Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Us o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Emilian58 o Fiskus coraz częściej zagląda…
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Emilian58 o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Yagiel o Wolne tematy (67 – …
  maxi o Co się stanie po referendum w…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Bronisław Komorowski złoży hołd Romanowi Dmowskiemu

Posted by Marucha w dniu 2012-10-29 (Poniedziałek)

„Źle się stało, że 11 listopada stał się okazją do świętowania przeciwko so­bie i budowania podziałów. Dlatego podejmę ryzyko, by tak jak prowadziłem 11 listo­pada w latach 70. i 80., tak i teraz poprowadzić marsz i zademonstrować, że przy istotnych różnicach sza­nujemy odmienne tradycje pracy dla Polski z naszej hi­storii. Dlatego zaczniemy przy Grobie Nieznanego Żoł­nierza, który powinien być wspólny dla wszystkich. Chcę, byśmy poszli koło pomnika prymasa Wyszyńskiego, który uosabia tradycję wspólnoty i uwzględnia rolę Kościoła w polskiej historii. Chciałbym, byśmy poszli koło redakcji „Robotnika” na Krakowskim Przedmieściu przy Wareckiej. Chciałbym, byśmy złożyli kwiaty pod pomnikiem mar­szałka Piłsudskiego (symbolu wałki o wolność), pomnikiem Witosa, Paderewskiego, Dmowskiego, czyli przywód­ców różnych nurtów patriotyzmu. Oni wszyscy za­służyli się Polsce, choć wcale się nie lubili. Im wszystkim należy się nasza wdzięczność. Oni się nie kochali, ale wszyscy kochali Polskę” – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Tak oto, po raz pierwszy od 2006 roku, kiedy odsłonięty został pomnik Romana Dmowskiego – Głowa Państwa Polskiego odda hołd jednemu z głównych współtwórców odrodzonej w 1918 i 1919 Niepodległości. Będzie to także pierwszy przypadek oficjalnego złożenia wieńca przez przedstawiciela państwa pod tym pomnikiem.

Godzi się przypomnieć, że pomnik powstał dzięki wysiłkom Komitetu Budowy (w jego skład wchodzili wtedy m.in. prof. Stefan Kurowski, gen. Tadeusz Wilecki, Ryszard Parulski, Bogusław Kowalski), który zawiązał się na początku obecnego wieku. Jednak dopiero wejście na scenę polityczną Ligi Polskich Rodzin i jej wpływy w Radzie Miasta Warszawy i Sejmiku Województwa Mazowieckiego – uczyniły te starania realnymi. Miasto Warszawa, mimo niechęci Lecha Kaczyńskiego, wyasygnowało na ten cel 400 tys. złotych i podjęło się go wybudować. W tej sprawie niewątpliwą zasługę ma Roman Giertych, który niejako „wymusił” na Lechu Kaczyńskim decyzję o wpisaniu do budżetu miasta tej sumy. Brakującą sumę 150 tys. zł wyasygnował Sejmik Województwa Mazowieckiego. Tu oporów nie było – rządząca na Mazowszu koalicja PSL-LPR-PO-PiS była jednomyślna.

Pomnik odsłonięto 10 listopada 2006 roku, poświęcił go ks. prałat Henryk Jankowski.

Przez pierwsze lata był on obiektem ataków ze strony organizacji lewackich, oblewany był farbą, a nawet podpalany, organizowany przy nim happaneingi i demonstracje. Akcje te cieszyły się poparciem „Gazety Wyborczej”, która im patronowała. Pojawiły się nawet pomysły zburzenia pomnika.

Z drugiej strony zaczął kojarzyć się jako miejsce spotkań i manifestacji organizacji radykalnych, skrajnych, a w zeszłym roku z palonymi samochodami i widokiem młodych ludzi ostrzonych na łyso. Prezydent RP Lech Kaczyński omijał pomnik szerokim łukiem, dając w licznych wywiadach wyraz swojej niechęci do „tradycji endeckiej”.

Wytworzyła się niebezpieczna sytuacja – w której Roman Dmowski był traktowany jako postać „drugiej kategorii”. Owszem, Sejm RP przyjął uchwałę oddającą część Dmowskiemu, wymieniano go nieraz podczas przemówień w dniu 11 Listopada (uczynił to np. Aleksander Kwaśniewski), ale nikt nie odważył się pójść pod jego pomnik. „Gazeta Wyborcza” prowadziła kampanię mającą przekonać polską inteligencję, że Dmowski to twórca „polskiego antysemityzmu”, i nic ponadto.

Dopiero w tym roku dojdzie do przełomu. Wieniec prezydenta RP pod pomnikiem Romana Dmowskiego oznacza oficjalne uznanie tego polityka przez III RP. Symboliczne będzie też to, że organizowany przez Kancelarię Prezydenta Marsz Niepodległości zakończy się właśnie pod pomnikiem Dmowskiego. I choćby z tego powodu należy przywitać ten fakt z satysfakcją.

Jan Engelgard
http://sol.myslpolska.pl

Komentarzy 13 do “Bronisław Komorowski złoży hołd Romanowi Dmowskiemu”

 1. Wandaluzja said

  Co na to Rafał Ziemkiewicz? bo to on powinien bronić pomnika Dmowskiego przez balcerzystami – żeby go nie opaskudzili.

 2. Krzysztof said

  Nie zgadzam się z patetycznymi tezami autora. Wydaje mi się, że „hrabia” woli dmuchać na zimne i w ten sposób po raz kolejny rozmydlić zalążek ruchu narodowego, który ewentualnie móglby byc reaktywowany z okazji marszu niepodległości. Kolejna więc inicjatywa niezależna ubrana zostanie w reżimowe piórka pseudopatriotyzmu, a środowiska narodowe postawione w karnym szeregu z lewacko-liberalhnymi władcami Rzeczypospolitej znikną w tłumie z pola widzenia.

 3. Psiemislavius said

  Wincenty Witos był trzykrotnie premierem II Rzeczypospolitej. Czy to nie dziwne? Ponoć był masonem.

 4. Marucha said

  Re 2:
  Można się zgodzić z Panem co do motywów postępowania hrabiego Komorowskiego. Ale społeczeństwo nie będzie w nie wnikać, natomiast zauważy sam fakt oddania hołdu Romanowi Dmowskiemu.

 5. 25godzina said

  „Bul” dostał polecenie stanięcia w tym dniu na jakimś „czele” i pójścia pod pomnik Dmowskiego, żeby to potem dało się zmontować z przebitkami z MN i pościć w Polskę „przekaz”, ze to wszystko to on sam „Bul” zorganizował, że jest zwarty, gotowy, patriotyczny, szanowany i w ogóle.

 6. Marucha said

  Re 5:
  Tak.

 7. Wandaluzja said

  ——————————————————————————–
  http://naszeblogi.pl/32475-o-politycznych-zludzeniach-pilsudczykow
  ***
  Piłsudczycy żadnych złudzeń nie mają, bo ich NIE MA a jest NEOPIŁSUDCZYZNA. Wytłumaczył mi to dr Leszek Skonka, przewodniczący Komitetu Pamięci Ofiar Stalinizmu, który chodził do instytutów Dmowskiego i Piłsudskiego w Nowym Jorku. W Instytucie Dmowskiego mówiono mu, że piłsudczycy „dali się wykupić Żydom, którzy chcą zlikwidować piłsudczyznę jako lewicę patriotyczną”.
  Tego doświadczyłem na własnej skórze, gdyż 11 Listopada – święto piłsudczykowskie, które było przed wojna dla narodowców Kamieniem Odrazy – obchodziłem we Wrocławiu tylko z narodowcami – że czasami musiałem demonstrować z kilunastoma WŚCIEKŁYMI – a Pierwszego Piłsudczyka zobaczyłem dopiero w r. 2010, który szedł w bardzo agresywnej kontrdemonstracji z flagą POLSKĄ, której sperma jerozolimska BRZYDZIŁA SIĘ, i był podobny do Prezydenta Komorowskiego.
  Z tego wnoszę, że Kanclerz Merkel ZALEGALIZOWAŁA neopiłsudczyznę w r. 2010.

 8. JerzyS said

  Skoro
  „Roman Giertych,…. „wymusił” na Lechu Kaczyńskim decyzję o wpisaniu do budżetu miasta tej sumy.”

  to ja się pytam kim był Lechu Kaczyński?
  Kto go wyniósł do polityki , kto go zadaniował i kto go opłacał?

  Czyzby sam fakt przynalezności do masoneri był warunkiem wystarczającym kdla wytłumaczenia jego kariery?

 9. Maciej said

  Hrabia tak skutecznie kumuluje sobie elektorat, że jak tak dalej pójdzie to będzie miał 150 % poparcia i 200 % zaufania społecznego. W zeszłym roku pomimo prowokacji lewackiej przy współpracy z policją marsz się udał. Teraz trzeba inaczej naród polski zaatakować, rozbić ten oddolny ruch, postawić tą niepiśmienną gadająca głowę na czele żeby mógł się chełpić w przemówieniach i wywiadach wolnością i demokracją jaką to sobie Polacy wywalczyli po 89 roku. W zeszłym roku w mendiach były zadymy „faszystów” w tym roku będzie hrabia z ferajną i ogłupionymi politycznie Polakami. Reszta która nie będzie chciała pójść w marszu z tą pacynką będzie okrzyknięta anarchistami i jakąś nie przystosowaną hołotą którą trzeba zrzucić na margines by zabezpieczyć osiągnięcia 20 paro letniej demokracji w najlepszym europejskim wydaniu wspartą często na stalinowskich rodowodach.

 10. Brat Dioskur said

  Juz tylko sama konstrukcja tego pomnika swiadczy o tym w jakim kraju zyjemy…

 11. wow said

  @3

  Wincenty Witos masonem-co pan za bzdury wypisuje? Witos był dzialaczem ludowym i narodowym, wielkim patriotą znienawidzonym przez ludzi sanacji.

 12. Kronikarz said

  Trochę Bull,
  troche Ziemkiewicz
  I juz Dmowskiego zydy rozdziobały
  A ta baba prezydencka, to apetyt pewnie ma i dobra na sępa.

 13. Andrey said

  Re://JerzyS, pyta pan kim był Lech Kaczyński, Lech Kaczyński udawał patriote będąc jednocześnie na usługach Żydomasonerii, stąd jego niechęć do Endecji co przyznał w jednym z wywiadów.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: