Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Martusia o Kościół w rękach predatora. Dr…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  Maverick o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  wanderer o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  wanderer o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Traditionis Custodes
  Miet o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Wolne tematy (54 – …
  UZA o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  lewarek.pl o Paradoks Pałacu Saskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Stulecie katechizmu św. Piusa X

Posted by Marucha w dniu 2012-10-23 (Wtorek)

Papież

Papież św. Pius X.

Dokładnie przed stu laty, 18 października 1912 r., z rozkazu papieża św. Piusa X opublikowano Katechizm doktryny chrześcijańskiej (oryg. Catechismo della dottrina Cristiana, Pubblicato per Ordine del Sommo Pontifice San Pio X). Z tej okazji w biuletynie wydawanym przez przeorat św. Piotra Juliana Eymarda w Meylan we Francji ukazał się tekst ks. Jana Marii Salaüna FSSPX pt. Stulecie katechizmu św. Piusa X.

Czy katechizm to dzieło przeznaczone wyłącznie dla dzieci? Taki właśnie jest powszechnie panujący pogląd, który papież św. Pius X pragnął obalić, przeprowadzając szczególnie trudne przedsięwzięcie, którego do tamtej pory nikt jeszcze nie zrealizował (i którego po dziś dzień nikt nie powtórzył równie dobrze): uniwersalny katechizm dla dzieci i dorosłych ze wszystkich narodów.

Stan spraw w przededniu pontyfikatu

Wydanie uniwersalnego katechizmu do użytku dzieci i dorosłych było wielkim wyzwaniem i papież św. Pius X był tego w pełni świadomy. Chociaż barierę językową można dość łatwo pokonać dzięki przekładom, w jaki jednak sposób dostosować jedne i te same wyrażenia dla dzieci i dorosłych bez popadania w zawiłości, niemożliwe do zrozumienia przez dzieci, ani zbytnie uproszczenia, nie odpowiadające potrzebom ludzi dorosłych?

Idea uniwersalnego katechizmu nie była nowa – aby zaradzić problemom wynikającym z wielości katechizmów, papież Pius IX przedłożył pod obrady Soboru Watykańskiego I schemat, w którym zaproponował rozwiązanie: on sam sporządzi katechizm, z którego w przyszłości będą się uczyć wszyscy wierni na całym świecie. Biskupom pozostałoby przetłumaczyć go tak dosłownie, jak to tylko możliwe, przy czym mieliby oni swobodę publikowania oddzielnych wykładów katechizmu, aby dać wiernym w swych diecezjach dokładniejsze pouczenia lub przeciwdziałać błędom szerzącym się na podległych im terenach. I choć niektórzy biskupi podnosili pewne zastrzeżenia dotyczące różnic kulturowych i przywoływali istotne powody, dla których należy dostosować wykład katechizmu do wieku dzieci, to większość ojców soborowych zatwierdziła ten projekt. Niestety, wojna 1870 r. przerwała sobór i zamysł ułożenia katechizmu został odłożony w czasie.

20 lat później ówczesny bp Józef Sarto (przyszły papież Pius X) powrócił do tej idei przy okazji kongresu katechetycznego w Piacenzie, podczas którego zaproponował tekst petycji do papieża Leona XIII, w którym napisał: „Uczestnicy Pierwszego Kongresu Katechetycznego kierują prośbę do Ojca Świętego, by nakazał przygotowanie prostego, popularnego katechizmu doktryny chrześcijańskiej w formie krótkich pytań i odpowiedzi podzielonych na różne rozdziały i aby uczynił go obowiązkowym w całym Kościele”.

Prace nad Katechizmem doktryny chrześcijańskiej

Prośba wystosowana podczas Kongresu Katechetycznego w Piacenzie nie przyniosła efektu, jednak po wyniesieniu kard. Sarto na Tron Piotrowy biskupi nie omieszkali mu o niej przypomnieć. Praca była wyjątkowo trudna. Pierwszy katechizm został opublikowany już w 1905 r., ale okazał się niezadowalający. W 1909 r. św. Pius X powierzył [powołanej w tym celu] komisji zadanie opracowania nowego katechizmu, w którym wzięto by pod uwagę wiele zebranych przez niego komentarzy i uwag krytycznych. Po trzech latach pracy i przygotowaniu 10 kolejnych wersji, długo oczekiwane dzieło zostało wreszcie wydane 18 października 1912 r.

Katechizm uniwersalny?

Katechizm przygotowany w języku włoskim szybko został przełożony na języki francuski, angielski, niemiecki i hiszpański. Można by jednak zapytać, czy twórcom tego katechizmu udało się to, czego nie dokonano w żadnym inny wcześniejszym katechizmie – wybrać język odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

Otóż tajemnicą sukcesu, środkiem umożliwiającym jego osiągnięcie, okazały się krótkie i zwięzłe formuły, które prawie nigdy nie zajmują więcej niż trzy, cztery linijki druku (i przez to nadają się do zapamiętywania przez dzieci), a jego precyzja doktrynalna sprawia, że jest dziełem pomnikowym, któremu żaden inny katechizm nie dorównał, i jest naprawdę godny uwagi osób dorosłych.

Zbiór formuł czy dzieło pedagogiczne?

Szybka lektura Katechizmu doktryny chrześcijańskiej może sprawić, że czytelnik postawi mu następujący zarzut: w istocie nie jest to dzieło pedagogiczne.

Święty Pius X nie oponowałby przeciwko takiemu stwierdzeniu. Rzeczywiście, nie to było celem tej pracy: katechizm nie został zamierzony jako podręcznik pedagogiczny, ułożony i dostosowany do konkretnej grupy wiekowej, lecz raczej jako krótka summa, katechetyczny zbiór formuł. To jest druga, wyróżniająca cecha tego dzieła. Jest to przede wszystkim streszczenie prawd wiary przeznaczone dla wiernych katolików jako całości. Święty Pius X wskazuje materię, czy też wspólny fundament, który powinien być znany każdemu ochrzczonemu. Co do podręcznika pedagogicznego w ścisłym znaczeniu, to zadanie jego ułożenia święty papież pozostawił katechetom – to do nich należało opracowanie podręcznika, który stopniowałby i wprowadzał formuły w zależności od wieku i umiejętności dzieci.

Katechizm doktryny chrześcijańskiej stanowi zwieńczenie całego życia Świętego – jest to owoc wiedzy i doświadczenia kapłana, biskupa, kardynała i papieża. To nie jest książka napisana przez urzędnika, lecz przez pasterza pełnego gorliwości o zbawienie dusz, który mawiał, że „tryumf wiary zależy od katechizmu”.

Le Bachais nr 23, wrzesień–październik 2012 (źródło: dici.org, 12 października 2012).
http://news.fsspx.pl

PS. Katechizm Piusa X jest do pobrania tu:
https://marucha.files.wordpress.com/2012/10/katechizm-piusa-x.doc
Admin.

Komentarzy 9 do “Stulecie katechizmu św. Piusa X”

 1. 3mek said

  Jest gdzieś w sieci tekst tego katechizmu po polsku?

 2. Marucha said

  Re 1:
  Był wydrukowany… ale na sieci go chyba nie ma.

  Katechizm św. Piusa X. Vademecum katolika
  Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz, 2006
  ss. 224, format 13 x 20 cm, miękka oprawa
  ISBN 83-7300-654-0

  Niestety, w księgarni TeDeum.pl tytuł jest czasowo niedostępny. Być może jest tu:
  http://wds.pl/index.php?c=3&l=1&proId=618
  http://multibook.pl/pl/p/Katechizm-sw.-Piusa-X.-Vademecum-katolika-/1650

  B, dobry katechizm kard. Gaspariego jest na sieci:
  http://www.piusx.org.pl/katechizm/

 3. Marucha said

  Add 2:
  A jednak jest!
  Ściągnąłem i umieściłem tu:
  https://marucha.files.wordpress.com/2012/10/katechizm-piusa-x.doc
  Także:

  Click to access katechizm-kardynalagaspariego.pdf

 4. Nemo said

  Dziękuję za link Panie Marucha 🙂

 5. dominic said

  Przeróbki książek na format DOC (i później na PDF) mogą być uznane za mniej wiarygodne (nie posądzam Pana Maruchy o fałszywkę) . Zawsze się może znaleźć ktoś kto w ramach kopiowania coś zmieni. Wydaje mi się że powinno się raczej posługiwać skanami książki (zwłaszcza gdy została wydana „dawno temu”)
  Np. http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=41479&s=1 zmienić COŚ w takim skanie jest troszkę trudniej niż w pliku DOC lub PDF

  Przekazałem, co znalazłem. – admin

 6. Tralala said

  Dzieki panie Marucha, faktycznie dawniejszy link juz nie funkcjonuje.

 7. Rysio said

  [audio src="http://www.helding.net/greeklatinaudio/latin/revelation/REV01L.music.mp3" /]

 8. marost said

  AD3

  A jednak jest!
  Ściągnąłem i umieściłem tu:

  Wielki Katechizm Piusa Xgo w doc? – Caly? to chyba nieporozumienie?
  Mam go w rece – 393 strony.

  Raczej prozno go szukac w jezyku polskim – chyba ze jakies przedwojenne wydanie
  Po francusku jest tutaj. Juz po spisie tresci widac jego objetosc.

  http://www.salve-regina.com/salve/Le_grand_cat%C3%A9chisme_de_St_Pie_X
  Dla francusko jezycznych nie ma problemu – powinien byc w ksiegarniach, a zreszta sa na sieci np tutaj.
  W jezyku Polskim jest tylko katechizm kard Gasparriego oparty na Wielkim Katechizmie Sw PiusaX

  Wrzuciłem, co znalazłem. – admin

 9. 18 października 1912 r., z rozkazu pierwszego Papieża pochodzenia Polskiego św. Piusa X opublikowano Katechizm doktryny chrześcijańskiej. była 88 rocznica urodzin ks Leopolda Moczygęby „Patriarchy Polonii,, zmarłego w 1891 r w Ameryce -kuzyna Piusa X

  http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~atpc/polonia/usa/plam-panna-maria.html

  Historya Polska w Ameryce -(1909 )

  Click to access POL_7.pdf

  Ksiądz Józef Dąbrowski ur 10 stycznia 1842 r – na prośbę i staraniem Ks Leopolda Moczygęby założył Seminarium Polskie w USA

  http://archiwum.dlapolski.pl/informacje/Czytaj-art-1182.html

  Ksiądz Dąbrowski sprowadził do USA w listopadzie 1874 r siostry felicjanki z Krakowa , które stały się wzorem polskiej nauczycielki i wychowawczyni, ratującej ludność emigracyjną od indyferentyzmu religijnego i narodowego.
  Naprzeciw zakonu Felicjanek w Krakowie ul Smoleńsk 10 zamieszkała od 1885 r rodzina Kaczorowskich na ul Smoleńsk 15 .

  Była to rodzina pózniejszego Papieża Jana Pawła II ……
  Dziadek Karola ,ojciec Emilii, Feliks Kaczorowski, urodził się w Białej 26 czerwca 1849 . W roku 1875 poślubił Marię Scholz, córkę szewca. Ich piąte dziecko, Emilia, urodziło się 26 marca 1884 roku. W 1885 r rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie urodziło się kolejnych czworo dzieci (jedno z nich zmarło w dzieciństwie). Maria z Scholzów Kaczorowska umarła w roku 1897; Feliks ożenił się powtórnie i zmarł w roku 1908 jako ojciec czworga następnych dzieci, zrodzonych z jego drugiej żony, Joanny. Kaczorowscy mieszkali w Krakowie przy ulicy Smoleńsk 15, gdzie Feliks uprawiał rymarstwo.

  Na ulicy Smoleńsk 10 u Felicjanek od 1913-1946 r mieszkała Marianna Kolbe mama św Maxymiliana Kolbe zamordowanego 14 sierpnia 1941 r w Auschwitz …w tym czasie Karol Wojtyłła zamieszkał u Kydryńskich przy ulicy Felicjanek 10…
  Znający Kraków wiedzą że znajduje się tam najstarszy Kosciół Bożego Miłosierdzia z 1555 r należący do Wawelu
  Ul Bożego Miłosierdzia -Smoleńsk -Felicjanek

  Rzym nasz pierwszy polski Papież Pius X …niezwykłe zdjecia …1904 r

  Papst Pius X

  Saint Pope Pius X and Papal Liturgy

  http://picasaweb.google.com/caeremonialeromanvm/SaintPopePiusXAndPapalLiturgy#
  Incontro don Guanella e papa Pio X

  Canonization of Pope Pius X

  Po śmierci papieża Piusa XII który kanonizował św Piusa X – jego miejsce zajął Jan XXIII.
  „zajął” a nie „został wybrany”, bowiem w świetle przedstawionych tu okoliczności towarzyszących trzydniowemu konklawe, wybrany został kardynał Giuseppe Siri.

  Cardinal Siri Conspiracy—Part 1

  Cardinal Siri Conspiracy—Part 2 -mówi ..Malachi Martin

  Conclave 1978 – Cardinale Giuseppe Siri

  Omelia del Card Giuseppe Siri su Giovanni Paolo I

  http://www.thepopeinred.com/thesis.htm

  Nasz Papież Pius X pisał:
  (…) zwolenników błędów należy dziś szukać nie już wśród otwartych wrogów Kościoła, ale w samym Kościele: ukrywają się oni – że tak powiemy – w samym wnętrzu Kościoła; stąd też mogą być bardziej szkodliwi, bo są mniej dostrzegalni.
  Będziemy więc mówić, Czcigodni Bracia, nie o niekatolikach, lecz o wielu z liczby katolików świeckich, oraz – co jest boleśniejsze – o wielu z grona samych kapłanów, którzy wiedzeni pozorną miłością do Kościoła, pozbawieni silnej podstawy filozoficznej i teologicznej, przepojeni natomiast do gruntu zatrutymi doktrynami, głoszonymi przez wrogów Kościoła, zarozumiale siebie mienią odnowicielami tego Kościoła

  Wiecej można przeczytać w artykule …

  Dzieci wdowy” w Watykanie – Ryszard Mozgol

  http://www.bibula.com/?p=14397

Sorry, the comment form is closed at this time.