Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Będziemy mieli dokumenty, jak…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Wanderer o Jeszcze o Gierku…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  bryś o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Jeszcze o Gierku…
  revers o Wolne tematy (54 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (54 – …
  Listwa o Obywatele w obronie radcy praw…
  Listwa o Obywatele w obronie radcy praw…
  Antychazar o Syjonizm prawnie chroniony?
  Listwa o Traditionis Custodes
  plausi o Obywatele w obronie radcy praw…
  Listwa o Traditionis Custodes
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

Krótka analiza krytyczna nowego Ordo Missæ

Posted by Marucha w dniu 2012-10-31 (Środa)

Dość techniczny, lecz chyba i tak dla większości zrozumiały, opis tego, czym jest „Nowa Msza”. Diaboliczna wręcz destrukcja niemal wszystkiego, co było piękne i godne w Mszy Trydenckiej, wydaje się dowodzić, iż mieliśmy do czynienia z dobrze zaplanowanym zamachem na to, co jest centrum naszej wiary, zamachem dokonanym w przebiegły sposób przez siły mroku, zwalczające chrześcijaństwo od jego zarania.
Admin.

Rzym, 25 września 1969 r.

Ojcze Święty!

Po przeanalizowaniu, we współpracy z innymi teologami, Novus Ordo Missae, który został przygotowany przez ekspertów Komisji ds. Wcielenia Konstytucji o Liturgii, po modlitwie i długim namyśle, czujemy się w obowiązku wobec Boga i Waszej Świątobliwości zakomunikować następujące spostrzeżenia:

 1. Jak dostatecznie udowadnia załączona krótka analiza krytyczna, będąca dziełem grupy doborowych teologów, liturgistów i duszpasterzy, Novus Ordo Missae – biorąc pod uwagę elementy nowe i podatne na rozmaite interpretacje, ukryte lub zawarte w sposób domyślny – tak w całości, jak w szczegółach, wyraźnie oddala się od katolickiej teologii Mszy św., sformułowanej na XX sesji Soboru Trydenckiego. Ustalając raz na zawsze kanony rytu, Sobór ten wzniósł zaporę nie do pokonania przeciw wszelkim herezjom atakującym integralność tajemnicy Eucharystii.
 2. Nie wydaje się, by argumenty natury duszpasterskiej, do których odwoływano się dla uzasadnienia tak poważnego zerwania, były dostateczne, nawet jeśli uznać, że wolno je przeciwstawiać argumentom doktrynalnym. W Novus Ordo Missae pojawia się tyle nowości, zaś z drugiej strony, tyle rzeczy odwiecznych zostaje zepchniętych na dalszy plan lub przesuniętych na inne miejsce – jeśli zostało dla nich jeszcze jakieś miejsce – że grozi to, iż pewna wątpliwość, która wkrada się, niestety, do niektórych środowisk, wzmocni się i przerodzi w pewnik. Uważa się bowiem, że prawdy Wiary, wyznawane od zawsze przez wierny lud, można zmieniać lub pomijać milczeniem i nie będzie to zdradą świętego depozytu nauczania Kościoła, z którym wiara katolicka związana jest na zawsze. Ostatnie reformy stanowią wystarczający dowód na to, że nie da się wprowadzić nowych zmian w liturgii, nie powodując kompletnej dezorientacji u wiernych, którzy wyraźnie okazują, że są im one nieznośne i niezaprzeczalnie osłabiają ich wiarę. Przejawem tego wśród najlepszej części duchowieństwa jest dręcząca rozterka sumienia, czego niezliczone świadectwa napływają do nas codziennie.
 3. Jesteśmy pewni, że nasze spostrzeżenia, dla których natchnieniem jest to, co słyszymy z ust pasterzy i wiernych, znajdą odzew w ojcowskim sercu Waszej Świątobliwości, zawsze pełnym głębokiej troski o duchowe potrzeby dzieci Kościoła. Jeśli jakieś prawo okazuje się szkodliwe, to poddani, dla których dobra się je stanowi, mają prawo – a nawet obowiązek – prosić prawodawcę, z synowską ufnością, o jego odwołanie.

Dlatego też błagamy gorąco Waszą Świątobliwość – w chwili, gdy czystość Wiary i jedność Kościoła narażone są przez tak okrutne rozdarcia i rosnące niebezpieczeństwa, które codziennie znajdują odgłos w zasmuconych słowach Ojca nas wszystkich – abyś zechciał nie pozbawiać nas możliwości uciekania się do nieskazitelnego i obfitującego w łaski Mszału św. Piusa V, tak otwarcie sławionego przez Waszą Świątobliwość i tak głęboko ukochanego i otaczanego czcią przez cały świat katolicki.

+ Alfred kardynał Ottaviani
+ Antoni kardynał Bacci

Kard. Alfredo Ottaviani

Rozdział I

Zwołany w Rzymie w październiku 1967 roku synod biskupi miał wypowiedzieć się na temat eksperymentalnego odprawiania tzw. mszy normatywnej. Owa Msza, opracowana przez Concilium ad exequendam Constitutionem de Sacra Liturgia (Komisję ds. realizacji soborowejKonstytucji o liturgii), wywołała wśród członków synodu ogromne zakłopotanie. Na ogólną liczę 187 głosujących, wielu wyraziło żywy sprzeciw (43 głosujących non placet) oraz liczne i poważne zastrzeżenia (67 głosów iuxta modum), a 4 wstrzymało się od głosu. Światowe agencje informacyjne mówiły o „odrzuceniu” proponowanej Mszy przez synod, zaś prasa postępowa pominęła to wydarzenie milczeniem. Pewne znane czasopismo, przeznaczone dla biskupów i wyrażające ich nauczanie, streściło nowy ryt tymi słowami: „Pragnie się całkowicie wymazać katolicką teologię Mszy Świętej. Zbliżamy się w głównych zarysach do teologii protestanckiej, która niszczy ideę Mszy jako Ofiary.

W promulgowanym 3 kwietnia 1969 r. konstytucją apostolskąMissale Romanum nowym Ordo Missae, odnajdujemy identyczną w swej istocie „mszę normatywną”. Nie wydaje się, by w międzyczasie konferencje biskupów były oficjalnie konsultowane w tej sprawie.

Kard. Antonio Bacci

Konstytucja apostolska Missale Romanum stwierdza, że dawny mszał, promulgowany przez św. Piusa V (bullą Quo primum z 19 lipca 1570 r.), sięgający jednakże w znacznej części do Grzegorza Wielkiego, a nawet jeszcze wcześniej [1], przez cztery stulecia stanowił dla kapłanów obrządku łacińskiego normę odprawiania Najświętszej Ofiary. Konstytucja apostolska Missale Romanum dodaje, iż Mszał ten, powszechnie przyjęty na całym świecie, był źródłem, „w którym wielu świętych znalazło obfitą pożywkę dla swej pobożności”. Tymczasem, wedle tej samej konstytucji, reforma, która chce ów Mszał definitywnie wycofać z użycia, stała się konieczna „jako że od tego czasu zamiłowanie do kultury liturgicznej zaczęło upowszechniać się i utrwalać wśród ludu Bożego”.

To ostatnie stwierdzenie zawiera w sposób oczywisty poważną dwuznaczność. Jeśli bowiem lud chrześcijański kiedykolwiek wyrażał jakieś pragnienie, to raczej wtedy, gdy (w głównej mierze dzięki zasługom wielkiego św. Piusa X) począł odkrywać prawdziwe i nieśmiertelne skarby zawarte w liturgii. Lud nigdy nie domagał się zmiany lub okaleczenia liturgii dla lepszego jej zrozumienia. Jedyne czego oczekiwał, to lepszego zrozumienia jednej i niezmiennej liturgii, nie zaś jej reformy.

Mszał św. Piusa V, darzony szacunkiem przez wszystkich katolików, tak księży, jak i świeckich, był zawsze niezmiernie drogi ich sercom. Nie wiadomo w czym używanie tego Mszału z odpowiednimi objaśnieniami mogło stanowić przeszkodę dla pełniejszego uczestnictwa i większego zrozumienia świętej liturgii. Trudno też zrozumieć, dlaczego, przy całym uznaniu jego zasług, stwierdzono, że jest on już niezdolny podsycać liturgiczną pobożność chrześcijan.

Biorąc pod uwagę, że odrzucona przez synod „msza normatywna”, którą dziś się ponownie narzuca w postaci nowego Ordo Missae, nie została poddana pod zbiorowy osąd konferencji biskupich, zaś lud chrześcijański (szczególnie w krajach misyjnych) nie życzył sobie jakiejkolwiek reformy Mszy św., nie widać zatem żadnych powodów dla nowej legislacji, która obaliła niezmienną tradycję sięgającą IV–V wieku, co zresztą przyznaje sama konstytucja. Skoro nie ma żadnych racji mogących usprawiedliwić podobną reformę, jest ona zatem pozbawiona wszelkiej racjonalnej podstawy, zdolnej ją uzasadnić i sprawić, że mogłaby zostać przyjęta przez katolików.

Sobór Watykański II wyraził wyraźne pragnienie w konstytucjiSacrosanctum Concilium, by porządek Mszy św. tak przerobić, „aby wyraźniej uwidocznić właściwe znaczenie i wzajemny związek poszczególnych części”. Zobaczymy w jaki sposób nowe Ordo odpowiada na te życzenia, po których nie pozostaje, rzec, można ani śladu.

Szczegółowa analiza nowego Ordo wykazuje tak poważne zmiany, że pozwalają one przyłożyć doń ten sam osąd, co na temat „mszy normatywnej”. Nowy Ordo Missae został skonstruowany tak, że w wielu punktach może zadowolić najbardziej modernistycznych protestantów.

Rozdział II

Zacznijmy od definicji Mszy świętej. W paragrafie nr 7, który otwiera drugi rozdział Institutio generalis (Ogólnego wprowadzenia do nowego Mszału) zatytułowany De structura missae, znajdujemy następującą definicję: „Uczta Pańska lub inaczej Msza, to święta synaksa albo zgromadzenie ludu Bożego, który jednoczy się pod przewodnictwem kapłana, by celebrować pamiątkę Pańską [2]. Dlatego też do każdego zgromadzenia lokalnego Kościoła doskonale odnosi się obietnica Chrystusa: «Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię Moje, tam jestem pośród nich»” (Mt 18, 20).

Definicja Mszy została zatem sprowadzona do pojęcia „uczty”, które nieustannie przewija się w tekście (Institutio generalis 8, 48, 55d, 56). Ponadto ową „ucztę” określa się jako zgromadzenie zebrane pod przewodnictwem kapłana, w celu sprawowania pamiątki Pańskiej, wspominając wydarzenia Wielkiego Czwartku. Żaden z tych elementów nie zawiera w sobie dogmatów: Rzeczywistej Obecności Chrystusa w Eucharystii, rzeczywistości Ofiary, sakramentalnego charakteru dokonującego konsekracji kapłana ani wewnętrznej wartości Ofiary Eucharystycznej, niezależnej od obecności zgromadzenia [3].

Jednym słowem, nowa definicja nie zawiera żadnego z zasadniczych dogmatów dotyczących Mszy Św., które, zebrane razem, stanowią prawdziwą jej definicję. Celowe ich pominięcie w tym miejscu jest równoznaczne z ich „prześcignięciem” i negacją, przynajmniej w praktyce [4].

W drugiej części tego paragrafu stwierdza się – pogłębiając jeszcze bardziej już i tak głęboką dwuznaczność – że obietnica Chrystusa („Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię Moje, tam jestem pośród nich”), doskonale odnosi się do zgromadzenia, które stanowi Mszę. W ten sposób obietnica, która dotyczy duchowej obecności Chrystusa przez Jego łaskę, postawiona została jakościowo na równi – wyjąwszy większe jej natężenie – z substancjalną i fizyczną obecnością w sakramencie Eucharystii.

