Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zobowiązania Polski wobec zagranicy wynoszą już 104 proc. PKB

Posted by Marucha w dniu 2012-09-23 (Niedziela)

Według wyliczeń NBP zadłużenie zagraniczne Polski powiększa się w bardzo szybkim tempie, a stosunek aktywów polskich za granicą do zobowiązań Polski wobec zagranicy należy do jednych z najbardziej niekorzystnych w Europie.

Raport NBP został zapowiedziany przez „Obserwatora Finansowego”, który jest pismem i portalem prowadzonym przez bank centralny. Pisze on, że w związku z kryzysem następuje coraz szybszy odpływ kapitału z peryferyjnych gospodarek, takich jak Polska.

Wyliczenia NBP dotyczą całej gospodarki, a nie tylko zadłużenia państwa. To zadłużenie wyraża się we wskaźniku międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto. To wynik jaki powstaje po odjęciu pasywów, czyli zobowiązań międzynarodowych, od posiadanych aktywów zagranicznych.

Pozycja inwestycyjna Polski jest głęboko ujemna. W końcu I kwartału 2012 r. wynosiła ona minus 245 mld euro. Polskie aktywa Eurostat szacuje na 143,4 mld euro, a pasywa na 388,4 mld euro. Dla porównania, polski produkt krajowy brutto w ubiegłym roku wyniósł 370 mld euro licząc według metodologii Eurostatu. To oznacza, że zobowiązania wobec zagranicy wynoszą już ponad 104 procent produktu krajowego.

Nie tylko Polska ma poważne problemy. W Czechach wskaźnik zobowiązań wobec zagranicy wynosi on 115 proc PKB, na Węgrzech 180 proc., a w Grecji i Hiszpanii jest jeszce wyższy.

Polska sytuacja jest jednak gorsza niż innych krajów, jeżeli weźmie się pod uwagę posiadane przez Polskę aktywa. Pozycja inwestycyjna netto Polski wynosi minus 66 proc. PKB, a Czech minus 51 proc. Polska ma stosunkowo niewielkie aktywa zagraniczne przy szybko rosnących zobowiązaniach. W relacji do PKB gorszą od Polski (bardziej ujemną) pozycje międzynarodową mają tylko Łotwa, Irlandia, Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Cypr, Węgry i Portugalia.

Oprac. Mad, obserwatorfinansowy.pl
http://rebelya.pl/

Komentarzy 5 do “Zobowiązania Polski wobec zagranicy wynoszą już 104 proc. PKB”

 1. EomanK said

  Sprzedaj wszystko co masz….i top sie w dlugach….
  Oczywiscie jest to mozliwe…. ale w takim razie,,,KTO???? na tym zyskal????
  A KTO traci????
  i DLACZEGO?????

 2. Zerohero said

  Japonia notuje ostatnio deficyt w handlu, ale nadrabia to gigantycznymi zyskami z aktywów wykupionych za granicą (za zainwestowane pieniądze z nadwyżek lat 60-90). Polska ma deficyt w handlu, inwestycji za granicą brak, a zyski z polskiej gospodarki lecą za granicę.

 3. jowram said

  Wideo z apelem patriarchy Eliasza Bizantyjsko-Katolickiego Patriarchatu we Lwowie do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina o przeprowadzenie reformy.

  Tłumaczenie:

  Szanowny panie Prezydencie Federacji Rosyjskiej!

  Jest to zrządzenie opatrzności w tej historycznej chwili, że został pan wybrany na urząd Głowy Państwa. Prawdziwa reforma i zmartwychwstanie narodu rosyjskiego musi być poprzedzone przez odnowę duchowych, moralnych i chrześcijańskich wartości, które ukształtowały tysiącletnią tradycję narodu rosyjskiego. Dlatego Rosja musi koniecznie wystąpić z Rady Europy. Jej Zgromadzenie Parlamentarne dąży do realizacji polityki globalizacji narodu rosyjskiego. Polityka ta pozbawia Rosję jej niezależności i ostatecznie prowadzi do samobójstwa narodu. W Rosji musi być zabroniona działalność organizacji masońskiej, która prowadzi do demoralizacji i utraty przez Rosję suwerenności. Członkostwo w tej organizacji nosi znamiona zdrady. We wszystkich guberniach musi być zabroniona promocja homoseksualizmu i zmiany płci. Dzisiaj przykładem jest Petersburg. W całej Rosji musi być obalone prawo dla nieletnich. Ten system odbiera rodzicom dzieci bez sądu, bez żadnej istotnej przyczyny, i sprzedaje je za granicę jako niewolników seksualnych albo jako źródło pozyskiwania organów transplantacyjnych. Ostatnio sprzedano do USA 100 (sto) tysięcy dzieci rosyjskich. Sprawcy tych zbrodni muszą być sprawiedliwie ukarani.

  Rosja musi wprowadzić zakaz implantacji czipów z liczbą Antychrysta 666. Przeprowadzono już implantację czipów w rosyjskiej policji i w armii. Nadużycie może doprowadzić do samozniszczenia. Rosja musi wprowadzić cenzurę mass-mediów i internetu ażeby zapobiec dalszej demoralizacji narodu. Młodzież musi być chroniona przed pornografią, perwersjami homoseksualnymi, narkotykami, alkoholizmem, destruktywną muzyką, okultyzmem i sektami. System oświatowy musi wprowadzić chrześcijańską edukację, która przygotowuje młodych ludzi do odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa. Oświata musi być oparta o duchowe, moralne i chrześcijańskie wartości. Taka edukacja jest najlepszą barierą dla przestępstw.

  Szanowny panie Prezydencie, dopóki nie rozpocznie pan reformy to proces moralnego, duchowego i fizycznego samobójstwa narodu będzie trwał. Jeśli pan rozpocznie reformę to Ukraina i inne narody będą także uratowane.

 4. EomanK said

  Niżej wymienione rzeczy to pewne oznaki chorego lub umierającego Narodu. Jeśli zauważysz chociażby jeden z nich jest to dowód na to, że twoi rzadzacy dopuszczają się zdrady:
  1 mieszanie ras
  2 niszczenie jedności rodziny
  3 zbyt wysokie podatki
  4 korupcja prawa
  5 niewola i terror wobec tych, którzy chcą ustrzec Naród przed błędami
  6 niemoralność, alkoholizm, narkomania
  7 dzieciobójstwo (zwane powszechnie aborcją)
  8 niszczenie waluty poprzez inflację albo lichwiarstwo
  9 propagowanie obcych kultur oraz jednoczesne spychanie na bok kultury rodzimej
  10 materializm
  11 udział w zagranicznych konfliktach
  12 strażnicy i przywódcy goniący za bogactwem i sławą
  13 homoseksualizm
  14 religia nie oparta na Prawie Natury

  David Eden Lane

 5. EomanK said

  Uwaga //Iwaga!
  Ten film [powinien kazdy zobaczyc!
  Jak Slowian postanowiono uczynic niewolnikami Zachodu

  http://undergrounddocumentaries.com/the-weight-of-chains-the-breakup-of-yugoslavia-full-version/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: