Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (84 – …
  Carlos o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  Szczepan Zbigniewski o Samochody dla wybranych
  Józef Bizoń o Powstanie nowa formacja, po to…
  Boydar o Wolne tematy (84 – …
  Marucha o Wolne tematy (84 – …
  corintians o Samochody dla wybranych
  UZA o Jastrzębski: Smutna Barbórka
  Boydar o Wolne tematy (84 – …
  Yagiel o Dodatnie i ujemne plusy państw…
  JanuszT o Powstanie nowa formacja, po to…
  JanuszT o Powstanie nowa formacja, po to…
  Marek o Wolne tematy (84 – …
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (84 – …
  Boydar o Wolne tematy (84 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Kontrowersje wokół poglądów teologicznych nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary

Posted by Marucha w dniu 2012-07-13 (Piątek)

Abp Gerard Ludwik Müller, nowo mianowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary

Abp Gerard Ludwik Müller, nowo mianowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary

Czwartego lipca br. nowo mianowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerard Müller udzielił wywiadu związanej z Konferencją Episkopatu Niemiec agencji prasowej Katholische Nachrichten­‑Agentur (KNA). Na pytanie dziennikarza o problemy, których źródłem — dla Bractwa Św. Piusa X — były postanowienia II Soboru Watykańskiego, hierarcha odpowiedział:

„Każdy, kto się uważa za katolika, musi się trzymać zasad wiary katolickiej. Ani Kongregacja Nauki Wiary, ani nikt inny nie jest ich autorem, lecz otrzymaliśmy je dzięki Objawieniu Bożemu w Jezusie Chrystusie, które zostało powierzone Kościołowi. Nie można zatem po prostu wybierać z Objawienia tego, co komu pasuje do jego koncepcji.

Przeciwnie, trzeba być otwartym na całość wiary chrześcijańskiej, na całe wyznanie wiary, na historię Kościoła i rozwój jego nauczania. Trzeba być otwartym na żywą Tradycję, która nie kończy się gdzieś w latach 50., ale wciąż się rozwija. W tym samym stopniu, w jakim cenimy historię z jej wielkimi osiągnięciami, musimy też dostrzegać, że każda epoka jest również bezpośrednio związana z Bogiem. Każda epoka ma swoje własne wyzwania. Nie możemy uznać żadnej konkretnej epoki za «klasyczny standard», ale [raczej] posuwamy się od szczytu do szczytu”.

Na kontrowersyjne tezy zawarte w pracach teologicznych abp. Müllera, w swoim kazaniu wygłoszonym podczas święceń kapłańskich w Zaitzkofen, zwracał uwagę bp A. de Galarreta FSSPX

Zasmucająca jest nie krytyka Bractwa z ust abp. Müllera — nigdy nie szczędził mu on gorzkich słów — ale okoliczność, że pouczenia dotyczące przyjmowania całości wiary chrześcijańskiej padają z ust hierarchy, który jeśli nawet nie neguje wprost niektórych katolickich dogmatów, to jednak podaje je w wątpliwość.

Amerykański tradycyjny dwutygodnik katolicki „The Remnant” w artykule zatytułowanymNew Head of CDF Dissents from Certain Doctrines of Faith? (ang. „Czy nowy szef Kongregacji Nauki Wiary kontestuje niektóre prawdy wiary?”) pisze o tym tak:

(…) Prefektem Kongregacji Nauki Wiary został abp Gerard Müller, który sam publicznie kontestuje niektóre prawdy wiary. Nie wierzy on w dziewictwo Matki Bożej in partu (‘podczas porodu’), stając w opozycji do nauczania II Soboru Watykańskiego (zawartego w Lumen gentium [LG 57] oraz papieży, soborów i doktorów cytowanych na poparcie tej doktryny w przypisie nr 10 tego dokumentu). Redukowanie tego cudu [ogłoszonego jako] de fide (czyli takiego, któremu zaprzeczenie oznacza herezję — przyp. red.) do ogólnego stwierdzenia o wpływie „łaski (…) na ludzką naturę” to klasyczna taktyka demitologizacji (znana z protestanckiej hermeneutyki biblijnej Bultmanna — przyp. red.).

Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że abp Müller najwyraźniej podziela luterańskie nauczanie o obecności Chrystusa w Eucharystii, [mianowicie że] konsekrowane postaci nie są prawdziwym Ciałem i Krwią Chrystusa w Jego przemienionej cielesności, lecz raczej że Zbawiciel staje się po prostu „obecny” w tym, co pozostaje chlebem i winem.

Pogląd abp. Müllera wydaje się niemożliwy do odróżnienia od poglądu potępionego jako herezja przez Sobór Trydencki (por. DS 1652). Papież Paweł VI kładł nacisk na ważność tego dogmatu w encyklice Mysterium fidei z 1964 r. i ponownie w tym, co uważał za najważniejszy dokument swego pontyfikatu, a mianowicie w pochodzącym z 1968 r. Uroczystym wyznaniu wiary.

To w nim papież ogłosił:

„A wszelkie tłumaczenia teologów, które starają się nieco rozumieć tę tajemnicę, aby zgodne były z wiarą katolicką, powinny niewzruszenie utrzymywać, że niezależnie od naszej świadomości chleb i wino po konsekracji rzeczywiście przestają istnieć, tak że po niej godne uwielbienia Ciało i Krew Pana Jezusa są prawdziwie przed nami obecne pod postaciami sakramentalnymi chleba i wina”.

Ta stała katolicka nauka została powtórzona w Katechizmie Kościoła katolickiego (paragrafy 1374–1377).

Nie wspominam nawet o sympatii abp. Müllera dla teologii wyzwolenia, głoszonej przez jego bliskiego przyjaciela Gustawa Gutiérreza, czy o jego stwierdzeniu, że „protestanci są już członkami Kościoła” — stanowisko to byłoby wyraźnie sprzeczne z nauczaniem Piusa XII zawartym w [encyklice] Mystici Corporis o tym, co stanowi o „rzeczywistym udziale” w Kościele Chrystusowym.

Eucharystia: W 2002 r. bp Müller opublikował książkę Die Messe — Quelle des christlichen Lebens (niem. „Msza św. źródłem chrześcijańskiego życia”; Ulrich Verlag, Augsburg), w której napisał: „W rzeczywistości [określenia] ciało i krew Chrystusa nie oznaczają składników materialnych człowieka Jezusa w czasie Jego życia [na ziemi] lub w Jego przemienionej cielesności. Tutaj ciało i krew oznaczają obecność Chrystusa za pośrednictwem chleba i wina”.

Teologia wyzwolenia: Arcybiskup Müller był również uczniem Gustawa Gutiérreza, „ojca” latynoamerykańskiej teologii wyzwolenia, z którym łączyła go długa i zażyła przyjaźń. Komentując Gutiérreza, abp Müller stwierdził: „Teologia Gustawa Gutiérreza, niezależnie jak na nią spoglądać, jest ortodoksyjna, ponieważ jest ortopraktyczna i uczy nas poprawnego działania na sposób chrześcijański, gdyż wywodzi się z prawdziwej wiary”. Trzeba zauważyć, że myśl Gutiérreza nigdy nie została zakwestionowana przez Stolicę Apostolską, choć teologa poproszono o zmodyfikowanie niektórych pism.

Mariologia: W swoim liczącym 900 stron dziele Katholische Dogmatik. Für Studium und Praxis der Theologie (niem. „Dogmatyka katolicka. Studiowanie i praktykowanie teologii”; Fryburg, 5. wyd. 2003), abp Müller pisze, że doktryna o wieczystym dziewictwie Najświętszej Maryi Panny „nie tyle dotyczy konkretnych fizjologicznych cech naturalnego procesu porodu (…), ile uleczenia i zbawczego wpływu łaski na ludzką naturę”.

„Niech w tej czarnej godzinie niebiosa chronią Kościół od bram piekielnych” — kończy korespondent „The Remnant”. I nawet jeśli uznać, że jego obawy są przesadzone, a słowa arcybiskupa prefekta dają się interpretować zgodnie z zasadami tego, co nazywa się hermeneutyką ciągłości, to muszą one budzić obawy i skłaniać do stawiania pytań o intencje, którymi kierował się Ojciec Święty, mianując na ten urząd biskupa i teologa o tak kontrowersyjnych poglądach

(Źródła: kna.de, remnantnewspaper.com, 4 i 5 lipca 2012).

http://news.fsspx.pl

Komentarzy 11 do “Kontrowersje wokół poglądów teologicznych nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary”

 1. vide foto said

  http://radiocristiandad.wordpress.com/2012/07/06/causa-doctrinal-de-la-situacion-canonica-y-pastoral-de-la-fsspx/

  Causa doctrinal de la situación canónica y pastoral de la FSSPX
  (Doktrynalny i duszpasterski status kanoniczny FSSPX)

  Piątek 06 lipiec 2012
  Benedykt XVI właśnie mianował tytułem arcybiskupa „ad personam” prefekta Kongregacji
  Nauki Wiary, przewodniczący Papieskiej Komisji Biblijnej,
  przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz przewodniczącego Papieskiej
  Komisji Ecclesia Dei, ks. Gerharda Ludwiga Müller’a, biskupa Ratyzbony,
  osobistego przyjaciela i redaktora odpowiedzialnego za publikację swoich kompletnych prac.

  (oryg.j.hiszp.)
  Benedicto XVI acaba de otorgar el título de Arzobispo “ad personam”,
  nombrar Prefecto de la Congregación de la Doctrina de la Fe,
  Presidente de la Pontificia Comisión Bíblica, Presidente de la Comisión Teológica
  Internacional, y Presidente de la Pontificia Comisión Ecclesia Dei, a mons.
  Gerhard Ludwig Müller, obispo de Ratisbona, amigo personal y editor encargado
  de la publicación de sus obras completas.

 2. Tralala said

  Glosowaniem 29 do 9 usunieto z FSSPX mgr. Williamson’a. Jezeli ta informacja jest pewna.
  http://rorate-caeli.blogspot.com/2012/07/williamson-exclusion-maintained-by-sspx.html

  Fatalna decyzja – jeśli prawdziwa. – admin

 3. Tralala said

  ad 2
  Mojemu wpisowi prakuje precyzji – to usuniecie z Kapituly, a nie z calego FSSPX.

  Ok, ale to i tak dość nieprzyjemne. – admin

 4. Józef said

  Ciekaw jestem, za co bp. Williamson ma tak przechlapane?
  Czy to nie przypadkiem za negowanie istnienia komór gazowych?

 5. Tralala said

  ad4 Tez mi sie tak wydaje.

 6. ARTUR said

  Nie ma czegoś takiego jak poglądy teologiczne ,wiarę określają przykazania nadane przez Boga ,i dobre uczynki w połączeniu ze skruchą i naprawieniem szkód .Nic innego Bóg nie wymaga od człowieka i nikt nie musi czuć winy za jakieś cudowne dogmaty wymyślone przez śmiertelnych .

 7. ojojoj said

  nie chce wyjsc na heretyka, ale jakos nie pasuje mi jedzenie czyjegos ciala i picie krwi – ludzie na zewnatrz KK chyba pukaja sie w glowe gdy slysza o czyms takim

 8. wet3 said

  Decyzja usuniecia bpa Williamsona z kapituly SSPX moze okazac sie fatalna w skutkach. Poza tym podjeta zostala w najbardziej nieodpowiednim czasie – co zdecydowanie oslabia pozycje SSPX. Nie pamietam juz kto podal tu liste ksiezy SSPX, ktorzy nie podobaja sie Fellay’owi. Bpowi Williamsonowi zdecydowanie zaszkodzilo negowanie istnienia komor gazowych i chyba mowil, ze zginelo duzo mniej niz 6 milionow zydow. Narazil sie przez to od razu B16 – propagatorowi religii holokaustu. Obczytalem komentarze w j. angielskim. Komentujacy obawiaja sie, ze moze dojsc do dalszego rozlamu w SSPX bo bp Tissier i bp Galarreta tez nie za bardzo ida w jednym szeregu z Fellay’em. Krytykowali tez Fellay’a zarzucajac mu bledy taktyczne w rokowaniach z Rzymem.

 9. Tralala said

  ad 8 Wet3
  Dokladnie tak to wyglada. Ale poza kilkoma kaplanami, ktorzy glosno wypowiedzieli sie przeciw dzialaniom bp. Fellay’a i juz zostali, tak czy siak, ukarani, reszta narazie milczy. To co my wiemy na temat ukladow z Rzymem, sil dzialajacych za i przeciw, jest jedynie wierzcholkiem gory.

 10. filip piękny said

  Ad 7 Proszę nie błądzić a przyswajać sobie wiedzę teologiczną, chociażby tutaj :
  http://www.teologia.pl/m_k/kkk1o01.htm

 11. 1/2 srula (być może) said

  Re ARTUR (6):
  1/2 srula zna takie poglądy i kojarzą się mu one ze srulowatym podejściem do przekazu biblijnego zbliżonym do tzw. sekt protestanckich.
  Co do dogmatów to p. ARTUR wierząc, że Biblia jest spisanym słowem Boga już wyznaje dogmat, czyli prawdę wiary. Pan ARTUR przypomina obu połówkom małego 1/2 srula pewnego bohatera sztuki p. Moliera co to mówił prozą i nawet o tym nie wiedział.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: