Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Białorusini wybrali parlament

Posted by Marucha w dniu 2012-09-24 (Poniedziałek)

Na Białorusi zakończyło się głosowanie, które wyłoni 110 deputowanych Izby Reprezentantów – izby niższej parlamentu. Pięć białoruskich ugrupowań opozycyjnych wydało wspólne oświadczenie, w którym zapowiadają, iż ze względu na zaobserwowane nieprawidłowości nie uznają one wyników wyborów.

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) poinformowała, że zaczęła otrzymywać skargi o nieprawidłowościach. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło usuwania obserwatorów z lokali wyborczych, a także naruszania procedury wydawania kart do głosowania. Komisja podała także, iż do godz. 18:00 (czasu białoruskiego) frekwencja wynosiła 65,9 proc.

Wspólne oświadczenie pięciu partii opozycyjnych głosi, że nie uznają one wyników kończących się wyborów parlamentarnych ze względu na liczne ingerencje władz w proces wyborczy oraz brak przejrzystości procedury liczenia głosów. Jak podaje Biełsat, oświadczenie podpisali przedstawiciele Białoruskiego Frontu Narodowego, partii Sprawiedliwy świat, Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej „Hramada”, ruchu „O wolność” oraz kampanii obywatelskiej „Mów prawdę”.

Ponadto przedstawiciele opozycji podkreślili także liczne przypadki masowych nacisków na wyborców, do których dochodziło podczas przedterminowego głosowania trwającego pięć dni.

Opozycja wyjaśnia, iż osoby te były zmuszane do przedterminowego głosowania całymi uczelniami i fabrykami pod groźbą nieprzedłużenia umowy o pracę lub relegowaniem z uczelni.

Biełsat podaje, iż zaobserwowano też kilkadziesiąt wypadków cenzury — media państwowe odmówiły emisji już nagranych materiałów wyborczych kandydatów opozycyjnych. Ponadto wyjaśniono, iż dochodziło do zatrzymań i aresztowań uczestników pikiet przedwyborczych, które odbywały się w dozwolonych przez prawo miejscach.

Początkowo opozycja miała około 130 kandydatów. Jednak 15 września br. swoich przedstawicieli wycofały dwie największe partie opozycyjne: Partia Białoruski Front Narodowy (BNF) i Zjednoczona Partia Obywatelska. Aleś Janukiewicz, szef BNF, podkreślił w rozmowie z Biełsatem, że wycofanie kandydatów pozwoli partii zachować czyste sumienie. – Nasza pozycja będzie bardziej zrozumiała i łatwiejsza do przekazania ludziom – wyjaśnił.

Opozycja swoją decyzję tłumaczyła także niewłączeniem ich przedstawicieli do komisji wyborczych oraz tym, że na Białorusi wciąż są więźniowie polityczni. Z grona opozycji kandydowali reprezentanci lewicowej partii Sprawiedliwy świat, kampanii „Mów prawdę!” i Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej („Hramada”). – Nikt nie myśli, że jutro nasi kandydaci wejdą do parlamentu. Jednak my uczestniczymy w tej kampanii, by przeciągnąć na swoją stronę obywateli Białorusi. Musimy zdobyć poparcie większości wyborców podczas wyborów prezydenckich w 2015 r. – podkreślił w Biełsacie lider kampanii „Mów prawdę”, która nie przystąpiła do bojkotu.

Wybory obserwuje 30 tys. obserwatorów z Białorusi oraz około 700 międzynarodowych, w tym z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

– Przekażcie swoim polskim obserwatorom, żeby nauczyli się u nas, jak należy przeprowadzać wybory. (…) My bez polskich polityków połapiemy się, jak budować własne życie – skomentował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. [A to bezczelny dyktator! Co to, on nie wie, że nic się nie da zorganizować – a zwłaszcza demokratycznych wyborów – bez udziału i kontroli „międzynarodowych”? – admin]

IK
http://naszdziennik.pl

Komentarzy 15 do “Białorusini wybrali parlament”

 1. Boryna said

  Białoruś idzie drogą niezależności i to nie podoba się pejsatym, bo nie mogą rozgrabić dorobku narodowego, tak jak to zrobili w Polsce, 2500 wielkich zakładów przemyslowych zlikwidowano, 2 mil. ludzi wypędzono z kraju, reszta wegetuje na umowach śmieciowych i umiera w kilometrowych kolejkach do lekarza itp.

 2. JOnes said

  Okolo 10 milionow ludzi wypedzono od 1981 roku…

 3. JOnes said

  Od 25 lat te same Mordy od Sejmu po sejmiki…

 4. Kar said

  panie Boryna, podrzucmy im-Bialorusinom pare lokalnych chalatow, i daje glowe, ze tez beda cienko bzdzic..a my troche odetchniemy od tej zaprogramowanej plagi-zarazy…

 5. ponury said

  W PR 3 płaczą : czy Białoruś jest stracona dla jewropy?

 6. JOnes said

  Ufam, ze Ukraina sobie poradzi z UPOwcami i przestanie byc tam mysl o Jewropie jako Raju

 7. Fran SA said

  Z tymi wyborami to zaczyna sie taka miedzynarodowa zabawa w ciuciubabke i ‚blame game’. My sa pany.
  Opozycja na Bialorusi sie upiera, ze wybory byly sfalszowane. I wlasciwie to samo opowiada opozycja w Rosji czy w Iranie – tam, gdzie nie mialaby szansy na jakiekolwiek wybory, to pyskuja o nieprawidlowosciach.
  W takiej Syrii np. to opozycja, czytaj: cudzoziemscy najemnicy nie zawracaja sobie glowy czekaniem na wybory. Biora karabin i metoda bolszewikow wybieraja sobie rzad. Demokratyczny oczywiscie. Tak jak w Libii.
  W slonecznej Italii tez nikt nie czekal na wybory. Bankier na czele rzadu to jest warunek sine qua non – nowoczesnej ordynacji wyborczej. Mario Monti nawet do parlamentu nie byl wybrany.
  Natomiast w USA gdzie Ron Paul zdobyl najwiecej glosow – jego wlasna partia (GOP – Good Old Party) nie dopuscila do jego nominacji. Specjalnie wystawili roznych idiotow, zeby na ich tle blyszczal Obama i zostal ponownie wybrany. Ciekawe, czy mu ten milion dolarow od Netanjahu dla zydowskich wyborcow w USA jest w stanie zaszkodzic.

  Bo w Polsce, to jeszcze dlugo po wyborach walaly sie po smietnikach karty wyborcze…

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2206480/Israeli-PM-Benjamin-Netanyahu-featured-new-anti-Obama-ad-targeted-Jewish-voters.html

  http://sabbah.biz/mt/archives/2012/09/22/romney-disaster-for-israel/

 8. Brat Dioskur said

  „Ostatnia dyktatura w Europie” wolaja wielkimi literami naglowki zachodnich szmatlawcow.Jek i zgrzytanie zebow ,bo opozycja nie majac widokow na sukces wycofala sie z wyborow.Tylko nikt jakos sie nie pytal ,czy u nas taki p.Kosiur dostal szanse sprawdzenia jaka cieszy sie popularnoscia.Na PiSowskim portalu „niezalezni ” (he,he) oplakuja Alesia a porzeciez ten agent mial 0,5 mln zl na koncie bankowym ,moich miedzy innymi pieniedzy ,bo place podatki!

 9. JerzyS said

  Parlament składający się z 110 parlamentarzystów,
  jest 16 razy mądrzejszy
  od parlamentu składającego się z 460 posłów!

 10. Sowa said

  Jak podaje Biełsat, oświadczenie podpisali przedstawiciele:
  Białoruskiego Frontu Narodowego (narodu wybranego),
  partii Sprawiedliwy świat (dla kogo?),
  Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej „Hramada” (wnuki Lenina i Trockiego),
  ruchu „O wolność” (dla dewiantów i złodziei)
  kampanii obywatelskiej „Mów prawdę” (z wyjatkiem: zboków, żydów i NWO)

 11. Carlos said

  http://www.israelshamir.net/Polish/Belarus1-pl.htm

 12. Kapsel said

  Przed chwilą „polskie radio” zapodało, kończąc wiadomość o wyborach na Białorusi.:

  ….wybory na Białorusi okazały się mistyfikacją.

 13. Sowa said

  Zato wybory w Polsce zawsze były prawdziwie demo(n)kratyczne i po słusznej linii.

 14. Boryna said

  To co zarzucają wyborom na niezależnej Białorusi akurat odnosi się wyborów w Polsce, np 2 mil. nieważnych głosów, frekwencja poniżej 50%, niezarejestrowanie komitetów Samoobrony, żaden kandydat niezależny nie ma szans na przebicie się, bo propaganda reżimowa natarczywie i totalnie głosi hasła partii koncesjonowanych, kupowowanie głosów za ziemniaki w Wałbrzychu,PKW olewa protesty wyborcze itd.

 15. funai said

  Najemnicy i targowica w Polsce nie może przeboleć, że Białoruś jest pod skrzydłem Rosji.Bo to oznacza, ze międzynarodówka mafijna od europy po Atlantyk może Białorusi naskoczyć.Polskie żydostwo w podskokach wykonuje rozkazy z Brukseli i Waszyngtonu.Polacy to naród bezwolny który cieszy się z tego, że 80 procent prawa i przepisów jest uchwalanych w Brukseli po czym Polaka muzi się do nich dostosować.

Sorry, the comment form is closed at this time.