIKT nie może “majsterkować”. Nawet suweren.,,totlna ignorancja…
  czy pan Krzysztof….- I co z tego? Złota można mieć całe wagony. Ważne jest, ile jest kasy w obiegu.
  nie meiszajcie panowie w glowach ludzim jesli w swoich macie doskonaly chaos,,,,czy tez duzo miejsca….

 26. RomanK said

  Panie Polrec bitocoin..czy muszla…nie zadnej roznicy…..suweren ,,tak. I tego pan nei jest w stanie pojac.

 27. Zerohero said

  Re 4, 1

  Bitcoin stosuje algorytm z kluczem publicznym. Szyfrujący kluczem publicznym martwią się raczej powstaniem komputerów kwantowych niż atakiem brute force.

  Jakość bitcoina to BARDZO DUŻO jak na rzecz na straży której nie powołano żadnej instytucji poza siecią P2P. Ewentualne słabości można nadrobić instytucjonalnie. Pomysł jest dobry, genialny wręcz. Zamiast złota wyszukuje się liczby. Czyli jak standard złota, ale bez parchatych łap trzymających kopalnie.

  Pan Krzysztof M powinien zapoznać się z ideą zamiast ją tak na powitanie wdeptywać w błoto. Niektóre zabezpieczenia są silne swoją prostotą. np. karbowany kij. Jak to sfałszować? Nijak. Wystarczy, że karbowane kije generuje się komputerowo i już.

 28. RomanK said

  Jasny gwint,,robicie TO celowo..kuzwa I Z ROZMYSLEM!
  Wsadzcie sobie biocoin wiecie gdzie… parchaci nie musza trzymac lap>>>>>> …..[Robicie to celowo mieszajc ludzilom w glowach,,,,przestancie pieprzyc plisssss! I mieszac we lbach,,nie wierze zadnmeu z was ze nie wiecie naprawde o co chodzi!

 29. Zerohero said

  Do mnie te pretensje? Ja przecież bronię Bitcoina. Aż przeczytałem jeszcze raz swój test w poszukiwaniu dwuznacznych sformułowań. I nic nie widzę.

 30. RomanK said

  http://zen-haven.dk/google-vows-full-service-to-israeli-mossad/

 31. RomanK said

  P_anowie..wam nic nie jest w stanie pomoc a Banksterom zaszkodzic…. Bronta Bitcoina….:-)))) do usranej smierci glodowej…
  Teraz kto moze- to widzi- dlaczego tacy, jak Farage, czy inni moga mowic prawde..i nie szkodza Banksterom….:-))))
  Ten doskonaly wynalazek jest tak prosty…ze kazdy z wyzszym wyksztalcenien nie jest go w stanie dojrzec,,,nie mowiac zrozmiec:-)))))
  Ide pogadac z koniami…

 32. Zerohero said

  Pomyłka. Pokrec pomyliłem z RomanK. No cóz..

  za durzo defetyzmu Romanie K. O pozytywnych pomysłach warto gadać. Ja w bitcoina nie wierzę, bo pieniądz musi mieć poparcie z samej góry, ale jak już się naprawia państwo, to trzeba znać potencjalne rozwiązania. Inaczej zamienimy się klub onanistów narzekaczy.

 33. Rysio said

  re 21 A Pańska Babcia była biedna czy bogata?

  🙂

 34. Rysio said

  A tam, gadanie po próżnicy – bitcoin i tak nigdy się nie przyjmie.

 35. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 36. Pokręć said

  @RomanK: no to w takim razie na czym parchaci nie będą mogli trzymać łap? Wydawało mi się, że bitcoin to własnie jest to – zdecentralizowany i rozproszony system, który z definicji nie ma żadnego organu kontrolnego. Jedynym sposobem złamania systemu bitcoina, podobnie jak karbowanego kija, jest jego zniesienie na rzecz systemu pieniądza widzimisiowatego.
  Jaki jest więc system odporny na manipulacje czyjekolwiek? Pieniądz emitowany przez rząd, jak w kredycie społecznym, jest fajny, ale da się kontrolę nad nim przejąć bardzo prosto – przejmując rząd. Historia dowiodła, że przejmowanie rządów trwa permanentnie.
  Manipulując środkiem płatniczym można manipulować ludźmi. Ten, kto ma rzeczywistą władzę tworzenia pieniądza, ma władzę absolutną.
  Innym wyjściem z sytuacji jest po prostu zlikwidowanie pieniądza jako takiego. Powrót do czasów, kiedy nie było w ogóle waluty. Niech ludzie sami decydują, czym chcą się wymieniać.

 37. Pokręć said

  Złoto, podobnie jak bitcoin ma jedną wadę. Ulega deflacji. I to w sposób zaprogramowany – nic się z tym nie da zrobić, majątku przybywa, pieniądza – nie. Efekt jest taki, że ludzie po 10 razy oglądają każdy okruszek złota czy każdego bitcoina zanim go wydadzą. Bo renta deflacyjna będzie większa niż np. zwrot z inwestycji. I mamy kryzys zwany bodaj „liquidity trap”. To jest wada systemu waluty kruszcowej. Jestem świadom wad bitcoina, żeby nie było.
  Pieniądz emitowany przez ludzi, rząd, przedstawicieli narodu z kolei jest podatny na to, że komuś w końcu zmięknie kręgosłup moralny. Tak, jak w poście p. RomanaK, który opisał kradzież inflacyjną majątku PRL.
  Bądź tu mądry i pisz wiersze…

 38. Zerohero said

  Ale sugerując się bitcoinem można zaprojektować analogiczny system tylko z innym algorytmem wielkości emisji, np. generującym stałą (przewidywalną i nieukrytą) inflację. Dla mnie bitcoin to tylko przykład, wzór.

  Bitcoin to świetne połączenie zalet pieniądza fiducjarnego oraz zalet złota. Nie znam szczegółów, ale tu chyba odpowiednikiem odkrycia złoża złota, jest odkrycie liczby pierwszej. Poza kontrolą ludzi. Z tym, że podaż złoyta można kontrolować kontrolując złoża, bo złoża są skoncentrowane. Jako kruszec lepsze jest srebro. W XIX wieku bankierzy pierwsze co zrobili to zniszczenie standardu srebra, a potem złota. Kennedy fiknał za srebro.

  Oczywiście złoto jest fajne, bo przetrzyma upadek systemu, jest w pewnym sensie bezpieczniejsze. Dlatego idealnie pasuje na oszczędności. Natomiast jako krwioobieg gospodarki jest do bani, bo jego brak oznacza paraliż kraju do czasu gdy kraj nadwyżkami handlowymi się nie ozłoci – co może nigdy nie nadejść, bo jak ze sparaliżowanej, nieinwestującej gospodarki zrobić eksportera?

  Jako możliwe systemy obstawiam:

  A1. zmodyfikowany bitcoin
  A2. srebro
  A3. normalną emisję, ale pod kontrolą państwa i to dobrze zarządzanego oraz kontrolowanego przez społeczeństwo.

  Za patologię uważam:

  B1. rezerwy częściowe
  B2. standard złota

  Oczywiście dysputy idą w kierunku zderzania patologii B1 z patologia B2 oraz mylenia A3 z B1. Ewentaulnie z patologią B3.

  B3 – emituje rząd, ale jak w PRL

 39. RomanK said

  Panie POkrec…KTO ???? ma emitowac Bitocoin i wprowadzac do obiegu i w jaki sposob???
  Niech pan odpowie krotko na to podstawowe pytanie.
  Zostaw pan cala reszte bezpieczenstwo codu ..deflacje zlota….hehehehe:-)))

 40. Marucha said

  Na temat bitcoina:
  http://bitcoin.org/
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
  http://www.wired.com/magazine/2011/11/mf_bitcoin/

 41. Pokręć said

  @39: Panie RomanieK, niech Pan nie zachowuje się jak wykształciuch „na odwrót”, tylko trochę poczyta. A kto dziś emituje pieniądz? Bitcoina tez można wyemitować. Ale robi się to tak, że emituje się całość emisji globalnej niejako w jednym momencie. Emitent po prostu robi coś takiego, jakby chował bitcoiny w różnych miejscach w Polsce. Kto znajdzie – ten ma szczęście. I więcej już nie ma emitenta. I tak nic nie może zrobić. To jest system kryptograficzny z zapadnią – raz puszczony w ruch staje się nie do złamania nawet przez jego emitenta. jedyna metoda to poszukiwanie liczb pierwszych a do tego potrzeba mocy obliczeniowej. Tym większej, im więcej bitcoinów zostało już „wykopanych”. Zamiast łopaty, patelni do płukania piasku złotonośnego, kapelusza i sakiewki na nugety „poszukiwaczowi bitcoinów” potrzebny jest komputer. A raczej spora farma komputerów.

 42. Cus_nowego said

  Obecnie, gdy nawet najglupsi dostrzegli ze hamerykanski dular jest swiatowa rezerwa zielonej makulatury, nalezy wymyslic cus nowego – stad bitcoin.
  Nim sie durnie polapia o co chodzi, beda gawedzic o bezpieczenstwie kodu i smrodu przez nastepnych pare pokolen : -)
  Przy okazji bredni o kryptograficznych zapadnia widac komplena zapadnie rozumu studiujacych nowe rewelacje i zapewnienia o bezpieczenstwie kodu do ktorych klucze posiadaja ci co im sie nalezy.
  W miedzyczasie jewrounia robi anszlus PIIGS, czyli zakontraktowala swinie : -)

 43. RomanK said

  Panie Pokrec..umie pan odpowiedziec czy nie? Tu nie chodzi jakma wygladac jednostka monetaran fizyczna..eklektroniczna…lopata komputer to tylko narzedzia do produkcji nominalow monetarnych….to nie ma zdengo znaczenia…rozumei pan to czy nie????
  Bicoin moze by jak najbardziej uzyteczny i bezpieczny..ale to nei stanowi i systemie Pieniadza!!!!!!
  KTo jak…. kreuje credyt i jak… reszta to co pan uprawia to zwyczajne za przeproszeniem ….. pieprzenie w kolko.

 44. Pokręć said

  Panie Romanie, bitcoina wygeneruje państwo, które nakaże w nim właśnie płacić podatki. A kto wygenerował karbowany kij w Anglii? Ten, co pobierał podatki. proste. Bitcoina może sobie nawet Pan sam wygenerować na swoim komputerze. Problem tylko – skłonić ludzi, żeby zechcieli własnie tego używać. Zresztą – nie ma to znaczenia, bo po kliknięciu w „enter” jest Pan w takiej samej sytuacji jak wszyscy – musi Pan kopać to „złoto”. No, na początku jest łatwo, wygenerowanie liczb pierwszych mniejszych od kilku milionów nie jest trudne, więc może Pan nakopać ile się Panu uda a potem skłaniac innych ludzi do użycia tej waluty.
  Państwo może tak właśnie zrobić – nakopać ile mu się uda a potem z tych bitcoinów finansować infrastrukturę – drogi, szpital w Jaśle, etc, etc. I już bitcoin polski wszedł na rynek., zaczął funkcjonować. To wszystko.
  Kredytu nie da się tworzyć w systemie kruszcowym, kiedy nie ma możliwości wymieniania się wekslami. Nie da się fizycznie pożyczyć pieniędzy, których się nie posiada. Nie istnieje kredyt – po prostu. Owszem, można pożyczyć komuś bitcoiny, nawet na procent, ale nie da się pozyczyć ich więcej niz się ich samemu posiada. Sam Rotszyld nic by nie mógł tu zrobić ani wymyslić. Banki musiałyby pozyczać wyłacznie to, co klienci u nich zdeponowali na procent wyższy niż renta deflacyjna.
  Nie jestem jakimś specjalnym fanem danego rozwiązania pieniądza, zdaję sobie sprawę, że pieniądz jest o tyle wart, o ile ludzie zechcą zamieniać na niego swoją pracę i swoje wytworzone dobra, w tym ujęciu pieniądz może być nawet fiducjarny. Chodzi o to, żeby nie dało się sfałszować pieniądza. Czy to legalnie, czy nielegalnie. Żeby fizycznie nie dało się uratować instytucji „za dużej aby upaść” – nawet, jak trzyma forsę połowy narodu – jak narobi przekrętów – pada bez litości a jej szefowie i rada nadzorcza spotykają się ze stadem grasujących samobójców (albo z tłumem oszukanych wierzycieli) – skutek jest i tak ten sam.

 45. RomanK said

  Czy to naprawde takie trudne zeby pojac?? panie Pokrec???
  Oczywisciew bije pan krzaki ..tu nie chodzi o generacje= wygenerowanie czegos tam co bedzie spelniac role valuty,,,panie Pokrc tu mowimy o////// emisji pienaidza…
  A pieniadz to albo cos co ma w sobie samym intrinsic wartosc…cos co jest…. ma wartosc i jest trwale…historia pokazuje i uczy ze tym jest zloto i srebro………..albo umowa….nic innego.
  Bitcoin tez moze byc na rowni z e wszystkim innymo..czek, nota, skrypt, promesa, bond czy bilon….to nei ma znaczenia,
  Znaczenie ma tylko jak sie go kreuje i KTO ma dotego wylaczne prawo.

 46. Rysio said

  Gdyby był wolny rynek, to każdy za swoją robotę by żądał zapłaty w walucie, którą lubi i poważa najbardziej.

  Jedni by chcieli mieć płacone w dolarach, inni w frankach szwajcarskich, w euro, w yenach czy yuanch.

  Pan Pokręć miałby płacone w bitcoins,

  Pan RomanK – w kijach karbowych,

  a Rysio w czystym złocie.

  🙂

  PS. A gdzie to jest napisane, że dla wszystkich musi być jedna waluta. Ja całkiem dobrze bym się czuł, gdyby różnorodność walut była tak wielka( albo i jeszcze większa) jak bułeczek, serków i wędlin w sklepach spożywczych.

 47. RomanK said

  Panowie robicie to celowo i z rozmyslem:-0000/////
  Wiedzialem panie Rysio:-))))… Troche za pozno….mysle ze ludzie otwieraja oczy i rozumieja badz zaczynaja rozumiec….
  Rozumieja ze pieniadz to nie valuta….ale moze miec forme roznych walut…i ma..po to istmieje wymiana valut…
  Pieniadz to Pojecie..valuta tak jak i inne jej formy to ofzyczna postac….jedna z wielu postaci Pieniadza…

  Pieniądze – Banki – Nędza – Niewola!
  Prawda ukryta za Globalnym Długiem
  1) Co to jest – Pieniądze.. jak się je tworzy i kto je tworzy?
  2) Dlaczego prawie wszyscy sa zadłuzeni po uszy i toną w długach… osoby indywidualne, przedsiębiorstwa całe narody?
  3) Dlaczego nie możemy zapokajac naszych codzienych potrzeb- mieszkania, mebli, samochodów itp bez zaciągania pożyczek?
  4) Jak dalece można obnizyc ceny, czy podnieść zarobki, jeżeli przesiebiorstwa nie będą zmuszone płacić ogromnych sum w postaci odsetek, które dodawane sa do ceny produktu, usług i zaopatrzenia?
  5) Jak dalece można zredukoważ podatki i zwiększyc potrzebne wydatki na cele społecznej ochrony zdrowia, czy na edukację, jeżeli rządy same zajełyby sie tworzeniem pieniędzy zamiast pożyczac je na procent od prywatnych bankierow?
  „Jesli chcesz być niewolnikiem bankow i ponosić koszty swojej niewoli- pozwol bankom tworzćc pieniadze” Josiah Stamp, Governor of the Bank of England 1920.
  Co to jest? – Pieniądze
  Najprościej mowiąc, jest to medium, jakiego używamy w wymianie dobr i usług..Bez nich , kupowanie i sprzedawanie byłoby niemożliwe za wyjatkiem wymiany bezpośredniej.
  • Bilety płatnicze i monety sa praktycznie bezwartościowe- jako same w sobie. Nabierają wartości, jako pieniadze tylko i wyłącznie dlatego, że MY uznajemy je kiedy używamy ich, jako medium w procesie aktywnosci gospodarczej- produkcji, wymiany, sprzedaży i zakupu.
  • Zeby utrzymać aktywność gospodarczą wymiany dobr i usług, musi być wystarczająca ilość tego medium wymiany nazywanego pieniadzami w dostępnym obiegu-cyrkulacji, aby pozwolic na niezaklocona wymiane. Kiedy jest ich pod dostatkiem. każda gospodarka funkcjonuje prawidłowo.
  • Podczas Wielkiej Depresji dokładnie tak samno, jak i Obecnej Depresji- ludzie chcieli i chca pracować, chcieli i chcą kupowac, bardzo chca kupowac- zarowno dobra, jak i usługi. Wszystkie materiały i surowce były i sa dostepne …a jednak narodowe gospodarki upadały, dokładnie tak samo, jak upadają dzisiaj- ponieważ wtedy- tak samo i dzisiaj, nadal jest zbyt mało pieniedzy w obiegu.
  • Jedyna różnica pomiedzy boomem, a zapaścia – pomiedzy depresja, a wzrostem gospodarczym jest dostepność pieniądza.
  • Ktoś musi przyjąć odpowiedzialność za to, żeby było wystarczająco duąo pieniędzy w obiegu, żeby pokryć wszystkie transakcje, w ktore ludzie chca sie angażowac i angażowac swoją aktywność zawodową.
  • Kazdy narod posiada Bank Centralny, ktory powolany jest do pelnienia tej waznej funkcji. W Angli , Bank of England, w USA bank Rezerw Federalnych
  • Bank Centralny zachowuje sie, jak bankier dla bankow komercyjnych i dla rzadow, podobnie -jak osoby prywatne i przedsiebiorstwa maja swoje rachunki w bankach komercyjnych, tak samo banki komercyjne i rzady maja rachunki i konta w Bankach Centralnych…czyli w Bank of England.
  Dzisiejsze pieniadze … kreowane przez prywatny interes dla prywatnego zysku.
  „Pozwolcie mi robic i kontrolowac pieniadze narodu, a niewaznym dla mnie bedzie kto ustanawia prawa.” Mayer Amschel Rothchild (Banker) 1790
  1. Centralne banki sa kontrolowane nie przez wybieralne rzady, ale w znakomitej wiekszosci przez Prywatny Interes swiatowych bankow komercyjnych.
  2. W Anglii dzisiaj zarowno banknoty, jak i monety znajdujace sie w obiegu stanowia zaledwie 3% wszystkich pieniedzy w obiegu. O tyle zmniejszyl sie ich udzial z 50% w 1948 roku..
  3. Pozostale 97% jest wypuszczany i kontrolowany -jako kredyt- czyli indywidualne i komercyjne pozyczki, hipoteki, overdrafty etc… dawane przez komercyjne banki i instytucje finansowe, na ktore jest nalozony procent odsetek. Ten wzorzec obowiazuje na calym swiecie.
  4. Banki to nic innego, tylko przedsiebiorstwa, ktorych celem jest robienie zysku z odsetek nakladanych na udzielane pozyczki i kredyty, ktorych one same udzielaja. Poniewaz tylko one same decyduja komu je udzielic, jest ewidentnym faktem, ze tylko one decyduja kto bedzie producentem, gdzie bedzie produkcja ulokowana i jaka bedzie wysokosc produkcji. Wszystko to bazuje tylko na wlasnym interesie banku, a nie na interesie i dobru spoleczenstwa.
  5. Z kredytowaneim bankowym gospodarki- w chwili obecnej stanowiacej 97% calego obiegu pieniadza- cale gospodarki narodowe i miedzynarodowe pracuja tylko i wylacznie dla wielkich bankow i finansowych instytucji.
  6. To jest wlasnie prawdziwa sila, niezmiernie rzadko identyfikowana i postrzegana, ktorej podporzadkowane sa wszystkie rzady na swiecie, bez wzgledu na sposob ich powolywania.
  7. Nasze Pieniadze zamiast wprowadzania ich do obiegu wolnych od jakiegokolwiek oprocentowania- jako medium wymiany i obslugi ekonomii, obecnie zostaja wprowadzane do obiegu- jako dlug, ktory zaciagamy u bankierow placac im w ten sposob olbrzymie sumy, jako czysty zysk Podczas, gdy my wszyscy , czyli pozostala reszta pograzamy sie w stale rosnacym dlugu.
  8. Przez udzielanie kredytu tylko tym, ktorych Bankierzy proteguja i odmowe kredytowania tym, ktorzy sie bankierom nie podobaja, miedzynarodowa finansjera moze zupelnie smialo w kazdej chwili wykreowac niesamowity boom gospodarczy w jednym miejscu. I pograzyc w kryzysie inne kraje i ich rzady.
  9. O wiele latwiej bowiem pozyczac pieniadze, niz je inwstowac w przedsiewziecia gospodarcze. Odsetki bowiem sa wymagalane bez wzgledu na to, czy przedsiewziecie okazalo sie udane, czy nie. Jesli przedsiewziecie nie moze zapracowac na wymagane odsetki, bank natychmiast przejmuje owe przedsiebiorstwo- jak i wlasnosc dluznika zastawiona, jako hipoteka.-zastaw.
  10. Zadluzenie sie jest niezwykle kosztowne dla pozyczajacego, ktory przewaznie za kazdy zaciagniety kredyt musi wrocic w postaci odsetek 2-3 krotna wartosc pozyczonej sumy.
  11. Pieniadze pozyczane przez banki, jak widzimy sa robione z niczego. Obiegowa opinia, ze pieniadze pozyczane przez bank, sa pieniedzmi depozytorow banku jest oszukiwaniem spoleczenstw, majacym na celu utrzymywanie wygodnej fikcji.
  Pieniadze tworzone- jako dlug.
  • My zwyczajni zjadacze chleba nie dostrzegamy roznicy pomiedzy 25 miliardami w cyrkulacji- jako noty i gotowka( drukowane przez rzady) i pomiedzy 680 miliardami w formie kont pozyczkowych, overdraftow etc kreowanych przez Banki..
  • 100zl w gotowce banknocie w twoim portfelu jest traktowany tak samo, jak 100zl na twoim koncie, lub w overdrafcie- jak karta kredytowa, ktora pozwalaja ci uzyc do wysokosci 100zl . Mozesz kupic co chcesz za jedno i drugie….
  • W 1948 w Anglii mieli 1.1 miliard banknotow i monet i 1.2 miliardow w postaci pozyczek kreowanych przez banki… do roku 1963 w Anglii znajdowalo sie w cyrkulacji 3 miliardy w gotowce i 14 miliardow w postaci bankowych pozyczek….
  • Rzad poprostu dodrukowal wiecej gotowki, aby pokryc inflacje, ale dzis 680 miliardow wyprodukowanych przez banki z niczego- stanowi ogromny wzrost, nawet, jak uwzglednimy inflacje…
  • Te “nowe pieniadze” w formie pozyczek etc, sa rownoznaczne z gotowka i tak sa traktowane-
  Skad sie wziely i w jaki sposob????
  Process w jakim banki tworza pieniadze jest tak prosty, ze mozg sie przewraca “ – ” Professor. J. K. Galbraith
  Jak to sie to robi….uproszczony model
  Wezmy taki malutki przykladowy bank. Zalozmy- ze zlozylo w nim depozyty ilus tam powiedzmy 10 depozytariuszy, na laczna kwote 500set’kazdy.
  • Bank winien im 500 kazdemu i musi zaplacic 5000 wszystkim, zeby ich wyplacic to co jest im winien.( bedzie trzymal 5000 na koncie w Banku Centralnym- ktore to konto nazywa sie plynny aset( liquid assets)
  • Pan Bolek, przesiebiorca, przychodzi do banku i prosi o pozyczke w wysokosci 5000 na nowy interes, czy przedsiewziecie..
  • Dostaje na zasadzie platnosci w ciagu 12 miesiecy plus 10% odsetek- (o tym pozniej)
  • Otwiera sie nowe konto na imie pana Bolka. Na tym koncie nie ma nic, ale bank zezwala panu Bolkowi z tego konta dokonywac wyplat do wysokosci 5000
  • Nikt nie pyta sie depozytariuszy, czy sie na to godza. Nikt im nie powie, ze ich pieniadze zostaly pozyczone i ze nie maja do nich dostepu. Malo tego- Nikt nie zmniejszyl sum pieniedzy na ich kontach- ani nie przetransferowal ich na konto pana Bolka.
  • Udzielajac tej pozyczki, bank poprostu zwiekszyl swoje obligacje, odpowiedzialnosc do wysokosci 10000. Pan Bolek ma prawo uzyc 5000, ale i depozytariusze moga wybrac swoje 5000
  • Jezeli bank teraz winien jest 10 000 wydawaloby sie , ze jest niewyplacalny, poniewaz ma tylko polowe ze zobowiazania, czyli 5000? Otoz wcale nie!
  • Bo bank traktuje pozyczke pana Bolka- jako ASSET, nie zobowiazanie( liability), na zasadzie- ze pan Bolek winien te pieniadze Bankowi, czyli 5 000.
  • Bankowa ksiegowosc pokazuje, ze winien jest bank 5000 depozytariouszom i ze pan Bolek winien jest bankowi 5000. Oto skreowano nowy asset w wysokosci 5000 w formie dlugu winnego przez pana Bolka- tam gdzie przedtem nie istnialo nic- to dodaje sie do istniejacego konta w Banku Centralnym…I w taki sposob jest wyplacalny… przynajmniej w znaczeniu ksiegowym)) W tej fazie Bank zaklada- ze kiedy pan Bolek wydaje pozyczone pieniadze depozytariusze nie zazadaja wyplaty swoich.
  • Bank ma calkowicie wolna reke w kreowaniu tych 5000 pozyczki, ktore jak widzicie reprezentuja “Nowe Pieniadze” w miejsce niczego co by istnialo wczesniej. Zrobiono to przez napisanie sumy piorem, lub przez nacisniecia klawisza komputera.
  • Pomysl bankierow, zeby stworzyc cos z niczego i kazac sobie placic odsetki dla wlasnego prywatnego zysku jest -przyznacie sami- troche zaskakujaco, odrazajacy. Kazdy inny za wyjatkiem banku robiacy cos takiego, bylby winny oszustwa, zlodziejstwa i falszerstwa! Ale- nie Bank!

  • Nowe pieniadze wprowadzane do gospodarki (ekonomii) ”
  • Pozyczka pana Bolka efektywnie staje sie nowymi pieniadzami, kiedy ten wydaje je kupujac uslugi i urzadzenia, wynajmuje i placi robotnikow, pokrywa wszelkie wydatki zwiazane z nowym przedsiewzieciem.
  • Te nowe pieniadze zostaja dystrybuowane wsrod innych ludzi, ktorzy obracaja nimi kupujac potrzebne im rzeczy i uslugi- wkrotce beda cyrkulowac w calej ekonomii,
  • Cyrkulujac laduja w koncu na kontach bankowych innych ludzi.
  • Kiedy wplaca sie je na czyjes konto , ktore nie jest oprozniane- staje sie przyszlym depozytem. Pan Bolek placi swojej sekretarce 100, a ona otwiera konto w naszym przykladowym banku, ktory w tym momencie ma 5100 depozytow..
  • Jezeli teraz wyobrazimy sobie, ze pozostale 4900 wyladuje na kontach poczatkowych- oryginalnych depozytariuszy naszego Banku, ma on dodatkowe 4900 co daje w sumie 10000 depozytow razem, w czasie -gdy depozytariusze nie dotkneli swoich kont. W praktyce wiekszosc z tej sumy wyladuje na kontach w innych bankach, ale jak by na to nie patrzec, mamy teraz 5000 nowych pieniedzy w cyrkulacji.
  • Zatem w rzeczywistosci, wszystkie depozyty w bankach i innych finansowych instytucjach pochodza z “Pieniedzy” oryginalnie wykreowanych -jako pozyczki ( za wyjatkiem oczywiscie tych, ktore zostaly dokonane w postaci gotowki- o czym pozniej)- czyli jesli macie w Banku na swoim koncie 500, to znaczy. ze wczesniej taki ktos- jak pan Bolek- musial sie zadluzyc ,zeby je skreowac. .
  Kluczem do calej tej szarady jest fakt, ze:
  1. Wyplaty w gotowce dotycza tylko ulamka procentu operacji bankowych.
  2. Klienci Bankow dzisiaj dokonuja przewaznie wszystkich platnosci pomiedzy soba w postaci czekow, swiftow bankowych, bezposredniego debitu, czy transferu elektronicznego. Ich prywatne indywidualane konta sa aktualizowane za pomoca komputerowych informacji- jako zwykle zapisy ksiegowe. Gotowka aktualnie w tym procesie nie zmienia rak. Caly process to zamkniety w systemie bankowym system ksiegowania.
  3. Rola gotowki
  • Panstwo jest odpowiedzialne za produkcje gotowki bilonu i banknotow.
  • Te sa wydawane przez bank centralny do nizszych bankow, ktore kupuja je za cene wartosci od rzadow, zeby zaspokoic potrzeby swoich klientow na gotowke.
  • Banki musza placic za gotowke i robia to placac tym co posiadaja na kontach w Banku Centralnym, na ich plynnych assetach (liquid assets) Ich konta sa obciazane za te transakcje.
  • Panstwo ,( poprzez Ministerstwo Skarbu) rowniez ma konto w banku Centralnym, ktore jest kredytowane wartoscia gotowki, tak -jak sa placone za nie przez banki. To sa pieniadze w spolecznej sakwie dostepne do oplacenia uslug publicznych i tym podobnych.
  • W ten to sposob banki kupuja swoje zapasy gotowki, ale wielkosc gotowki, jaka moze zakupic bank jest limitowany do wysokosci konta -jakie posiada dany bank w Banku Centralnym, jako plynny asset..
  • Gotowka ta jest wybierana przez klientow banku i wprowadzana do ogolnej cyrkulacji w gospodarce.
  • Zupelnie odmiennie od kreowanych przez banki pozyczek, gotowka jest wolna od odsetek i moze pozostawac w cyrkulacjie praktycznie wiecznie..
  Obrot bezgotowkowy- ksiegowanie
  Wiedzac, ze tylko mala czesc zlozonych w depozytach pieniedzy wyjmowana jest z kont- jako gotowka, oraz ze depozyty przewaznie leza nieruszane przez dosc dlugi okres czasu, banki zakladaja- ze ich plynne assety pozwola im kupowac niezbedne ilosci gotowki, banknotow i monet na bardzo male potrzeby gotowkowych wyplat dla swoich klientow.

  • Bank popada w klopoty, jesli zadania wyplat gotowkowych przez depozytariuszy, oraz wierzycieli, ktorzy chca wyjac ich pozyczki w gotowce przekrocza ich assety- jakie maja na koncie w Banku Centralnym.
  • W praktyce najprawdopodobniej taki bank, zaciagnie pozyczke w Banku Centralnym, albo w innym Banku, zeby zaspokoic wymagania depozytariuszy i wierzycieli. Jesli natomiast nie byloby to z roznych wzgledow mozliwe, Bank zada zwrotu pozyczek od swych dluznikow i zajmuje nieruchomosci pod zastawem dluznikom niezdolnym do natychmiastowej platnosci.
  Prawo i zadania depozytariuszy przeciwko Bankowi
  • Od momentu, kiedy zlozymy depozyt w banku (gotowke, lub czek), mamy od tej chwili prawo zadania wyplaty do wysokosci naszego konta. Stajemy sie poprostu niezabezpieczonym kredytodawca. Wyciag z Banku jest dowodem na to, ile nasz Bank jest nam winien. Jesli wyciagnelismy wiecej niz na koncie, wykazuje ile my jestesmy winni Bankowi. Bank zaplaci co jest nam winien wyplacajac w trzymanej na te okolicznosc gotowce.
  • Natomiast, jesli zbyt wielu klientow zapragnie wycofac swoje depozyty, nastepuje tzw, panika bankowa- Bank moze odmowic wyplat gotowkowych i zaczyna wyplacac na zasadzie- kto pierwszy
  • Jesli zazadamy wyplaty w czeku bankowym najczesciej z wyplata nie ma zadnego problemu- poprostu nastepuje prosty transfer zadania przeciwko bankowi na konto kogos innego- zazwyczaj tego, na ktorego konto ma nastapic wplata- prosty ksiegowy zapis.
  • Jesli osoba, ktorej mamy zamiar placic ow czek , ma swoje konto w tym samym banku, depozyt nie zmienia miejsca w banku. Sytuacja banku i stan jego konta nie zmienia sie wcale.
  Prawa i zadania ( roszczenia) Bankow przeciw innym Bankom
  • Ale jesli mamy swoje konto w Banku A, a placimy komus kto ma konto w Banku B, depozyt banku A pomniejszany jest o sume czeku i o tyle zwieksza sie depozyt w Banku B.….
  • Miliony transakcji- jak ta- zalatwiane jest kazdego dnia pomiedzy klientami roznych bankow z uzyciem kart kredytowych, bezposrednich debitow, elektronicznych transferow oraz czekow- depozyty sa w stalym ruchu pomiedzy bankami
  • Wszystkie te czeki i elektroniczne przekazy przechodza przez tzw clearing house- (komora rozliczeniowa)
  • Transakcje sa rozliczane wzajemnie, ale na koniec kazdego dnia- tylko niewielka sume jest zawzwyczaj winien bank- bankowi.
  • I bank musi byc zawsze przygotowany na zaspokojenie takiego dlugu.
  • Zeby tak bylo, bank dokonuje zaplaty ze swego konta w Banku Centralnym na konto wierzyciela tez w Banku Centralnym
  Zatem, jak widzimy Bank musi spelniac zadania( zaspakajac roszczenia- tylko w dwuch przypadkach, ktore zaspokaja ze swych plynnych assetow w banku Centralnym)- tylko jesli klienci zazadaja gotowki i zadania wymagalne kazdego innego banku.
  Dopuki wszystkie banki nie sa nekane zadaniami wielkich wyplat gotowkowych caly system bankowy jest bezpieczny- co prawda indywidualny bank jest zawsze narazony na mozliwosc zadania wielkich wyplat gotowkowych, badz transferu depozytow do drugiego banku.
  • Jak zatem widzicie, obecnie caly system bankowy jest w zasadzie wielka firma ksiegowa, ktora ksieguje miliony transakcji pomiedzy milionami podmiotow gospodarczych i osob indywidualanych obracajac tylko niewielka iloscia gotowki zmieniajaca kieszenie, ktore to sa zabezpieczone- tak samo mizernymi rezerwami plynnych assetow.
  • System ten jest znany pod nazwa Bankowosci Rezerwami Frakcyjnymi i praktycznie bank mozna nazwac handlarzem dlugami..
  • Barclays Bank’s 17 kwietnia 1999- jako przyklad- pozwoli zobaczyc, jak to wyglada w praktyce-
  • Posiadal on w tym dniu pozyczek wydanych na 217 miliardow funtow i winien byl swym depozytariuszom 191 miliardow funtow..a jako zabezpieczenie w plynnych assetach mial zaledwie 2,2 miliardy funtow.
  • Poziom, do ktorego bank moze pozyczac jest uzalezniony od ilosci gotowki- jaka ma, lub moze kupic za swe plynne assety raczej- niz od ilosci depozytow zlozonych przez jego klientow.
  • Ale , jesli bank potrafi przyciagnac depozyty klientow z innych bankow, doda to do swych plynnych asssetow, jako ze banki rozliczaja sie a nim na zasadzie Centralnego Banku i przekaza na jego konto- wtedy moze o wiele wiecej….stad taka konkurencja pomiedzy bankami, zeby skladac pieniadze wlasnie u nich.

  • Odsetki… .wielkie zyski bankow ….
  • Wrocmy jednak do pana Bolka- ktory za pozyczone 5000 musi placic bankowi 10% odsetek- czyli 500. Te pieniadze w postaci odsetek wplywaja do Banku- jako zysk banku i laduja na koncie w Banku Centralnym- powiekszajac plynne assety banku
  • Majac teraz extra 500, ktore mozna uzyc, jako zaspokojenie zadan klientow wybierajcych gotowke. Jesli pan Bolek splaci takze pozyczke, bedzie mial bank dodatkowo 5500….
  • Jak widzimy nasz Bank skreowal sobie w tym prostym procesie doslownie z niczego 5000- jako asset w formie pozyczki dla pana Bolka. Pan Bolek nie jest juz nic winien Bankowi, ale oddajac pozyczke wraz z odsetkami- pan Bolek zamienil swoj oczywisty dlug w plynny asset dla Banku…. Doskonaly zysk dla Banku ..i podstawa do dalszych pozyczek, ktore mozna udzielic nastepnym klientom…
  • Dzisiaj Banki ryzykuja tworzenie pozyczek w kwotach 100krotnych lub wiecej, niz wynosza ich plynne assety tak, jak pokazalismy to na autenycznym przykladzie londynskiego Banku.
  • Nasz bank, juz wkrotce wyemituje nastepne pozyczki. Powiekszy swoje depozyty poprzez ich zwroty wraz z ich odsetkami powiekszajac swoje zyski..
  • Wiecej pozyczek i wiecej depozytow powoduje wieksze wymagania gotowki, ale zwiekszajac zyski mozna kupic wiecej gotowki. I tak wlasnie ilosc gotowki zwieksza sie w cyrkulacji…
  • Jak widac jest to doskonale prosperujacy Mit, ze pozyczamy pieniadze innych ludzi , ktorzy zlozyli je w depozycie bankowym. Wcale nie- pozyczacie tylko i wylacznie pieniadze Banku, ktore on sam zrobil z niczego- tylko po to, zeby je wam pozyczyc w formie pozyczki bankowej.
  Zadluzyc nas wszystkich….
  • Splata przez pana Bolka swojej pozyczki wraz z odsetkami do banku znaczy, ze ta suma nie jest juz dluzej w obiegu gospodarczym
  • Kazda zaplata na zadluzone konto zmniejsza zadluzenie, jest zwrotem do banku i te “pieniadze” sa stracone dla gospodarki..
  • Zatem wiecej pieniedzy musi sie pozyczyc, zeby utrzymac ekonomie w ruchu. Jesli ludzie nie pozyczaja, lub banki nie udzielaja pozyczek zacznie zmniejszac sie liczba pieniedzy w cyrkulacji, powoduje to zmniejszenie zakupow i sprzedazy, Recesje i zapasc ekonomiczna lub calkowita katastrofe- kryzys. W zaleznosci od tego, jakie wielkie sa braki pieniedzy
  • Dowodem najlepszym na to, ze banki tworza pieniadze z niczego- jest przyrost pieniedzy w poszczegolnych latach na przykladzie Anglii 1,2 miliarda w 1948 roku. 14 miliardow w 1963 roku do 680 miliardow w 1997 roku
  • Dzis cala emisja pieniadza banknotow, jak i monet po odliczeniu inflacji, ma dokladnie taka sama sile nabywcza -jak w 1948 roku..mimo, ze ich ilosc na rynku wzrosla 10 krotnie w rzeczywistych liczbach, wlasnie dzieki owej kreacji pieniadza przez banki.
  • Jest to niezwykly wzrost , a jego wynikiem jest niesamowity wzrost standartu zycia dla wielu ludzi….ale pamietajcie wszystko to za pozyczone pieniadze!
  • Bo -To co jest kredytem dla banku- dla nas wszystkich, dla calej reszty jest dlugiem!
  • Banki zwiekszaja stan wlasnego posiadania przez powiekszanie swoich assetow o zastawy tracone przez dluznikow, ziemia, domy, sklepy, przemysl, infrastruktura, transport , flota, rolnictwo uslugi i wszystko inne co stanowi wartosc realna- fizyczna, w procesie zadluzenia wszystkiego i wszystkich wokol…Nie bedzie w tym zadnej przesady , jak powiem- ze dzis caly swiat nalezy do bankow i nielicznych rodzin z nimi zwiazanych, ukrytych za fasada wiekich nazw instytucji finansowych.
  Skutki naszego zadluzenia opartego o pieniadze majace parytet tylko w …DLUGU…
  1) Wszelkie dobra i uslugi sa coraz drozsze!
  2) Konsumenci maja o wiele mniej pieniedzy na wydatki bo Koszty pozyczek zaciaganych przez przedsiebiorcow, dystrybutorow, transportowcow, wytworcow, dystrybutorow etc musza byc dodane do ceny koncowego produktu.

  Oblozeni kosztami hipotek na domy, kosztami mieszkan, kart kredytowych, personalnych pozyczek- ktore sa bezposrednim skutkiem podanych powyzej punktow 1 i 2.
  3) Nadwyzki dobr i uslug
  Poniewaz wiekszosc spoleczenstwa nie moze pozwolic sobie na ich zakup ze wzgledu na ceny – a to natychmiast powoduje –
  4) Mordercza konkurencje.
  Przedsiebiorstwa usiluja obnizyc ceny produkcji, a zeby zdobyc miejsce na rynku robia to poprzez:
  (i) Utrzymywanie niezwykle niskich plac i wstrzymanie podwyzek
  (ii) Likwidujac stanowiska pracy przerzucajac prace na inne stanowiska bez zaplaty dodatkowej
  (To natychmiast redukuje sile nabywcza ludnosci jeszcze bardziej)
  (iii) Dystrybutorzy staraja sie importowac tanszy produkt z krajow o nizszych kosztach produkcji i niskich wynagrodzeniach.

  (iv) Produkujac niskiej jakosci tansze produkty o krotkim czasie uzytkowania.
  (v) Nie dbajac o srodowisko naturalne w procesie produkcji
  (vi) Nastepuja laczenia sie firm i przejecia konkurencji laczacej sie w megakorporacje dla kontroli rynkow zbytu
  (vii) Wielkie firmy wywoza prace i produkcje lokujac je w krajach o niskich kosztach pracy, niezorganizowanej w zwiazki zawodowe, o luznych przepisach prawnych dotyczacych ochrony robotnikow, lagodnych przepisach o ochronie srodowiska etc….
  (viii) Domagaja sie te korporacje przy tym duzych subwencji rzadowych i zwolnien od placenia podatkow od czego uzalezniaja osadzenie produkcji w danym miejscu i nie wywiezienie jej za granice.
  5) Stale rosnace zadluzenie.
  • Kiedy bank tworzy pieniadze udzielajac pozyczki, nie tworzy on w tym procesie pieniedzy potrzebnych na placenie odsetek za ta pozyczke.
  • Nasz bank pozyczyl panu Bolkowi 5000 , ale wymaga zwrotu w wysokosci 5500. teraz pan Bolek musi isc w swiat gospodarki i konkurowac na rynku tak , zeby te 500 zarobic na klientach. Moze to pozyskac tylko i wylacznie z pieniedzy juz pozostajacych w cyrkulacji gospodarczej- wpuszczonych w obieg oczywiscie, jako pozyczki dla innych ludzi. Oczywiscie wkrotce sie okaze, ze komus tych pieniedzy braknie i musi zatem ich dopozyczyc….
  • W ten sposob, aby spalcic odsetki musi sie pozyczyc wiecej- jako nowe pozyczki…
  • Poniewaz zaledwie garstka przedsiebiorstw, jak i indywidualnych osob moze splacic swoje zobowiazania bez dodatkowych pozyczek. W ogolnosci zarowno ludzie, jak i przedsiebiorstwa musza pozyczac coraz wiecej i wiecej, zeby uzyskac pieniadze dla gospodarki- zeby placic odsetki na obsluge ogolnego zadluzenia.
  • Obecny poziom pieniedzy w cyrkulacji w wysokosci 680 miliardow (Anglia) znaczy, ze musza pozyczac mninimum 60 miliardow rocznie nowych pieniedzy, po to tylko -zeby placic odsetki.
  • Ale zarowno ludzie, jak i przedsiebiorstwa nie moga w nieskonczonosc pozyczac, poniewaz nie beda w stanie w koncu placic i przestana stopniowo pozyczac….To z kolei powoduje spowolnienie ekonomii i stagnacje.. upadek ekonomii. Jak widzimy upadek nieuniknony, poniewaz ten lichwiarski system finansowy sam zawiera w sobie nasiona swego wlasnego upadku. Przdluzac mozna tylko czas upadku, ale uniknac sie go nie da.
  • Kiedy zwracamy pozyczki i odsetki do Bankow, pieniadze wycofywane sa z cyrkulacji. Jesli to nastepuje bez konca, w gospodarkach- gdzie pieniadze sa wprowadzane tylko- jako pozyczki, w koncu dojdzie do sytuacji, ze nie bedzie na rynku wogole pieniedzy w cyrkulacji gospodarczej.
  • W obecnym systemie swiatowym- jesli gospodarka ma funkcjonowac, musi sie stale pozyczac pieniadze. Co prawda byloby mozliwe utrzymywanie w cyrkulacji tych samych pieniedzy bez tworzenia nowych pieniedzy, gdyby nie fakt…ze potrzebujemy extra pieniadze na placenie odsetek…co nie pozwala nam na wzrost gospodarczy ekonomii!
  6) Inflacja….
  jest zagwarantowana koniecznoscia, poniewaz producenci musza stale pozyczac wiecej, i musza zwiekszac o swe koszty- ceny swoich produktow!
  • Dlaczego zatem- zapytacie- pozyczajacy pieniadze podnosza ceny (odsetki).- czyzby dla zmniejszenia inflacji????
  • Nic podobnego!
  • To tylko jest opoznieniem podniesienia cen w przemysle.
  • Poczatkowo przemysl jest zmuszony utrzymac- albo nawet obnizyc swoje ceny rezygnujac z naleznego im zysku, a nawet co dzieje sie czesto ponoszac straty w desperckim kroku utrzymania sprzedazy swojej produkcji na rynku, na ktorym juz i tak jest mniej pieniedzy na zakupy, spowodowane wiekszymi odsetkami narzuconymi przez banki..
  • Inflacje mozna zatrzymac, a nawet zmniejszyc na krotki okres czasu, ale przemysl w koncu MUSI podniesc ceny, aby skompensowac wlasne wyzsze koszty.
  • Im wiecej ludzi pozycza- zaopatrzenie w pieniadze rosnie i rosna wydatki konsumentow. Inflacja posuwa sie do przodu …,
  • Powody dlaczego poziom zadluzenia musi rosnac -juz znamy, dodajac do tego dodatkowy ciezar odsetek od pozyczanych pieniedzy, mamy zagwarantowane, ze inflacja bedzie nieodlacza rzeczywistoscia tak dlugo -jak dlugo gospodarka poslugiwac sie bedzie stale rosnacym dlugiem..
  Wplyw na miedzynarodowa wymiane
  • Nadwyzki produktow wyprodukowanych przez gospodarki narodowe musza byc w jakis sposob rozprowadzone. Oczywistoscia jest, ze nalezy je exportowac
  • Absurdalnoscia owej oczywistosci jest fakt, ze wszystkie narody czynia to na wskutek tego samego podstawowego problemu.
  • To powoduje idiotyczna konkurencje na rynkach swiatowych. Gdzie masy praktycznie takich samych produktow krzyzuja swoje drogi przesylane z jednego konca swiata na drugi, szukajac miejsca sprzedazy,
  • Zamiast miedzynarodowa wymiane oprzec na wzajemnie korzystnej wymianie dobr- na zasadzie zaspakajania rzeczywistych potrzeb i mozliwosci- zamienia sie ja a mordercza konkurencje o kazdy skrawek rynku- po to tylko, zeby pozostac w interesie napedzanej dlugiem gospodarki.
  • Wielkie Korporacje zadaja niczym nieskrepowanego dostepu do rynkow kazdego narodu, nazywajac to prawem “ Free trade”- Wolna Wymiana….
  • Zjednoczony Rynek – Unii Europejskiej, NAFTA i Swiatowa Organizacja Handlowa sa tego najlepszym przykladem- otwierania rynkow narodowych…
  Export jest dobry dla narodowej gospodarki
  Poniewaz, kiedy exportujemy dobra jestesmy za nie placeni. To znaczy, ze dostajemy pieniadze wolne od obciazen….
  • Te pieniadze, ktorymi zastal zaplacony exporter zostaly oczywiscie pozyczone od bankow przez importujacych.
  • Te pieniadze sa stracone dla importujacej narodowej gospodarki, ale dlug- ktory skreowal te pienidze, musi byc splacony pieniadzami, jakie jeszcze pozostaly w narodowej ekonomii.
  • Jezeli jakas narodowa gospodarka moglaby byc tylko i wylacznie exporterem, na jakis czas jego ekonomia bedzie rozkwitac, bazujac na tych wolnych od dlugu pieniadzach. Bedzie natomiast rosla ich nadwyzka exportowa…i zapasy towarow.
  Import nie jest dobry dla narodowej ekonomii
  • Jesli jakis narod buduje nadwyzke wymiany towarowej, inny w tym samym czasie – ktory importuje musi popadac w coraz wiekszy deficit wymiany handlowej..
  • Teraz ci z wielkim deficytem, nie sa w stanie importowac wiecej nic, poniewaz wszystkie pieniadze wypompowal import z gospodarki zostawiajac narod ze stale rosnacym ciezarem- nigdy niespalacalnego dlugu.
  Dlug trzeciego swiata i Miedzynarodowy Fundusz
  • IMF powolano do zycia w celu ustanowienia miedzynarodowej rezerwy pienieznej, aby w ten sposob “pomoc” narodom Trzeciego Swiata w likwidacji ich deficytow.
  • W praktyce okazalo sie, ze stalo sie jeszcze gorzej,
  • Narody z wielkimi deficytami zostaly zmuszone do wykupowania sie poprzez pieniadze IMF
  • Ale ten wykup przychodzi w formie nowych pozyczek, oczywiscie takich, ktore musza byc spalcone z odsetkami.
  • Dokladnie tak samo, jak pozyczki z komercyjnych Bakow, pozyczki IMF to tez takie same pieniadze kreowane z niczego, bazujace na rezerwie gotowkowej, ktorej dostarczaja narody Zachodu popadajac w dlugi -zeby je dostarczyc….
  • Narod taki popada w jeszcze wiekszy dlug
  • Moze co prawda dzieki temu dalej importowac dobra z najbogatszych krajow
  • Konsekwencja tego stanu rzeczy jest staly strumien pieniedzy plynacych z IMF -jako pozyczki dla i poprzez kraje Trzeciego Swiata do kieszeni….. najbogatszych exportujacych ekonomii Zachodu..
  • Oczywiscie w ratowanych krajach pozostaja do splacenia zaciagniete pozyczki wraz z odsetkami.
  • To jest cale nieszczescie dlugu Trzeciego Swiata i Europy Wschodniej- najbiedniejsze narody swiata pozyczaja pieniadze, aby zwiekszyc ilosc pieniedzy w gospodarkach najbogatszych krajow Zachodu,
  • Zeby zabezpieczyc stale splaty narody te, musza exportowac wszytko co sie do exportu nadaje. Kazda mozliwa rzecz do sprzedania, mineraly, lasy, najlepsze plody i luksusowe jedzenie laduje na stolach zachodnich krajow, a ochlapy zostaja sluzac miejsowym…
  • Dzis dla wielu narodow Afryki, Azjii, Ameryki Lacinskiej i- a jakze- oczywiscie Europy Wschodniej nie wystarcza ich exportu nawet na splacenie odsetek od pozyczek IMF i innych bankow
  • Sumy naleznych odsetek, juz dawno przekroczyly sumy oryginalnych pozyczek.
  • Powoduje to ostre braki pieniadza na rynku i w gospodarce narodowej, to powoduje ciecia budzetowe w sektorach najwrazliwszych takich, jak ochrona zdrowia, edukacja, pomoc socjalna etc…
  • Piszczaca bieda dzis jest standartem w krajach, ktore sa najbogatszymi w rzeczywiste dobra, mineraly i kopaliny, doskonale owoce i plody ziemi, lasy, rope naftowa etc….
  • Structural Adjustment Programmes tzw Programy Dostosowania sa dolaczone do pozyczek IMF, zawieraja one zbior warunkow, jakie musi spelnic kraj, zeby usunac tzw bariery taryfowe i otworzyc ich rynki dla wolnego handlu dla obcej konkurencji- co znaczy -zeby wielkie zapasy najgporszego szmelcu, ktorych nigdzie indziej nie mozna sprzedac.. sprzedac wlasnie tu, tym biedakom po najwyzszych cenach oblozonych niesplacalnymi odsetkami.
  Dlug Narodowy
  Narodowy Dlug Anglii na dzisiaj wynosi 400 milliardow Funtow- roczne odsetki od obslugi tego dlugu wynosza 25 do 30 miliardow funtow. Rzad placi te odsetki nakladajac na cale spoleczenstwo podatki.. Tak samo robia wszystkie inne rzady. Zatem to my placimy! W Anglii dlug wzrosl z 26 miliardow funtow w roku 1960 do 90 milardow w 1980 dzis siegnal 400 mld.
  • Sukcesywnie rzady pozyczaja pieniadze wprowadzajac je do obiegu przez lata.
  • Zamiast same wykreowac tani pieniadz i wprowadzic go do gospodarczego obiegu i wydawac je na publiczne uslugi. Finansowac projekty ozywiajace gospodarke, zwiekszajac tym sposobem mozliwosci zatrudnienia spoleczenstw- zlecaja tworzenie pieniedzy w formie dlugu bankom, pozyczajac je na procent obciazajac dlugiem narod.
  • Zaczal sie ten proceder w roku 1694 kiedy to Krol William potrzebowal pieniedzy na wojne z Francja
  • Pozyczyl on 1,2 miliony funtow od grupy londynskich bankierow i zlotnikow.
  • Jako zaplata za pozyczke zawiazali oni korporacje na podstawie krolewskiego przywileju- jako Bank Anglii, ktory stal sie bankierem rzadowym
  • odsetki w wysokosci 8% zostaly nalozone na pozyczke i natychmiast wprowadzono podatki w celu uzyskania srodkow na obsluge tych odsetek
  • Tak narodzil sie Dlug Narodowy!
  • Od tego czasu rzady zaczely pozyczac pieniadze od prywatnych bankow obkladajac podatkami spoleczenstwa- jako calosc w celu splaty naleznych bankierom odsetek.
  Jak rzad pozycza pieniadze.
  • Kiedy rzad pozycza pieniadze, wzamian wydaje pozyczajacemu exchequer albo bondy skarbowe- inaczej nazywane stokami rzadowymi badz securities.
  • Sa to w rzeczywistowsci zwykle noty promisowe (Jestem Ci Winien)- ktore swiadcza, ze rzad zobowiazuje sie do splacenia pozyczki w scisle okreslonym terminie, placac nalezne odsetki miedzyczasie.
  • Sa one przyjmowane przewaznie przez banki, ale takze osoby prywatne, ktore maja wystarczajaca ilosc pieniedzy do inwestowania, czyli w zdecydowanej wiekszosci bardzo bogaci zwiazani z bankowymi rodzinami, a ostatnimi czasy dolaczaja do nich tzw Fundusze Emerytalne, oraz inne Fundusze Celowe.
  • W momencie, kiedy rzad przekaze swoje papiery wartosciowe securities, czy bondy bankom, te kreuja pieniadze przez dotkniecie dlugopisa – .oczywiscie z niczego!
  • Bo Bank kreuje pieniadze- jako pozyczki z niczego! Z prozni! Pozyczajac je- stwarza rzeczywistosc poprzez rzady dokladnie tak samo, jak czyni to poprzez osoby indywidualne, czy tez prawne, czy przedsiebiorstwa z tym- ze na skale olbrzymia!
  • Rzad ma teraz pieniadze w formie pozyczki, ktore przeznacza na spoleczne uslugi i potrzeby wlasne etc…
  • Jesli te pieniadze nie zostalyby stworzone- jako pozyczka, spowodowaloby to o wiele nizsza aktywnosc gospodarcza.
  • W takim systemie. Narodowy Dlug jest kredytem udzielonym Rzadowi i jako taki staje sie wazna czescia ogolnej emisji pieniedzy w gospodarce kazdego jednego narodu obecnej ery!
  • Rzad caly czas wmawia nam, ze nie ma pieniedzy, ze brakuje w budzecie na to, czy na tamto, poniewaz doskonale wiedza, ze koszty pozyczania pieniedzy calkowicie przechodza i obciazaja podatnika.
  • Dlatego tez rzad wyprzedaje wszystkie panstwowe dobra, oddajac je w prywatne rece i teraz prywatny sector musi finansowac sektor i uslugi publiczne
  Wojna!!!!
  Niezwykle podnosi Narodowy Dlug
  Przynosi Niezwykle wysokie zyski Bankow
  • Masowe pozyczki rzadowe i tworzenie pieniedzy przez banki wymagane jest do prowadzenia wojny!
  • Ci sami miedzynarodowi bankierzy po kryjomu finansuja dwie strony konfliktu zarowno w Pierwszej, jak i Drugiej Wojnie Swiatowej.
  • Majac stale zyski z wojen pozostawiaja narody w olbrzymich dlugach, ktore to pozniej te same banki zwiekszaja finansujac odbudowe gospodarek zniszczonych wojna….
  • Bankierzy nawet wywoluja wojny..Np w Niemieckiej Republice Weimarskiej banki zazadaly natychmiastowej splaty pozyczek powodujac sytuacje idealna do dojscia do wladzy Hitlera.
  • Ten wzorzec zostal doskonale dopracowany przez Rotchschildow w 19 wieku.
  Staly wzrost Narodowego Dlugu
  • W tym istniejacym systemie finansowym, osoby indywidualne, dokladnie tak samo, jak i przedsiebiorstwa musza stale pozyczac wiecej i wiecej, zeby byc zdolnym do platnosci odsetek na ich obecne pozyczki, Rzady musza stale pozyczac coraz wiecej i wiecej, wydajac coraz to nowe transze obligacji rzadowych i rzadowych stokow.
  • Kiedy przychodzi termin placenia starych bondow i obligacji rzadowych, rzady poprostu wydaja nowe gwarancje i bondy i rzadowe stoki…

  • Jak zaradzic Narodowemu Zadluzeniu
  ” Jesli rzad jest w stanie emitowac dolarowy bond, moze z pewnoscia- tak samo latwo- wyemitowac dolarowy banknot” Thomas Edison.
  • Rzad moze natychmiast przestac pozyczac pieniadze obciazone dlugiem i odsetkami i rozpoczac emisje pieniadza poprzez uzycie go w narodowej gospodarce, publicznym serwisie kreujac miliony miejsc pracy dla osob bezrobotnych i stymulujac prawidlowo gospodarke narodowa. .
  • Kazdy jeden rzad robi to i teraz, ale na mizernie mala skale, siegajaca wartosci -jaka otrzymuje od bankow za sprzedaz gotowki, ktore to dodaje sie do publicznej kasy i wydaje na potrzeby publiczne.
  Uwagi koncowe…
  Pokusa redystrybucji sprawiedliwszej niz istnieje, poprzez opodatkowanie wysokimi stopami najbogatszych i zmuszac ich do placenia za ubozszych nie zalatwia niczego i nie rozwiazuje problemu polegajacego na stalym braku pieniedzy w ekonomii spowodowanej koniecznoscia splaty odsetek i kreowaniu pieniedzy bazujacych na dlugu…to jest problem- ktorego sobie nie moga uzmyslowic wszelkiej masci socjalisci w tym ich bracia liberalowie – mimo , ze pozostaja miedzy soba w permanentnym ostrym konflikcie
  Swiatowe gospodarki to sa przeciez Nasze gospodarki… To MY kreujemy dobra i majatek poprzez nasze zaangazowanie , pomyslowosc, przedsiebiorczosc i ciezka prace. Obecny system bankowy pracuje- jako potezny system drenujacy to wypracowane przez nas dobro i majatek, koncentrujac w tym samym czasie ogromna sile i calkowita kontrole tej sily w rekach malenkiej mniejszosci.
  Pieniadze sa medium wymiany towarow i uslug. Nie ma nic zlego w tym, zeby kreowac je z niczego..z prozni, czy powietrza, poniewaz jest to jedyna droga do zagwarantowania nam wszystkim posiadania taniego medium wymiany. Ilosc wyemitownych pieniedzy powinna byc tylko dokladnie taka sama- jak wielkosc gospodarczej dzialalnosci- jaka ow pieniadz obsluguje.
  Zlem natomiast jest to-ze prawo do czynienia tego, prawo do emisji pieniadza, prawo suwerena- prawo Suwerennego Narodu- zostalo scedowane w rece prywatnych interesow Kasty Lichwiarzy, ktorzy kreuja pozyczki dla prywatnego Olbrzymiego zysku niewielu , kosztem horrendalnej nedzy, tragedii, a nawet zycia miliardow ludzi.
  • U. S. Prezydent Abraham Lincoln uwazal, ze glownym zadaniem rzadow jest zapewnic narodowi wlasciwego i sprawiedliwego, a przedewszystkim uczciwego medium wymiany, ktore pozwoli gospodarce na prawidlowy rozwoj.

  Wniosek.
  • Czyz my- jako Ludzkosc- nie jestesmy zdolni do tego, aby uzyc naturalnych ludzkich zasad Prawa Boskiego – Naturalnego, wynikajacych z Dekalogu -w celu ustanowienia sprawiedliwego i ludzkiego, uczciwego systemu dystrybucji majatku i dobr, dziel ludzkiego intelektu i pracy rak Czlowieka? – wypelniajac zarazem marzenia socjalizmu o sprawiedliwej i ludzkiej dystrybucji, laczac je z dobrodziejstwami wolnej przedsiebiorczosci, ktora lezy w samym srodku serca idei kapitalizmu?

  • Oczywiscie, ze jestesmy. Wiemy doskonale jak sie to robi i pokazalismy, jak prosta czynnoscia jest powrot do normalnosci i do wprowadzenie harmonii.

  • Ale tak dlugo- jak prawo i przywilej tworzenia pieniadza znajduje sie w rekach prywatnych Lichwiarzy, dla ich wlasnego profitu i niczym nie skrepowanej kontroli wszystkiego i wszystkich.. My wszyscy, smialo mozemy sobie i wszystkim wokol powiedziec, ze naprawde nie wiemy …..co to znaczy Demokracja!

  • I jesli tego stanu rzeczy nie zmienimy- nie bedziemy w stanie tego powiedziec nigdy. System ten bowiem w procesie Lichwy zadluzajac wszystkich i wszystko, przejmuje wszelka wlasnosc, cedujac je w rekach garstki wielkiej oligarchii kilku rodzin, cala pozostala wielomiliardowa populacje Ziemi zamieniajac w procesie tzw globalizacji w Niewolnikow. Globalizm bowiem jest niczym innym- jak tylko i wylacznie procesem zamiany Wolnych Ludzi w niewolnikow. Gdyz bez Wlasnosci nie ma Wolnosci…a bez Wolnosci mowienie o Demokracji jest mydleniem oczu.
  POST SCRIPTUM…
  Nowa europejska jednostka monetarna Euro daje sile i prawo regulowania cyrkulacji pieniadza wszystkich krajow- ktore sie polaczyly w Unie Europejska- … Centralnemu Bankowi Europy. A jednoczesnie wszystkim rzadom czlonkow Unii stanowczo zabrania jakichkolwiek dzialan i staran w celu wywierania jakiegokolwiek wplywu na Bankierow Lichwiarzy-…. ktorzy tworza Centralny Bank Europejski.
  Po raz pierwszy w Historii Swiata stawiajac tworcow pieniedzy poza jakakolwiek demokratyczna forma kontroli i odpowiedzialnosci …… czyli explicite ponad Prawem!
  Na podstawie materialow The British Association for Monetary Reform, 27 Imberhorne Lane, Felbridge, West Sussex, RH19 1QX..
  Opracowal: Roman Kafel
  Uwaga: Do niniejszego textu – nie rosci sie zadnych Copyright, a wrecz przeciwnie – prosze kazdego- o jak najszersza dystrybucje i dzielenie sie ze znajomymi niniejszymi informacjami.

 48. RomanK said

  Ja mysle panie Rysio..ze weg panskiego twierdzenia..ze kazdy placony pqoiniwn bvyc w takij valucie jaka lubi..to najbartdziej popilarna valuta napewno beda…//////Razy!”:-)))

 49. T.Pawlak said

  osle 4 kadencji jankowski zdzicho,teraz sie wymadrzasz a dlaczego nie pisales biuletynow,gdy byles oslem 4 kadencji w sejmie
  z samoobrony.znow sie pchasz do koryta,ale wierze w to mocno,ze juz nigdy wiecej ci sie nie uda mamic wyborcow,JESTES MNIEJ NIZ ZERO.
  twoimi populistcznymi biuletynami powinna zainteresowac sie prokuratura. NISZCZYSZ NASZA KOCHANA POLSKE!
  LECZ SIE PSYCHIATRYCZNIE CHORY czlowieczku SZKODZISZ POLSCE! WIELU LUDZIOM ZROBILES KRZYWDE,WIELU LUDZI PRZEZ ciebie plakalo,nawet wlasna zone zapedziles do grobu a druga z radomia po slubie cywilnym wywalila cie z bloku bo na to zasluzyles,nie rozmawiasz z corka z zieciem,mimo ze mieszkasz z nimi i chcesz by tobie ufali ludzie.POTRZEBHY JEST ci PSYCHIATRA I TO DOBRY!!!

 50. JO said

  Ad. 47. Wrocil Stary, Dobry Roman Kafel….

Sorry, the comment form is closed at this time.