Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Byliśmy przeciw powstaniu
  Boydar o Faza fermentacji
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (53 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (53 – …
  JerzyS o Szumowski dla money.pl:…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (53 – …
  gnago o Łukaszenka: zyskał miesiąc – s…
  Głos Prawdy o Łukaszenka: zyskał miesiąc – s…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (53 – …
  Maverick o Wolne tematy (53 – …
  Marucha o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  PanSmetek o Łukaszenka: zyskał miesiąc – s…
  tak na koniec o Wolne tematy (53 – …
  NC o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  NyndrO o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 519 obserwujących.

Fotki z Torunia

Posted by Marucha w dniu 2012-08-16 (Czwartek)

Tym razem sporo fotografii (ale i tak za mało) z jednego z najciekawszych miast w Polsce, gotyckiegoTorunia.
Są tu uliczki staromiejskie, Zamek Krzyżacki wraz z jego muzeum, Dom Kopernika oraz widoki ze stateczku pływającego po Wiśle.

Gajowy Marucha

Komentarzy 28 to “Fotki z Torunia”

 1. Kronikarz said

  😉

 2. Greg said

  okiem pasjonata fotografii mogę powiedzieć, że dwie fotki mi się na prawdę podobają – „Zamek krzyżacki” (ten pierwszy) i „Kot na parapecie” (z napisem „wakacje”)

 3. Marucha said

  Re 2:
  Dziękuję!

 4. Krzysztof said

  Oczekuję od Pana foto miejsc przyszłych obowiązkowych pielgrzymek: -franciszkańską szkołę języka hebrajskiego, oraz „Corporation” ojdyra. 😉

 5. Zbigniew Kozioł said

  A ja wykorzystam fotografie dla moich uczniów w rosyjskiej szkole, w zbliżającym się roku szkolnym, gdy będę im opowiadał, w nowej już klasie, o historii pojmowania świata i o Koperniku (oczywiście za przyzwoleniem Gajowego, o które to przyzwolenie nawet nie pytam, bom pewien, że takowo jest).

 6. Zbyszko said

  Panie Gajowy, Pana wyprawy i relacje fotograficzne z tych wypraw, są wyrazem prawdziwego patriotyzmu i miłosci do naszej Ojczyzny i… zaprzeczeniem tego zidiocenia tych przede wszystkich nowobogackich Polaków, dla których liczy sie tylko ulop za granicą i to najlepiej w Tunezji, Egipcie, Kenii, różnych Majorkach, Malediwach itd,itd. Czymżesz by siępochwalili w swoim snobistycznym, raczej tępawym (w sensie świadomości) środowisku. Piękne w tym kontekście Pana świadectwo.

 7. Kronikarz said

  Trzeba podac zrodlo, tak czy owak – ad 5

 8. RomanK said

  Fotki sa piekne….robione widzacym okiem , dla ktorego to- na co patrzy jest czewcia jego serca….i duszy….
  Bog Zaplac !… panie Waclawie….

 9. Zbigniew Kozioł said

  Pan Kronikarz…

  O… oto niechaj pan mnie nie poucza 🙂 Z przyjaźnią.

  A tak całkiem inaczej. To mi się wzięło na nastroje. Ale też, czy ten Cyryl do Polski tylko dlatego, że tak on sobie zachciał? Chciałoby mi się myśleć, że poniekąd i maleńką cząstkę i ja mam w tym. I Marucha jeszcze większą. I Okudzawa. I też Sława Przybylska która być może ma w poprzek.

  Wolę wykonanie Okudzawy. Ale to jest też powalające przez piękno.

 10. Kronikarz said

  Panie Zbigniewie

  Slawa Przybylska przepyszna.

  Zamiast sie bezpodstawnie zloscic, to niech mi Pan powie, czego szuka ten „damian” i czy on zyd czy bolszewik, a moze jedno i drugie.

  A moze ma racje ?

  ~damian- (glos w dyskusji)

  „Wybrał sobie przyjazd do Polski w 90 rocznicę ich najazdów bolszewickich na Polskę pod płaszczykiem REWOLUCJI , a obecnie pojednania. To realizator linii Putina wytyczonej podobnie jak przez komunistycznego dyktatora i premiera Rosji- Lenina, Trockiego, Stalina, Dzierzyńskiego i Woroszyłowa. Bolszewicka Rosja szermowała wówczas chwytliwymi hasłami pokoju i sprawiedliwości społecznej, nowego ładu społeczno-ekonomicznego, uzyskując poklask wielu szarych obywateli państw i niektórych polityków Europy Zachodniej. Lew Trocki, drugi obok Lenina przywódca Rosji i naczelny komisarz Armii Czerwonej – na tajnym posiedzeniu rządu rosyjskiego na Kremlu nakreślił szczegółowo plan agresji Rosji na państwa Europy. Agresję Armii Czerwonej nazywał rewolucją, która dąży na spotkanie europejskiego proletariatu, który wie, że może ono nastąpić tylko nad trupem białogwardyjskiej Polski. Dokładnie 1 maja 1920 w Moskwie na Placu Czerwonym w przemówieniu do dywizji sowieckich wyruszających do walki z Polakami Lenin rzucił komunistycznoimperialne hasło: Naprzód na Zachód , przez trupa Polski do serca Europy! Dzierżyński nie chciał już nawet pozorów niepodległej Polski, a cele sowieckiej polityki zagranicznej definiował następująco: Nasza granica winna być przesunięta na Bug, zachodnia Ukraina wcielona do Ukraińskiej Republiki Sowieckiej…. jak też stworzona być musi wspólna granica z Niemcami. Dzierżyński, zwany krwawym Feliksem, tak charakteryzował samego siebie. Serce swoje uzbroimy w stal, wykąpiemy w krwi bojowników, uczynimy je okrutnym, twardym i nieubłaganym. Uczynimy je takim, aby do niego nie miała dostępu ani litość, ani współczucie, aby wzdrygnęło się przed morzem krwi, jaką my przelejemy. Bez litości, bez miłosierdzia tępić będziemy naszych wrogów. Niechaj tysiące pławią się we własnej krwi. Dość już umaczaliśmy nasze czerwone sztandary w krwi tych, co walczą za sprawę ludu. Zorganizujemy masakrę metodyczną. Potrzeba nam dużo krwi. Woroszyłow pobity w Polsce, raportował swym zwierzchnikom na Kremlu przyczyny klęski Armii Czerwonej: Przeklęta, ciemna Polska wykazała szowinizm i tępą nienawiść do Ruskich.”

  http://fakty.interia.pl/religia/news/patriarcha-cyryl-i-w-warszawskiej-katedrze-prawoslawnej,1833030,5930#commentsZoneList

 11. Marucha said

  Re 8:
  No to specjalnie dla p. Romana – cztery dodatkowe zdjęcia z Torunia.

 12. 25godzina said

 13. 25godzina said

 14. Wandaluzja said

  Jaki Zamek Krzyżacki? BRAMNE- Toruń było miastem WSPANIAŁYM już za Bolesława Chrobrego, który zdobył je na Prawdzicach w roku 1015, a Krzyżacy nadali miastu prawo lubeckie a nazwę TORUŃ a w XIV wieku mieli WYDZIERŻAWIĆ zamek toruński. Najważniejsze jest jednak to, że Bramne było centrum metalurgii Powiślańskiej, na szwedzkiej rudzie i sokalskim węglu, toteż musiał je zbudować Asklepios ze Lwowa jako MORSKI PORT ŚRÓDLĄDOWY, jakim Toruń było do XVIII wieku.
  Wyszogród Bolesław III zdobył na Prawdzicach przy pomocy wież oblężniczych na okrętach i DZIĘKI WĘGROM w r. 1113, który przemianował na BYDGOSZCZ.. Oczywiście nie chodziło tu o biedną Bydgoszcz średniwoieczną, ale Wspaniałą Bydgoszcz, którą Krzyżacy zniszczyli w r. 1346.
  Była to Polska Wenecja a Wspaniałą Wenecję zbudowali Węgrzy po aneksji w r. 1084.

 15. Maciej said

  Do Admina:

  Panie Gajowy jakby był pan w okolicy to polecam …

  http://www.lednicamuzeum.pl/aktualnosci/xiii-zjazd-wojownikow-slowianskich_315.html

  Można także pierwszą stolicę Polski zaliczyć na trasie

 16. Wandaluzja said

  W 2006 r. była na Ratuszu Wrocławskim wystawa TAJEMNICE GÓRY ŚW. WAWRZYŃCA – Wykopaliska archeologiczne w Kałdusie. Wykopaliska na Górze Zamkowej w Chełmnie prowadził UKM a Wystawa, Konferencja i Odczyt musiały zaś być we Wrocławiu, gdyż TYLKO JA tłumaczyłem fenomen Góry Zamkowej.
  Na chełmińskiej Górze Zamkowej odkryto cmentarz DUŃSKI wyznania Marii Magdaleny, a Goci-Gepidzi opuścili Mazowsze po bitwie nad Nidą w r. 453, bo otrzymali w podziale łupów Skarbiec Attyli i ziemię między Cisą a Karpatami. Najdziwniejsze było jednak to, że badania dendrologiczne w Polsce i Niemczech wykazały, że Wzgórze Zamkowe było NADSYPYWANE ok. r. 2700 pne, co tłumaczyłem tylko ja.
  Szreniawa (kultura amfor kulistych) po zdobyciu Chełmna kazał PRZEBUDOWAĆ zamek, ale ponieważ Góra Zamkowa była za niska dla kontrolowania Wisły to trzeba było ją NADSYPAĆ. Wrrótce jednak Serenowie zdobyli cały prawy brzeg Wisły aż do Puław, toteż budowę zamku w Chełmnie porzycono na rzecz zamku w Wyszogrodzie Mazowieckim, gdzie znaleziono zakopane podczas budowy zamku sanktuarium megalityczne i 2 sierpy ŻELAZNE na zakopanej drodze do mostu na Wiśle.
  Szreniawa tak się rozwielmożnił, że kazał sobie zbudować pałac Biskupi w Kielcach, ale został wyproszony przez Egipcjan (kultura pucharów dzwonowatych z Wenecji) więc zbudował sobie Zamek Ujazdowski, w ZGODZIE ze starym sanktuarium megalitycznym.

 17. RomanK said

  Ha….panie Waclawie…symbolika….symbolika…ksztaltuje nasza podswiadomosc…. a ta..jazn…
  Ile madrych ludzi w Polsce…dziala po cichu..zeby glosbo nie bylo o tej dzialalnosci///// skutkach….
  Jak wielka sztuka jest…umiec patrzec…i widziec….

 18. 166 bojkot TVN said

  A może Marucha sprawdziłby tam niedaleko na miejscu co z ta Malmą?
  166 znalazło dzisiejszą informację http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/637751,malma-trafi-do-sadu-najwyzszego-problem-pracownikow,id,t.html
  To zapewne kolejna wielka bankowo-mafijna afera z PO w tle, bo nikt o niej nie wspomina w mediach tzw informacyjnych.

  …………….Gdański Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok sądu w Malborku i uznał, że to Malma Trading, a nie syndyk, jest pracodawcą dla ok. 50-osobowej załogi z tego miasta. Spór o to trwa prawie od roku, ale najwyraźniej jeszcze się nie skończy, bo Michel Marbot, twórca słynnej makaronowej marki Malma, uważa, że trzeba poczekać na rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego.
  Malma Trading przestała produkować pod koniec sierpnia ubiegłego roku we Wrocławiu i na początku września w Malborku. Od tamtej pory trwa spór, kto jest pracodawcą – syndyk VVQFDE (czyli dawnej Malmy Sp. z o.o.), czy zarząd spółki Malma Trading, korzystającej z zakładów swojej słynnej, upadłej poprzedniczki.

  – Syndyk brutalnie przerwał produkcję we Wrocławiu, więc on jest odpowiedzialny za los ludzi, tak mówi prawo europejskie – twierdzi wciąż Michel Marbot. ……………..

 19. 25godzina said

  Polska za 20 lat…

 20. 166 bojkot TVN said

  Warto spojrzeć na nowy numer RPR http://www.wicipolskie.org/prp/PRP_295.pdf
  Szczególnie:pierwszą notkę
  Rezydent Polski – „autorytetem moralnym?”
  Były ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss powoli staje się w naszym kraju „autorytetem
  moralnym”, wyrocznią – myślę, że to za sprawą czynników wyższych, na polecenie których kreują go
  media w Polsce.
  Występując w polskiej telewizji [TVP-info] w dniu 20 czerwca 2012 r. stwierdził: „My naukowcy
  mamy stworzyć nowy system. Myśmy próbowali zbudować pokój nie tylko na uniwersytecie. Mamy
  pokój z niektórymi – sąsiadującymi państwami. … Na północy pomaga nam rabin Putin”.
  A to ciekawe wynurzenia profesora. – To jest wystarczająco dużo, aby zrozumieć co wokół nas się
  dzieje i co nas może czekać w przyszłości… „Mądrej głowie dość po słowie” – powiadali Słowianie.
  Nie wszyscy jednak prawidłowo to odczytają, ale tak już jest, że niektórym osobnikom, nawet żeby
  łopatą kłaść do głowy – to i tak nie zrozumią.
  Władysław Furtak

 21. Marucha said

  Re 20:
  Kto wierzy Weissom, Grossom i innym takim – sam sobie szkodzi.
  Weiss mógł jeszcze dodać „rabina” Łukaszenkę, to by załatwił i Białoruś w oczach naiwnych odbiorców jego mądrości.

 22. Marucha said

  Tak, panie Romanie…
  Symbolika pierwszego zdjęcia z wpisu 11 jest dość czytelna…

 23. RomanK said

  Wszystkie..panie Waclawie ,,Ziona straszliwym przeslaniem….
  Niech Milosierny i Wszechmocny okaze nam swoje zmilowanie…i litosc… i wyrozumialosc…. o to prosimy…
  Wysluchaj nas Panie!

 24. wet3 said

  @ Zbigniew Koziol
  Bardzo prosze nie promowac Przybylskiej! Powod – ona, wspolnie ze Stolzmanem vel Kwasniewskim oraz innymi zydami brala udzial w jedwabienskiej swinskiej parodii oskarzania Polskow o mord w Jedwabnem.

 25. Zbigniew Kozioł said

  @24

  Jakie tam promowanie z mej strony, Panie. Nawet napisałem, że zapewne ma w poprzek. Przez to jeszcze nie musi się nie podobać. A ta Dietrich to jak? Albo „dopóki Ziemia kręci się”?
  Nie nada tak jednoznacznie.

 26. Zbigniew Kozioł said

  Jeszcze odnośnie @24 i @25

  Obrzydzić można wszystko. Łatwo dość to zrobić. Sami tu jesteśmy naiwni, robimy błędy, podkładamy się.

  Teraz wojna to jest wojna o świadomość.

  P.s.: Kotek którego wzięliśmy z ulicy urósł 2 razy. Nadal włazi mi na głowę, pazurami, gdy piszę tutaj. Nie jest całkiem normalny. Smarka wokół, aż obrzydzenie bierze. Ślini całą swa sierść (myje się). I otwiera szeroko oczy, jakby i człowiek zrobił, prosząc, by wziąść na kolana.

  Ale jakoś to wynosimy z żoną. Może wyrośnie z tego.

 27. wet3 said

  @ Wandaluzja
  Wyszogrod to dawna nazwa Fordonu, a nie Bydgoszczy, ktora zalozyl Kazimierz Wielki pod nazwa Koenigsberg, pozniej (nie wiem z jakich powodow przemianowana na Bydgoszcz). Ostrozniej prosze …Co do Torunia, to zgoda. Istnial juz od VIIw. Pierwotna nazwa bylo „Postolsko”.

 28. Wandaluzja said

  Ad. 27: Dziękuję za pouczenie, które jest ważne, jednak nazwa Wyszogród odnosi się ZNACZENIOWO do prawego brzegu Wisły, co znaczy, że została PRZENIESIONA na lewy brzeg, jak KRZYŻACKA nazwa Koenigsberg, była próbą przeniesienia stolicy państwa Zakonnego z Malborka i Królewca do Bydgoszczy. Bydgoszcz do czasu kolei żelaznej była NAJWAŻNIESZYM polskim miastem ze względu na transport rzeczny, jak najważniejszym miastem niemieckim był Berlin, co upamiętniło się w nazwie łodzi-berlinek, choć najstarszy ich rysunek to BERLINKI NA ŚLUZIE WROCŁAWSKIEJ, ROK 1242.
  Nazwa BYDGOSZCZ występuje w dokumentach z XIII wieku a miał ją zapisać już Ptolemeusz jako BUD-ORGIE, w czym Orgie rozumie się jako Miasto. W związku z tym ja uważam Bydgoszcz za Aglomerację, sięgającą na PRAWY brzeg Wisły czyli WYSZOGRODU, którą to nazwę przeniesiono na brzeg Lewy z racji politycznych. Ponieważ z krzyżackiej stołeczności Bydgoszczy nić nie wyszło to Krzyżacy rozebrali Wspaniałą Bydgoszcz, która powinna pierwotnie nazywać się WENEDĄ.

Sorry, the comment form is closed at this time.