Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Ukraina przyznała, że straciła…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  UZA o Linia podziału
  Józef Bizoń o O paranoi giedroyciowych i bar…
  CBA o O paranoi giedroyciowych i bar…
  CBA o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Józef Bizoń o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Irmina Blad o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Józef Bizoń o O paranoi giedroyciowych i bar…
  rafalryszkiewicz o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  CBA o Wolne tematy (08 – …
  Irmina Blad o O paranoi giedroyciowych i bar…
  osoba prywatna o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  JackTheCrasher o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dylemat finansowy

Posted by Marucha w dniu 2012-10-23 (Wtorek)

Deklaracja kończąca posiedzenie Rady Europejskiej już dawno nie sprawiała wrażenia tak konkretnej. Do tej pory dominowały zdania wypełnione przymiotnikami określającymi głównie determinację w ratowaniu kolejnych upadających państw. W tej chwili przywódcy europejscy rozmawiają o autentycznej instytucjonalnej przebudowie strefy euro. Debata dotyczy pierwszego elementu tzw. unii bankowej, czyli wspólnego nadzoru nad instytucjami finansowymi. No właśnie, ale którymi instytucjami finansowymi?

W Europie są obecnie trzy regionalne centra finansowe.

Pierwsze to londyńskie City, które ma oczywiście zasięg globalny i które wypracowuje kilkadziesiąt procent brytyjskiego PKB.

Drugie, równie duże centrum – czy może raczej policentryczna aglomeracja finansowa – obejmuje Paryż, kraje Beneluksu i Frankfurt. To jest bijące serce strefy euro, tłoczące finansową krew w gospodarcze arterie.

Ale jest jeszcze trzecie centrum – dużo mniejsze, lecz dynamicznie rosnące i regionalnie znaczące. Być może wielu to zdziwi, ale jest nim Warszawa. Stolica Polski jest finansowym centrum środkowej Europy.

Kraje strefy euro budują obecnie jednolity nadzór bankowy, który ma być umieszczony w Europejskim Banku Centralnym. Dla Londynu i Warszawy – choć skala tych centrów jest nieporównywalna – podstawowym pytaniem jest, jaka będzie skala wpływu regulacji dotyczących strefy i służących strefie euro na funkcjonowanie centrów poza jej granicami. Z punktu widzenia Londynu optymalna będzie możliwie duża zgodność regulacji, przy zachowaniu pełnej swobody decyzyjnej. Z punktu widzenia Warszawy pytanie brzmi, czy bardziej będziemy kontrolować swój system, pozostając na zewnątrz, czy wchodząc do jądra.

Deklaracja końcowa Rady Europejskiej mówi o rozdzieleniu funkcji monetarnych i nadzorczych w EBC oraz „sprawiedliwym traktowaniu członków Europejskiego Mechanizmu Nadzoru, którzy należą do strefy euro, i tych, którzy do niej nie należą”. Pytanie do premiera Tuska brzmi dzisiaj, czy posiada on jasne rozeznanie, co w praktyce oznaczają dla Warszawy pojęcia „sprawiedliwego traktowania” i „sprawiedliwej równowagi” oraz czy rozumie, gdzie faktycznie są podejmowane decyzje implementowane w instytucjach finansowych ulokowanych w Polsce.

Innymi słowy, dylemat, przed którym stoimy, brzmi: na ile jesteśmy w stanie kontrolować polski system finansowy bezpośrednio z Warszawy, w sytuacji gdy w polskich rękach znajdują się jedynie dwie – choć największe – instytucje finansowe w kraju. Czy lepiej pozostać na peryferiach, zachowując maksymalną swobodę ruchu – tak jak to zrobią Brytyjczycy? Czy może zapisać się jako kraj do klubu, w którym i tak funkcjonować będzie duża część instytucji finansowych ulokowanych w Polsce?

Być może odpowiedź na to pytanie zależna jest od tego, czy mamy odpowiednią wolę, wizję i ambicję, aby Warszawa była prawdziwym centrum naszego regionu.

Jan Staniłko
Autor jest członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego i ekspertem w dziedzinie ekonomii politycznej.
http://naszdziennik.pl

Komentarze 4 do “Dylemat finansowy”

 1. Kibic said

  PAT Legislacyjny i Cywilizacyjny

  http://szachimat.bloog.pl/?pod=1&ticaid=6aa6a

 2. Zerohero said

  Jaki dylemat, jakie centrum, co ten politruk nadaje?Kurcze, w kwestii ruskich to ND taki jest jasny i zdecydowany, a tu owija w bawełnę podstawowe pytanie: w paszczu czy w dupu, bo oczywiście opcja wyjścia z burdelu nie wchodzi w grę.

  Ten człowiek buduje jeszcze Polakom złudzenia budowy regionalnego centrum finansowego?

  Żenada.

  Nasz Dziennik – gazeta ludzi europejskich

 3. Wandaluzja said

  Maciej Nowicki, WSZYSCY PRZECIW NIEMCOM – Jeszcze niedawno była królową Europy, dziś jest dziewczynką do bicia. DZIŚ NIKT JEJ NIE SŁUCHA. Ale marginalizacja Angeli Merkel to zła wiadomość dla Polski, Newsweek, 22-28.10,2012, s. 64-67; Andrzej Lubowski, dziennikarz-ekonomista, na stale mieszkający w USA, JAKI POMYSŁ NA EUROPRZEMYSŁ – Przemysł się kurczy, trzeba to zatrzymać, Gazeta Wyborcza, 22 X 12, s. 20.

  Stało się OCZYWISTE, co mówiłem dawno – że przez UE Europa STRACIŁA KONKURNCYJNA. To są m. in. skutki WOJNY NIEMIEC Z GÓRNYM ŚLĄSKIEM, bo Francja to Zwycięstwo – zwłaszcza w Łożu z Boskim Adolfem. Z tej racji Kryzys Grecki zaczął się w r. 1955, o czym pisałem wielokrotnie. Był zawsze Głupi Turek i Mądry Grek, a dzięki UE mamy teraz Mądrego Turka i Głupiego Greka. Sadowski pisze, że MAKABRĄ jest czekanie na Fundusze Unijne, których nam teraz zabrano 300 mld E, a które wenne być tylko jakimś stymulatorem – a skoro CZEKA SIĘ NA NIE to niech już lepiej ich NIE BĘDZIE, bo zacznie się Myśleć.

  Krzysztof Urbański, ODLATUJĄCE SAMOCHODY – Marzenia dawnych fantastów spełniają się na naszych oczach. Niektóra auta potrafią już latać; Rzeczpospolita, 20-21 X 2012, s. A21

  Czytamy, że Pentagon ZLECIŁ opracowanie Latającego Humbera, pod nazwą Transformer TX. Ma być zdolny do pionowego startu i lądowania w każdych warunkach terenowych i pogodowych. Ma dźwigać pół tony ładunku i 4 żołnierzy lub nosze z sanitariuszami. Ma być nie większy niż 9 x 2,6 m i 2,7 m wysokości. Do obsługi ma być wymagane prawo jazdy + 20 godzin szkolenia lotniczego.
  Te warunki spełnia tylko mój AEROBUS (www.wandaluzja.com – 44. NOWA TECHNIKA LOTNICZA: skany), czyli że Pentagon postanowił przerwać trwające od kilkunastu lat Fikołkowanie dla PRZESKOCZENIA mego Aerobusa i zlecił opracowanie tego, czym NASA zajmowała się od dawna. Jeśli nie będzie to na Prawie Wojennym to czekam na powiadomienie mnie o przyjęciu mego wniosku przez Pentagon, bo zaproszenia przez NASA nie doczekałem się.

  http://wiadomosci.wp.pl/gid,15028005,kat,1342,title,Broni-Kory-atakuje-premiera,galeria.html

  Jeżeli Kora i Sipowicz są narkotykowymi komisarzami Premiera to CZYIMI?
  Robią się na agentów kalifornijskich, ale ich Urząd zdaje się mieć związek z zadenuncjowaniem przez Wiceprezydenta USA Ala Gorego Lecha Wałęsy, że jego totumfacki woził narkotyki jachtem PREZYDENCKIM. Denuncjacja Gorego, za którą został zamordowany Papała, była PRZECIWKO Bushom, których ojciec i dziadek został mianowany przez Adolfa Hitlera szefem narkotykowej mafii nowoorleańskiej, która zamordowała Kennedych.
  Tu jesteśmy w domu, bo według Izby Lordów to Fed ZABRAŁ Bushom 750 tysięcy ton złota, znalezionych przez US Army przy poszukiwaniu amerykańskich guzików mundurowych z wojny wietnamskiej, które znaleziono na Syberii. – Czyżby więc Muammar Kadafi też był amerykańskim agentem?

  ZWYCIĘSTWO to nie Francja, ale szejk z Abu Zabi.

 4. Brat Dioskur said

  Co prawda media podaly to szybko i to w czasie goraczki pilkarskiej Ligi Mistrzow,ale niektore portale to czujnie odnotowaly.Okazuje sie ,ze Barroso zazyczyl sobie podwyzszenia budzetu Eurokolchozu o praiwe 6,5%!W czasach kiedy rzady tna na najbardziej zywotnych dla spoleczenstw wydatkach ta zgraja brukselskich urzedasow zyczy sobie podwyzek!Okazuje sie do tego ,ze nie ma jeszcze konkretnego porozumienia z Grecja a ze tam tez trzeba zjesc ,wypic i przekasic na ich slynnych knajpianych tarasach ,to pieniadze wydarte podatnikowi w Europie plyna na Peloponez szeroka struga!Pozytywna wiadomosc dobiega natomiast z Albionu ,gdzie zanotowano …alleluja 1%(sic!) wzrost gospodarczy a piekne dopiero ma nastapic.Zadna mi tam sztuka jak sie nie lazi w kieracie waluty euro!Zreszta cala uwaga swiata cywiliziwanego kieruje teraz swoje oczy na Stany ,gdzie po pierwsze odbywaja sie mistrzowstwa w tzw. honkballu ( a czy wiedza o tym „wyksztalceni z duzych miast znajacy jezyki”?)ktore zwa tez World Series.Moze koledzy z USA wyjasnia dlaczego „world”? Przeciez caly ten cyrk nie wychodzi poza granice USA.Natomist ciezko bedzie przekroczyc granice States obserwatorom z Europy ,ktorzy wybieraja sie do USA, zeby monitorowac wybory.Texas juz oswiadczyl ,ze blizej jak na 30 m. nie wolno im sie zblizyc do wejscia lokalu wyborczego ,inaczej pala-gaz!Grozba zostala przyjeta potulnie i bez protestow ,ale gdyby w analogicznej sytuacji taki Lukaszenka sprobowal …koniec sobie juz kazdy dopowie sam .

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: