Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Koń trojański

Posted by Marucha w dniu 2012-09-15 (Sobota)

Motto:
„Powstańte hnani i Hołowni”

Wyklęty powstań ludu ziemi… nasuwa się do głowy przy rozpoczynaniu czytania każdego numeru „Naszego Słowa”. Każdy numer pisma przynosi ze sobą wiele informacji, ogłoszeń kulturalnych itp. Dotyczy to wszystkich skupisk mniejszości Ukraińskich w Polsce. Wszystko byłoby dobrze, czytelnie, odebrane, zdawałoby się z intencją autorów, gdyby nie pewne „ale”. Wszystkie zaczynają się od ujadania na Polskę za operację „Wisła”. To tak jak kiedyś w szkole rozpoczynały się lekcje od modlitwy, tak dzisiaj każda uroczystość, każda nawet informacja dotycząca życia kulturalnego mniejszości ukraińskiej zaczyna się od psioczenia na Polskę.

Pod przykrywką imprezy kulturalnej rozgrywana jest „rocznica” operacji „Wisła”, a ta ostatnia stanowi zazwyczaj osłonę, przykrywkę, zbliżającej się 70. rocznicy apogeum ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dokonanej przez Organizację Nacjonalistów Ukraińskich, na ludności polskiej. Na Warmii i Mazurach, konkretnie w Srokowie, wprowadzony przez senat koń trojański robi już swoje. Drugim takim koniem trojańskim okazał się pomnik zbudowany w Jaworznie. Komu i dlaczego, kogo ma uszanować nie wiem. Wiem tylko, że poświęcenia pomnika dokonał ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Aleksander Kwaśniewski.

Oto tytuł artykułu z okazji otwarcia XVII kulturalnego sezonu w Srokowie na Warmii i Mazurach, oraz króciutki wstęp do niego:

Z uwagą i wzajemnym poszanowaniem. Skromnie, ale godnie w srokowskim ośrodku kultury przebiegło 11-12 sierpnia XVII otwarcie kulturalnego sezonu na Warmii i Mazurach. Wydarzeniu przyświecała tragiczna 65 rocznica Akcji „Wisła”, wszak w samej srokowskiej gminie zasiedlono prawie ćwierć tysiąca rodzin, wyrwanych z korzeniami z ukraińskiej etnicznej praojcowizny. Uroczysty koncert rozpoczął się programem poświęconym tragicznej dacie. (…) W słowie o Akcji „Wisła” prezes Olsztyńskiego oddziału Organizacji Ukraińców w Polsce (OUP) Stefan Migus podkreślił, że centralna władza w Polsce, dotychczas nie osądziła prawomocnym wyrokiem tej operacji: to sprawia wrażenie, że Ukraińców w dalszym ciągu traktuje się jako obywateli drugiej kategorii.(…) Robimy wszystko aby Akcję „Wisła” nazwać zbrodnią. Ostatnie zdanie wypowiedział Myron Sycz – poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej. („Nasze Słowo”, Nr 34 z 19 sierpnia 2012 r.)

Wystarczy cytowania tygodnika. Każdy numer zawiera podobne sformułowania. Czytając „Nasze Słowo” wraca do mojej pamięci czas przedwojenny. Ciągłe narzekanie, ciągłe biadolenie. Oczywiście mających coś do powiedzenia Ukraińców. Aż strach człowieka ogarnia, by przypadkiem historia się nie powtórzyła? Dziś trąbi się na cały świat jaką to krzywdę wyrządzili Polacy banderowcom. Polacy? Ani słóweczka o zamordowanych na Kresach Wschodnich Polakach. Tego rozdzielić się nie da! To był jeden ciąg ludobójstwa, począwszy od 1939 roku to jest od początku wojny do 1947 roku to jest do operacji „Wisła”. A wszystko się działo na terenach POLSKI. POLSKI uznanej przez narody całego świata. Lwów to była Polska, Wołyń to była Polska, Podole to była Polska. Tak. To była Polska pod okupacją najpierw sowiecką później – niemiecką i ponownie – sowiecką.

Granice Polski zmieniły się w 1945 roku to jest po konferencji poczdamskiej. Polska była krajem, który jako pierwszy uznał nowe państwo Ukraińskie. Okazało się to tylko czasowe w pojęciu nacjonalistów ukraińskich, bo jak się okazuje nacjonaliści sięgają znacznie dalej na zachód, bo aż do Krakowa i nad Wisłę. Nie wyleczone ciągotki ekspansji. I to jest w Uchwale Światowego Związku Nacjonalistów Ukraińskich do którego należy również Prezes Mniejszości Ukraińskiej w Polsce. Znajoma postać.

Wracając do operacji „Wisła”, muszę podać, że wszyscy przesiedleni uzyskali godne wsparcie władz polskich. A co dostali Polacy? Do dzisiaj toczą się nieliczne procesy o odszkodowanie. Jak do tej pory – bezskuteczne. Znam to z bliska.

A wrzawa trwa. Darcie szat coraz większe. Obwinia się obecne władze. Tak. Racja. A władze milczą. Obecnym władzom jest to na rękę, bowiem odwraca się uwagę od zasadniczych spraw. Obecne władze nie chcą nawet przyjąć patronatu nad obchodami 70 rocznicy apogeum ludobójstwa. Czy nie jest to po prostu kompromitacją? Buduje się pomniki bandytom, a ofiarom, niestety, pozostaję tylko płacz i gorycz. Pomnik chwały banderowców w Jaworznie zbudowało państwo polskie. Operację „Wisła” potępiło państwo polskie. Nie ma to znaczenia o szczegóły kto się pod tym mieści. Senat to najwyższy organ państwowy – prawodawczy. Zresztą co tu wymieniać? A na budowę pomnika ofiarom niestety nie ma zgody władz. Jeśli idzie o operację „Wisła”, warto tutaj podać kilka liczb – polskich: na przykład w powiecie jarosławskim zniszczeniu uległo 5612 zabudowań, w powiecie lubaczowskim – 7470, w powiecie sanockim – 8260, w powiecie leskim – 2565, a w powiecie gorlickim – 3452. Straty ludzkie? Tych strat nikt jeszcze nie wyliczył.

Nie czuję żalu do tych, którzy mordowali. Stało się i tego się już nie odwróci. Ale mam wielki żal do tych, którzy ich zbrodniczą działalność wychwalają i ludobójcom stawiają pomniki. Mam żal między innymi także do redaktorów „Naszego Słowa”. Zanim zaśpiewacie tragiczna operacja „Wisła”, huknijcie się we własne piersi. Bowiem przyczyna przesiedlenia leży po waszej stronie…

Ponieważ zacząłem od akcji „Wisła”, pozwolę sobie tym samym akcentem zakończyć. W 1947 roku była „tragiczna” akcja „Wisła”. Wysiedlono ludzi z Bieszczad i osiedlono na tak zwanych ziemiach Odzyskanych. Przesiedleńcom dano wagony, samochody, osłonę zbrojną. Po przesiedleniu dano bezzwrotne zapomogi finansowe. Powstały nowe osiedla. Srokowo, Biały Bór i wiele innych. Ludziom „tragicznie” przesiedlonym wiedzie się nawet dość dobrze.

Ale były też i inne „akcje”. Na przykład w 1943 roku była „akcja” „idemo na Zasmyki rizaty Lachiw” (idziemy na Zasmyki rżnąć Lachów). Pamiętam to doskonale, byłem mieszkańcem Zasmyk. 25 grudnia 1943 roku, w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia, rankiem od strony Haruszy ruszyła jedna z takich akcji. Po drodze do Zasmyk były polskie wsie: Radomle, Janówka, Stanisławówka. 25.XII domy w tych wsiach w większości na szczęście były puste. Ludzie zdrowi poszli do Zasmyk do kościoła na Pasterkę. W domach pozostali staruszkowie i maleństwa z matkami.

Piekło rozpoczęło się nagle. Do wsi wjechały furmanki z wojakami ukraińskimi. Polała się krew. Domy zaczęły płonąć. Moja cioteczna siostra, Lucia, chwyciła na ręce maleńkie dziecko i jak stała wybiegła na podwórko. Nie było czasu na myślenie. Była bosa. Nie było już możliwości powrotu do domu by włożyć na nogi jakieś buty. Śniegu było około pół metra. Mróz niewielki troszeczkę poniżej zera. Biegła z dzieckiem na ręku około pięciu kilometrów. Boso. Ale przybiegła do Zasmyk cała i uratowała dziecko. Myśmy już byli spakowani i przygotowani do ucieczki. Pod gwizdem kul ujechaliśmy około dwóch kilometrów. Na Gruszówce spotkaliśmy polską odsiecz idącą z Kupiczowa na pomoc mordowanym. Z odsieczą wróciliśmy do Zasmyk. Zabudowania ocalały. Natomiast Janówka, Radomle, Stanisławówka doszczętnie spłonęły. W tym piekle zamordowanych zostało 57 osób. Wieczorem tegoż samego dnia, większość zamordowanych przewieziono do Zasmyk i złożono pokotem na kościelnym placu. Część osób zawieziono do Kowla. Przewiezionych do Zasmyk pochowano na miejscowym cmentarzu parafialnym. Dzisiaj nie ma po nich najmniejszego śladu

A co jest z Lucią, moją cioteczną siostrą? W ramach akcji „idemo rizaty Lachiw” przyjechała też na ziemie odzyskane i mieszka między Piłą i Szczecinkiem i tam dopełnia żywota. Nie otrzymała żadnej zapomogi finansowej. Nie otrzymała też dobrego słowa. Nie chce nawet na ten temat ze mną rozmawiać. Po prostu nie chce wspominać piekła stworzonego, między innymi, przez Jej obecnych sąsiadów z Bieszczad. Akcja miała swoją nazwę „idemo na Zasmyki rizaty Lachiw”… Takie akcje trwały do 1947 roku. Przerwała je dopiero akcja „Wisła”. Kłaniam się nisko

Antoni Mariański
http://sol.myslpolska.pl/

Komentarzy 8 do “Koń trojański”

 1. Piotrx said

  „Przerwała je dopiero akcja „Wisła” – Operacja „Wisła”

  **************

  Dla zainteresowanych linki do stron z artykułami na podobne tematy

  ARTYKUŁY W GAJÓWCE

  Część I

  Wstęp do historii Słowian
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/19/wstep-do-historii-slowian/

  Znaczenie terminu “Ruś” w okresie IX-XIII w.
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/04/znaczenie-terminu-rus-w-okresie-ix-xiii-w/

  O Rusi słów kilka
  https://marucha.wordpress.com/2011/05/30/o-rusi-slow-kilka/

  Polska, Litwa, Letuwa, Ruś…
  https://marucha.wordpress.com/2011/08/13/polska-litwa-letuwa-rus/

  Wojny kozackie 1634-1682
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/08/wojny-kozackie-1634-1682/

  O ruchach hajdamackich
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/05/o-ruchach-hajdamackich/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/06/o-ruchach-hajdamackich-2/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/07/o-ruchach-hajdamackich-3/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/09/o-ruchach-hajdamackich-4/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/10/o-ruchach-hajdamackich-5/

  Sicz i hajdamacy
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/11/sicz-i-hajdamacy-1
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/12/sicz-i-hajdamacy-2/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/16/sicz-i-hajdamacy-3/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/17/sicz-i-hajdamacy-4/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/18/sicz-i-hajdamacy-5/

  Depolonizacja Kresów Południowo-Wschodnich
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/08/depolonizacja-kresow-poludniowo-wschodnich/

  Zagłada kultury polskiej na Kresach Wschodnich
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/05/zaglada-kultury-polskiej-na-kresach-wschodnich/

  Część II

  Na marginesie obrzędów tolerancyjnych
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/26/na-marginesie-obrzedow-tolerancyjnych/

  W Sejmie 80 lat temu o ruskim ludzie
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/21/w-sejmie-80-lat-temu-o-ruskim-ludzie/

  U źródeł koncepcji Wielkiej Ukrainy (1)
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/13/u-zrodel-koncepcji-wielkiej-ukrainy-1/

  U źródeł koncepcji Wielkiej Ukrainy (2)
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/14/u-zrodel-koncepcji-wielkiej-ukrainy-2/

  Jak powstał ukraiński integralny nacjonalizm
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/07/jak-powstal-ukrainski-integralny-nacjonalizm/

  Ukraiński nacjonalizm a polska polityka wobec Ukrainy i Ukraińców
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/25/ukrainski-nacjonalizm-a-polska-polityka-wobec-ukrainy-i-ukraincow/

  Co powinniśmy wiedzieć o nacjonalizmie ukraińskim
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/24/co-powinnismy-wiedziec-o-nacjonalizmie-ukrainskim/

  O Polakach grekokatolikach
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/19/o-polakach-grekokatolikach/

  Polacy grekokatolicy
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/18/polacy-grekokatolicy/

  Pierwowzór zbrodni OUN-UPA z lat 1918-1919
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/04/pierwowzor-zbrodni-oun-upa-z-lat-1918-1919/

  Mortui sunt ut liberi vivamus
  https://marucha.wordpress.com/2011/11/02/mortui-sunt-ut-liberi-vivamus/

  Duchowieństwo greckokatolickie a państwo polskie w świetle wydarzeń z 1930 r
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/27/duchowienstwo-greckokatolickie-a-panstwo-polskie-w-swietle-wydarzen-z-1930-r/

  Sabotaż ukraiński i akcja pacyfikacyjna
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/22/sabotaz-ukrainski-i-akcja-pacyfikacyjna/

  Antypolska działalność nacjonalistów ukraińskich w II RP
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/23/antypolska-dzialalnosc-nacjonalistww-ukrainskich-w-ii-rp/

  Nacjonalizm ukraiński w cerkwi greckokatolickiej i jego praktyka dyskryminacji Polaków i polskości
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/31/nacjonalizm-ukrainski-w-cerkwi-greckokatolickiej-i-jego-praktyka-dyskryminacji-polakow-i-polskosci/

  Rola Cerkwi w działalności OUN-UPA
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/03/rola-cerkwi-w-dzialalnosci-oun-upa/

  Sutanna umoczona we krwi
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/28/sutanna-umoczona-we-krwi/

  W XX wieku w Europie torturowano za wyznanie rzymskokatolickie
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/02/w-xx-wieku-w-europie-torturowano-za-wyznanie-rzymskokatolickie/

  Polacy – grekokatolicy: ofiary wielkiej polityki
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/01/polacy-grekokatolicy-ofiary-wielkiej-polityki/

  O arcybiskupie Szeptyckim – głos z drugiej strony
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/27/o-arcybiskupie-szeptyckim-glos-z-drugiej-strony/

  Honory dla kolaboranta i kneblowanie prawdy
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/09/honory-dla-kolaboranta/

  Jozafat Kocyłowski, biskup diecezji przemyskiej 1876-1947
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/30/jozafat-kocylowski-biskup-diecezji-przemyskiej-1876-1947/

  Rusini – Zawsze Wierni Rzeczypospolitej Polskiej
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/30/rusini-zawsze-wierni-rzeczypospolitej-polskiej/

  Akcja repolonizacyjna na terytoriach południowo-wschodnich Rzeczypospolitej w latach 1935-1939
  https://marucha.wordpress.com/2012/06/02/akcja-repolonizacyjna-na-terytoriach-poludniowo-wschodnich-rzeczypospolitej-w-latach-1935-1939/

  Stepan Bandera, kat narodu polskiego.
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/10/stepan-bandera-kat-narodu-polskiego/

  Gorzka prawda – cień Bandery nad zbrodnią ludobójstwa
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/01/gorzka-prawda-cien-bandery-nad-zbrodnia-ludobojstwa/

  Krótko o historii dywizji SS-Galizien
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/21/krotko-o-historii-dywizji-ss-galizien/

  SS-Galizien i „Nasze Słowo”
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/20/ss-galizien-i-„nasze-slowo/

  Część III

  Ukraino, pokochaj prawdę!
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/15/ukraino-pokochaj-prawde/

  Ukraina prześladuje Rusinów z Rusi Zakarpackiej
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/18/ukraina-przesladuje-rusinow-z-rusi-zakarpackiej/

  Przebaczanie bez upoważnienia
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/06/przebaczanie-bez-upowaznienia/

  Nie było przełomu w Hucie Pieniackiej
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/08/nie-bylo-przelomu-w-hucie-pieniackiej/

  Uniacki arcybiskup wychwala Banderę
  https://marucha.wordpress.com/2011/01/03/uniacki-arcybiskup-wychwala-bandere/

  W Lublinie wydano list otwarty do miast na Ukrainie
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/10/w-lublinie-wydano-list-otwarty-do-miast-na-ukrainie/

  Z zamkniętymi oczami?
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/16/z-zamknietymi-oczami/

  Ludobójstwo w oparach kłamstwa
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/20/ludobojstwo-w-oparach-klamstwa/

  Zawiedzione nadzieje „pojednania”
  https://marucha.wordpress.com/2012/02/29/zawiedzione-nadzieje-„pojednania/

  Co pisze subwencjonowane przez polskiego podatnika “Nasze Słowo”
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/15/co-pisze-subwencjonowane-przez-polskiego-podatnika-nasze-slowo/

  Ratujmy od zapomnienia polskie mogiły, nie tylko we Lwowie.
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/07/ratujmy-od-zapomnienia-polskie-mogily-nie-tylko-we-lwowie/

  Polskość na 26 metrach
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/24/polskosc-na-26-metrach/

  Bezdomni Polacy na Ukrainie
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/03/bezdomni-polacy-na-ukrainie/

  IPN nie chce ścigać banderowców
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/16/ipn-nie-chce-scigac-banderowcow/

  Lude wtykajte, Jarema ide!
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/07/lude-wtykajte-jarema-ide/

  WO “Swoboda”. Nie odrobione lekcje historii (Cześć 1)
  https://marucha.wordpress.com/2012/02/22/wo-swoboda-nie-odrobione-lekcje-historii-czesc-1/

  WO “Swoboda”. Nie odrobione lekcje historii (Część 2)
  https://marucha.wordpress.com/2012/02/23/wo-swoboda-nie-odrobione-lekcje-historii-czesc-2/

  Dlaczego nikt nie protestuje przeciwko kultowi Bandery na Ukrainie?
  https://marucha.wordpress.com/2012/01/15/dlaczego-nikt-nie-protestuje-przeciwko-kultowi-bandery-na-ukrainie/

  Gdzie są teraz ci wszyscy „intelektualiści”?
  https://marucha.wordpress.com/2012/01/09/gdzie-sa-teraz-ci-wszyscy-„intelektualisci/

  Kłamstwo kłamstwem poparte
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/09/klamstwo-klamstwem-poparte/

  Pożoga wzbiera
  https://marucha.wordpress.com/2011/06/21/pozoga-wzbiera/

  Oświadczenie kibiców Pogoni Lwów
  https://marucha.wordpress.com/2010/09/07/oswiadczenie-kibicow-pogoni-lwow/

  Fałszowanie prawdy o ludobójstwie OUN – UPA w niektórych dziennikach w Polsce
  https://marucha.wordpress.com/2010/08/05/falszowanie-prawdy-o-ludobojstwie-oun-upa-w-niektorych-dziennikach-w-polsce/

  Nie tędy droga, panowie z „Naszego Słowa”
  https://marucha.wordpress.com/2011/11/23/nie-tedy-droga-panowie-z-„naszego-slowa/

  Zbrodnie Ukraińców wychodzą wciąż na jaw. Odnaleziono kolejną masową mogiłę Polaków.
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/11/zbrodnie-ukraincow-wychodza-wciaz-na-jaw-odnaleziono-kolejna-masowa-mogile-polakow/

  Ostrówki na Wołyniu: “Nieznani sprawcy” zniszczyli pomnik ku czci ofiar ludobójstwa UPA
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/02/ostrowki-na-wolyniu-zniszczenie-pomnik/

  Ostrówki: Zbrodnia i pojednanie
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/05/ostrowki-zbrodnia-i-pojednanie/

  Skandal we Lwowie
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/13/skandal-we-lwowie/

  O prawdę i pamięć – rozmowa z płk. Janem Niewińskim, przewodniczącym Kresowego Ruchu Patriotycznego
  https://marucha.wordpress.com/2011/10/04/o-prawde-i-pamiec-–-rozmowa-z-plk-janem-niewinskim-przewodniczacym-kresowego-ruchu-patriotycznego/

  Wołyń 1943 – wciąż trzeba domagać się prawdy
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/13/wolyn-1943-–-wciaz-trzeba-domagac-sie-prawdy/

  Propagandowa ofensywa spadkobierców UPA
  https://marucha.wordpress.com/2010/10/11/propagandowa-ofensywa-spadkobiercow-upa/

  Kowal i Czech oraz inni poplecznicy nacjonalistów
  https://marucha.wordpress.com/2010/06/05/kowal-i-czech-oraz-inni-poplecznicy-nacjonalistow/

  Nowy patriotyczny czyn pana Prezydenta
  https://marucha.wordpress.com/2009/12/03/nowy-patriotyczny-czyn-pana-prezydenta/

  UPA to nie partyzanci, to bandyci
  https://marucha.wordpress.com/2011/02/17/upa-to-nie-partyzanci-to-bandyci/

  STRONY ZEWNĘTRZNE

  Ludobójstwa i wygnania na Kresach
  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/holocaust/polemiki1.html

  Kresy Wschodnie
  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/rus.html

 2. Piotrx said

  Ciekawe czy to prawda?

  Pojednanie tylko w polskich kościołach
  /fragmenty/

  http://niezalezna.pl/32635-pojednanie-tylko-w-polskich-kosciolach

  Wspólny dokument, podpisany 17 sierpnia w Warszawie przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika, w Rosji nie będzie odczytywany w świątyniach, bo… nie ma tam takiej tradycji.
  Pełny tekst przesłania, wzywającego narody Polski i Rosji do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, został opublikowany jedynie na oficjalnej stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego.

  Jak sprawdził portal Niezalezna.pl – główne miejsce na tej stronie zajmuje jednak dziś orędzie Cyryla z okazji 200. rocznicy wojny 1812 r., w którym patriarcha pisze o odparciu przez Rosjan „hord najeźdźców”. Tekst pojednania polsko-rosyjskiego znajduje się w dużo mniej eksponowanym miejscu.

  Ponadto – jak ustaliliśmy – stronę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej odwiedza ledwie 20-30 tys. osób dziennie…
  (…)

  ****
  Polacy usłyszeli za to o pojednaniu w każdym kościele katolickim /tekst byl odczytywany wszystkim wiernym na kazdej mszy – u mnie w ostatnią niedzielę/.

 3. Boryna said

  Gdyby ta akacja była zbrodnią to nie byloby posła Syczan na tym świecie. Za opluwanie i kłamstwa powinien stanąć przed sądem.

 4. Boryna said

  Gdyby ta akacja była zbrodnią to nie byloby posła Syczana na tym świecie. Za opluwanie i kłamstwa powinien stanąć przed sądem.

 5. Piotrx said

  Przed kilkoma dniami w mediach pojawiła się informacja o prawnej dopuszczalnosci (opolski sąd) zarejestrowania stowarzyszenia osób tzw. „narodowości śląskiej”.

  http://www.wprost.pl/ar/346668/Stowarzyszenie-Osob-Narodowosci-Slaskiej-legalne/

  Poniżej ciekawy artykuł na temat narodowości śląskiej.

  Polska Śląsk podniosła

  http://www.rp.pl/artykul/774489,914175-Polska-Slask-podniosla.html?p=4

  Wywiad z prof. Franciszkiem Markiem, Ślązakiem i znawcą Śląska, pierwszym rektorem Uniwersytetu Opolskiego

  Różne rzeczy wpływają na ludzi. Tu moim zdaniem wszystko sprowadza się do spraw gospodarczych. Widać zresztą, że choroba zatacza coraz szersze kręgi. Oto bowiem Gorzelik inspiruje także inne separatyzmy, w tym w Zagłębiu. Dowiedziałem się, że oplata też mackami Zaolzie. Zmierza to wyraźnie do rozbicia państwa.

  Pana ojciec brał udział w powstaniach śląskich. Jak pan dzisiaj patrzy na tezy, że to były wojny bratobójcze? Nawet prezydent Komorowski to kiedyś sugerował.

  Wypowiedzi prezydenta Komorowskiego nie słyszałem, więc trudno mi się do niej odnosić. Ale takie tezy to jest największe łajdactwo, jakie może być. Jakież to wojny domowe w sytuacji, gdy przyjechało tu 60 tys. ochotników z Niemiec? Wokół mamy dużo grobów polskich powstańców. Gdzie są groby niemieckie? Nie ma, bo ciała zabrali do domów, do Bawarii. Taka to wojna domowa… To była walka o Polskę zakończona zwycięstwem. Nie mieli w tej sprawie wątpliwości ani mój ojciec, Ślązak z dziada pradziada, ani jego współcześni. Nie mam i ja.

  A co pan sądzi o podnoszeniu tematu rzekomych „polskich obozów koncentracyjnych” na Śląsku po II wojnie światowej.

  To jakiś absurd. Mądry polityk odpowiedziałby natychmiast, że polski rząd to wtedy był w Londynie, a tu rządzili Sowieci. Poza tym Ślązacy, którzy czuli się Niemcami, już wtedy wyjechali wraz z armią niemiecką. Więc w tych obozach zamykano głównie Ślązaków mówiących po polsku. Ale podkreślam – zamykali Sowieci, którzy zresztą od razu po wejściu wywieźli tysiące mężczyzn do Rosji. Wrócił co trzeci. W tych obozach siedzieli ludzie niewinni, członkowie konspiracji niepodległościowej, ale i ludzie, którzy za Niemców sporządzali listy do wywiezienia do Auschwitz. Więc to nie jest ten obraz, jaki kreuje RAŚ.

  Na koniec zapytamy – popiera pan panie profesorze jakąś partię?

  Nie. PiS proponował mi kiedyś wstępnie start w wyborach na senatora, ale nic z tego nie wyszło. Do wszystkich partii mam zastrzeżenia. Nie one są najważniejsze, ale fakt, że jako Polacy stanowimy zwarty naród, mieszkający pod polską władzą w suwerennym państwie na ziemi naszych praojców, i tę jedność, nazwaną przeze mnie skarbem, musimy chronić, strzec, umacniać i pielęgnować, a nie rozbijać „heimatową” regionalizacją.

  Marzec 2012

 6. Piotrx said

  Historia Ukrainy zaczyna się od UPA

  Na zachodniej Ukrainie dzieci rozpoczynają naukę w szkołach od lekcji o UPA i Banderze.

  http://www.zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1833:historia-ukrainy-zaczyna-si-od-upa&catid=20:moim-zdaniem&Itemid=54

  http://zik.ua/ua/news/2012/08/23/365304

 7. ponury said

  Jeśli ktoś nie lubi Polski ,proponuję się spakować ,sprzedać dom (który dostało się od znienawidzonej Polski) i wyp… na swą ukraine (z małej litery bo to sztuczny twór). Powodzenia!

 8. błysk said

  Banda ukraińska panoszy się w Polsce .Nie podoba mi się także nie odczytanie deklaracji Episkopatu i Cerkwi w cerkwiach …bo nie ma tam takiego zwyczaju. To czas taki zwyczaj wprowadzić!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: