Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wspólnota Brytyjska: Dobre wiadomości dla byłych anglikanów

Posted by Marucha w dniu 2012-06-24 (Niedziela)

W ostatnich dniach napływa coraz więcej dobrych wiadomości dotyczących byłych anglikanów nawróconych na katolicyzm, którzy do jedności Kościoła katolickiego powrócili na zasadach określonych w konstytucji apostolskiej Anglicanorum Coetibus.

Ks. dk. Jan Hunwicke

Najpierw 26 maja br. w katedrze westminsterskiej grupa 21 byłych pastorów anglikańskich otrzymała święcenia diakonatu, następnie 15 czerwca Ojciec Święty Benedykt XVI ustanowił dla australijskich konwertytów ordynariat personalny Matki Bożej Krzyża Południa, którego patronem ogłosił św. Augustyna z Canterbury. Wczoraj papież podniósł kolejnych trzech byłych anglikańskich „biskupów” – księży Edwina Barnesa, Roberta Mercera i Dawida Silka – do godności kapelanów Jego Świątobliwości (prałatami są już księża: Keith Newton, rządca ordynariatu, oraz Andrzej Burnham i Jan Broadhust), dziś ogłoszono, że 27 czerwca w londyńskim oratorium w Brompton święcenia kapłańskie przyjmie dk. Jan Hunwicke, który przed konwersją był zaliczany do grona najwybitniejszych teologów anglikańskich, zaś 28 czerwca ordynariusz Calgary bp. Fryderyk Henry udzieli święceń diakonatu i prezbiteratu pierwszym dwóm kanadyjskim byłym pastorom.

Warto zauważyć, że ks. Jan Hunwicke, podając do wiadomości terminy swoich Mszy prymicyjnych podkreślił, iż będzie je sprawować wyłącznie w rycie klasycznym, co jest kolejnym potwierdzeniem powszechnie panującej opinii, że byli anglikanie są bardziej konserwatywni od reszty angielskiego duchowieństwa katolickiego, a ich powrót może pozytywnie wpłynąć na kondycję Kościoła w krajach anglosaskich (źródła: theanglocatholic.com, ordinariate.org.uk, liturgicalnotes.blogspot.com, the-hermeneutic-of-continuity.blogspot.com, czerwiec 2012).

http://news.fsspx.pl/

Komentarzy 11 to “Wspólnota Brytyjska: Dobre wiadomości dla byłych anglikanów”

 1. marq said

  „powszechnie panującej opinii, że byli anglikanie są bardziej konserwatywni od reszty angielskiego duchowieństwa katolickiego, a ich powrót może pozytywnie wpłynąć na kondycję Kościoła w krajach anglosaskich”

  – Tak -tak…. 🙂 A za „powrót” zbłakanej owcy po kilkudziesieciu latach finansowo wygodnego błąkania się, zamiast pielgrzymki na Jasna Górę np i to po kolanach – Sakra Biskupia oczekuje. Tak się ogłupia Goinów a One sie cieszą. Ech`hh ….

 2. Tralala said

  ad
  Kto sie cieszy, to sie cieszy…
  A czy biskupi niemieccy tez sie ciesza, czy jak na Bractwo P X ostrza zeby?

 3. wow said

  1.ordynariat personalny oznacza, że będą się cieszyć pewną niezaleznością i podlegać papieżowi, a nie lokalnym modernistom

  2. sa to ludzie o poglądach konserwatywnych, odchodzą z kościoła anglikańskiego i podobnych gdyż nie akceptują kościelnych slubów homoseksualnych,rozwodnictwa itp.
  3.niektórzy z nich odprawiać będą msze trydencką
  4. czy połasili się na stanowiska-to dośc dyskusyjne-chyba finansowo lepiej być anglikańskim bp niż katolickim prałatem?

  5. najbaardziej może tutaj chodzić właśnie o przyciągnięcie anglikańskich pastorów, praktykujących anglikanów jest garstka lecz za pastorami mogą pójść niektórzy wierni, poza tym rzeczywiście może być to wzmocnienie „prawej nogi” w KK w Wielkiej Brytanii.

  Nie przekreślałbym tego pomysłu.

 4. Chrzescijanin said

  Nierządnica ujeżdża kolejną bestię

 5. Franek said

  „Ojciec Święty Benedykt XVI ” – Ojciec (tato, tata) – mężczyzna, który jest rodzicem, począł i zazwyczaj jednocześnie wychowuje dziecko. Jest to podstawowa relacja w rodzinie. (Wikipedia )
  Może i papież jest ojcem, może po drodze spłodził jakieś dzieci, o czym nie wiadomo. Jeżeli tak jest to na pewno nie jest świętym, bo ślubował co innego i w takim przypadku by ślubów nie dotrzymał. Szanujmy piękny, polski język ojczysty i nie zaśmiecajmy go makaronizmami.

  Nie bardzo rozumiem… – admin

 6. RomanK said

  Mysli pan panei Gajowy, ze Franek rozumie???? watpie:))))

 7. Piesza pielgrzymka z Łomianek do Gietrzwałdu 30.06-7.07.2012

  http://jozefbizon.wordpress.com/2012/06/24/piesza-pielgrzymka-z-lomianek-do-gietrzwaldu-30-06-7-07-2012/

  Informacje o tegorocznej pieszej pielgrzymce do Gietrzwałdu, gdzie za czasów Bismarcka NMP objawiała się siedząc na królewskim tronie i z koroną nad głową podtrzymywaną przez aniołów.
  No i oczywiście mówiła po polsku – to nie Królowa Polski?
  .
  Poinformuj o tym innych – a TU są do pobrania i rozdania karteczki z informacją.
  .
  Szczęść Boże.
  ks. Ksawery

  Więcej pod wskazanym u góry linkiem

 8. Franek said

  Z pełnym szacunkiem Panie Gajowy.
  Wychodzi mi na to, że nie rozumie Pan znaczenia słów w języku polskim.
  Papież Jan Paweł II kilkakrotnie zwracał wiernym uwagę na znaczenie słów. Pamiętam między innymi, jak będąc w Krośnie powiedział, że ” Ojciec Święty jest w niebie, a tu na ziemi jest Papież „. Wychodzi na to, że On doskonale rozumiał znaczenie słów w języku polskim, co Pan nie bardzo rozumie. Jesteśmy prawie w jednakowym wieku i sądziłem, że kiedyś nauczyciele języka polskiego przywiązywali większą wagę do znaczenia słów, aniżeli teraz. Być może miał Pan kiepskiego nauczyciela, albo nie było Pana na zajęciach, kiedy była o tym mowa (chory ?), no bo nie uważam aby Pan bimbał sobie z nauki języka polskiego
  Serdecznie pozdrawiam Franek

 9. Marucha said

  Re 8:
  Panie Franku, to że papież JPII ze skromności powiedział, iż „Ojciec Święty jest w niebie”, co jest prawdą, w niczym nie zmienia faktu, iż w języku polskim (a także w innych językach) takie określenie jest od dawna używane również w odniesieniu do papieża.
  Moja polonistka zrobiła niezłą robotę. Nauczyła mnie m.in. szukać w encyklopediach, słownikach, leksykonach itd.

 10. JO said

  Przypomne Wrzystkim, ze Anglikanie wchodza do Judeokosciola. Nie ufam tym co byli Anglikanami i przechodza niby na Katolicyzm. Nie ufam Benedyktowi XVI. Widze wyraznie, ze zagrania Watykanu sa po to by siac konfuzje a nie przywrocic Tradycje w calym kosciele jako Panujaca. Watykan chce by tradycja stala sie jedna z W I E L U opcji, w wielosci opcji ma byc zmarginelizowana a nawet wyeliminowana. Benedykt XVI robi swoista zagrywke jaka w przypadku Krajow Europy sa Mniejszosci Narodowe i Religijne w systemie Liberalno-Demokratycznego Panstwa, co powoduje, ze NARODY gina a na ich trupach wyrastaja inne Multi-Kulti…Multi-SEKTY

  Jak ktos tego nie widzi, to jest Slepy

  Bractwo jest zapraszane do Judeokosciola by go w nim utopic. Watykan szykuje tak Prawna sytuacje by muc na nawet jej nadinterpretacji doprowadzic do Zniszczenia Bractwa

  Przejscie Anglikanow jest Trickiem pod Publike, jest kolejna podpucha …..

 11. JO said

  Taka sama podpucha jak Konwersja Tonego Blaira

Sorry, the comment form is closed at this time.