Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Gość o Tożsamość Ukrainy
  Andre Chmi. o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  NC o Tożsamość Ukrainy
  ojojoj o Ławrow: nazywanie NATO sojusze…
  ojojoj o Upały i irracjonalizm z b…
  ojojoj o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  Marcin o Wolne tematy (48 – …
  I*** o Upały i irracjonalizm z b…
  I*** o Upały i irracjonalizm z b…
  Mietek o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  revers o Syria uznaje republiki lu…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Na świecie huczy, w Polsce cisza

Posted by Marucha w dniu 2012-07-12 (Czwartek)

Cały świat zajmuje się aferą związaną z manipulacjami stopą LIBOR, co naraziło na straty miliony inwestorów, kredytobiorców i depozytariuszy. Do Polski sprawa nie dotarła. Wirtualny WIBOR nadal służy jako wyznacznik rynkowej wartości pieniądza.

Po ujawnieniu szokującej informacji, że brytyjski bank Barclays w latach 2005-2009 celowo zaniżał stopę LIBOR, aby poprawić swój wizerunek finansowy i uniknąć losu Rogal Bank of Scotland oraz Lloydsa, które rząd brytyjski częściowo znacjonalizował – dochodzenie objęło już 20 globalnych banków na świecie – od Wysp Brytyjskich przez Niemcy i Szwajcarię, po Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Japonię. Kontrolerzy nadzoru finansowego weszli już do banków HSBC, RBS, Citigroup, UBS, Royal Bank of Canada. Potężne kłopoty z nadzorem czekają też dwa japońskie banki – Nomura oraz Aiwa – ponieważ okazało się, że doszło w nich do wycieku tajnych informacji i wykorzystania tej wiedzy w operacjach na rynku kapitałowym.

LIBOR to najważniejsza stawka referencyjna (stopa procentowa), po której banki udzielają sobie nawzajem kredytu na globalnym rynku, honorowana przez najważniejsze instytucje londyńskiego City. W strefie euro odpowiednikiem tego indeksu jest EURIBOR, a w Polsce – WIBOR. Od wysokości LIBOR (lub odpowiednio EURIBOR, WIBOR) zależą oprocentowanie kredytów korporacyjnych i indywidualnych, w tym długoterminowych kredytów hipotecznych, oprocentowanie depozytów i lokat, a także rozliczenia idących w setki miliardów kontraktów terminowych i innych operacji finansowych.

Indeksy na rozjeździe

– W piątek doszło do sytuacji, że 3-miesięczny LIBOR dla dolara w wysokości 0,45760 proc. wyraźnie się rozjechał z EURIBOR-em, który wyniósł dwukrotnie więcej, 0,99143 proc. To znaczy, że mamy problem, bo przecież oba indeksy – LIBOR i EURIBOR – dotyczą tych samych kwotowań rynku międzybankowego – zwraca uwagę dr Cezary Mech, finansista, były wiceminister finansów. LIBOR ustalany jest co rano na podstawie kwotowań 18 największych banków stowarzyszonych w British Bank Association. Wśród nich jest bank Barclays. Z kolei dane do wyznaczenia EURIBOR dostarcza 20 banków stowarzyszonych w podobnej europejskiej federacji – European Banking Federation.

Amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru nałożyły na Barclays karę w wysokości 450 mln dol. za manipulowanie LIBOR-em. Dyrektor naczelny banku Bob Diamond podał się do dymisji i zrezygnował, pod naciskiem opinii publicznej, z 20 milionów funtów odprawy. Na razie zastępuje go szef banku Marcus Agius, ale i on już złożył dymisję w związku z aferą. Ustąpił też ze stanowiska szef operacji Barclays Jerry del Missier, który wydał traderom instrukcję, aby starali się zaniżać LIBOR. Natychmiast wszczęto przesłuchania wszystkich zamieszanych w tę sprawę przez komisję śledczą Izby Gmin. Jednym z głównym dowodów jest e-mail Diamonda z 2008 r. do ówczesnego szefa banku oraz do del Missiera, w którym streszcza on swoją rozmowę telefoniczną z wiceprezesem Banku Anglii Paulem Tuckerem. Wiceszef banku centralnego zasugerował władzom banku Barclays, że dają zbyt wysokie stopy procentowe do wyliczenia LIBOR w porównaniu z innymi bankami, co świadczy o tym, że bank zmuszony jest drogo pożyczać od innych banków pieniądze, a więc musi znajdować się w złej kondycji finansowej. Tucker ostrzegł Diamonda, że jeśli dalej tak będzie, to rząd partii pracy może znacjonalizować bank Barclays. Informacja ta potraktowana została przez szefa operacji banku del Missiera jednoznacznie – jako co najmniej przyzwolenie na manipulacje LIBOR-em. Diamond zeznał ponadto, że traderzy manipulowali już wcześniej na własną rękę. W komisji śledczej złożony został cały zestaw e-maili, z których wynika, że dealerzy i traderzy porozumiewali się pomiędzy sobą w sprawie wyznaczania stóp procentowych. Zeznania Diamonda pokazują, że linia obrony przyjęta przez byłe szefostwo banku Barclays polega na umiejętnym rozłożeniu odpowiedzialności pomiędzy władze samego banku, władze publiczne, które miały naciskać na bank i straszyć nacjonalizacją, oraz traderów, którzy jakoby „kręcili własne lody”.

Sprzeniewierzenie

W ostatni piątek pierwsze pokrzywdzone firmy wystąpiły przeciw bankowi na drogę sądową z żądaniem odszkodowania za poniesione straty. Do procesu przyłączył się brytyjski Serious Fraud Office (SFU to urząd do zwalczania poważnych nadużyć finansowych).

– Cały świat zajmuje się aferą związaną z manipulacjami na LIBOR, a w Polsce wokół sprawy WIBOR panuje cisza – zwraca uwagę Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK. – Zarówno rząd, jak i KNF, NBP i Związek Banków Polskich doskonale wiedzą, że WIBOR jest wskaźnikiem wirtualnym. Ten wskaźnik, kształtowany przez kilkunastu dealerów i traderów z 16 największych banków, głównie zagranicznych, wyznaczany jest praktycznie na oko, ponieważ nie stoją za nim żadne realne transakcje na rynku międzybankowym – twierdzi ekspert. Dlatego WIBOR nie odzwierciedla dziś, jak podkreśla, prawdziwej ceny pieniądza. Poprzez manipulowanie stopą WIBOR duże banki mogą, jego zdaniem, eliminować z rynku krajową konkurencję, czyli mniejsze instytucje finansowe, które rzetelniej wyceniają koszt pozyskiwania środków finansowych.

– Jest wiele możliwości skonstruowania stawek przedstawiających realne transakcje finansowe, dlatego kluczowe jest pytanie, dlaczego nie jest realizowana przez ich twórców (ACI Polska) zasada, że „stawka WIBOR w Polsce jest stawką transakcyjną, co oznacza, iż po zakwotowaniu banki przez krótki okres powinny zawierać transakcje po zaproponowanych przez siebie cenach”, oraz dlaczego akceptuje się w powyższej definicji stwierdzenie „powinny”, a nie „muszą” – podnosi dr Cezary Mech.

Małgorzata Goss
http://naszdziennik.pl/

Komentarzy 12 do “Na świecie huczy, w Polsce cisza”

 1. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 2. gdziejestreferendum said

  dokładnie o tym pisałem w 2011 r. do KNF, otrzymałem odpowiedź, że KNF nie nadzoruje ACI i nie ma możliwości zmiany regulaminu ACI, a jedynie „działalność banków uczestniczących w fixingu stawek referencyjnych WIBOR pozostawać będzie w obszarze zainteresowania organu nadzoru” – KNF nic nie zrobiła w tej sprawie

 3. RomanK said

  ROzjechal sie, kwotowania poranne i wieczorne,..same sie pieniazki kwotuja, mnoza, parza, zenia i nigdy nei starzeja…sranco w banco:-))))
  Panie Gajowey po co zamieszcza pan bednie cymbalow,powtarzajacych mantryu dla usyoiania idiotow i tak juz dostateznie wymozdonych….
  Jezeli pan mi daje 2 a ja od pana pobieram 4…to w sumie kto z nas biednieje i dlaczego????
  KTo z nas glpui a kto madry…kto sie z nas na to zgodzil,,boprzeciez 2 z 4 nie dogadaly sie same:-))))

 4. Marucha said

  Re 3:
  Panie Romanie, wartość gajówki to nie tylko zamieszczane w niej (lepsze i gorsze) artykuły, ale również – a może przede wszystkim – komentarze czytelników, niejednokrotnie ciekawsze i pełniejsze treści, niż tekst do jakiego się odnoszą.

 5. Maciej said

  Panie RomanieK to jest tak jak Tuwim pisał:

  Bank

  Jak czarne włochate kulki
  Po banku toczą się srulki.

  Skaczą, skaczą nad biurkiem,
  targuje się srulek ze srulkiem.

  Srulek srulkowi uległ
  i biegnie do kasy srulek.

  Liczy drżącymi palcami
  i zmyka przed srulkami.

  W klubzeslach z dala od kasy
  siedzą srule-grubasy.

  Srulki z uśmiechem lubym
  kłaniają się srulom grubym.

  A w głębi – w ciszy – wielki jak król
  Duma
  sam
  główny
  Srul.

  Julian Tuwim

 6. RomanK said

  Ja rozumiem i doskonale wiem…panie Gajowy,,,ale tego typu mondre artykuly,, przewracaja mi zoladek:-)))
  Ciotka Tekla zwykla mawiac w takich wypadkach o takich autorach:
  … Ucol Morcin- Morcina…. a som gupi, jak swinia:-)))
  Ile polskiego wdowiego grosza poszlo na te naszedzienniki…i co z tego…???

 7. RomanK said

  Oczywiscie Macieju ma pan racje..Tuwim nie byl analitykiem ekonomicznym nie pisywal d Gazety Bankowej..co jak pan wie jest konieczne do bycia…autorytetem w tego wie pan,,no…tego co ludzie nei rozumieja z teog co nabazgrzemy nie dowiedza sie ani tyle:_000:-)))))
  On dokladnei opisal proces tak jak wyglada z bliska:-))))

 8. TV said

  O „naszych” geszeftach sie nie mowi, szczegolnie w polsce. Licho nie spi. Lepiej gebe na klodke trzymac.

 9. Kibic said

  Janusz Palikot wrozy…
  czwartek, 12 lipca 2012 23:51
  >>>
  http://szachimat.bloog.pl/?pod=1&ticaid=6aa6a

 10. konstanty said

  Widac kolejny raz, z labolatoryjna dokladnoscia jak koszerne towarzystwo sprawuje wladze w Polsce Jak zelazna reka trzyma wszystkie te swoje szczekaczki za morde,Tvn,Telavize Polsko,Zety Polsaty i inne plugastwo !

 11. […] marucha.wordpress.com/2012/07/12/na-swiecie-huczy-w-polsce-cisza/ Cały świat zajmuje się aferą związaną z manipulacjami stopą LIBOR, co naraziło na straty miliony inwestorów, kredytobiorców i depozytariuszy. Do Polski sprawa nie dotarła. Wirtualny WIBOR nadal służy jako wyznacznik rynkowej wartości pieniądza. […]

 12. Brat Dioskur said

  Przeciez to dla lemingow czarna magia,wiec uny troche dmuchaja na zimne bo przeciez bez ryzyka rewolucji czy rozruchow mozna bylo o tym napisaac .Tymczasem jedna z zach.TV uraczyla swoich ogladaczy obrazem oburzonej Hiszpanki,ktora chcac podjac swoje oszczednosci z banku uslyszala,ze moze co najwyzej wziasc ..kredyt!Na procent of course.Nawet w „dzikim kraju” takich numerow nie notowano,ale ..dzien jest jeszcze mlody.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: