Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wewewe o Wolne tematy (52 – …
  revers o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Robert o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  UZA o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Olo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  Olo o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Boydar o Herbert, czyli skąd się w…
  Boydar o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Francja: Konferencja bp. de Galarrety o relacjach z Rzymem (fragment)

Posted by Marucha w dniu 2012-10-27 (Sobota)

W niedzielę 13 października br. podczas odbywających się w Villepreux „Dni Tradycji” – dorocznego festiwalu organizowanego przez francuską młodzież katolicką – bp Alfons de Galarreta FSSPX wygłosił konferencję na temat relacji Bractwa Św. Piusa X ze Stolicą Apostolską. Biskup powiedział m.in:

Bp Alfons de Galarreta FSSPX

Chcę się z wami podzielić moimi przemyśleniami, ponieważ pośród tego kryzysu można usłyszeć wiele różnych opinii, sprzecznych poglądów, a być może wciąż trwają pewne spory – właśnie dlatego uznałem, że powinniście znać przynajmniej moje zdanie. Zatem dokonam szybkiego przeglądu kilku faktów, krótkiego historycznego obrachunku od chwili zakończenia Krucjaty Różańcowej – naszej kampanii modlitewnej, której celem było ofiarowanie 12 milionów różańców i która to kampania zakończyła się w tegoroczną uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Po zakończeniu Krucjaty otrzymaliśmy z Rzymu trzy odpowiedzi, jedną po drugiej. Propozycje Bractwa (dotyczące Deklaracji doktrynalnej), które zostały przedłożone w kwietniu, wtedy znajdowały się w Rzymie. Tak więc, gdy otrzymaliśmy pierwszą odpowiedź z Kongregacji Nauki Wiary, było już po święcie Pięćdziesiątnicy.

W tej odpowiedzi władze rzymskie jasno poinformowały nas, że odrzucają, że nie przyjmują naszych propozycji i że dokonały (w Deklaracji doktrynalnej) kilku poprawek, co sprowadziło się do zakomunikowania nam: że jest konieczne, abyśmy [w całości] zaakceptowali II Sobór Watykański; że jest konieczne, abyśmy uznali legalność nowej Mszy; że jest konieczne, abyśmy przyjęli żywe Magisterium, innymi słowy [zaakceptowali] to, że te władze są autentycznymi interpretatorami Tradycji, a zatem że to one rozstrzygają co jest Tradycją, a co nią nie jest; że jest konieczne, abyśmy uznali nowy Kodeks Prawa Kanonicznego itd. Taka była ich odpowiedź.

Wówczas – a myślę, że było to zrządzenie Opatrzności – nastąpiła nominacja abp. Müllera. Mianowano go szefem Kongregacji Nauki Wiary, a także przewodniczącym Komisji Ecclesia Dei – tym, kto ma pieczę nad wszystkimi grupami związanymi z Ecclesia Dei oraz kontaktuje się z Bractwem Św. Piusa X. Znakomicie! Ten sam biskup, który został mianowany szefem tej dykasterii i Komisji Ecclesia Dei – poza tym, że zakwestionował kilka prawd wiary – teraz jest strażnikiem wiary. Jest on, że tak powiem, starym znajomym Bractwa, ponieważ był biskupem Ratyzbony, [ordynariuszem] diecezji, na terenie której znajduje się nasze seminarium w Zaitzkofen, i już wtedy mieliśmy z nim problemy, już w tamtym czasie toczyliśmy z nim boje.

Trzy lata temu groził on ekskomuniką biskupowi, który dokona święceń w Zaitzkofen. Wówczas byłem to ja. Tak więc groził ekskomuniką zarówno mnie, jak i diakonom, którzy mieli otrzymać święcenia kapłańskie, nowym księżom. Później się z tego wycofał, ale jest to ktoś, kto nas nie szanuje, kto nie darzy nas sympatią, to zupełnie jasne – to on powiedział, że biskupi Bractwa mają do zrobienia tylko jedną rzecz: wysłać do Ojca Świętego rezygnację z wykonywania święceń biskupich i zamknąć się w klasztorze. Dość szorstkie podejście, nieprawdaż? A później po prostu stwierdził, że mamy uznać Sobór – i to wszystko. Nie było już o czym dyskutować.

Właśnie wtedy, gdy czekaliśmy na światło Ducha Świętego, otrzymaliśmy tę odpowiedź.

Wówczas, przed kapitułą generalną [FSSPX], nasz przełożony generalny napisał do papieża, chcąc się dowiedzieć, czy ta odpowiedź rzeczywiście pochodzi od niego, ponieważ duża część naszych problemów wynikała z tego, że z Rzymu docierały sprzeczne informacje.

Przedstawiciele niektórych dykasterii mówili nam: odpowiedź Kongregacji Nauki Wiary jest oficjalna – oni tylko wykonują swoją pracę – ale nie przejmujcie się nią i odłóżcie ją ad acta. Tak czy inaczej my chcemy porozumienia, chcemy uznać was takimi, jakimi jesteście.

Ale odpowiedź Kongregacji Nauki Wiary, a także nominacja abp. Müllera nie były zgodne z tym drugim komunikatem. A zatem, drążąc sprawę, bp Fellay napisał do papieża, aby dowiedzieć się, czy to rzeczywiście była jego odpowiedź, jego zamysł.

I tuż przed kapitułą, podczas rekolekcji, które ją poprzedziły, Monseigneur otrzymał odpowiedź – pierwszy raz zdarzyło się, że do bp. Fellaya przyszła odpowiedź od samego papieża – i gdy zasiedliśmy do stołu, w niedzielę na koniec rekolekcji, on zwrócił się do nas mówiąc, że otrzymał list od papieża, w którym Ojciec Święty potwierdził, że odpowiedź Kongregacji Nauki Wiary rzeczywiście jest jego odpowiedzią, że ją zatwierdził. I powtórzył ich żądania, ich warunki sine qua non uznania kanonicznego, sprowadzając je do trzech punktów:

1º uznania, że autentycznym interpretatorem Tradycji jest żywe Magisterium (innymi słowy – władze rzymskie);

2º uznania, że II Sobór Watykański II jest doskonale zgodny z Tradycją i że koniecznie należy go zaakceptować;

3º że musimy uznać ważność i legalność nowej Mszy.

Napisali „legalność” (fr. lécéité) – w języku francuskim to słowo jest prawdopodobnie nieco dwuznaczne; dla nich znaczy to po prostu „zgodność z prawem”, że coś posiada wszelkie formy prawne, lecz w języku prawa kanonicznego sięga to znacznie głębiej i oznacza, że jest to prawdziwe prawo, że ma moc prawa.

Kościół jednak nie może posiadać prawa sprzecznego z wiarą katolicką. I w tym znaczeniu w całości kwestionujemy legalność reformy liturgicznej i nowej Mszy, ponieważ nie mogą one w Kościele mieć mocy prawa. To jest niemożliwe, bo pozostaje w sprzeczności z wiarą, bo przez to oni zniszczyli wiarę. A oni naprawdę napisali „ważność i legalność”. Innymi słowy, możecie zobaczyć, że od wszystkiego, co jest istotne w naszej walce – walce pomiędzy dwoma państwami, dwoma duchami – trzeba było odstąpić, wszystko zdradzić. W sposób oczywisty w tym momencie Opatrzność Boża wytyczyła dla nas ścieżkę, którą poszła kapituła (źródło: dici.org, października 2012).

http://news.fsspx.pl

Jedna odpowiedź do “Francja: Konferencja bp. de Galarrety o relacjach z Rzymem (fragment)”

 1. Tralala said

  Na Avecl’Immaculée jest (po francusku) ciekawa analiza tej konferencji , na ich polskiej sekcji ZNiepokalana, bedzie pewnie wkrotce.
  Analiza objasnia tez fragmenty cenzurowane przez transkrypcje DICI.

  Z konferencji wynika jasno:
  1. biskup calkiem zmienil zdanie i jest za ukladem Bractwa z Rzymem
  2. dopuszcza sie uklad praktyczny z Rzymem bez wczesniej podpisanego ukladu doktrynalnego.

Sorry, the comment form is closed at this time.