Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marek o Rozbić system samowładzy
  piwowar o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Godzimir o Unia prze do wprowadzenia tej…
  lewarek.pl o Muzyka klasyczna może być…
  lewarek.pl o Inter pedes
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Boydar o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Olo o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Roztropny krok Kościoła

Posted by Marucha w dniu 2012-09-25 (Wtorek)

Jak ustalił portal wPolityce.pl, podczas marszu „Obudź się Polsko”, który organizowany jest 29 września w Warszawie, nie będzie Mszy Świętej ani homilii żadnego księdza biskupa. [Marsz ten jest propagowany przez Radio Maryja i Nasz Dziennik – admin]

Fot. Jan Bodakowski

Nie ma co, powiało konsternacją. Przyznał to jeden z organizatorów poseł PiS Andrzej Jaworski:

– Mogę powiedzieć tylko tyle, że rzeczywiście, ze względu na trudność z zapewnieniem odpowiedniego do rangi wydarzenia nabożeństwa najprawdopodobniej nie będzie mszy świętej. Spotkaniu towarzyszyć będzie tylko koncert patriotyczny.

W dalszej części poseł uściślił, że jako organizatorzy „zwróciliśmy się, zgodnie z wszelkimi zasadami i dobrymi obyczajami, o zgodę i pomoc do arcybiskupa. Jednak ze względów… różnych, rozmowy nie znalazły pozytywnego końca. Ale bardzo proszę o to by mnie pan nie naciągał na dalszą rozmowę. To są sprawy wewnętrzne.” Powiało konsternacją po raz drugi.

Co to oznacza? Ano bardzo wiele. Przede wszystkim to, że Kościół jako instytucja działająca poprzez miejscowego biskupa ma poważne wątpliwości co do charakteru i możliwego przebiegu organizowanej manifestacji i nie chce w związku z tym żyrować zachowań i zdarzeń, za które musiałby się później wstydzić lub ponosić odpowiedzialność, chociażby moralną. To roztropne zachowanie.

Nietrudno bowiem sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, że aktywnie i widowiskowo uczestniczące w tego typu manifestacjach środowiska smoleńskie, zaakcentują swój udział transparentami czy wznoszonymi hasłami, które nijak będą się miały do tego, czego Kościół naucza, a kto wie, czy nie będą stały z tym nauczaniem w sprzeczności. Dlatego obserwujemy taką a nie inną postawę Kościoła – taktowny, choć bardzo wymowny dystans.

Widać wyraźnie, że Kościół nie chce angażować swojego autorytetu w działania, które nie będą zasypywać, a jedynie pogłębiać i tak już wystarczająco głębokie rowy nienawiści między Polakami. Idę o zakład, że nie obędzie się bez transparentów o zdradzie, agentach, KGB, „ruskich wpływach”, zamachach, krwi na rękach, zbrodni smoleńskiej i tym podobnym zestawie haseł a’la „Gazeta Polska”, pod którymi z pewnością podpisują się niektórzy katolicy, ale niekoniecznie Kościół jako instytucja.

Zauważyć wypada, że rola Kościoła jest w tym wszystkim niezmiernie trudna. Po jednej i drugiej stronie brutalnego sporu są katolicy, którzy zieją do siebie autentyczną nienawiścią. Nikt nie ma pomysłu, łącznie z Kościołem, jak posklejać to potłuczone naczynie, któremu na imię Polska. Co najgorsze, nikomu specjalnie nie zależy, żeby te skorupy pozbierać do kupy, bo każdy ma swoją, nad którą niepodzielnie panuje, traktując ją jako totem, pod którym gromadzi swoje hufce. Klasyczny klincz.

A tak na marginesie, to dziwię się środowisku Radia Maryja, że tak bezalternatywnie zaangażowało się w twór polityczny, który z prawem i sprawiedliwością ma niewiele wspólnego, choć ma je wypisane na sztandarach.

Nadziwić się nie mogę, że posiadając tak kapitalną bazę (radio, telewizja, gazeta, uczelnia) środowisko to wiąże się z tak lichym intelektualnie obozem politycznym, nie decydując się na ożywczą niezależność, która by pozwoliła mu kooperować i prowadzić dialog na wielu płaszczyznach, nie rezygnując z niczego, co jest dla niego istotne.

Żal patrzeć, kiedy widzi się w jednym szeregu „Nasz Dziennik”, „Gazetę Polską” i tabloid „Gazeta Polska Codziennie”. Co robi w tym toksycznym towarzystwie katolicki dziennik, który ma (miał?) wszelkie dane ku temu, by zdobyć sobie uznanie i pozycję wynikające z siły tradycyjnego intelektu, nieulegającego emocjom i trzymającego higieniczny dystans do tego, co rewolucyjne i jakobińskie? Wciąż nadziwić się nie mogę.

Maciej Eckardt
http://mercurius.myslpolska.pl

Komentarzy 9 to “Roztropny krok Kościoła”

 1. błysk said

  Pójdę na ten pochód jako obserwator ,choć podzielam treści artykułu. Jestem zwolennikiem wolności słowa ,i podpisałem protest do Telewizji,ale zastanawiam się czy Radio, Maryja powinno mieć szersze możliwości uprawiania propagandy antyrosyjskiej czyli de fakto proniemieckiej. A dodajmy,że ojciec Rydzyk organizuje pielgrzymkę do Ojca św. ,choć można domniemywać,że deklaracja Episkopatu i Cerkwi nie mogła się odbyć bez zgody papieża.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Ja również uważam za skandal niedopuszczenie TV Trwam do naziemnego nadawania cyfrowego – i dokładnie to samo sądzę o linii politycznej mediów toruńskich.

 3. mirek said

  Wladze Kosciola w Polsce zdradzily Narod Polski . To za ich przyzwoleniem banda grabi Polske . Wystarczylby jeden list episkopatu do odczytania na niedzielnej mszy i w Polsce zrobionoby porzadek . A jest calkiem inaczej , kler udaje ,ze wszystko jest ok , ze nic zlego sie nie dzieje . Kler rozprasza owczarnie Kosciola Chrystusowego , bo ludzie zaczynaja budzic sie z letargu i widza biernosc Kosciola odnosnie spraw dotyczacych Polski . Nie dziwi juz nawet , ze kler atakuje bezpardonowo ksiezy , ktorzy mowia otwarcie o problemach Polski . I trzeba tu zaznaczyc ,ze OBOWIAZKIEM KOSCIOLA JEST STAC NA STRAZY PRAWORZADNOSCI ! ! ! ! a jak jest w rzeczywistosci , kazdy chyba to wie .

 4. Greg said

  A może to i skandal, że nie dopuścili tych mediów na platformę cyfrową… Ale jak mam być szczery, to jeden z nielicznych skandali, nad którym nie ubolewam i nie leję krokodylich łez. Jak mają być media tylko durne, to wydaje mi się, że nie ma co płakać, że nie będzie tych innych mediów – niestety też durnych, tyle że trochę inaczej. Jak ma być opozycyjny truciciel innej głupoty, to ja za tym nie płaczę.

  A że biskupa nie będzie??? Hmm, a co? bp. Antoni Dydycz wyjechał, czy się rozchorował?

 5. romanK said

  UJ panowie Sarmaci..zebysta byli Chlopami i do tego z jaja… pardon z Lipiec..wiedzielibysta, ze jak bedom Jagne wywozic na gnoju…. to ksiadz proboszcz, nic o niczym nie wiedzac… wyjezdza z samego rana…..w waznej sprawie.

 6. Maciej said

  Fakt, że Nasz Dziennik, Tv Trwam i Radio M wiele tracą na funkcjonowaniu w tym towarzystwie- umniejszają swój autorytet , ale widocznie chcą pomóc wrócić komuś do władzy …

 7. Atanazy said

  Ten pan Eckhard byl autorem wielu juz szemranych publikacji . Kogo ten pan wlasciwie reprezentuje ! Srodowisko smolenskie ? Co to za chamskie okreslenie jakbym sluchac Zydow z radyjka TOK FM 1 Mozna nie lubic PIS co jest zrozumiale ,ale tu nie chodzi o zaden PIS Zginal prezydent panstwa ( niezaleznie jakby go oceniac ) ,dowoddztwo Wojska Polskiego,czolowi politycy ( tez niezaleznie by jak ich oceniac ) i obowiazkiem panstwa jest to bezwzglednie wyjasnic niezaleznie od barw politycznych Dorabianie tu politycznej geby przez tego goscia jest popieraniem niewatpliwie zbrodniarzy ktorzy tego dokonali. Tylko nieuleczalnie naiwni moga twierdzic ze tu byl przypadek Radio Maryja nie bedzie robic wszystkiego za bezmyslnych i leniwych Polakow ,popiera tego kto jest juz i stnieje politycznie i ewentualnie byc moze bedzie mial wladze

 8. Tomek said

  Pewnie na marszu pojawią się jakieś grupy, które potem będzie się w innych mediach przedstawiać jako ekstremistów, zaniży się liczbę uczestników albo będzie się udawać, że żadnego marszu nie było. I tak się to skończy, nadawania na multipleksie nie będzie, zostaną tylko sieci kablowe i internet, i zawsze to będzie można przedstawić, że przecież swobodnie działają wszystkie media, które chcą i będzie cacy demokratycznie.
  Dlaczego tak się stanie? Niestety RM i Trwam już na początku zawarły pewien kompromis z politykami aby zacząć i móc działać no i teraz są tego owoce. Te media chorują od początku na to samo co cały Kościół – mają ten sam stosunek do tradycji i podlegają tej samej hierarchii. O. Rydzyk ma wielkie zasługi bezsprzecznie, ale nie udało mu się osiągnąć niezależności.

 9. 25godzina said

  >….Co robi w tym toksycznym towarzystwie katolicki dziennik, który ma (miał?) wszelkie dane ku temu, by zdobyć sobie uznanie i pozycję wynikające z siły tradycyjnego intelektu…

  Prowadzi, bo ludzi trzeba prowadzić a nie POGANIAĆ.

Sorry, the comment form is closed at this time.