Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Będziemy mieli dokumenty, jak…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Wanderer o Jeszcze o Gierku…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  bryś o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Jeszcze o Gierku…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Obywatele w obronie radcy praw…
  Listwa o Obywatele w obronie radcy praw…
  Antychazar o Syjonizm prawnie chroniony?
  Listwa o Traditionis Custodes
  plausi o Obywatele w obronie radcy praw…
  Listwa o Traditionis Custodes
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

Św. Tomasz z Akwinu – Czy trzeba się modlić?

Posted by Marucha w dniu 2012-07-15 (Niedziela)

Św. Tomasz z Akwinu

Wydaje się, że nie trzeba się modlić, gdyż:

1. Modlitwa wydaje się dlatego konieczna, gdyż myślimy że trzeba ujawnić to czego potrzebujemy temu, kogo o to prosimy. Otóż, jak mówi Ewangelista (Mt 6, 32):,,Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie”. A więc nie trzeba modlić się.

2. Modlitwa skłania tego, do kogo ktoś się modli, by uczynił to, o co się go prosi. Lecz Bóg jest niezmienny i nie da się skłonić, zgodnie z słowami Pisma św. (1 Król. 15, 29): „Zwycięzca w Izraelu nie przepuści ani żalem się nie zmiękczy, bo nie jest człowiekiem”. A więc nie trzeba się modlić.

3. Szlachetniej jest dawać nieproszącemu niż proszącemu, gdyż — jak mówi Seneka50 — nic drożej nie kosztuje jak to, co prośbami kupujemy. Lecz Bóg jest najszlachetniejszy. A więc, jak się wydaje, nie trzeba się modlić.

Ale z drugiej strony Chrystus powiedział (Łk 18, 1): „Zawsze trzeba się modlić, a nie ustawać”.

Odpowiedź:

W odniesieniu do modlitwy istniały w starożytności trzy błędy: Niektórzy bowiem twierdzili, że sprawy ludzkie nie podlegają Opatrzności Bożej, i dlatego daremną jest rzeczą modlić się i czcić Boga. Pogląd ten ujmuje prorok Malachiasz (3, 14): „Marny jest, który Bogu służy, a co za pożytek żeśmy strzegli przykazań Jego?”.

Drudzy głosili, że sprawy ludzkie podlegają konieczności już to na skutek niezmienności Opatrzności Bożej, już to z powodu konieczności działania ciał niebieskich, już to pod wpływem koniecznego powiązania przyczyn. Pogląd taki uznaje również modlitwą za bezużyteczną.

Inni wreszcie przyjmowali wprawdzie że Opatrzność Boża kieruje sprawami ludzkimi i że te nie podlegają konieczności, ale równocześnie twierdzili, że Opatrzność Boża jest zmienna przez uleganie zmianie wskutek modlitw oraz innych sposobów kultu Bożego. Błędność tych poglądów już wykazaliśmy.

Należy więc wykazać użyteczność modlitwy w ten sposób, by nie trzeba było przyjąć ani konieczności w działaniu ludzkim, podległym Opatrzności Bożej, ani zmienności tej ostatniej.

By to wykazać, należy wziąść pod uwagę, że Opatrzność Boża nie tylko sprawia, iż zachodzą pewne skutki, ale także że skutki te powstają z takich a takich przyczyn, oraz w taki a taki sposób. Otóż spośród tych różnych przyczyn są także czynności ludzkie, a mianowicie ludzie czynią pewne rzeczy nie w tym znaczeniu, by swym postępowaniem zmieniali plany Boże, ale dlatego, że swym działaniem wytwarzają pewne skutki podług planu ustanowionego przez Boga. Podobnie bowiem modlimy się, by zmienić plany Opatrzności Bożej, lecz by wyjednać sobie to, co Bóg postanowił spełnić za wstawiennictwem modlitw Świętych, a mianowicie w tym znaczeniu, by ludzie modląc się zasłużyli sobie na otrzymanie tego, co Wszechmocny Bóg przed wiekami postanowił im dać, jak się wyraził św. Grzegorz Wielki.

Rozwiązanie trudności.

1. Przedstawianie Bogu naszych potrzeb nie jest konieczne Bogu, ale nam, byśmy uświadomili sobie, że do Boga trzeba się zwracać o pomoc.

2. Jak widzieliśmy w osnowie, nasza modlitwa nie ma na celu zmiany planów Bożych, ale tylko osiągnięcie tego, co Bóg postanowił nam dać, gdy o to prosić będziemy.

3. Bóg daje nam wiele rzeczy dzięki swej hojności, choć Go o to nie prosimy. Jeśli zaś chce dać nam niektóre rzeczy, gdy Go o to będziemy prosić, czyni to dla naszej korzyści, a mianowicie byśmy z ufnością uciekali się do Niego i uznawali Go za sprawcę wszelkich naszych dóbr. Dlatego św. Jan Chryzostom powiada: „Rozważ człowieku, jakie szczęście zostało ci dane, jakiej chwały dostąpiłeś, że przez modlitwę możesz rozmawiać z Bogiem, toczyć rozmowy z Chrystusem, wyrazić swe pragnienia i prosić o to, czego pożądasz!”

Św. Tomasz z Akwinu, Suma teologiczna, t.19, Religijność, Veritas, Londyn, s. 43-44.

http://www.pch24.pl/

Komentarzy 14 do “Św. Tomasz z Akwinu – Czy trzeba się modlić?”

 1. Teresa said

  Modlitwa, czyli osobista rozmowa z Bogiem, jest jednym z najlepszych sposobów na nawiązanie i pogłębianie swej indywidualnej relacji z Bogiem. Jako praktyka duchowa stanowi integralną część każdej religii. Dzięki nawykowi rozmawiania z Bogiem człowiek uczy się słuchać jego głosu, głosu sumienia. Staje się bardziej podatny na wewnętrzne przewodnictwo Boga i odnajduje w sobie większą odwagę do prawego życia zgodnego z boskimi przykazaniami, a nie z presją otoczenia.

  Istotą modlitwy jest uczucie. Modlitwa to nie piękne słowa. Modlitwa to szczere pragnienie człowieka, aby w jego sercu przebudziła się świetość, czyli boskość. Ucieleśnienia miłości, serce bez słów jest o wiele cenniejsze niż słowa bez serca. Modlitwa musi płynąć z serca: Modlitwa nie odczuwana sercem jest bezużyteczna. Bóg przyjmuje czyste serce bez słów. Ale nie przyjmuje słów i modlitewnych formułek, jeśli nie płyną z serca. Oto dlaczego nazywa się go Panem Serca.

  Wyznawcy różnych religii modlą się do różnych instancji: do „swego” Boga, „swoich” świętych, do błogosławionych, proroków czy istot niebiańskich.
  Jest tylko jeden język – język serca, jest tylko jeden Bóg – i jest on wszechobecny.

  Jeżeli za modlitwą stoi szczera wiara, nieodmiennie dociera ona do tego samego, jedynego Boga, niezależnie od tego, czy zwracamy się do niego jako do Jezusa, czy Matki Boskiej.

  To, czy nasza modlitwa dociera do Boga, jest więc uzależnione od jej jakości, czy też czystości.
  Modlitwy o dobra lub sukces materialny nie docierają do Boga. Zostają kierowane do aniołów, świętych lub istot niebiańskich, które odpowiadają za dane sfery ludzkiej aktywności. Do Boga docierają tylko modlitwy płynące z głębi serc, motywowane czystą miłością i bezinteresownym pragnieniem pomocy innym. Bóg jest bowiem ucieleśnieniem miłości i miłość jest jedynym językiem, w jakim można z nim rozmawiać.

  Równie ważne jest to, o co należy się modlić. Skoro rozmowa z Bogiem może przebiegać jedynie w języku miłości, modlitwa nie może być targiem, petycją, szantażem ani propozycją układu lub traktatu. Nie powinniśmy modlić się do Boga o jakieś konkretne dary. Powód jest prosty: nikt nie wie, jak cenne, boskie i wspaniałe skarby leżą w skarbnicy boskiej łaski. Nikt nie może zgadnąć, czym Bóg zamierza lub pragnie obdarzyć człowieka, kierując się jego najwyższym dobrem.
  Jeżeli jednak nieodparcie pragniesz prosić Boga o cokolwiek, módl się tak: „O Panie Boże! Daj mi siebie, proszę”. Miłość Boga jest cenniejsza i bardziej pożądana niż cokolwiek innego. Kiedy zdobędziesz Boga, będziesz miał wszystko.

 2. Tralala said

  Modlic sie o co? Moze madrze byloby modlic sie spelnianie sie Bozej woli i sily, wiele sil do przetrwania wszelkich trudow, tragedii, przykrosci, niepowodzen jakie niesie zycie. O te bezwarunkowa ufnosc Bogu w dobrym i w zlym czasie.

 3. JO said

  Modlitwa – a jest nia nie tylko Tekst Wypowiadany..ale i Postepowanie Nasze w Zyciu… – jest przekazywaniem Panu Bogu Informacji, ze JESTESMY GOTOWI na Otzrymanie Niezbednych Lask ( ktos moze powiedziec MOCY, SIL, DAROW, Arsenalu Amunicji..etc, ect..) do Spelnienienia Zadan, ktore Nam Pan Bog Powierza, ktory My widzimy lub jestesmy Gotowi Widziec.

  Pan Bog Daje tylko Tym, ktorzy sa GOTOWI bo nie rzuca sie perel przed Wieprze….i Pan Bog tego NIE ROBI….nie rzuca perel przed wieprze, choc z innej strony Pan Bog Dal nam Tak wiele i to bezwarunkowo niemalze a tym czyms co powoduje „niemalze” jest nasza Wolna Wola a wiec Gotowosc na Przyjecie Pana Boga Milosci – Darow…..

  Modlitwa..to tak jak w Szkole – uczen pierwszej klasy nie przymie wiadomosci a wiec Daru Wiedzy z danego tematu z poziomu klasy 8 – ej…Ten uczen musi sie wykazac, ze zna tematy, ktore przygotowuja go do tej zaawansowanej berdziej wiedzy.

  Modlitwa, ktora jest Slownym i Czynem porozumiewaniem sie z Panem Bogiem, Rozmowa z Panem Bogiem ma poziomy tak jak pozimomy ma wiedza w kazdej dziedzinie czy to nauk scislych czy humanistycznych

  Modlitwa jest Umiejetnoscia Porozumiewania sie z Panem Bogiem – jest WIEDZA.

  Dzisiejsze spoleczenstwa neopoganskie zatracily umiejetnosc Porozumiewania sie z Panem Bogiem, co oznacza, ze zatracily tego , kto Spoleczenstwa te Chronil – TARCZE

  Spoleczenstwa Nepoganskie gina…..bo NIE MODLA SIE

 4. Tralala said

  ad 3, milo panie JO widziec Pana znowu!
  ………….
  Czytalam gdzies, ze modlacy sie powinien pamietac o trzech sprawach, ze: nie umie sie modlic, jest „na kolanach” przed Bogiem, blagajacy.
  …………………..
  Czekamy na oficialny komunikat po kapitule w Ecône, nieoficjalnie podano, ze nie bedzie pojednania, co ponoc potwierdzil dzisiaj podczas Mszy sw. ks. Karol Stehlin w Polsce.

 5. Teresa said

  Język łaciński posiada wysoką doskonałość i jest językiem SACRALNYM.
  Dlatego należy sie modlic połacinie.

  Różaniec

  SIGNUM SANCTAE CRUCIS

  In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
  SYMBOLUM APOSTOLORUM

  Credo in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem caeli et terrae. Et in Iesum Christum, Filium eius unicum, Dominum nostrum, qui conceptus est de Spiritu Sancto, natus ex Maria Virgine, passus sub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus, et sepultus, descendit ad infernos, tertia die resurrexit a mortuis, ascendit ad caelos, sedet ad dexteram Dei Patris omnipotentis, inde venturus est iudicare vivos et mortuos. Credo in Spiritum Sanctum, sanctam Ecclesiam catholicam, sanctorum communionem, remissionem peccatorum, carnis resurrectionem et vitam aeternam. Amen.
  ORATIO DOMINICA

  Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie; et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo. Amen.
  SALUTATIO ANGELICA

  Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum; benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.
  DOXOLOGIA IN HONOREM SANCTISSIMAE TRINITATIS

  Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto, sicut erat in principio et nunc et semper et in saecula saeculorum. Amen.
  Następnie odmawia się:

  Oratio Dominica
  10x Salutatio angelica
  Doxologia
  Oratio Fatimae

  ORATIO FATIMAE (Modlitwa Anioła Fatimskiego)

  Domine Iesu, dimitte nobis debita nostra, salva nos ab igne inferiori, perduc in caelum omnes animas, praesertim eas, quae misericordiae tuae maxime indigent.
  MYSTERIA SACRATISSIMI ROSARII:
  Mysteria Gaudiorum

  B. Maria Virgo ab Angelo salutatur
  B. Maria Virgo Elisabeth visitat
  Iesus Christus in Bethlehem nascitur
  Iesus infans in templo praesentatur
  Iesus puer in templo inter doctores invenitur

  Mysteria Dolorum

  Iesus Christus, in horto orans, sanguinem sudat
  Iesus Christus ad columnam flagellis caeditur
  Iesus Christus spinis coronatur
  Iesus Christus, morte condemnatus, Calvariae locum, crucem baiulans, petit
  Iesus Christus, cruci affixus, coram Matre sua moritur

  Mysteria Gloriae

  Resurrectio Iesu Christi
  Ascensio Iesu Christi
  Spiritus Sancti upra beatam Mariam Virginem et discipulos descensus
  Assumption beatae Mariae Virginis in caelum
  Beatae Mariae Virginus coronatio itemque Angelorum et Sanctorum gloria

  Na koniec:

  V. Deus, cuius Unigenitus per vitam mortem et resurrectionem suam nobis salutis aeterne praemia comparavit: concede, quaesumus; ut, haec mysteria sanctissimo beatae Mariae Virginis Rosario recolentes, et imitemur quor continent, et quod promittunt, assequamur. Per eumdem Dominum. Amen.

 6. Tralala said

  ad 5
  Pani Teresa moze sie modlic jak chce, ale twierdzic, ze NALEZY sie modlic PO LACINIE to jakis nonsens.
  Ja sie modle u siebie w domu po polsku!!! i spiewam sobie godzinki tez po polsku.

 7. RomanK said

  Cisza..
  modlitwa
  szczodrotliwosc
  sluzba
  Pokoj……………………
  Tak uwazala sw Teresa……jazgot..wyklucza zdolnoscmodlitewna.,
  Chrystus mowil i modlil sie po aramejsku….a Bog rozumie wszystkie jezyki,

 8. Teresa said

  O istotności języka łacińskiego

 9. Polak z USA said

  Modl sie do Boga jak tylko potrafisz,to ci nigdy nie zaszkodzi !
  Nie zapomnij tez wierzyc PRAWDZIE i ZYC SPRAWIEDLIWIE to da ci lacznscc z Bogiem i z ludzmi .

 10. bartlomiej_w said

  I po grecku tez, panie Romanie, jak wiekszosc cywilizacji w owym czasie, az do poludniowych rubiezy Egiptu, a kto zna, czy i nie w Abisynii.
  Kosidowski niechcacy sie wychlapal z wieloma interesujacymi szczegolami zycia codziennego we wschodniej czesci Imperium. Nawet nie miedzy wierszami, tylko wprost, czyniac niedzwiedzia przysluge Systemowi, ktoremu sluzyc mial…

 11. 1/2 srula (być może) said

  Re 5:
  No nie wiem… bo „Ojcze nasz” to raczej po hebrajsku… To byłby raczej język sakralny i nawet są solidne podstawy by tak twierdzić.

 12. Rysio said

  re 8. Piękny film, dziękuję Pani Tereso.

  Rysio wam mówi, że na naukę łaciny nigdy nie jest za późno.

  🙂

  1. Najlepsze według mnie podręczniki ( a przejrzałem ich bardzo dużo) do łaciny (w środku tylko łacina) napisał duńczyk Hans Ørberg.

  http://www.amazon.com/Lingua-Latina-Pars-I-Exercitia-Pt/dp/1585102121/ref=pd_bxgy_b_img_c
  http://www.amazon.com/Lingua-Latina-Part-II-Aeterna/dp/1585102334/ref=pd_sim_b_4
  http://www.amazon.com/Lingua-Latina-College-Companion-Vocabulary/dp/1585101915/ref=pd_sim_b_5

  2. Do tego ( dla rozruszania się ) dorzucamy kilka łatwych i przyjemnych pozycji książkowych:
  Najlepjej przypomnieć je sobie w j. polskim a zaraz potem na luzie przeczytać kilka razy po łacinie.
  Najpierw wolno, potem coraz szybciej ( uwaga nie zaglądać do słownika – jeżeli rozumiemy pi razy drzwi o co biega na poszczególnych stronach to jest b. dobrze)

  http://www.amazon.com/Winnie-Ille-Pu-Latin-Edition/dp/014015339X/ref=pd_sim_b_4

  http://www.amazon.com/Regulus-Latin-Antoine-Saint-Exupery/dp/0156014041

  http://www.amazon.com/Alicia-Terra-Mirabili-Latin-Edition/dp/1904808697/ref=pd_sim_b_17

  3. I voilà !!! Jesteśmy na szczycie Himalajów – Summa Św. Tomasza z Akwinu i Pismo Święte.

  A) Summa Theologiae – św Tomasza z Akwinu (każda strona to 2 kolumny łacina i angielski obok siebie)

  1 tom http://www.amazon.com/Summa-Theologiae-Saint-Thomas-Aquinas/dp/1450563260/ref=pd_sim_b_1
  II tom http://www.amazon.com/Summa-Theologiae-Saint-Thomas-Aquinas/dp/1456320181/ref=pd_bxgy_b_text_b
  III tom http://www.amazon.com/Summa-Theologiae-Saint-Thomas-Aquinas/dp/1450563260/ref=pd_sim_b_1
  IV tom http://www.amazon.com/Summa-Theologiae-Saint-Thomas-Aquinas/dp/1456320181/ref=pd_bxgy_b_img_b
  V tom http://www.amazon.com/Summa-Theologiae-Saint-Thomas-Aquinas/dp/1463753195/ref=pd_bxgy_b_img_c

  tak wygląda w środku
  http://www.amazon.com/Summa-Theologiae-Thomas-Aquinas-Latin-English/dp/1440484988/ref=pd_sim_b_51

  ———–

  B) Pismo Święte Douay-Rheims i Clementina Vulagta
  http://www.amazon.com/Douay-Rheims-Clementina-Vulgata-English-Latin-Bible/dp/1905574444/ref=pd_sim_sbs_b_8

  A tak wygląda strona w formacie pdf.

  Click to access sample_page_DR-Vulgate.pdf

  Rysio http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20090205025139/uncyclopedia/images/0/03/Ugly-smile.jpg jest starej daty – lubi trzymać dobrą książkę w ręku, ale jeżeli ktoś nie ma funduszy to tutaj mamy Pismo Święte wydanie Douay-Rheims w j. angielski i łacińskim na internecie:

  http://www.drbo.org/
  http://www.drbo.org/lvb/index.htm

  ——————————————————–

  4. Do tego porządny słownik.

  Najlepsze są jedno językowe tzn hasło po łacinie i wytłumaczenie po łacinie.
  Chodzi o to aby jak najszybciej poruszać się tylko w danym języku.

  Z łaciną mamy problem bo jedyne takie dzieło jest nie dość, że niesamowicie trudne do zdobycia to i bardzo drogie.

  E. Forcellini, Lexicon Totius Latinitatis http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Latin_dictionary.jpg

  Był w Japonii na ich bazarynce w sprzedarzy ale cena grubo ponad $5,000 pięć tysięcy dolarów.

  😦

  Ja niestety 😉 musiałem zadowolić się słownikiem nr. 2.

  Oxford Latin Dictionary. http://www.foliosociety.com/images/books/lrg/OXL.jpg

  PS. Na koniec mała prośba, jeżeli ktoś posiada – Wielki Słownik Łacińsko-Polski http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/23/slownik-lacinskopolski-t-15_6463.jpg to czy mógł by o nim napisać parę słów.

 13. Rysio said

  Mała poprawka do poprzedniego wpisu.
  Podręczniki do łaciny Hansa H. Orberga to

  tom I. Lingua Latina: Pars I: Familia Romana
  http://www.amazon.com/Lingua-Latina-Pars-Familia-Romana/dp/1585102016/ref=pd_sim_b_10

  tom II. Lingua Latina Part II: Roma Aeterna
  http://www.amazon.com/Lingua-Latina-Part-II-Aeterna/dp/1585102334/ref=pd_sim_b_8

  przez pomyłkę dałem link do jego ćwiczeń z łaciny, które też warto mieć.

 14. krzysztofm said

  Witać, że lato w uczonych w piśmie obrodziło. 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.