Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o List przełożonego generalnego…
  I*** o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  Boydar o Kościół w rękach predatora. Dr…
  Boydar o Traditionis Custodes
  Boydar o Jeszcze o Gierku…
  Listwa o Traditionis Custodes
  prostopopolsku o Obywatele w obronie radcy praw…
  lewarek.pl o List przełożonego generalnego…
  lewarek.pl o W obronie realizmu polity…
  Boydar o List przełożonego generalnego…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Białoruska biegaczka będzie si…
  bryś o Białoruska biegaczka będzie si…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Wciąż niewielki procent Polaków podejmuje działalność obywatelską

Posted by Marucha w dniu 2012-10-26 (Piątek)

Sondaż zrealizowany przez CBOS to dowód na nikłe zaangażowanie Polaków w życie społeczne i polityczne naszego kraju. Jest ono wynikiem przede wszystkim założenia o braku skuteczności inicjatyw oddolnych, ruchów społecznych, organizacji parlamentarnych i ich domniemanym znikomym wpływie na władze centralne.

68% respondentów uznało, iż nie mają oni wpływu na sprawy swojego kraju. W grupie tej 43% ankietowanych stwierdziło, że raczej nie, zaś 25% – zdecydowanie nie. Niecała 1/3 zapytanych o tę kwestię jest przeciwnej opinii.

Nieco lepiej przedstawiają się wyniki badań odnośnie spraw lokalnych. 50% wyraziło zdanie, że posiadają wpływ na to, co dzieje się w ich mieście, gminie i mniejszych jednostkach administracyjnych. Niemniej jednak grupa Polaków przeświadczonych o braku takiego wpływu jest nadal duża. Świadectwem niech będzie fakt, iż 47% ankietowanych udzieliło odpowiedzi przeciwnej.

Warto prześledzić także działalność społeczną Polaków. Badanie stwierdza, że częściej angażujemy się w inicjatywy jednorazowe niż w coś bardziej trwałego, dodatkowo wyraża się to raczej tylko symbolicznym wyrażeniem aprobaty i wsparcia niż szerszym zaangażowaniem, chociażby jako jeden z organizatorów społecznego przedsięwzięcia.

27% badanych ma doświadczenie w zakresie zbiórek funduszy na jakiś szczytny cel, 25% oświadczyło, iż w ostatnim czasie podpisało jakąś petycje. 12% wzięło udział w zgromadzeniu lub spotkaniu politycznym, 10% ze względu na jakieś przekonania bojkotowało lub nabywało jakiś produkt konsumencki, także 10% podjęło próbę kontaktu z przedstawicielem administracji państwowej bądź politykiem.

7% uczestniczyło w demonstracji, 6% wyrażało swoją opinie na internetowym forum politycznym, 5% kontaktowało się z mediami mając na celu wyrażenie zdania na określony temat, 2% zbierało pieniądze na działalność polityczną.

Mimo, że powyższe formy obywatelskiej działalności nie są zbyt wyszukane i przeprowadzić można je skromnym nakładem sił, to i tak 54% stwierdziło, że nie angażowało się w żadną z nich. 69% nie wykazało się tego typu aktywnością w ostatnim roku, 19% zaangażowało się w uczestnictwo w jednej z nich, 13% w dwie, 9% w trzy bądź cztery, a tylko 5% w pięć i więcej.

Na podstawie: CBOS
http://autonom.pl

Komentarzy 10 do “Wciąż niewielki procent Polaków podejmuje działalność obywatelską”

 1. robertgrunholz said

  Bodajże Ziemkiewicz pisał w „Polactwie” ile Polaków w II Rzeczpospolitej należało do rozmaitych organizacji, partii i stowarzyszeń. Ale dzisiaj… jaki jest sens? Do jakich partii niby? Jakich organizacji? Do harcerstwa?!

 2. Fran SA said

  Wszystkie organizacje w Polsce sa kontrolowane przez zydow. Strach wystapic gdziekolwiek bo od razu sie zaczyna pyskowka o antysemityzm.
  Prawo polskie nie broni Polakow ale broni zydow i ich interesow.Nawet strach otworzyc wlasna firme.

  http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/strasburg-potwierdza-bezprawny-areszt–przedsiebiorca-siedzi-dalej-

  (no a dwa dni temu, jak donosi Maciej Lisowski z LEX NOSTRA – Marian Wegera zostal ciezko pobity przez sluzbe wiezienna)

  A tymczasem, kraj juz nie nasz:

 3. Boryna said

  Czasy saskie bis.

 4. Brat Dioskur said

  Jak juz kiedys napisalem.”Panie ,ja splacam kredyt i nie mam czasu zajmowac sie pierdolami”-tak zareagowal pewein krajan ,ktorego probowalem wciagnac w dyskusje polityczna.

 5. Lech said

  Place za „sondaz”. Tylko idota moze oczekiwac innych rezultatow!

 6. Rysio said

  re 4. Bracie Dioskur – polityka to wyższa szkoła jazdy.

  Większość ludzi polityką się nie interesuje bo po prostu jej nie rozumie.

 7. Boryna said

  Ad. Rysio, większość nie rozumie,ale za to muszą płacić podatek od deszczu, czekać w kilometrowych kolejkach do lekarza itd. To są skutki obojętności.

 8. Siggi said

  Cos w Polsce ,w ludziach zostalo zniszczone.Czy po 13 grud1981,czy po czerwcu 1989r,nie jestem w stanie precyzyjnie podac.Spolecznikowstwo wzielo w leb.Chetnych na dobrze platne funkcje dietetyczne jest multum i trzeba miec miejsce we wplywowym” towarzystwie wzajemnej adoracji”,zeby potem szan Kierownictwo zechcialo umniescic na listach wyborczych i udzielic poparcia itd.
  W czasach obecnych ,kiedy liczy sie kazdy grosz,nie traci sie czasu na dzialalnosc spoleczna tj.bezplatna-bezinteresowna.
  Solidarnosc jako poczucie wiezi w zbiorowosci,czy nawet w calym spoleczenstwie zostala skompromitowana,zniszczona ,nie ma sladu.
  Po amatorsku interesuje sie historia XXw,szczegolnie II Rzeczpospolita,ktora byla silnie targana konfliktami spolecznymi.Kiedy czytam rozne opracowania,roznych autorow,ktorzy opisuja przebieg manifestacji antyrzadowych,antysanacyjnych w IIRP,to na ulice miast wychodzily setki tysiace ludzi.A zartow nie bylo,wladza strzelala i to bardzo ostro. W calym dwudziestoleciu miedzywojnia nie ma roku,ktory by byl bez ofiar smiertelnych.Ledwo w listopadzie 1918r odrodzila sie Polska,to np.w Poznaniu zastrzelono 6 kolejarzy podczas demonstracji ulicznej przeciw ciezkim warunkom zycia.Mowi o tym tabliczka pamiatkowa na murze Zamku w Poznaniu,a za winklem z drugiej strony Zamku jest tablica ,ktorej tresc jest od poczatku do konca klamstwem,o pobycie Pilsudskiego na Zamku w 1922roku,gdzie plomiennie zachwalal Powstania Wlkp.Ilekroc bywam tam ,to najzwyklej spluwam w strone Pilsudskiego-uzurpatora,dyktatora,sprawcy wielu tragedii Polakow.
  Wlasnie liczebnosc roznych manifestacji ,wiecow w II RP swiadczy o poczuciu solidarnosci spolecznej.Podczas strajkow chlopskich w Malopolsce lipiec-sierpien 1936r zastrzelono 94chlopow.We Lwowie na pogrzeb dwoch ofiar ,ktore zginely dwa dni wczesniej podczas manifestacji,wyszly dziesiatki tysiecy ludzi-zastrzelono 32 osoby a 17 zmarlo w szpitalach.W pewnym okresie miedzywojnia nawet Swieto Ludowe bylo zakazane,tzn organizowanie wiecow,manifestacji,a na Polach Raclawickich z okazji bitwy i zwyciestwa Kosciuszki zbieraly sie tlumy chlopow.Wystarczylo,ze ktos krzyknal;,”Precz z sanacja”paday strzaly,byli zabici(2-5).
  A jednak bylo to poczucie wiezi , solidarnosci i mimo potwornego ryzyka, ludzie szli na te manifestacje.Nie placono im ,nie karmiono ,jak to ma miejsc dzis…
  Dzis prawdziwych Judymow juz nie ma….

 9. RomanK said

  Siggi…bardzo ciekawa i madra obserwacja ..Cos w Polsce ,w ludziach zostalo zniszczone.
  .Zeby to zniszczyc wprowadzono Stan Wojenny…

  Zniszczono panie Siggi , Nasza Polska Narodowa Odrodzona Solidarnosc! Tak Miedzypolska swija dajaca nadzieje w tej poteznej samorodnej organizacji jaka byla Solidarnosc….Zabito w Polskim Narodzie Nadzieje i.,.Wiare w Wolnosc i Przyszlosc,Zabito tak konieczne ddo zycia zaufanie i poczucie wzajemnej siy i poparcia. Pewnosc ze opieramy sie brat na plecach brata,,ze razem mozemy to zrobic
  Zawarty sojusz Paly z Pastoralem..czyli eleganckom czensciom Episkapusia z bolszewickim pomiotem czerwonej nomenklatury, zlamal w Polakach zdolnosc oporu…
  TO taki sam efekt jak po przegranej sromotnie bitwie po usyskaniu swiadomosci ,ze nastapilo to w wyniku zdrady, przez tych ktorym zaufano najwiecej….
  TO temat panie Siggi ,ktorego nie chce ruszyc …nikt! nawet 10 metrowa tyczka….

 10. Re.8
  Poznać i zrozumieć obecną rzeczywistość – to klucz w poszukiwaniu odpowiedzi na Pana ‚Siggi’ na pytanie DLACZEGO? I tego o czym pisze Pan roman pod ad. 9.

  Pewnym wprowadzeniem do tego poznania jest zaznajomienie się z:

  Polski trójkąt bermudzki: PO-PiS-SLD CZĘŚĆ I – NARODZINY
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/06/20/polski-trojkat-bermudzki-po-pis-sld-czesc-i-%e2%80%93-narodziny/

  Polski trójkąt bermudzki: PO-PiS-SLD CZĘŚĆ II – POJMANIE POLSKI
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/08/11/polski-trojkat-bermudzki-po-pis-sld-czesc-ii-%e2%80%93-pojmanie-polski/

  Pan się dziwi, że ludzie się nie angażują?
  A jak Pan sądzi, czy m.in. niektóre komentarze pod adresem autora tych w/w opracowań służą angażowaniu się ludzi?

Sorry, the comment form is closed at this time.