Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Chrzest pragnienia, chrzest krwi

Posted by Marucha w dniu 2012-06-29 (Piątek)

Chrzest jest to Sakrament, w którym człowiek przez polanie wodą i słowa kapłana otrzymuje wraz z łaską uświęcającą odpuszczenie grzechu pierworodnego oraz wszystkich grzechów przed Chrztem popełnionych. Chrzest jest źródłem i początkiem życia nadprzyrodzonego, dzięki któremu człowiek staje się dzieckiem Bożym i członkiem Kościoła Chrystusowego.
Znakiem widzialnym Chrztu św. jest polanie głowy wodą oraz słowa; Ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Ten Sakrament jest bezwarunkowo do zbawienia potrzebny, gdyż Zbawiciel wyraźnie powiedział do Nikodema: „Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego” (Jan 3, 5). „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony” (Mk 16, 16).

Skutki Chrztu św.

Chrzest święty:

 • gładzi wszystkie grzechy, a więc tak grzech pierworodny, jak i wszystkie grzechy uczynkowe przed Chrztem popełnione. „Niech każdy z was będzie ochrzczony dla odpuszczenia grzechów” – czytamy w „Dziejach Apostolskich”;
 • odpuszcza wszystkie kary wieczne i doczesne, gdyż jak powiada św. Paweł: „Teraz jednak dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie, nie ma już potępienia” (Rzym. 8, 1);
 • udziela łaski uświęcającej, a wraz z nią Duch Święty obdarza duszę nadnaturalnymi cnotami: wiarą, nadzieją i miłością;
 • wyciska na duszy znamię niezatarte, skutkiem czego raz tylko w życiu można go przyjąć. Przez Chrzest stajemy się „dziećmi, dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa” (Rzym. 8, 17).

Oprócz Chrztu przez polanie wodą, istnieje jeszcze chrzest krwi i pragnienia. Chrzest pragnienia jest to szczera z doskonałą skruchą połączona chęć przyjęcia Sakramentu Chrztu lub przynajmniej spełnienia tego, co Pan Bóg postanowił jako konieczne do zbawienia. Chrzest krwi lub pragnienia, usprawiedliwia człowieka i otwiera przed nim podwoje wiecznej szczęśliwości wówczas, kiedy zachodzi bezwzględna niemożliwość przyjęcia Chrztu sakramentalnego.
Chrzest krwi miał miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

(Za http://www.traditia.fora.pl)

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego:

KKK 1257 (…) Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami.

KKK 1258 Kościół zawsze zachowywał głębokie przekonanie, że ci, którzy ponoszą śmierć za wiarę, nie otrzymawszy chrztu, zostają ochrzczeni przez swoją śmierć dla Chrystusa i z Chrystusem. Chrzest krwi, podobnie jak chrzest pragnienia, przynosi owoce chrztu, nie będąc sakramentem.

Według bardzo szanowanego katechizmu kard. Gaspariego

360. Czy Chrzest z wody można czymś zastąpić?

Chrzest z wody można zastąpić męczeństwem i takim aktem miłości ku Bogu, który zawiera koniecznie i doskonały żal za grzechy i pragnienie Chrztu z wody; ale charakter wyciska tylko Chrzest z wody, i on też tylko daje zdolność przyjmowania innych Sakramentów.

361. Na czym polega męczeństwo, którym można zastąpić Chrzest?

Męczeństwo, którym można zastąpić Chrzest, polega na śmierci zadanej niesprawiedliwie i przez człowieka przyjętej dla Chrystusa, na świadectwo wiary lub cnoty chrześcijańskiej.

*                  *                  *

Jako komentarz warto zacytować List Świętego Oficjum do abp. Bostonu (1949)

Nie należy myśleć, że wystarczy jakiekolwiek pragnienie wstąpienia do Kościoła, aby człowiek się zbawił. Jest bowiem konieczne, aby pragnienie kierujące konkretnego człowieka ku Kościołowi było ożywione doskonałą miłością. Pragnienie ukryte nie może być skuteczne, chyba że człowiek posiadałby wiarę nadprzyrodzoną: „Albowiem przystępujący do Boga powinien wierzyć, że jest i że nagradza tych, co go szukają” [Hbr 11,6].

Także sprawa Świętych Młodzianków – krwią ochrzczonych – jest godna uwagi:

Kult Młodzianków datuje się już od II w. W jednej z homilii wspomniał o nich św. Augustyn: „Zanim bowiem zdołały posiąść używanie życia doczesnego, stały się godne życia wiecznego (…). Tak więc Niemowlęta, które bezbożność Heroda oderwała od piersi matek, słusznie nazwała męczeńskimi kwiatami. Są to pierwsze pąki Kościoła, rozwinięte wśród niewiary, zaś przedwcześnie zwarzone mroźną zawiścią prześladowania”

*                  *                  *

Znany sedewakantysta br. Dimond uważa Bractwo Św. Piusa X, Bractwo Św. Piusa V oraz CMRI [zob. www.cmri.org/] za heretyków, ponieważ wierzą w chrzest pragnienia, co – jego zdaniem – oznacza odrzucenie dogmatu „poza Kościołem nie ma zbawienia”.

Skompilował Gajowy Marucha

Komentarze 22 to “Chrzest pragnienia, chrzest krwi”

 1. Inkwizytor said

  Panie Marucha

  Brat Michał Dimond jako heretyk nie jest katolikiem a tylko katolik może być sedewakantystą

  Zgoda; to on siebie za takiego uważa – admin

 2. Kapsel said

  Homilia ks. infułata Jana Pęzioła egzorcysty.

 3. Kapsel said

 4. Tralala said

  ad 2, dziekuje panie Kapsel, piekne kazanie o „swietych obcowaniu”.

 5. Kapsel said

  do 4
  bardzo proszę,Pani Tralalala

  przypominam i tutaj

  Zachęcam do rozpropagowania tego kazania :
  ks.infułat Jan Pęzioł …..egzorcysta

  …żydzi stworzyli islam……(islam)przyjął do swojej religii to co mu dali żydzi..
  …szatan dalej uważa że on swoje królestwo zbuduje..że jemu należy się chwała…i dlatego posługuje się ludźmi od początku….i tak będzie do końca świata…
  …pani profesor Niemka,starsza pani….dała nam wykład jak wielkie kłamstwo zaczął Luter i ono dalej się rozszerza i rośnie jak kąkol w pszenicy….sądziłem że Luter wstąpił do zakonu jak każdy inny wstępuje…to było nie tak..
  …. z gosposią domu miał dwoje nieślubnych dzieci..w między czasie zamordował dwóch ludzi..zabił.Groziła mu oczywiście kara śmierci i on uciekł w mury klasztoru bo w klasztorze był azyl.Tam był nie osiągalny dla prawa państwowego.On tam siedział z musu.Ten człowiek stworzył teologie dopasowaną do jego życiorysu…
  ..islam wymyślili żydzi….

  [audio src="http://www.sanktuarium-wawolnica.pl/audio/Homilia%20lipiec%202011.mp3" /]

  tutaj pozostałe kazania ks.infułata Jana Pęzioła

  https://marucha.wordpress.com/do-pobrania/#comment-133874

 6. maran said

  pan marucha,pan sobie poczyta ten tekst. mysle ze zna pan na tyle agielski aby go dobrze zrozumiec.
  on bardzo dobrze wyjasnia i udowadnia waznosc chrztu z wody jako jednego waznego srodka do zbawienia.
  http://www.mostholyfamilymonastery.com/Short_Refutation_of_the_Theory_of_Baptism_of_Desire.php

 7. ojojoj said

  czegos nie rozumiem, jezeli chrzest odpuszcza grzech pierworodny, to dlaczego dalej umieramy ?

 8. JO said

  Panu Bogu Niech Beda Dzieki, ze ta zmieniona Preambula NIE zostala Podpisana! Banie Boze Dziekujemy Tobie Za Obrone Twojego Kosciola

  „Bractwo św. Piusa X odmówiło podpisania „Preambuły Doktrynalnej”
  Aktualizacja: 2012-06-28 11:30 am

  Z listu sekretarza Bractwa Świętego Piusa X wynika, że przełożony wspólnoty nie zgodził się podpisać zmienionej „Preambuły Doktrynalnej”. Akceptacja tego dokumentu jest konieczna, by można było mówić o pojednaniu Bractwa z Watykanem.

  List napisany 25 czerwca przez sekretarza ks. Christiana Thouvenota informuje członków wspólnoty, że przełożony grupy, biskup Bernard Fellay uznał warunki postawione przez Watykan za „nie do przyjęcia”.

  Po wielu latach negocjacji, Bractwo, które zerwało więzi z Rzymem w 1988 roku, rozważa propozycję pojednania z Kościołem na zasadzie prałatury personalnej, która funkcjonuje jako jurysdykcja bez granic geograficznych.

  Bractwo zostało poproszone przez Watykan o zaakceptowanie pewnych nauk doktrynalnych, w tym m.in. pełnej akceptacji postanowień Soboru Watykańskiego II.

  Papież Benedykt XVI chcąc okazać wolę pojednania, 26 czerwca br. mianował arcybiskupa tytularnego Oregonu ks. Augustine Di Noia wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która odpowiedzialna była za podjęcie pojednawczych rozmów z Bractwem.

  Ks. Thouvenot poinformował jednak członków wspólnoty, że bp Fellay odmówił podpisania „Preambuły doktrynalnej”, której treść pierwotnie była zaakceptowana. Treść dokumentu została jednak niespodziewanie zmieniona przez kard. Williama Levadę, prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Kardynał przedstawił Bractwu nową wersję Preambuły 13 czerwca.

  Źródło: NCR, AS.

 9. Kapsel said

  które zerwało więzi z Rzymem w 1988 roku, rozważa propozycję pojednania z Kościołem

  Bractwo się nie zapiera ani Papieża ani Rzymu ani też nie zerwało z Kościołem,to chyba coś nie tak, w tym oświadczeniu.W jednym zdaniu tyle głupot !

 10. Polo said

  Jacy biedni są ci co nie skorzystali z sakramentu chrztu, np. dzieci zatwardziałych ateistów tez do piekła,szkoda.

 11. Mordka Rosenzweig said

  re: artykul,

  Ja pan Mordka chce powiedziec, sze te pisanie na temat chrzest to nie ma szaden sens.

  Od czasu II Sobur chrzest jest niepotszebny do zbawienia. Czy czlowieki nie sluchaly pszemuwien od nasz wielki papiesz JPII oraz pan Benedykt?

  Czy to naprawde tak cieszko zrozumiec?

  Co jest obecnie bardzo potszebne to czytac Stary Testament i czekac na nowy pan mesjasz.

  Aha, ja pan Mordka sobie wlasnie pszypomnial, sze obszezanie jest ciagle bardzo potszebne.

 12. Marucha said

  Re 6:
  Pani Maran, czy mam Panią w końcu zbanować za nachalne szerzenie herezji?

 13. niereligijna said

  Jesli Pan Admin banami straszy to ja juz nie bede sie wcale odzywac,
  mimo ze mnie bardzo ciekawi po co te wszystkie religijne ceregiele sa Wam potrzebne?
  czy tak trudno z wlasnej woli i spontanicznie byc dobrym czlowiekiem ku radosci Boga? juz nic nie napisze, ale poprostu ciekawi mnie
  Wasza innosc.

 14. mgrabas said

  czy Pan Marucha nie zbanowałby Jezusa „za szerzenie herezji”, gdyby tu przyszedł i ośmieliłby się napisać coś niepoprawnego politycznie przeciw katolickiej nieomylności? poważnie pytam

  To jest poważne pytanie?
  Niech Pan spyta się Lutra czy innego heretyka, jaki jest dla Pana wzorcem.
  Admin

 15. Marucha said

  Re 13:
  Nikogo nie zbanowałem za pytania mające na celu poszukiwanie prawdy. Pani również nigdy niczym nie groziłem.
  Natomiast jeśli ktoś uporczywie, mimo napomnień, szerzy obrzydliwe dla katolików herezje, to zaczynają się schody. Gajówka to nie śmietnik.
  A Pani oczywiście postąpi tak, jak zechce.

 16. mgrabas said

  nie jest dla mnie wzorem żaden człowiek oprócz Jezusa, którego nie słyszą, albo nie chcą usłyszeć wszyscy ci, którzy zatwardzili swe serca
  nie odpowiedzał Pan na mój wpis z pytaniem na temat chrztu, tylko ten wpis Pan skasował
  nie jest to wyrzut, ani zarzut, ani oskarżanie, ani podważanie, to jest „tylko” prawda
  cenię Pana, nawet bardzo, dowodem na to jest to że tu piszę i traktuję zarówno Pana, jak i temat, który Pan porusza i dlatego stawiam jeszcze poważniejsze pytanie: czy wie Pan, że Bóg patrzy na Pana ręce, serce?
  nie wydaje mi się żeby Pan był w stanie prawidłowo oceniać tego, co ludzie ujmują w niedoskonałe słowa
  pędzi Pan za ilością i nic nie pozostaje, bo to co Pan odrzuca jako śmieci, jest nsajważniejsze…

  Odrzucam to, co jest niezgodne z 2000-letnią nauką Kościoła stworzonego przez Chrystusa. – admin

 17. Kapsel said

  do 5
  Widzę że już wycofano to s lynne kazanie a więc podaję nowe namiary

  Myślę że warto nagłośnić kazanie Ks Jana Pęzioła z Wąwolnicy,(diecezja lubelska) gdyż porusza wiele ważnych spraw , a spotykaliśmy się w dyskusjach i z takim stwierdzeniem że Luter był święty. Kazanie z Mszy Św z nabożeństwem uwolnienia

  Zapisujcie, odsłuchajcie, zobaczycie, usłyszycie, co mówi Ks Egzorcysta o żydach, o muzułmanach, a to co mówi o Lutrze to przechodzi ludzkie pojęcie.
  Ks Jan Po powrocie ze zjazdu międzynarodowego Egzorcystów na Jasnej Górze poznał rewelacje, które niejednego przyprawią o zawrót głowy.
  Kazanie trwa tylko 26 minut .

  http://gloria.tv/?media=230559

  http://gloria.tv/?media=178929

  http://gloria.tv/?search=jan+pezio%C5%82a

 18. Marucha said

  Re 17:
  W temacie Lutra polecam również:
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/13/luter-odbrazowiony-na-rozdrozach-ekumenizmu/
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/16/sola-haeresis-czyli-marny-zywot-marcina-lutra/
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/18/smieci-lutra/
  https://marucha.wordpress.com/2011/12/17/ludzie-wokol-marcina-luthera/

 19. wet3 said

  @ Marucha (12)
  Obiecanki, cacanki …

 20. Zbyszko said

  Czy ktoś może wyjaśnic w tym kontekście znaczenie Chrztu Polski w 966 roku. Czy nie jest to czasami tak, że My Naród powinniśmy sie domagac od naszego Prezydenta posznowania tego Aktu i podporządkowania naszej Konstytucji prawom Dekalogu? Czy czasami nie powinno to byc tak że to Dekalog powinien byc na samym poczatku, potem dopiero Konstytucja, Ustawy, Rozporządzenia itd? Tzn jeżeli Ustawa dopuszcza aborcję, eutanazję, eugenikę itd to jest niezgodna z Konstytucją i przede wszystkim Dekalogiem?. Czy nie jest to tak, że po przyjęciu Chrztu Rzeczpospolita już nie jest krajem pogańskim i nie może w zwiazku z tym z tym stanowic prawa pogańskiego? I jeżeli teraz komuś jest z tym nie po drodze to nie powinien w Polsce szukac azylu? I na koniec, czy nie jest to czasami tak, że odejście to niemal już masowe Polaków od Dekalogu (już tylko 40% Polaków chodzi do koscioła) skutkuje tym co się teraz z naszą Ojczyzną dzieje?

 21. wet3 said

  @ Niereligijna (13)
  Nie wtykamy nosa w pani poglady. Kultura wspolzycia nakazuje wiec pani nie wtykac nosa w nasze poglady.

 22. Inkwizytor said

  Panie Marucha

  Sono aka Maran popiera herezje Michała Dimonda ero jest heretyczką. Czy Gajówka to miejsce dla szerzenia herezji ???

  Oczywiście nie jest – admin

Sorry, the comment form is closed at this time.