Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sowa o Wolne tematy (71 – …
  Piskorz o Wolne tematy (71 – …
  Głos Prawdy o Wyprane mózgi! Poznaj starożyt…
  Piskorz o Covid-19 to dopiero wstęp. Będ…
  Głos Prawdy o Covid-19 to dopiero wstęp. Będ…
  revers o Covid-19 to dopiero wstęp. Będ…
  Wanderer o Covid-19 to dopiero wstęp. Będ…
  Głos Prawdy o Czy chcą nas zabić?
  Sowa o Covid-19 to dopiero wstęp. Będ…
  Peryskop o Wandalowie
  UZA o Covid-19 to dopiero wstęp. Będ…
  Wojna jest bezprawie… o Rok 1939 w warunkach „demokrac…
  revers o Czy chcą nas zabić?
  UZA o Wolne tematy (71 – …
  Bezpartyjna o Czy chcą nas zabić?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Rewolwer – stary pomysł w nowym wydaniu

Posted by Marucha w dniu 2012-07-22 (Niedziela)

Od zarania dziejów człowiek szukał sposobu, dzięki któremu mógłby skutecznie obronić się przed wieloma napastnikami. Żadna broń czy umiejętności nie dały takiego zwiększenia szans obrony, jak pistolet wielostrzałowy. Jednak początkowo broń tego typu, posiadająca wiele luf, charakteryzowała się dużą wagą i małą poręcznością. Z prób rozwiązania tego problemu narodził się rewolwer.

W przypadku pistoletów wielolufowych, pomimo posiadania jednej broni, jej użytkownik i tak zmuszony był do dźwigania zwielokrotnionej ilości luf i zamków. W celu zwiększenia poręczności zaczęto stosować jeden zamek odpalający kolejno ładunki w poszczególnych lufach. Jednak nadal pozostawała waga luf. Wreszcie poradzono sobie w ten sposób, że podzielono je na ułożone w wiązkę, obracające się komory z ładunkami, oraz wspólną część prowadzącą pocisk.

Historia takiego rozwiązania wbrew pozorom nie zaczęła się Ameryce Północnej. Rozwiązania tego typu występowały już w XVI wieku. Co więc takiego dodał pan Samuel Colt, że ten stary wynalazek zrewolucjonizował broń krótką? Dodał pewny i lekki zamek: zamek kapiszonowy. Jego nowa broń ważyła blisko dwa kilogramy, była dużo droższa od zwykłego pistoletu i bardziej skomplikowana. Nic więc dziwnego, że decydenci wojskowi nie byli zainteresowani tym odkurzonym, a dawno porzuconym pomysłem, pozostając przy sprawdzonych rozwiązaniach. Doprowadziło to do bankructwa pierwszą fabrykę produkującą rewolwery Colta. Nie zrażony tym pomysłodawca założył kolejną.

„Pan Bóg stworzył ludzi, ale to Colt uczynił ich równymi”

Colt Pocket

To, co było chybionym pomysłem z punku widzenia centralnej administracji wojskowej i logistyków, pozostało jednak rozwiązaniem, które jako jedyne dawało możliwość podtrzymania walki ogniowej z liczniejszym przeciwnikiem. Nową broń zakupili Strażnicy Teksasu – formacja policyjna małego i młodego państwa nad Zatoką Meksykańską. Co więcej, dosyć szybko mieli oni okazję użycia nowej broni w walce z liczniejszymi od nich Komanczami. Ci, nie wiedząc o możliwościach nowej broni, zaatakowali Strażników, dążąc do walki wręcz. Biali mieli najczęściej przy sobie dwa pistolety, toteż Indianie po przejściu przez chwilowy ogień broni palnej parli do zwarcia bezpośredniego, w którym zazwyczaj mieli przewagę. Tym jednak razem Strażnicy użyli każdy po dwa sześciostrzałowe rewolwery. W wyniku starcia zginęło kilkudziesięciu nomadów, a żaden z Teksańczyków nie poniósł śmierci. Zdarzenie to odbiło się szerokim echem w całej Ameryce Północnej, ukazując potencjał tkwiący w nowej broni. Odtąd skuteczna obrona była dostępna dla każdego, a nie tylko dla sprawnego profesjonalisty.

Od pomysłu do przemysłu

Colt Navy

Pomimo ujawnienia się oczywistych zalet rewolweru kapiszonowego, pozostały poważne mankamenty. Głównym była waga, która uniemożliwiała swobodne przenoszenie broni w sytuacjach codziennych. Kolejne modele, takie jak Walker i Dragon, choć sprawniejsze w szczegółach i dzięki dużemu kalibrowi dające pewność pokonania przeciwnika jednym strzałem, były nieporęczne. Prawdziwą karierę zrobiły dopiero modele pomniejszone Colt Pocket i Navy. Ten pierwszy „kieszonkowiec” był mały, poręczny w kalibrze około 8 milimetrów i mógł być noszony na co dzień w celu samoobrony. Natomiast drugi, o kalibrze około 9 milimetrów i wadze jednego kilograma został przyjęty na wyposażenie Marynarki Wojennej USA w roku 1851. Był kompromisem pomiędzy energią obalającą modelów armijnych, a potrzebą poręczności w codziennym marynarskim życiu.

„Navy” w służbie na lądzie

Wygoda użycia modelu Navy sprawiła, że podczas Wojny Secesyjnej skala produkcji liczona już była w setkach tysięcy sztuk, czyniąc z niego najpopularniejszy rewolwer epoki kapiszonowej. Dopiero pojawienie się amunicji scalonej wyparło ten model (oraz późniejsze, które od niego się wywodzą) z użycia. Jednak do dziś mówi się w Stanach Zjednoczonych o rewolwerach „cap and ball era” – epoce kuli i kapiszonu.

Pośród produkowanych współcześnie replik broni Colt „Navy” jest niekwestionowanym liderem. Niezwykle celny, w cenie konkurencyjnej względem innych modeli jest obok Remingtona Army, swego głównego konkurenta, najczęstszym wyborem pośród rekreacyjnych strzelców czarnoprochowych w Polsce.

Jacek Hoga
http://www.pch24.pl

Komentarzy 11 do “Rewolwer – stary pomysł w nowym wydaniu”

 1. demollll said

  Reblogged this on demollll and commented:
  W Polsce posiadanie broni ma na celu chronić własnego zacisza domowego, przed służbami rządzącej mafii czyli psów. Slozby te maja uprawnienia pozwalające wejść di domu każdego bez nakazu, na dostarczenie nakazu maja 7 dni,dostarczaja go tylko na żądanie osoby do której weszli bezpodstawnie np. Nie wierzycie, sprawdźcie KPK art. 220, par. 3. To Polsk właśnie kraj w którym kazdy obywatel jest traktowany przez wladze jak śmieć. W USA nie ma możliwości wejść do domu bez nakazu! Można użyć broni w obronie własnej bez konsekwencji sadowych!

 2. JerzyS said

  Za cara broń palna o małym kalibrze była dostępna bez zezwoleń.
  Nielegalne posiadanie natomiast broni na którą potrzebne było pozwolenie było zagrożone grzywną w wysokości 5 rubli .
  W razie niezapłacenia zamieniano grzywnę na 5 dni aresztu.

  Cóż za okrutnik był ten car

 3. olagordon said

  Colorado Batman shooting shows obvious signs of being staged
  Strzelanina Batmana zainscenizowana?
  http://www.naturalnews.com/036536_James_Holmes_shooting_false_flag.html
  Mike Adams – 20.07.2012 tłumaczenie/skrót Ola Gordon

  James Holmes, który rzekomo strzelał w kinie Aurora, Colorado, był studentem medycyny na Uniwersytecie Colorado, robił doktorat z neurologii, doniosła stacja ABC. (http://abcnews.go.com/US/mass-shooting-colorado-movie-theater-14-peop…)

  Jak podają agencje informacyjne, ten brutalny szał w ogóle nie pasował do charakteru Holmesa, opisywano go jako osobę „wstydliwą”.
  Teraz New York Times pisze: „Billy Kromka, student tego samego uniwersytetu, pracował z Holmesem przez trzy miesiące ubiegłego lata jako asystent w laboratorium w Anschutz Medical Campus. Kromka powiedział, że był zaskoczony wiadomością, że to Holmesa podejrzewano o strzelaninę. ‚Byłem zaszokowany, gdyż w żaden sposób nie mógł być zdolny do dokonania takiego okrucieństwa’ -powiedział”. (http://www.nytimes.com/2012/07/21/us/colorado-mall-shooting.html?page…)

  „Dużo czasu spędzał przy komputerze, często uczestniczył w grach odgrywając różne role. . .”
  Przypuszcza się, że James Holmes mógł brac udział w badaniach neurologicznych zmieniających umysł i skończył na tym, że zbyt głęboko się zaangażował, czego nigdy nie przewidział. Jego działania wyraźnie pokazują dziwne oderwanie od rzeczywistości, że nie był przy zdrowych zmysłach. To może być zwykle realizowane tylko poprzez narkotyki, hipnozę lub uraz (a czasem wszystkie trzy).

  Jego zachowanie jest bardzo dziwne
  Otworzył ogień do zupełnie niewinnych ludzi, i bez żadnego oporu oddał się w ręce policji. Ponadto nawet przyznał się policji, że w jego mieszkaniu jest przygotowana pułapka z materiałów wybuchowych. Jeśli jesteś szalonym Jokerem z Batmana, próbujesz zabijać ludzi (łącznie z policjantami), dlaczego miałby ostrzegać policję przed pułapką? To nie trzyma się kupy.
  Holmes był wyposażony w egzotyczny strój

  CBS (http://newyork.cbslocal.com/2012/07/20/police-14-dead-in-colorado-the…) dalej mówi:
  W mieszkaniu były przeróżne i wymyślne urządzenia i broń: jedna strzelba, dwa rewolwery, nóż, kamizelka kuloodporna, kask balistyczny, urządzenie gazowe, maska gazowa, wojskowe ubranie SWAT i niezidentyfikowane materiały wybuchowe znalezione w jego aucie. W czasie strzelaniny miał na sobie maskę gazową, kask balistyczny, oraz ochraniacze na nogach, genitaliach i gardle.
  Inaczej mówiąc, facet był wyposażony w egzotyczną odzież przez kogoś kto miał związki z wojskiem i wojskowym sprzętem. To nie jest „samotny strzelec”. To ktoś wybrany do spełnienia misji, z podarowanym sprzętem i jakoś wrobiony by to zrobić.

  W mieszkaniu było wiele przeróżnych kabelków, sześć moździerzy, kilka pudeł z migającymi światełkami na lodówce, balony wypełnione jakimś proszkiem. . .

  FBI ma doświadczenie w inscenizowaniu takich ataków i powstrzymywaniu ich w ostatniej chwili. To nie było przestępstwo dokonane z pasji, lecz kosztowny, zaplanowany technicznie atak. Kto może za tym stać? Oczywiście FBI, znana z takich ataków, zobacz filmy:
  http://www.naturalnews.com/035849_domestic_terror_plots_FBI.html
  http://www.naturalnews.com/034325_FBI_entrapment_terror_plots.html
  http://www.naturalnews.com/033751_FBI_terrorism.html
  http://www.naturalnews.com/035757_FBI_terror_plots_false_flag.html

  Tajemniczy człowiek Holmes – nic o nim nie ma. Nikt o nim nic nie wie: (http://www.nytimes.com/2012/07/21/us/colorado-mall-shooting.html)

