Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  walthemar o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  gnago o Szymowski prześwietla premiera
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Marucha o Prof. Mearsheimer: „To Zachód…
  walthemar o Pierwszy pozew za zmuszenie do…
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Krystian Szeliga o Szymowski prześwietla premiera
  revers o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Szymowski prześwietla premiera
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  Marucha o Wolne tematy (10 – …
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Upadek cywilizacyjny Polski
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Bomba cyfrowa tyka coraz głośniej

Posted by Marucha w dniu 2012-10-09 (Wtorek)

Już za miesiąc, 7 listopada, mieszkańcy województwa lubuskiego przestaną odbierać telewizję z dotychczasowych nadajników naziemnych. To pierwszy obszar naszego kraju, gdzie nastąpi całkowite wyłączenie tradycyjnego sygnału. Kto nie zaopatrzył się jeszcze w odpowiedni nowy telewizor lub przystawkę do starego, ten nie będzie mógł oglądać programu. Trzy tygodnie później to samo spotka mieszkańców Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego oraz części województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Kolejne województwa stracą stary sygnał w marcu przyszłego roku, a w lipcu 2013 – już cała Polska ma być przełączona na odbiór wyłącznie telewizji cyfrowej.

Miliony telewidzów dowiedziały się o szczegółach cyfryzacji nie z kampanii informacyjnych rządu, ale dzięki wystąpieniom w obronie Telewizji Trwam. Pomimo wielokrotnych wniosków opozycji zgłaszanych w Sejmie o zmianę polityki i usprawnienie procesu cyfryzacji przedstawiciele ministerstw i urzędów odpowiedzialni za całą operację są przekonani, że wszystko przebiega niemal doskonale. Jednak wyniki badań opublikowane niedawno przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przeczą propagandowemu optymizmowi.

Białe plamy na cyfrowej mapie

Jednym z podstawowych problemów cyfryzacji jest dostępność sygnału. Okazuje się, że nowe nadajniki nie są w stanie w pełni pokryć sygnałem cyfrowym niektórych terenów. Zagrożenie istnieje przede wszystkim w obszarach górskich w województwach dolnośląskim, małopolskim i podkarpackim. Władze państwowe postanowiły, że nie będą w tej sprawie nic robić, że problem ten mają sami rozwiązać nadawcy telewizyjni wraz z firmą Emitel, która jest właścicielem większości nadajników i przekaźników sygnału. Zaniepokojone władze samorządowe ze swych już zagrożonych i zadłużonych budżetów wysupłują dodatkowe środki na dofinansowanie inwestycji, widząc bezczynność rządu. UKE ogranicza się do pomiarów mocy sygnału. Na razie przeprowadzono je w województwach, w których stary sygnał analogowy ma być wyłączony w pierwszej kolejności.

Urząd cieszy się, że nowy sygnał jest odbierany na 98 proc. badanych obszarów. Jednak równocześnie wylicza aż 24 miejscowości, gdzie sygnału w ogóle nie ma lub jest tak słaby, że odbiór będzie znacznie utrudniony. Będą miejsca, gdzie antenę trzeba będzie podnosić do wysokości co najmniej 10 metrów, a w niektórych obszarach na Kaszubach odbierających z nadajnika Gdańsk-Chwaszczyno dopiero po wyłączeniu sygnału analogowego będą na nowo przestawiane urządzenia, by obraz się nie zrywał, nie zatrzymywał, by nie pojawiały się charakterystyczne kwadraciki.

W raporcie UKE przedstawiono wyniki pomiaru obszarów stosunkowo łatwych pod względem ukształtowania terenu. Brak danych o Beskidach, Tatrach, Bieszczadach i Sudetach, gdzie już obecnie są kłopoty z odbiorem Ľ analogowego i gdzie trzeba instalować dodatkowe urządzenia wzmacniające do przesyłu sygnału cyfrowego.

Samozadowolenie rządu i niewiedza obywateli

O ile zagrożenia z dostępnością sygnału dotyczą tylko części, głównie górskich i podgórskich obszarów kraju, o tyle problem braku wiedzy obywateli oraz braku odpowiednich odbiorników to zmartwienie obejmujące całą Polskę.

Wyniki badania przeprowadzonego w tej sprawie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pod koniec sierpnia są zatrważające i powinny skłonić rząd do przemyślenia, czy należy już w listopadzie wyłączać sygnał analogowy. A na pewno odpowiedzialni za kampanię informacyjną powinni ponieść konsekwencje.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1000 osób już po raz drugi (pierwsze odbyło się w lutym). Okazuje się, że wprawdzie 87 proc. ludzi wie o planowanej zmianie sygnału analogowego TV na sygnał cyfrowy, ale tylko 30 proc. wie o tym, że to będzie rok 2013, a niemal nikt nie zdaje sobie sprawy, kiedy sygnał analogowy zostanie wyłączony w jego miejscu zamieszkania. Już wiele miesięcy temu w Sejmie alarmowałam rząd o błędzie kampanii dotyczącej informacji o wyłączeniu starego sygnału w lipcu 2013 r., gdy milionom ludzi wyłączony on zostanie już w listopadzie 2012 i marcu 2013 roku. Teraz moje obawy potwierdzone zostały przez wyniki badań. Najgorsze dane zaprezentowane w badaniu dotyczą posiadania w domu odpowiedniego odbiornika. Wprawdzie 78 proc. wie, że trzeba mieć odpowiedni nowy telewizor lub dekoder, ale w gronie najstarszych odbiorców ten odsetek wynosi już tylko 63 procent. Co najważniejsze, zaledwie 21 proc. obywateli zadeklarowało, że już ma w domu odpowiedni odbiornik. Pomiędzy poprzednim, lutowym badaniem a końcem sierpnia, odsetek posiadaczy właściwych odbiorników wzrósł tylko o 2 punkty procentowe!

Cyfryzacja a Telewizja Trwam

Władze naszego kraju nie tylko nie umiały przeprowadzić odpowiedniej kampanii informacyjnej, ale i nie spożytkowały szansy, jaką było włączenie w proces cyfryzacji milionów aktywnych społecznie katolików. Miały do tego kilka okazji, z których nie tylko nie skorzystały, ale i wykazały się arogancją oraz brakiem reakcji na największe protesty społeczne po 1989 roku. Decyzja KRRiT o odmowie wprowadzenia do multipleksu cyfrowego Telewizji Trwam podjęta w roku 2011 i podtrzymana w 2012 nie została zmieniona. Większość PO – PSL doprowadziła też do rażącego opóźnienia w wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ustawowego określenia wysokości opłat koncesyjnych, przez co dała przewodniczącemu KRRiT Janowi Dworakowi pretekst do wielomiesięcznego opóźnienia w ogłoszeniu konkursu na kolejne miejsca w multipleksie.

Oferta programowa działających obecnie trzech multipleksów, utrwalająca brak pluralizmu na rynku telewizyjnym, nie stanowi, jak widać, wystarczającej zachęty do zakupu odbiornika dla większości Polaków. Przypomnijmy, że w multipleksie pierwszym (MUX-1) nadają obecnie cztery spółki, które „wygrały” z Telewizją Trwam: ESKA TV i POLO TV (koncern lewicowy ZPR), ATM Rozrywka i TTV (powiązane ze środowiskami PO, ta druga z większościowym udziałem TVN). W tym samym multipleksie do 2014 r. obecna jest TVP, zajmująca cztery miejsca. To na te cztery miejsca do końca roku 2012 ma być przeprowadzone nowe postępowanie konkursowe, które niebezpiecznie się opóźnia. Gdyby była po stronie KRRiT i rządu jakakolwiek wola dialogu z katolikami domagającymi się Telewizji Trwam, już wiele miesięcy temu mogłoby dojść do pozytywnego rozstrzygnięcia na korzyść Telewizji Trwam właśnie w odniesieniu do pozostałych miejsc na MUX-1. KRRiT i rząd wolą grać na czas, a liczba protestujących rośnie.

Multipleks drugi został przeznaczony w całości dla telewizji komercyjnych. Nadaje tam Polsat, Polsat Sport News, TV4 i TV6 (wszystkie cztery należące do jednego koncernu), TVN i TVN7 oraz PULS i PULS2. Multipleks trzeci to docelowy multipleks TVP, która oprócz swoich dotychczas dostępnych programów naziemnych nadaje tam sygnał TVP Kultura i TVP Historia. Wielu widzów mieszkających w dużych miastach po podłączeniu dekoderów cyfrowych zauważyło też u siebie jakieś dziwne zakodowane stacje. To dowód na istnienie tzw. multipleksu mobilnego, gdzie mieści się kolejne 8 stacji TV, i który w całości w zeszłym roku koncern Zygmunta Solorza (Polsat) kupił od zwycięzcy konkursu rozstrzygniętego w roku 2009 przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stacje z tego multipleksu są dostępne tylko dla tych, którzy zawrą odpowiednią umowę i co miesiąc będą uiszczać opłaty. Niech ten przykład będzie przestrogą przed polityką, która zmierza do beztroskiej sprzedaży częstotliwości w kolejnych trzech multipleksach (nr IV, V i VI), ponieważ przepisy prawa telekomunikacyjnego zostały tak zmienione, że nie ma praktycznie żadnej kontroli państwa nad zawartością programową tam umieszczaną.

Widać też, jak polityka władz nie chroni przed ograniczaniem pluralizmu rynku TV. Tym mocniej należy walczyć o katolicką telewizję w pierwszym, bezpłatnym multipleksie.

Niewidzialna ręka podnosi opłaty

Obrońcy Telewizji Trwam śledzący pilnie posiedzenia komisji sejmowych wiedzą bardzo dużo na temat analizy niemałych kosztów nadawania sygnału cyfrowego w multipleksie. Wiedzą, że Telewizja Trwam ma o wiele lepszą sytuację finansową od stacji, którym KRRiT przyznała koncesje. O dobrej kondycji Telewizji Trwam dowiedzieli się też jej wrogowie. I oto w ostatnich tygodniach okazało się, że do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw, które spowodują znaczne podwyżki kosztów funkcjonowania telewizji cyfrowej. Rząd złożył obszerną nowelizację prawa telekomunikacyjnego, w której przewidział nowe limity opłat za korzystanie z częstotliwości telewizyjnych. Dotychczas za częstotliwości cyfrowe opłata roczna wynosiła nie więcej niż 240 tys. zł dla MUX-1, a według projektu, który ma zostać w tym tygodniu poddany głosowaniu w Sejmie, limit tej opłaty ma być podniesiony do 99 milionów rocznie!

Jeśli więc na MUX będzie ulokowanych 8 stacji, to koszty funkcjonowania jednego nadawcy będą musiały uwzględniać rocznie aż 12 mln złotych. Rząd obiecuje, że opłaty obniży potem w drodze rozporządzenia, co całkowicie uzależni stacje telewizyjne od jego łaski i będzie stanowić wyjątkowo skuteczny kaganiec na wszystkie media, także te dotychczas „zaprzyjaźnione z Platformą”. Jednak drastyczna podwyżka uderzy przede wszystkim w nowe stacje, dzięki którym w jednolitym obrazie mediów mógłby się pojawić jakiś promyczek pluralizmu i spowoduje konieczność dodatkowego, wielkiego wysiłku finansowego dla Fundacji Lux Veritatis.

Na domiar złego, przy okazji realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał włączenie opłat koncesyjnych do ustawy, w pracach komisji posłowie PO dwukrotnie podnieśli limit opłat koncesyjnych dla telewizji cyfrowej. W projekcie senackim, który wpłynął do Sejmu pod koniec lipca, nadawca miał uiścić za koncesję kwotę ok. 12 milionów złotych. Podczas prac komisji najpierw padła propozycja, by nadawanie programu o jakości HD zostało objęte dwukrotnie wyższą opłatą, a następnie kwotę 25 mln zł przypisano wszystkim nadawcom cyfrowym, a więc także Telewizji Trwam.

Jeśli obydwa projekty mimo protestów klubu Prawo i Sprawiedliwość zostaną w Sejmie w tej postaci uchwalone, stanowić to będzie kolejny dowód na złą wolę i arogancję rządzących partii. To będzie wymierna, negatywna odpowiedź dana setkom tysięcy uczestników marszu „Obudź się, Polsko!”.

Barbara Bubula
http://naszdziennik.pl

Nie oglądaj telewizji, bo będziesz mieć w głowie glizdy (z PRL-owskiego kabaretu Tey) – admin.

Komentarzy 11 do “Bomba cyfrowa tyka coraz głośniej”

 1. AlexSailor said

  Ludzie nie będą oglądali telawizji.
  Czy może być lepsza wiadomość???

 2. @ Przed rokiem wywaliłem swój telewizor na śmietnik – pozostało mi tylko radio i internet. I żyje i czuję się bardzo dobrze.

 3. Nemo said

  Nie będzie telewizji? Coś wspaniałego.

 4. Brat Dioskur said

  re2@Jasiu
  ….ja tez nie musze ogladac malpich mord z redakcji Wiadomosci ,ale MECZE….
  No i jeszcze jedno. Wiadomo ,ze tance z gwizdami(celowo) to licencja zakupiona od EndeMol z Holandii. Jednak teraz jest nowy wynalazek tego procudenta mianowicie „skoki z gwiazdami”. Polega to na tym ,ze gwiazdy skacza z ..trampoliny do wody ,naturalnie po krotkim treningu.Czy nie jest wart wszystkich pieniedzy i ogladniecia skok z 10 m . wiezy posla …Kalisza?

 5. Kar said

  ot tak tylko gadacie, zeby pokazac skruche, wytlumaczyc sie przed soba ze swoich grzechow pierworodnych…a potem znowu rutynowy siad plaski na dupe na zmoczona pieluche z wytrzeszczem gal w niezawodna PRL-ska bladz, prawda?

 6. Marucha said

  Re 5:
  Częściowo prawda. Ja mam telewizor, ale jeśli oglądam, to Animal Planet.

 7. Jack Ravenno said

  Jak dla mnie niech se w dupę wsadzą te cyfre.
  A najlepiej niech zahaszują w try pis…y i będzie spokój a nie wyciąganie brudnych łapsk po cudze pieniądze… szmule jedne…

 8. osoba prywatna said

  Polecam tym, którzy być może jeszcze nie oglądali.

  Alan Watt- „Szok i Trwoga”. Masowe procesy manipulacji. 1#5

  Neo-Eugenika i wojna przeciw ludzkości. 1#5.mov

 9. Pokręć said

  Eeee, w dziuplę, juz bym sie martwił, że nie będę mógł pooglądać kanału dyskopolo…
  Jakby tam była TVTrwam – to rozumiem, ale ten chłam, co komercyjna TV nadaje? I tak nie oglądam.
  Poza tym dotarła do mnie informacja, że ktoś w sądzie odzyskał abonament RTV od 2006 roku… z odsetkami!
  Od tego roku TVP jest spółką akcyjną a jako takiej NIE WOLNO pobierać od klientów pieniędzy, jeśli nie ma z nimi podpisanej umowy. Dopóki nie była spółką akcyjną, to było w porządku, ale skoro to jest TVP S.A. to nie ma prawa od nikogo brać kasy bez podpisania (zawarcia) z nim umowy.

  Subject: FW: Masz szansę uniknąć kary za niepłacenie abonamentu???????????? TVP SA
  cyt. za
  http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,Masz-szanse-uniknac-kary-za-nieplacenie-abonamentu,wid,14959495,wiadomosc.html
  Od kiedy TVP została spółka akcyjną nie miała prawa pobierać abonamentu i do dnia dzisiejszego takiego prawa nie ma !!!!!! Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA – jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes – to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując Ci – co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów – pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo „ciemny” lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, wpisaniem do rejestru dłużników, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju w zębach kasę przyniosą …. – Ludzie dajcie sobie na luz. Myślicie, że Donek nie wiedział tego nawołując do niepłacenia abonamentu zwiń~niepłacący do ~bezrobotny: PILNE ! Tydzień temu wygrałem sprawę przeciwko TVP! Odzyskałem zgodnie z prawem zwrot pieniędzy za zapłacony abonament za 11 lat z odsetkami ! Zawsze płaciłem abonament ale zgodnie z prawem kiedy tvp zostala spolka akcyjna nie miała prawa pobierać abonamentu i do dnia dzisiejszego takiego prawa nie ma !!!!!! Wiec zalazłem sprawę w sadzie o zwrot należności i bez zadnych oporów TVP oddala kase ! Radze wszystkim tak postąpić bo być może bylem pierwszy ! Trzeba bylo w jakiś sposób zakonczyc to okradanie !!!”

 10. zagrypiona said

  @9 Pokrec

  To nie TVP sa pobiera abonament. Wogole w nazwie tej oplaty nigdzie nie jest powiedziane nic o tvp sa. Abonament jest za posiadanie odbiornika, nie za ogladanie. Ty mozesz go uzywac jako stolika czy dekoracje ale i tak musisz placic abonament od niebywalego luksusu jakim jest odbiornik TV. To jest taki ukryty podatek, zmieniono mu tylko nazwe na abonament by sie lud nie pieklil. Te pieniadze nie sa na TVP. One sa na pokrycie dziury budzetowej. Nie potrzebujesz zadnych umow. Musisz placic po prostu z tytulu tego ze masz w domu TV. Tak to skonstruowali. Jesli chodziloby po prostu o TVP to by zwyczajnie zakodowali i kupowalby ten kto chce. Ale tak nie jest.

 11. Pokręć said

  @10: w takim razie należy to nazywać podatkiem od posiadania odbiornika przez gospodarstwo domowe. Nazywa się to abonament, nie podatek.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: