Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Spóźniona prawda o Katyniu

Posted by Marucha w dniu 2012-09-15 (Sobota)

Decyzja Narodowego Archiwum USA o upublicznieniu ponad tysiąca dokumentów o „sprawie katyńskiej” ponownie przyciągnęła uwagę społeczności międzynarodowej do tego tragicznego wydarzenia w historii Drugiej Wojny Światowej. Przede wszystkim chodzi o dokumenty dyplomatyczne a także materiały ze śledztwa, które przeprowadziła stworzona w 1951 roku specjalna Komisja Kongresu USA.

Dokumenty, które Narodowe Archiwum USA zdecydowało się opublikować na swojej stronie internetowej z otwartym dostępem, mają różnorodny charakter. Z punktu widzenia samych Amerykanów chodzi o niezmiernie ważne i nawet „zamknięte” materiały. Wiele z nich odnosi się do osobistych archiwów amerykańskich prezydentów – w tym Franklina Roosevelta, Harry’ego Trumana i Dwighta Eisenhowera. Po raz pierwszy upubliczniono także dokumenty o Tragedii Katyńskiej z resortu wywiadu amerykańskiego. Jednak przy całej swojej ważności i „tajności” te dokumenty w całości tylko potwierdzają znaną już i uznaną, w tym także przez Rosję, wersję o rozstrzelaniu polskich oficerów przez organy NKWD. Tym bardziej, że wcześniej strona amerykańska przekazała już bezpośrednio Polakom około siedmiu tysięcy stron kopii materiałów z prac Komisji Kongresu. Rosyjska strona zaś przekazała Warszawie dziesiątki tomów różnego typu dokumentów, które opowiadają o tragedii dokładniej i pełniej niż amerykańskie.

Dlaczego Waszyngton zdecydował się opublikować nowe dokumenty o „sprawie katyńskiej” właśnie teraz i przez to zwiększyć poziom społecznego zainteresowania się tą sprawą? Mówi się, że odpowiedź jest powiązana z dwoma okolicznościami. Pierwsza, to czysto amerykańska właściwość. W listopadzie bieżącego roku w USA odbędą się wybory prezydenckie i rozwijająca się kampania wyborcza już teraz ma bardzo ostry, wręcz skandaliczny, charakter. W tych warunkach informacyjna „wrzutka” może być obliczona na to, żeby przyciągnąć na swoją stronę głosy polskiej diaspory w USA liczącej około 9 milionów osób. W tym wskaźniku amerykańska „Polonia” zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich państw świata.

Drugim międzynarodowym czynnikiem, który wyraźnie posłużył za sygnał dla obecnej zwiększonej aktywności w Waszyngtonie i w Warszawie z powodu amerykańskich dokumentów, była wizyta w Polsce Patriarchy Moskiewskiego i Całej Rusi Cyryla, która odbyła się w sierpniu. Jego negocjacje, wystąpienia i podpisane dokumenty, zgodnie z opinią wiodących polskich mediów, rozpoczęły nowy etap w stosunkach obu krajów i bynajmniej nie tylko kościelnych. Chodzi w szczególności o podpisanie wspólnej odezwy do narodów Rosji i Polski o pojednaniu, w którym podkreśla się ważność osiągnięcia „pełnego pokoju między rosyjskim i polskim narodem”. A w dzisiejszej Polsce niemało jest sił, które nie są zainteresowane w rosyjsko-polskim partnerstwie. I dokumenty katyńskie zza oceanu są dla nich jak manna z nieba.

Właśnie tak ocenił przekazanie amerykańskich archiwów w ekskluzywnym wywiadzie dla radia „Głos Rosji”, sekretarz wykonawczy rosyjsko-polskiej komisji do spraw trudnych, prorektor MGIMO Artiom Malgin.

„Myślę, że nic kardynalnego się nie wydarzyło, prawda jest już dawno ustalona, gorzka prawda, tak więc zasadniczo niczego to nie zmieni w ocenach przestępstwa w Katyniu, – uważa Artiom Malgin. – Dokumenty z archiwów USA są uzupełnieniem, które pokazuje, że temat Katynia już dawno jest omawiany przez społeczność międzynarodową, jednak na tle tragedii Drugiej Wojny Światowej nie stał się główną kwestia we współdziałaniu sojuszników z antyhitlerowskiej koalicji: USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR”.

Prawda o Katyniu, tak naprawdę, była znana już dawno, na niej opierali się polscy historycy, którzy jeszcze w czasie Polskie Rzeczpospolitej Ludowej prowadzili samodzielne badania w tej sprawie bez względu na oficjalne stanowisko ówczesnych władz polskich. Na tej prawdzie opierali się także radzieccy uczeni, którzy prowadzili swoje badania w późnym okresie Gorbaczowa. Oni znali prawdę, która nie zgadzała się z oficjalną wersją stalinowskiego reżimu.

W ostatnich latach temat Katynia uzyskał nowy, głębszy wymiar, tak w europejskiej polityce, jak i w stosunkach rosyjsko-polskich. I jak widać USA postanowiło wnieść swój wkład w rozwój tego tematu, według mnie spóźniony. Jeżeli zrobiliby to 3-5 lat temu, to ich działanie w rzeczywistości miałoby sensacyjny charakter.

Czego z takim napięciem oczekiwali historycy tak w Rosji, jak i większym stopniu w Polsce? Sądziliśmy, że na światło dzienne wyjdzie oficjalny dialog szefostwa USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR w sprawie katyńskiej tragedii. Ale wiarygodnych potwierdzeń z archiwów USA nie zobaczyliśmy, tak więc nie ma sensacji. Chociaż nie można wykluczyć, że stopień posiadania wiarygodnych informacji ówczesnego kierownictwa USA i Wielkiej Brytanii był wyższy, niż wskazywały dostępne źródła.

Teraz dochodzenie w sprawie tragedii w Katyniu znajduje się w końcowym stadium. Przestępstwo reżimu stalinowskiego zostało osądzone na najwyższym oficjalnym poziomie Federacji Rosyjskiej i innych ocen po prostu nie może być. Ale rozumiem, że dla polskiej strony ten temat, być może, nigdy nie przestanie być bolesnym punktem w stosunkach Rosji i Polski. Historycy, zarówno polscy jak i rosyjscy, wykonali ogromną pracę, żeby nasze kraje mogły budować normalne stosunki ze sobą nawzajem i trudno przeceniać znaczenie ich trudnej, wieloletniej pracy – podkreślił Artiom Malgin.”

Jak opublikowanie tych dokumentów może wpłynąć na stosunki USA z Polską i Rosją? Na to pytanie w ekskluzywnym wywiadzie dla „Głosu Rosji” odpowiada Patrick Kenney, profesor historii na Uniwersytecie Indiana, dyrektor Szkoły Rosyjskiej, Instytutu Zachodnioeuropejskiego i Polskiego Ośrodka Badawczego:

„Można to rozpatrywać, jako naruszenie zaufania między Polakami i Amerykanami. Chociaż Polacy i tak wiedzą, że w czasie Zimnej Wojny i pod koniec Drugiej Wojny Światowej USA nie starało się obronić Polski. Na przykład, kiedy USA pozwoliło Związkowi Radzieckiemu wziąć Polskę pod swoją kontrolę. Dlatego bardzo wątpię, że będzie to postrzegane jako zdrada. Jeśli chodzi o stosunki wzajemne USA i Rosji to i tutaj nie widzę przesłanek do specjalnych zmian. Proponuję, że Rosja może od teraz mówić, że nie tylko ona skrywała dokumenty, ale to nie będzie mieć żadnego poważnego wpływu na stosunki obu krajów. Myślę, że to tylko doda emocji tym ludziom, dla których masowe zabójstwo w Lesie Katyńskim stało się nieprzemijającym bólem”.

Za: Głos Rosji
http://mercurius.myslpolska.pl

Komentarzy 10 do “Spóźniona prawda o Katyniu”

 1. Zbyszko said

  Po pierwsze to słusznie że te odkrycia dokunetów katynskich sa spóźnione i praktycznie teraz to niech się wypchają. Natomiast Pojednanie ma tą siłę że jest to pojednanie w MODLITWIE W WALCE Z SZATANEM, który ma swoją „siedzibę” w NWO. I tego boją się tam w tym siedlisku NWO. Bo gdyby to było zwykłe jakieś tam polityczne znowu porozumienie to byłby to dla nich mały pikuś. Można miec tylko nadzieję że to Pojednanie da właśnie OWOCE w postaci WPÓLNEJ WIELKIEJ MODLITWY O POKONANIE SZATANA

 2. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 3. Z dużej chmury mały deszcz.

 4. Wandaluzja said

  http://odkrywcy.pl/kat,122994,title,Amerykanie-ukryli-prawde-o-Katyniu,wid,14914987,wiadomosc.html?smg4sticaid=6f27a
  ***
  Amerykanie muszą mieć FILMOWĄ DOKUMENTACJĘ KATYNIA, wg dekretu Lenina, że „Wszystkie Ważne Egzekucje Mają Być Filmowane”. Gdy Sowieci przekształcili wojnę Ussuryjską w Mandżurską to ambasada ChRL w Paryżu wyświetliła dla publicystów Filmową Dokumentację Katynia. Gdy ci pytali, SKĄD to mają to odpowiadali: Mieliśmy swojego człowieka, co interpretowano, że to był film INSTRUKTAŻOWY dla armii Mao Tse-tunga.
  Ponieważ na tym filmie NIE MA komisarza kominternu BIERUTA to jest to film, który Nina Chruszczow przywiozła do Bytomia mej IV stryjence, śpiewaczce wagnerowskiej Alicji Dankowskiej jako Złoto Renu z opery kijowskiej. Dankowska, która pochodziła z nacjonalistycznej rodziny, dała to memu stryjowi, który był jej kopulantem a ten zawiózł to samochodem pod bronią swej żonie, oczekującej dziecka Barbarze Bierutównie.
  Ponieważ dla Bieruta był to Rozkaz TY, ALBO BERIA to Bierut powycinał siebie i kazał córce wywieść ten film do Izraela, aby z Josefem Broz-Tito zamordować Berię rękami mego stryja.
  Film ten był powodem śmierci Stalina, który po zniknięciu go z jego kremlowskiego archiwum wpadł w panikę i zaczął pertraktować z frondowcami, żeby wybadać, KTO UKRADŁ? w trakcie czego został przez frondowców oskalpowany.
  Gdy Chińczycy wyświetlili ten film w Paryżu to Sowieci nazwali to Hitlerowską Prowokacją i powiadomili Waszyngton o NUKLEARNYM ataku na 100 miast chińskich, na co Waszyngton odpowiedział, że wówczas Amerykanie dokonają nuklearnego ataku na 128 miast sowieckich. Wobec tego Sowieci kazali cherubinowi Hitlera, holokaustowi Kissingerowi usunąć Nixona, który zdeklarował: JEŚLI ROSJANIE ZAPĘDZĄ SWYCH ŻYDÓW DO GAZU AMERYNANIE NIE BĘDĄ PROTESTOWAĆ. II WŚ była bowiem o granicę żydowsko-niemiecką na Missisipi, wobec czego ważnym jest, czy Stalin i Hitler dokonali ataku na USA 10 czy 12 milionami ogierków żydowskich.

 5. Mahakala said

  USRAEL potrzebuje mięsa armatniego do swoich celów militarnych. Planowana wojna z Iranem pochłonie wiele ofiar, dlaczego usraelici mieliby ginac kiedy za nich moga ginać goje. Trzeba ich tylko odpowiednio na siebie napuścic. Rosja jest przeciwna napaści na Iran, więc jest zagrożeniem dla usraelitów. Można otworzyć drugi front przeciw rosji z terenu polski, bo polacy idioci poleca na moskali, tylko ich się odpowiednio dozbroi i huzia na moskwę. Pejsymiści od czasów jezusa wysługiwali się gojami do mordowania innych nacji. Sądzicie głupcy ze usraelici nagle poczuli sympatię do nas i pokażą nam dokumenty o katyniu, ludy katynskie klękajcie z radości. Pokazali dokumenty bo maja w tym interes. Uświadomcie sobie ludzie ze rosyjskie rakiety sa wycelowane w nasz kraj bo w naszym kraju są już rozlokowane baterie amerykanskich rakiet, jak myslicie rosyjskie rakiety spadną na domy w usraelu czy na nasze domy ? To sajan Kaczynski już sadził się na rosjan i skonczył na katynskiej ziemi. My polacy nie mamy interesu atakować ani iranczyków ani rosjan, nie nasz biznes. Usraelici niech sami ciala nadstawiają. My z zadnej wojny w iraku czy afganistanie nie mamy żadnych korzyści. Nasi żolnierze zamiast bronić ojczyzny stali się najemnikami mordujacymi za usraelskie pieniadze biedakow, to hanba dla polskiego zolnierza, hanba dla kleru, który znakiem krzyza błogoslawi wojne, nie naszą wojnę bo te narody nas nie napadły. Przez dzialania tych ludzi nasz naród zbiera złą karmę na przyszłośc. Głupi naród wybiera głupich przywódców modląc się do idola pejsatego. Rodziny katynskie nie dajcie się zwieść, ci którzy nas oddali w niewolę sowiecką po II wojnie światowej dalej manipulują nami, a my jak osly idziemy za wystawioną na sznurku marchewka. Teraz te dokumenty niech sobie za ucho i górala udają wsadza, musztarda po obiedzie. Rodacy nie mamy żadnego interesu iść na wojne z usraelem, bo czeka nas sromota i zaglada, synowie polski nie oddawajcie swojej krwi usraelom bo będziecie potrzebni w kraju.
  MAHAKALA

 6. błysk said

  Sądzę, że jest to próba storpedowania dialogu polsko-rosyjskiego zapoczątkowanego deklaracją Episkopatu i cerkwi prawosławnej .Siły wrogie dialogowi zapowiadają po staremu ,jak gdyby nic się nie zdarzyło, manifestacje antyrosyjską przed siedziba ambasady Rosji w Warszawie,17 września 2012r.

 7. Przecław said

  #6
  No właśnie, dlaczego jakoś nie ma i chyba nigdy nie było, demonstracji przed ambasadą Niemiec w dniu 1 września ?

 8. Z zezem said

  Do poprawy sytuacji miedzy Rosjanami a Polakami ,moze dojsc tylko wtedy,gdy wiekszosc zrozumie,ze zbrodni katynskiej dokonalo zydowskie NKWD !!!
  Tej istotnej prawdy nie ujawniaja oficjalne dokumenty,ani ze strony rosyjskiej a tym bardziej usraelskiej.
  Wladze rosyjskie zdaja sobie sprawe ,ze to jeszcze nie czas i trzymaja to na bardziej odpowiedni moment.
  Usrael natomiast zaczyna sie powaznie obawiac o swoja role w swiecie,nie tylko Poczatki pojednania Prawoslawia z KK ,ale wiele innych bardzo nieprzychylnych wydarzen.
  Wiecej na ten temat znajdziecie na google „Veterans today”.
  Srule wykazuja coraz wieksze zdenerwowanie,coraz wiekszy smrod ich otacza !!!

  Powolny proces,ale i te parchate czasy maja kres.

 9. RomanK said

  http://www.veteranstoday.com/2012/09/12/embassy-killings-in-libya-the-stench-of-ciamossad-false-flag/

 10. RomanK said

  Decyzja Narodowego Archiwum USA o upublicznieniu ponad tysiąca dokumentów o „sprawie katyńskiej” ponownie przyciągnęła uwagę społeczności międzynarodowej …
  Wierutna bzdura i klamstwo..samo ujawnienie jest czescia wielkiej akcji Neoconow do mobilizacji glupich glosujacych skad i ja sie da…
  dokonali ohydnego falszerstwa i zrygowania procesu wylonieia kandydata w GOP i teraz zbieraja po oplotkach i zaulkach..w tym trafili do polskiego zaulka… NIkt nie wykazuje zadnego zainteresowania , opocz pary polskojezycznych gazet…w sluzbie neoconstfa.
  Oczywiscie wykorzystywana jest jako torpeda Poslania….ale to niestety jest nei do zatopienia…to przekonuje mnie coraz bardziej, ze powstalo z Natchnienia i Inspiracji Ducha Swietego….i przyniesie dobre owoce.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: