Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polskiego Orbana nie będzie

Posted by Marucha w dniu 2012-10-01 (Poniedziałek)

Dla opozycji skupionej wokół PiS premier Węgier Viktor Orban i jego Fidesz to wzór do naśladowania, nadzieja na to, że można zdobyć w wyborach zdecydowaną większość i rządzić samodzielnie. Czy są to nadzieje uzasadnione?

Uważam, że nie. Orban, koncentrujący się na sprawach gospodarczych i obronie suwerenności, dochodząc do władzy miał gotowy program działania, który wprowadził niemal natychmiast w życie. Krzyk protestu był wielki, ale teraz wszystko ucichło. A przecież Orban uderzył w interesy zachodnich koncernów i banków, czym rozsierdził nie tylko Komisję Europejską, ale i Stany Zjednoczone.

Tymczasem w Polsce Jarosław Kaczyński, dochodząc do władzy w 2005 roku, nie miał żadnego planu działania, nie wykonał żadnego ruchu w kierunku zmiany kilku podstawowych kwestii gospodarczych i społecznych. Najpierw wypchnął na fotel premiera groteskową postać, jaką był Kazimierz Marcinkiewicz, potem zaś jego energię zużywała walka z koalicjantami, których chciał albo wchłonąć albo zniszczyć. Co parę miesięcy przeżywaliśmy psychodramę pod nazwą „rozwiązanie Sejmu i nowe wybory”, aż wreszcie Kaczyński do tego doprowadził rzucając na stół wszystkie karty – i przegrał. Zmarnowany został wielki potencjał i wielkie nadzieje, Przypomnijmy, że Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich poparł i Andrzej Lepper, i część lewicy skuszona ciepłymi słowami kandydata o PRL i solidarnej Polsce. Takiego potencjału (ponad 40 proc. głosujących) PiS już nie zgromadzi, bo zraziło do siebie co najmniej 10-15 proc. elektoratu.

Jest to tym bardziej niemożliwe, gdyż po katastrofie smoleńskiej Jarosław Kaczyński wybrał drogę zemsty na domniemanych sprawcach tragedii, wiążąc u szyi swojej partii młyński kamień i zatruwając dusze i umysły wielu ludzi szaleństwem intelektualnym i politycznym. Ta strategia jest zaprzeczeniem racjonalnej polityki – już Otto von Bismarck mawiał, że polityk nie może sobie pozwolić na luksus zemsty. Podsycając nastroje histerii, kreując nierzeczywisty, urojony obraz Polski zniewolonej w takim samym stopniu jak w okresie stalinowskim, mającej władze złożone z agentów i zdrajców – Kaczyński zamyka sobie i swojej partii drogę do powrotu do władzy. Dlaczego? Bo 70 proc. ludzi biorących udział w wyborach uważa to za obłęd i zagrożenie dla państwa i narodu. Kiedy tylko Kaczyński ogłasza „nowe otwarcie”, wiadomym jest, że potrwa ono dwa-trzy tygodnie i powrócą stare demony. Tak było i tym razem. Dlatego nie wierzę w pojawienie się u nas „polskiego Orbana”.

Jan Engelgard
http://sol.myslpolska.pl

Red. Engelgard wychodzi z uprzejmego założenia, iż PIS stanowi rzeczywiście opozycję dla rządzącej PO. Może być ono prawdziwe jedynie w odniesieniu do konkretnych osób, natomiast linia partyjna PIS polegała przede wszystkim na niszczeniu autentycznego polskiego patriotyzmu i spychaniu go na obszar proamerykanizmu oraz rusofobii. – admin.

Komentarzy 26 do “Polskiego Orbana nie będzie”

 1. 25godzina said

  >Red. Engelgard wychodzi z uprzejmego założenia, iż PIS stanowi rzeczywiście opozycję…

  Raczej udowadnia, że nie rozumie nic z tego co się dzieje w Polsce i na Węgrzech.

 2. Fran SA said

  Kaczynski nie jest zadnym politykiem. Z urodzenia nalezy mu sie kariera na panstwowym wikcie i ssaniu podatnika.
  Wlasciwie pan Jaroslaw to taki bardziej bawidamek: tu se pierdnie, tam ch… pokaze. Taki bawidamek.

 3. HeS said

  Sytuacja Orbana jest zupełnie inna niż Kczyńskiego. Orban ma większość konstytucyjną i zmienił konstytucję. Bez tego w Polsce nic się nie zmieni i JarKacz zdaje sobie z tego sprawę. Każda poważna reforma zostanie zablokowana przez Trybunał Konstytucyjny. Orban przede wszystkim ograniczył rolę TK.

 4. Konrad said

  Obawiam się że cały narodowy zryw i Polaków zostanie ponownie skierowany na ślepy tor. I stanie się to za sprawą Radia Maryja, które poza PIS i JK Świata nie widzi. Gdy została założona Loża B’ nai B’ rith Miała dwa cele, jednym z nich było rozwiązanie problemu R.M. Powstała wówczas alternatywa dla RM w postaci programu ReligiaTV będąca częścią składową TVN. Skoro dzisiaj rozwiązują i likwidują kanał Religia TV. Dla mnie oznacza to, że sprawa R.M została rozwiązana „inaczej”. Obym się mylił. Niestety koszenie przez RM wszelkiej alternatywy poza PIS i J.K. oraz Audycje takich pseudo autorytetów jak B. Piecha (ginekolog aborcjonista i lobbysta szczepionkowy) świadczą, że stało się najgorsze. Jeszcze raz powtórzę. Obym się mylił.

 5. 25godzina said

  @HeS
  Bo Orban ma za sobą węgierską bezpiekę. W Polsce takiej sytuacji nie będzie nigdy, bo tutejsza bezpieka to obcy ludzi lub wynarodowieni i zdemoralizowanie byli Polacy.

  @Konrad
  >I stanie się to za sprawą Radia Maryja, które poza PIS i JK Świata nie widzi.
  Czyli kogo proponujesz? PiS to tzw zwykli, uczciwi ze szczerymi intencjami ludzie a JK wiecznie rządzić PiS nie będzie. Pytanie kto po nim przejmie ten potencjał?

  Gdyby nie RM i o. Rydzyk to weku już by się nad Polską domknęło, a tak wystaje jeszcze kilka palców i próbuje wydostać resztę. RM i o.Rydzyk potrzebuje wsparcia, a nie takiego tępego (czasem nazywanego racjonalnym) pier*olenia. Włącz się i rób to co uważasz za słuszne, bo nieobecni nie mają racji.

  RM musi pomieścić to wszystko co jest wypychane z tzw głównego nurtu, stad są tam rożne treści. Z konieczności stało się barykadą również w walce politycznej, a na wojnie (w tym politycznej) wszelkie taktyczne sojusze są dopuszczalne. „Polska Rydzyka” była by o nieeeebno bliższa temu co choćby tutaj w Gajówce jest uznawane za przewodnią myśl ideową.

  RM to autentyczny, zbudowany Z DOŁU ruch społeczny. Ma swoje słabe strony jak wszystko i jak je widzisz to pomóż i nie stój z boku. Nic samo się nie zrobi, nic samo się nie stanie. Trzeba próbować, próbować, próbować, poprawiać, poprawiać, poprawiać… Tak powstają arcydzieła.

 6. Konrad said

  Kiedyś też wszyscy wierzyli w „Bolka” i jak się to skończyło? Czy historia ma się powtórzyć? Nie stać narodu i Polaków na „Bolka bis”
  Zanim odpowiesz na mój post. odpowiedz sobie na pytania: co zrobił PIS mając premiera i prezydenta? co robił Kaczyński w Magdalence? Kto posadził na stołku premiera Marcinkiewicza, który w rekordowym tempie zadłużył Polskę a teraz pracuje dla Goldman Sachs? Do jakiej partii należy B. Piecha Lobbysta farmacji i eksterminacji narodu za pomocą szczepionek? Dlaczego RM nagle zaczęło atakować prof. Kozłowskiego, dlaczego prawie nic nie mówią o odwróconej hipotece i nowej ustawie o zapobieganiu zakażeniom? Jeszcze długo można by było pisać to dlaczego.
  Czy można wybierać mniejsze zło? Nie wiem. Ale prosiłbym o zastanowienie się nad tym świetnym cytatem.
  „Boże chroń Polskę przed fałszywymi przyjaciółmi bo z wrogami poradzimy sobie sami”
  PO, PSLe i te inne SLD mają tą zaletę że prawie wszyscy wiedzą, że to zdrajcy i kanalie.

 7. 25godzina said

  @Konrad
  Jak to wszystko wiem, tak było i co z tego? Ludzie robią różne rzeczy z różnych powodów. Oddasz im pole, albo podejmiesz wyzwanie. Tylko taki wybór widzę.

  Co do Bolka, to już jest szykowany wersji uzupełnionej i poprawionej. Bolek 2.0, Danka 2.0, Solidarność 2.0, „doradcy” 2.0, drugi obieg 2.0 itd. Pomyśl, a sam zrozumiesz o kogo chodzi.

  Oczywiście „kryterium uliczne” to ostatnia linia obrony żydokomuny w Polsce, ale „warchoły 2.0” , Urban 2.0, Dziennik Telewizyjny 2.0 już są gotowe. Ciekawe tylko jak stan wojenny 2.0 miałby wyglądać. Na pewno będzie miło sympatycznie i wszyscy będą się uśmiechać.

 8. Joe said

  Wilkow w owczych futerkach w Polsce nigdy nie brakowalo…tylko jak ich wylowic???Jezeli ktos znajdzie „patent”…ten moze byc wybawca Polski….”Probowac,probowac” i w tym wzgledzie Ad#5 Pan 24-godz ma 100% racji.

 9. Tekla said

  Ad.5
  Dlaczego Pan powtarza za p.Michalkiewiczem tą informację,ze Orban Viktor ma za soba bezpiekę?

 10. zerohero said

  Faktem jest, że Kaczyński wcisnął na fotel premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Ja dodam, że faktem jest, że Marcinkiewicz za wierną służbę dostał posadę w Goldman Sachs. Dodam, że to Kaczyński wsadził do rządu agenta londyńskiego PiS Radka Sikorskiego.

  Faktem jest, że Orban ratuje suwerenność (głównie ekonomiczną, ale to podstawa) Węgier ograniczoną przez „zachód”.

  Faktem jest, że w PiS narzekanie (a co dopiero działania) wymierzone w zachodnich sojuszników to temat tabu. PiS koncentruje się na Rosji. Wyborcy PiS żyją zamianą trumien, a nie niepłaceniem podatków przez zachodnie hipermarkety, banki itp.

  Za bałamutne uważam pisanie, że Kaczyńscy chcieli dobrze, ale okoliczności im nie pozwoliły. Z lupą trudno sie doszukać ich dobrych intencji.

  A że koalicje rozwalali, to prawda i nawet 1000 pisowskich agitatorów tego nie zakrzyczy.

 11. zerohero said

  Re 7

  Ludzie zauważają, że pisze Pan jak obrońca czystych intencji Kaczyńskiego. Być może w zapale polemicznym sam Pan nie zauważył, że chcąc być z adwersarzami na „nie”, zbudował niekonsekwetną narrację. Mam wrażenie, że Pan bardzo nieuważnie czyta cudze wypowiedzi. Pan Konrad wyraźnie zarzuca Kaczyńskiemu bolkowatość. A Pan na to, że Bolek już jest szykowany w wersji poprawionej 2.0. Ale kto, co? To przecież całe niezadowolenie z rządów Tuska teraz przejmuje PiS, to aparat PiS i jego stronnicy dominują w marszach protestacyjnych, na portalach gdzie kpi się z tuskolandu itd. Zarówno media propisowksie jak antypisowksie dla PO przedstwiają jedyną alternatywę: PiS.

 12. najnowszy model terminatora said

  @5
  Na to wygląda.

 13. 25godzina said

  @Tekla
  >Dlaczego Pan powtarza za p.Michalkiewiczem tą informację,ze Orban Viktor ma za soba bezpiekę?
  Dlatego, że bez niej mógłby sobie co najwyżej popisać u Maruchy.

 14. HeS said

  @25godzina:”Bo Orban ma za sobą węgierską bezpiekę.”

  Nie wiem, może. Ważniejsze chyba to, że elity węgierskie zdały sobie sprawę, że utracą kontrolę nad własnym krajem (te z lewa i te z prawa).
  Sytuacja Węgier jest trochę łatwiejsza. To mniejszy, peryferyjny kraj i chyba obce służby specjalne nie buszują tam tak jak w Polsce. U nas toczą walkę wywiady krajów ościennych (+mośki:) bo jest o co walczyć. Kontrola nad krajem o strategicznym położeniu w środku Europy to łakomy kąsek.

 15. 25godzina said

 16. ussus said

  Pis jest sto razy gorsze od Po. Zagarniają patriotyczny element, a raczej ludzi którzy za takich się uważają, i kanalizują nastroje antysystemowe. No… bądź co bądź to o wyborcach Po no to już… no nie wiem co myśleć… A właśnie Pis dlatego jest taką perfidną partią, że tych ciut, ciut dumających o POLSCE robi w wała (a oni się jeszcze cieszą).
  Niech ktoś powie w końcu jak banki robią pieniądze – taki polityk będzie patriotą.

 17. Maciej said

  odp: 16

  Z tą produkcją pieniądza to świetny papierek lakmusowy na rządzących ! Mają tyle czasu antenowego, a nikt się nie zająknie w temacie. Dziś pieniądz jego wartość i zależna emisja to pierwsza linia frontu w walce z narodem …

 18. Orban inaczej.

  Koniecznie trzeba wybrać PiS, bo inaczej może być klapa z zapewnień danych Izraelowi. A jak wiadomo obietnic się dotrzymuje. RM w tym pomoże.

  Budują na polskiej ziemi „Rzeczypospolitą Obojga Narodów”

  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/10/22/buduja-na-polskiej-ziemi-%e2%80%9erzeczypospolita-obojga-narodow%e2%80%9d/

  „I mogę państwa zapewnić, że chociaż rządy w Polsce się zmieniają, jak w każdym demokratycznym państwie, to polityka wobec Izraela się nie zmieni” – Prezydent RP Lech Kaczyński, Izrael – 11.09.2006 r.
  .
  „Razem z nami są ministrowie obu rządów i będziemy dziś i jutro pracowali, by zaprojektować wspólną przyszłość” – Premier Izraela Beniamin Natanyahu, Jerozolima 23 luty 2011 r. – na powitanie premiera RP Donalda Tuska wraz z jego rządem.

  A tu niżej w pełnym składzie rządząca ekipa Orbana inaczej.
  Co prawda jest tam i Tusk ze swymi ministrami, ale zgodnie z zapewnieniem L. Kaczyńskiego po objęciu „władzy” przez PiS zrobi się stosowną podmianę w miejsce Tuska i jego ludzi – reszta pozostanie bez zmian.

 19. A może by tak pomyśleć o marszu w Toruniu pod hasłem – „Przestańcie rżnąć głupa!”

  „Jeżeli Radio Maryja i Nasz Dziennik nie wiedziały kogo i co popierają, to teraz już wiedzą”

  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/10/jezeli-radio-maryja-i-nasz-dziennik-nie-wiedzialy-kogo-i-co-popieraja-to-teraz-juz-wiedza/

 20. 25godzina said

  @Ussus
  >Niech ktoś powie w końcu jak banki robią pieniądze – taki polityk będzie patriotą.
  Choćby Michalkiewicz to robi i co z tego? Ile osób to zrozumie?

  Szef każdej partii jest zależny od elektoratu, bo musi odpowiedzieć na jego oczekiwania jeśli chce dostać poparcie. Co myślą Polacy o ewentualnym zaangażowaniu w politykę widać na lotniskach. Co wobec tego?

 21. Re.20
  Jaki szef partii – takie i oczekiwania elektoratu.
  A czy elektorat oczekiwał likwidacji państwowości Polski?
  A czy oczekiwał nędzy i tułaczki po świecie za chlebem?

 22. 25godzina said

  @Józef Bizoń
  Zgoda, to działa w obydwie strony. Co do likwidacji państwa itd to również hierarchowie zachęcali, sam Papież ponoć nawet. Gdyby był zorganizowany opór to i JK musiałby się ugiąć.

 23. Brat Dioskur said

  Michalkiewicz o tyle ma racje ,ze wegierska bezpieka zostala oczyszczona w 56′ w doslownym tego slowa znaczeniu.Sam widzialem na archiwalnych filmach jak stawiano bezpieczniakow w Budapeszcie pod mur. W Polsce zas Gomulka wprawdzie wylal cos 6 tys. ale przeszli oni do innych resortow zachowujac wplywy….do dzisiaj.

 24. 25godzina said

  @Brat Dioskur
  Poza tym węgierska bezpieka została wy*ymana razem z narodem, a tutejsza żydoczerwona szumowina żyje dostatnio z nadzoru nad niewolnikami.

 25. Brat Dioskur said

  ad 21 i 22.
  W kwestii likwidacji panstwa moze juz niedlugo pogodzi nas decyzja powzieta ponad naszymi glowami.Oto duet Verhofstadt (b.premier Belgii) i znany europe.d.of.il , ktorego drugi czlon nazwiska zawiera slowo „Bandit” wystapili z inicjatywa proklamowania St.Zj.Europy z wlasnym rzadem ,armia budzetem i paszportem.Ma to ponoc byc antidotum na slimaczacy sie kryzys ,ktorego konca nie widac.Co prawda nieoczekiwanie liberalowie w Holandii zaprotestowali ,ale jest to zapewne zaslona dymna.Czyzby ostatni rozwoj wypadkow w nadwislanskiej zonie mial jakis zwiazek z tym projektem?Michalkiewicz wspominal cos o „ostatnim dzwonku” i jakichs podmianach Umilowanych Przywodcow.

 26. Sowa said

  Re 5, Re 12: Odczepcie się od węgierskiej bezpieki. Ona została po 1989 roku wyczyszczona z czerwonej zarazy. A w Polsce? Też bezpieka stoi za premierem, owszem. Ale jaka to bezpieka? Tego nie widzicie?
  Czy takie oczywistości trzeba tutaj tłumaczyć?

  Re 19: Dokładnie tak!

Sorry, the comment form is closed at this time.