Następujący bezpośrednio po tym paragraf (nr 8) dzieli Mszę na Liturgię Słowa i Liturgię Eucharystyczną. Towarzyszy temu stwierdzenie, że na Mszy przygotowuje się „stół Słowa Bożego” i „stół Ciała Chrystusa”, tak że wierni „są pouczani i posilani”. To zrównanie dwu części liturgii, zupełnie jakby chodziło o dwa znaki o równej wartości symbolicznej, jest zupełnie nieuzasadnione. Do sprawy tej jeszcze powrócimy.

Institutio generalis znajduje się wiele określeń Mszy: są one do przyjęcia relatywnie, ale kiedy używa się ich w oderwaniu i bezwzględnie, jak to ma miejsce, należy je odrzucić. Oto niektóre z nich:

 • akcja Chrystusa i Ludu Bożego,
 • uczta Pańska albo Msza,
 • uczta paschalna,
 • wspólne uczestnictwo w stole Pana,
 • pamiątka Pańska,
 • modlitwa eucharystyczna,
 • Liturgia słowa i Liturgia eucharystyczna, itp.

Oczywiste jest, że twórcy nowego Ordo Missae OBSESYJNIE KŁADą NACISK NA „wieczerzę” i „pamiątkę”, nie zaś na bezkrwawe ponowienie Ofiary Krzyżowej. Nawet formuła „pamiątka Męki i Zmartwychwstania Pańskiego” jest niewłaściwa, ponieważ Msza jest pamiątką samej Ofiary, w której dokonuje się dzieło Odkupienia, zaś Zmartwychwstanie jest tylko jej owocem [5]. Zobaczymy dalej z jaką spójnością ponawia się i powtarza te same dwuznaczności w samych słowach przeistoczenia i w ogóle w całym nowym Ordo.

Rozdział III

Przejdźmy teraz do celów Mszy św.

1. Cel ostateczny

Ostatecznym celem Mszy jest ofiara na chwałę Trójcy Przenajświętszej, stosownie do słów Chrystusa, które tak określają pierwszy cel Wcielenia: „Przeto przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało” (Hebr 10, 5).

Novus Ordo cel ten zniknął:

 • z Offertorium, w którym nie ma już modlitwy Suscipe Sancta Trinitas;
 • z zakończenia Mszy, które nie zawiera już modlitwy Placeat tibi, Sancta Trinitas;
 • z Prefacji, ponieważ z cyklu niedzielnego znikła prefacja o Trójcy Św., którą zachowano tylko w uroczystość Trójcy Przenajświetszęj, czyli raz w roku.

2. Cel bezpośredni

Bezpośrednim celem Mszy św. jest ofiara przebłagalna. Także i on jest narażony na szwank, ponieważ zamiast podkreślać odpuszczenie grzechów żywych i umarłych, Novus Ordo kładzie nacisk na posilanie i uświęcanie obecnych (nr 54). To prawda, że Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy i złożył Siebie samego na ofiarę, aby nas z Nim jako Ofiarą zjednoczyć. Jednak ofiara ta poprzedza spożycie Najświętszego Sakramentu i ma już przed Komunią sakramentalną pełną zbawczą wartość – owoc Ofiary Krzyżowej. Dowodem na to jest, że można uczestniczyć we Mszy, nie przystępując w sposób sakramentalny do Komunii [6].

3. Cel immanentny

Immanentny cel Mszy zasadza się na tym, że jest ona przede wszystkim ofiarą.

Istotą każdej ofiary jest to, że musi się podobać Bogu i zostać przezeń przyjęta. W stanie grzechu pierworodnego żadna ofiara nie była odpowiednia, by mogła zostać przyjęta przez Boga, za wyjątkiem ofiary Chrystusa. Novus Ordo wynaturza ofiarowanie (offertorium), czyniąc z niego coś w rodzaju wymiany między człowiekiem a Bogiem: Człowiek przynosi chleb, zaś Bóg przemienia go w „chleb życia”, człowiek przynosi wino, a Bóg przemienia go w „napój duchowy”: „Błogosławiony jesteś Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb (wino), owoc ziemi (winnego krzewu) i pracy rąk ludzkich, który dziś Tobie przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia (napojem duchowym)” [7].

Nie ma potrzeby dodawać, że wyrażenia „chleb życia” i „napój duchowy” są zupełnie nieokreślone i mogą oznaczać cokolwiek. Odnajdujemy tu tę samą zasadniczą dwuznaczność, co w definicji Mszy: tam jedynie duchowa obecność Chrystusa pośród swoich, tu zaś „duchowa” (a nie substancjalna) przemiana chleba i wina [8].

Podobna gra dwuznaczności została wprowadzona do przygotowania darów, za sprawą zniesienia dwu pięknych modlitw. Pierwsza z nich, „Deus qui humanae substantiae dignitatem mirabiliter condidisti et mirabilius reformasti…”, przypominała stan pierwotnej niewinności człowieka oraz jego obecną kondycję istoty odkupionej krwią Chrystusa. Stanowiła ona krótkie i subtelne streszczenie całej ekonomii Ofiary, od Adama do czasów obecnych. Druga, końcowa modlitwaOffertorium, towarzysząca przebłagalnemu ofiarowaniu kielicha, wyraża prośbę, aby ofiara wstąpiła „cum odore suavitatis” przed oblicze majestatu Bożego, i wzywa Jego miłosierdzia. Ona także stanowi znakomite streszczenie ekonomii Ofiary. Zniesienie nieustannego odniesienia do Boga w „Modlitwie Eucharystycznej” sprawia, że nie ma żadnej różnicy między ofiarą boską a ludzką.

Zniszczenie zwornika zmusza do wznoszenia zastępczych rusztowań; zniesienie rzeczywistego celu Mszy, zmusza do tworzenia celów fikcyjnych. Stąd gesty, które mają podkreślać związek między kapłanem a wiernymi oraz między samymi wiernymi. Stąd, natychmiast doprowadzony do absurdu, zwyczaj składania w momencie ofiarowania Hostii darów na rzecz ubogich i Kościoła. Szczególny charakter prawdziwej Hostii zostanie zupełnie zatarty, zaś uczestnictwo w bezkrwawej ofierze Chrystusa zamieni się w spotkanie filantropów lub przyjęcie dobroczynne.

Rozdział IV

Przejdźmy do istoty Ofiary.

Tajemnica Krzyża nie jest wyrażona dobitnie, ale w sposób niejasny, ukryty i niedostrzegalny dla ludu [9], z następujących powodów:

1. Definicja „Modlitwy Eucharystycznej”

Sens tzw. „Modlitwy Eucharystycznej” w Novus Ordo jest następujący: „aby całe zgromadzenie wiernych złączyło się z Chrystusem w wyznawaniu wielkich rzeczy Bożych i w składaniu ofiary” (nr 54).

O jaką ofiarę tu chodzi? Kto ją składa? Na te pytania nie ma odpowiedzi. Definicja „Modlitwy Eucharystycznej” sprowadza się do poniższego: „Teraz rozpoczyna się centrum i szczyt całej celebracji: Modlitwa Eucharystyczna, tzn. modlitwa dziękczynienia i uświęcenia” (nr 54). Skutek został zatem postawiony na miejscu przyczyny, o której nie wspomina się nawet słowem. Wyraźną wzmiankę o celu ofiary zawartą w modlitwie Suscipe zniesiono i nie zastąpiono niczym. Zmiana sformułowania jest przejawem zmiany doktryny.

2. Zatarcie roli dogmatu Rzeczywistej Obecności

Przyczyna braku wyraźnej wzmianki o ofierze to ni mniej, ni więcej, tylko zniesienie centralnej roli Rzeczywistej Obecności Chrystusa, tak dobrze uwidocznionej w tradycyjnej liturgii eucharystycznej. Rzeczywistą Obecność wspomina się tylko w jednym miejscu: w przypisie, który stanowi jedyny cytat z Soboru Trydenckiego. Wzmianka ta odnosi się do Rzeczywistej Obecności jako pokarmu (przyp. 63, nr 241). Nigdzie nie ma najmniejszej wzmianki o Rzeczywistej i trwałej Obecności Chrystusa z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem w przeistoczonych postaciach. Samo słowo „przeistoczenie” zostało całkowicie pominięte.

Zniesiono wezwanie Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej – Ducha Św. (Veni Sanctificator), aby zstąpił na dary ofiarne, by dokonać cudu boskiej obecności, jak niegdyś zstąpił do łona Dziewicy. Wpisuje się to w system milczących zaprzeczeń i stopniowego pomniejszania Rzeczywistej Obecności.

Z nowego Ordo wyeliminowane zostały:

 • przyklęknięcia (pozostały tylko trzy przyklęknięcia kapłana i jedno wiernych – na przeistoczenie, od czego dopuszczane są wyjątki);
 • puryfikacja palców kapłana nad kielichem;
 • ochrona przed stykaniem się palców kapłana po konsekracji z rzeczami nieświętymi;
 • puryfikacja naczyń świętych, która już nie musi być natychmiastowa ani odbywać się na korporale;
 • palka chroniąca kielich;
 • wewnętrzne złocenie naczyń świętych;
 • konsekracja ołtarza przenośnego (portatylu);
 • poświęcony kamień i relikwie w ołtarzu przenośnym lub na „stole” w przypadku, kiedy Msza odprawia się poza miejscem świętym (ten ostatni punkt prowadzi wprost do „uczt eucharystycznych” w domach prywatnych);
 • potrójny obrus na ołtarzu, (zredukowany do pojedynczego);
 • dziękczynienie w pozycji klęczącej (zastąpione groteskową praktyką dziękczynienia kapłana i wiernych na siedząco, co jest logiczną konsekwencją przyjmowania Komunii na stojąco);
 • wszystkie dawne przepisy na wypadek, gdyby konsekrowana Hostia upadła na ziemię, sprowadzone do niemal sarkastycznego „reverenter accipiatur” (nr 239);

Wszystkie te zmiany nie są niczym innym, jak prowokacyjnym podkreśleniem cichego odrzucenia wiary w dogmat Rzeczywistej Obecności.

3. Rola ołtarza (nr 262)

Ołtarz niemal zawsze nazywany jest „stołem” [10]. „Ołtarz albo stół Pański, który jest centrum całej liturgii eucharystycznej” (nr 49, por. 262). Uściślone jest, że powinien on być oddzielony od ściany w taki sposób, by dało się go obejść wkoło, i aby można było odprawiać Mszę twarzą do ludu. Podkreśla się również, że ołtarz winien być ośrodkiem zgromadzenia wiernych, tak by ich uwaga automatycznie zwracała się ku niemu. Jednak porównanie punktów nr 262 i 276 wydaje się wyraźnie wykluczać możliwość przechowywania w nim Najświętszego Sakramentu. Będzie to podkreśleniem rozróżnienia między obecnością Najwyższego i Wiecznego Kapłana w odprawiającym Mszę księdzu a obecnością pod postaciami sakramentalnymi. Pierwotnie była to jedna i ta sama obecność [11].

Obecnie zaleca się przechowywać Najświętszy Sakrament na uboczu, w miejscu odpowiednim dla pobożności wiernych, jak gdyby chodziło o jakieś relikwie. W ten sposób spojrzenia wchodzących do kościoła będą kierować się w pierwszym rzędzie nie na tabernakulum, ale na próżny i ogołocony stół. Po raz kolejny pobożności prywatnej przeciwstawia się pobożność liturgiczną, wznosi się jeden ołtarz przeciw drugiemu.

Z wielkim naciskiem zaleca się, by Hostie rozdawane podczas Komunii były konsekrowane na tej samej Mszy. Zaleca się także używanie chleba dużych rozmiarów [12], tak by kapłan mógł rozdzielić jego część wśród wiernych. Jest to przejaw tego samego lekceważenia wobec tabernakulum i wobec wszelkich form pobożności eucharystycznej poza Mszą. Stanowi to kolejny poważny cios dla wiary w to, że rzeczywista obecność Chrystusa trwa tak długo, jak długo trwają konsekrowane postacie [13].

4. Formuły konsekracji

Dawna formuła konsekracji była ściśle sakramentalna, nie zaś wyłącznie narratywna, na co wskazują trzy zasadnicze punkty:

 1. Tekst Pisma św., który nie został podjęty słowo w słowo. Włączenie Pawłowego „mysterium fidei” stanowi natychmiastowe wyznanie wiary kapłana w Tajemnicę urzeczywistnianą przez Kościół za pośrednictwem hierarchicznego kapłaństwa.
 2. Interpunkcja i druk. W starym Mszale usytuowanie słów konsekracji po kropce i od nowego wiersza oznaczało przejście od trybu narracyjnego do sakramentalnego i twierdzącego. Ponadto słowa konsekracji pisane były większymi literami, pośrodku strony, często w innym kolorze, co wyróżnia je z kontekstu historycznego. Wszystko to nadaje im własne i niezależne znaczenie.
 3. Anamneza („Haec quotiescumque feceritis, in mei memoriam facietis” – „To, ile razy czynić będziecie, na Moją pamiątkę czyńcie”), która po grecku brzmi „eis ten emou anamnesin” („zwróceni ku Mej pamiątce”). Odnosi się ona nie tylko do prostej pamiątki osoby Chrystusa albo Ostatniej Wieczerzy, ale każe pamiętać to, co uczynił („haec (…) in mei memoriam facietis”) i sposób, w jaki to uczynił; odnosi się do działającego Chrystusa, nie zaś do Jego pamiątki czy wydarzenia z przeszłości. Zastąpienie w Novus Ordo dawnej formuły przez Pawłową („Hoc facite in meam commemorationem” – „To czyńcie na Moją pamiątkę”), która codziennie będzie rozbrzmiewać w językach narodowych, spowoduje niechybnie u słuchających przeniesienie nacisku na pamiątkę Chrystusa jako cel akcji Eucharystii, podczas gdy jest ona jej źródłem. Wkrótce idea pamiątki bądź wspomnienia zajmie miejsce pojęcia rzeczywistej akcji sakramentalnej [14].

Tryb narracyjny jest podkreślony przez określenie konsekracji jako „narratio institutionis” („opowiadanie ustanowienia” – nr 55d) oraz przez definicję anamnezy, gdzie stwierdza się, że „Kościół sprawuje pamiątkę Chrystusa” (55c).

Jednym słowem, skutkiem teorii zawartej w epiklezie, zniekształcenia słów konsekracji oraz anamnezy jest zmiana modus significandi słów konsekracji. Brzmią one odtąd w ustach kapłana, jak gdyby stanowiły tylko historyczną narrację, nie zaś kategoryczne i afirmatywne stwierdzenie wypowiadane przez Tego, w którego osobie kapłan działa: „Hoc est Corpus meum” (a nie: „Hoc est Corpus Christi”) [15].

Aklamacja ludu następująca natychmiast po konsekracji („Mortem tuam annuntiamus (…) donec venias” – „Głosimy śmierć Twoją (…) oczekując Twego przyjścia”) wprowadza pod płaszczykiem eschatologizmu tę samą dwuznaczność co do Rzeczywistej Obecności. Natychmiast, bez najmniejszej przerwy, głosi się oczekiwanie na drugie przyjście Chrystusa na końcu czasów, dokładnie w tej samej chwili, w której jest substancjalnie obecny na ołtarzu, zupełnie jak gdyby Jego prawdziwym przyjściem miało być dopiero tamto, nie zaś to we Mszy św.

Zostało to jeszcze bardziej uwypuklone w drugiej aklamacji do wyboru: „Quotiescumque manducamus panem hunc et calicem bibimus, mortem tuam annuntiamus donec venias” – „Ilekroć spożywamy ten chleb i pijemy z tego kielicha, śmierć Twoją głosimy, Panie Jezu, oczekując Twego przyjścia”. Pomieszanie różnych rzeczywistości: ofiary i spożywania Komunii, Rzeczywistej Obecności i ponownego przyjścia Chrystusa, sprawia, że dwuznaczność sięga tu szczytu [16].

Rozdział V

Przejdźmy do spełnienia ofiary.

W Mszy katolickiej dokonuje się to za pośrednictwem czterech elementów. Są to w kolejności: Chrystus, kapłan, Kościół i wierni.

1. Wierni w nowym rycie

Novus Ordo przypisuje wiernym funkcję autonomiczną, a tym samym całkowicie błędną, począwszy od definicji – „Msza jest to święta synaksa, czyli zgromadzenie ludu Bożego”, po końcowe pozdrowienie ludu przez kapłana, wyrażające obecność Pana w zgromadzonej wspólnocie, „w którym to pozdrowieniu oraz odpowiedzi ludu przejawia się tajemnica zgromadzonego Kościoła” (nr 28).

Prawdziwa obecność Chrystusa? Z pewnością, lecz tylko duchowa. Tajemnica Kościoła? Tak, lecz tylko jako zwykłego zgromadzenia, które jej pragnie i jest jej znakiem.

Powraca to nieustannie: w przesadnym podkreślaniu wspólnotowego charakteru Mszy (nr 74-152), w niesłychanym dotychczas rozróżnieniu między Mszą z ludem („cum populo”) a Mszą bez ludu („sine populo”) (nr 203-231), w definicji „modlitwy powszechnej albo modlitwy wiernych” (nr 45), gdzie po raz kolejny podkreśla się „funkcję kapłańską” ludu („populus sui sacerdotii munus exercens”), przedstawioną w sposób dwuznaczny z powodu pominięcia wzmianki o podporządkowaniu kapłaństwu hierarchicznemu. To kapłan, poświęcony pośrednik, przedstawia wszelkie intencje wiernych w modlitwach Kanonu rzymskiego – Te igitur iMemento.

W Modlitwie Eucharystycznej III („Zaprawdę święty jesteś Boże”, str. 123) mówi się do Boga wprost: „nie przestawaj gromadzić twego ludu, aby od wschodu do zachodu słońca składał Tobie ofiarę czystą”. To „aby” („ut”) każe przypuszczać, że elementem niezbędnym dla odprawiania Mszy jest raczej lud niż kapłan. Zaś ponieważ nawet w tym miejscu nie uściśla się kto składa ofiarę [17], powstaje wrażenie, iż lud posiada autonomiczną władzę kapłańską. W tej sytuacji nie będzie można się dziwić, jeśli niedługo pozwoli się, by lud wygłaszał słowa konsekracji razem z kapłanem (co zresztą tu i ówdzie ma już miejsce).

2. Kapłan w nowym rycie

Rola kapłana została umniejszona, wykrzywiona i zafałszowana. Po pierwsze, w odniesieniu do ludu jawi się on raczej jako przewodniczący czy brat niż poświęcony sługa Boży, celebrujący w osobie Chrystusa (in persona Christi). W stosunku do Kościoła jest jednym z wielu, „kimś z ludu”. Definicja epiklezy (nr 55c) przypisuje wezwania całemu Kościołowi bezosobowo – rola kapłana znika.

W odmawianym odtąd wspólnie Confiteor kapłan nie pełni już roli sędziego, świadka i orędownika u Boga. Logicznym następstwem jest to, że kapłan nie udziela już rozgrzeszenia, które faktycznie zostało zniesione. Kapłan zostaje włączony pomiędzy „braci”. Nawet ministrant w Confiteorwe Mszy bez ludu zwraca się do niego w ten sposób.

Jeszcze przed ostatnią reformą zniesiono rozróżnienie między Komunią wiernych a Komunią kapłana czyli chwilą, gdy Najwyższy i Wieczny Kapłan oraz ten, który działa w Jego osobie, łączą się, by tak rzec, w ścisłym związku, co stanowi jednocześnie dopełnienie Ofiary.

Nie wspomina się odtąd ani słowem o władzy kapłana jako ofiarnika ani tego, że to przezeń dokonuje się akt konsekracji i urzeczywistnia obecność Chrystusa w Eucharystii. Jawi się on jako ktoś niewiele więcej znaczący niż protestancki minister.

Zniesienie lub dowolność w używaniu szat liturgicznych (w pewnych wypadkach wystarczy tylko alba i stuła – nr 298) jeszcze bardziej zaciera utożsamienie kapłana z Chrystusem. Kapłan nie jawi się już jako przyobleczony w pełnię Jego władz, lecz jako zwykły „oficer”, którego jeden czy dwa galony ledwie co wyróżniają z tłumu [18]: „nieco bardziej człowiek niż inni”, by przytoczyć mimowolnie humorystyczny zwrot pewnego współczesnego kaznodziei [19]. Tak jak w wypadku oddzielenia ołtarzy, po raz kolejny rozdziela się to, co Bóg połączył: jedyne Kapłaństwo Słowa Bożego.

3. Kościół i jego odniesienie do Chrystusa w nowym rycie

Novus Ordo tylko raz, w przypadku Mszy „sine populo”, przyznaje się, że Msza to „akcja Chrystusa i Kościoła” (nr 4, por. Presb. Ord. nr 13). Natomiast w przypadku Mszy „z ludem” uznaje się, że jej celem jest jedynie „sprawowanie pamiątki Chrystusa” i uświęcanie obecnych. Paragraf 60 brzmi: „Odprawiający kapłan łączy ze sobą lud, składając ofiarę Bogu Ojcu przez Chrystusa w Duchu Świętym”, podczas gdy należało raczej stwierdzić: „łączy lud z Chrystusem, który sam Siebie składa w ofierze Bogu Ojcu w Duchu Świętym”.

W tym samym kontekście należy umieścić:

 • opuszczenie zwrotu „Przez Chrystusa, Pana naszego”, który był dla Kościoła gwarancją, że jego modlitwa zostanie zawsze wysłuchana (J 14, 13–14; 15, 16; 16, 23–24);
 • przesadny „paschalizm” czy nacisk położony na Zmartwychwstanie i Wielkanoc, jak gdyby ekonomia łaski nie miała innych, równie ważnych aspektów;
 • wątpliwy i obsesyjny eschatologizm, który sprowadza łaskę, rzeczywistość zarazem teraźniejszą i wieczną, do rzędu czegoś doczesnego. Stąd takie zwroty, jak „lud w marszu”, „Kościół pielgrzymujący” – nie zaś wojujący z potęgą ciemności – ku przyszłości, która nie jest już związana z wiecznością (tzn. z wieczną teraźniejszością), ale z prawdziwą przyszłością doczesną.

Jeden, Święty, Katolicki i Apostolski Kościół jako taki został upokorzony za sprawą zwrotu, który w Modlitwie Eucharystycznej IV zastąpił modlitwę „za wszystkich prawowiernych i zachowujących katolicką apostolską wiarę”. Brzmi ona teraz ni mniej, ni więcej tylko: „za wszystkich szczerym sercem szukających Ciebie”.

Podobnie memento za zmarłych nie wspomina już tych, którzy odeszli „ze znakiem wiary i śpią snem pokoju”, ale po prostu „zmarłych w pokoju Chrystusa”. Łączy się z nimi rzeszę „wszystkich zmarłych, których wiarę Ty jeden znałeś”, co stanowi kolejny zamach na widzialność i jedność Kościoła.

W żadnej z trzech nowych modlitw eucharystycznych nie ma najmniejszej wzmianki o cierpieniach dusz czyśćcowych, w żadnej z nich nie ma miejsca na jakieś szczególne wspomnienie, co po raz kolejny osłabia wiarę w przebłagalną i odkupieńczą naturę Najświętszej Ofiary [20].

Wszechobecne przemilczenia rzeczy świętych pomniejszają tajemnicę Kościoła, zwłaszcza w aspekcie świętej hierarchii: w drugiej części nowego, zbiorowego Confiteor aniołowie i święci rozpływają się w anonimowości, zaś w pierwszej znikają jako świadkowie i sędziowie w osobie św. Michała Archanioła [21]. Hierarchie anielskie znikają także w sposób bezprecedensowy z nowej prefacji II Modlitwy Eucharystycznej. WCommunicantes zniesiono wspomnienie świętych papieży i męczenników – fundamentu Kościoła Rzymskiego – którzy bez wątpienia przekazali liturgiczną tradycję apostolską i sprawili, że za św. Grzegorza Wielkiego przybrała ona postać rytu rzymskiego. W Libera nos zniesiono wszelkie wzmianki o Najświętszej Maryi Pannie, apostołach i wszystkich świętych, tak że nie prosi się ich o wstawiennictwo nawet w niebezpieczeństwie.

Idea jedności Kościoła jest zagrożona z jeszcze jednego powodu: z całego Novus Ordo, w tym także z trzech nowych modlitw eucharystycznych (jedyny wyjątek to Communicantes w Kanonie Rzymskim), odważono się usunąć imiona świętych apostołów Piotra i Pawła, założycieli Kościoła Rzymskiego, a także imiona innych apostołów, którzy stanowią kamień węgielny oraz znak jednego i powszechnego Kościoła.

Wyraźnym zamachem na dogmat obcowania świętych jest zniesienie wszystkich pozdrowień (np. „Pan z wami”) i końcowego błogosławieństwa we Mszach bez ministranta oraz „Ite Missa est” [22] we Mszy z samym tylko ministrantem.

Podwójny Confiteor unaoczniał, że kapłan – przywdziany w szaty sługi Chrystusowego i w głębokim pokłonie – uznaje się za niegodnego tak wzniosłej misji, niegodnego „tremendum mysterium”, czyli straszliwych tajemnic, które ma sprawować, a nawet przystąpienia do Świętego Świętych (modlitwa Aufer a nobis). Dlatego w Oramus te wzywa wstawiennictwa męczenników, których relikwie znajdują się w ołtarzu. Obie te modlitwy zostały zniesione. Uwagi dotyczące zniesienia podwójnegoConfiteor i oddzielnej Komunii kapłana zachowują i tu swą aktualność.

Sprofanowaniu uległy także przepisy dotyczące odprawiania Ofiary, które wynikają z jej świętego charakteru. Kiedy np. Mszę odprawia się poza budynkiem sakralnym, ołtarz można zastąpić zwykłym stołem, bez kamienia ołtarzowego i relikwii, przykrytym jednym tylko obrusem zamiast trzech (nr 260, 265). Tu także zachowują wagę spostrzeżenia poczynione wyżej na temat Rzeczywistej Obecności: aspekt „uczty” i Ofiary wieczerzy został oddzielony od Rzeczywistej Obecności.

Desakralizacja i profanacja sięgają szczytu z powodu nowych, często groteskowych zachowań w momencie Ofiarowania, położenia akcentu na zwykły chleb zamiast przaśnego, dopuszczenie ministrantów (a nawet świeckich, podczas Komunii pod dwiema postaciami) do dotykania świętych naczyń (nr 244). W kościele powstaje nieprawdopodobna atmosfera: bez ustanku przewija się korowód księży, diakonów, subdiakonów [tu przypis o motu proprio Pawła VI Ministeriam quaedam z 15 VIII 1972 r., znoszącym subdiakonat; tak więc w momencie powstania niniejszego tekstu święcenia te jeszcze obowiązywały] psalmistów, komentatorów (sam kapłan zamienił się zresztą w komentatora, gdyż bez przerwy zachęca się go, by „objaśniał” to, co się dzieje na ołtarzu), lektorów (mężczyzn i kobiet), ministrantów i świeckich zajmujących się witaniem wiernych przy drzwiach i towarzyszeniem im na miejsca, zbieraniem na tacę, przynoszeniem darów na Ofiarowanie. Zaś w epoce szaleństwa „powrotu do Pisma Świętego” pojawia się – całkowicie wbrew Staremu Testamentowi i nauczaniu św. Pawła – „mulier idonea”, którą po raz pierwszy w tradycji Kościoła dopuszcza się do czytań liturgicznych oraz wykonywania „innych posług poza prezbiterium” (nr 70). Do tego dochodzi prawdziwa mania koncelebrowania, której skutkiem będzie zniszczenie pobożności eucharystycznej kapłana oraz usunięcie w cień i rozmycie w kolektywie koncelebrujących centralnej postaci w liturgii, tzn. Chrystusa – jedynego Kapłana i Ofiary [23].

Rozdział VI

Ograniczyliśmy się tu jedynie do pobieżnej analizy nowego Ordo Missae w miejscach, w których najpoważniej oddala się od teologii katolickiej Mszy św. Nasze spostrzeżenia odnoszą się przede wszystkim do najbardziej typowych błędów. Całkowita ocena niebezpieczeństw, pułapek i innych destrukcyjnych z duchowego i psychologicznego punktu widzenia elementów, zawartych w tak w tekście, jak w rubrykach czy komentarzach nowego rytu, wymaga innej, o wiele szerszej pracy.

Nie zajęliśmy się tu szczegółowo nowymi kanonami, ponieważ ich forma i treść były już wielokrotnie przedmiotem krytyki przez kompetentne autorytety. Zauważmy, że drugiego z nich [24], który już zdążył wywołać wśród wiernych zgorszenie swą zwięzłością, mógłby z czystym sumieniem używać kapłan nie wierzący ani w transsubstancjację, ani w ofiarny charakter Mszy św., a zatem nadaje się on znakomicie do celebrowania przez protestanckich ministrów.

Nowy Mszał został przedstawiony w Rzymie jako „bogaty materiał duszpasterski”, „tekst bardziej duszpasterski, niż jurydyczny”, który konferencje biskupów mogą opracowywać, zgodnie z okolicznościami i charakterem poszczególnych narodów. Zresztą zadaniem pierwszej sekcji nowej Kongregacji Kultu Bożego ma być „wydawanie i ciągła rewizja ksiąg liturgicznych”. Ostatni numer oficjalnego biuletynu Instytutów Liturgicznych Niemiec, Szwajcarii i Austrii [25] stwierdza: „tekst łaciński należy przetłumaczyć na języki narodowe, a styl «rzymski» musi zostać dopasowany do indywidualnego charakteru poszczególnych Kościołów lokalnych. To co zostało pomyślane jako ponadczasowe, trzeba będzie dopasować do zmiennego kontekstu konkretnych sytuacji, do nieustannych wahań Kościoła powszechnego i jego niezliczonych zgromadzeń”.

Sama konstytucja apostolska, wbrew wyraźnemu życzeniu Soboru Watykańskiego II, zadaje ostateczny cios językowi powszechnemu, stwierdzając wyraźnie, że „pośród tylu różnych języków, jedna (?) i ta sama modlitwa wszystkich będzie się wznosić, nad wszelkie kadzidło wonniejsza”.

Śmierć łaciny jest zatem przypieczętowana. Logiczną konsekwencją, zwłaszcza wobec możliwości dowolnego wybierania między innymi tekstów introitu i graduału, jest śmierć śpiewu gregoriańskiego, mimo że Sobór uznał go „za własny śpiew liturgii rzymskiej” (Sacros. Conc. nr 116), nakazując, by „zajmował pierwsze miejsce” (ibid.).

Nowy ryt od początku jawi się jako pluralistyczny i eksperymentalny, zależny od czasu i miejsca. Skoro jedność kultu została definitywnie zerwana, na czym zasadzać się będzie związana z nią jedność wiary, którą wciąż nazywa się czymś istotnym, czego należy bezkompromisowo bronić?

Jest rzeczą oczywistą, że Novus Ordo nie chce już reprezentować wiary Soboru Trydenckiego. Jednak z tą właśnie wiarą katolickie sumienie związane jest na zawsze. Promulgowanie nowego Ordo stawia zatem prawdziwych katolików wobec tragicznej konieczności wyboru.

Rozdział VII

Konstytucja apostolska wspomina wyraźnie o duchowym i doktrynalnym bogactwie, które Novus Ordo zapożyczył ponoć z Kościołów wschodnich. Wygląda na to, że skutkiem będzie jedynie odepchnięcie zaszokowanych wiernych obrządków wschodnich – tak od nich odległy, a nawet całkowicie im przeciwny jest duch nowego rytu. Na czym polegają owe ekumeniczne zapożyczenia? W głównych zarysach: na wielości modlitw eucharystycznych (anafor) – bo przecież nie na ich pięknie, ani bogactwie – na obecności diakona i na Komunii pod dwiema postaciami. Z drugiej strony wygląda na to, że chciano rozmyślnie wyeliminować wszystko to, co w liturgii rzymskiej było najbliższe Kościołom wschodnim [26], a jednocześnie – negując odrębny i prastary charakter rzymski – zrezygnować ze wszystkiego, co stanowiło jej własne i najcenniejsze duchowe bogactwo. Zastąpiono je elementami, które ją umniejszają i zbliżają do niektórych rytów protestanckich (i to bynajmniej nie tych najbliższych katolicyzmowi), oddalając w ten sposób od Kościołów wschodnich, czego świadectwem były już ostatnie reformy.

Z drugiej strony nowa liturgia bardzo ucieszy wszystkie grupy stojące na krawędzi apostazji, które pustoszą Kościół, zatruwając jego organizm i atakując jedność doktrynalną, liturgiczną, moralną i dyscyplinarną, pośród duchowego kryzysu bez precedensu w historii.

Rozdział VIII

Św. Pius V dołożył starań (jak przypomina konstytucja apostolska), aby wydanie Mszału Rzymskiego było narzędziem jedności wśród katolików. Zgodnie z zaleceniami Soboru Trydenckiego, miał on zapobiec, aby do liturgii nie zakradły się żadne groźne błędy przeciwko wierze, rozsiewane wówczas przez protestancką reformację. Motywy, które kierowały św. Piusem V były tak istotne, że święta i niemal prorocza formuła zawarta w bulli promulgującej Mszał Rzymski wydaje się być na miejscu bardziej niż kiedykolwiek: „Jeśli ktokolwiek ośmieliłby się próbować podnieść nań rękę, niech mu będzie wiadomo, że narazi się na gniew Wszechmogącego Boga i świętych Apostołów Piotra i Pawła” (Quo primum, 13 lipca 1570 r.) [27].

Podczas oficjalnej prezentacji Novus Ordo w watykańskiej sali prasowej miano czelność twierdzić, że racje Soboru Trydenckiego są dziś już nieaktualne. Nie tylko, że nie straciły nic ze swej aktualności, lecz ponadto – nie wahamy się otwarcie powiedzieć – pojawiły się nowe, o wiele poważniejsze. Te właśnie, aby stawić czoła niebezpieczeństwom, które z wieku na wiek zagrażają czystości Depozytu Wiary („depositum custodi, devitans profanas vocum novitatis”, 1 Tym 6, 20), Kościół otoczył go murem obronnym definicji dogmatycznych i orzeczeń doktrynalnych, one zaś znalazły oddźwięk w liturgii, która stała się krok po kroku pomnikiem integralnej wiary Kościoła. Pragnienie powrotu za wszelką cenę do dawnych form kultu, odtwarzając na zimno, in vitro, to co w pierwszych wiekach rodziło się spontanicznie pod wpływem łaski, oznacza popadnięcie w „niezdrowy archeologizm”, potępiony wyraźnie i w odpowiedniej chwili przez Piusa XII [28]. Równa się to – jak już widzieliśmy – pozbawieniu liturgii całego jej piękna i wszystkich zabezpieczeń teologicznych, nagromadzonych w przeciągu wieków [29], i to w jednej z bardzo krytycznych, być może najbardziej krytycznej ze wszystkich chwil w dziejach Kościoła.

