Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Enya o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Wolne tematy (10 – …
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  Liwiusz o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Peryskop o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Krystian Szeliga o Szymowski prześwietla premiera
  Sceptyk o Upadek cywilizacyjny Polski
  Carlos o Prof. Mearsheimer: „To Zachód…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Szpitale płatne jak hotele

Posted by Marucha w dniu 2012-10-03 (Środa)

Już wkrótce zadłużone szpitale mogą zacząć pobierać od pacjentów opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie. Aby temu zapobiec, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz domaga się od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza pilnej zmiany ustawy o działalności leczniczej.

Na problem ten zwrócił uwagę Maciej Dercz, radca prawny, autor komentarza do ustawy o działalności leczniczej. Dopatrzył się on w przepisach, że szpitale nie mają już obowiązku zapewnienia pacjentom bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania. W poprzedniej ustawie o zakładach opieki zdrowotnej wprost było napisane, że szpital – oprócz leczenia – ma gwarantować pacjentom także wyżywienie i zakwaterowanie.

Wykorzystując tę nieścisłość, szpitale mogą zacząć pobierać opłaty, zapewniając sobie dodatkowe źródło finansowania. Ministerstwo Zdrowia wie o problemie, lecz uważa, że pacjentom należy się całość świadczenia, bo to wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. I póki co nie myśli o nowelizacji.

Takiego optymizmu resortu nie podziela jednak rzecznik praw obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz domaga się nowelizacji ustawy, by sprawa była jasna i klarowna. Obawy są takie, że kierownicy zadłużonych placówek mogą nie mieć wyjścia i zostaną zmuszeni do skorzystania z tej luki. Samorządy, które same zaczynają mieć problemy finansowe, nie będą w stanie dofinansować placówek. Składki wpływające do Narodowego Funduszu Zdrowia będą w tym roku o ponad miliard złotych niższe, niż planowano. W związku z tym dyrektorzy szpitali nie mają co liczyć na dodatkowe środki z NFZ ani na zwrot za nadwykonania. Pogłębiający się problem zadłużenia spowoduje, że wkrótce dyrektorzy szpitali będą musieli na gwałt szukać dodatkowych możliwości zwiększenia przychodów.

Szpitale już wprowadzają odpłatności, np. za wydanie zaświadczeń o zdrowiu pacjenta czy za pobyt rodzica przy chorym dziecku. Niektóre pobierają od nich opłaty za wyżywienie, pranie, nocleg, użyczenie leżanki czy krzesła. Swój protest w związku z tym stanem przesłał już do ministra zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Praktyka ta zaczyna przybierać niepokojące rozmiary – zauważa rzecznik. Takie opłaty mogą doprowadzić do tego, że uboższe rodziny zostaną odseparowane od swoich chorych dzieci, choć mają prawo do takich kontaktów, bo gwarantuje im to Konwencja o prawach dziecka.

Istniejąca luka prawna niepokoi, bo pojawiają się opinie, że szansą dla szpitali mogłoby być partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie usług hotelarsko-gastronomicznych. Opłaty za pobyt w szpitalu nie są nowością. W większości państw członkowskich Unii Europejskiej pacjent musi ponieść koszty części świadczeń. Opłata za tzw. koszty hotelowe (łóżko plus wyżywienie za każdy dzień pobytu w szpitalu) wynosi w Niemczech 10 euro, w Austrii – 9 euro, we Francji – 13 euro.

Autor: ds
Źródła: GPC, Niezależna.pl
http://nwonews.pl

Komentarzy 6 do “Szpitale płatne jak hotele”

 1. AlexSailor said

  To jest właśnie socjalizm. To znaczy poza złodziejstwem, za wszystko płaci się kilka razy.
  Dojdzie do tego, bo musi, że pacjent będzie płacił za pobyt, za jedzenie, za leki, za leczenie.
  To znaczy będzie płacił 4 RAZY.
  Pierwszy raz zapłaci przy zapłaceniu haraczu zwanym składką ubezpieczeniową. Dodam, haraczu tak wysokim, że leczyć za niego można kilka osób – każdy wie ile płaci.
  Drugi raz zapłaci za wizytę prywatną i „poradę” pozwalającą mu skorzystać z leczenia w szpitalu za składkę, którą siłą z niego zerwano. Wiadomo, skierowania bez „porady” w gabinecie prywatnym lekarzy mających dojście do szpitala, ew. sztucznie limitowanych badań, nie dostanie. To jest dostanie od innego lekarza, tyle, że nie bardzo honorowane, albo do realizacji za kilka miesięcy. A tak przeskoczy kolejkę i się dostanie.
  Trzeci raz zapłaci kilkukrotnie zawyżone opłaty za parking przed szpitalem, wc, jedzenie, pobyt, leki, więcej badań, przyśpieszenie kolejki, itp. – na razie większość pobierane w sposób szemrany lub w fazie projektu.
  No i czwarty raz – wiadomo – dowód wdzięczności, tyle, że wyrażony PRZED wyleczeniem.

  Nawet specjalnie pretensji nie można mieć do większości lekarzy i dyrektorów szpitali – robią to co jest racjonalne.

  Po prostu system jest tak skonstruowany, że jest generatorem zła.
  A zasada jest prosta, jak przy każdym oszustwie.
  Oszuści sprawiają wrażenie, że to oszukiwany jest cwaniakiem i on sam myśli, że naciągnął innych.
  No bo leczenie jest za darmo, to znaczy nie zapłaci zainteresowany, a myśli, że zapłacić za niego będzie musiał sąsiad, to jest inni ludzie, a On będzie miał za darmo.
  Gdyby tak nie myślał, to sam za siebie by płacił i żądał zlikwidowania systemu, a jakby się bał, że mu nie wystarczy, to by się ubezpieczył dobrowolnie prywatnie.

 2. Maciej said

  To nie socjalizm. To nie ludzki globalizm. Reglementowanie zdrowia i prawa do dalszego życia to eugenika globalistów.

 3. Zerohero said

  Ciekawe ile kosztuje dostarczanie papu misjonarzowi w Afganistanie. Więcej nie napisze bo jedna taka misjonarska k… łazi po internecie i donosi prokuraturze jak ktoś ich krytykuje, np. nazwie okupantami albo najemnikami. tfu!

 4. Rysio said

  Płatna służba zdrowia – bardzo szybko by spowodowała – wyzdrowienie 95% chorych.

  🙂

  PS. Jeżeli bezpłatna nauka i służba zdrowia są takie super – to proponuję wszystko zrobić bezpłatne.

 5. Maciej said

  Nie ma bezpłatnej nauki i służby zdrowia panie Rysio. Jest tylko finansowana z podatków obywateli.

 6. Fran SA said

  Ad.4
  Rysio
  Poki Rysio zdrow to moze sobie podywagowac.
  Ale dopoki rzad obdziera ludzi ze skory podatkami – to ma smierdzacy obowiazek rozliczac sie z tych podatkow.
  A pobiera straszne kwoty niby na fundusz zdrowia.
  A funduszem zdrowia rzadzi BigPharma i inne kartele farmacetyczne.
  Reszte pieniedzy rzad przepuszcza na zbrojenia i wojenki. No i na tzw. uslugi ideologiczne w innych krajach.
  Nie ma bezplatnej nauki ani sluzby zdrowia. Podatnik placi za wszystko, nawet za sprzeniewierzenie pieniedzy podatnika.
  Wypracowane przez podatnika pieniadze, ktore zasilaja skarb panstwa, powinny wrocic do spolecznosci w charakterze uslug i infrastruktury. Po to sa wybierane rzady w kraju.
  Ktos sobie moze nazywac to socjalizmem, a ja uwazam, ze jest to umowa spoleczna miedzy rzadem a obywatelem, ktory ten rzad utrzymuje.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: