Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kto przeprosi za Roosevelta

Posted by Marucha w dniu 2012-09-11 (Wtorek)

W poniedziałek Amerykanie odtajnią dokumenty dotyczące – jak wynika z zapowiedzi – szeroko traktowanej kwestii zbrodni katyńskiej. Nie spodziewam się rewelacji.

W aspekcie odnoszącym się do polityki Stanów Zjednoczonych w schyłkowym okresie II wojny światowej zapewne potwierdzi się to, co już i tak wiemy: dobre rozeznanie prezydenta Franklina Delano Roosevelta co do rzeczywistych sprawców zbrodni, a zarazem dążenie do całkowitego wyciszenia tej kwestii.

Według prognoz ekspertów z Departamentu Obrony, wojna z Japonią mogła przeciągnąć się nawet do lat 50. i kosztować Stany Zjednoczone ponad milion ofiar. W tym kontekście kwestią kluczową było wejście do niej Związku Sowieckiego, przejęcie części wysiłku wojennego na frontach dalekowschodnich przez Armię Czerwoną. Podnoszenie sprawy katyńskiej, wskazywanie na ZSRS jako jej sprawcę mogło to zaangażowanie Sowietów przeciw Japonii utrudnić, a nawet uniemożliwić. Dlatego zarówno po linii dyplomatycznej, jak i wywiadu wojskowego wydane zostało rozporządzenie o bezwzględnym ucinaniu w zarodku wszelkich prób podniesienia kwestii odpowiedzialności ZSRS za zbrodnię katyńską. Pułkownikowi armii Stanów Zjednoczonych Johnowi van Vlietowi, który znalazł się w Lesie Katyńskim w gronie grupy jeńców anglosaskich, po powrocie do kraju zakazano dzielić się swoimi spostrzeżeniami, jednoznacznie wskazującymi na prawdziwych sprawców masakry. Z kolei pułkownik Henry Szymański, oficer łącznikowy armii amerykańskiej przy 2. Korpusie Polskim we Włoszech, otrzymał naganę za przekazywanie informacji o mordzie katyńskim. Na osobiste polecenie prezydenta Roosevelta specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych na Bałkanach Julius Earl Schaefer musiał zrezygnować z publikacji zebranych przez siebie istotnych materiałów dotyczących dokonanego w Lesie Katyńskim ludobójstwa.

Liczyło się nade wszystko szybkie zwycięstwo w wojnie, oszczędzenie krwi amerykańskich żołnierzy; moralne koszty takiej postawy zdawały się bez znaczenia. Czy i na ile udostępniana po dziesięcioleciach dokumentacja uściśli i uszczegółowi te ustalenia? Z pewnością co najmniej je potwierdzi. Wiemy, iż w trakcie procesu przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze, na polecenie Waszyngtonu przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Trybunale spowodował, że wątek katyński został po cichu wycofany. Zgłosił go do porządku obrad jako “ludobójstwo niemieckie” Związek Sowiecki, ale na etapie wstępnych przesłuchań wykazano wadliwość (kłamliwość) wniosku. Byłoby interesujące, jak tym razem administracja prezydenta Harry´ego Trumana sama przed sobą uzasadniała takie postępowanie.

Stany Zjednoczone odstąpiły od taktyki przemilczania zbrodni katyńskiej w 1951 r. (Wielka Brytania w 2003!). Wówczas to Izba Reprezentantów Kongresu powołała specjalną komisję “w celu przeprowadzenia pełnych i całkowitych badań zbrodni katyńskiej”, zwaną od nazwiska jej przewodniczącego komisją Raya Maddena. Istnieje domniemanie, że miało to związek z pogłoskami, iż jeńcy amerykańscy są w Korei rozstrzeliwani, a nawet że Koreańczycy korzystają przy tym z jakiegoś filmu instruktażowego nakręconego przez NKWD w 1940 r. w Lesie Katyńskim. Zapewne uzyskamy wreszcie możliwość zweryfikowania tej hipotezy.

Pozostaje jeszcze inny aspekt problemu. Czy i kiedy administracja amerykańska choćby li tylko rozpatrywała kwestię przeproszenia Narodu Polskiego, ewentualnie rządu RP na wychodźstwie w Londynie, za postawę zajętą przez Roosevelta w kwestii zbrodni katyńskiej. Czy któryś z prezydentów, np. kierujący się nie tylko interesem politycznym, ale i zasadami moralnymi Ronald Reagan, widział taki problem?

Prof. Wojciech Materski
Autor jest historykiem, członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Specjalizuje się w historii stosunków polsko-sowieckich.
http://www.bibula.com

Komentarzy 29 do “Kto przeprosi za Roosevelta”

 1. AlexSailor said

  Dlaczego jesteśmy tak naiwni.
  Amerykanom nie chodziło w żadnym razie o pomoc ZSRR w wojnie z Japonią.
  Im chodziło o to, by Polska dostała się w łapy chazarskich bolszewików, by została zniszczona moralnie i gospodarczo, a później by stała się krajem półkolonialnym, to jest mniej więcej takim jak dziś.
  Gdyby Katyń wyszedł na jaw, to trudno byłoby przed społeczeństwem amerykańskim wykonać taki manewr.
  Później okazało się, że się pomylili i w Polsce od 1970r. zaczęło się robić dobrze, a armia polska była całkiem realną siłą w nich skierowaną.
  Stąd Sierpień’80 za zagraniczne pieniądze.

 2. Jones said

  Ad.1. Tak wlasnie

 3. Wandaluzja said

  USA były ŚMIERTELNIE zagrożone granicą żydowsko-niemiecką na Missisipi. Ojciec mówił mi, że Amerykanie tak się bali Japończyków, że na agresywną polityke w Chnach zdecydowali się dopiero po otrzymaniu Polskiej Enigmy – toteż korespondencję do ambasady Cesarstwa w Waszyngtonie czytali o godzinę wcześniej od Japończyków. Świadczy to że ambasada Cesarstwa NIE MIAŁA Niemieckiej Enigmy, toteż Amerykanie wojnę na Pacyfiku WYGRAĆ MUSIELI dzięki Polskiej Enigmie, bo bajki o „genialnym poruczniku” US Nawy są dla ubogich na kieszeni i umysle.
  Pomimo tego ZAGROŻENIE granicą żydowsko-niemiecką na Missisipi trwało do Niesamowitego Sukcesu Powstania Warszawskiego, gdyż zbudowanie Festung Warschau dawało pełnię władzy w Moskwie Nadrabinowi Kaganowiczowi, na co liczył Hitler, ze skutkiem granicy żydowsko-niemieckiej na Missisipi.

 4. Kar said

  ….Później okazało się, że się pomylili i w Polsce od 1970r. zaczęło się robić dobrze, a armia polska była całkiem realną siłą w nich skierowaną….

  w nich skierowana (?)..dyskusyjny temat..mozna by rzec, bo w owych czasach od pulkownika w gore w ustach same zloto sie swiecilo…. I czy to byla naprawde polska armia, i czy byla w nich skierowana?

  Panie Alex, w owych czasach byl tzw. Berlin Wschodni i Zachodni. I czy Pan wie, ze ci swiatli ze Wschodniego ze zlotem w buzi chodzili na regularne zakupy do Berlina Zachodniego..i nie byli tak calkiem realnie-silnie w NICH „skierowani”…uwierzy Pan?

 5. Jones said

  Armia Byla Polska – Dowodstwo Niepolskie i WSW niepolskie…

  Byly jednak realne szanse na Pucz, gdyby znalazl sie Przywodca…niestety, takowego nie bylo, by byli Zamordowani

 6. Brat Dioskur said

  Roosevelt byl czlowiekiem schorowanym i otoczonym sowiecka agentura.Jego polityka sprowadzla sie do znanego przedwojennego „nie bedziemy umierac z a Gdansk” ponadto Amerykanie pomni hekatomby z I WS mieli bzika na tle strat w ludziach dlatego wspierali Sowiety ,ktorych rekami wybierali kasztany z ognia.Pamietamy wszyscy film z Hanksem w roli gl. w ktorym specjalny oddzial szuka zyjacego jeszcze brata z czworki ,ktora poszla na front. W Sowietach cos podobnego nie mialoby szans sie zdarzyc.Tak wiec to tylko serwilizm wobec Stalina byl glownym zrodlem poczynan USA sam Churchill zas probowal przekonac Mikolajczyka ,ze trzeba zacisnac zeby i przelknac Katyn dla wyzszych celow ,kto wie ,moze -patrzac z dzisiejszej perspektywy- mial racje.

 7. albtps said

  Zawracanie glowy i d…. Idiotyczne „przepraszania.” i w reke calowania. Za chwile dopisze wiecej… Szukam.

 8. dtzkyyy said

  A co Państwo powie na to: http://dtzkyyy.livejournal.com/139474.html?thread=1709266#t1709266.

 9. Fran SA said

  Wojne z Japonia wywolali Amerykanie. Pearl Harbour byl jawna prowokacja. Amerykanie nie mieli zadnego interesu przystepowania do wojny. Od dawna rzadza nimi ci sami co rzadzili kiedys Sowietami.

 10. Fran SA said

  Bardzo polecam

  http://video.google.com/videoplay?docid=2927498432760024906

 11. Zerohero said

  re 9

  Racja. Uściślając, wcześniej USA nałożyły liczne sankcje/blokady po których Japonia miała do wyboru natychmiast się poddać albo zaatakować USA. Teraz na historii dzieci są uczone, że Japończycy nagle zdurnieli i zaatakowali zbyt silne państwo zupełnie bez powodu. Nawiasem mówiąc podobny schemat stosowany jest wobec Iranu, ale z mizernym skutkiem, bo dysproporcja sił jest zbyt porażająca, a ajatollachowie zdają sobie z tego sprawę.

  Re 6

  Trudno mówić o sowieckich agentach* w USA lat 30 i 40 gdy rewolcja bolszewicka była sponsorowana przez amerykańskich i europejskich bankierów. Jeszcze przed Pierwszą Wojną z terenu USA i Europy Zachodniej organizowano tam antycarską „opozycję demokratyczną”.

  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom1.html

  Ci „sowieccy” agenci to ci sami co zabili Lincolna.

  „poradzieckie” razwiedki w Europie Zachodniej (Barosso były Maoista itp.) to żaden rosyjski trop, tylko struktury o wielowiekowej tradycji dla których Rosja była kolonią a nie centralą.

  ______
  * – formalnie działali, a zdecydowana większość wierzyła, że jest agentami sowieckimi.

 12. Fran SA said

  Ad. 10.
  A moze tego ‚googla’ mozna w Polsce odczytac:

  http://suwerennosc.blogspot.com.au/2009/03/traktat-lizbonski-ermachtigungsgesetz.html

 13. albtps said

  Głupawość “przepraszania”:
  1. Morgenthau, doradca Roosevelta: http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Morgenthau,_Jr.
  Jego “plan”: http://en.wikipedia.org/wiki/Morgenthau_plan przewidywał sterylizację niemieckich noworodków płci męskiej (w artykule przypisywane jest to Rooseveltowi): “Roosevelt is also quoted as saying to Morgenthau that „We have got to be tough with Germany and I mean the German people not just the Nazis. We either have to castrate the German people or you have got to treat them in such a manner so they can’t just go on reproducing people who want to continue the way they have in the past.”.
  2. Frederick Lindemann, 1st Viscount Cherwell:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Frederick_Lindemann,_1st_Viscount_Cherwell
  ten od bombardowania ludności cywilnej w Niemczech, Churchill go lubił, był kumplem Morgenthaua, którego lubił Roosevelt.

  Morgenthau spotkał się z Karskim, ale mu nie uwierzył/zignorował go.

  I kto ma teraz “przepraszać” za tych czterech łajdaków/wytrawnych graczy politycznych i ukrywanie materiałów przez ok 70 lat? Amerykański rząd? Dupek prezyd(ę)t? Społeczeństwo? Kompletna błazenada. Łzy i łamanie rąk – “och, och, och, czy nas przeproszą?” Screw it.

  Trzeba mieć patriotów w rządzie, dobrze wyszkoloną armię, potencjał gospodarczy, patriotycznych obywateli i do diabła z tym, “Och, przepraszam, że cię zgwałciłem.”

 14. anna said

  Breżniew o żydach, jako sprawcach mordu katyńskiego.

  fragment:

  „Bez strachu. Wspomnienia stare i nowe”

  Tom 1, str 90, Warszawa 2009

  Autor: Albin Siwak.

  Wiedziałem, mówił Gierek, że Gomułka rozmawiał na temat Katynia już z
  Chruszczowem. Zapytałem Breżniewa co myśli o tym, że należałoby
  wyjawić tą sprawę i powiedzieć światu, a szczególnie Polakom, prawdę.
  Wtedy Breżniew po-wiedział:

  <> – zakończył Breżniew.

 15. anna said

  c.d
  <> – zakończył Breżniew.

 16. Brat Dioskur said

  re11,
  Gdzie wobec tego umiescic rewolucje lutowa ,ktora obalila cara?Pazdziernik byl puczem ktoremu przwodzilo 500 zawodowych amerykanskich rewolucjonistow a pochodzenie ich zdradza Trocki-syn bankiera.Kierenski Katynia by nie urzadzil.Otoczenie Roosevelta nie skladalo sie wylacznie z bankierow.

 17. Rg said

  http://rg.nowyekran.pl/post/67604,katyn-zadamy-prawdy

 18. Centuria said

  Re: Ten film z Hanksem to tez byla bzdura. Wielu wierzy, ze oparty na faktach, ale tak naprawde to jest to kolejna bajka Spielberga.

 19. Brat Dioskur said

  Re@Anna,
  ….co w koncu powiedzial Brezniew?

 20. efka said

  W 1942 roku Niemcy opublikowały broszurę na temat Katynia, były zdjęcia z otwartymi grobami. Broszura wydana była na kredowym papierze ze zdjęciami czarno-białymi. Strona była w formacie bodaj A4. Miałam taką broszurę w rękach we wczesnych latach 60. Oglądałam i wiedziałam o wydarzeniach. Zatem, kto nie chciał z władz ten nie wiedział. Teraz jest jeszcze jedna kwestia. Wykonawcy tej zbrodni mają się dobrze, nikt nie mówi głośno, czyimi rękami została ta zbrodnia dokonana. Trzeba o tym pisać, żeby ta ….(pip) żydokomuna wiedziała, że dopóki nie będzie głośnego przepraszam za zbrodnie dokonane na inteligencji polskiej nie mają prawa dopominać się o żadne Jedwabne i tym podobne wydarzenia. Niech walą się głośno we własne piersi,a nasze zostawią w spokoju.

 21. Z zezem said

  Srule” odtajniaja dokumenty…”hahaha!!!
  Dowiemy sie.ze wszystkiemu winni sa Rosjanie i czekista Putin,ten co to nie popiera „slusznego” ataku na Syrie i Iran i jeszcze na dodatek jakies proby pojednawcze Cerkwi Prawoslawnej z KK w Polsce,
  Amerykanie maja to „gdzies”,a Polacy(,ci przed telewizorem. ci od GW i Macierewtza)wznosza dziekczynne modly,za przyjaciol Sruli z wielkiego USraela.

  I jak beda sie dobrze sprawowac to dostana w nagrode upragnione wizy.

  Co za parchate czasy.

 22. alexirin said

  za katyn odpowiadają rosyjscy zydzi za oswięcim niemieccy za smolensk polscy a tak de fakto nie ma zydów polskich rosyjskich czy niemieckich wszyscy są izraelscy

  Dokładnie tak. Ich lojalność jest skierowana wyłącznie na Izrael. – admin

 23. Wandaluzja said

  http://odkrywcy.pl/kat,122994,title,Amerykanie-ukryli-prawde-o-Katyniu,wid,14914987,wiadomosc.html?smg4sticaid=6f27a
  ***
  Amerykanie muszą mieć FILMOWĄ DOKUMENTACJĘ KATYNIA, wg dekretu Lenina, że „Wszystkie Ważne Egzekucje Mają Być Filmowane”. Według polskiego wywiadu wojskowego to gdy Sowieci przekształcili wojnę Ussuryjską w Mandżurską to ambasada ChRL w Paryżu zaprosiła publicystów, którym wyświetliła Filmową Dokumentację Katynia. Gdy ci pytali, SKĄD to mają to odpowiadali: Mieliśmy swego człowieka, co interpretowano, że to był film INSTRUKTAŻOWY dla armii Mao Tse-tunga.
  Ponieważ na tym filmie NIE MA BIERUTA, który był komisarzem kominternu, więc jest to film, który Nina Chruszczow przywiozła do Bytomia mej IV stryjence, śpiewaczce wagnerowskiej Alicji Dankowskiej jako Złoto Renu z opery kijowskiej. Dankowska, która pochodziła z nacjonalistycznej rodziny, dała to memu stryjowi, który był jej kopulantem a ten zawiózł to samochodem pod bronią swej żonie, oczekującej dziecka Barbarze Bierutównie.
  Ponieważ dla Bieruta był to Rozkaz TY, ALBO BERIA to Bierut powycinał z filmu siebie i kazał córce wywieść ten film do Izraela, aby z Josefem Broz-Tito zamordować Berię rękami mego stryja.
  Film ten był powodem śmierci Stalina, który po zniknięciu go z jego kremlowskiego archiwum wpadł w panikę i zaczął pertraktować z frondowcami, żeby wybadać, KTO UKRADŁ? w trakcie czego został przez frondowców oskalpowany. Gdy Chińczycy wyświetlili ten film w Paryżu to Sowieci nazwali to Hitlerowską Prowokacją i powiadomili Waszyngton o NUKLEARNYM ataku na 100 miast chińskich, na co Waszyngton odpowiedział, że wówczas Amerykanie dokonają ataku nuklearnego na 128 miast sowieckich.
  Wobec tego Sowieci kazali cherubinowi Hitlera, holokaustowi Kissingerowi usunąć Nixona, który zdeklarował: JEŚLI ROSJANIE ZAPĘDZĄ SWYCH ŻYDÓW DO GAZU AMERYNANIE NIE BĘDĄ PROTESTOWAĆ. II WŚ była bowiem o granicę żydowsko-niemiecką na Missisipi, wobec czego ważnym jest, czy Stalin i Hitler dokonali ataku na USA 10 czy 12 milionami ogierków żydowskich.

 24. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 25. Niedaleko said

  ad. 6 – „Pamietamy wszyscy film z Hanksem w roli gl. w ktorym specjalny oddzial szuka zyjacego jeszcze brata z czworki ,ktora poszla na front.”
  Ręce opadają czytając to. Filmy Hollywood nam realia tłumaczą ???????? Tom Hanks ???

 26. Brat Dioskur said

  Wspominalem juz o pewnym polskojezycznym portalu ,operujacym na terenie Beneluksu ,ktorego zadaniem jest objecie przebywajacych tam Polakow medialnym „parasolem”,majacym zapewnic ochrone przed ewentualnie nieprawomyslnymi wiadomosciami.Wkleilem nawet tu felieton admina tego portalu wychwalajacy dobrobyt jakim obecnie maja sie cieszyc Polacy w….Kraju!.Efekt byl piorunujacy.Jezeli przedtem wszystkie osrodki uzytecznosci publicznej jak kawiarenki internetowe, biblioteki czy centra handlowe z dostepem WI-FI byly umiarkowanie blokowane to teraz nastapila blokada totalna !Nie ma nawet szparki zeby sie przesliznac ,wyraznie w Kraju lucyferki wsciekly sie ,ze ich propagandowe centra umieszczone na Zachodzie zostaja demaskowane.A tkwia Polacy zagranica w glebokiej zapasci jezeli chodzi o polityczne uswiadomienie. Np. jeden z nich zapytuje na wspomnianym portalu dlaczego w Holandii mogl znalezc dobrze platna prace w swoim zawodzie a w Polsce byl bez szans?To tutaj rece opadaja p. Niedaleko,bo filmy z II WS krecone w Hollywoodzie zaprawione smietanka falszu sa natychmiast przez znawcow tematu rozpoznawane. i demaskowane.
  „Saving private Ryan” jest nakrecony na motywach szczegolnej troski US dowodztwa o material ludzki ,co bylo priorytetem wszystkich amerykanskich dowodcow.W koncu w calej kampanii zachodniej stracili oni 250 tys. zabitych a Sowieci tylko w samej operacji berlinskiej ….600 tys.!Tak wiec komu Hollyshit realia tlumaczy ,temu tlumaczy ….Poniewaz dzial „bez tematu ” jest internowany tedy z braku innego miejsca tutaj przemycam co ciekawsze wydarzenia. I tak rewolucjonisci libijscy odwdzieczyli sie USrakom za pomoc i napadli na ich ambasade w Bengazi zabijajac ambasadora i kilku czlonkow personelu. Uzyto artylerii ciezkiej ,pewnie dostarczonej „bezbronnym ” cywilom libijskim przez …Pentgamon.(przekrecone zeby oszukac Eszelon)Blizej nas ciekawy jest pozytywny wyrok BundesTK,otwierajacy droge do utopienia pieniedzy niemieckiego podatnika w greckiej studnie bez dna.A z wyrokiem dlugo zwlekano ,najwyrazniej Uny nie byly jednomyslne,ale w koncu zwyciezyla chec obrony Eurokolchozu.W Holandii wybory gdzie linia podzialu nie jest ani deficyt budzetowy czy zadluzenie ,tylko stosunek do euro i kolchozu.Partie antybrukselskie sa sekowane w mediach i to tak skutecznie,ze jedna z nich ,SP(socjalisci typu PSS -Prawica),ktora jeszcze 2 miesiace temu widniala z miazdzaca przewaga na czele rankingow ,spadla na 4 miejsce a eurosceptyczna PVV, partia otwartego wroga Eurokolchozu Wildersa ,nie odgrywa juz zadnej roli.Na czolo bowiem wyskoczyli liberalowie z rzadzacej VVD i …socjalisci z gatunku naszej SLD,oczywiscie obie proeuropejskie.Tak wiec nieskazone sowieckim wychowaniem spoleczenstwo Holandii wydaje sie byc rownie glupie jak nasze lemingi.Osobiscie bede glosowal na SP…tak ,tak , ja zatwardzialy konserwatysta woli wrobla w garsci niz kanarkow sto …na dachu!Liberalowie bowiem to jak wariat na swobodzie.Wlasnie jeden z nich(wariat , no…. byc moze liberal) , humanitarnie leczony przestepca w deliktach seksualnych ,ktorego zamiast wykastrowac ,to wydaje sie miliony zeby go „przywrocic spoleczenstwu”, wypuszczony na spacer dla bezpeczenstawa asekurowany przez dyplomowana pracownice osrodka ,najpierw ja pobil a potem ….zgwalcil !!!.W opinii lekarza prowadzacego byl juz prawie wyleczony.Nie wiadomo smiac sie czy plakac..Zaloze sie ,ze Szynszylowe ,Srody i inne Szczukojady z guru WybGaz ,sa wlasnie zwolennikami takiej polityki wobec kryminalnych zboczencow.
  Tymczasem media zachodnie ogarniet sa szalem 9/11 i pokazano nawet symulacje komputerowa ataku na Pentagamon na ktorej widzimy pasazerski liniowec lecacy w DC ,miescie z wiezowcami , na wys. 30m(sic!) z predkoscia 800 km/godz!Tutaj nawet Spielberg wysiada…..

 27. Jones said

  ad.26. A jaka propaganda dobrobytu, praworzadnosci w Anglii przy pomocy Krolowej byla dana podczas Olimpiady!!

  Wszedzie to samo Klamstwo Czerwone pokazujace jak siega dalego Nowoczesna Okupacja

 28. Jones said

  Przypomnialo mi sie, ze rozpoczecio Olimpiady w Anglii Bylo oddaniem Holdu Lucyferowi i wszyscy na ten obraz patrzyli i NIKT NIE WIDZIAL, nie rozumial symboli…

 29. Niedaleko said

  Ad. 26 – “Saving private Ryan” – „DreamWorks began in 1994 as an ambitious attempt by media moguls Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg and David Geffen ”
  Oto mi chodzi. Ci panowie pokarzą mi wizje ale na nią ja już się nie dam nabrać.

  Nie myślę że Amerykanie szczególnie martwią się o swoich żołnierzy. To co z tymi biedakami dzieje się w Afganistanie i Iraku to tragedia. Myśleli sobie że pojada raz i koniec, a tu niekiedy powracają 3-4 razy.

  Mieli/mają lepszą technologie i mogą robić to co Pan mówi w porównaniu do innych sił. Ale w Viet Nam pokazali jak szybko „mięso armatnie” są gotowi poświecić dla kompleksu zbrojeniowego by ten dobrze zarobił.

  Zgadzam się z Pana rozeznania Światowej sytuacji ale mam tylko problem z tym co Pan sugeruje w wypadku “Saving private Ryan”. To wszystko 🙂

  http://abcnews.go.com/Primetime/story?id=132383&page=1

  To raport ABC News o warunkach jakie czekają rannych w USA. Jeżeli ABC to przestawia krytycznie to myślę że sytuacja jest o wiele gorsza. Przyznaje ze to tylko moje wrażenie na podstawie innych życiowych doświadczenie jak państwo kłamie obywatelom. A co do spraw weteranów wojen w USA to mam zero doświadczenie osobiste. Takie są realia, wszędzie nie jesteśmy.

Sorry, the comment form is closed at this time.