  W 2010 roku ukończył neurologię na Uniwersytecie California, Riverside, robił doktorat w Colorado. Obecnie był na zasiłku dla bezrobotnych. . .
  Pytanie: Jak bezrobotny student medycyny mógł sobie pozwolić na wydatek $20.000 na broń i ubranie?
  Dobry karabin AR-15 kosztuje co najmniej $1.000. Wiatrówka i rewolwer to kolejne $800. Kamizelka kuloodporna $800. W sumie wszystko co znaleziono mogło kosztować $20.000, i cywil miałby trudności w zakupie tego rodzaju sprzętu. Holmes zakupił 6.000 pocisków, co nie jest tanie.
  Pytanie: Gdzie mógłby bezrobotny student szkolić się w zakładaniu wymyślonych pułapek, chyba nie na uniwersytecie!
  Wszystko to prowadzi do jakiegoś wpływowego trzeciego uczestnika. Ktoś przekazał mu te umiejętności i sfinansował zakup tego sprzętu. Na pewno nie uniwersytet!
  Czy zainscenizowano to właśnie przed głosowaniem w ONZ nad porozumieniem w kwestii małej broni?

  Coraz bardziej wydaje się, że jest to celowy spisek rządowy, jak Operacja Fast and Furious [szybki i wściekły] dokonana przez ATF, która pomogła w przemycie dziesiątków tysięcy karabinów do Meksyku w celu wywołania „przemocy rewolwerowej” w USA, żeby za to obwiniać II Poprawkę.
  Wszystko wygląda na to, że James Holmes wykonał swoją „misję” i spokojnie oddał się w ręce policji i do wszystkiego się przyznał. Misja, jak się dowiadujemy, miała wywołać terror, media miały go powiększyć, na czas głosowania w ONZ, które może spowodować konfiskatę broni w całych Stanach. (http://lewrockwell.com/eddlem/eddlem61.1.html)

  Nawet Forbes wiele o tym pisał, Larry Bell ostrzegł czytelników o nadchodzącej konfiskacie broni. Powiedział, że przegłosowane porozumienie „zniszczy naszą suwerenność narodową i przez to pozwoli rządowi federalnemu na działania wyprzedzające ponad przepisy gwarantowane przez X Poprawkę. . .” (http://www.forbes.com/sites/larrybell/2011/06/07/u-n-agreement-should…)
  Inaczej mówiąc, to wszystko ma oznaki Fast and Furious Epizod II. Nie zdziwiłbym się gdyby sie okazało, że za tym stał ktoś z Waszyngtonu. W końcu jaki jest szybszy sposób na rozbrojenie narodu i przejęcie kontroli nad społeczeństwem, niż zainscenizowana przemoc, wina posiadania broni, wołanie do liderów „zróbcie coś!” Takie wołania nieuchronnie kończą się konfiskatą broni, i nie potrzeba dużo czasu zanim nastąpi prowadzone przez rząd ludobójstwo, czego byliśmy świadkami w przypadku Hitlera, Stalina, Pol Pota, Mao i innych tyranów.
  Rządy rutynowo mordują miliony
  Poniżej krótka lista rządowych mordów, niemal zawsze dokonanych po rozbrojeniu społeczeństwa (i zwykle uzasadnionym po zainscenizowaniu wydarzeń uzasadniających rozbrojenie):

  ponad 50.000.000 ofiar Mao Tse Tunga (Chiny 1958-61, 1966-69, Tybet 1949-50)
  ponad 12.000.000 ofiar Adolfa Hitlera (Niemcy 1939-1945) – obozy koncentracyjne, zgony cywilne i rosyjskich więźniów wojennych)
  ponad 8.000.000 ofiar belgijskiego Leopolda II (Kongo, 1886-1908)
  ponad 6.000.000 Józefa Stalina (ZSRR 1932-39)[?]
  ponad 5.000.000 Hideki Tojo (Japonia 1941-44)
  ponad 2.000.000 Ismail Enver (Turcja 1915-22)
  1.700.000 Pol Pot (Kambodża 1975-79)
  1.600.000 Kim Il Sung (Płn. Korea 1948-94)
  1.500.000 Menghistu (Etiopia 1975-78)
  1.000.000 Yakubu Gowon (Biafra 1967-1970)
  900.000 Leonid Breżniew (Afganistan 1979-1982)
  800.000 Jean Kambanda (Ruanda, 1994)
  więcej tutaj http://www.scaruffi.com/politics/dictat.html
  http://www.hawaii.edu/powerkills/DBG.CHAP1.HTM
  http://www.infowars.com/democide-government-killed-over-260-million-i
  „Monopol siły” jest bardziej niebezpieczny niż szalony strzelec. Tak, James Holmes i inni zwariowani strzelcy zabijają ludzi co roku. To straszne i złe, ale nic w porównaniu z milionami ofiar rządów, kiedy te zdobywają całkowitą władzę nad społeczeństwem.
  Najbardziej niebezpieczną rzeczą na świecie, jak się okazuje, nie jest samotny szaleniec z karabinem; ale rząd mający „monopol siły” nad całym społeczeństwem. I taki właśnie jest cel ONZ dla świata: odebranie wszelkiej władzy obywatelom i danie „monopolu siły” rządom na świecie, wzmacniając w ten sposób ich pozycję jako jedynej „prawomocnej” władzy na planecie.
  * * *
  Denver Shooting Conspiracy
  Spiskowa strzelanina w Denver
  http://aangirfan.blogspot.com/
  Oto co powiedział świadek na żywo stacji KCNC:
  „Kiedy siedziałem na swoim miejscu, zauważyłem, że do pierwszego rzędu podszedł człowiek, usiadł, i kiedy pokazywano juz kredyty, wyglądało jakby ktoś do niego zadzwonił.
  Poszedł w kierunku drzwi zapasowych, co według mnie było dziwne, żeby odebrać telefon. I wydawało się jakby być może je wyważał by je otworzyć, albo jakby ich nie zamknął całkowicie.
  Kiedy tylko rozpoczął się film, ktoś wszedł, ubrany a czarno, w masce gazowej, i rzucił puszkę gazu w widownię, gaz się rozszedł, i wtedy nastąpiły strzały”.
  * * *
  TWO GUNMEN – DARK KNIGHT IN DENVER – GLADIO
  Dwaj zabójcy – ciemny rycerz w Denver – Gladio
  http://aangirfan.blogspot.com/2012/07/dark-knight-in-denver-gladio.html
  21.07.2012

  Zabójcy zabijają 10, ranią 20 na premierze
  CHANNELS – ‎20.07.2012‎

  Co najmniej 10 osób zginęło i 20 zostało rannych kiedy dwaj strzelcy ubrani w maski gazowe i kamizelki kuloodporne otworzyli ogień w zatłoczonej sali kinowej w centrum handlowym w Aurora, Colorado. Policja aresztowała podejrzanych strzelców. . .
  „Fox News doniósł o 2 strzelcach i jeden z nich był rzekomo w areszcie”.
  Batman Shooting: Suspect’s Flat Booby-Trapped – World News Now

 4. Wosiu said

  1. Co do artykułu – niby wszystko ok tylko autor w kilku miejscach myli pistolet z rewolwerem.

  2. Co do tekstu podanego przez p. Olę Gordon – okazuje się, że Holmes jest prawdopodobnie Żydem, bywał opiekunem dzieci żydowskich na obozach letnich, a takimi opiekunami raczej nie są goje. Poza tym wygląda na Żyda.

 5. Aleksander said

  Brawo chłopaki, tak trzymać!
  http://tvp.info/informacje/polska/narodowcy-uczyli-sie-strzelac-i-rzucac-nozami/8049135

 6. Marucha said

  Byłbym ostrożny z używaniem broni przeciwko oficjalnym reprezentantom państwa. To się zawsze bardzo źle kończy, bez względu na racje broniącego się. Co mu z tego przyjdzie, że – załóżmy optymistycznie – sąd skaże policjantów po jego śmierci od kilkunastu kul?

 7. RomanK said

  Nie jest to tak slicznie- jak pisze Demoll….przykladow multum.. sam czlowiek w konfrontajci z Policja nie ma szans,,zadnych… nawet na opowiedzenie swojej wersji wyoadkow.
  Jedynym miejscem obrony jest sad…i tylko tam mozna mowic co sie uwaza za stosowne,,,oczywiscie w USA. Takbylo tez w PRLu..wladze dostwalay pypcia kiedy juz obrobiony i zapiety na ostati guzik oskarzony powiadal we Sadzie…Odwoluje wszystkie zeznania jako wynmuszone i nie przyznaje sie do winy…szlag trafial wszystkich.,.,ale bylo mozna….dzis juz nie:-))) Progress…
  Masacra w Colorado ,,typowa opsy…. z kozlem ofiarnym….potrzebna do wymuszenia zmian w prawie o posiadaniu broni,

 8. Zerohero said

  Re 2, JerzyS

  W jednym z niedawnych artykułów na Gajówce ktoś policzył liczbę egzukcji za caratu. Wychodziło średnio kilka na rok. Porównajmy to z bolszewikami. A kto to byli bolszewicy na początku XX wieku dla USA? Opozycja demokratyczna. Tak byli wprost nazywani. Dlatego u niektórych świadomych osób taką kurw***cę wywołuje jak o opozycji demokratycznej w Rosji ględzi nie tylko Wyborcza ale i Nasz Dziennik. Demokraci cholerni.

 9. Piotrek Wilk said

  Dziekuje, pani Olu, za poparcie moich osobistych refleksji. Gdy otworzylem w tej materii gebe, pytany zreszta, zaraz zostalem zawrzeszczany jako nawiedzony i szaleniec i teoria spiskowa i w ogole cha, cha, przeciez on (niby ja) nigdy nie byl normalny.

  W tej calej sytuacji zupelnie nic sie nie trzyma kupy.

  Cele organizatorow (jak to widze):

  1. Wzmoc niechec spoleczna do wyksztalconych osob (wyksztalciuchow, prawda, panie Romanie?)
  2. wywolac ogolnospoleczna hoplofobie i poparcie dla pozbawienia ludnosci broni krotkiej, dlugiej, wiatrowek, nozy, widelcy i wylalaczky.
  3. Podsycic nieufnosc miedzyludzka, zeby kazdy sie bal kazdego.
  4. Wzmozenie falszywego zaufania do przedstawicieli wladz porzadkowych (przypominam, ze policja nie ma obowiazku statutowego interwencji zanim przekroczenie prawa nie zostanie dokonane – przypominam przy okazji o tragicznym zastapieniu moralnosci przez prawo).

  Duzo mam w tej sprawie gorzkich slow do powiedzenia, ale lepiej niech sie zamkne…

 10. WW said

  To dzięki historii sześciostrzałowego jeszcze do dzisiaj w małych amerykańskich osadach i miasteczkach nie zamyka się domów na klucz, nawet nie ma zamków. Nikt nie odważy się powiedzieć coś obraźliwego w stosunku do kogoś a co dopiero zrobić coś złego, oszukać, okłamać albo nawet powiedzieć coś niestosownego do kogokolwiek. Nikt tam nie wejdzie do otwartego domu czy mieszkania.
  Gościnność jest na miarę „polskiej gościnności”. Spotkałem się z taką gościnnością także w Słowacji kiedy otworzono w końcu pas przygraniczny do Słowacji. Tam jednak nigdy nie było sześciostrzałowego. Tak więc to nie tylko sześciostrzałowy ale napewno przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa, uczciwości i dobrych manier.

 11. Rysio said

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: