Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemcy: Dekret konferencji episkopatu ws. „podatkowych apostatów”

Posted by Marucha w dniu 2012-09-22 (Sobota)

13 marca 2006 r. Papieska Rada ds. Interpretacji Tekstów Prawnych orzekła, iż zadeklarowanie przed organami państwowymi odmowy płacenia tzw. podatku kościelnego nie może być traktowane na równi z apostazją i nie wystarcza do zaciągnięcia ekskomuniki i pozbawienia praw w Kościele.

Orzeczenie zostało wydane w związku ze sprawą emerytowanego niemieckiego prawnika kanonisty, Hartmuta Zappa, który zadeklarował wystąpienie z niemieckiego Kościoła katolickiego „tylko jako stowarzyszenia na prawie publicznym”, jednocześnie oświadczając, że pozostaje wierzącym i praktykującym rzymskim katolikiem — za co biskup Fryburga obłożył go karą ekskomuniki. Członkowie Konferencji Episkopatu Niemiec (Deutsche Bischofskonferenz, DBK) odmówili wówczas uznania i stosowania tego watykańskiego orzeczenia.

W marcu br. ks. Franciszek Schmidberger, przełożony niemieckiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, na łamach na łamach biuletynu informacyjnego „Mitteilungsblatt” wezwał tradycyjnych katolików, by powstrzymali się od opłacania podatku kościelnego, w zamian przekazując jego równowartość na „dzieła apostolskie, które pozostały wierne Tradycji Kościoła” i — aby wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa — nawoływał do zadeklarowania formalnego „wystąpienia z Kościoła”, ale „jedynie jako stowarzyszenia prawa publicznego”. Ksiądz Schmidberger uzasadnił ten krok „nadużywaniem wpływów z podatku kościelnego i wykorzystywaniem ich do niszczenia wiary”.

W odpowiedzi na ten apel i w związku z rosnącymi kontrowersjami wokół sprawy „podatkowych apostatów” abp Robert Zollitsch oświadczył, że niemiecki Kościół jest „w trakcie rozmów z Rzymem na ten temat” i wyraził nadzieję, że „uda się odnaleźć sposób postępowania, niegodzący w żadną ze stron”.

Jednak to, co znalazło się w opublikowanym 20 września br. i zatwierdzonym przez Watykan dekrecie Konferencji Episkopatu Niemiec dotyczącym konsekwencji tzw. państwowej apostazji, czyli zadeklarowania przed organami państwowymi odmowy płacenia podatku i jednoczesnego złożenia w parafii oświadczenia o tym, że pozostaje się członkiem Kościoła katolickiego, trudno nazwać jakimkolwiek kompromisem, a to ze względu na konsekwencje, które są takie same jak w przypadku zadekretowanej ekskomuniki.

„Państwowy” czy też „podatkowy apostata”, choć kary ekskomuniki nie zaciągnie, nie będzie mógł przystępować do sakramentów bierzmowania, spowiedzi ani Komunii św., a ostatnie namaszczenie zostanie mu udzielone tylko w przypadku zagrożeniu życia. Utraci w Kościele czynne i bierne prawo wyborcze i nie będzie mógł w nim pełnić żadnych posług ani piastować urzędów, tzn. nie będzie mógł zasiadać w radach parafialnych czy diecezjalnych, nie będzie mógł być rodzicem chrzestnym, świadkiem bierzmowania ani nawet członkiem jakichkolwiek katolickich stowarzyszeń publicznych. Powtórzmy: formalnie nie jest to ekskomunika, ale niesie ze sobą wszystkie jej skutki.

Zatwierdzenie dekretu w takim brzemieniu przez Kongregację ds. Biskupów wydaje się absolutną i upokarzającą klęską Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. Oznacza również kapitulację papieża Benedykta XVI przed jego niedawnymi kolegami z DBK, którym jeszcze w ubiegłym roku, podczas wizyty w Niemczech, wygłaszając przemówienie we Fryburgu – mieście, z którego pochodzi wspomniany Hartmut Zapp – zwracał uwagę, że „Kościół powinien być coraz mniej światowy”, co jest możliwe „tylko w pewnym oderwaniu i emancypacji od światowych zależności strukturalnych” (źródła: pius.info, Süddeutsche.de, kath.net, 20 września 2012).

http://news.fsspx.pl

Mamy niestety znów typową, posoborową dwuznaczność i brak konsekwencji. Niby Msza Trydencka nie jest zakazana – ale jej nie wolno odprawiać, jeśli biskup sobie tego nie życzy. Niby ekskomuniki nie ma – ale praktycznie jest…
Szkoda czasu na więcej komentarza.
Admin

Komentarze 4 do “Niemcy: Dekret konferencji episkopatu ws. „podatkowych apostatów””

 1. Obserwator said

  Jak o Niemcach to coś przytoczę z pewnego starego pisma.

  Modlitwa do niemieckiego Boga

  Poraź o Panie, bezwładne ręce i nogi Polaków
  Zrób z nich kaleki, poraź ich oczy ślepotą
  Tak męża jak i kobietę ukarz głupotą i głuchotą
  Spraw, żeby lud polski gromadami zamieniał się w popiół
  Żeby z kobietą i z dzieckiem został sprzedany w niewolę
  Niech nasza noga rozdepcze ich pola zasiane
  Użycz nam rozkoszy mordowania dorosłych, jak dzieci
  Pozwól zanurzać nasz miecz w ich ciele
  I spraw, że kraj polski w morzu krwi i zgliszczy zniszczeje
  Niemieckie serce nie da się zmiękczyć
  Zamiast pokoju niech wojna zapanuje między państwami
  a jeśli będę się zbroił do walki o śmierć i życie
  To i umierając będę wołał: zmień o Panie Polskę w pustynię.

  Wiersz został opublikowany przez instytucję publiczną: Vereinigung zum Schutzs Obers… (dalej nieczytelne) Tłumaczenie w/g „Moja Przyjaciółka”, nr 15 z 15.08.1939 r. Redakcja

 2. JOnes said

  Nie chce ale musze, Podam Noge nawet a nie reke…

  Dzis widac jak na dloni przez Kogo Byl szkolony Walesa swego czasu wypowiadajac te slowa.

 3. JOnes said

  Slynna Falandyzacja za Walesy wziela sie z Tego samego Zrodla Zydowsko-Ideologicznego

 4. EomanK said

  POdatek koscielny to nowa forma Cezaropapizmu…
  O przynalezosci do Kosciola decyduje Chrzest i Credo… w ktorym nie ma slowa o podatku koscielnym.

Sorry, the comment form is closed at this time.