Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezsenna o Wolne tematy (24 – …
  Sudbina Srba o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  minka o Wolne tematy (24 – …
  Śfinks o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Rick o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  minka o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Niech Roman Giertych to uzasadni

Posted by Marucha w dniu 2012-10-01 (Poniedziałek)

W dyskusji w sprawie reformy KRUS najczęściej przewijają się dwa postulaty, jej likwidacja i przeniesienie rolników do systemu powszechnego oraz uzyskanie oszczędności w drodze radykalnej podwyżki składek ubezpieczeniowych. Te pomysły padają bez jakiegokolwiek uzasadnienia popartego rachunkiem ekonomicznym.

Ostatnio w tej sprawie wypowiedział się Roman Giertych. W udzielonym bowiem niedawno dla jednej z gazet (GW z 15-16 wrzesień 2012) wywiadzie –spowiedzi opowiedział się za likwidacją KRUS. Przyłączył się przeto do licznego zastępu profesorów, ekspertów, polityków i publicystów kwestionujących celowość istnienia tej instytucji, szkalujących ją, a przy okazji ośmieszających się różnymi propozycjami jej zreformowania.

Podkreślmy tylko, że systemy ubezpieczenia społecznego państw UE są zróżnicowane. W aż siedmiu krajach unijnych ubezpieczenia społeczne rolników realizowane jest w odrębnych instytucjach (między innymi w Niemczech, Francji, Austrii). W małej Austrii funkcjonuje aż sześć niezależnych od siebie odrębnych zakładów ubezpieczeniowych (dla górników, kolei, pracowników służby publicznej, rolników, pracowników przemysłu i handlu oraz notariuszy). Wszędzie systemy rolnicze są też dotowane (w Niemczech ok. 70%, we Francji ok. 85%).

Roman Giertych jako prawnik z pewnością wie, że status rolników jest odmienny od statusu pracowników najemnych – podstawowej rzeszy ubezpieczonych w ZUS, co ma wpływ na sposoby ich zabezpieczenia od różnych ryzyk, wyznaczania składek itd. Swoją wypowiedzią R. Giertych stanął w jednym szeregu między innymi – z prof. Dariuszem Rosatim, według którego wyłączenie z KRUS 400 tyś. najzamożniejszych gospodarstw przyniosłoby 3-3,5 mld zł. (w 2010 r. na liczbę 400 tys. “najzamożniejszych” gospodarstw płacących składki KRUS złożyłoby się 12 tys. w gospodarstwach powyżej 50 ha, 52 tys. w obszarze 20-50 ha, 129 tys. w grupie 10-20 ha i 213 tys. w grupie 5-10 ha. Do tych gospodarstw można zaliczyć najwyżej 64 tys. posiadaczy powyżej 20 ha). Wcześniej zaś twierdził, że w KRUS można uzyskać 8 mld zł oszczędności (połowa rocznych dochodów rolników ubezpieczonych w KRUS, które wynoszą ok. 16 mld zł i są mniej więcej równe całkowitej dotacji do KRUS).Podobnie aczkolwiek ostrożniej wróży prof. K. Rybiński (2-3 mld oszczędności rocznie). Takich życzeniowych propozycji oszczędnościowych można by przytoczyć więcej.

Swoją wypowiedzią Roman Giertych utożsamił się z BCC, który żądał ostatecznego rozwiązania kwestii KRUS, a jego Prezes Marek Goliszewski pisał, że system KRUS: “Demotywuje młodzież wiejską do wysiłku i aktywnych zachowań na rynku”! Pytanie od kiedy to systemy emerytalne motywują do pracy? Pan Goliszewski winien znać prostą relację, że emerytura i poprzedzająca ją składka jest pochodną wynagrodzenia. Ono zaś i tylko ono zachęca bądż nie do rzetelnego wysiłku. A także z prof. Marianem Górą wg którego “utrzymanie osobnych systemów blokuje mobilność rolników i nie daje im szans rozwoju. Ogranicza możliwość zmiany pracy w rolnictwie na wykonywanie innych, nierolniczych zajęć”! Dalej zaś, że “fragmentaryzuje społeczeństwo i oddziela rolników od pozostałych pracowników”. Jego retoryka mocno się kojarzy z okresem stalinizmu i walki z “kułactwem”.

Swoją wypowiedzią stanął też Giertych w jednym szeregu z Markiem Migalskim, według którego KRUS to pasożytnicza instytucja i z Rafałem Ziemkiewiczem, określającego ją jako bezczelną, mimo, że sam się w KRUS bezczelnie ubezpiecza. [To p. Ziemkiewicz robi za rolnika??? – admin]

Przytoczyliśmy zaledwie kilka z wielu opinii o KRUS. To, że dotąd wobec nich nie reagowano to wina związków zawodowych rolników. Największa zaś Rady Rolników KRUS, która podobno reprezentuje interesy ubezpieczonych i świadczeniobiorców KRUS, a także Prezesów KRUS wyposażonych w odpowiednie instrumenty przeciwdziałające upowszechnianiu podobnych opinii. My, przedstawiciele Ludowego Ośrodka Inicjatyw Społecznych żądamy od Romana Giertycha uzasadnienia potrzeby likwidacji KRUS, gdyż nieodpowiedzialne opinie i propozycje nim nie poparte szkodzą konieczności dokonania racjonalnej reformy systemu rolniczego. Szkodliwy też jest w tej kwestii nihilizm związków zawodowych rolników, bierność kolejnych zarządów KRUS i brak aktywności oraz koncepcji reformy systemu nadzorujących ją dotychczas Ministrów Rolnictwa.

Podpisali: Stanisław Majdański, Zdzisław Podkański w imieniu pozostałych członków Ośrodka (gen. Władysław Wyłupek, prof. Józef Chojnicki, Wojciech Jagła, Leszek Murzyn, prof. Roman Niżnikowski, Jan Rudnicki, Marian A. Stawecki, Jan Warjan, Stefan Żebrowski).

http://mercurius.myslpolska.pl

Komentarzy 6 do “Niech Roman Giertych to uzasadni”

 1. 25godzina said

  >To p. Ziemkiewicz robi za rolnika??? – admin
  Pisał o tym wielokrotnie i wielokrotnie temat wyjaśniał. Wystarczy poszukać.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Do głowy by mi nie wpadło szukać informacji na taki temat!
  Cóż on uprawia? Buraki cukrowe? Owce hoduje?

 3. Biscoter said

  Panie Gajowy – redaktor Ziemkiewicz pochodzi z rodziny chłopskiej, kilkukrotnie mówił, że Jego przeznaczeniem jest orać pole, a publicystykę uprawia dlatego, że osoby, którym to jest przeznaczone, nie wykonują tego należycie.
  Sam Ziemkiewicz mówi o tym tak:
  „Jako właściciel ponad dziesięciu hektarów ziemi ornej, nie zatrudniony na etacie i nie prowadzący działalności gospodarczej, jestem zobowiązany realizować ów ustawowy przymus właśnie za pośrednictwem KRUS. Gdybym tego nie robił, groziłaby mi wysoka grzywna za uchylanie się od jednego z głównych „dobrodziejstw socjalizmu” plus zapłata zaległych składek z ustawowymi odsetkami.”
  Cytuję to za artykułem:
  http://kontrowersje.net/tresc/rafal_ziemkiewicz_jest_cwaniakiem_z_krus
  gdzie można poczytać także polemikę z poglądami RAZ na ten temat.
  Pozdrawiam

 4. AlexSailor said

  „Ziemkiewicz pochodzi z rodziny chłopskiej, kilkukrotnie mówił, że Jego przeznaczeniem jest orać pole, a publicystykę uprawia dlatego, że osoby, którym to jest przeznaczone, nie wykonują tego należycie”

  Szacunek dla Ziemkiewicza.

 5. bv said

  Dlaczego większość musi przymusowo płacić składkę ZUS i harować do upadłego, a te 400 tys bogatych rolników ma nie płacić składek? Akurat tutaj Giertych ma racje i trzeba go poprzeć.

 6. RomanK said

  Tak soltys Ziemkiewicz to prawdziwy polski chlop..uzyczyl papierow swego syna utopionego w Wisle…o wychowal jak swojego ojca pana Ziemkiewicza…na porzadnego zreszta czlowieka wojskowego oficera zawodowego w WPRL….

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: