Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kard. Konrad Koch: Papieżowi nie chodzi jedynie o ciągłość, mówił bowiem jasno o „hermeneutyce reformy”

Posted by Marucha w dniu 2012-08-05 (Niedziela)

31 lipca br. kard. Konrad (Kurt) Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, w wywiadzie udzielonym austriackiej agencji „Kathpress” poruszył kwestie związane z II Soborem Watykańskim, ekumenizmem i Bractwem Kapłańskim Św. Piusa X.

Na stronie internetowej „Kathweb” czytamy m.in:

„Szwajcarski kardynał Kurt Koch szczególnie polemizował z zarzutami lefebrystów, jakoby dokumenty II Soboru Watykańskiego miały różny stopień obowiązywania. «Mimo że istnieją formalne różnice pomiędzy rozmaitymi rodzajami tekstów — konstytucjami, dekretami i deklaracjami — to jednak nie zachodzi między nimi duża różnica, gdy idzie o wiążący charakter ich treści» — stwierdził dobitnie we wtorkowym wywiadzie udzielonym w Rzymie agencji «Kathpress» przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kardynał Koch podkreślił, że dekret o ekumenizmie miał swój doktrynalny fundament w konstytucji o Kościele, a ruch ekumeniczny, jeden z przedmiotów krytyki lefebrystów, «musi pozostać dla Kościoła najważniejszym zagadnieniem».

«Ojcowie soborowi od samego początku deklarowali — mówił hierarcha — że skupią się na dwóch głównych celach: odnowie Kościoła i przywróceniu jedności chrześcijan. Były to centralne zagadnienia całego soboru. Pod tym względem ekumenizm nie był pobocznym czy dodatkowym, ale głównym zagadnieniem soboru. I dlatego musi być centralnym tematem dzisiejszego Kościoła».

«Bractwo Św. Piusa X ze swoją krytyką soboru — kontynuował kardynał — reprezentuje stanowisko podobne do tego, które zajmował Marcin Luter. Oni oczywiście zakładają, że II Sobór Watykański pobłądził. A to, że sobory mogą błądzić, również nawiązuje do twierdzeń Marcina Lutra. I dlatego tradycjonaliści muszą zadać sobie pytanie o to, gdzie w rzeczywistości sytuują ich poglądy, które głoszą».

«Sobór Watykański II, który rozpoczął obrady przed 50 laty, chciał i podjął się odnowy Kościoła, ale nie stworzył nowego Kościoła. Kościół potrzebuje dziś reorientacji na odnowę» — powiedział szwajcarski kardynał i przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który tuż po objęciu urzędu mówił w swym programowym przemówieniu o doniosłości soboru, «hermeneutyce braku ciągłości i zerwania» oraz «hermeneutyce reformy». «Papież nie miał na myśli jedynie ciągłości, jak to czasami mu się przypisuje — dodał kardynał Koch — a to właśnie twierdzą tradycjonaliści»” (źródło: kathpress.at, 31 lipca 2012).

Im większa liczba teologów przyznaje, że nie wszystko, co powiedziano i napisano podczas II Soboru Watykańskiego, należy do depozytu wiary — to, że tak się dzieje, w największej mierze Kościół zawdzięcza konsekwentnej postawie FSSPX — tym głośniej wypowiadane są zaklęcia mające nadać wypowiedziom Vaticanum II rangę superdogmatu. Tym razem do chóru „zaklinaczy” dołączył kard. Koch, który przy okazji popełnił ekumeniczne faux pas, porównując „lefebrystów” do luteranów. Czy protestanccy „partnerzy w dialogu” nie będą mieli o to do kardynała pretensji? Czy tego typu porównania nie zakłócą radosnej atmosfery wspólnych katolicko­-luterańskich przygotowań do obchodów 500­-lecia reformacji?

http://news.fsspx.pl

Dokumenty II Soboru Watykańskiego to szatańska mieszanina niewątpliwych prawd (których jeszcze taktycznie nie zaatakowano) z błędami herezjami. Taki pasztet końsko-zajęczy: pół konia, pół zająca.
Czy jest w ogóle do pomyślenia, aby w Kościele Katolickim pojawiały się obok prawdy – błędy i kłamstwa? Czy jest dopuszczalne, aby nawet głowa Kościoła stawiała prawdę i fałsz na jednym poziomie i usiłowała budować między nimi mosty?
Dlatego II Sobór ma być anulowany w całości.
Admin

Komentarzy 9 to “Kard. Konrad Koch: Papieżowi nie chodzi jedynie o ciągłość, mówił bowiem jasno o „hermeneutyce reformy””

 1. kosak0 said

  mam pytanie do szanownego Admina albo kogokolwiek tutaj, czy może wie ilu żydomasonów uczestniczyło w II sabacie watykańskim ???

 2. wet3 said

  @ 1
  Dokladnie nie wiemy. W „Nowotworach Watykanu” pan Pajak daje nam ich liste. Dalej mozna sie tylko domyslac.

 3. WW said

  „Szwajcarski kardynał Kurt Koch…” czy to szwajcarski czy możnaby a raczej trzebaby dać inną nazwę. To jest kardynał a więc jest drugorzędną sprawą skąd pochodzi.
  Kardynałów którzy przyczynili się do tego co zaistniało po SWII w KK było wiele.

  Użycie terminu „lefebryści” otwiera drogę do terminu „wojtyliści” posługując się mentalnością Kurta Kocha. Dalej ta mentalność Kocha porównującego Bractwo Św. Piusa X do Lutra to tupet.

  „…i dlatego tradycjonaliści muszą zadać sobie pytanie o to, gdzie w rzeczywistości sytuują ich poglądy, które głoszą».”
  Tradycja to tylko jedna z rzeczy którą zinfiltrowany Sobór II przewrócił do góry nogami.
  Ostrzeżenia zawarte w „The Plot Againist The Church” nie poskutkowały. (Tekst polski jest już dostępny w internecie. Tradycyjne wydanie książkowe w języku polskim jeszcze nie.)

  „«Papież nie miał na myśli jedynie ciągłości, jak to czasami mu się przypisuje — dodał kardynał Koch — a to właśnie twierdzą tradycjonaliści»””. „Tłumacz myśli” B. XVI-tego ten Koch albo autor tego artykułu.

 4. Jan said

  Jan powiedział(a):
  Rozmowy FSSPX z Rzymem można porównać z wysłaniem delegacji kur do lisiej nory w celu „porozumienia”.
  Dalej, deklaracja kardynała Kocha o nie odstąpieniu od tzw. ekumenizmu potwierdza, że jest on celem i środkiem przebudowy Kościoła wg wskazań starszych i mądrzejszych. między przedsoborowym a posoborowym jest różnica taka jaka między Mszą św. trydencką a Novus Ordo. Jedna pochodzi od Boga i jest Ofiarą Chrystusa Pana a druga spotkaniem wiernych z przewodniczącym.
  Forma zgromadzeń w praktyce zależy od widzimisię przewodnika i inwencji aktywistów parafialnych. Dlaczego to stół nie może posiadać Relikwii jak w Ołtarzach, a nawet nie może stać na nim Krucyfiks.
  Zamiast ekumenizować i zwalczać Tradycję może lepiej byłoby gdyby hierarchowie starali się nawrócić chociaż trochę owieczek we własnych diecezjach a nie szukać nieprzyjaciół i ignorantów naszej świętej wiary.
  Kto z kim przestaje takim się staje.
  .

 5. Tralala said

  Wspomnienie roku 2009 – problem z przylaczaniem do Rzymu.
  W 2009 r. brat Jean bedacy wtedy w Paryzu w kosciel sw. Mikolaja ujawnil „spisek” dzialajacy na rzecz przylaczania Bractwa do Rzymu.
  Malo kto zna te historie, a moze warto wyciagnac ja spod dywanu.
  List brata Jean’a tutaj zamieszczony jest dodatkiem do przeprosin za irytacje jaka okazal podczas dyskusji na temat „przylaczania”, a przy okazji tlumaczy nam meritum sprawy.
  (tlumaczenie dokladne, pomijam niepotrzebne dluzyzny, tekst skanowany, linku brak). Obecnie frère Jean jest w klasztorze w Morgon.

  Frère Jean
  Couvent St Antoine Aurenque
  Castelnaud’Arbieu
  32500 FLEURENCE

  Aurenque, le 11 Février 2009
  Notre Dame de Lourdes
  Déclaration Annexe

  Monseigneur,
  Mon révérend Père,
  Ma révérende Mère,

  W pelni swiadom, przed Bogiem i przed ludzmi, a dla wspolnego dobra tradycji katolickiej – a wiec Kosciola – wydaje mi sie byc moim obowiazkiem dolaczyc do mojego listu z przeprosinami co nastepuje :

  Po mojej niesmialej interwencji 5 lutego pod wplywem naciskow na mnie czy to w kosciele sw.Mikolaja, czy w Caussade, odpowiedzialem, ze przepraszam za forme (zlosc), ale nie za poruszane kwestie (skarga).

  Zaluje wiec szczerze, ze sie unioslem, nie tylko dlatego, ze moglo to kogos oburzyc (chociaz dostalem listy i telefony z gratulacjami), ale tez dlatego, ze moglo zdyskwalifikowac i przyslonic meritum sprawy. Co wiecej, zwykly list przepraszajacy moglby dac do myslenia, ze zaluje tego co powiedzialem i czuje sie zmuszony inaczej spojrzec/rozpatrzyc poruszona kwestie, a nawet ja wyjasniac.

  Moje pierwsze spotkanie z JE Mgr Lefebvre’em odbylo sie w czerwcu 1973 w Ecône kiedy zaprosil moich rodzicow (oddali spadek na rzecz seminarium) na rozmowe przy obiedzie. Trzy lata pozniej bylem na mszy w Lille. Moi rodzice poswiecili caly swoj majatek rodzinny na zakup budynkow dla Tradycji. Teraz oddaja ich ostatnie sily aby urzadzic miejsce dla naszego klasztoru w domu, ktory kupili sprzedajac resztke swoich dobr.
  Mysle, ze moj stary ojciec umrze na atak serca jezeli pewnego dnia dowie sie, ze wszystkie te budynki przechodza pod kontrole posoborowego Kosciola.
  Z ambony do wiernych, zawsze az do ostatniej niedzieli bronilem FSSPX i oglaszalem jego komunikaty. Musze sie przyznac jednak do jednego wykroczenia – jezeli to bylo wykroczenie- pierwszy oglosilem « bouquet spirituel » w 2006. Po przeczytaniu 3 intencji w porzadku podanym przez Bractwo, poczynajac od uwolnienia mszy Piusa V, dodalem, ze wg. mnie to Spoleczne Krolestwo Naszego Pana Jezusa Chrystusa zasluguje na pierwsze miejsce. (Monseigneur Lefebvre powiedzial, ze ten punkt jest wazniejszy od mszy. Cf. « L’Église infiltrée… » p.70).

  Jezeli nie zarzadzilem spiewania Te Deum po Motu Proprio, czego decyzje moj przeor mi pozostawil, to dlatego, ze nie chcialem oklaskiwac tekstu, ktory stawia na tej samej pozycji ryt mszy tradycyjnej (orgig. de toujours) i dzisiejszej mszy „skundlonej”, jak czesto nazywal ja Mgr Lefebvre. Przeczytalem jednak komunikat Mgr. Fellay’a dla wiernych, ktorego Suresnes mi nie przyslalo, a znalazl mi ten tekst na internecie jeden z wiernych. (…)

  Przepraszam za to przdluzanie, ale nie chce aby myslano, ze jestem przeciw FSSPX, sedevecantysta, itd…FSSPX uwazam za dzielo Kosciola, druga matke dla mnie : jemu zawdzieczam utzymanie mojej integralnej wiary, moje kaplanstwo i dlatego wlasnie irytuje sie gdy uwazam je za zagrozone.

  Jeden z pierwszych kaplanow FSSPX opowiadal mi pewnego dnia podczas swiecen w Ecône, ze ojciec uczyl go wywrotowych/przewrotowych metod, lecz zabronil uzywania ich.
  Podczas swojej profesory w Ecône umial dzieki temu zdemaskowac kilku seminarzystow-wywrotowcow co zglosil kanonikowi Berthod i Mgr Lefebvre’owi. Ten ostatni nie chcial ich usunac, skad inad byli dobrymi uczniami. Kanonik Berthod uwazal, ze sprawa jest powazna i grozil dymisja jezeli te wywrotowe elementy nie zostana wydalone. Stad wiadomo jak i dlaczego Ecône stracilo jednego ze swoich najlepszych profesorow i przezywalo powazny kryzys niezgody podczas nastepnych lat.

  Bez pretencji bycia ekspertem w tych sprawach i jeszcze mniej bycia zaangazowanym w walke antywywrotowa – jako ze poswiecilem sie calkowicie Bogu – wiem jednak o czym mowie uzywajac slowa „wywrotowy” i znam sie nieco na przetwarzaniu informacji przed wyciaganiem z nich wnioskow. Kiedy wziolem mikrofon, powiedzialem , ze wraz z liczna grupa kaplanow zaniepokojeni jestesmy ewolucja rozmow FSSPX z Watykanem, ktory wydaje sie pomalu (lecz pewnie) prowadzic nas do przylaczenia z Rzymem posoborowym i medernistycznym.

  Mowiac w imieniu innych kaplanow, z ktorzych 2 zachecalo mnie do zabrania glosu, – co mi sie zdecydowanie nie podobalo – podczas tej okazji nie przedstawilem nawet mojej prywatnej opinii jasnej dla mnie od 5 lat, ze ta ewolucja jest niczym innym jak zgrabnie zorganizowanym procesem planowanym przez pewnych wywrotowych kaplanow, ktorym udalo sie zajac strategiczne miejsca w FSSPX (superioraty, seminaria, media i finance) w celu przylaczenia (do Rzymu).

  Jean Vaquié przed swoja smiercia w 1992 r. ustalil liste tych seminarzystow (owczesnie) i kaplanow wywrotowcow : i jezeli niektorzy z nich sa dzisiaj „przylaczeni” (jak x. Leschenne), inni w dalszym ciagu zajmuja wazne i wplywowe stanowiska, szczegolnie we Francji. Jeden z nich nosi nawet habit. W schemacie tej wywrotowej organizacji
  na wyzszych polach trzeba umiescic bylego ucznia profesora Borell’a (Nancy), ktory pod pseudonimem Michel Beaumont naucza naszych wiernych w Fideliter (N°163, st. 20-25), ze wedlug klasycznej doktryny papiezy Krolestwo Socialne Naszego Pana Jezusa Chrystusa nie jest dzisiaj mozliwe w swiecie. [x.Beaumont = x.Celier]

  Po moim powrocie do Paryza o postepie procesu przylaczania, dowiedzialem sie z ulotki dostarczonej przez wiernego majacego internet, ulotki do podpisania naszego poparcia dla Benedykta XVI. W zapowiedziach niedzielnych uznalem za konieczne ostrzec wiernych przed ta kampania tlumaczac im, ze powinnismy popierac papieza naszymi modlitwami, poniewaz ciazy na nim wielka odpowiedzialnosc, lecz nie ma mowy o bezwarunkowym poparciu w momencie kiedy oswiadczyl (oss.nom.fr 23/30 Déc. 08, p.6), ze Kosciol raduje sie z autonomii (niezaleznosci) Panstwa od/i Kosciola bedacej wielkim postepem ludzkosci. I zaprosilem naszych wiernych do przeczytania artykulu Mgr Tissier de Mallerais o powaznych bledach w nauczaniach (i nie poprawianych w nowych wydaniach) profesora Ratzinger’a (Sel de la Terre N° 67, p.22-54).

  Sledzac glebiej te petycje znajduje sie jej zrodlo na stronie forum katolickiego (http://www.leforumcatholique.org/message.php?num=463376), gdzie kazdy moze przeczytac, ze wyplywa ona i popierana jest przez G.R.E.C., „Grupa Refleksji Miedzy Katolickiej”, dzialajaca od 1997 (nigdy nie bylismy poinformowani o istnieniu tego Klubu od ponad 10 lat juz !) gromadzaca kler i laikow wszelkich tendencji tradycyjnych i pracujaca nad ” doprowadzeniu pewnego dnia do zgody formalno-prawnej”. Co wyraznie dotyczy jedynie FSSPX jako jedynego reprezentowanego w GREC (jeszcze) nie przylaczonego.

  Ta organizacja, czytamy tam, popierana jest przez nuncjusza Stolicy Apostolskiej, Mgr Baldelli i Mgr Breton, biskupa Aire et Dax, reprezentujacego w niej biskupow Francji.
  Dowiedzialem sie zreszta od kolegi z FSSPX, ze Mgr Breton opowiedal mu o poznaniu na jednym z zebran GREC ksiedza Cacqueray (superior Francji). Nie bylem zdziwiony kiedy powiedziano mi, ze ks. Cacqueray namawial wiernych do podpisywania petycji (o poparciu dla B XVI).

  Czy trzeba wiecej dowodow na detrminacje wladz FSSPX do przylaczania sie do posoborowego Rzymu? Czy trzeba odsluchac audycje z radia Courtoisie z 17. 07. 2007 gdzie ojciec Lelong, aktywny czlonek GREC nie bal sie zapewniac sluchaczy, ze wg. niego obecna dyrekcja FSSPX bylaby „kupiona” do sprawy przylaczania i ze musi jedynie popracowac nad zredukowaniem i /albo zamknieciem ust stawiajacych w FSSPX opor?

  Jestem absolutnie swiadomy powagi tych rewelacji i ich konsekwencji. Wazylem je i weryfikowalem na tyla na ile to mozliwe srodkami, ktore opatrznosc mnie wspomagala.
  Jestem swiadomy, ze nie moge dluzej milczec, ani zadowolic sie jedynie modlitwa, ani czekac kiedy dom splonie, aby wolac po straz pozarna. Jestem absolutnie pewien spelniania obowiazku i woli boskiej mowiac wam to wszystko. Teraz wasza kolej decydowac wg. waszego sumienia, i myslenia o wielu duszach, ktore NSJCH wam powierzyl z czego bedziecie musieli zdac Mu sprawe na sadzie ostatecznym w glownym raporcie wiary: „Czego zadasz od Kosciola? – Wiary”

  Moja przyszlosc? Oddaje sie calkowicie Opatrznosci. Czekam na wyrzucenie na ulice, obrzucenia epitetem „sedevekantysty” (usuwanie na margines przez difamacje jest klasyczna metoda wywrotowcow). Gdyby mi sie zdarzyly jakies nieszczescia (bo trzeba wszystko przewidziec) zawierzylem ten list i wszelkie palace dokumenty pewnym przyjaciolom, zdolnym je uzyc i rozpowszechnic w razie potrzeby. Wiem, ze moi rodzice popieraja mnie, pomoga zaczac od nowa, a raczej kontynuowac klasztorne zycie gdzie indziej. Przykro mi stac sie „blakajacym sie”, lecz jezeli taka jest wola boska podczas tego niesamowitego kryzysu, Fiat!

  Nie mam absolutnie zaufania do bp. Fellay’a ktory cala te operacje kryje swoim autorytetem, nie bardzo mam zaufanie do bp. Williamson’a, ktory byl widziany w Rzymie
  podczas swoich sekretnych spotkan tydzien p oWielkiej Nocy w 2008.
  A co do 2 pozostalych biskupow, mam nadzieje, ze w oficjalnym dniu przylaczenia (ktory nie powinien byc bardzo odlegly sadzac z wieku B XVI) lub wczesniej, jeden z nich przynajmniej powstanie i bedzie kontynuowal walke Mgr Lefebvre.

  Tego dnia, niech nasi bracia z Morgon i Aurenque, ktorzy nie zgadzaja sie na kapitulacje w walce o Wiare, wiedza ze wroce aby sie oddac w posluszenstwo ich przeorowi, lub starszych. W oczekiwaniu pozostanmy zjednoczni w modlitwie rozancowej ufajac w ostateczny triumf Niepokalanego Serca Marji.

  Fr. Jean O.F.M.

 6. JO said

  ad.5. Kazda zagrywka Modernistyczna, prosoborowa, PrzeciwTradycji , chocby byl i Biskupem Bractwa Piusa X lub zwyklego Wiernego Katolickiego dyskwalifikuje go w chierarchii az do Bycia Poza Kosciolem….

  Dawniej exkomunikowano kazdego, kto przekraczal granice Wiary Katolickiej i trwal w Bledzie
  Dzis Judeokosciol zatarl granice Wiary Katolickiej oraz zatarl czas Trwania w Bledzie….powodujac Utrate Wiary wielu Katolikow

  Ku mojemu smutkowi nawet Pani Aga zaczyna od czasu do czasu miec postawe Posoborowca….zblizajac sie ostanio tym do wypowiedzi nie tak dawnych Pana Romana K, ktore zdziwily Wielu

 7. WW said

  Ad # 6
  „Dzis Judeokosciol zatarl granice Wiary Katolickiej oraz zatarl czas Trwania w Bledzie….powodujac Utrate Wiary wielu Katolikow.”
  Jakże perfidne przy równoczesnej ograniczonej skuteczności „starszych i mądrzejszych”. Do czasu, bo Królestwo Chrystusa Nie Jest z Tego Świata. Nie ze świata „starszych i mądrzejszych”, ich mentalności i ich (jakoby) młodszych braci. Tego Królestwa nie nie przemogą „starsi i mądrzejsi” bo do niego nie ma dostępu ich mentalność. Do niego jedynie wkradają się na zasadach Judasza i jego naśladowców i czynią to co uczyniłJudasz. Czynią okrucieństwo ale Królestwo nawt z martwych wstaje bo nie jest z ich świata.

 8. aga said

  Pan JO w charakterystyczny dla siebie sposób przesadza. To raczej Pan ma wspólne poglądy ze wspomnianym osobnikiem,bo obydwaj krytykujecie w sposób niewybredny papieża.A wychwalacie prawosławie. dzieli was tylko sprawa autonomii ukrainy.
  Pan,JO nawet nie zauważa,ze wychwalając na tym forum sxhizmę prawosławną,korzystal mimowolnie z owoców „zatrutych” 🙂 II SW,bo robiąc tak za czasów Piusa XI byłby wyklęty.

 9. aga said

  Cudowne uzdrowienia za przyczyną Jana Pawła II

  W Watykanie istnieje już pokaźna dokumentacja licznych cudownych uzdrowień, które się dokonały za pośrednictwem Ojca Świętego Jana Pawła II. Pragniemy przedstawić historię dwóch z nich.

  1. Bliski współpracownik Papieża Jana Pawła II kard. Francesco Marchisano, odpowiedzialny za Bazylikę św. Piotra, ujawnił szczegóły swojego cudownego uzdrowienia dzięki modlitwie Ojca Świętego. Ten włoski kardynał zaprzyjaźnił się zks. bp Wojtyłą w 1962 r. Przed pięcioma laty poważnej operacji została poddana jedna z głównych szyjnych arterii, która dostarcza krew do mózgu. Niestety, podczas operacji, na skutek lekarskiego błędu, została sparaliżowana jego prawa struna głosowa. Mówił tak cicho i niewyraźnie, że nie można go było zrozumieć. Pewnego dnia przyszedł odwiedzić go Ojciec Święty. Dotykając chorego miejsca powiedział: „Nie lękaj się, zobaczysz, że Pan na nowo da ci głos. Będę się modlił za ciebie”. W krótkim czasie po tym spotkaniu został całkowicie uzdrowiony.

  2. Państwo Szechyńscy mają sześcioro dzieci. Ich córka Wiktoria urodziła się w Polsce w 1982 r. Zaraz po urodzeniu stwierdzono u niej złośliwego guza w piersi. W grudniu 1982 r. cała rodzina Szechyńskich emigrowała do Toronto. Guz rakowy u Wiktorii nieustannie się rozrastał. Leczenie okazało się nieskuteczne. Lekarze dawali Wiktorii maksymalnie trzy lata życia. W czasie pobytu Ojca Świętego w Toronto w 1984 r. rodzice dziewczynki za wszelką cenę chcieli, aby Jan Paweł II dotknął ich nieuleczalnie chorą córkę i pomodlił się za nią. Pragnęli w ten sposób całkowicie oddać swoje dziecko Bogu. Niestety, osobiste spotkanie z Papieżem okazało się niemożliwe. Nie zrezygnowali jednak i napisali do Watykanu z prośbą o prywatną audiencję dla Wiktorii. Ku ich wielkiej radość odpowiedź była pozytywna. Audiencja została ustalona na marzec 1985 r. Do Rzymu poleciała tylko mama z chorą córką. Danuta Szechyńska wspomina ze łzami w oczach moment, jak w Watykanie Jan Paweł II pojawił się i szedł w ich kierunku. Ojciec Święty wziął Wiktorię i ucałował ją. Powiedział do matki: „módl się i całkowicie ufaj Panu Bogu. Jeżeli Bóg zadecyduje, że Wiktoria ma pójść do Niego, to ją do siebie zabierze. Jeżeli Jego wolą jest, aby pozostała u Ciebie … to tak się też stanie. Traktuj Wiktorię tak samo, jak inne twoje dzieci. Będzie tak, jak Pan Bóg pragnie, aby się stało”.

  Następnego dnia po audiencji mama z córką wróciły do Toronto. Po powrocie do Kanady Wiktoria tak źle się poczuła, że musiano natychmiast odwieźć ją do szpitala. Lekarze byli pewni, ze to są ostatnie chwile jej życia. Po kilku dniach leczenia stwierdzili, że będzie lepiej, by Wiktoria wróciła do domu i zmarła w otoczeniu najbliższej rodziny. Po powrocie do domu, ku zaskoczeniu wszystkich, Wiktoria poczuła się bardzo dobrze. Późniejsze badania stwierdziły całkowite zniknięcie dużego guza nowotworu.

  Teraz Wiktoria ma 22 lata, a regularne badania lekarskie wykazują całkowite uzdrowienie. Studiuje prawo, jest osobą głęboko wierzącą, dużo czasu poświęca na codzienną modlitwę, kocha sport, a szczególnie pływanie, jazdę na nartach, grę w piłkę nożną, uwielbia chodzenie po górach i wspinaczkę wysokogórską. Każdego poranka jej pierwszą czynnością jest modlitwa, dziękczynienie Bogu, że dał jej kolejny dzień życia, kolejną szansę.

  W sobotę 2 kwietnia po godzinie 15 czasu kanadyjskiego, poczuła wewnętrzny impuls, aby pójść do swego pokoju, w którym wisi jej fotografia z Ojcem Świętym, aby się modlić w intencji ciężko chorego papieża. „Klęknęłam i modliłam się, dopiero później przyszła do nas wiadomość, że właśnie w tym samym czasie umierał Jan Paweł II. Modliłam się i płakałam. Wypełnił swą misję na ziemi… nauczył nas, jak mamy żyć, cierpieć i umierać. Nauczyłam się, jak ważne jest życie, jak kruche jest ono na ziemi, że całkowicie jesteśmy w rękach kochającego Boga oraz jak wielkim skarbem jest wiara. To jest chyba najważniejsze, co papież Jan Paweł II przekazywał całemu światu w czasie swojego pontyfikatu”.

  Przesłał z Kanady
  ks. Jacek Nowak TChr

Sorry, the comment form is closed at this time.