Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Postawa godna naśladowania

Posted by Marucha w dniu 2012-10-22 (Poniedziałek)

W silnie zindywidualizowanym i egocentrycznym świecie zdarzają się inicjatywy, które rozmiękczają nawet te najbardziej twarde serca.

Oto w Przemyślu powstał sfinansowany przez lokalnego przedsiębiorcę plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Koszt realizacji projektu wyniósł 270 tysięcy złotych.

Podkarpackie przedsięwzięcie jest jednym z pierwszych tego pokroju w naszym kraju. Wspomniany obiekt zlokalizowany jest przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym numer 1 w Przemyślu. Do dyspozycji osób mających problemy z poruszaniem oddano huśtawkę-platformę, z której w bezpieczny sposób mogą skorzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, tzw. „bocianie gniazdo” będące huśtawką dla dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, czy też konstrukcje mające imitować zamki, do których prowadzą komfortowe podjazdy, urządzenie dzięki któremu dzieci niewidome mogą poznawać litery i cyfry i wiele innych atrakcji.

W pierwszym dniu po uruchomieniu plac zabaw przeżywał oblężenie. Entuzjazmu nie mógł ukryć zatrudniony jako dyrektor w SOSzW Andrzej Berestecki. Do dziś niepełnosprawne dzieci mogły jedynie pozazdrościć sprawnym ruchowo rówieśnikom możliwości korzystania z tego pokroju zabawek, co naturalnie było przyczyną ich smutku. Aktualnie mogą beztrosko korzystać z udostępnionej infrastruktury.

Chociaż plac zabaw zaprojektowany został głównie z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, to rodzice i wychowawcy gorąco zapraszają na niego wszystkie dzieci. Umożliwi to interakcje i wzajemne poznanie się rówieśników w pełni sprawnych ruchowo i tych, które niestety mają jakieś dysfunkcje. Nie ma lepszej drogi ku wzajemnemu zrozumieniu, socjalizacji i obalenia mitów począwszy od najmłodszych lat.

Na podstawie: nowiny24.pl
http://autonom.pl/

Budowa placu zabaw przy ul. Basztowej kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. W całości sfinansował go Krzysztof Kuncelman, szef Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (za http://www.radio.rzeszow.pl) – admin.

Komentarze 3 do “Postawa godna naśladowania”

 1. Zerohero said

  A oligarcha Gudzowaty wydał 100 razy więcej na pomnik tolerancji w Jerozolimie. Na ten pomnik złożył się każdy palący gazem w domu, każdy spożywający płody rolne (bo z gazu robi się nawozy). Gudzowaty niczego nie produkował, to Wielki Zasłużony Pośrednik.

  NA jewish.org napisali, że „Monument Tolerancji będzie górował nad Jerozolimą”. Czyli ujrzy go każdy prześladowany przez Żydów Palestyńczyk.

 2. Rysio said

  Tak – ten plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, w całości sfinansowany przez Krzysztofa Kuncelmana, szefa Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych to bardzo wyjątkowy – wyjątek.

  Dlatego rację ma Pan Gajowy, który słusznie uważa, że takich potworów bez odrobiny serca jak np. Rysio, trzeba gnać, lać batogiem i siłą zmuszać do płacenia podatków.

  Bo bez przymusu – to Rysio by nawet złamanego centa na taki cel nie przeznaczył.

  PS. Wiedzą o tym dobrze zarządzające parchy – i dlatego ździerają nie tylko z Rysia ale także z całej reszty – żywcem – podatkową skórę.

  😦

 3. Marucha said

  Re 2:
  Nooo, p. Kuncelman nie jest wyjątkiem.
  Ileż to charytatywnych dzieł i fundacji stworzył niejaki George Sőrős…

Sorry, the comment form is closed at this time.