Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Iwaniszwili znowu będzie Gruzinem

Posted by Marucha w dniu 2012-10-17 (Środa)

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przywrócił obywatelstwo przywódcy koalicji Gruzińskie Marzenie i jej kandydatowi na premiera – Bidzinie Iwaniszwilemu. Miliarder został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa rok temu, gdyż jednocześnie posługiwał się francuskim paszportem.

Bidzina Iwaniszwili

Rzecznik gruzińskiego prezydenta Manana Mandżgaladze poinformowała wczoraj, że Micheil Saakaszwili podpisał już w sprawie lidera Gruzińskiego Marzenia stosowny dekret, który wejdzie w życie natychmiast po zrzeczeniu się przez przyszłego premiera obywatelstwa francuskiego. Iwaniszwili zapowiedział, że stanie się to niezwłocznie.

Ten gruziński miliarder, który dorobił się majątku w Rosji i którego koalicja Gruzińskie Marzenie wygrała ostatnie wybory parlamentarne w Gruzji, stracił z powodów formalnych obywatelstwo gruzińskie, gdy zaczął karierę polityczną w 2011 roku. Miał on wówczas paszport rosyjski i otrzymał też obywatelstwo francuskie. Opozycja zarzucała prezydentowi, że była to decyzja polityczna, służąca wyeliminowaniu z polityki największego rywala. Przypominano, że Iwaniszwili w przeszłości był bliskim współpracownikiem Saakaszwilego, ale z czasem zaczął krytykować jego politykę.

Podczas ostatniej kampanii wyborczej Bidzina Iwaniszwili zrzekł się rosyjskiego paszportu i obiecywał odesłanie do Paryża francuskiego, gdy Tbilisi wyda mu gruziński. I choć sąd nie zgodził się na przywrócenie mu wtedy obywatelstwa, to jednak parlament uchwalił poprawkę, która umożliwiła Iwaniszwilemu udział w wyborach. Poprawka ta zezwalała obywatelom Unii Europejskiej, którzy przez ostatnie 5 lat mieszkali na stałe w Gruzji, na głosowanie w wyborach.

http://naszdziennik.pl/

Nie musimy chyba dodawać, iż p. Iwanishwili ma właściwe korzenie. Ciekawe, czy nie ma w zanadrzu jeszcze jednego paszportu pewnego bliskowschodniego kraju. – admin

Komentarzy 8 do “Iwaniszwili znowu będzie Gruzinem”

 1. Fran SA said

  Dwoch ministrow w rzadzie Szakaszwili bylo na izraelskich paszportach. Nie bardzo wiem, o co chodzi. Czy to znaczy, ze mozna miec tylko jedno obywatelstwo w Gruzji- niekoniecznie gruzinskie- zeby byc ministrem?
  I kto ‚przywraca’ obywatelstwo? W Polsce – Rada Panstwa.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Rada Państwa nie istnieje od 1989 roku, a jej kompetencje przeszły na Prezydenta RP.

 3. Zbigniew Kozioł said

  Gdyby zaproponowano premierostwo, to tez wyrzekłbym się paszportu rosyjskiego. Tym łatwiej, że go nie mam 😉 Z francuskim byłoby trudniej, bo tym bardziej go nie mam… Z tym, że nie jestem pewien, czy przyjąłbym premierowanie… 😉

  Żona mi tłumaczyła wczoraj, podczas oglądania tych wiadomości, że ten człowiek ma pół Gruzji w kieszeni. Ponoć w miejscowości jego urodzenia każdy z mieszkańców ma płacone opłaty komunalne przez niego. Ot i przykład zgodnego współżycia troski wzajemnej między ludźmi na Kaukazie.

 4. Kar said

  ..Ciekawe, czy nie ma w zanadrzu jeszcze jednego paszportu pewnego bliskowschodniego kraju. – admin.

  admin. sciagnal z mojego jezyka:

  fizjonomia twarz, wyraz, rysy twarzy; wygląd, oblicze wskazuja, ze admin. okreslil pozytwnie osobnika

 5. Marucha said

  Re 3:
  Znaczy się – kolejny filantrop.

 6. wow said

  Panie Marucha Pan się myli, w tej chwili obywatelstwo przywraca wojewoda , nadaje -prezydent.

 7. Marucha said

  Re 2:
  Nie napisałem ani słowa o obywatelstwie, a tylko przypomniałem, co się stało z Radą Państwa.

 8. wow said

  A to przepraszam 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.