Dziś oficjalnie uznaje się, że podziały i schizmy istnieją już nie tylko na zewnątrz, ale w samym łonie religii katolickiej [30]. Jedność Kościoła jest nie tylko zagrożona, ale znajduje się w bardzo poważnym niebezpieczeństwie [31], zaś błędy przeciwko wierze nie tyle się wkradają, co są narzucane za sprawą liturgicznych nadużyć i aberracji, które również zostały zatwierdzone [32]. Wydaje się, że porzucenie tradycji liturgicznej, która przez cztery stulecia była znakiem i gwarancją jedności kultu oraz zastąpienie jej inną – zdolną  do bycia jedynie znakiem podziału, ponieważ zezwala pośrednio na niezliczone swobody, zaś sama roi się od insynuacji i otwartych błędów przeciw czystości Wiary katolickiej – stanowi, mówiąc oględnie, nieobliczalny błąd. Ω

Boże Ciało 1969.

Przypisy:

 1. Modlitwy Kanonu rzymskiego znajdują się w traktacie De Sacramentis (koniec IV – początek V w.). Nasza Msza bez żadnych istotnych zmian sięga czasów, w których przybrała po raz pierwszy kształt najstarszej wspólnej liturgii. Wciąż zachowuje ona woń tej pierwotnej liturgii z epoki, kiedy Cezar władał światem i miał nadzieję zgasić wiarę chrześcijańską, a nasi ojcowie zbierali się przed jutrzenką, aby śpiewać hymn Chrystusowi, swemu Bogu (por. Pliniusz Młodszy, Ep. 96). Nie ma w całym świecie chrześcijańskim rytu równie czcigodnego, co Msza Rzymska” (A. Fortescue, The Mass, a study of the Roman Liturgy, 1912). „Kanon rzymski w swym dzisiejszym kształcie sięga św. Grzegorza Wielkiego. Ani na Wschodzie, ani na Zachodzie nie ma żadnej modlitwy eucharystycznej, zachowanej w użyciu do naszych dni, która może się poszczycić taką starożytnością. W opinii nie tyko prawosławnych, ale także anglikanów, a nawet tych spośród protestantów, którzy jeszcze zachowali pewne poczucie tradycji, odrzucenie tego Kanonu oznaczałoby, że Kościół Rzymski wyrzeka się na zawsze swych roszczeń do miana prawdziwego Kościoła katolickiego” (o. Ludwik Bouyer).
 2. Przypis odsyła do dwóch tekstów Soboru Watykańskiego II. Jednakże nie usprawiedliwiają one w żadnej mierze podobnej definicji.
  Pierwszy z nich (dekret Presbyterorum Ordinis, nr 5) stwierdza, że „Prezbiterów konsekruje Bóg przez posługę biskupa, tak że (…) w sprawowaniu świętych czynności działają jako słudzy Tego, który w liturgii wykonuje stale dla nas swój urząd kapłański (…) przede wszystkim zaś, gdy przez odprawianie Mszy sakramentalnie składają ofiarę Chrystusa”.
  Drugi ustęp (z konstytucji Sacrosanctum Concilium, nr 33) brzmi tak: „W liturgii Bóg przemawia do swego ludu, Chrystus w dalszym ciągu głosi Ewangelię, lud zaś odpowiada Bogu śpiewem i modlitwą. Natomiast modły skierowane do Boga przez kapłana, który przewodniczy zgromadzeniu w osobie Chrystusa, są wypowiadane w imieniu całego ludu świętego i wszystkich obecnych”.
  Doprawdy nie wiadomo, jak można wywieść z tych tekstów powyższą definicję.
  Zauważmy też, jak daleko owa definicja Mszy odbiega od definicji Vaticanum II (Presb. Ord. nr 5): „Uczta eucharystyczna (synaxis) stanowi zatem ośrodek zgromadzenia wiernych (…)”. W Novus Ordo „ośrodek” znikł, a jego miejsce oszukańczo zajęło „zgromadzenie”.
 3. Sobór Trydencki potwierdza dogmat Rzeczywistej Obecności: „Najpierw święty Sobór naucza oraz otwarcie i jasno wyznaje, że w boskim sakramencie św. Eucharystii po konsekracji Chleba i Wina Pan nasz Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwyCzłowiek, znajduje się prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie kan. 1 pod postaciami owych widzialnych rzeczy” (Denzinger-Schoenmetzer nr 1636, Breviarium Fidei VII, 289). Na XXII sesji, która interesuje nas tu bezpośrednio (De sanctissimo missae sacrificio), nauczanie o Mszy św. zostało streszczone w dziewięciu kanonach:
  1° Msza jest prawdziwą, widzialną ofiarą, nie zaś zwykłym symbolicznym przedstawieniem: „Pan nasz Jezus Chrystus (…) pragnął pozostawić Kościołowi (…) ofiarę widzialną, ażeby uobecniała krwawą Ofiarę, mającą się raz dokonać na krzyżu, aż do końca świata była jej trwałą pamiątką i przydzielała nam jej zbawczą moc odpuszczania grzechów codziennie przez nas popełnianych” (DS 1740, BF VII, 319).
  2° Pan nasz Jezus Chrystus, „ogłaszając się ustanowionym Kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka (Ps 109, 4) ofiarował Bogu Ojcu Ciało i Krew swoją pod postaciami Chleba i Wina i pod symbolami tych rzeczy dał je do spożycia Apostołom – których wtedy ustanowił kapłanami Nowego Przymierza – oraz im i ich następcom w kapłaństwie polecił składać ofiarę słowami: «To czyńcie na Moją pamiątkę» (Łk 22, 9; 1 Kor 11, 24), jak to Kościół zawsze rozumiał i nauczał” (ibid.). Tym, który odprawia, zanosi dary i składa ofiarę jest wyświęcony kapłan, nie zaś lud Boży czy zgromadzenie: „Jeśli ktoś twierdzi, że tymi słowy: «To czyńcie na moją pamiątkę» (Łk 22, 9; 1 Kor 11, 24), Chrystus nie ustanowił Apostołów kapłanami albo nie nakazał, by oni i inni kapłani ofiarowali Jego Ciało i Krew – niech będzie wyklęty” (kan. 2; DS 1752, BF VII, 330).
  3° Ofiara Mszy św. jest prawdziwą ofiarą przebłagalną, nie zaś jedynie „prostym wspomnieniem Ofiary dokonanej na krzyżu”. „Jeśli ktoś twierdzi, że Ofiara Mszy św. jest tylko ofiarą pochwalną i dziękczynną albo jedynie prostym wspomnieniem Ofiary dokonanej na krzyżu, ale nie ofiarą przebłagalną, albo że przynosi korzyść samemu tylko przyjmującemu i że nie powinna być ofiarowana za żywych i umarłych, za grzechy, kary, zadośćuczynienia i inne potrzeby – niech będzie wyklęty” (kan. 3; DS 1754, BF VII, 331).
  4° Należy także przypomnieć kan. 6: „Jeśli ktoś twierdzi, że Kanon Mszy zawiera błędy i że dlatego winien być zniesiony – niech będzie wyklęty” (DS 1756, BF VII, 334) oraz kan. 8: „Jeśli ktoś twierdzi, że Msze św., przy których sam tylko kapłan sakramentalnie komunikuje są niedozwolone i dlatego powinny być zniesione – niech będzie wyklęty!”(DS 1759, BF VII, 336).
 4. Należy być może przypomnieć, że odrzucenie choćby jednego zdefiniowanego dogmatu sprawia, że tym samym upadną i wszystkie inne, ponieważ burzy to samą zasadę nieomylności najwyższego i uroczystego Magisterium Kościoła, zarówno papieskiego jak i soborowego.
 5. Jeśli chodziło o podjęcie „Unde et memores”, jednej z modlitw Kanonu, to trzeba było dodać także Wniebowstąpienie. Lecz „Unde et memores” nie zaciera różnicy między różnorodnymi rzeczywistościami, ale je jasno i finezyjnie rozróżnia: „pamiętni (…) tak na błogosławioną Mękę, jak Zmartwychwstanie, lecz i chwalebne Wniebowstąpienie (…)”.
 6. To przesunięcie akcentów przejawia się także w zaskakującym usunięciu z trzech nowych kanonów Memento, czyli wspomnienia zmarłych, a także wszelkich wzmianek o cierpieniach dusz czyśćcowych, w intencji których zanoszona jest ofiara przebłagalna.
 7. W encyklice Mysterium fidei Paweł VI potępia zarówno błędy symbolizmu, jak i nowe teorie „transsygnifikacji” i „transfinalizacji”: „nie jest słusznym naleganie na aspekt znaku sakramentalnego, jak gdyby symbolizm, który bezsprzecznie zawiera się w Eucharystii, wyrażał i wyczerpywał całą naturę obecności Chrystusa w tym sakramencie (…) ani traktowanie o tajemnicy przeistoczenia bez wzmiankowania cudownej przemiany całej substancji chleba w Ciało Chrystusa i całej substancji wina w Krew Chrystusa, o czym mówi Sobór Trydencki, jak gdyby polegała ona, jak to niektórzy twierdzą, na samej tylko «transsygnifikacji» i «transfinalizacji»” (A.A.S. LVII, str. 755). ­
 8. Encyklika Mysterium fidei ujawnia i potępia wprowadzanie nowych formuł czy wyrażeń, które wprawdzie znajdują się w pismach Ojców lub Magisterium, ale używane są jednoznacznie, w oderwaniu od całości doktryny katolickiej, z którą tworzą nierozerwalną jedność (np. „duchowe pożywienie”, „pokarm duchowy”, „napój duchowy”, etc.). Paweł VI przypomina, że „zachowując integralną wiarę, trzeba także zachować odpowiedni sposób wyrażania się, by wskutek posługiwania się niewyważonym słownictwem nie powstały, broń Boże, błędne opinie co do wiary w te nader wielkie prawdy” (BF VII, 344). Następnie Paweł VI cytuje św. Augustyna: „My zaś musimy mówić stosownie do pewnej zasady, aby ze swobody w słowach nie zrodziła się jakaś bezbożna opinia także co do rzeczy, które oznaczają” (De Civ. Dei, X, 23). Następnie Papież mówi: „Należy zachowywać sposób wyrażania się, który Kościół– nie bez pomocy Ducha Świętego – wypracował w przeciągu stuleci oraz zatwierdził powagą Soborów, i który niejednokrotnie stał się znakiem i sztandarem prawdziwej wiary. Niech nikt przeto nie waży się go dowolnie zmieniać pod pretekstem nowej nauki. (…) Podobnie jest nie do przyjęcia, aby ktokolwiek zmieniał na własną rękę formuły, w których Sobór Trydencki podał do wierzenia tajemnicę Eucharystii” (A.A.S. LVII, 1965, str. 758).
 9. Co stoi w wyraźnej sprzeczności z zaleceniami Vaticanum II (Sacros. Conc. nr 48).­
 10. Podstawowa funkcja ołtarza została uznana tylko raz (nr 259): „Ołtarz, na którym pod znakami sakramentalnymi uobecnia się Ofiara Krzyżowa”. Nie wydaje się, by ta jedna wzmianka wystarczyła, aby usunąć wątpliwości wywołane nieustannym używaniem innego określenia. ­
 11. Oddzielenie tabernakulum od ołtarza to oddzielenie dwóch rzeczy, które z natury winny postać złączone” (Pius XII, Przemówienie na Międzynarodowym Kongresie Liturgicznym, Asyż – Rzym, 18–23 września 1956). Por. też Mediator Dei, I, 5. ­
 12. Novus Ordo z rzadka jedynie używa określenia „hostia”. Ten tradycyjny termin ma w księgach liturgicznych dokładne znaczenie tzn. „ofiara”. Jest to kolejnym przejawem uwypuklania jedynie aspektu „uczty” i „pożywienia”. ­
 13. Za sprawą typowego zjawiska, polegającego na zamianie i zastąpieniu jednej rzeczy drugą, rzeczywista obecność została zrównana z obecnością Chrystusa w głoszonym słowie (nr 7 i 54). Jednak ta druga jest zupełnie odmiennej natury, ponieważ trwa tylkoin usu, tzn. w momencie, gdy proklamuje się Słowo Boże, podczas gdy obecność w Eucharystii jest stała, obiektywna i niezależna od przyjęcia sakramentu. Typowo protestanckie sformułowanie: „Bóg przemawia do swego ludu… Chrystus jest obecny w swoim słowie pośród swego ludu” (nr 33, por. Sacros. Conc. nr 33 i 7) ściśle mówiąc jest bez sensu, ponieważ obecność Boga w Jego słowie nie jest bezpośrednia, lecz zależna od aktu ducha ludzkiego i jego uwarunkowań, oraz ograniczona czasowo. Błąd ten nie pozostaje bez tragicznych konsekwencji: oznacza on stwierdzenie, a raczej podsunięcie myśli, że rzeczywista obecność jest zależna od użytku i znika razem z nim. ­
 14. Według Institutio generalis akcja sakramentalna urzeczywistnia się w chwili, gdy Jezus daje Apostołom „do spożycia” swe Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, nie zaś przez fakt konsekracji, i tym samym mistycznego oddzielenia Ciała od Krwi, co stanowi istotę eucharystycznej Ofiary (por. Mediator Dei, rozdz. 1, cz. II pt. Kult eucharystyczny).
 15. Słowa konsekracji, takie jakie widnieją w kontekście Novus Ordo, mogą być ważne na mocy intencji celebransa. Mogą jednak i nie być, ponieważ ich ważność nie wynika z mocy samej formuły sakramentalnej (ex vi verborum), lub ściślej ze znaczenia (modus significandi), jakie miały w dawnym mszale. Czy księża (już w niedalekiej przyszłości) pozbawieni tradycyjnej formacji, którzy zdadzą się na Novus Ordo, aby „czynić to co czyni Kościół”, będą zdolni ważnie konsekrować eucharystię? Można słusznie powątpiewać. ­
 16. Nie należy twierdzić, jak to czyni egzegeza protestancka, że wyrażenia te należą do tego samego kontekstu biblijnego. Kościół zawsze unikał zestawiania razem tych określeń właśnie po to, aby oddalić niebezpieczeństwo pomieszania odrębnych rzeczywistości, które wyrażają. ­
 17. Przeciw luteranom i kalwnistom, którzy twierdzą, że wszyscy chrześcijanie są kapłanami, a zatem wszyscy mogą celebrować ucztę Pańską, zob. A. Tanquerey Synopsis theologiae dogmatice t. III, Desclée 1930: „Wszyscy kapłani i tylko oni są drugorzędnymi szafarzami ofiary Mszy Św. we właściwym tego słowa znaczeniu. Pierwszorzędnym szafarzem jest Chrystus. Wierni zaś składają ofiarę, lecz nie sensu stricto, a jedynie za pośrednictwem kapłanów” (por. Sobór Trydencki, sesja XXII kan. 2).
 18. Odnotujmy niewyobrażalną i katastrofalną w skutkach nowość: szaty liturgiczne w Wielki Piątek są koloru czerwonego, a nie czarnego (nr 308b), jak gdyby chodziło o wspomnienie któregoś z męczenników, a nie o znak żałoby całego Kościoła po jego świętym Założycielu. ­
 19. O. Roguet do dominikanek z Betanii w Plesschenet.
 20. W niektórych tłumaczeniach Kanonu rzymskiego „locus refrigerii, lucis et pacis” (miejsce ochłody, światłości i pokoju) zostało oddane po prostu jako ‘stan’ (‘szczęśliwość, światłość, pokój’). Co powiedzieć na zniknięcie wszelkich wzmianek o Kościele Cierpiącym?
 21. Pośród tej prawdziwej gorączki pominięć i zaniedbań tylko jedno ubogacenie: wspomnienie grzechu zaniedbania w Confiteor… ­
 22. O. Lecuyer mówił na konferencji, na której zostało przedstawione Novus Ordo, jak czystej wody racjonalista, o możliwości zamiany w Mszy bez ludu „Dominus vobiscum” i „Orate, fratres” w „Dominus tecum” i „Ora, frater”, „aby (we Mszy) nie pozostało nic, co nie odpowiada prawdzie”.
 23. Zauważmy na marginesie, że księżom wolno przyjmować komunię pod dwiema postaciami podczas koncelebry, nawet jeśli odprawiają Mszę przedtem lub potem.
 24. Którą przedstawiano jako kanon Hipolita, mimo że zachował zeń co najwyżej pewien wydźwięk w słownictwie.
 25. „Gottendienst”, nr 9, 14 maj 1969 r.
 26. Przychodzą tu na myśl, by wspomnieć tylko liturgię bizantyjską:
  • nieskończenie długie, nalegające, powtarzane wielokrotnie modlitwy pokutne;
  • uroczyste ryty przywdziewania szat liturgicznych przez kapłana i diakona;
  • przygotowanie chleba i wina czyli proscomidia, które samo w sobie stanowi kompletny ryt;
  • nieustanne wezwania w modlitwach, a nawet w offertorium, Najświętszej Maryi Panny, świętych i chórów anielskich, których podczas procesji z Ewangelią kapłan przyzywa jako niewidzialnych współcelebransów, i z którymi utożsamia się w Cherubikonie;
  • ikonostas, który wyraźnie oddziela sanktuarium od świątyni, duchowieństwo od ludu;
  • zakryta przed wzrokiem wiernych konsekracja, oczywisty symbol Niepoznawalnego, do którego odnosi się liturgia;
  • postawa celebransa versus Deum, nigdy versus populum;
  • udzielanie komunii wyłącznie przez celebransa;
  • nieustanne i głębokie oznaki adoracji postaci Eucharystycznych;
  • zasadniczo kontemplacyjna postawa ludu.
  • wschodnia nawet w najmniej uroczystej formie trwa ponad godzinę oraz zawiera nieustannie powtarzane określenia w rodzaju: „straszliwa i niewysłowiona liturgia”, „straszliwe, niebiańskie i ożywiające tajemnice” itp., mówi sam za siebie. Zauważmy wreszcie, że w liturgii św. Jana Chryzostoma i św. Bazylego aspekt „uczty” i „wieczerzy” jest wyraźnie podporządkowany aspektowi ofiary, podobnie jak we Mszy Rzymskiej.
 27. Podczas XIII sesji, w dekrecie o Eucharystii, Sobór Trydencki wyraził intencję „wyrwania z korzeniami kąkolu bezecnych herezji i schizm, które «nieprzyjazny człowiek» (Mt 13, 25) zasiał w nauce dotyczącej wiary, korzystania i czci Najświętszej Eucharystii, którą zresztą Zbawiciel Nasz pozostawił Kościołowi, jako symbol jego jedności i miłości, pragnąc aby łączyła ona razem i jednoczyła wszystkich chrześcijan” (DS 1635, BF VII, 288).
 28. Powracanie duchem i sercem do źródeł świętej liturgii to rzecz mądra i godna pochwały, ponieważ studiowanie tej dyscypliny przez sięganie do jej początków przyczynia się do lepszego zrozumienia świąt oraz znaczenia używanych formuł liturgicznych i świętych ceremonii. Jednak nie jest rzeczą mądrą ni godną pochwały sprowadzenie za wszelką cenę wszystkiego do starożytności. I tak zboczyłby z dobrej drogi ten, kto chciałby na przykład przywrócić ołtarzowi pierwotny kształt stołu, znieść całkowicie kolor czarny szat liturgicznych, usunąć z kościołów obrazy i figury świętych, ukazywać Zbawiciela na Krzyżu w taki sposób, aby ciało nie nosiło śladów okrutnego cierpienia i ukrzyżowania (…). Ten sposób myślenia i działania ożywiłby ów przesadny i niezdrowy pociąg do przeszłości, któremu dał początek nielegalny synod w Pistoi, i odnowiłby liczne błędy znajdujące się u korzeni tego pseudo-synodu, które Kościół, czujny strażnik powierzonego mu przez Boskiego Założyciela «depozytu wiary», słusznie i prawnie odrzucił” (Mediator Dei, I, 5).
 29. Nie dajmy się zwieść twierdzeniu, że budowla Kościoła, która urosła wielka i majestatyczna na chwałę Bożą, jak Jego wspaniała świątynia, musi cofnąć się do swych pierwotnych, małych wymiarów, jak gdyby jedynie one były dobre i prawdziwe” (Paweł VI, Ecclesiam suam).
 30. Jakiś de facto schizmatycki ferment dzieli, rozszczepia i rozbija Kościół” (Paweł VI, homilia w Wielki Czwartek 1969).
 31. Także wśród nas istnieją «schizmy» i «rozdarcia», na które wskazuje pierwszy list św. Pawła do Koryntian, w przed chwilą odczytanym fragmencie” (Paweł VI, ibid.)
 32. Jak wszystkim wiadomo, Soboru Watykańskiego II wyrzekają się dziś nawet ci, którzy niegdyś chwalili się jego ojcostwem. Opuścili oni Sobór zdecydowani „wysadzić w powietrze” jego treść podczas wprowadzania w życie, mimo że Ojciec Święty ogłosił podczas zamknięcia Soboru, że nie wnosi on żadnych nowości. Niestety, Stolica Apostolska z trudnym do wyjaśnienia pośpiechem zezwoliła, a nawet zachęcała, za pośrednictwem Komisji ds. Wdrożenia Konstytucji o Liturgii (Consilium), wciąż rosnącą niewierność wobec dokumentów soborowych. Przejawia się ona, począwszy od spraw na pierwszy rzut oka czysto formalnych (łacina, śpiew gregoriański, zniesienie czcigodnych rytów, etc.), a skończywszy na rzeczach prawdziwie istotnych, których usankcjonowaniem jest Novus Ordo. Straszliwe konsekwencje, które staraliśmy się ukazać w niniejszym studium, znalazły oddźwięk – co jest o wiele bardziej katastrofalne ze względów psychologicznych – także w dziedzinie dyscypliny i kościelnego magisterium, podcinając szacunek i posłuszeństwo należne Stolicy Apostolskiej.

http://www.piusx.org.pl

Komentarzy 25 do “Krótka analiza krytyczna nowego Ordo Missæ”

 1. Maciejaszu said

  Zazdroszczę tym, którzy żyli kiedyś, przed Vaticanum II, i mogli CODZIENNIE uczęszczać na tą Mszę. Jakie to są łaski. Ależ Kościół upadł; biednym jest Nasz Pan, Jezus Chrystus, ileż z tego powodu cierpi…

 2. Sarthois said

  „mogli codziennie” ale czy uczeszczali? – roznie to bylo, ale na pewno nie zdawalismy sobie z tego sprawy, ze Kosciol – on sam – moze nam to odebrac. Bardziej obawialismy sie komunistow niz ludzi Kosciola.
  Ale jest juz wiele miejsc w wielu krajach zwlaszcza Europy i Ameryki, gdzie prawdziwe Msze sw sa dostepne codziennie.
  Smutne tylko jest to; ze na tych mszach w tygodniu mozna byc stolarzem by policzyc ludzi na palcach u rak. Co innego w niedziele.

 3. Tralala said

  Jednak wielu uczeszczalo !
  Dzisiaj nawet jezeli ktos ma prawdziwa Msze na podoredziu, tylko emeryci moga na nia chodzic. O 9 rano – za pozno, o 18:30, 19, za wczesnie.

 4. Sarthois said

  AD3.
  Albo ok 7.00 rano (FSSPX). Za to jest w niedziele o 17.00 – ludzi wzglednie sporo, bo to pomiedzy kawa a herbata, goscie obiadowi pojechali, a na apero dopiero przyjda, poza tym godzine postu eucharystycznego bez problemu w tym czasie mozna zachowac.

 5. Sarthois said

  Ale tak a propos watku… dziwne, ze modernisci nie maja nic do powiedzenia….???? nie trzeba niczego udowadniac…???

  Prorocze slowa odwaznych kardynalow:
  Dlatego też błagamy gorąco Waszą Świątobliwość – w chwili, gdy czystość Wiary i jedność Kościoła narażone są przez tak okrutne rozdarcia i rosnące niebezpieczeństwa, które codziennie znajdują odgłos w zasmuconych słowach Ojca nas wszystkich – abyś zechciał nie pozbawiać nas możliwości uciekania się do nieskazitelnego i obfitującego w łaski Mszału św. Piusa V, tak otwarcie sławionego przez Waszą Świątobliwość i tak głęboko ukochanego i otaczanego czcią przez cały świat katolicki.

  + Alfred kardynał Ottaviani
  + Antoni kardynał Bacci

 6. Teresa said

  FSSPX – Rzym : nie można podpisać zgody praktycznej bez zgody doktrynalnej. Argumenty.” przez Arsénius

  http://lefebvristes.forum-box.com/t834-Inondations-a-Lourdes.htm

 7. Teresa said

  http://lefebvristes.forum-box.com/t432-FSSPX-Rzym-nie-mozna-podpisac-zgody-praktycznej-bez-zgody-doktrynalnej-Argumenty-przez-Arsenius.htm

 8. Tralala said

  ad 7
  Stoi to wyraznie napisane w tekscie Deklaracji Kapituly Generalnej z 2006 r.
  Moze w archiwach portalu FSSPX jest jeszcze ta Deklaracja.

 9. Tralala said

  ad 7
  Deklaracja z 2006, po polsku jest tu:
  http://www.piusx.org.pl/komunikaty/117

  Jakzesz rozni sie od tej z 2012, ktorej calosci nie znalazlam po polsku, a omowiona jest tutaj:
  http://zniepokalana.blogspot.fr/2012/09/analiza-dwuznacznosci-w-deklaracji.html#uds-search-results

  Do dzis nie wiadomo czy jej 6 warunkow nadal sa podzielone na 3 sine qua non i na 3 „zyczeniowe”, czy tez cos pozmieniano, bo wypowiedzi na ten temat (ks. Pflûger i inni wazni) rozna sie miedzy soba.

 10. TS said

  Szanowny Panie Gajowy
  Jeżeli chce być Pan konsekwentny i przedstawiać prawdę i tylko prawdę, a nie półprawdę, lub g….o prawdę, jak dzielił to mason Tischner, to należało na początku, w Pana wstępie, zaznaczyć, że obaj kardynałowie: Ottaviani i Bacci wycofali się z tego co zawiera list do Papieża. Wygląda na to, że ta publikacja jest nadal sygnowana przez obu purpuratów i tym ten wątek wprowadza w błąd.
  Jeżeli chodzi o NOM, to mnie także wiele się nie podoba z tej reformy. Ale to co człowiek wytworzył (a nie Bóg), człowiek może zmieniać. I w tym obszarze nie mam zamiaru dyskutować. Oczywiście wszelkie zmiany powinny opierać się na nauce Chrystusa i doktrynach wiary. W tym całkowita zgoda.

  Prosiłbym o bliższe szczegóły tego wycofania się, bo o nim nie słyszałem.
  (Być może nie chcieli zostać ekskomunikowani?) – admin

 11. TS said

  O wycofaniu padło w Gajówce już wcześniej. Dlatego postawiłem taką tezę o liście. Ja też się wcześniej żaliłem i odesłał mnie Pan Gajowy do archiwum 🙂 Proszę sobie poszukać… Chyba J to podała?

  To znaczyło by, że zaczyna mnie zawodzić pamięć. Ale nawet ja nie potrafię wyszukać tej informacji.
  Zakładając, iż jest prawdziwa, i tak nic to zmienia. Nowa „msza” jaka jest, każdy widzi, a na jej temat powstało wiele książek i artykułów.
  Nb śp. biskup Kraszewski napisał kiedyś świetną krytykę sekty neokatechumenów – i też się z niej podobno „wycofał”.
  Admin.

 12. Tralala said

  ad 5
  ” Dlatego też błagamy gorąco Waszą Świątobliwość – w chwili, gdy czystość Wiary i jedność Kościoła narażone są przez tak okrutne rozdarcia i rosnące niebezpieczeństwa, które codziennie znajdują odgłos w zasmuconych słowach Ojca nas wszystkich …”

  http://docs9.chomikuj.pl/673413681,PL,0,0,Rzym.doc

 13. Tralala said

  ad 12 urwal sie ciag dalszy tekstu…
  w ktorym chcialam prosic o cos wiecej o tym ‚wycofaniu sie’.

 14. Marucha said

  Re 13:
  Ja też o tym nie słyszałem, albo zapomniałem. Możliwe zresztą, że to prawda – co i tak niewiele zmienia.

 15. Sarthois said

  AD10
  Ottaviani i Bacci wycofali się z tego co zawiera list do Papieża
  To jest zwykly canular- podpucha!!!!
  Nikt nie jest w stanie tego potwierdzic czegos co nie mialo miejsca.

  Zreszta, wystarczy sie zastanowic przez chwile nad tym absurdem:
  Pytanie proste:
  – komu zalezaloby najbardziej na jego opublikowaniu?
  – gdzie nalezaloby szukac dementi….?

 16. Marucha said

  Re 15:
  Wkipedia na pewno chętnie by zamieściła informację o zmianie poglądów kard. Ottavianiego i kard. Bacci, ale pisze jedynie to:

  W obliczu proponowanych po soborze watykańskim II zmian liturgicznych w 1969 wraz z kardynałem Antoniem Baccim i grupą rzymskich teologów napisał pracę Krótka analiza krytyczna Novus Ordo Missae. Autorzy książki wystosowali list do papieża Pawła VI wyrażający prośbę o zachowanie dotychczasowego rytu Mszy Świętej. Po reformie konklawe dokonanej przez Pawła VI 1 stycznia 1971 utracił czynne prawo wyborcze (miał już wówczas ukończone 80 lat).

  O Baccim:

  Jako jeden z wiodących ekspertów od łaciny, Bacci był przeciwnikiem wprowadzenia języków narodowych do mszy po Soborze watykańskim II. Był współautorem Krótkiej analizy krytycznej Novus Ordo Missae, listu skierowanego do papieża Pawła VI w 1969 roku.

  Informacje o wycofaniu się kardynałów ze swych poglądów wydają się pochodzić głównie z Gazety Wyborczej oraz quasikatolickiej Frondy.

  I może ciekawostka:

  Jeden z prasowych obserwatorów Soboru, o. Ralph Wiltgen SVD, relacjonuje następujące wydarzenie z okresu debaty o liturgii:

  „Dnia 30 października 1962, czyli dzień po swoich siedemdziesiątych drugich urodzinach, kard Ottaviani [prefekt Św. Oficjum] skierował do Soboru protest przeciwko, jego zdaniem, drastycznym zmianom, jakie mają być wprowadzone we Mszy św. (…) Mówiąc bez tekstu pisanego (z powodu bardzo słabego wzroku), kard. Ottaviani przekroczył wyznaczony limit dziesięciu minut dla każdego wystąpienia, co oczywiście nie uszło uwadze zebranych. Kard. Tisserant, Dziekan Prezydium Soboru, pokazał zegarek kard. Alfrinkowi, który przewodniczył posiedzeniu tego ranka. Gdy kard. Ottaviani przeciągnął swą mowę do piętnastu minut, kard. Alfrink użył dzwonka. Jednakże mówca był tak zaabsorbowany swym wystąpieniem, że nie zwrócił uwagi na sygnał – a może po prostu go zignorował. Wówczas na znak kard. Alfrinka obsługa techniczna wyłączyła mikrofon. Kard. Ottaviani sprawdził ten stan rzeczy, pukając palcem w urządzenie, po czym, wyraźnie zmieszany i upokorzony, wycofał się na swoje miejsce. Oto najpotężniejszy kardynał Kurii Rzymskiej został „wyciszony”, a zgromadzeni Ojcowie Soboru zaczęli bić brawo, rozbawieni sytuacją”.

  R.M.Wiltgen SVD, „Ren wpada do Tybru”, Poznań 2001, s. 31-32.
  http://www.traditia.fora.pl/ciekawe-ksiazki-i-multimedia,9/ren-wpada-do-tybru-o-ralph-m-wiltgen-svd,5273.html

 17. Sarthois said

  AD15.
  Pytanie proste:
  – komu zalezaloby najbardziej na jego opublikowaniu?
  – gdzie nalezaloby szukac dementi….?

  Alez…to nie tam!!! – w pismach takich jak Tygodnik Powszechny, francuski Golias…itp

  Tymczasem „Krotka analiza krytyczna…” zajmuje czolowe pozycje na aktualizowanych witrynach zwiazanych z Tradycja i wspolczesnie wydawanych ksiazkach o tej tematyce…. oczywiscie – nie w jezyku polskim….ktoz by sie narazal Polakom?

  Francuski tytul analizy ewentualnie do sprawdzenia na internecie jej popularnosci…???:
  Bref examen critique du nouvel Ordo Missae.
  Mysle ze nie trzeba bedzie tu udowadniac, czy na pewno to pisali kardynalowie Ottawiani i Bacci i czy na pewno nie odwolali tego co napisali????…. ale to sie okaze…? – wszak JPII naturalnie musial znac ich opinie i nie zareagowal. Ba! – zwolal komisje 9 kardynalow do zbadania czy Dokumenty SWII uniewazniaja stary mszal. Odpowiedz jak wiadomo, byla negatywna, a jednak ten stan utrzymal. MPED z 1988r niewiele zienil sytuacje starego mszalu. Dopiero BXVI odwolal to zaklamanie. Sprawy znane, ale mysle ze warto od czasu do czasu odswiezyc te klamstwa dotyczace losu starej liturgii podczas pontyfikatu JPII.

 18. TS said

  Do Pana Gajowego
  Troszkę Pan kręcisz, albo ma Pan poważne kłopoty z pamięcią. Ale tak poważnie, to nie dziwi mnie to. Tyle jest komentarzy, że trochę trudno obciążać wszystkimi pamięci.
  Wiem, że nie należy powtarzać poprzednich wpisów, ale zrobię wyjątek dla Pana, by nie musiał jeszcze dodatkowo zajmować się szukaniem w archiwum:

  aga powiedział/a
  2012-09-13 (czwartek) @ 11:19:19

  Kard. Ottaviani wycofał się z popierania “Analizy krytycznej”. Warto to wiedzieć. Wygląda na to, że ktoś wrobił go w ten tekst. Warto sobie przeczytać późniejszą “Notę doktrynalną”,

  którą poparł, a która punkt po punkcie obalała “Analizę krytyczną”. Sam Ottaviani autorów tejże “Analizy krytycznej” traktował jako tych, którzy wykorzystują trudności niektórych dusz po to, by jeszcze bardziej zwiększyć zamieszanie.

