Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Nasze miejsce w szeregu
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Kojak o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Bodzio o Czy człowiek faktycznie wykorz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

150 rocznica urodzin Feliksa Konecznego

Posted by Marucha w dniu 2012-11-03 (Sobota)

W dniu 1 listopada br. minęła 150 rocznica urodzin wybitnego polskiego historyka i historiozofa – prof. Feliksa Konecznego.

Jako wykładowcę historii Polski i Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, bardzo interesowały go cywilizacje świata.

Po przejściu na emeryturę w roku 1928, poświęcił się wyłącznie studiom nad nimi.   Owocem tej pracy było wypracowanie własnej, oryginalnej i logicznej analizy całości dziejów świata z podziałem na cywilizacje.

Według profesora Konecznego, cywilizacja, to metoda ustroju życia zbiorowego.

Koneczny wyodrębnił w dziejach świata 22 cywilizacje, jednak obecnie jest ich 9: arabska, bizantyńska, bramińska, chińska, łacińska, numidyjska, turańska, tybetańska i żydowska.

Obserwując historię poszczególnych cywilizacji zauważył pewne charakterystyczne prawidłowości:

– nikt nie może być cywilizowany na dwa sposoby,
– cywilizacje sąsiadujące ze sobą zwalczają się,
– przy równouprawnieniu cywilizacji zwycięża ta niższa, bo jest mniej wymagająca,
– mechaniczne mieszanki cywilizacyjne ulegają zniknięciu, bo są niespójne.

Koneczny wskazuje na czynniki, które różnicują cywilizacje. Są to: prawo, szczególnie majątkowe, spadkowe i rodzinne, pochodzenie źródła prawa, stosunek do etyki, stosunek do czasu.

Koneczny kategorycznie odrzuca tezę, że rasa jest wyznacznikiem cywilizacji. Twierdzi, że rasa to zagadnienie zoologii człowieka, a cywilizacja to sprawa ducha. Również religia nie wyznacza cywilizacji, oprócz cywilizacji sakralnych.

Koneczny twierdzi, że w Polsce panuje cywilizacja łacińska, ale jest ona napierana przez bizantyńską, turańską i żydowską.

Cywilizacja turańska została stworzona przez Mongołów. Jej podstawową cechą jest
organizacja wojskowa, stąd też np. więzi rodzinne są bardzo luźne. W tej cywilizacji nie ma prawa publicznego, lecz tylko prywatne, wywodzące się z rozkazów władcy. Państwo jest jego folwarkiem, a jego wola prawem. Społeczeństwo praw nie posiada. Wszelkie organizacje są sterowane odgórnie, a inicjatywa oddolna jest zwalczana, panuje maksymalny centralizm. Elementem jednoczącym jest wódz i osnuta wokół niego legenda. Gdy zabraknie wodza, nadchodzi okres smuty. Pojawienie się nowego, to powrót do normalności. Stosunek do religii w tej cywilizacji jest obojętny. Etyka nie obowiązuje władcy i nigdy nie jest on oceniany z tych pozycji.

Cywilizacja bizantyńska powstała jako przeciwieństwo dla rzymskiego zachodu. W Bizancjum cesarz sprawował władzę również nad religią. Władca dyktował poddanym jaka religia jest obowiązująca w myśl zasady – cuius regio, eius religio. W konsekwencji państwo znalazło się ponad etyką. Miało być przede wszystkim skuteczne, a niekoniecznie etyczne.

Gdy Krzyżacy nawracali mieczem, nasz Paweł Włodkowic walczył o prawa pogan, gdy w Niemczech szalały wojny religijne, w Polsce była tolerancja, gdy w Polsce król biskupobójca tracił koronę, cesarz niemiecki walczył z papieżem o prymat.
Poza tym bizantynizm nie cierpi różnorodności. Obowiązuje odgórne ujednolicenie form. Występuje powszechna gotowość do akceptacji nakazów państwowych. Rozkaz to rozkaz.

Cywilizacja żydowska jest jedną z najstarszych na świecie. Jest cywilizacją programowej odrębności, gdzie spoiwem jest świadomość specjalnej misji nadanej przez Boga, czyli wybraństwo. Misją tą było przygotowanie świata na przyjście Mesjasza, który wśród nich się narodził. Ich tragedią było to, że nie rozpoznali czasu swego nawiedzenia.

Pielęgnując swoją odrębność stworzyli cywilizację sakralną zbudowaną na literalnej wierności Prawu.
Dla nas prawo wynika z etyki, a nie etyka z prawa. Natomiast życie zgodne z literą prawa, ale niegodziwe, wywodzi się właśnie z faryzejskiego przywiązania do wierności przepisom, a nie etyce. W cywilizacji żydowskiej występuje ponadto sytuacyjność etyki na różne okazje, różna wobec swoich i obcych.

Cywilizacja łacińska wyrosła na bazie antycznego Rzymu, ukształtowana przez etykę Kościoła Rzymsko-Katolickiego. W tej cywilizacji jest żądanie etyki totalnej, we wszystkich dziedzinach życia prywatnego, zbiorowego oraz międzynarodowego. A więc i polityka nie jest wolna od etyki.

W cywilizacji łacińskiej etyka jest źródłem prawa, dzięki czemu następuje rozwój moralności. Mamy stale rosnące wymagania etyczne.

W cywilizacji łacińskiej jest dualizm prawny. Występuje równocześnie prawo prywatne i publiczne. Prawo prywatne funkcjonuje w rodzinach, cechach, stowarzyszeniach, spółdzielniach, partiach politycznych. Z drugiej strony prawo publiczne reguluje stosunki międzyludzkie, zapewniając bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

W cywilizacji łacińskiej obowiązuje monogamia, ponieważ tylko wtedy możliwa jest własność prywatna. Każdy związek małżeński, to powołanie do życia nowej jednostki gospodarczej. Obowiązuje tolerancja religijna i rozdział władzy cywilnej i duchowej.
Nie ma zaś tolerancji dla zła. Niedopuszczalny jest relatywizm etyczny.

Naród, to rodzina rodzin, związek duchowy, dobrowolny, ale naturalny. Rodzi obowiązki i wspólne prawa. Patriotyzm nie jest zagrożeniem dla sąsiednich narodów, tak jak miłość rodziny nie jest zagrożeniem dla sąsiadów.

W cywilizacji łacińskiej czas traktuje się jako dobro, które trzeba szanować i jak najlepiej wykorzystywać i zagospodarowywać. Istnieje więź narodowa poprzez pokolenia, historyzm, czyli wielka odpowiedzialność za przeszłość i przyszłość Ojczyzny.

Feliks Koneczny uważał cywilizację łacińską za najwyższą, ponieważ stawia najwyższe wymagania. Gdy się jej nie broni, wtedy zwyciężają cywilizacje inne, które są mniej wymagające.

Pamiętajmy o tym przesłaniu wielkiego Polaka prof. Feliksa Konecznego, szczególnie dzisiaj, kiedy współczesny świat próbuje globalnej organizacji na bazie łączenia wszystkich cywilizacji, bez fundamentu etycznego, co powoduje bardzo dziś widoczne, tragiczne skutki. „Nie można być, bowiem, cywilizowanym na dwa sposoby”. „Nie można mieć ojczyzny wszędzie i gdziekolwiek, toteż dla cywilizacji łacińskiej absurdem jest zrzeszenie ponadnarodowe a beznarodowe; tendencje takie godzą w samo istnienie cywilizacji łacińskiej”.

Dziś można dodać za Konecznym – tendencje takie godzą w samo istnienie Państwa polskiego, które wyrosło na gruncie cywilizacji łacińskiej i które wielokrotnie w swej historii jej broniło.

Pamiętajmy, że jesteśmy za Ojczyznę odpowiedzialni, zarówno przed tymi, którzy Polskę budowali, bronili, walczyli orężem i myślą, poświęcali się, oddawali życie, modlili się, jak i przed tymi, którzy przyjdą po nas.

Obyśmy zasłużyli na ich wdzięczne wspomnienie. [Bua ha ha ha ha! – admin]

http://www.lpr.pl/

Komentarzy 51 do “150 rocznica urodzin Feliksa Konecznego”

 1. Siggi said

  Z uwaga i nie kryje,ze z przyjemnoscia czytalem to wspomnienie o Profesorze.Znam kilka tekstow Profesora i warto do nich siegac.Uwagi,refleksje,wnioski jak najbardziej aktualne w Polsce i swiecie.
  Dodam od siebie,ze zmiany,a nawet planowa degeneracja pewnego modelu wychowania w rodzinie,edukacji historycznej,patriotycznej uwzgledniajaca wspolny interes narodowy spowodowaly powazne zachwianie w swiadomosci przecietnych ludzi w rozroznianiu dobra od zla w zyciu spolecznym,panstwowym.
  Wyjalawianie tej swiadomosci z tak fundamentalnych wartosci jak patriotyzm,przywiazanie i pielegnowanie tradycji ,budowanie wiezi spolecznych w grupach,wiekszych zbiorowosciach, w narodzie,dzialanie spoleczne na rzecz dobra ogolnego mniejszych czy wiekszych spolecznosci,regionow… Wrescie troska o piekno jezyka ojczystego,niezasmiecanie zapozyczeniami,wulgaryzmami itd.
  Ochrona calego dziedzictwa kulturowego,historycznego,czerpanie z nauk przeszlych pokolen,umacnianie organizacji panstwowej jako dobra ogolnego dla przyszlosci.
  Polska ma szczegolne potrzeby w tym wzgledzie ,glownie z powodu tragicznej historii ostatnich trzystu a moze wiecej lat.Praca na rzecz wysokiego poczucia panstwowosci,dobra Ojczyzny zaczyna sie od kolyski i szczegolnie wzmozona musi byc w okresie edukacyjnym Polakow.Trzy glowne ogniwa maja tu najwiecej do zdzialania;dom rodzinny,szkola,srodowisko.
  Niby niewinne haslo z Helsinek z 1975r po podpisaniu Deklaracji KBWE o wolnym przeplywie idei,ludzi ,kapitalu,zostalo opacznie zrozumiane w Polsce,co w ogolnym w przekonaniu wielu ludzi oznaczalo,ze;…co zachodnie to lepsze.Wystarczylo 15lat,zeby zdurniec i poddac sie temu,wyrzekajac sie wlasnego ,sporego dorobku.W Solidarnosci inaczej nie mowiono,tylko…mamy ruine po PRL i nadal wielu tak uwaza,choc nadal wiele jest do „sprzedania”po PRL-u.
  Czytanie prac prof.Konecznego bardzo pomaga byc refleksyjnym. Szczesc Boze!

 2. wi42 said

  Nie znam prac Konecznego. Ale nawet ten drobny szkic ma gleboka mysl i logike.
  Chcialbym, aby jego prace byly wprowadzone do programow szkolnych (marzenie scietej glowy).

 3. Wandaluzja said

  Cywilizacja łacińska jest judeo-chrześcijańską – jak mi tłumaczył Hrabia Kurowski dla trucia gojów spermą jerozolimską. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa Antysemickiego, zabraniu Żydom monopolu finansowego i odrzuceniu przez Wandalów TALIBIZMU Rzym sformułował oparty na rencie gruntowej i przywilejach seksualnych Feudalizm, który miał doprowadzić do uzależnienia od żydowskiego monopolu seksu klasy feudalnej i przez POPIERANIE GORSZEGO PRZECIW LEPSZEMU stopniowego podmieniania jej na spermą jerozolimską, co nazywa się Szlachtą Jerozolimską czyli masońską. W tym systemie został ODZYSKANY Żydowski Monopol Złota przez formułę, że ZŁOTO JEST WŁASNOŚCIĄ KRÓLA a Żydzi jego Niewolnikami Skarbu, co dało im administrację złotem i walorami skarbowymi, tak jak seksem.
  Podział Imperium Romanum na Zachód i Wschód był konsensusem żydowsko-greckim: Rzym Żydom a Aleksandria Trojańska zwana przez Greków Bizancjonem GREKOM. Z tej racji powstały 2 kodeksy handlowe: Świętego Jakuba warujący monopol finansowy Żydom, i Świętego Mikołaja zezwalający na działalność finansową chrześcijanom. Kodeksem Św. Mikołaja posługiwali się Templariusze, stąd ich kasacja, ale EKSPLODOWAŁ on dzięki przejęciu go od Prawdziców w Bydgoszczy czy Malborku przez Węgrów, którzy nadali go budowanej przez siebie Wenecji, skąd rozprzestrzenił się na Lombardię, Alpy i Nadrenię i przyszedł do nas JAKO prawo Magdeburskie. To była właśnie cywilizacja EUROPEJSKA.
  Do przyjęcia prawa Magdeburskiego naszą cywilizację można nazywać SARMACKĄ, której podstawą był Babski Monopol Złota. To UNIEMOŻLIWIAŁO bicie monety kruszcowej, gdyż BMZł rozciągano na wszelkie walory skarbowe, co złamali Prawdzice konwencją z Samanidami z Samarkandy na import srebrnej monety arabskiej, która już feministyczną być nie mogła. Ostateczny upadek u nas cywilizacji Sarmackiej to pacyfikacja przez Sieciecha Kruszwicy w r. 1096, która chciała rządzić Polska jak londyńska City Anglią.
  Teraz Prawo Sarmackie ma nowe znaczenie jako Antyteza renty deflacyjnej złota Tuska i Plichty, którą Żydogermania chciała i chce zaszlachtować USA, od czego zostały one ocalone narzuceniem przez Keynesa i Paderewskiego FASZYSTOWSKIEJ Nacjonalizacji Złota, którą zlikwidował totumfacki Bushów z Krakowa Ronald Reagan.

 4. pisze Pan „Cywilizacja łacińska jest judeo-chrześcijańską – jak mi tłumaczył Hrabia Kurowski”

  To obaj jesteście niemądrzy! Trzeba poczytać KONECZNEGO, nie słuchać jakiegoś przygłupa.
  Cywilizacja łacińska stoi w pozycji do cywilizacji żydowskiej, do wszystkich mieszanek. A zlepek judeo-chrześcijańska został wymyślony dla stanu a-cywilizacyjnego, który jest narzucany Europie światu.
  Czytać Konecznego, nie powtarzać idiotyzmów!

 5. wi42 said

  Re 4: M. D.

  Pan nie zna widocznie „Wandy iluzji”, macicielki na tym forum. Trzeba ja szerokim lukiem omijac – szkoda czasu nawet na czytanie, nie mowie o odpowiedzi.

 6. Marucha said

  Re 2:
  Dużo książek prof. Konecznego znajduje się na Chomikuj.pl
  Wyszukać je można wpisując w Google:
  Koneczny site:chomikuj.pl
  Np.
  http://chomikuj.pl/kochamausten/e-booki/Feliks+Koneczny

 7. Zdziwiony said

  Koneczny to wielki uczony i co ważne posiadający ogromną wiedzę historyczną szczególnie z zakresu Słowiańszczyzny Wschodniej (Ruś, Litwa , Moskwa) bez takiej wiedzy nie
  mogłby robić takich syntez i porównań cywilizacyjnych. Ale tez wróg piłsudczyzny za co został zdaje sie nawet czasowo usuniety ze stanowiska w Krakowie – wyjechal do Wilna chocby taka celna analiza – przeciez to mamy dokladnie dzisiaj i u nas i wielu innych krajach: „nasza państwowość totalna, wścibska, statystyczna, biurokratyczna, jest jakby kahałem na olbrzymią skalę. Zagłuszamy historyzm, a dajemy posłuch coraz cudaczniejszym wymysłom aprloryzmu i medytacyjnego. Całkiem po żydowsku zapatrujemy się na prawo, jako na jedyny regulator życia zbiorowego i wyłączną namiastkę sumienia. Paragrafiarstwo nas zżera, kruczkarstwo demoralizuje, a wyłączność kazulstyki wysusza umysłowość naszą. Do ciężkich niesprawiedliwości wiodą nasze kodeksy przez to, że wszystko chcą przewidzieć, a sędziego krępują nie dopuszczając do głosu słuszności i sumienia. W interpretacji prawa zapanowała metoda talmudyczna finezyjnego krętactwa i komentatorstwa bez granic. Prawo stało się doprawdy siecią pajęczą na drobne muchy, przez którą przebijają się jednak doskonale grube owady; najgorsze łotry rozbijają się bezkarnie „w zgodzie z ustawami” byle nakręcić do litery przepisu ! Z tym musi się zerwać. Jeżeli nie mamy utracić sam zmysł moralności. Albowiem „zasada” interpretacji prawa polega na dokładnym rozumieniu całości przepisów, ich pobudek i celów, a nie na cząstkowym i oderwanym od całości ich stosowaniu. Prawo jest zasadniczo syntezą, analiza ma tylko rolę pomocniczą; przepis należy interpretować stosownie do syntezy prawa (zdanie jednego z sędziów naszego Sądu Najwyższego, który, niestety, nie daje się nakłonić do pióra). Wszedłszy na opaczną pod tym względem drogę, staliśmy się podobni do żydów i w tym także, iż zatraciliśmy filozofię prawa. Jakżeż głęboko muszą reformy sięgać w tej dziedzinie (…) W naszym prawie publicznym, w naszych konstytucjach, pełno wstrętów turańskich, bizantyńskich i żydowskich. ….”

  Polecam i to

  Z NAUKI FELIKSA KONECZNEGO

  próba streszczenia jego nauki o cywilizacjach

  „Pomiędzy cywilizacjami nie ma syntez i być nie może” – F.Koneczny

  Poniższy tekst jest zasadniczo skrótem, z pewnymi zmianami i uzupełnieniami, jednego z rozdziałów książki Macieja Giertycha „Nie przemogą – antykościół, antypolonizm, masoneria” -tom 1- Wrocław 1995 – patrz źródło:

  OPOKA W KRAJU

  Wykorzystano również bezpośrednio niektóre sformułowania z prac samego F.Konecznego, których tytuły są zamieszczone u dołu strony, jak też fragmenty z przedmowy Jędrzeja Giertycha do prac Konecznego: „Cywilizacja żydowska” i „Cywilizacja bizantyńska” . Oczywiście nie sposób na tej stronie streścić wszystkich myśli i wątków poruszanych przez Feliksa Konecznego w jego pracach dotyczących nauki o cywilizacjach. Dlatego ci wszyscy, którzy chcą zrozumieć co i dlaczego działo się dotychczas w naszej historii , co dzieje się teraz w Polsce i na świecie, oraz przed jakimi zagrożeniami stoimy obecnie, winni koniecznie po te prace sięgnąć.
  Prof. Feliks Koneczny (1862-1949) , wybitny polski historyk i historiozof twierdził, że podstawowa walka jaka się toczy w dziejach świata to walka cywilizacyjna. Jest to walka duchowa

  całość tutaj

  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/koneczny/koneczny.html

 8. JerzyS said

  „W 1946 r. trybunał w Norymberdze skazywał zbrodniarzy ostatniej wojny
  wedle kodeksu natury, kodeksu nie pisanego, a jednak zarówno sędziom,
  jak i oskarżonym, jak i wszystkim świadkom tego trybunału ,
  który sądził na oczach całej ludzkości, nie przyszło do głowy, aby kwestionować słuszność wyroku”

  Mam pytanie, jak sądzicie, kto to napisał?
  W jakim mniej więcej okresie?
  Co można sądzić o tym człowieku?

  Jaka była jego kariera zawodowa?
  Jak się ma sądzenie według prawa natury, do sądzenia według prawa?

  Jakiej był narodowości i do jakiej cywilizacji należał?

 9. Ernest Treywasz said

  Warto chyba tu przypomnieć, gdzie prof. Koneczny lokował Rosję. Zgodnie z jego typologią Rosja reprezentuje cywilizację turańską, o czym Gajowy Marucha wie doskonale, ale ponieważ fakt ten niezbyt dobrze mu pasuje do do jego politycznych sympatii i wyobrażeń, skrzetnie go tu pomija 😉
  Pomimo to wielkie dzięki za wspomnienie wielkiego polskiego uczonego.

 10. Marucha said

  Re 9:
  Panie Erneście, a jaką cywilizację reprezentuje obecnie Polska? Moim zdaniem reprezentuje stan acywilizacyjny.
  Co się zaś tyczy Rosji, to współczesna Rosja cywilizacji turańskiej nie reprezentuje. Jeśli się Pan nie zgadza, to proszę wymienić jakieś główne cechy turańszczyzny w tym kraju.

 11. Wandaluzja said

  Ad. 9: Mam książkę: Adam Szelągowski, Wschód i Zachód w dziejach cywilizacyi. Lwów 1912; w której pisze, że Rosja NIE JEST cywilizacją turańską, gdzyż przyjęła po Tatarach srogość prawa BEZ TATARSKIEJ SPRAWIEDLIWOŚCI. Rosja jest państwem korupcyjnym, gdy u Tatarów korupcja była karana NAJSROŻEJ.
  To jest cywilizacja OPRYCZNA z haremów sułtańskich, bo Iwan Groźny by tak dobrych opryczników NIE SPŁODZIŁ.

 12. Ad/ 9

  Rosja to turańszczyzna. Jednak współpraca z nią nie oznacza od razu mieszania cywilizacyjnego Polski i Rosji. Współpraca, to nie mieszanie cywilizacji.

 13. Tomek-Kolejarz said

  Ad 10

  Rosja to konkretnie mieszanka cywilizacji turańskiej i bizantyjskiej. Z cech turańskich na pewno Rosję charakteryzuje podwójna etyka – inna dla swoich inna dla obcych. Szefem państwa w Rosji jest od wielu lat jeden i ten sam wódz – Włodzimierz Putin. Po upadku ZSRR wydawało się, że Rosja się rozleci, ale gdzie tam. Podboje, ale już niekoniecznie w drdze wojny bezpośredniej są z powrotem prowadzone – Rosja starannie i planowo odbudowuje swoją dawną strefę wpływów, czego tylko ślepiec nie mógłby dostrzec.

 14. Zerohero said

  Re 13

  Putin jest jedynie frontmanem zespołu, mirażem dla gawiedzi, „mocnym człowiekiem”. W USA jest to samo, tylko skuteczniej maskowane. W Europie Zachodniej również. Jedyna różnica jest taka, że Putin to najprawdopodbniej członek władz, a taki Obama to zwykły aktor, który nawet nie wie co się dzieje, zwykły cieć, którego można zdjąć majstrując w kilka dni „skandal” albo w ostateczności zastrzelić jak Lincolna albo Kennedyego.

  Podboje, ale już niekoniecznie w drdze wojny bezpośredniej są z powrotem prowadzone – Rosja starannie i planowo odbudowuje swoją dawną strefę wpływów, czego tylko ślepiec nie mógłby dostrzec.

  To czym się różni Rosja od USA, Niemiec, Francji, Chin, Japonii, Asyrii, Rzymu, Persji, Hellenizmu….? Niezależnie do klasyfikacji Konecznego każda zdrowa cywilizacja jest ekspansywna.

  A się Tomcio rozpędził…jak niejaki Wildstein, który czytelnikom Rzepy wciskał kit, że Europę trzeba ostrzec, bo Rosja to takie kuriozum, które wykorzytsuje ekonomię do budowy imperium. Nie wiem jakie wykształcenie mają fani Wildsteina, Tomcio i reszta rusofobów. Ja w każdym razie historię powszechną znam, instutucję petrodolara znam, o wojnie w Iraku słyszałem…i kitu sobie wcisnąć nie dam.

  ad rem

  A co do cywilizacji, to jak proponuję porównać taki detal – jak kierowcy samochodów traktują pieszych:

  – w Polsce
  – w Rosji
  – w Niemczech
  – we Francji
  – w USA

  Polska i Rosja bez dwóch zdań lądują w tej samej, ZŁEJ grupie. 🙂

 15. Ernest Treywasz said

  Ad10.
  Wydaje mi się, że skrótowy opis cywilizacji turańskiej, tak jak ją scharakteryzował prof. F. Koneczny, zawarty w tekście powyżej, w sposób niemal perfekcyjny pasuje do współczesnej Rosji. Jako pierwsza cecha wymieniona jest „organizacja wojskowa”, a Koneczny pisał nie tyle o typie ustroju, dla którego shiererchizowana struktura typu militarnego była wzorem, ile wręcz o prymacie wojskowych w państwie, i podporzadkowaniu aktywności całego państwa realizacji celów militarnych (jak u Tatarów).
  Jeśli spojrzymy na zabytki, które zostały nam z czasów carskich w Polsce, to trzeba wymienić linie kolejowe, dworce i składy kolejowe (podstawowa infrastruktura strategiczna XIXw.), koszary, forty, Cytadela (jestem z Warszawy). Spadek po Sokratesie Starynkiewiczu pomijam, bo to pod wieloma względami bardzo nietypowy Rosjanin, który w sercu każdego Warszawiaka zawsze zajmuje ważne miejsce ;).

  Wracając do cywilizacji turańskiej. Prof. Koneczny został przez piłsudczyków pozbawiony katedry uniwersyteckiej właśnie dlatego, że publicznie ocenił przewrót majowy jako recydywę wojskowych rządów typu turańskiego, rosyjskiej proweniencji.

  Wojskowy charakter współczesnej Rosji, z jej prymatem „siłowików”, ale i ogromnym, OFENZYWNYM potencjałem militarnym, bardzo w ostatniej dekadzie wzmocnionym, jest tym najbardziej niepokojacym – z polskiej perspektywy – „turańskim” aspektem współczesnej Rosji.

 16. JO said

  Turonszczyzna to nie Panstwo Rzadu Wojskowych, bo Katolickie Panstwo zagrozone moze byc pod Rzadami Wojska bo wymaga tego sytuacja, wlasciwie cale Sredniowiecze, to RZady Wojska w Polsce….

 17. JO said

  To . Jak mi sie wydaje cywilizacja ktora Uzywa sily I sila jest u wladzy. Cywilizacja Bizantyjska podporzadkowuje Religie Wladzy a Cywilizacja Katolicka Podporzadkowuje Zycie Prawdziw, Bogu.
  Cywilizacja Zydowska podporzadkowuje Wszystko Szatanowi I to ona jest Zrodlem cywilizacji zarowno Bizantyjskiej jak I innuch procz Katolickiej ….

  Niemcy swego czasu przejeli cywilizacje Obie a raczej TRZY a odrzucic I Katolicka…

 18. Marucha said

  Re 15:
  Turańszczyzna to, po pierwsze, cywilizacja żyjąca z rozboju.
  Po drugie sama w zasadzie nic nie tworzy, nie buduje.
  Najlepiej charakteryzują ją pojęcia: obóz-ruch-przestrzeń. Stąd też więzy rodzinne są w tej cywilizacji bardzo luźne.
  Społeczeństwo nie posiada żadnych praw i nie wolno mu się organizować – od tego jest państwo. Wszelkie organizacje są sterowane odgórnie, a wszelka inicjatywa oddolna jest zwalczana.
  Wszystkie sprawy to sprawy państwowe i nie ma takich, które obywatel mógłby on traktować jako wyłącznie jego własne. Cała własność to własność władcy i można być tylko dzierżawcą jakiejś części tej własności. Dzierżawa ta może być jednak w każdej chwili odwołana z woli władcy, który posiada prawo wywłaszczenia każdego, kiedy tylko chce.
  ….
  Nie wiem, która z tych cech pasuje Rosji. Rosjanie b. wiele tworzą, więzy rodzinne nie są luźne, społeczeństwo może się organizować itd.

  Natomiast można powiedzieć, iż takie USA w dużym stopniu żyje z rozboju. Ich potencjał militarny jest wielokrotnie większy, niż Rosji, która to, biorąc pod uwagę jej obszar, jest po prostu niedoinwestowana.

 19. Wandaluzja said

  Wymyślono w XIX wieku, że Rosja ma DWIE HISTORIE: Tajnej Policji i Kultury. Ja uzupełniłem to, że Rosja PRZEGRAŁA wojny napoleońskie, gdyż nie dała sobie narzucić Kodeksu Napoleona.
  Gdy polscy komuniści poprosili Stalina o anulowanie Kiodeksu Napoleona to zachnął się, bo bez Kodeksu Napoleona nie mógłby zlikwidować TERRORU.

 20. JO said

  Ad.18. Zadna

 21. Tomek-Kolejarz said

  Ad 14

  Cywilizacja niekoniecznie musi być ekspansywna w wojenny sposób. Może się rozszerzać na inne sposoby. Rosja nigdy nie roznosiła swojej cywilizacji w drodze innej niz podboje lub groźby.

  Nie jestem rusofobem tylko realistą. Rosji jako samej Rosji nie ma co się bać. Oni są za głupi nawet na to, żeby nas wszystkich skutecznie pozabijać. Najgorsze jest to, że w porównaniu z Rosją carską i dawnym ZSRR współczesna Post-Sowiecja jeszcze gorzej daje się wodzić Niemcom za nos. Zresztą carska Rosja dawała się nieźle prowadzić na prusackim postronku, ZSRR nie odbiegał wcale od tego, a współczesnie Rosja, a właściwie Post-Sowiecja jest tak zaślepiona myślą o odbudowie swojej imperialnej pozycji, że nawet nie dostrzega jak Niemcy ją w rogi robią, a zrobią jeszcze lepiej niż obecnie. Już von Clausewitz twierdził, że „z Rosją nie wolno walczyć, ale można ją skłonić do samobójstwa”, co Niemcy nie raz uczyniły. Zresztą kolega jako rusofil zapewne nie dostrzegł faktu, że stroną najgłośniej nawołującą do pojednania polsko-rosyjskiego były i są Niemcy.

  Rosja podobnie jak większość krajów świata ma nie do końca jawne, pozakonstytucyjne ośrodki rzeczywistej władzy, więc niczym nie różni się od USA. Zagadka dla kolegi, który chwali się, że tak dobrze zna się na polityce – co to są Rada Biznesu i Rada Polityki Zagranicznej? Zobaczymy co konkretnie kolega wie i czy warto dyskutować.

 22. Tomek-Kolejarz said

  Ad 14

  W uzupełnieniu postu 21 dodam, że z własnego doświadczenia mogę powiedzieć o ruchu drogowym w trzech krajach z wymienionych. Rosja wypada najgorzej. Chamstwo i buractwo, gorzej jest podobno tylko w Indiach i Chinach. Polska jak cię mogę, w każdym bądź razie w porównaniu z Rosją to u nas mamy Wersal. Niemcy wypadają dobrze, ale tam jest za dużo znaków, więc jest nieczytelnie. Najlepiej jeździ się w Czechach i tam też poziom kultury kierowców w tym wobec pieszych jest wg mnie najlepszy. O Francji i USA nie wypowiem się, gdyż tam nie byłem.

 23. Marucha said

  Re 21:
  Każde państwo ma za cel rozszerzanie swych terytoriów wpływu. Rosja nie jest tu wyjątkiem. Tylko że w obecnej sytuacji na świecie, mówić o jakichś „podbojach” Rosji (dysponującej zaledwie ułamkiem potencjału militarnego USA) jest niepoważne.
  Co takiego podbiła Rosja po 1992 roku? Ile baz wojskowych na obu półkulach posiada? Ile wojen poza granicami swego obszaru rozpoczęła? W ilu krajach wywołała „spontaniczne” rewolucje?

  Rosji jako samej Rosji nie ma co się bać. Oni są za głupi nawet na to, żeby nas wszystkich skutecznie pozabijać.
  Jeśli to nie jest, Panie Tomku, niczym nieuzasadniona pogarda dla kraju, który – w odróżnieniu od Polski – odbudowuje swą pozycję i szacunek na świecie, to czym to jest?

  Nie wiem, w jaki sposób Niemcy wodzą Rosję za nos i czym to się przejawia. Nie słyszałem też, żeby to Niemcy nawoływały do pojednania polsko-rosyjskiego. Nie leży to absolutnie w ich interesie.

  A te pytania o Radzie Biznesu etc. to do mnie?

 24. Tomek-Kolejarz said

  Ad 23

  Pytania do kolegi Zerohero, ale jeśli Pan chce, niech Pan spróbuje odpowiedzieć.

  Niech Pan nie udaje w ramach idealizowania Rosji, że nie zna Pan oczywistych faktów. W wieku XVIII od czasów Piotra I Rosja kontrolowała w ramach protektoratu 100% terytorium I RP. Ci durnie zgodzili się na rozbiory oddając Prusom najlepsze części Polski. W pewien sposób próbował to naprawić ś.p. car Aleksander wywalczając na Kongresie Wiedeńskim Królestwo Polskie, ale jego następcy przyczynili się do spieprzenia, jakże dobrej myśli ś.p. cara i zarazem króla polskiego.

  Carska Rosja upadła nie dlatego, że jak twierdzi się dosyć często na forum chcieli tego Żydzi (żałosne przyjęcie argumentów rzeczywistych kontrolerów bałaganu zwanego polityką światową), ale dlatego, iż Niemcy podesłały im Lenina z kupą forsy, aby wywołał rewolucję.

  Kto pierwszy kogoś wydymał w czerwcu 1941 roku – Stalin Hitlera, czy Hitler Stalina? Wcześniej kto podsycał wielką czystkę w wyniku której zginął min. Tuchaczewski marszałek ZSRR, który przewidział, że w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakują ZSRR siłami około 140 dywizji?

  Współcześnie jeszcze nie wiemy, co wykombinują Szkopki, ale wkrótce to się okaże. Ruscy są podjarani, bo dzięki wspólnemu projektowi Nord-Stream Niemcy dają im ekonomiczne podstawy odbudowy imperialnej pozycji Rosji. Ciekawe tylko kiedy i jak im te podstawy zniszczą, bo tylko głupi nie zauważy, że Niemcy same dążą do stworzenia unilateralnego imperium na wzór Rzymu czy współczesnego USA, a imperia nie lubią konkurencji.

  Zresztą po co ta mowa. Pan nie zauważa zdaje się, że już od dawna my nie mamy faktycznie nic do powiedzenia w naszych sprawach. Inni decydują za nas. Pan tylko odnoszę wrażenie, że nieco bezrefleksyjnie wypełnia plany Naszych Wrogów podsycając dyskusję, kto jest z nich gorszy . Wyjście jest zupełnie inne. Trzeba znaleźć rozwiązanie jak nasz naród ma przetrwać bez państwa i w odpowiedniej chwili odrodzić swoją państwowość. Ale nacjokratyzm to temat na zupełnie inną dyskusję.

 25. Ernest Treywasz said

  Re23.
  Panie Gajowy, Pan sie mało orientuje w sprawach wojskowych. To nie jest zarzut, tylko konstatacja. Zarzut polega na tym, ze pomimo swojej (dość powszechnej) ignorancji w tych sprawach, śmiało włącza się Pan do dyskusji. Po kolei.
  Pisze Pan:” dysponującej zaledwie ułamkiem potencjału militarnego USA ” – jedynie jeśli chodzi o flotę wojenną, a i to głównie w dziedzinie lotniskowców uderzeniowych, które pełnią dziś rolę XIX wiecznych kanonierek. Tam, gdzie chodzi o konfrontację z porównywalnym przeciwnikiem, czyli o liczbę i moc głowic bojowych, jakość, zasięg i precyzję działania nosicieli (triada nuklearna), stopień zaawansowania technicznego najnowocześniejszych systemów bojowych (rakietowych, radarowych, artyleryjskich itd.), Rosja jest wciąż supermocarstwem, które UTRZYMUJE parytet z USA. Potencjał militarny Rosji jest większa niz siły Chin, Francji i Wlk. Brytanii razem wzięte. Na niespełna 150 milionowy kraj, to raczej dużo.
  Ponadto w ciągu ostatnich 10 lat armia rosyjska – w swoim komponencie konwencjonalnym – przeszła prawdziwą rewolucję jakościową, zarówno pod względem wyszkolenia, jak i wyposażenia, przy czym wzorem dla nowej, półmilionowej, uzawodowionej już w 80% armii Putina jest armia amerykańska. Pensja podoficera tej armii przekracza 1800$, co w kraju, gdzie średnia pensja nie przekracza 500$, to naprawde dużo…

  Pisze Pan dalej:
  „Co takiego podbiła Rosja po 1992 roku? ”
  na razie tylko Abchazję i Płd. Osetję, ale apetyt rośnie w miare jedzenia. W czasie spotkania prezydentów Pereza z Miedwiediewem w Soczi, na wiosnę 2009, obaj panowie uzgodnili, ze za wybuch II WŚ odpowiadaja jedynie Niemcy. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby – poza słynnym (choć chyba nieudanym) „resetem” w stosunkach z USA, obaj panowie uzgodnili generalne „porządki” na Zakaukaziu. Jak podaje Wiki Leaks, Rosja wymieniła dane dotyczące dostarczonych systemów wojskowych do Iranu z Izraelem w zamian za dane dronów produkcji żydowskiej, dostarczonych do Gruzji, jeszcze PRZED wybuchem wojny.
  Jeśli zatem USA z żydami uderzą na Iran, los Azerbaidżanu i Gruzji jest przesądzony. Ta współczesna Rosja, z która wiąże Pan takie nadzieje Panie Gajowy, to wciąż stary, „dobry”, chory na wieczna bulimię zwiazek sowiecki…
  Oczywiście można argumentować, że Amerykanie robią to samo, w dodatku na większa skalę. Wart Pac pałaca a pałac Paca…

  ” Ile baz wojskowych na obu półkulach posiada?”
  Po upadku Związku Sowieckiego prawie wszystko utracili i teraz próbuja to z trudem odbudowywać (widziałem w rosyjskiej TV bartdzo ciekawy materiał propagandowy, pokazujacy budowe jednej z ich baz w Azji Środkowej – ta sama argumentacja co u Pana: „a Amerykanie to maja prawie wszędzie, i im wolno, to dlaczego nie nam?”
  Maja obecnie w Tadżykistanie, w Kirgistanie – po zrobieniu tam antyamerykańskiego przewrotu w kwietniu 2010 (tak tak! nie tylko Smoleńsk, dali wtedy ostro w tyłek Chińczykom w Xin-yangu, montując im tam ujgurskie zamieszki, po czym Chńczykom zaraz zmiękła…). Mają w Armenii i Syrii (dlatego tak wspierają Assada, może i sukinsyn, ale ich), nieformalnie w Wietnamie (Chiny i Syberia….).

  Rewolucje robili w fazie swojej mutacji sowieckiej, przez co utopili Afrykę i Azje we krwi. Teraz wspieraja skorumpowane, krwawe, podległe im reżimy w Azji Centralnej, żeby nie utracić tam resztki wpływów na rzecz Chin, choć żeby ich przywołać do porządku po przeprowadzeniu przez Chińczyków w trzy lata 7000km gazociągu do Turkmenistanu, musieli na wiosne 2010 zorganizować pare spektakularnych pokazów działania swojej „karzącej ręki”. Jeden z nich miał miejsce w Smoleńsku, inny w Kirgizji, kolejny w Xin-Yangu (to te, o których wiem).

  Ich turańska, stepowa mentalność jest silnie uwarunkowana geopolitycznie. To nie zarzut, tylko konstatacja. Potwierdza to jedynie wielkośc Konecznego jako uczonego, bowiem zaproponowany przezeń schemat interpretacyjny doskonale tłumaczy przeszłość i terazniejszość. Wolno przyjąć, że sprawdzi się też w przyszłości, chyba że papież sie wreszcie opamięta, i zrobi to, czego zażyczyła sobie NMP w Fatimie, ale na to sie chyba – niestety – nie zanosi…
  A szkoda! Niczego bym bardziej nie pragnął, niz przyjaznej Polsce, KATOLICKIEJ Rosji ;)))))

 26. JO said

  Ad. 24. Niemcy takie sa Niemcami I rzadza tam Niemcy jak PRL bis jest Polska w ktorej rzadza Polacy.

  Po co Ta Durna mowa?

 27. JO said

  Ad.25. A to juz calkowita fantazja…

 28. Zerohero said

  Charakterystyczna cecha mocarstwowej (agresywnej) propagandy wojennej to godzenie dwóch sprzeczności: pogardy dla przeciwnika jako niedorozwiniętego słabeusza i jednocześnie straszenie jego potencjałem oraz operatywnością. Próbka opinii jednej osoby, w jednym wątku, wydanych w przeciągu max 2 dni:

  Rosji jako samej Rosji nie ma co się bać. Oni są za głupi nawet na to, żeby nas wszystkich skutecznie pozabijać.

  Podboje, ale już niekoniecznie w drdze wojny bezpośredniej są z powrotem prowadzone – Rosja starannie i planowo odbudowuje swoją dawną strefę wpływów, czego tylko ślepiec nie mógłby dostrzec.

  Pan, Panie Tomku czyta tekst zanim wyśle, przemyśli go trochę? To przecież wygląda fatalnie nieszczerze, nie jak opinia, tylko prymitywna agitacja oddziałująca na emocje a nie rozum. Jeśli Pan nas nie szanuję, to niech Pan przynajmniej SIEBIE szanuje!

  Ja bym jeszcze zrozumiał krytykę Rosji, bo sam jestem krytyczny, ale co mam myśleć jak czytam takie rzeczy:

  Rosja to konkretnie mieszanka cywilizacji turańskiej i bizantyjskiej. Z cech turańskich na pewno Rosję charakteryzuje podwójna etyka – inna dla swoich inna dla obcych.

  ?

  A jaką etykę przejawiali kolonizatorzy wobec Indian? Czemu Anglicy jeszcze w XIX wieku łapali Irlanczyków i Murzynów jako niewolników? Mogli przecież łapać swoich. Jak Francuzi rządzili w Algierii w XIX wieku? Jaki był Rzym Cezarów? Czemu Amerykanie nie zbomardują po prostu kwartału miasta gdzie mieszka diler narkotykowy? W Iraku jak im coś nie pasowało to tak robili. Czemu tak nie robią u siebie? Nawet antywojenny Ron Paul nie śmie w swoich wystąpieniach mówić o zabijaniu ludzi za granicą, on zawsze odwołuje się do odpowiedzialności za śmierć „naszych synów, żołnierzy” – po prostu wie, że litowanie się nad Irakijczykami wywoła w USA salwy śmiechu.

  Pan to przecież musi wiedzieć, tak głupi Pan nie może być. Skąd ta wybiórczość?

 29. Marucha said

  Re 24:
  Pisze Pan:
  Carska Rosja upadła nie dlatego, że jak twierdzi się dosyć często na forum chcieli tego Żydzi (żałosne przyjęcie argumentów rzeczywistych kontrolerów bałaganu zwanego polityką światową), ale dlatego, iż Niemcy podesłały im Lenina z kupą forsy, aby wywołał rewolucję.

  Zarówno upadek Rosji (i powstanie Bolszewii), jak i upadek innych chrześcijańskich monarchii w Europie były wywołane i przeprowadzone przez żydomasonerię, z wybitnym udziałem żydowskich banków. Lenin, Żyd, był jednym z wykonawców planu. I tyle w temacie.
  Interesy Niemiec i Żydów są ze sobą splecione i niekiedy wręcz niemożliwe od oddzielenia.

  Pan nie zauważa zdaje się, że już od dawna my nie mamy faktycznie nic do powiedzenia w naszych sprawach. Inni decydują za nas.

  Zdziwi się Pan zapewne, ale piszę właśnie o tym od początku istnienia gajówki

  Re 25:
  Życzyłbym sobie, aby te przesadne opinie o potencjale Rosji były prawdziwe. Niestety, nie są. Rosja wydaje na zbrojenia mniej więcej 10% tego co USA, o czym przypomniał nam p. Zerohero. Nie wiem, jak Pan, ale ja z tego mogę wyciągnąć tylko jeden wniosek.

  Zresztą, zaraz potem, twierdzi Pan, iż Rosja jest słaba, że to stary, chory na bulimię (?) Związek Radziecki. No i jak tu z Panem poważnie rozmawiać?

  Przykład z „podbiciem” Abchazji i Osetii jest rozbrajający. Niech Pan jeszcze doda, że Rosja napadła na Gruzję.

  USA posiada (nikt tego nie jest w stanie policzyć dokładnie) około 1000 baz wojskowych poza granicami swego kraju. Ile ma Rosja, Panie znawco spraw wojskowych? Kilka? Kilkanaście? I to przede wszystkim w dawnych republikach ZSRR.
  Pan robi wiele hałasu z faktu, że Rosja gdzieś buduje bazę – a raczy nie dostrzegać TYSIĄCA baz amerykańskich.
  Pana zdaniem, najwidoczniej, Rosja ma się bezczynnie przyglądać, jak jest otaczana przez amerykańskie instalacje wojskowe, jak prowokowane są zamieszki na jej obrzeżach, jak podsyca się „ruch oporu” w Czeczenii, próbuje zdestabilizować sytuację wewnętrzną różnymi protestami „demokratycznej opozycji” itd.
  To się nazywa, panie drogi, stosowanie podwójnej miary. Niezależnie od tego, jakich tricków syntaktycznych będzie Pan używał.

  Powtórzę poza tym pytania, na które Pan nie dał odpowiedzi:
  – Ile wojen wywołała Rosja po 1992 roku?
  – Na ile państw napadła pod hasłami szerzenia demokracji?
  – Ilu przywódców suwerennych państw zabiła „z woli ludu”?
  – Ile spontanicznych rewolucji wywołała?
  – Ile kryzysów światowych wywołały banki rosyjskie?

  Co do turańskiej mentalności, to być może jest jej w Rosji, z powodów historycznych, nieco więcej, niż w Polsce. Zresztą w Polsce nie ma już, praktycznie, ŻADNEJ cywilizacji, jest stan acywilizacyjny. Natomiast twierdzić, iż w Rosji PANUJE cywilizacja turańska, jest po prostu zwykłym nadużyciem autorytetu prof. Konecznego, który wielokrotnie podkreślał, iż stan cywilizacyjny nie jest czymś danym raz na zawsze.

  A szkoda! Niczego bym bardziej nie pragnął, niz przyjaznej Polsce, KATOLICKIEJ Rosji

  Najlepszą drogą do tego jest szczucie na Rosję, głośne okrzyki radości z każdego jej niepowodzenia (niech to będzie bodaj wypadek na szosie), dopuszczanie do głosów nieobliczalnych wariatów bredzących, iż z Rosjanami nie wolno rozmawiać, lecz trzeba do nich strzelać, pieprzenie w bambus o „naganie Putina” – a przede wszystkim załamywanie rąk nad rosyjskim militaryzmem przy jednoczesnym ignorowaniu po tysiąckroć gorszego militaryzmu żydo-amerykańskiego.

 30. Marucha said

  Re 24:
  Panie Tomku… panie Tomku…

  W wieku XVIII od czasów Piotra I Rosja kontrolowała w ramach protektoratu 100% terytorium I RP. Ci durnie zgodzili się na rozbiory oddając Prusom najlepsze części Polski. W pewien sposób próbował to naprawić ś.p. car Aleksander wywalczając na Kongresie Wiedeńskim Królestwo Polskie, ale jego następcy przyczynili się do spieprzenia, jakże dobrej myśli ś.p. cara i zarazem króla polskiego.

  Słusznie Pan chwali cara Aleksandra.
  Ale to nie jego następcy spieprzyli sprawę – lecz europejska masoneria, która podburzyła jak zwykle naiwnych i głupich Polaków do powstań, które odebrały nam, jedno po drugim, stosunkowo dużą autonomię, jakie miało Królestwo Polskie. Autonomię o niebo większą, niż ma dziś Judeopolonia w Unii Jewropejskiej.

 31. Zerohero said

  Re 25

  W sprawach wojskowych mija się Pan z prawdą.

  Ameryka i Zachód Rosji uciekają. Genetyka (to będzie w wojsku), nanotechnologia, procesory, optyka. To czuje nawet cywil. Jeśli Rosja się nie pozbiera, to za 30 lat będzie zdeklasowana. To nie jest niezależne mocarstwo choćby z racji tego, że nie jest w stanie zbudować własnego superkomputera. Chiny już mogą (lepszy na procesorach z USA, słabszy w 100% własny).

  Armia?

  Samoloty bezzałogowe. Rosja w tyle, kupuje licencje od Izraela.
  Okręty. Kupuje licencje od Francji.
  Transportery – nawet nasze Rosomaki są lepsze, znowu import + licnecja.
  Czołgi. Abrams, Leopard – biją czołgi rosyjskie na głowę.
  Samoloty? F22 lata od lat, jego odpowiednik – PAK FA dopiero prototypy i to finansowane wspólnie z Indiami i Brazylią, bo Rosja sama nie dałaby rady. SU 35 – świetny samolot. Teraz proszę łaskawie porównać liczbę SU 35 z liczbą samolotów samej Polski i Finlandii.

  Jedyne co mi się podoba, to systemy plot. Oczywiście Rosja niewiele ich zamawia, a średnia wieku konstruktorów doszła do 60-tki. Będzie następca S400? Generalnie uzbrojenie Rosji jest wystarczające do pokrzyżowania planów największej potędzie, ale jest na tyle słabe, że nie pozwala na szarogęszenie.

  Nowinki?

  W USA powstają działa elektromagnetyczne i laserowe. W Rosji nie bardzo. USA ma miniaturowy prom kosmiczny, Rosja – nie bardzo.

  Atak nuklearny?

  To USA pozwala sobie na budowę tarczy. Rosja jest na taki system za biedna, więc jedyne co robi, to poprawia sprawność penetracyjną swoich pocisków. Nie wiem jak jest teraz z wielkimi radarami, ale po rozpadzie ZSRR Rosja była ślepa i głucha, bo jej czujki zostały w krajach, które przeszły do NATO albo się usamodzielniły.

  Potencjał militarny Rosji jest większa niz siły Chin, Francji i Wlk. Brytanii razem wzięte. Na niespełna 150 milionowy kraj, to raczej dużo.</i?

  To tylko atomowy i tylko dlatego, że jako spuścizna po ZSRR. Potencjał konwencjonalny jest wielokrotnie słabszy. Sam potencjał atomowy nie będzie utrzymywany w nieskońcozność, bo sprzęt ma ograniczony czas przydatności. Poza tym z Chińcyzkami to nie wiadomo, bo nie obowiązują ich traktaty. Nie wiemy ile nastukali w tajemnicy.

  Wydatki zbrojeniowe mówią jasno. USA 700mld$, Chiny 120, Rosja 70, typowy duży kraj europejski 20-70. Polska – 10.

  “Co takiego podbiła Rosja po 1992 roku? ”
  na razie tylko Abchazję i Płd. Osetję, ale apetyt rośnie w miare jedzenia. W czasie spotkania…

  Dobra, dobra. Nie mówimy o apetytach, tylko o stanie faktycznym. Ja mam apetyt na zostanie Władcą Galaktyki a piszę komentarze u Gajowego. Prawda jest taka, że „zachód” eksploatuje Europę Wschodnią, ma znaczną część Ameryki Południowej, Afryki, a zbrojnie uderzał na: Serbię, Libię, Syrię, Irak, Afganistan. Proszę sobie porównać ofiary, zyski/straty, powierzchnię itd. z tą Abchazją i Osetią. Na razie porównanie wychodzi ŚMIESZNIE i ŻENUJĄCO. Zachodni obrońcy pokoju z którymi identyfikują się nasi rusofobowie mają dokonania TYSIĄCE razy większe niż Rosja. Taki jest fakt.

  Jak mowa o Afryce, to w kontekście walki USA z Chinami. Rosjan tam ani widu ani słuchu.

  los Azerbaidżanu i Gruzji jest przesądzony

  Azerbejdzan grozi atakiem na Armenię. Myślę, że Gajowy jako chrześcijanin tylko się ucieszy, że Rosja obroni Ormian tak jak z resztą obroniła Osetyńców i stara się bronić (vetem w ONZ) chrześcijan w Syrii. Gdyby Rosja miała w Europie więcej do powiedzenia, to nie zabranoby Serbom ziemi pod islamistyczne Kosowo. No sorry, ale to tak po prostu wygląda.

  PIS i okolice trzyma z Al Kaidą mordującą chrześcijan w Kosowie, w Aleppo i Bagdadzie. Łyso wam, więc opluwacie Rosję za jej rzekome imperializmy.

 32. Zerohero said

  Co co Żydów i Rosji.

  Wcześniej Trocki podróżował przecież z rodziną przez Europę, opłacił miejsce w wygodnej celi podczas swojego aresztu w Hiszpanii, a potem podróż do USA. W czasie swojego pobytu w Nowym Jorku zajmował wraz z rodziną wspaniały apartament, opłacony na trzy miesiące z góry, z telefonem i lodówką (wtedy niezwykłą rzadkością) i jeździł po mieście limuzyną z własnym szoferem, a w marcu 1917 roku wywiózł z USA 10 000 dolarów w złocie „kieszonkowego”([1] str. 23).

  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom1.html

  Lenin i Niemcy – to prawda, ale najdalej idąca prawda na jaką pozwala polit poprawność. Sedno sprawy leży gdzie indziej.

  Pod powyższym linkiem tego nie ma, ale wielokrotnie spotykałem informację, że Japonia przez 1905 była solidnie dokredytowana w USA.

 33. Zerohero said

  Wkrótce jednak na skutek interwencji Departamentu Stanu USA ([1] str. 34) i innych nacisków, Kanadyjczycy byli zmuszeni puścić Trockiego wolno, dzięki czemu mógł on bez przeszkód kontynuować swoją dalszą podróż do Rosji. Miał w tym też spory udział najbliższy doradca Białego Domu, pułkownik Mandel House (Mendel-Hans), Żyd, mason i iluminat oraz „szara eminencja” prezydenta USA W.Wilsona ([6] str. 161). Wielką kampanię na rzecz uwolnienia Trockiego prowadził także Robert M.Coulter, liberał i mason w jednej osobie, będący od roku 1897 ministrem poczty kanadyjskiej ([1] str. 31).

  No i tak jest teraz. Jak ktoś jedzie po Rosji i jeszcze wmawia jej bolszewizm, to przeważnie lubi Amerykę (albo udaje neutralność), a w Ameryce to całe komunistycnze G obmyślano.

  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/centrum/centrum.html

 34. JO said

  Ad.31. Brawo Panie Zerohero

 35. Ernest Treywasz said

  @Gajowy Marucha
  „Bulimia” Rosji nie jest zródłem jej słabości, tylko problemem dla jej sąsiadów, przede wszystkim dla Ukrainy – jedynej udanej Unii Cerkwi Prawosławnej z Kościołem katolickim. Wiem że to banderowcy, ale jednak katolicy, a nie zatwardziali schizmatycy.
  Przy okazji, znalazłem ciekawą opinie ciekawego człowieka w ciekwym zródle, Patriarchy Cyryla, na temat relacji z Polską, z okazji 400-lecia zakończenia smuty (coś prof.Koneczny o tym wspominał, przpraszam że znów nadużywam Jego autorytetu). Patriarcha wspomina tam o krzywdach, jakich Rosjanie rzekomo doznawali od Polaków w XX wieku (to chyba chodzi o nasze „ludobójstwo” na jeńcach sowieckich – ostatnio doszli juz do 60 tysięcy, a pomysleć ze haggade przypisuje się jedynie żydom…). Jako największe osiągniecie sugeruje tam uniknięcie zespolenia Cerkwii Moskiewskiej z Kościołem katolickim, co im właśnie za sprawą Polaków 400 lat temu groziło (jak Pan bedzie dla nich bardziej miły, i wszystkich wokół do takiej postawy przekona, to na pewno zmienią zdanie 😉 ).
  Generalnie Cyryl sugeruje, ze co było-minęło, teraz mamy się jednać, co z grubsza odpowiada linii Kremla, co też skadinąd nie dziwi (bizantyński cezaropapizm w rozkwicie).
  I jeszcze żródło: GW!
  http://wyborcza.pl/1,127462,12789438,Matka_Boska_Kazanska_razem_z_Matka_Boska_Czestochowska.html
  Jak to trafnie określił S. Michalkiewicz, „madrość etapu” dyktuje im „pansłowiański realismuss w Parszawie”. Rozumiem że Pan nie z tej „parafii”, ale ekstrema się dotykają, jak mawiają wymowni Francuzi 😉

  @Zerohero
  Obama zamknął DEFINITYWNIE linie produkcji Raptora, po wypuszczeniu 225 sztuk, a produkcja Suchoja T-50 włśnie sie rozkręca. Nb, chiński „stealth” J-20 lata na rosyjskich silnikach. Opinie rosyjskich ekspertów na temat T-90 vs. Abrams znacznie odbiegaja od Pańskich. W środkach przenoszenia (Topol), do zachwiania strategicznej równowagi daleko, a interceptory GBM nie odróżniają w kosmosie głowic od atrap, bo to niemożliwe, więc na razie przynajmniej tarcza nie znosi MAD (Rosja, choć skrewiła Buławy, ma wciąż skuteczne gotowe do startu Siniewy, z wystarczajaca liczba nosicieli). To ze kupują od żydów drony, dowodzi tylko ich politycznej elastyczności,

  dygresja
  Z mojego punktu widzenia wschodni schizmatycy nienawidzą Kościoła katolickiego w sposób nieco podobny do żydów, bo choć jednym i drugim do Koscioła teoretycznie jest bliżej niz jakimś buddystom czy animistom (ostatecznie z grubsza wiedzą o co w Dobrej Nowinie chodzi, zwłaszcza prawosławni), to konwersja do Kościoła wymagała by od nich rezygnacji z etnicznego ekskluzywizmu, a tu diabelska pycha stoi na przeszkodzie. Dlatego też tak nienawidza Polaków, bo jesteśmy narodem katolickim, i samym swoim istnieniem dowodzimy im, że sa w zasadniczym, egzystencjalnym błędzie. Próby „zaprzyjazniania się” ze schizmatykami wschodnimi sa niczym innym, niz te same podejmowane wobec tzw (za SV-2) „starszych braci w wierze”. Równie naiwne, co daremne, i co ważniejsze, wypływajace z tych samych, posoborowych błędów. O tym jak Kreml rozegrał Jana XXIII przed i na soborze, dość wyczerpująco pisał S.Cenckiewicz. A moskiewską cerkwią dowodzą nadal ci sami funkcjonariusze, z tego samego wydziału na Łubiance.

  ad rem.
  W tej chwili to USA przez Irak i Afganistan dostały zadyszki, takiej samej jak sowiety w połowie 80-tych (też przez Afganistan zresztą). Dlatego modernizacja rosyjskich sił konwencjonalnych (starych, poczciwych MiG-29 i Su-27 jest nadal w jednostkach blisko 2000, a po przezbrojeniu w radar Żuk-M i nowe rakiety, wygrywają w cuglach z F-35), a zwłaszcza ich koncentracja w Północnym Okregu Wojskowym (dawny Leningradzki), to bardzo złe dla nas wieści. Chińczyków na razie Rosja – w sensie militarnym – jeszcze się nie obawia, nad Ussuri poważnych sił nie ma. Najwyrazniej Rosja przygotowuje się do ostrej militarnej rozgrywki W EUROPIE!!!.
  Akwizycje zydowskiej awioniki, oraz francuskich systemów łacznosci i zarządzania pola walka (dlatego kupili Mistrale, a Sarkozy, złamas, wbrew swoim kłamstwom, sprzedał im wszystko, zatem pod wzgledem technicznym są już w NATO) powoduje, że Rosja staje się militarnie z roku na rok coraz grozniejsza, i wprost proporcjonalnie do swojego potencjału militarnego, politycznie „asertywna”.
  Rosyjski plan już po kryzysowych redukcjach nadal przewiduje wydanie na proces modernizacji armii do 2020 ponad 700 mld $, i z tego co widać do tej pory, jest on bardzo konsekwentnie wcielany w życie. Rosja z pewnością nie wydaje takiej kasy po to, by sobie organizowac parady.

  Jeśli w pierwszej części dramatu na scenie pojawia się pistolet, najpózniej w ostatniej musi wystrzelić.

 36. Ernest Treywasz said

  @Zerohero
  „Proszę sobie porównać ofiary, zyski/straty, powierzchnię itd. z tą Abchazją i Osetią. Na razie porównanie wychodzi ŚMIESZNIE i ŻENUJĄCO. Zachodni obrońcy pokoju z którymi identyfikują się nasi rusofobowie mają dokonania TYSIĄCE razy większe niż Rosja. Taki jest fakt.”

  Najwiekszy morderca w dziejach (w sensie ilościowym), Mao-Dze-Dong, wygrał batalie o Chiny z gen.Czang-Kai-Szek korzystając z sowieckiego wsparcia militarnego. Wysyp rozmaitych „wyzwolicieli” w Afryce, sponsorowanych i zbrojonych przez sowiety w latach 60-tych (oczywiście jak twierdzili bezinteresownie, chodziło przecież o „wolność), doprowadził Afryke do tego, czym jest dziś – przez wylanie morza krwi, przy okazji.
  Nie ma żadnego podbitego przez Kreml kraju, który by na tym dobrze wyszedł (w odróżnieniu od Japonii, Korei Płd. i Zachodnich Niemiec, podbitych przez USA).
  Co do ludobójstwa, w wykonaniu współczesnej Rosji, to wystarczy to, co robiła w Czeczenii (od 80 do 150 tysiecy zabitych, głównie cywilów, masowe gwałty, „zniknięcia” „obozy filtracyjne” itd.). Czeczenia nie jest kolebką rosyjskiej państwowości, jak Kosowo dla Serbii, tylko terytorium które Rosja ostatecznie podbiła, zresztą w tym samym czasie co Polskę. „Prawa” Rosji do Czeczenii są z grubsza podobne do jej „praw” do Polski, podobnie zreszta uzasadniane, nawet na tym forum, pod tym postem:
  „Każde państwo ma za cel rozszerzanie swych terytoriów wpływu. Rosja nie jest tu wyjątkiem”

  Jeśli zatem coś tu jest ŚMIESZNE I ŻENUJĄCE, to raczej Pańskie porównania, nie moje. Bardzo zastanawiający jest fenomen panujacej tu „katolickiej” rusofilli, i bardzo z mojego punktu widzenia podobny – w genezie i skutkach – do „katolickiej” żydofilii, o czym juz pisałem.
  To poniekąd ludzkie i zrozumiałe, że serce nie sługa, ale są (a przynajmniej powinny być) jakies granice, zwłaszcza dla kogoś, kto deklaruje sie byc Polakiem.
  Róznica pomiedzy nami polega chyba na tym, że mi bliska jest tradycja Konfederacji Barskiej, wam zas zupełnie innej, nieodległej w czasie słynnej konfederacji, której uczestnicy (przynajmniej w jej „uczciwszej” części), też chyba w swojej miłości do Rosji rozum postradali, lądujac w rezultacie pod butem rządzącej Kremlem pruskiej suki…

  „Miłosć ci wszystko wybaczy…” śpiewała Ordonka, ale tak chyba w życiu nie jest.

 37. JO said

  Ad. 36. Pan jest Kolejnym, co Etne Uwaza za Narod a Panstwo , jako odbicie terytorium zamieszkiwania Etny…

  Idz Pan Do PiS u…

 38. Marucha said

  Re 36:
  No cóż, znany chwyt – winami żydobolszewickiego imperium ZSRR obarczyć współczesną Rosję.
  Ciekawe, kto wymordował 60 milionów Rosjan. Pewnie inni Rosjanie… Rosjanin Lenin, Rosjanin Stalin, Rosjanin Trocki, Rosjanin Jagoda…

  Myślałem, że stać Pana na więcej.

  A swoją drogą Królestwo Polskie, uzależnione politycznie od Rosji, było państwem sprawnym, dobrze zarządzanym, skarbiec był pełen, a wojsko dobrze uzbrojone.

 39. Inkwizytor said

  Re: 36

  Zapros tych biednych czeczenow do siebie do domu 🙂 A Grozny to rosyjskie miasto, przez Rosjan zalozone i obecnie budowane za pieniadze Rosjan, Ciekawe, dlaczego Czeczency ze swojego czeczenskiego raju tak pchaja sie do ludobojczej Rosji. W Moskiwe jest ich pelno.

 40. wi42 said

  Re: 21 T-K
  „Nie jestem rusofobem tylko realistą. Rosji jako samej Rosji nie ma co się bać. Oni są za głupi nawet na to, żeby nas wszystkich skutecznie pozabijać. ”
  Moze oni i sa glupi, ale napewno nie glupsi od T-K. Sadzac po ostatnich wypowiedziach – kiedys czytalem innego T-K

 41. wi42 said

  @ 36 ET i @38 Marucha

  ET w 36 dal popis „klasyki” polskiego myslenia obecnej epoki. Propaganda robi swoje.

 42. wi42 said

  Re: 39 I
  Mysle, ze te fakty nie przemowia do ET.

  Przy okazji niech ET zapozna sie ze z tych ponad 100 tys. ofiar cywilnych ktorymi on szafuje, pierwszymi ofiarami byli Rosjanie, ktorych masowo i brutalnie mordowano w Czeczenii,
  wg. wiki ok. 35 tys.
  http://en.wikipedia.org/wiki/First_Chechen_War
  (tabela ofiar)
  Civilian: 35,000 ethnic Russian civilians killed in Chechnya,

 43. Ernest Treywasz said

  @Wi42
  czy to chodzi o tych 35 tysięcy?
  ” Russian historian and general Dmitri Volkogonov said the Russian military’s bombardment of Grozny killed around 35,000 civilians, including 5,000 children, and that the vast majority of those killed were ethnic Russians”

  To jest cytat z linkowanego powyżej tekstu, który faktycznie mogś śmiało wszystkim polecić jako bardzo pouczająca lekturę.

 44. Przecław said

  #24,29. Kolejarz, Marucha

  Nie lekceważył bym tego co napisał Tomek, to bardzo mądra wypowiedź.

 45. Marucha said

  Re 44:
  Dość stronnicza.

 46. Zerohero said

  Re 36, Ernest Treywasz

  Aha, czyli wg. Pana za zbrodnie Mao odpowiada Rosja. Ciekawe…

  Cóż…ja porównywalem dokonania po rozpadzie ZSRR, Pan sięga do króla ćwieczka. No, ale jeśli już tak daleko sięgamy, to proponuję odpowiedzieć sobie na pytanie kto sponsorował bolszewików, czemu Rolce Royce w 1947 przekazał ZSRR silnik do Mig 15, kto od Stalina kupował zboże w latach Wielkiego Głodu na Ukrainie i kto mu fabryki stawiał obsypując licencjami. Co robił Trocki w USA i tym podobne.

  Proponuję też się dokształcić w kwestii co o Mao myślał Rockefeller.

  Co do dziejów najnowszych… Czeczenia – 150 tys, Irak – 700 tys. W Czeczenii spokój, a w Iraku wybuchają bomby. W Czeczenii wybuchł separatyzm finansowany z zewnątrz i gdyby go nie dławić, to cały kraj by się rozpadł. Jest to troszkę inna motywacja niż napadanie kraju leżacego na drugiej półkuli. Nawiasem mówiąc „bojownicy czeczeńscy” chcieli na całym Kaukazie wprowadzić szariat.

  Proszę się tak nie podniecać sukcesami podbicia przez USA na przykładzie Niemiec i Japonii. USA to też Meksyk w którym mordowano katolików oraz generalnie cała Ameryka Południowa z której Jankesi zrobili sobie zaplecze przemysłowe.

  Pan jest po prostu albo głupi albo świadomie kłamie.

 47. Marucha said

  Re 46:
  Dokładnie. Burdy w Czeczenii, których dość mieli sami Czeczeńcy, były ewidentnie robotą największej demokracji świata – jak zresztą prawie wszystkie wojny i zamieszki na świecie po 1945 roku.

 48. Inkwizytor said

  Re: 46

  Jest glupi i klamie 🙂

 49. Zerohero said

  Re 44

  Wypowiedź zarozumiałego ignoranta na co dałem odpowiedź kilka postów dalej:

  https://marucha.wordpress.com/2012/11/03/150-rocznica-urodzin-feliksa-konecznego/#comment-208366

  Tomek Kolejarz i Ernest Treywasz mają tam jakąś wiedzę, ale dużo im jeszcze brakuje do ferowania kategorycznych sądów.

 50. Zerohero said

  edit do 46 „Jankesi zrobili sobie zaplecze przemysłowe”

  oczywiście surowcowe

  Importowali surowce a wciskali kredyty generujące niespłacalne długi o czym mówi The Economic Hitman na przykład, ale nie tylko.

 51. Zerohero said

  Re 35

  Obama zamknął DEFINITYWNIE linie produkcji Raptora, po wypuszczeniu 225 sztuk, a produkcja Suchoja T-50 włśnie sie rozkręca.

  No ile można człowieku? To jest kompletne odwracanie kota ogonem. W ten sposób można „wykazać” wszystko. Fakt jest taki, że nastąpiło już nasycenie F22, a T-50 zaczął dopiero latać, do służby wejdzie za kilka lat.

  Najlepszym samolotem rosyjskim jest Su-35 i o ile wiem rząd zamówił ok. 50 sztuk, nie wszystkie jeszcze dostarczono. Proszę teraz policzyć ile NATO ma najnowszych samolotów F18, F16, Eurofigher, Rafale… To nawet mimo cięć, są setki maszyn.

  O czym tu mówimy. Wydatki NATO to rocznie 900mld$, Rosji 70.

  Ja piszę, że Rosja kupuje licencje od Izraela, a Pan, że to dobrze o niej świadczy, bo to dowód elastyczności…Dla mnie to dowód sporych zapóźnień. Dla każdego obiektywnego obserwtora będzie to świadczyło o zapóźnieniach.

  Przypomina mi się wyjątkowo idiotyczny artykuł Szeremietiewa. W artykule jest mapa z PKB róznych krajów. Rosja wypada mizernie, Kilka razy mniej niż USA, Europa, Chiny. Szeremietiew tak patrzy w tą mapę i patrzy, patrzy… i dochodzi do wniosku…tak, Rosja będzie potęgą, a USA sa zagrożone…widać rosnącą potęgę Rosji.

  kurna, haluny jak po grzybkach ludzie

Sorry, the comment form is closed at this time.