Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Traditionis Custodes
  Olo o Paradoks Pałacu Saskiego
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  Marucha o Kościół w rękach predatora. Dr…
  podpis o Kościół w rękach predatora. Dr…
  bryś o Wolne tematy (54 – …
  Yagiel o Kościół w rękach predatora. Dr…
  podczaszy o Kościół w rękach predatora. Dr…
  Listwa o Traditionis Custodes
  seler o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Traditionis Custodes
  Lily o Wolne tematy (54 – …
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Traditionis Custodes
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Struktura rolnictwa na Białorusi

Posted by Marucha w dniu 2012-10-12 (Piątek)

Rolnictwo jest bardzo ważną częścią gospodarki Białorusi, która zapewnia ponad 7,5% PKB kraju, 17,1% inwestycji w środki trwałe, koło 10% zatrudnienia ludności.

Białoruskie rolnictwo specjalizuje się głównie w uprawach roślin typowych dla klimatu umiarkowanego. Największe znaczenie mają uprawy żyta, jęczmieniu, pszenicy, ziemniaków, roślin pastewnych. Ponadto Białoruś posiada około 16% światowej uprawy lnu (20% lnu na kontynencie europejskim).

W hodowli zwierząt na Białorusi dominuje hodowla bydła na potrzeby produkcji mięsa, mleka i wyrobów mlecznych, a także hodowla świń i drobiu. 55% białoruskiego rolnictwa to uprawy roślin, a 45% – hodowla zwierząt. Udział organizacji rolniczych (zbiorowych gospodarstw rolne, tzw. „kołchozy”, „sowchozy”) stanowi 64,5% krajowego rolnictwa, udział gospodarstw domowych, które nie mają wsparcia ze strony państwa – 34,5%, natomiast udział gospodarstw indywidualnych (farmerów) – 1%.

Według Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Białoruś zajmuje drugie miejsce na świecie, po Polsce, w całkowitym obszarze upraw pszenżyta (516,6 ha), a czwarte miejsce w jego żniwie po Francji, Niemczech i Polsce (1 , 78 mln ton). Białoruś zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem powierzchni pod żyta (448 ha) i czwartym w jego żniwie (1,2 mln ton). Białoruś jest także ósma na świecie pod względem powierzchni pod ziemniaki i na dziesiątym miejscu w ich kolekcji (7,1 mln ton).

Ziemia rolna obejmuje 45% ogólnej powierzchni gruntów Białorusi, z czego 30% – to grunty orne. Na jednego mieszkańca Białorusi przypada 0,9 ha ziemi rolnej.

Podstawą rolnictwa Białorusi stanowią zbiorowe gospodarstwa rolne („kołchozy”, „sowchozy”), działające na zasadach rynkowych, ale przy aktywnym wsparciu rządu. Produkują one ponad 90% lnu, buraków cukrowych, kukurydzy, ponad 80% mięsa, mleka, około 67% jaj, 12,9% warzyw. Udział gospodarstw domowych, które nie korzystają z pomocy państwa, stanowi 88,7% produkcji wełny, 86,9% ziemniaków, 81% warzyw,32,2% jajek, 13,3% mleka, 12,7% mięsa. Prywatne gospodarstwa produkują 6,1% warzywa , 4,3% wełny, 2% ziemniaków, 1,4% zboża i buraków cukrowych, 0,5% mięsa.

Główna część nawozów wykorzystywanych w rolnictwie Białorusi są lokalnej produkcji. Największym producentem nawozów potasowych jest „Belaruskalij” azotowych – „Grodno Azot”. Z roku na rok, produkcja azotu i potasu, jak i innych nawozów się zwiększa. Zwiększa się również stosowanie nawozów w rolnictwie krajowym.

Na Białorusi działają uczelnie, które przygotowują specjalistów w dziedzinie rolnictwa. Najważniejsze z nich to Białoruski Państwowy Agrarny Techniczny Uniwersytet (Mińsk), Białoruska Państwowa Akademia Rolnicza (miasto Gorki, region Mohylew) oraz Grodzieński Państwowy Uniwersytet Rolny, a także inne uczelnie wyższe, jak i szereg specjalistycznych szkół instytucji edukacyjnych.

Państwo aktywnie wspiera sektor rolnictwa na Białorusi. Od 2005 rząd realizuje program ożywienia i rozwoju wsi. W ramach tego programu zbudowano około 700 rolnych miasteczek (tzw. Agrogorodok) z niezbędną infrastrukturą. Już w 2008 r., poziom subsydiów dla rolnictwa w Białorusi osiągnął 60% (światowy standard – 20-30%). Prezydent zaproponował również oddać nieefektywnie wykorzystywane grunty rolne do rąk prywatnych właścicieli.

http://novabelarus.com

Komentarzy 8 do “Struktura rolnictwa na Białorusi”

 1. O Białorusi ,chociaż to bliski sąsiad, nie wiem nic oprucz tego co podaje propaganda.No może tylko tyle że Polska postawiła nad granicą nadajnik telewizyjny żeby ich edukować na wiare demokratyczną i że uciskają Polską mniejszość narodową.

 2. Ad. 1

  „i że uciskają Polską mniejszość narodową.”

  To ty Zuziu rzeczywiście jesteś głupia. Nikt tam Polaków nie uciska. Rząd broni Białoruś (w tym i Polaków tamtejszych) przed agenturą, która z Białorusi chce zrobić coś na kształt Polski .Czyli dno i wodorosty. I metr mułu.

  Białoruś to JEDYNY kraj, gdzie nie niszczy się pamiątek polskości, lecz o nie dba – admin

 3. Ad. 2 (Admin)

  Podobno Lepper przed śmiercią nawiązywał jakieś kontakty z władzami Białorusi…

 4. Boryna said

  Finansjera światowa nigdy nie pogodzi się z faktem ,że nie może rządzić i rozkradać Białorusi. W Polsce z ponad 8400 przedsiębiorstw państwowych zostały tylko szczątki min. takaki zakład jak Wyrób mioteł brzozowych koło Legnicy.

 5. Fran SA said

  Ciekawe, proponowali do Nagrody Nobla jakiegos ‚dysydenta’ z Bialorusi, jakiegos Alesia Bialackiego, czy jakos tam. I nie podali, kto proponowal. Pewnie Walesa.

 6. Wandaluzja said

  Widziałem artykuł JAK NIEMCY ZAZDROSZCZĄ SZWEDOM ŁOSI. NAJLEPSZE choć nie Rekordowe łosie są w Szwecji, ale LEPSZE łosie mogą być na Białorusi, no i po trosze w Polsce, z której to racji protestowałem import hodowlanych łosi na Pomorze, gdyż musimy się trzymać łosia Poleskiego.
  Łoś nie jest zwierzęciem PARKOWYM. W Nieczech zwierzęciem patkowym jest daniel a na Ukrainie suhak. gdy bolszewicy dowiedzieli sie, że na Ukrainie suhaki były WSZĘDZIE to rozwinęli wielomilionową hodowlę suhaka, co było głupiego robotą, gdyż suhak ukrińsdki był POLSKIM zwierzęciem parkowym – jak daniel w Nieczech – który znikał po wypędzeniu Polaków. Za wiecheć słomy w zimie płacił doskonałym mięsem. Gdyby bolszewicy podjęli wielkoprzemyslową hodwlę dzejrana to zrobiliby BIZNES, jaki Polacy mogliby prawdopodobnie zrobić na chińskim jeleniu sika z Mazur, który jest PARKOWY.
  Tym skontrowałem polsko-holenderski projekt ODBUDOWY Odry Przemysłowej z Licytacji na Pancerniki, którą zniszczyła III RP, bo żyrować kilkudziesieciu mld E nie chciałem, również z racji NIEKONURENCYJNOŚCI OPrz z Kanałem Przemysłowym Sosnowiec-Bydgoszcz tłumacząc, że ODRĘ 2006 może uratowac nie daniel, ale sika.

 7. jowram said

  salon24.pl/454774,taki-tam-obrazek-z-sejmu-praktycznie-na-zywo-z-expose-premiera

 8. Wandaluzja said

  Tym, którzy twierdzą, że ŁOŚ JEST SZKODNIKIEM LEŚNYM odpowiem, że szkody leśne i rolne kapitalnie redukuje Polski Bóbr Kasztelański, gdyż bobrownik wysiewa borzynę, jedlinę i łozinę, toteż żeremie stają się remizami, zwłaszcza że mają statut rezerwatów ścisłych. Asz opowiadał mi, że w krajach bałtyckich i na Białorusi zadano sobie wiele trudu, żeby przywrócić Polską Kulturę Mleczną, ale nic nie wychodziło, aż zaczęto importować Holenderskich Dyrektorów Sowchozów, którym płacono krocie.
  Mówił, że trzeba się Modlić, żeby Niemcy uchronili nas przed holenderskim rolnictwem PRZEMYSŁOWYM. Zarobić to my możemy na głuszcach, cietrzewiach i dropiach, ale na holenderskim rolnictwie przemysłowym to Stracimy Wszystko. Mówił, że urodził się we wsi kolo której były wsie Olenderskie, założone po Potopie. Po Kościele placzkowie szli przyglądać się, jak Olendrzy pracują ŚWIĄTECZNIE – i tak od 3 wieków. – O Boże, uchroń Polskę przed HOLENDERSKIM ROLNICTWEM PRZEMYSŁOWYM.

Sorry, the comment form is closed at this time.