Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wladca o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  1956 o To Wojna
  Józef Bizoń o „Nigdy więcej” zamordyzmu!
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  1056 o To Wojna
  1956 o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Emilian58 o Wolne tematy (68 – …
  Jack Ravenno o To Wojna
  Marguar o To Wojna
  Emilian58 o To Wojna
  minka o O pożytkach z sentencji
  Jack Ravenno o To Wojna
  Jack Ravenno o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Waldemar Bartosik o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Ofiarował się za innego więźnia. Zamordowali go Niemcy w Dachau

Posted by Marucha w dniu 2012-09-09 (Niedziela)

Dziś 70. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Adama Bargielskiego zamordowanego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Adam Bargielski urodził się 7 stycznia 1903 r. w Kalinowie w województwie podlaskim.

W 1924 r. po ukończeniu Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży w 1924 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych.

Wkrótce zrezygnował z kariery w wojsku i z początkiem 1925 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, w lutym 1929 r. przyjął święcenia kapłańskie. W październiku tego roku ks. Bargielski został skierowany na studia prawnicze do Strasburga we Francji. Po powrocie pracował jako wikary w kilku parafiach, m.in. w Suwałkach.

W pracy kapłańskiej wykazywał gorliwość, zamiłowanie do pracy z młodzieżą i szacunek do każdego spotkanego człowieka. Pełnego optymizmu i entuzjazmu kapłana w kontaktach z przełożonymi cechowała go pokora i spokój.

W 1939 r. ks. Bargielskiego skierowano do pracy duszpasterskiej w Myszyńcu, gdzie zastała go wojna. W tym samym czasie hitlerowcy rozpoczęli masowe aresztowania księży. W pierwszych dniach kwietnia 1940 r. aresztowany został ks. Klemens Sawicki – proboszcz parafii Myszyniec.

Na wiadomość o tym ks. Bargielski bezzwłocznie udał się do siedziby gestapo z prośbą, by mógł zastąpić w więzieniu 83-letniego proboszcza. Początkowo ksiądz trafił do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie, następnie przebywał w Mauthausen-Gusen i ostatecznie od grudnia 1940 r. w Dachau.

Zdaniem współwięźniów, ks. Bargielski mężnie znosił wszystkie cierpienia. Mimo tragicznej sytuacji odznaczał się wewnętrznym spokojem i pogodą ducha. Zmarł 8 września 1942 r. wskutek upadku spowodowanego uderzeniem przez niemieckiego dozorcę.

Kazimierz Stefanowicz, były komendant IV Rejonu Armii Krajowej, aresztowany przez gestapo razem z kapłanem, oceniał go jako nadzwyczaj prawego człowieka, bardzo sympatycznego i miłego, od którego emanowała wprost niespotykana szlachetność i dobroć. Jego zdaniem, ks. Adam Bargielski zginął w obozie hitlerowskim jako cichy i niedostrzeżony bohater.

W celu upamiętnienia heroicznego czynu księdza parafianie z Myszyńca ufundowali tablicę, którą umieszczono na ścianie lewej nawy kościoła parafialnego.

13 czerwca 1999 r. ks. Bargielski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników z II wojny światowej.

Paweł Brojek
Źródło: kuria.lomza.pl
http://prawy.pl

Komentarzy 13 do “Ofiarował się za innego więźnia. Zamordowali go Niemcy w Dachau”

 1. Zbyszko said

  Dzięki za przypomnienie kolejnego Wielkiego Polaka. Jakże w tym kontekście wyglądają ci wszyscy separatyści z RAŚ, którzy nie ukrywaja swoich sypatii z tymi pogańskimi niemieckimi statnistami, których potomkowie dzisiaj kultywuja to pogaństwo. Bo chyba trzeba było byc satanistą, by uderzyc Księdza, pewnie kolbą karabinu…

 2. JOns said

  Jan Pawel II wynosil na Oltarze ludzki Humanizm. Nie chodzilo temu Papizowi o Swietosc ! O Boga a o czlowieczenstwo…

  Na dzialania JPII nalezy spojzec z Perspektywy calego Jego zycia, Dzialan by zrozumiec Jego Fabryke Swietych, gdzie celowo mieszal Prawde z Humanizmem

 3. 25godzina said

  @JOns
  Tak, to był po prostu humanista, i nie zrobił w sumie nic wielkiego. Ot tak, poszedł za kogoś na rozwałkę. Tak postąpił by każdy.

  Zastanawiam się czy po prostu jesteś idiotą, czy judzisz z urzędu nieudolnie pozorując „zamiłowanie dla Tradycji”.

 4. 25godzina said

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pozna%C5%84ska_Pi%C4%85tka

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Ka%C5%BAmierski
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Klinik
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jarogniew_Wojciechowski
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_K%C4%99sy
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_J%C3%B3%C5%BAwiak

 5. Piotrx said

  Polecam zainteresowanym do obejrzenia wstrząsający film Volkera Schlondorffa „Dziewiąty dzień” (Der Neunte Tag) – jakos w Polsce nie wydany na DVD i chyba mało znany.

  Jest w nim miedzy innymi pokazany „barak księżowski” w Dachau i panujące tam warunki , w tym jak hitlerowcy znęcali się nad księżmi katolickimi z roznych krajów ( także z Polski) – miedzy innymi wstrząsająca scena krzyzowania jednego z nich oraz znęcanie sie nad polskim księdzem przez jednego z oprawców.

  Cały film bardzo ciekawy i poruszający: W lutym 1942 roku Henri Kremer, ksiądz z Luksemburga, zostaje zwolniony warunkowo z obozu koncentracyjnego w Dachau i odesłany do domu ale z konkretną misją do wypełnienia o ktorej dowiaduje sie dopiero pozniej. Ma ona na celu skłonienie jego biskupa, do współpracy z Niemcami. Chcą oni bowiem żeby Kremer uzyskał publiczne poparcie dla polityki Hitlera wobec kościoła. Niemcy dają mu dziewięć dni na wykonanie zadania… Jeśli mu się nie uda z powrotem wróci do piekła, z którego cudem udało mu się wydostać… Dzień po dniu trwa walka wewnętrzna u Kremera – czy ulec pokusie pozostania na wolności za cenę zdrady wyznawanych wartości czy nie – ostatecznie jej nie ulega i po dziewieciu dniach wraca do obozu.

  http://www.filmweb.pl/Dziewiaty.Dzien

 6. JOns said

  Ad.3. A Ja sie zastanawiam czy Ty umieszcza czytac ze zrozumieniem.

 7. JOns said

  Ad.3. Umiesz czytac, Ty, ze zrozumieniem?

 8. JOns said

  JPII chcial Wyniesc Na oltarze Biskupa Szeptyckiego. Kryteria wynoszenia na oltarze, sposob wynoszenia I ilosc hurtowa wraz z Gloszeniem hasla „az czlowiek” w Rozumieniu „ktorz jak nie czlowiek”….rozpowszechniane populistyczne Haslo ” I ty mozesz zostac swietym…..daje wysnuc wniosek, ze dzialania JPII I w tym temacie mialy na celu odciagnac od Wiary a nie Wzmocnic Ja u Wiernych I pozyskac Nowych.

  Tak LatWo jest zaprzeczyc temu co napisalem, ale wlasnie na tym polega Talmudyczne dzialanie….tylko czlowiek z wielka Wiara moze Talmudowi sie oprzec, widziec, ….

 9. 25godzina said

  ad.4
  Wszyscy zostali ścięci gilotyną przez Niemców w roku 1942.

 10. dr TS said

  Jest w Polsce godz. 1 min.35.

 11. dr TS said

  Różnica czasu wynosi 2 godz. wstecz. Macie serwer w Moskwie?

  Nie, po prostu ustawiłem czas forumowy na UTC, dawniej zwany Greenwich Mean Time. – admin

 12. dr TS said

  No i byka strzeliłem:) He, he, przecież ziemia obraca się z zachodu na wschód…
  Byłem chyba sesją poprawkową zmęczony. Przepraszam, w Moskwie byłaby 3 min.35. Na zachód trzeba odjąć. I wychodzi Londyn albo Paryż :). To znaczy, że ja także jestem omylny (może dobrze, że nie pomylony). Pozdrawiam.

 13. night_rat said

  Dlaczego tak niewiele słychać o bohaterstwie kleru pod okupacją? Już sama wierność i posługa na codzień była sporym wyczynem i nadzieją dla wiernych, też świadomości narodowej. Przeszkadza sowietom i laickiej jewropie?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: