Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  wanderer o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  wanderer o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Traditionis Custodes
  Miet o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Wolne tematy (54 – …
  UZA o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  lewarek.pl o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  Listwa o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  Piskorz o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

To jest zamach na naszą historię

Posted by Marucha w dniu 2012-10-16 (Wtorek)

Rozmowa z płk. Janem Niewińskim, byłym żołnierzem 4. Dywizji Wojska Polskiego.

Panie pułkowniku trwa bardzo ożywiona akcja różnych środowisk mająca na celu usunięcie z Placu Wileńskiego w Warszawie tzw. pomnika „czterech śpiących”, przedstawiającego żołnierzy polskich i radzieckich. Jak pan, były żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego, odnosi się do tych inicjatyw?

Jan Niewiński ze sztandarem 4. Dywizji podczas Święta Żołnierza w Lublinie – 15 VIII 1944

– Negatywnie, uważam to za polityczne szalbierstwo, wymierzone w naszą pamięć historyczną. Osobiście jestem tym dotknięty, bo na tym pomniku jest sylwetka polskiego żołnierza z 1944 i 1945 roku. Ja byłem takim żołnierzem w tym miejscu i w tym czasie. Ale nie tylko ja, były nas tysiące, ocalałych z Kresów, byłych łagierników i obrońców polskich wsi zagrożonych przez zbrodniczą UPA. Teraz pseuopatrioci polscy chcą nas wymazać z pamięci. To jest haniebne.

Nie wiem, skąd biorą się u nas ludzie, którzy wysuwają takie postulaty. Jest tyle rzeczy do zrobienia w naszej Ojczyźnie, a oni za swoją największą zasługę uznają walkę z pomnikami. Pomnik gen. Zygmunta Berlinga, naszego dowódcy, był już wielokrotnie bezczeszczony. To są skutki mieszania młodym ludziom w głowach, widzę w tym rękę wrogów Polski. Ale cóż się dziwić, skoro obecnie lansuje się oficjalnie tezy, jakoby trzeba było nam w 1939 poddać się Hitlerowi i iść z nim na Rosję. Tylko ktoś niepoczytalny, nie znający realiów i nastrojów narodu polskiego w tym czasie, może głosić takie brednie. Ale to właśnie w takiej atmosferze rodzą się nienawistne odruchy, które skutkują takimi właśnie pomysłami, jak ten, o który pan pyta.

Zwolennicy usunięcia tego pomnika argumentują, że to „pomnik sowiecki”, że gloryfikuje komunizm i że jest antypolski, bo utrwala nieprawdę historyczną.

– To bzdurna i chora argumentacja. Na pomniku są sylwetki zwykłych żołnierzy frontowych a nie funkcjonariuszy NKWD czy Smiersza. Jest też sylwetka polskiego żołnierza z 1. Armii WP. Jeśli już, to jest to gloryfikacja trudu żołnierskiego. Ja walczyłem z żołnierzami radzieckimi ramię w ramię. Byli to tacy sami chłopcy jak my. Nie było wśród nich żadnych bolszewików czy komunistów. Kiedy nieraz zostawaliśmy sami, i nie było w pobliżu komisarzy – mówili co myślą. Nienawidzili politruków i NKWD, bo byli tak samo zagrożeni aresztowaniem jak inni. Przecież wiemy, że sprawdzano korespondencję, że było mnóstwo donosicieli.

Przypomnę tylko, że oficerem Armii Czerwonej był wtedy kpt. Aleksander Sołżenicyn. Został aresztowany w lutym 1945 pod Brodnicą i zesłany na Syberię. Dzisiaj nie musimy interpretować tego pomnika ideologicznie, możemy go interpretować symbolicznie, w duchu polsko-rosyjskiego pojednania, które dokonuje się np. między Kościołami w naszych krajach. W Rosji ta wojna, w której uczestniczyliśmy, jest traktowana jako świętość. Nie traktuje się jej jako wojny o w obronie ideologii komunistycznej, tylko jako Wojnę Ojczyźnianą, wojną o istnienie narodu rosyjskiego. Zresztą, dla nas ta wojna też była wojną o przetrwanie.

Mimo zbrodniczości systemu stalinowskiego, to nie on był śmiertelnym dla nas zagrożeniem, tylko hitleryzm. Bo to hitleryzm zamierzał wyniszczyć całkowicie oba nasze słowiańskie narody, wiedza na ten temat jest od dawna znana, jednak dla niektórych jest ona bardzo niewygodna. Na koniec powiem tylko, że pomnik ten został odlany z łusek po pociskach zebranych w Berlinie – jest to więc też symbol jednego z największych zwycięstw narodów słowiańskich nad Niemcami prowadzącymi politykę Drang nach Osten.

Proszę powiedzieć naszych czytelnikom o swoim udziale w walkach w szeregach 1. Armii Wojska Polskiego.

– Zanim trafiłem do tej armii, byłem zaprzysiężonym członkiem Armii Krajowej na Wołyniu. Organizowałem polską samoobronę we wsi Rybcza koło Krzemieńca. Byłem świadkiem tego wszystkiego co się wtedy na Wołyniu działo. Cudem ocaleliśmy od banderowskiego noża i siekiery. Dzisiaj nie chce się o tym pamiętać, ale my wypatrywaliśmy Armii Czerwonej idącej ze wschodu jak wybawienia, bo tylko ona mogła nas ocalić. Ja pamiętałem wejście Sowietów w 1939, mój ojciec został wtedy aresztowany i zesłany, ale groza sytuacji na Wołyniu i Kresach po 1941 roku była jeszcze większa. Mimo obaw czekaliśmy na Rosjan. To ich ponowne wejście w 1944 roku miało zupełnie inny charakter niż w 1939 roku. To była inna armia i inni ludzie. Oficjalnie była to armia sojusznicza walcząca po tej samej stronie co Polska. Ona tak samo jak my była obiektem ataków ze strony UPA. Wcześniej tylko partyzanta sowiecka udzielała nam realnej pomocy w walce z ukraińskimi nacjonalistami. Kiedy przyszli Rosjanie, mordy ukraińskie ustały, ale pojawiło się nowe niebezpieczeństwo – NKWD. To zagrożenie dotyczyło przede wszystkim członków AK. Ja wiedziałem, co może mnie spotkać, więc jedynym rozsądnym wyjściem było wstąpienie do Wojska Polskiego. I tak trafiłem do Sum, gdzie formowano 4. Dywizję Piechoty WP. To w szeregach tej dywizji, noszącej imię Jana Kilińskiego, przeszedłem cały szlak bojowy – od Warszawy, przez Wał Pomorski, Kołobrzeg, przez Berlin do Łaby.

Wasza Dywizja składała się głównie z Kresowian, ale potem wstępowali do niej, dobrowolnie czy nie, także akowcy z centralnej Polski. Na tym pomniku także oni są symbolicznie pokazani.

– Oczywiście, najbardziej znanym akowcem w szeregach 1. Armii WP był późniejszy generał – Stanisław Komornicki, powstaniec warszawski. Zdobywał z nami Kołobrzeg, w 1953 roku wydał w MON książkę „Wyzwolenie Kołobrzegu”. Był w naszych szeregach także ojciec obecnego Prezydenta RP – Zygmunt Komorowski, żołnierz AK, a potem żołnierz 12. pułku piechoty w naszej Dywizji. Pod Kołobrzegiem walczyło sporo akowców. W 2. Armii WP, wedle szacunków historyków, walczyły tysiące byłych akowców i bechowców. Taka jest prawda o tym wojsku. Usiłowania usunięcia pomnika polskich i rosyjskich żołnierzy z Placu Wileńskiego uznać więc wypada za zamach na pamięć o tych żołnierzach Polski Podziemnej, którzy po 1944 walczyli w szeregach 1. i 2. Armii WP.

Wysuwa się także inny argument przeciwko pomnikowi – że jest to pomnik „braterstwa broni”, że jest na cokole napis „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej”. Pewnie gdyby nie „część sowiecka” pomnika, wielu by może zaakceptowało ten monument.

– Wątpię, ale dobrze – odnieśmy się do tej kwestii. Mnie napis „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej” nie razi, bo w tej armii było wielu prawdziwych bohaterów frontowych. Nie jest to, jak się wmawia, gloryfikacja złych rzeczy, które żołnierze tej armii robili (nie tylko zresztą tej). Nie jest to także, o czym mówiłem, gloryfikacja aparatu represji w postaci NKWD czy Smiersza. Przypomnę czytelnikom, że podobne pomniki są w wielu miastach Europy – w Wiedniu, w Helsinkach, w Wilnie, a nawet w Berlinie. Na ich cokołach nie stoją żołnierze innych armii, tylko w Warszawie stoi polski żołnierz. I co, mamy go teraz usuwać, czy nawet wysadzać, co proponował pewien nawiedzony dziennikarz z tygodnika „Uważam Rze” lansujący chore teorie o wspólnym marszu Polaków z Hitlerem na Moskwę?

Ja myślę, że walka z tym pomnikiem ma inny cel niż mityczną „dekomunizację”. Tu chodzi o całkowicie nową wersję historii, w której nasze miejsce będzie lokowane po stronie hitlerowskich kolaborantów, po stronie zbrodniarzy z UPA i SS Galizien, po stronie litewskich szaulisów i łotewskiej dywizji Waffen SS, z którą wałczyliśmy na Pomorzu. Na końcu i Armia Krajowa będzie „podejrzana”, bo jej dowództwo jednak chciało współdziałać z Armią Czerwoną a po wojnie zakazało podejmowania walki z nową władzą. Jeśli nie zatrzymamy tego antypolskiego szaleństwa, będziemy narodem pozbawianym wiedzy o prawdziwej historii.

Rozmawiał: Jan Engelgard

http://sol.myslpolska.pl

Komentarzy 47 do “To jest zamach na naszą historię”

 1. 166 bojkot TVN said

  Tak to jest. Istnieje wielka różnica między makro- a mikro-historią.
  Człowiek nie chce dopuścić do siebie tej historycznej myśli, że pierwszym kolaborantem Hitlera był Stalin, właściciel i twórca 1 i 2 Armii WP, morderca polskich oficerów w Katyniu.
  I jeśli mówi o nowej wersji historii, to poniekąd ma rację. Powinien poznać tę prawdziwą wersję historii.
  Co do napisu Chwała bohaterom Armii Czerwonej.
  No cóż. Przyzwyczailiśmy się do pomników i napisów. Nie zastanawiamy się nad ich sensem, bo do niedawna nie mieliśmy na to żadnego wpływu – towarzysze robili i pisali co chcieli. Do czasu. Do czasu kiedy z zakamarków historii jest wydobywana prawdziwa historia „przyjaźni polsko-radzieckiej” z ostatnią kulminacją w Smoleńsku.
  Szechterów-Michników jest za mało na zatkanie i zakłamanie całego internetu

  O czym byśmy nie mówili – a mowa o prostych żołnierzach, nie uwikłanych w żadną politykę – którędyś w sposób nieunikniony wlezie Smoleńsk… zupełnie, jak d@pa Maryni, co się pewnemu panu ze wszystkim kojarzyła – admin

 2. Zerohero said

  Dla niezorientowanych przypominam słowa dezinformatora Bojkota166:

  https://marucha.wordpress.com/2012/05/24/wypierdalac-motlochu-tak-urzednicy-kancelarii-prezydenta-potraktowali-zwiedzajacych-podczas-nocy-muzeow/#comment-165955

  Scenariusz geometryczny tego co podejrzewa w 21 Piotr Zarębski może być prosty” “kibice” rosyjscy przejmą hotel Paderewskiego “Bristol”, przekują ścianę do sąsiedniego budynku, czyli Pałacu Namiestnikowskiego, obecnie siedziby polskiego prezydenta, i ani się obejrzymy, jak pałac będzie siedzibą innego rodzaju.
  Już bez bulu i ściemy.

  Bojkot pisał to krótko przed marszem kibiców rosyjskich na euro 2012. Celem takiego pisania jest zasianie strachu wśród głupszej części pospólstwa. Taki strach owocuje nasileniem burd i rękoczynów na euro 2012. Przecież dobry incydent nie jest zły, prawda? Nie wiadomo czy Bojkot166 to ta głupsza część społeczeństwa czy po prostu prowokator z pisowskiego kibuca.

  Ostrzegam!

  Bojkot166 nie zmitygował się, nie przeprosił, nadal się mundrzy. Teraz tłumaczy, że to była ironia a jak ktoś tego nie widzi to po prostu głupi. Tak prostaczkowie próbują mataczyć gdy się skompromitują: „ja tylko żartowałem!”.

 3. Zerohero said

  w temacie pomnika

  Burzenie pomników to antykomunistyczny onanizm charakterystyczny dla KORników pozujących na polskich patriotów. Układu magdalenkowego i okrągłostołowego nie ruszą, bo to zostało przyklepane na poziomie rządu światowego (a nie lokalnie i nie w Moskwie!), sami są z resztą jego częścią. Unii Europejskiej, USA, Izraela, Niemiec nie skrytykują. Systemu nie skrytykują.

  Ale jakoś trzeba się pokazać pseudopatriotycznemu pospólstwu. To może apelujmy o zburzenie pomnika? Zakrzyczmy „precz z komuną”? Ż co? Że na zachodzie buduje się nowa komuna? Ale przecież nie chodzi by komuna poszła precz, o nie. Chodzi o to by te polskie barany uważały nas za szlachetnych bojowników. 🙂

  Mało brakowało a ci „patrioci” zburzyliby pałac kultury w Warszawie. Proszę. SBeckich telewizji nie ruszą, a rozwaliby taki porządny gmach jakiego nie powstydziłoby się Chicago lat 30.

 4. 166 bojkot TVN said

  2/3/0Hero
  Czy ktoś pytał „pospólstwo” czy chce wybudować pomnik wdzięczności Armii CZerwonej? CZy sostał onzbudowany z dobrowolnych datków wdzięcznych mieszkańców Warszawy?
  Niech se 0H pomyśli czasem, i nie pisze durnot. Co do poczucia humoru i sarkazmu, to 0H jest ciężkie jak komunistyczny powojenny TREP

 5. 166 bojkot TVN said

  Nie wiem, czy 0H wie, ze jedną z pierwszych czynności Polaków, Warszawiaków po odzyskaniu niepodległości było wyburzenie wielkiej i pięknej Cerkwi na obecnym Placu Piłsudskiego (wcześniej zwycięstwa i hitlera).
  To była oznaka niepodległości. To że PKiN został wybudowany i jeszcze stoi teraz jako zabytek, którego nawet przebudować nie można,, to oznaka, że wdzięczność Armii Czerwonej jest ciągle w doktrynie politycznej pomimo wielu zdawałoby się zasadniczych zmian.

 6. Brat Dioskur said

  Czym ,jezeli nie szczytem hipokryzji , o czystej kpinie juz nie mowiac jest nadanie budowli ,o przeznaczeniu kulturalnym i naukowym -nazwy najwiekszego zbrodniarza wszechczasow?
  Ten architektoniczny zakalec nie koresponduje z polskim duchem i powinien jak najszybciej zniknac,albo zostac przebudowanym,tak jak zburzono w Wawie cerkiew na pl.Grzybowskich.

 7. Zerohero said

  Re 5

  Tak wiem. Burzyli akurat w czasie gdy w Rosji żydobolszewia również burzyła cerkwie.

  Poza tym rozumiem pewne emocje, ale to nie architektura jest winna. Lepiej powiesić kilku zdrajców. Może kiedyś Polska odzyska niepodległość…czy będzie sens burzyć w Warszawie drapacze chmur? Moim zdaniem nie. A jak komuś wszystko się kojarzy, to ma po prostu manię. Takiego człowieka trzeba leczyć a nie dawać mu posłuch.

  Niestety Polacy mają mentalność niewolnika.

  1. Gdy mają swobodę, to nie kombinują. Wyraźnie potrzebują pana. Jak nie Unia Europejska to Białoruś. Sojusznicy z NATO. itd. W XVIII wieku też tak się zachowywali.

  2. Gdy stracą swobodę, to podejmują nieskoordynowane próby buntu. (nieudane powstania)

  3. Gdy chwilowo wydaje im się, że odzyskali wolność, idą i palą dworek swego pana.

  Taką obrzydliwą mentalność trzeba zwalczać, bo nam szkodzi.

 8. Zerohero said

  Re 6

  A co koresponuje z polskim duchem? Blokowiska? Wysokościowce których autorzy uparli się by tam nie było ani jednej pary linii równoległych? Hipermarkety?

  Jak już wcześniej napisałeem, burzenie to oznaka niewolnika. Proponuję najpierw coś zbudować. Ja bym wokół Pałacu postawił wysokościowce w stylu art deco albo neogotyku. Byłoby jak w Chicago i NY lat 30 czyli złotym okresie architektury zanim wszytsko poszło w stalowo szklaną tandetę.

 9. Zerohero said

  W Pałacu Kultury jest basen o głębokości 5 metrów. Niestety trudno tam się wkręcić.

  Czy szanowni państwo Hunowie mogą mi wskazać w Warszawie jakiś basen o głębokości nadającej się do bardzo amatorskiego free divingu? Tyle co podpłynąc do dna, zrobić fikołka i wypłynąć.

  Zaproponujcie budowę takiego basenu, do tego jakiegoś wysokiego kamiennego budynku (bo to też lubię), najlepiej sami za to zapłaćcie, a potem możecie sobie w ten pałacyk wsadzić tyle TNT ile dusza zapragnie. 🙂

 10. Przecław said

  ad 5, 7.
  Cerkiew na placu Saskim faktycznie została zbudowana ze względów politycznych, a nie religijnych, faktycznie był to symbol zniewolenia.
  Nie jest jednak prawdą, że Warszawianie /nie „warszawiacy”/ zniszczyli ją zaraz po „wyzwoleniu”. Trwała jeszcze dobre kilka lat, o ile nie dłużej i została zlikwidowana na rozkaz sanacyjnego czynownika.

  Czy jednak fakt, że obiekt ten był wybudowany jako symbol panowania rosyjskiego w KK uprawniał do jego likwidacji, uważam, że ABSOLUTNIE NIE. Bo w tym samym czasie likwidowano cerkwie w Rosji i reżim Piłsudskiego tym aktem zrównywał się pod względem moralnym z Bolszewią. Bo w końcu „ktoś” musi być madrzejszy i przerwać pasmo niszczenia, niszczenia, które subiektywnie może być żle, fatalnie odbierane przez wiernych tego wyznania.

  Tak samo stać powinien PKiN, wcale nie jest gorszy, a moim zdaniem dużo Ladniejszy od budynków Manhattanu. Jest też dowodem na to, że przynajmniej jeden naród nam coś podarował. A co podarowali nam Niemcy, albo np.Anglicy ?..

 11. wi42 said

  Re: 1 -166
  Cytat „Tak to jest. Istnieje wielka różnica między makro- a mikro-historią.
  Człowiek nie chce dopuścić do siebie tej historycznej myśli, że pierwszym kolaborantem Hitlera był Stalin, właściciel i twórca 1 i 2 Armii WP, morderca polskich oficerów w Katyniu.”

  166 sidzi w SWOJEJ mikro historii i nie dopuszcza do siebie faktow, cytat pasuje do 166. A tak apropos – Stalin nie byl pierwszym kolaborantem Hitlera (bylo wiele przed nim), a kto byl morderca polskich oficerow (i nie tylko oficerow) w Katyniu to wiele pisano na tym formum. Niewatpliwie Stalin nie zapobiegl temu, ale incjatywa i wykonanie zbrodni mialy podklad i styl rytualny. Domysla sie 166 o kogo chodzi? Jezeli nie, to prosze siegnac do archiwow gajowki.

  Re: 2,3+ inne – Zerohero

  Dzieki za wpisy – napewno ma Pan(i) uznanie u wielu, poczynajac ode mnie, za ciekawe mysli i jednak sporo czasu spedzonego przy klawiaturze aby te mysli wylozyc na forum. Jest Pan(i) „hero” jak juz pisalem kiedys, wiecej niz „zero”. Pozdrowienia z Austin, Texas.

 12. Brat Dioskur said

  Jezeli ktos nie rozumie sensu burzenia cerkiew przez bolszewie i porownuje to do zburzenia cerkwi w Wawie to podsune mu czasownik posilkowy: rozebranie !Tak wiec cerkwie w sowietach burzono a w Wawie ja rozebrano.Jezeli niewolnicy wszystko burza, to okazali sie rowniez nimi Niemcy ,ktorzy zrownali z ziemia (a nawet pod ziemia) Reichskanzlei,chociaz nie byla bardziej zniszczona od Reichstagu.Rowniez usuniecie pomnikow Lenina i Felusia ,niejako zburzenie ,nalezy naturalnie przypisac mentalnosci niewolniczej….Aha ,prezydent Gdanska przywracajac „historyczny” napis na Stoczni okazal sie …herosem.Numerek prosze juz wybrac mu samemu ….
  P.S Przypisywanie zas Polakom ,narodowi o najwiekszej w swiecie ilosci powstan i buntow ,mentalnosci niewolnika ,jest kpina z rozumu!

 13. Marucha said

  Burzenie skądinąd użytecznych, czy w inny sposób wartościowych budynków tylko dlatego, że zbudowali je swego czasu wrogowie, to jednak dowód nie tylko barbarzyństwa, ale i głupoty.
  Co osiągnięto przez zburzenie pięknej cerkwi? Upokorzono sowiecki ZSRR? Podniosło się od tego morale narodu?
  Ręce opadają…

 14. Inkwizytor said

  Panie Zerohero

  Przeciez wiadomo, ze BelkotkaTVN to pisiura i kacza burdelmamacia. Czego Pan od niej wymaga, obiektywizmu ? 🙂

 15. 25godzina said

  Zgruzować, zapakować na wywrotkę i zrzucić tuż za granicą z Chazarią Wschodnią.

  http://www.rp.pl/artykul/932852.html?print=tak&p=0
  „(…)Nie oznacza to jednak, że ubecy nie mieli w ogóle wstępu na Pragę. W pierwszych tygodniach czerwonego terroru służyli czekistom jako przewodnicy i tłumacze. Rolę taką odgrywał między innymi słynny później uciekinier z PRL Józef Światło, który został skierowany do praskiej grupy operacyjnej NKWD pułkownika Michaiła Lichaczewa. Wraz z sowieckimi bezpieczniakami Światło dokonał wielu aresztowań. Brał także udział w dręczeniu zatrzymanych.

  „Aresztowanych w śledztwie bito, maltretowano. Prowadził [przesłuchania] Żyd, porucznik UB – Światło. Jeden z najgorszych prześladowców AK. Zwyrodnialec mający na sumieniu znęcanie się nad 60-letnią kobietą podejrzaną o sympatię do AK” – napisano w jednym z raportów podziemia. Na ulicach Pragi NKWD zorganizowało łapanki, wyciągano ludzi z pociągów, dzięki donosom AL rozbito siatki podziemia niepodległościowego.

  Przesłuchania i egzekucje zaczęły się natychmiast. Gdy po drugiej stronie Wisły Armia Krajowa walczyła jeszcze z Niemcami, licząc na sowiecką pomoc, bolszewicy zabrali się za eksterminowanie żołnierzy tej organizacji. Jeden z nich, Witalis Skorupko – były żołnierz Kedywu AK – opowiadał piszącemu te słowa, jak we wrześniu 1944 roku siedział w więzieniu na Środkowej. Ze swojej celi słyszał kanonadę dochodzącą zza Wisły. Był maltretowany przez oficerów śledczych.(…)”

 16. 25godzina said

  >To bzdurna i chora argumentacja. Na pomniku są sylwetki zwykłych żołnierzy frontowych a nie funkcjonariuszy NKWD czy Smiersza…

  To jeszcze niech poda ich nazwiska. To za ku*wa kuriozum.

 17. Fran SA said

  O Jezu! Ludzie! Buduje sie muzeum zydowskie w srodku Warszawy! Nie macie innych problemow?

  Mnie sie bardzo spodobalo jak w Berlinie, tuz kolo Muzeum Holokaustu postawili pomnik dwoch sciskajacych sie pedalow.
  Nie szlo ruszyc tego pomnika, mimo zydowskich awantur, bo byla to sprawa polityczna.
  W obozach tez byly pedaly.
  (Polakow tylko nie bylo)

 18. filip piękny said

  Czy te głosy gloryfikujące stalinizm to aby z Polski ? A może to samo KGB ?

  Opuszczam ten zatęchły blog! A kysz!!!!!!!

 19. Siggi said

  ad.13- Panie Gajowy ,podobnie jak Pan potepiam wszelkie akty barbarzynstwa.Bardzo czesto budowle sakralne,zwlaszcza te z przed 100lat i wiecej,sa w calosci unikatowymi dzielami sztuki,do tworzenia ktorych autorzy czerpali z potrzeb i nadchnienia duchowego.Jako racjonalista,ktory ceni sobie kazda sztuke,bardzo chetnie zachodze do kazdego kosciola,cerkwi,zboru,aby nacieszyc oczy i moje wnetrze muzyka,dzielami malarstwa,rzezby,czy wystrojem wnetrza.
  Burzenie jest zbrodnia,a jako jaskrawy przyklad to 1930 r.w Moskwie,kiedy zburzono Cerkiew Chrystusa Zbawiciela,wybudowana na 50-cio lecie zwyciestwa nad Napoleonem w I Wielkiej Wojnie Ojczyznianej.Dziela malarskie,rzezby ,co bylo mozliwe kupila za bezcen Eleonora Roosvelt,znana w USA kolekcjonerka.
  W amoku szalu ziszczycielskiego w Lubsku/lubuskie w 1965r zburzono polski kosciol katolicki,ktory w czasie przechodzacego frontu II wojny mocno ucierpial i byl nieczynny po wojnie.Kosciol postawiony przez polska parafie katolicka w okresie ,kiedy Lubsko nalezalo do Niemiec Ipolowa XIXw.
  Rozpacz !!!

 20. Kazik said

  Malkontenci i dywersanci , nie piszcie byle czego i nie zaśmiecajcie tego forum . Skorzystajcie z okazji i z wiązanką kwiatów udajcie się do Cybinki , Żagania , Siekierek ……. na cmentarze wojenne . Tam są pochowani żołnierze którzy oddali życie za to abyś jeden z drugim mógł mówić po polsku .

 21. wi42 said

  Re:20 Kazik, Cyt: „Tam są pochowani żołnierze którzy oddali życie za to abyś jeden z drugim mógł mówić po polsku .”

  I to jest najwiekszy sens tej dyskusji. Dygresje typu 166, 25 lub FP, to jest belkot. Swiadomie lub nie, ludzie ci promuja propagande obecnych czasow i zero wlasnego myslenia.

 22. 25godzina said

  @ Wi42/Kazik

  Sensy są takie jakie intelekty.

 23. 166 bojkot TVN said

  21/Wi42
  Ale sentencja głębokości kałuży.

  Nikt nie odpowiedział na pytanie: czy pomnik śpiących został wybudowany z dobrowolnych skąłdek wdzięcznych warszawiaków? No Wi42? Ile było tych składek i tych wdzięcznych?!

  Mogliśmy mówić po polsku zawsze! Nawet za zaborców.
  Najgorzej mieli Polacy u prósiaków.
  Z wdzięczności do Armii Czerwonej niekórym mózg się zlasował. Do tego stopnia, że przyjęli za oczywiste, kiedy ta armia wprowadziła obowiązkowa naukę języka rosyjskiego w miejsce łaciny. Tylko co to Wi42 obchodzi – wejdź z tej wdzięczności w tyłek mumii Lenina.

 24. Tekla said

  Ad.23
  Ot,odezwał się następny dyżurny ,wulgarny,pewny siebie,zarozumiały. krętacz..

 25. Przecław said

  ad.23 Bojkot TVN
  A co, Armii Czerwonej już nie ma, a łacinę przywrócili ? Z Armią Czerwoną, czy bez łaciny by i tak nie było.
  Zgadzam się w 100%, Armia Czerwona ocaliła polski język od zagłady, nie ma w tym przesady.
  Czy Pan uważa, że Churchill i Roosevelt zadbali by o polski język ?
  Już od chwili Stalingradu Niemcom zmiękła rura i rozpoczęły się umizgi względem ludności GG, te umizgi zostały przerwane niezwykle „sprytną” decyzją uzurpatorów z AK o rozpoczęciu p.w.

 26. Marucha said

  Re 23:
  166, masz obsesję na punkcie Rosjan i Rosji.
  Odwal się od prostych żołnierzy. Oddawali życie za to, żebyśmy przetrwali. To nie oni wprowadzili stalinizm. Kiedy to zrozumiesz?

 27. Joe said

  Panie Marucha szkoda nerwow….idiocie dac troche wladzy a malpie brzytwe…ten sam efekt.

 28. 166 bojkot TVN said

  166 nie ma żadnych obsesji. tylko historia jest taka jaka jest i nic już jej nie zmieni.
  Wielkich niemieckch zbrodniarzy zastąpili zbrodniarze rosyjsko-języczni. Pomnik zaś nie jest pomnikiem prostego żołnierza, tylko wdzięczności, której to 166 poszukuje: kto ją zmaterializował w formie funduszy na pomnik śpiących.

  Człowieku, jesteś chory. Nie potrafisz odróżniać zbrodniarzy od normalnych ludzi, a to jest ciężka przypadłość. – admin

 29. Zburzyć zamek w Malborku!
  Wszystko zburzyć, wyburzyć – wyrównać z ziemią!
  A Wawel też?

  „Na Wawel za kładzenie podwalin pod budowę państwa żydowskiego na ziemiach polskich”
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/06/na-wawel-za-kladzenie-podwalin-pod-budowe-panstwa-zydowskiego-na-ziemiach-polskich/

 30. 166 – idź lepiej na poszukiwanie dziury przez którą co jakiś czas wydostająca się woda zalewa budowane w Warszawie metro. Może na tym odcinku będzie jakiś pożytek z 166 (jak go woda nie zaleje).

 31. 166 bojkot TVN said

  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=7442&Itemid=119
  albo tu:
  http://sigma.nowyekran.pl/post/77024,raj-dla-zydow-a-dla-nas-co

 32. 166 – pomyśli.
  Jakoś parę wieków przetrwał ten zamek krzyżacki wybudowany przez wroga m.in. z łupów.
  Pewnie tylko dlatego, że wcześniej za mało było takich 166.

 33. Joe said

  Albo niech pojedzie do Kazimierza Dolnego,Pulaw,Deblina na cmentarze…niech tam popodskakuje to mieszkancy( jemu,jej ) przypomna skad wyrastaja durniom nogi.

 34. elo said

  a czy został postawiony pomnik prazanom wymordowanym w 1794 r przez wojska suworowa ?

 35. Jak już wszystko zburzą – z wyjątkiem Wawelu – to 166 ogłosi kolejną zasługę.

 36. 166 bojkot TVN said

  32/JB
  Niech JB pomyśli. Czy 166 gdzieś napisało, że uważa, ze trzeba rozwalić PKiN? Jak pan to znajdzie, to stawiam 0,5 l

 37. Marucha said

  Re 34:


  Krzyż poświęcony ofiarom rzezi Pragi w 1794 r.
  u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i al. Solidarności, koło cerkwi.

  Ale fakt, że przydało by się coś okazalszego. Przez 45 lat PRL było to niemożliwe, cud, że i ten krzyż się uchował. A teraz potrzeba pieniędzy na pamiątki po naszych starszych braciach.

 38. Re.36
  Pewnie wystarczy betonowa kopuła.

 39. Zerohero said

  Re 29. JB

  Zburzyć zamek w Malborku!
  Wszystko zburzyć, wyburzyć – wyrównać z ziemią!
  A Wawel też?

  dobre! 🙂

  Wszak ten zamek to symbol germańskiego ucisku, drag nach osten. No co patryoty? Burzymy?

 40. Re.39
  Myślę, że na głupców lepszego argumentu nie ma.

 41. 166 bojkot TVN said

  40/JB
  Czy dla tych głupców co swoje widzimisię przypisują innym?

 42. marta1 said


  Wsłuchajmy się w głos autorytetu, którym był , jest i będzie sługa Boży KK,

  Prymas Tysiąclecia Kard Stefan Wyszyński.

  Jest to bez wątpienia ” głos” człowieka ,ŻYJĄCEGO w PRAWDZIE i MIŁOŚCI,

  który uzewnętrznia piękno mądrości, mężnie nauczającej praw i obowiązków wynikających z sacrum Przymierza wiecznego.

  „Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości. Nie myślcie, że naród może wypełnić swoje zadanie tylko z pomocą ludzi bez wyrazu, którzy żyją byle jak, aby przeżyć, aby jakoś się odkuć, aby wykręcić się tanim kosztem; dzisiaj na uczelni profesorowi, a jutro na urzędzie czy stanowisku podjętym obowiązkom. Łatwizna życiowa jest największym wrogiem współczesnej Polski. Nie tylko niekompetencje, ale i nieuczciwość ludzi kompetentnych, wykształconych, znających swoje zadania, nawet dobrze uposażonych, może doprowadzić do straszliwej katastrofy naszej ojczyzny. ”
  http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/czekajac_na_glos_biskupow_24767/strona/2

 43. marta1 said

  „.Z powodu ulewnego deszczu, mecz z Anglią został przełożony na inny termin. Dach stadionu nie nadaje sie do rozłożenia z powodu… zbyt ulewnego deszczu (sic!). Murawa tonie w bagnie gdyż…nie ma drenażu. (sic!).
  Anglicy słusznie odmówili gry. Nasi jak i zagraniczni kibice zostają na lodzie.
  Jak widać było w TV zarząd PZPN-u bawi się na całego popijając szampana w rytm okrzyków: „złodzieje!”. Cytując premiera Tuska: „Stadiony to nasz sukces”
  http://www.fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/skandal_na_narodowym__39247

 44. Zerohero said

  Re 41. Bojkotko166, we wpisie nr. 5 sama pochwaliłaś rozbiórkę cerkwii w Warszawie i uznałaś, że PKiN to wrzód na tkance Polski – w domyśle – do rozbiórki. No to chyba Malbork też powinniśmy rozwalić. „Krzyżaków” czytałaś? Skurwiele Juranda oślepili.

  Mam dla Ciebie dużo cierpliwości, bo wyobrażam sobie, że jesteś prostolinijną, dobrą. a przy okazji śliczną, niedoświadczoną 19 latką otumanioną przez oblechów z PiSu. Tej wersji się trzymam.

  Przy okazji…Przyznam natomiast, że mam kłopoty z Rysiem. Za cholerę nie pasuje mi on do obrazu naiwnej 19-tki. Muszę po prostu sobie wmawiać, ze wszystkie Ryśki to fajne chłopaki :).

  Rysiu, ty trzepnięty liberale, ty mnie słyszysz?

 45. wi42 said

  Kilka dni temu bylo w gajowce:
  https://marucha.wordpress.com/2012/10/13/pamiec-o-zolnierzach-ze-wschodu-2/#comments
  Bardzo aktualny rowniez tutaj jest komentarz Tekli, #47
  Filmik (2 czesci) ocenilem nastepujaco:
  „jeden obraz i autentyczne slowo, wart wiecej niz tysiac opinii”.

 46. Józef Bizoń said

  Re.41
  Czyżby 166 chciało zburzyć zamek w Malborku?

 47. Inkwizytor said

  Re: 23

  Zdaniem Belkotki najlepiej zburzyc wszystkie zabytki, pomniki kultury czy sztukt w Polsce a pewnie i muzea po za Muzeum Zydow Polskich taki milym jej sercu 🙂

  Masz chory leb rajfuro, ale to wiadomo wszystkim od dawna

  P.S Jak tam specnaz, przebil sie juz z Bristolu do Palacu Prezydenckiego, jak nas przekonywalas ?

Sorry, the comment form is closed at this time.