Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Janek o Dobre rady, ale diagnoza …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (41 – …
  revers o Konfiskata majątku bez wyroku…
  revers o Rasizm w USA? Czarnoskóry dzie…
  martino o Wolne tematy (41 – …
  martino o Wolne tematy (41 – …
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  Piskorz o Wolne tematy (41 – …
  revers o Kiepski kandydat na „świę…
  Lolek (Prawdziwy) o Pewnego razu w Ameryce
  OutsiderR o Wolne tematy (41 – …
  Piskorz o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

W „nagrodę” został magazynierem. 45 lat temu zmarł gen. Stanisław Sosabowski.

Posted by Marucha w dniu 2012-09-26 (Środa)

Spadochroniarstwo uczy nas być silnym, a tylko takich potrzebuje nasza Ojczyzna – mówił zmarły 45 lat temu w Londynie Stanisław Sosabowski, generał WP, organizator i dowódca słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 r. pod Arnhem. Po II wojnie światowej Sosabowski pracował w Wielkiej Brytanii jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, a następnie telewizorów.

Ten znakomity dowódca i twórca pierwszej w historii Wojska Polskiego jednostki spadochronowej był zmuszony do podjęcia pracy jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, później telewizorów. Złożyło się na to szereg okoliczności.

Brygada generała wzięła udział w największej w II wojnie światowej operacji powietrzno-desantowej sił sprzymierzonych, której celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Polacy skakali pod Driel naprzeciw Arnhem, na przeciwległym, południowym brzegu Renu. Tak przewidywały rozkazy, które nakazywały też natychmiastową przeprawę, aby pójść z pomocą okrążonym Brytyjczykom. Z powodu pogody desant odbył się jednak z dwudniowym opóźnieniem i żołnierze skakali wprost na niemieckie lufy.

Okrążeni pod Driel, odpierali niemieckie ataki i jedynie talentom dowódczym generała i wielkiej bitności żołnierzy zawdzięczać można, iż polskie kompanie jeszcze dwukrotnie forsowały Ren na zaimprowizowanych łódkach. Prom przewidywany w planach operacji ostatecznie nie dotarł. W ostatniej fazie bitwy – nocą z 25 na 26 września – właśnie Polacy osłaniali odwrót niedobitków brytyjskich spadochroniarzy z 1.DPD – do końca. Straty 1.SBS sięgnęły blisko 40% stanów osobowych tych oddziałów, które walczyły pod Arnhem i Driel.

Brytyjskie oraz Amerykańskie dowództwo od początku szukało kozła ofiarnego, którego można było obciążyć winami za własne błędy. Padło na gen. Sosabowskiego.

„Sąd” nad generałem odbył się już 24 września w Valburgu, podczas odprawy z wyższymi dowódcami brytyjskimi. Gen. Sosabowski przekonywał ich, że bitwę można jeszcze wygrać, jeśli forsowanie rzeki podejmą większe siły 30 Korpusu wraz z 1. SBS, ale Brytyjczycy nie chcieli już walczyć. Uznali bitwę za przegraną i chcieli jedynie wycofać się z „twarzą”. Na żądanie Brytyjczyków rozkazem z 27 grudnia 1944 r. Pierwsza Brygada Spadochronowa została odebrana jej twórcy i dowódcy, a Sosabowskiego mianowano inspektorem Jednostek Etapowych i Wartowniczych.

W lipcu 1948 gen. Stanisław Sosabowski został zdemobilizowany. Miał już wtedy przy sobie ociemniałego syna wraz z żoną, których udało się ściągnąć z Polski. Pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii i pracował jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, później telewizorów. Zmarł na zawał serca 25 września 1967 w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Wielu Holendrów, którzy widzieli heroiczną walką Polaków pod Arnheim, prosiło władze holenderskie o zainteresowanie się problemem i podjęcie działań celem rehabilitacji gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy. Pozytywnie na te apele odpowiedziała holenderska rodzina królewska i skierowała pismo z prośbą o uhonorowanie przez władze holenderskie „dzielnych Polaków”. Ani Brytyjczycy, ani Amerykanie, ani tym bardziej polskie władze państwowe, nie interesowały się tym ważnym dla polskiej historii zagadnieniem.

31 maja 2006 r., królowa Holandii Beatrix, przyznała generałowi pośmiertnie Order Brązowego Lwa, a Chorągiew 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej została udekorowana Wojskowym Orderem Wilhelma. 29 września 2009 roku Decyzją MON 6.Brygada Desantowo-Szturmowa otrzymuje nazwę „6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. Stanisława F. Sosabowskiego”.

Źródło: mysl.pl
luk
http://www.pch24.pl

Komentarzy 28 to “W „nagrodę” został magazynierem. 45 lat temu zmarł gen. Stanisław Sosabowski.”

 1. AlexSailor said

  Po co w końcu września 1944r. zginęło 40% młodych, zdrowych i nie głupich polskich mężczyzn z Polskiej Brygady Spadochronowej?
  PO CO?
  Wojna przez Polskę była już przegrana. AK rozbite, Rząd Londyński nie miał już żadnego znaczenia, Warszawa się dopalała a pod jej gruzami konali inni młodzi, nie dawno jeszcze zdrowi, polscy mężczyźni i polskie kobiety.
  W ramach akcji „Burza” inni jeszcze młodzi polscy mężczyźni (i kobiety też) właśnie byli pakowani do wagonów i wiezieni na Syberię, a ci którzy mieli mniej szczęścia byli rozstrzeliwani na miejscu (kobiety dodatkowo gwałcone).
  PO CO ZATEM BYŁO POSYŁAĆ NA ŚMIERĆ MŁODYCH, ZDROWYCH, NIE GŁUPICH POLSKICH MĘŻCZYZN na pola Holandii??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 2. JerzyS said

  Wojna demograficzna jakościowa = Wojna demograficzna + edukacja

  Myśmy w nie swoim interesie wybrali wojnę energetyczną i na dodatek na koniec wojny sprzedali Anglii archiwum wywiadu PSZ na Zachodzie, a własciwie to nie sprzedali tylko podarowali.

 3. Nemo said

  Ad.1.:Po co w końcu września 1944r. zginęło 40% młodych, zdrowych i nie głupich polskich mężczyzn z Polskiej Brygady Spadochronowej?

  Odpowiedź jest prosta:bo takie dostali rozkazy.

 4. Tom said

  Brytania zawsze walczy do ostatniej kropli krwi…. swoich sojuszników.

 5. bodek said

  Honor Generała (2007)

 6. Nemo said

  A.d.4.:Dokładnie tak.

 7. Isreal said

  ad1
  „PO CO ZATEM BYŁO POSYŁAĆ NA ŚMIERĆ MŁODYCH, ZDROWYCH, NIE GŁUPICH POLSKICH MĘŻCZYZN na pola Holandii??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????”
  zbierz do kupy fakty z tamtych lat, wielolicowość aliantów (france, angole i jankis szczególnie) i inne takie

  a teraz spójrz na te same pola dzisiaj
  znowu młodzi, może nieco mniej POLSCY duchem, ale Polacy na polach holandii
  te wszarze prowadzą naprawdę długofalową politykę

  no i boją się nas – śmieszne może, ale chyba głównie dlatego nas tak niszczą
  stać nas na wiele , tak jak pod Arnhem i wielu innych miejscach
  i w różnych sytuacjach
  i tego się boją

 8. zerohero said

  Re 1,3

  Nadmiar Polaków trzeba odstrzeliwać, szczególnie tych wykazujących niepokojące odruchy jak patriotyzm, instynkt narodowy, honor. W tym celu należy tak kanalizować ich działania by uzyskiwali jak najmniej jak największym kosztem:

  Proszę:

  https://marucha.wordpress.com/2012/09/25/maszeruja-na-zatrate/

  już pierwszy komentujący pyta z głupia frant o co chodzi, a potem nie wytrzymuje i krzyczy, że „dno”.

 9. Kibic said

  Niestety…

  Z poczatkiem lat siedemdziesiatych uczestniczac w tradycyjnych turniejach szachowych w Hasings
  mialem okzje poznac wielu Rodakow, ktorych spotkal los podobny do tego, ktorego zaznal pan General.
  Tam takze poznalem Anglikow (Golombek, Aleksander…), ktorzy kierowali rozszyfrowaniem ENIGMY.
  Mimo daleko posunietej rezerwy – prywatnie – nie negowali osiagniec Polakow. Nie negowali…
  Krzysztof Pytel
  z Reims,
  26.09.2012

 10. ojojoj said

  re 1
  Za wolnosc nasza i (przede wszystkim) Wasza. Polacy tak sie dali oglupic, ze gdy widza zagraniczniaka to sikaja w buty z zachwytu.

 11. JOnes said

  Kiedy to my bedziemy Robic to co Warszawiacy na Zdrajcach podczas okupacji? Ile Lepperow musi sie jeszcze powiesic? Ile zginac w zdezeniu z Tirami?…

 12. JOnes said

  Walijczycy ogladajac Gazety wskazuja na Murzyna, Araba na Zdjeciu i mowia , ze To Anglik..:)))

  My sie smiejemy z Kawalu obrazkowego, ze uwazamy my Polacy Kwasniewskiego, Geremka..etc, etc, za Polakow a to samo sie dzieje w Anglii…bialy Anglik uwaza Muzeumanina, Hindusa, Murzyna , ze sa Anglikami :)))) a jedni – Kwasniewski…i drudzy…Murzyni…Smieja sie z Nas, ze w to wierzymy :)))

  Do jakiego Upadku to doszlo, no ale skoro Tacy Kapslowie, nic nie widza zdroznego w Kobiecie w Spodniach…obrazkach, to coz to sie dziwic?

  Niemcy wprowadzaja integracje z Turkami wprowadzajac ISLAM do szkoly i widza w tym przyszlosc :))) integracji :))))

  Tam tez sa Kapslowie, co nic zdroznego nie widza w Ziejacym Nieplodym Kroczu Bialych Kobiet a na efekt plodnych Muzeumanek odpowiadaja Ilamem w Szkolach…:)))

  Biala Europa Ginie na wlasne Zyczenie Debili i to na dodatek Zatwardzialych Debili

  Nasze corki i wnuczki bedzie jakis Murzyn mial w Lozku i nic w tym zdroznego, prawda Panie Kapsel, wnuczki, corki…co tam, wazne ze obrazki sa…i ogladac je mozemy.

 13. JOnes said

  ..tak sobie mysle, zeby choc nasze Kobiety byly Zonami dla Tych Muzeumanow, ktorym Oddajemy nasza Wlasnosc wlacznie z naszymi dziecmi…, ale One beda jezeli juz to „Partnerkami” co oznacza – Naloznicami.

  No coz, ale kto widzi, ze Partnerka, to dziwka… naloznica to jest osoba, ktora obraza slownie i mowi nieprawde…

  Pozwalajmy na budowe Meczetu w Kolejnym miejscu…by Muzelmanow Integrowac z Polakami

 14. JOnes said

  Zazdroszcze tym co potrafia Wziac Pistolet i strzelic Gwalcicielowi i mordercy Dzieci prosto w jaja , w glowe i serce i nie ogladaja sie na „sady”, ktore umieszcza go w cieplym pomieszczeniu wieznin z telewizorem lub obdarza Orderem Virtuti Militari..

 15. Kapsel said

  …………..Śmierdzę.więc jestem ! ………..

 16. Jones said

  …z certyfikatem dajacym uprawinienia sprawdzic kazdego i wejsc wszedzie…

  Tego To sie nie Spodziewalem – takiej spowiedzi na Formum.

 17. Brat Dioskur said

  Trzeba sobie uswiadomic ,ze kiedy ten Heros musial podejmowac ponizajaca Go prace to w Polsce w tym samym czasie szumowiny i mety spoleczne przywdziewaly mundury z generalskimi dystynkcjami!Dzisiaj ich pomiot oplywa w luksusy a syn Generala jest skromnym czlowiekiem….

 18. Kapsel said

  Ci cholerni cudzoziemcy – Polacy w bitwie o Anglię

 19. Kapsel said

  Errata do kom. 15

  To jest motto życiowe Pana JO !

 20. Piotrx said

  Kiedyś to juz chyba było ale dla przypomnienia …

  Krótka pamięć czy wyrachowanie ?

  Gdy padło Monte Cassino dowództwo brytyjskie zwróciło się z prośbą do dowódcy amerykańskiej 5 Armii gen. Clarka by we wkroczeniu do Rzymu uczestniczył polski oddział reprezentacyjny , co się Polakom należało jako zdobywcom Klasztoru i katolikom. Jednak gen. Clark odmówił stwierdzając , że „… żadnych Greków, Polaków ani straży pożarnych nie potrzebuje…” . W dniu 15 marca 1945 r w dziesięć miesięcy po bitwie odbyła się w Monte Cassino uroczystość związana z odbudową miasta . W uroczystości wzięli udział przdstawiciele rządu włoskiego, ambasadorowie USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR. Polacy nie zostali zaproszeni. Nieco wcześniej, bo 5 marca rząd polski , jeszcze uznawany przez Wielką Brytanię i USA (alianci cofnęli to uznanie 5 lipca 1945 roku) , dowiedział się z radia i prasy o rozesłaniu przez rząd Stanów Zjednoczonych zaproszeń na konferencję Narodów Zjednoczonych zwołaną 25 kwietnia 1945 r w San Francisco. Rozesłano je do 39 państw : wszystkich Narodów Zjednoczonych … z wyjątkiem Polski , która pierwsza była w wojnie z Niemcami. Podobnie w czasie uroczystej parady zwycięstwa w Londynie, która odbyła się 8 czerwca 1946 Polskie Siły Zbrojne na obczyźnie nie otrzymały zaproszenia do wzięcia udziału w tej uroczystości z wyjątkiem 25 lotników, z liczby tych którzy walczyli w Bitwie o Wielką Brytanię . Lotnicy odmówili obecności , gdyż uznali ,że pominięcie marynarki i sił lądowych nie pozwala im na reprezentowanie w tej uroczystości całości Polskich Sił Zbrojnych.

  Warto przypomnieć jeszcze fakt, że czasie formalnego rozwiązania przez Brytyjczyków PSZ na Zchodzie, liczących ćwierć milona ludzi, skromne emerytury od dotychczasowego alianta otrzymało tylko czterech generałów : gen.Władysław Anders, gen. Stanisław Kopański, admirał Jerzy Świrski, gen.pil. Mateusz Iżycki. Większość generałów musiała podjąć pracę fizyczną . Dla przykładu gen. Maczek był barmanem w hotelu Grosvenor w Edynburgu prowadzonym przez byłego podoficera jego 1 Dywizji Pancernej, gen Bortnowski pracował jeko pielęgniarz w szpitalu dla nerwowo chorych w Mabledon, gen. Sosnkowski (wcześniej piastujący funkcję Naczelnego Wodza PSZ ,któremu odmówiono prawa wjazdu do Wielkiej Brytanii) prowadził w Kanadzie własną fermę, gen. Sosabowski ,dowódca Samodzielnej Brygady Spadochronowej , podjął pracę jako magazynier.

  Władze brytyjskie nie zgodziły się także na to ,by polscy żołnierze 1939 roku , którzy przeszli niewolę , a następnie znaleźli się na Zachodzie bez przydziałów, mogli zapisywać się do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Oznaczało to ,że ludzie ci byli zdani wyłącznie na swoje własne siły, a ich sytuacja materialna była najcięższa. Pomimo, że w 1939 roku Polska (mimo podpisanych umów polityczno-wojskowych) nie otrzymała żadnej brytyjskiej ani francuskiej pomocy, była ona jednak pierwszym i najwierniejszym sojusznikiem Wielkiej Brytanii. W 1940 roku , gdy po klęsce Francji gen. Sikorski przybył do Londynu w celu osobistego porozumienia z Churchilem , wówczas już premierem, usłyszał od niego następujące zapewnienie : „Proszę powiedzieć swej armii we Francji , że my jesteśmy ich towarzyszami na smierć i życie . Zwyciężymy razem lub razem umrzemy”, zaś gdy brytyjski krążownik przywiózł do Anglii polskiego Prezydenta i rząd , Król Anglii oczekiwał osobiście na stacji Paddington swego jedynego wówczas sojusznika. Podobnie Roosvelt w 1942 roku zapewniał że „Polska jest natchnieniem narodów…”.

 21. Piotrx said

  Polska myśl techniczna w służbie wojny i wywiadu
  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/mysl/mysl1.html

  Polski udział naukowy i techniczny po stronie alianckiej
  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/mysl/mysl5.html

  Enigma – Bomba – Ultra
  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/mysl/mysl4.html

  Polski wykrywacz min
  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/mysl/mysl2.html

 22. Tom said

  …”Podobnie w czasie uroczystej parady zwycięstwa w Londynie, która odbyła się 8 czerwca 1946 Polskie Siły Zbrojne na obczyźnie nie otrzymały zaproszenia do wzięcia udziału w tej uroczystości z wyjątkiem 25 lotników, z liczby tych którzy walczyli w Bitwie o Wielką Brytanię . Lotnicy odmówili obecności , gdyż uznali ,że pominięcie marynarki i sił lądowych nie pozwala im na reprezentowanie w tej uroczystości całości Polskich Sił Zbrojnych”…

  Przy okazji okazało się, że większy niż Polacy wkład w zwycięstwo wnieśli żołnierze z Fidżi. Oni wzięli udział w tej defiladzie.
  A jeśli chodzi o naszych lotników, uważam że nie powinni rezygnować z udziału w defiladzie. Kilku powinno ubrać się w mundury wojsk lądowych, kilku – marynarki. Każdy powinien wziąć sztandar jakiejś jednostki. Zagrali by tym brytolom na nosie.

 23. Kronikarz said

  A tu dalsza czesc :

 24. Kronikarz said

  # 23 to jakis blad procesora, bo chcialem wstawic to :

 25. Kronikarz said

  Przepraszam – ach z ta playlista, w ktorej chodzilo mi o :

  „Rozmowy niedokończone – Międzynarodowa polityka Polski wobec Polaków za granicą”

  😉

  Dlaczego Pan wkleił ten film w wielu miejscach? Czy nie pasowałby do „Bez tematu”? – admin

 26. Ad.

  „PO CO ZATEM BYŁO POSYŁAĆ NA ŚMIERĆ MŁODYCH, ZDROWYCH, NIE GŁUPICH POLSKICH MĘŻCZYZN na pola Holandii?”

  – Im więcej młodych zdolnych i odważnych wtedy zginęło, tym lepiej dla masonerii. Cała sanacja była masońska. Klęskę wrześniową przygotowali masoni. Rząd londyński był masoński. A jakie są cele masonerii? Hę?

 27. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 28. Dwa dni po podpisano aktu kapitulacji stolicy, 29 września, przed wymarszem do niewoli, 21. pułk i jego dowódca zostali odznaczeni przez gen. Juliusza Rómmla orderami Virtuti Militari III klasy.

Sorry, the comment form is closed at this time.