G. K. Chesterton a sprawa polska
Posted by Marucha w dniu 2012-10-15 (Poniedziałek)
Międzynarodowa Konferencja i Zlot Fanów Pisarza (Kraków – 26 października 2012, Warszawa – 29 października 2012)
Wstęp bezpłatny!
Ilość miejsc ograniczona.
„Dla angielskiego pisarza, G.K. Chestertona (1874-1936), Polska stała na czele państw europejskich. Chesterton żywił głęboki podziw dla jej kultury, tradycji, historii, a przede wszystkim bohaterskiego chrześcijaństwa, w którym trwała przez wiele lat walki i ucisku. “Polacy”, pisał w swojej autobiografii: “zawsze mieli do wyboru jakiś rodzaj zła”. Uważał, że wielkość polskiego narodu tkwiła w odmowie przyjęcia tak postawionego wyboru. Polska przyzwoitość i godność gruntownie nim poruszały, polskie cierpienie raniło do głębi, a polska wolność i niezależność przyniosły mu radość. Wolna bądź skuta łańcuchami Polska była dla Chestertona metaforą wszystkich chrześcijańskich narodów XX wieku. To, co przetrzymała, przetrzymać mogą inni. To, czym się radowała, również innych może cieszyć.
Trzy ćwierćwiecza po śmierci Chestertona wciąż pozostaje on niezwykle proroczą postacią. Polska stoi dziś w obliczu podobnych wyzwań, być może nie tak oczywistych, jak inwazja czy podbój, lecz nie mniej niebezpiecznych. W swoim wspaniałym kazaniu z okazji Pięćdziesiątnicy w czerwcu 1979 r. w Warszawie, Jan Paweł II wzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze ziemi – tej ziemi, tej ziemi w Polsce. Późniejsza historia polskiej wolności i demokratycznej odnowy zachwyciła świat i stanowiła dla niego inspirację. Obecnie, jedno pokolenie później, cena tej wolności musi być zapłacona. Po raz kolejny Polacy są powołani do sprawowania wolności w sposób odpowiedzialny, zestrajając system gospodarczy i polityczny z moralnymi normami, które od zawsze im przewodziły, kształtując życie społeczne i kulturowe w sposób zgodny z ich własną historią i charakterem.
Chesterton ma wiele do powiedzenia na temat tych wyzwań. Jako jeden z największych pisarzy XX wieku, poświęcił swoje życie naglącemu wołaniu o kulturową odnowę świata. Ta odnowa, jak twierdził, musi być odczuwalna w każdej sferze działalności człowieka: w życiu rodzinnym, w biznesie, w sztuce, w literaturze. Wierzył namiętnie w wolność i odpowiedzialność – dwa wielkie motywy oszałamiającego pontyfikatu Jana Pawła II. Podobnie do papieża, Chesterton również był człowiekiem odważnym, który do odwagi inspirował bliźnich.
Konferencja ma na celu zgłębiać pisma Chestertona w kontekście współczesnej Polski. Zamiast ćwiczeń z historii, celem jest zaproponowanie Polsce przyszłych kierunków działań. Prelegenci z Polski i Stanów Zjednoczonych będą badać, w jaki sposób poglądy Chestertona na temat edukacji, gospodarki oraz rodziny, stanowić mogą istotne wskazówki dla Polski w nadchodzącym wieku. Nacisk położony będzie na prelegentów z Polski, co jest zgodne zarówno z filozofią Chestertona, jak i z filozofią Jego Instytutu.”
Loża Honorowa:
o. Ian Boyd, C.S.B.
Lady Blanka Rosensteil
Komitet Honorowy:
Profesor Marek Chodakiewicz
Institute of World Politics, US
Kardynał Stanisław Dziwisz [I ten się załapał? A gdzie Magdalena Środa? – admin]
Metropolita krakowski
Dr Robert George
Princeton University
Profesor Paweł Skibiński
Uniwersytet Warszawski, WH
Profesor Aleksander Stępkowski
Uniwersytet Warszawski, WPiA
Profesor Ewa Thompson
Rice University
POLSKA
Augurowie, znając wieszczą mowę,
Dziś z lotu ptaków wyczytać by mogli
Czym wśród pierzastych dziwów są dwugłowe
Orły, a pośród nich ów orzeł czarny!
I gdy spadają w boju bitne ptaki,
Gdy w ślad za nimi sępy nadlatują,
Wiemy już jaka łaska, pokój jaki
Każe wciąż milczeć naszym władcom małym.
Ludzie, co kupczą tym, co inni tworzą,
Jak sęp, co czeka na cudzą ofiarę,
Pióro zestawią z piórem i powiedzą:
Nic nie jest czarne już, a wszystko szare;
Szare jak owe gołębie, co były
W rękach handlarzy chciwie szacowane;
Widząc Chrystusa gniew, trwożnie się zbiły
I spadły między kramy połamane.
Lecz wyniesione to godło zostało
Od chwili, kiedy Bóg gniew okrył chwałą,
I gdy zawisły nad domostwem sławy
Znów orły czarne oraz sępy szare.
W nim to, gdzie wojna świętsza jest niż pokój
I gdzie nad miłość nienawiść zachwyca.
Zabłysł straszliwy jak sam Duch Święty
Orzeł, co bielszy jest niż gołębica.
Gilbert Keith Chesterton
Organizatorzy: G.K. Chesterton Institute for Faith & Culture, Seton Hall University, USA, Wydawnictwo Fronda, Pani Jaga Rydzewska, Instytut im. Piotra Skargi w Krakowie, Katedra Historii Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, Dystrybucjonizm.pl
Gorąco zachęcamy do lektury naukowego periodyku The Chesterton Review.
http://www.dystrybucjonizm.pl
Komentarze 2 do “G. K. Chesterton a sprawa polska”
Sorry, the comment form is closed at this time.
gosc po raz pierwszy said
— Do Admina – Sie Pan dziwisz skladem komitetu honorowego Lozy ?
Brat Dioskur said
ad1, Byc moze dlatego WybGaz tego sympozjum nie obszczekal….