  “ceux qui se servent du trouble des âmes pour augmenter la confusion des esprits. ”

  http://www.sacrosanctum-concilium.org/textes/ex/1970/02_1970/02_1970.php

  A ciekawam kto to taki wrobił kardynała w to zamieszanie? Może pani Tralala nam podpowie?

  Tak więc kardynał Ottaviani jest raczej antyargumentem dla tych, którzy usilnie zwalczają nową Mszę.

  Nie pierwszy, który pod pewnymi naciskami wycofał się ze swych poglądów dla dobra “jedności”. Podobnie było z autorem świetnej analizy zjawiska “neokatechumenatu”. Zresztą nikt nie używa samego Ottavianiego jako argumentu – istnieje dużo więcej artykułów na temat Nowej Mszy – admin

  Myślę, że to małe przypomnienie nie sprowadzi na mnie znowu gromów?

  ————————-
  Panie TS, więc niech się Pan zdecyduje, czy gajowy „kręci”, czy ma „poważne kłopoty z pamięcią”, czy też może nie jest w ludzkiej mocy spamiętać ponad 7000 artykułów i ponad 180 000 komentarzy.
  Stosując metodę niektórych gajówkowiczów oczywiście mógłbym zacząć od podania w wątpliwość źródła tej informacji, albo zacząć „w pewnym sensie” czepiać się słówek.

  Zamiast tego powiem po prostu, że nowa „msza” została zaakceptowana przez większość hierarchii jako tzw. propozycja nie do odrzucenia. Zadecydowała demokracja. Podobnie, jak w przypadku homoseksualizmu większość swego czasu zdecydowała, iż jest on normalnością.

  Nie zmienia to w niczym mego (ani wielu innych) nastawienia do nowej „mszy” (ani do homoseksualizmu).

  Wydaje mi się, że zwolennicy nowusa powinni sięgać po argumenty natury teologicznej, ale – jak do tej pory – bardzo z tym słabo. „Tak ma być i już”.

  Admin.

 19. Sarthois said

  AD18.

  Warto sobie przeczytać późniejszą “Notę doktrynalną”,
  Czy moze Pan wskazac (bardzo prosze) o jaka „późniejszą “Notę doktrynalną” chodzi?

 20. Tralala said

  ad 18
  „A ciekawam kto to taki wrobił kardynała w to zamieszanie? Może pani Tralala nam podpowie?”
  Moze jasniej, prosze.
  Doprawdy, nie wiem o co TS chodzi, nie ja wrzucalam ten temat i tak jak inni, czekalam na wyjasnienie. Takie osobiste przytyki sa po prostu niesmaczne i niczego nie wnosza.

 21. Józef said

  Posłuszeństwo papieżowi jest warunkowe i ma dotyczyć wiary a nie herezji.
  Nauka Kościoła nigdy się nie dezaktualizuje, jak daliście sobie wmówić przez modernistycznych apostatów. Kościół jest święty i nieomylny, więc Msza Wszechczasów jest ważna do końca świata a wszyscy co temu przeszkadzają i przeszkadzali nie mogli do Niego należeć, czy być uważanym za świętych. Posoborowe duchowieństwo na czele z papieżami, dało powody by myśleć o nich jako odstępcach. Gdyby tych powodów nie było, ”lefebryzm” nie miałby najmniejszego sensu.

 22. Sarthois said

  Ad20
  Tez nie rozumiem w co kard Ottawiani (bo chyba o niego chodzi?) zostal wrobiony i co Pani miala z tym wspolnego?

  Widze tylko jedno: podrzucono tu kolejnego canulara, kolejna podpuche, jakoby Kard Ottawiani i Bacci mieli sie wycofac z tego co napisali o NOM do papieza Pawla VI – bo KAK adresowana byla przeciez do niego. Ale o tym ze to co napisali nie bylo zgodne z tym co mysla kard Ottawiani informuje pewnego opata z pewnego opactwa. A zatem klapa na calej linii. No i teraz dostanie sie gajowemu i gosiom gajowki!!!!!.

  Otoz, jak wspomnialem wyzej: kardynalowie wyjasniaja Papiezowi skad pochodza ich obawy o NOM i szczegolowo je argumentuja. Jesli nawet zalozyc ze sie pomylili…???? to w pierwszym rzedzie swoje w tym wzgledzie wyjasnienia skierowali by do adresata – czyli do PawlaVI.
  Fakt ze Kard Ottawiani aprobuje NOM w niczym nie zmienia faktu, ze nadal widzi i podtrzymuje to co napisal w KAKNOM wskazujac na bledy i zrobil to (wyrazil aprobate) na zasadzie posluszenstwa tak jak to uczynilo wielu hierarchow rowniez i polskich chociaz opozniajac wdrozenie reformy.

  Kard Ottawiani wyraza ulge jakiej doznal czytajac przemowienia Papieza (cf tekst ponizej). Nie mozna sie temu dziwic -kazdy by takiej ulgi doswiadczyl czytajac te przemowienia (z 17go i 26 listopada) – trzeba je przeczytac….! – tam sa zapewnienia papieza o tym, ze np lacina zostanie utrzymana i wiele innych… w kazdym razie dzisiejszy NOM i ten nakreslony wowczas przez Pawla VI to jakby dwa rozne NOMy.
  Wspomniana Nota doktrynalna (cf tekst ponizej) jest sprawa wewnetrzna Rycerstwa.

  A wiec oto w jaki sposob kard Ottawiani „wycofuje sie” z tego o czym pisal w KAKNM do Ojca Swietego ….? wg „przedmowcy” – kilka wpisow wyzej:

  Le cardinal Ottaviani et le nouvel « Ordo Missae »

  http://www.sacrosanctum-concilium.org/textes/dc/1970/342/342.php

  W naszym numerze z 1 marca 1970,str215 ; nota 1, zamiescilismy list w ktorym kardynalowie Ottawiani i Bacci przedlozyli Ojcu Swietemu swoj sprzeciw wobec nowem „Ordo Missae”.
  W po tej publikacji dotarla do nas tresc listu (tekst ponizej) z data 17 lutego adresowanego przez kard Ottawianiego do Dom Marie-Gerard Lafond, z opactwa Saint-Wandrille, z podziekowaniami za nadeslanie „Noty doktrynalnej dotyczacej nowego Ordo Missae” opublikowanej przez « Militia Sanctae Mariae, Ordre des chevaliers de Notre-Dame »:

  Dans notre numéro du 1er mars 1970, p. 215. note 1, nous avons publié la lettre par laquelle les cardinaux Ottaviani et Bacci exposaient au Saint-Père leurs objections contre le nouvel « Ordo Missae ». Par la suite est parvenue à notre connaissance la lettre ci-après qui avait été adressée, le 17 février précédent, par le cardinal Ottaviani à Dom Marie-Gérard Lafond, de l’abbaye de Saint-Wandrille, pour le remercier de l’envoi de la « Note doctrinale sur le nouvel Ordo Missae » publiée par la « Militia Sanctae Mariae, Ordre des chevaliers de Notre-Dame » (1):

  Rzym, 17 luty 1970

  Przewielebny Ojcze

  Twoj list z 28 stycznia i Note doktrynalna otrzymalem z data 29stycznia

  Gratuluje ci tej niezwyklej pracy ze wzgledu na jej obiektywizm i godnosc wyrazu co niestety nie zawsze mialo miejsce w tej polemice, w ktorej widzialo sie zwyklych chrzescijan jakze zranionych nowinkami wsrod tych, ktorzy poslugujac sie posianym w duszach niepokojem poglebiaja zamieszanie w umyslach.

  Ze swojej strony ubolewam nad tym, ze naduzyte zostalo moje imie w tym sensie, ze nie zyczylem sobie, aby opublikowany zostal moj list do Ojca Swietego – do czego nikogo nie upowaznilem.

  Czulem sie gleboko pocieszony czytajac przemowienia Ojca swietego nt kwestii zwiazanych z NOM, a szczegolnie, jego doprecyzowania w kwestiach doktrynalnych podczas Audiencji Publicznych z 19 i 26 listopada. Mysle, ze teraz nikt juz nie ma podstaw by sie oburzac.
  Pozostaje jeszcze do wykonania ostrozna i inteligentna katecheza aby ostatecznie usunac pewne uzasadnione usterki,ktore tekst moze generowac.
  I w tym duchu zycze waszej Nocie doktrynalnej i aktywnosci Milicji Maryi szerokiego sukcesu.

     Przewielebny Ojcze prosze przyjac wyrazy mojego glebokiego uznania wraz z blogoslawienstwem dla swoich wspolbraci i czlonkow Rycerstwa.

  A. Kard Ottawiani

  Na dzien dzisiejszy nie ma zadnych dokumentow z ktorych by wynikalo ze kardynalowie Ottawiani i Bacci nawiazywali do listu do papieza Pawla VI zawierajacego KAKNOM.
  Nie ma tez sladow dalszej korespondencji z papiezem w tym temacie.
  Aprobata NOM nie jest ani zaprzeczaniem ani przyznaniem sie do zamierzonego wydania falszywego swiadectwa o NOM.
  Nawet odprawianie mszy wg NOM przez kardynalow (gdyby to mialo miejsce…?) nie znaczy o wydanej wczesniej negatywnej opinii o NOM.
  To sa dwie niezalezne od siebie sprawy.

 23. Józef said

  Dogmat wiary o nieomylności papieza został przyporządkowany wierze katolickiej a nie posoborowej modernistycznej.
  Kiedy został zdefiniowany dogmat o nieomylności papieża?
  Odpowiem, że na Soborze Watykańskim w 1870 r, więc posłuszni posoborowym następcom sw Piotra, stosujcie się do wszystkich uchwał tego Soboru a nie jednego fragmentu, który odnosicie do posoborowej modernistycznej herezji tam potępionej nieomylnie.

 24. TS said

  No, trochę się Państwo zagalopowali.
  Zacytowałem Gajowemu dawniejszy wpis Agi i był on umieszczony w pewnym wątku z daty jak zamieszczona.
  Nie dotyczy on w całości obecnej dyskusji. A do Pani Tralala odnosił się we wrześniowym poście.
  Nie będę tłumaczył się za Panią Agę ze sformułowań, które zawiera. Trzeba patrzyć co się czyta!
  A Pan Panie Gajowy, niech jeszcze raz mój wstęp przeczyta. Wiem, że nie leżę Panu, ale sam w nim Pana tłumaczę z tego „niepamiętania”. Trochę Pan brzydko pogrywa. Nie zasłużyłem tutaj na to.
  Dzięki za moderację postów. Czuję się wyróżniony. Jest to trochę niezgodne z przedstawionymi warunkami cenzury. Ani nikomu nie ubliżyłem, ani nie głoszę wrednych poglądów, więc może mi Pan wytłumaczyć, co to spowodowało? To moje prześladowanie?

 25. Marucha said

  Re 24:
  A tak nawiasem mówiąc – co z Pańskimi pierdołami, TS, na temat rzekomego „odwołania swych poglądów” przez kard. Ottavianiego?
  Napisał Pan, iż jestem kłamcą lub sklerotykiem, skoro o tym nie wspomniałem.

  A teraz ma Pan jeszcze czelność uważać się za ofiarę? Że to JA brzydko pogrywam?

Sorry, the comment form is closed at this time.