Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sprofanowany cmentarz w Szczecinie

Posted by Marucha w dniu 2012-10-26 (Piątek)

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie doszło do profanacji. Pięćdziesiąt granitowych krzyży zostało wyrwanych z posadowienia, a 9 z nich jest popękanych. W okolicy znajdowały się porozrzucane puszki po piwie…

– Brakuje słów, którymi można skomentować takie zachowanie; groby się nie obronią, zmarli również. To bezsensowny wandalizm – podkreśla Maria Michalak z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Za znieważenie pomników grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

Jak informuje Michalak, do zniszczenia nagrobków doszło we wtorek po południu. Kwatera, na której zniszczono nagrobki, poświęcona jest pionierom miasta. To pierwsze miejsce na Cmentarzu Centralnym wydzielone do pochówków polskich mieszkańców przybyłych do miasta po II wojnie światowej.

– Policja poszukuje osób, które poprzewracały krzyże – powiedział rzecznik zachodniopomorskiej policji podkomisarz Przemysław Kimon.

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest jedną z największych w Europie i największą w Polsce nekropolią, liczy prawie 168 ha powierzchni. Na terenie nekropolii spoczywa ok. 300 tysięcy osób. Na cmentarzu jest ok. 30 pomników, obelisków i tablic poświęconych m.in. Tym, co nie powrócili z morza, Pamięci Sybiraków, Armii Krajowej, Pamięci Dzieci Nienarodzonych, Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych; jest Pomnik Braterstwa Broni oraz obelisk Ku Czci Ofiar Stalinizmu.

Źródło:wiara.pl
pam
http://www.pch24.pl

Gajowy ma niejasne wrażenie, iż nie zrobili tego Żydzi… – admin

Komentarze 3 do “Sprofanowany cmentarz w Szczecinie”

 1. Brat Dioskur said

  Z zamieszczonego zdjecia wynika ,ze jest to kwatera wojskowa.Jak wiec moga tam byc pochowani pionierzy miasta?Najwyrazniej jest to robota jakichs zwyklych zachlanych meneli,bo satanisci zostawiliby po sobie jakies znaki.Nawiasem na puszce piwa powinny byc wyrazne odciski palcow.

  Być może zdjęcie nie ukazuje wszystkich zniszczeń – admin

 2. Zerohero said

  „To bezsensowny wandalizm – podkreśla Maria Michalak z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie.”

  gdyby to był cmentarz żydowski, to nikt by nie śmiał wspomnieć o bezsensownym wandaliźmie. To byłby celowy akt nienawiści za który w imieniu całego narodu przepraszałaby specjalna komisja złożona z p.o. Polaków. Każdy odbiorca massmediów miałby szanse dowiedzieć się o dewastacji pomników. Gross napisałby trzeci tom swego horroru. Zapiszczałby Bartoszewski, zaćwierkałby Michnik.

 3. albtps said

  Niemieccy „chuligani”? Aż się boję o tym myśleć — zaczyna się? Czy „polscy chuligani”? Ditto.

Sorry, the comment form is closed at this time.