Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  Olo o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Boydar o Herbert, czyli skąd się w…
  Boydar o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Nasze miejsce w szeregu
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Skarby olsztyńskiej starówki

Posted by Marucha w dniu 2012-11-06 (Wtorek)

Ze średniowiecznych ruin odkrytego w Olsztynie barbakanu wydobyto 140 XVI-wiecznych kul armatnich, w tym niezwykle rzadkie kule ceramiczne. Archeolodzy znaleźli też kilkusetletnie elementy uzbrojenia, monety, a nawet zabawki z XVII i XVIII wieku.

Fot. Wojciech Benedyktowicz

O istnieniu barbakanu na olsztyńskiej starówce, przed tzw. Wysoką Bramą, nikt do tej pory nie wiedział. Ruiny znajdowały się 7,5 m pod ziemią. – Barbakan ten został zasypany w wieku XVIII, z tego okresu nie ma żadnych planów miasta, najstarszy jest z roku 1807, dlatego nic do tej pory o istnieniu barbakanu w Olsztynie nie wiedziano – tłumaczy archeolog Adam Mackiewicz.

Zabytek udało się odkryć archeologom podczas prac poprzedzających rewitalizację starówki. Olsztyński barbakan nie był jednak dużą warownią, gdyż – jak mówi prof. Stanisław Achremczyk, archeolog – schronienie dla ludności miasta i skarbów kapituły stanowił otoczony potężnym murem miejski zamek. Budowla miała najprawdopodobniej trzy piętra.

Wysoka Brama w Olsztynie

– Jest to bardzo cenne znalezisko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie znajduje się bardzo wiele średniowiecznych miast. Wcześniej tylko we Fromborku udało się odnaleźć ruiny barbakanu. A więc barbakan odkryty w Olsztynie jest tu zaledwie drugim – podkreśla Adam Mackiewicz.

Podczas wykopalisk wydobyto niezwykle cenne przedmioty. Wśród nich jest m.in. 140 kul armatnich pochodzących najprawdopodobniej z XVI wieku, w tym rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty. Znaleziono też monety niemal ze wszystkich epok historycznych – od XIV do XIX wieku, i dziecięce zabawki z XVII i XVIII wieku.

– Dokopaliśmy się do głębokości 7,5 metra, tam wybiła woda, więc zakończyliśmy wykopaliska – dodaje Mackiewicz.

Obecnie archeolodzy badają cenne znaleziska. Władze Olsztyna postanowiły już, że w przyszłości barbakan powinien być odbudowany, gdyż jest dowodem dawnej świetność miasta. Obecnie teren znaleziska zostanie wyeksponowany w powstającym właśnie nowym planie rewitalizowanej starówki.

Adam Białous
http://naszdziennik.pl

Komentarze 4 do “Skarby olsztyńskiej starówki”

 1. Wandaluzja said

  Grobowce etruskie zostały znalezione na zdjęciach lotniczych a NEOLITYCZNE tunele pod Europą, od Szkocji do Armenii, na zdjęciach satelitarnych. Zidentyfikował je archeolog niemiecki Heinrich Kusche, ale jako LOCHY pomiędzy zamkami zinterpretowałem dopiero ja, tak jak megality na Bahamach jako plażowe porty wielorybnicze.
  Z tego powodu Niemcy PRZESTALI kontrować moją Funkcjonalną Chronologię Architektury Niemieckiej POKAZYWANIEM ODBYTNICY, więc nich Hanysek nie szydzi z Polaków, że rządzi nimi Żydogermania, bo Polacy od roku 1939 dostępu do rządów nie mają. Stalin napisał w Dziełach testamentalnie: WŁADZĘ W POLSCE ODDAŁEM ŻYDOM, GDYŻ TYLKO ONI BĘDĄ JĄ SPRAWOWALI W MOJEJ INTENCJI. ONI NAUCZĄ POLACZKÓW SZACUNKU DLA ZWIĄZKU SOWIECKIEGO.
  To Pokazywanie przez Niemców Odbytnicy było bardzo groźne, gdyż Niemcy obiecali POLKOM milion ton złota z satelitarnej detekcji za tuskowanie FChAN, ale ponieważ te nie wywiązały się z tego to dali 750 tys ton złota Amerykanom a 250 tys ton Anglikom. Tu jednak ZADACHOWALI, bo Amerykanie, miast przyjąć to złoto na tajnych kontach izraelskich – czyli żydogermańskich – ZAREJESTROWALI w Fedzie, wobec czego sprawa trafiła na wokandę Izby Lordów jako Rodzica USA.

 2. Polo said

  A ja wykopując ziemniaki znalazłem niemiecką monetę z 1941 roku. Wg komunistycznej ustawy powinienem zapylać na jednej nodze do konserwatora by tą monetę mu oddać.
  Czekam, aż Milicja do mnie przyjedzie by pracować ‚zgodnie z procedurami’.

 3. Wandaluzja said

  Ze strony MALBORK, Wirtualna Polska usunięto wszystkie wpisy negujące krzyżackość zamku, w tym moje przyznające Krzyżakom IV i V fazę zamku. Ponieważ wg podziału masońskiego Malbork leży na terytorium Żydów litwaków to zostało to załatwione między Żydogrmanią a litwakami.
  Ja posłużyłem się PLASTYKĄ malborską, uznając wystrój kaplicy św. Anny za dzieło matki Jadwigi z Prawdziców, I. żony Władysława Hermana. Moja argumentacja jest taka, że jest to plastyka Ottońska – NIE ZNANA w XII wieku. Rzeźbiarski portret Fundatorki ma rysy Jadwigi tylko bardziej semickie a tympanon Znalezienie Krzyża Świętego jest KOMIKSEM Hołdu witezia dla Bolesława Śmiałego podczas Chrztu Turkiestanu.
  Walki Krzyżaków z Litwinami przedstawiają ZWYCIĘSTWA Litwinów, gdyż był to najazd Bolesława II na Prusy, w którym Bolesław puścił ciężkozbrojną jazdę przez bród na Nogacie, która UTONĘŁA, toteż witeź przeprasza na kolanach króla za ten kawał., który zresztą zrobił jego Ojciec. Walka Króla Czeskiego z Polskim przedstawia oczywiście najsłynniejszy we wczesnym średniowieczy pojedynek Beli Halickiego z Siemiosiłem szczecińskim po bitwie pod Drohiczynem w r. 1042 – i czy to ładnie tak obcesyjnie ZAŁATWIAĆ Węgrów niczym w Wyszogrodzie-Bydgoszczy?
  W Kaplicy jest wprawdzie plastyka FRANCUSKA, ale podczas polskiej krucjaty przeciw Czyngis Chanowi urzędował tam Henryk I z Wrocławia, który miał szkołę muratorską i plastyczną Agnieszki Meranki, która budowała w Strzegomiu kopię budowanego przez jej brata, kanclerza Francji, LUWRU. Henryka zresztą stać było na taką architekturę, gdyż z byłym mężem Agnieszki, Filipem II Augustem, zniszczył Cesarstwo Niemieckie i Jana Bez Ziemi.
  Teraz, gdy archeolog niemiecki Heinrich Kusche zidentyfikował na zdjęciach satelitarnych gęstą siatkę jako NEOLITYCZNE tunele pod Europą, które ja zinterpretowałem jako LOCHY ZAMKOWE, to wyczyn Wirtualnej Polski z wykreśleniem wpisów Antykrzyżackich jest WYBRYKIEM.

 4. Wandaluzja said

  KONSTANTYNOPOL miał problemy z wodą. Kar z Krakowa, budując Troję na Złotym Rogu, zbudował fort wodociągowy SKAMENDER, który dostarczał dwoma STOLNIAMI wodę z Karasu poza mur Trojański, z którego Trojanie obserwowali ganianie się Achillesa z Hektorem wokół Fortu Wodociągowego. Przez zdobycie Skamandra bombami ZAPALAJĄCYMI Achilles zmusił Troję do Rozejmu, wobec czego reprezentujący w Troi stronnictwo prohetyckie Hektor musiał fort wodociągowy odbić przez wyzwanie Achillesa, toteż żałobna wizyta u Achillesa Priama była Kapitulacją Troi.
  Archeolodzy niemieccy znaleźli kiedyś w samym środku Troi tzw. Pałac Antiocha, który ja uznałem za Pałac Priama, z czego teraz wycofuję się, gdyż z mej logiki wynika, iż pałac Priama był na północ od Złotego Rogu czyli na Pereirze, To wymagało mostu fortecznego lub grobli na Złotym Rogu. Parys uratował 10 czy 12 tysięcy Trojan, którym Indra z Kielc dał Skimeron-Kijów, żeby nie dostał się WREDNYM Słowianom, gdzie dzięki imigracji Trojan z półwyspu Bałkańskiego utworzył Federację Kimieryjską o nazwie od SKAMANDRA.
  Tracy po wykupienia Troi od Dorów przebudowali miasto, budując fosę pod murem TROJAŃSKIM, którą puszczono Karas z wodą PITNĄ, co nazywano LYKOS. Król tracki Asan Orfeusz miał zbudować dla swej żony mauzoleum w postaci Hagia Sophia, której kopię starali się wystawić Kimieriowie w Kijowie. Dworowano, że Asan pokonał tym SKOWYTEM swego krewniaka Salomona, który budował Świątynię Salomona. Zygmunt August, idąc piechotą za trumną Barbary Radziwiłłówny z Krakowa do Wilna, kazał wykonać kilkadziesiąt zegarów ORFEUSZ dla poselstw Żałobnych, ale kopi Hagia Sophia w Kijowie dla swej Litewki nie zrobił.
  Grecy, którzy chcieli założyć kolonię, otrzymali od Wyroczni Delfickiej wskazanie: TAM GDZIE ZNOŻA OBFITOŚĆ A WODY NA MIARĘ – czyli zboża pontyjskiego z Ukrainy i wody z wodociągu trojańskiego – wobec czego założyli Bizancjum na Perejrze czyli pałacu Priama. 40 lat po zagrabieniu przez Traków z Aleksandrii Trojańskiej Największego Łupu w Historii, którym kibicowali Wandalowie ANIEBÓJSIE, cesarz Tyberiusz „wykantował” dyplomatycznie sejm wandalski w Krakowie i anektował Trację.
  Cesarz Walens – wobec zagrożenia Konstantynopola przez Hunów i Germanów – zbudował Mury Teodozjusza oraz akwedukt WALENSA od Blachowni do Pałacu Podziemnego na Forum Konstantyna, zakopując fosę LYKOS, gdzie obecnie jest Bulwar Ata Tirka czyli likwidując Troję Tracką.
  Najlepszą wodę i w dużej ilości w Aleksandrii Trojańskiej, która była AGOMERACJĄ 4 miast, miała Świńska Góra, znana już z Iliady Homera. Konstantyn Wlk zbudował tam Pałac Cesarski przez PRZENIESIENIE Pałacu Ptolemeuszy z Aleksandrii. Konstantyn zbudował tam KILKA cystern, dostarczających wodę do miasta, który to WODOCIĄD (nie akwedukt) został zabezpieczony korytarzem fortecznym, widocznym na starych rycinach.
  Ponieważ podczas oblężenia Konstantynopola przez Wandalów Moskwa i Rus urzędowali w pałacu Konstantyna na Świńskiej Górze to zaczęto ją nazywać BELGRADEM czyli Pięknym Miastem a Pałac SĄDEM od czego nazwno Bosfor SĄDEM. Pałac tern został zburzony przez Olega z Kijowa w 907 r. ma rozkaz Prawdziców z Rostowa, żeby Słowianie nie uważali Konstantynopola za Sąd Najwyższy.

Sorry, the comment form is closed at this time.