Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nieśwież pełen turystów

Posted by Marucha w dniu 2012-10-24 (Środa)

Białoruś jest jedynym krajem, w którym nie niszczy się pamiątek polskości (jak na Litwie czy Ukrainie), lecz przeciwnie, dba o nie i restauruje – admin.

Już blisko 300 tys. osób odwiedziło od początku roku odrestaurowany zamek Radziwiłłów w Nieświeżu na zachodzie Białorusi.

„Prawdziwy boom nastąpił w momencie oficjalnego otwarcia zamku 21 lipca, gdy zakończono odnawianie trzech ostatnich sal: balowej i dwóch jadalnych (małej i dużej)” – pisze niezależna białoruska gazeta „Narodnaja Wola”. Dyrektor zamkowego muzeum Siarhiej Klimau podkreśla, że w ciągu ostatnich trzech lat wydano na restaurację zamku w Nieświeżu 55 mln dolarów, a na eksponaty do niego kolejne 1,5 miliona.

Przedstawiciel rodu Radziwiłłów Maciej Radziwiłł w rozmowie z PAP podkreśla, że po zakończeniu powyższych prac ruszył remont kościoła pw. Bożego Ciała w Nieświeżu, gdzie pochowanych jest prawie 100 osób należących do rodu Radziwiłłów, a który w 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W Nieświeżu organizowane są koncerty muzyki dawnej i wystawy czasowe (obecnie trwa ekspozycja „Królewskie skarby: europejskie arcydzieła 1600-1800”, na której można obejrzeć eksponaty z Muzeum Alberta i Wiktorii w Londynie), działa również teatr im. Urszuli Radziwiłł. Dyrektor Klimau zapowiada ponadto, że w najbliższym czasie zostanie także udostępnione dla zwiedzających podziemne przejście pod wałami zamku. Jak podkreśla, specjalna wycieczka po umocnieniach obronnych zamku, obejmująca odrestaurowane 50-metrowe przejście podziemne, ma trwać 45 minut.

http://naszdziennik.pl

Komentarze 3 do “Nieśwież pełen turystów”

 1. Zerohero said

  Punkt dla ND, że 1) o tym wspomniał 2) nie doczepił standardowych zwrotów nt. „reżimu”.. Jest to oczywiście punkt na zasadzie: Maltretowana kobieta chwali w duchu męża pijaka, że dziś jej nie przyłożył. 🙂

 2. Marucha said

  Re 1:
  🙂

 3. Inkwizytor said

  Dla kontrastu zapraszam redachtoruf z Naszego Dziennika do Podhorec na Ukrainie. Jest tam zamek Koniecpolskich, jakze ladnie prezentuje sie odrestaurowany przez strategicznego, pomaranczowego partnera. Moze cos o tym napisza ?

Sorry, the comment form is closed at this time.