Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kosowo: Akcja protestu przeciwko agresji albańskiej policji wobec serbskich patriotów

Posted by Marucha w dniu 2012-07-05 (Czwartek)

Zablokowawszy drogi na południu kraju, kosowscy Serbowie przeprowadzili we wtorek akcję protestacyjną przeciwko albańskiej agresji oraz samowoli władz narko-państewka Kosowo. Próbują w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa międzynarodowego i Prisztiny na swój brak zgody na pozostawanie pod jurysdykcją samozwańczej republiki Kosowo, wyjaśnił naczelnik okręgu Kosovska Mitrovica, Radenko Nedeljković.

Podczas akcji zostały zablokowane wszystkie główne magistrale w obrębie gmin Zvečan, Kosovska Mitrovica, Zubin Potok i Leposavić – wyjawili organizatorzy. Według agencji ITAR-TASS, podobna akcja miała się odbyć we wtorkowy wieczór w rejonie monastyru Gračanica na południu Kosowa.

Aktywiści protestują również przeciwko działaniom „kosowskiej” policji, która 28 czerwca na granicy administracyjnej z Serbią w miejscowości Merdare napadła na serbskich obywateli udających się na historyczne obchody. W rezultacie rany odniosło wedle różnych źródeł od 30 do ponad 50 osób. Policjanci zabrali oraz zbezcześcili serbskie flagi i inne symbole narodowe oraz religijne.

Zaatakowana została grupa około 70 osób, która udawała się dwoma autokarami na obchody legendarnej Bitwy na Kosowym Polu z 1389 roku, podczas której wojska serbskiego księcia Lazara zatrzymały ofensywę armii imperium tureckiego. Bezpardonowa akcja policji albańskiej przeciwko serbskim patriotom miała być rzekomo spowodowana ich „agresywnym zachowaniem wobec policji i zwykłych obywateli oraz pijaństwem”, a przynajmniej tak twierdzi szef kosowskiego MSW. Dla każdego jednak, kto zna symboliczną doniosłość Bitwy Kosowskiej w serbskiej mentalności, absurdalnym jest twierdzenie, jakoby osobnicy udający się na obchody mieli być pijani.
Wskutek ostrzału nieuzbrojonej grupy serbskich patriotów przez albańską policję rany postrzałowe odniosło przynajmniej 6 osób, w tym jedna ciężkie. Kosowska strona twierdzi natomiast, jakoby nieuzbrojeni Serbowie w nierównej walce gołymi rękami i kamieniami przeciwko broni palnej zdołali ranić 30 (!) albańskich policjantów.

„Domagamy się, aby społeczeństwo międzynarodowe podjęło skrupulatne śledztwo w sprawie tego incydentu i wskazało winnych” – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami Radeljko Nedeljković, po czym zapowiedział kolejne akcje blokowania dróg, w miarę potrzeby dalszego zwracania uwagi na sytuację w regionie.

Na podstawie: newsru.com
http://autonom.pl/

Komentarze 4 do “Kosowo: Akcja protestu przeciwko agresji albańskiej policji wobec serbskich patriotów”

 1. "recepta" said

  Uzbrojeni bandyci w mundurach
  – pozbawić tych drani uzbrojenia i wysłać do kamieniołomów!
  Hebron: border police officer kicks a palestinian child, 29/06/2012, raw footag

 2. Fran SA said

  Zastanawia przewrotnosc tego swiata.
  KLA (Wyzwolencza Armia Albanska, czy WCK jest dalej na amerykanskiej liscie organizacji terrorystycznych. Wiadomo, ze Hacim Thaci jest morderca i ze przybysze z Albanii handluja nerkami, dziecmi i dziewczynkami. WIadomo, ze maja na sumieniu kupe ludzkich istnien.
  Ale Unia przyczepia sie do Serbii o przyjecie do Unii i spelniania jakichs wydumanych warunkow humanitarnych, podczas kiedy Kosovo nie spelnia w ogole zadnych warunkow CZEGOKOLWIEK i ma obiecany … wstep do ‚raju’.

  Najprawdopodobniej chodzi o zrabowane przez zydow serbskie kopalnie diamentow w Kosowie.

  Wyrzucili juz tych ‚bojownikow o Kosowo’ ze Szwajcarii, Niemiec i paru innych panstw, a teraz taki oto przyjemny skadinad akcencik wdziecznosci do USA:

  http://rt.com/usa/news/kosovo-america-osmakac-serbia-415/

  http://www.realjewnews.com/?p=154

 3. Walerian Dąbrowski said

  Ad. 2 To nie przewrotność, to bandytyzm NATO.

 4. Boryna said

  Słowianie powinni obowiązkowo odbić Kossowo.

Sorry, the comment form is closed at this time.